Var" J\r Zomen Door? G. KT De vrouw in Rusland. Maria laat zich niet tevergeefs bidden. Kantoormeisjes. Gemengde Berichten. Markers f Woen o— «i-en (K.W.P.) Voor het jaar 1861 was de toestand der Russische vrouwen in alle opzichten treurig Zij werden geheel als lijfeigenen beschouwd en behandeld Na dit jaar kwam daarin verandering, zij 't voorloopig nog slechts ten deele. De landheeren moesten afstand doen van hun rechten op de boerinnen, maar deze bleven overigens geheel aan den man ondergeschikt en dit beteekende in Rusland niets meer of minder dan dat de vrouw door den man geslagen mocht worden. »Bemin je vrouw als je ziel, maar sla haar als je pels", is een van die spreekwoorden, welke de Russische mentaliteit duidelijk genoeg karakteriseeren Een dergelijke handel wijze stuitte nergens op protest of verzet, want men was het zoo gewoon en ten overvloede waren lijdzaamheid en godsdienstzin de twee grootste eigen schappen der Russische boerin, die de Christelijke liefde en verdraagzaamheid in allen eenvoud tot haar uiterste consequenties heeft doorgevoerd. In de tweede helft der negentiende eeuw ontwikkelde zich in Rusland de industrie, die veel vrouwenkrachten opeischte. De toestanden in de industrie gebieden waren verre van rooskleurig. Lage loonen, arbeidsdagen van twaalf tot zestien uur, willekeurig optreden van de fabriekseigenaars, en het ont breken van alle vakvereenigingen zijn de oorzaken geweest, dat de arbeidsters mei de arbeiders zijn opgetrokken, eerst tegen de beheerders der fabrieken, later tegen het tsarisme. In Maxim Gorki's onlangs in het Nederlands vertaalde roman »De Moe der", wordt beschreven welk aandeel de vrouw in het revolutie heeft gehad. Na de revolutie kreeg de vrouw alge heels gelijkstelling met den man. Het algemeen kiesrecht werd verleend, alle beroepen kunnen thans door een vrouw worden vervuld, het successierecht werd geregeld en de echtscheiding gemaakt tot een zeer gemakkelijk te vervullen formaliteit. Hoewel de sovjetregeering getoond heeft zich op politiek en economisch terrein aan andere landen te kunnen aanpassen, volgt zij op cultureel gebied nog dezelfde gedragslijn, als voor het uitbreken der revolutie. Zij heeft de radicale oplossing van het vrouwen vraagstuk gezocht in 'n volkomen gelijkstelling van man er. vrouw. In de practijk en vooral op 't platteland hapert er echter nog al 't een en ander aan deze gelijkstelling. De boeren storen zich niet al te veel aan de offi cieel afgekondigde gelijkstelling en houden getrouw aan hun spreekwijze: »'n Kip is geen vogel en 'n vrouw is geen mensch", v«elal het heft in handen. Hierdoor is het ook te verklaren, dat de stedelijke sovjets voor 25 pet. uit vrouwen bestaan, terwijl dit cijter voor de dorpssovjets niet meer dan tien be draagt. Ook de cultureele ontwikkeling der plattelandsbevolking (en deze ia 90 pet. der totale bevolking) door de sov jets gaat niet zoo vlug, als men ver weent had. Lenin's voorspelling, dat alle analpha beten binnen tien jaar zouden verdwenen zijn, is niet bewaarheid geworden en spreker schatte hun aantal thans nog op pl.m. 55 pet. Van de gelegenheid, die aan de /rouwen gegeven is, om zelf een ambt te bekleeden, wordt een zeer druk ge bruik gemaakt en het aantal vrouwen dat zich uilsluitend met het huishouden en de opvoeding der kinderen bezig houdt, is zeer gering. Het gevolg is, dat de meeste vrouwen zich slechts weinig of niet met haar gezin kunnen bemoeien en het gezin verlTeert in Rusland dan ook in staat van ontbin ding. Dit wordt mede bevorderd door de ellendige woningtoestanden in de steden, die na de revolutie nog erger geworden zijn dan zij daarvoor reeds waren. Zeven acht menschen leven soms in één kamer en veel woningen her bergen vijf tot zeven gezinnen, die alle slechts over één keuken beschikken, wat natuurlijk aanleiding geeft tot eindelooze ruzieparlijen. Van een gezel lig gezinsleven kan onder zulke omstandigheden moeilijk sprake zijn, doch dit is ook in geen enkel opzicht de bedoeling geweest van de sovjet regeering. Het gezin beschouwt zij als een verouderde en schadelijke instelling en haar eenig doel is »goeae" sovjet burgers te maken. Dit doet zij op haar scholen, waar de jeugd van communis tischen alheistische leerstellingen door drongen wordt en zoodoende tegen de ouders, die vaak godsdienstig zijn, wordt opgehitst. Conflicten ontstaan dikwijls ook tu8schen man en vrouw van hetzelfde gezin. In vele gevallen geven de mannen er dan ook de voorkeur aan met vrouwen die tot geen enkele partij behooren te huwen. Wat de huwelijkswetgeving betreft, volgens de bepalingen van 1918 wordt slechts het burgerlijk huwelijk erkend. In West Europa was dit reeds vroeger het geval, doch in Rusland kende men voordien slechts het kerkelijk huwelijk. De beide echtgenooten kunnen beslissen of zij den naam van den man of die van de vrouw zullen dragen. Kunnen zij niet tot overeenstemming komen, dan gebeurt hel wel dat ieder den eigen naam blijft dragen. Zoo kan het dus voorkomen, dat twee kinderen uil één huwelijk toch verschillende achter namen dragen. De echtscheiding is buitengewoon gemakkelijk. Een eenvoudig verzoek van één der echtelieden is voldoende om haar te bewerkstelligen, zonder dat er eenige reden behoeft te worden op gegeven. Men heeft nog verder willen gaan en zelfs de registratie der buwe lijken door den burgelijken stand opheffen, doch wanneer dit gebeurde, zou het kerkelijke huwelijk weer meer waarde krijgen voor de bevolking en op dien grond hebben vele communisten zich verzet tegen afschaffing der registratie. niet mede voor den dag komen. Mar- garetha en de oude Malhias zeiden mij. dat een waaniinnige haar op dien bewusten morgen verschrikt had". Ik bemerkte dus wel, dat jonkvrouw Angelina niet wist onder welke smart vrouw Calharina gebukt ging en dat zij evenmin iets afwist van die onge luksvrouw Dausque, daar Angelina nog een kind was toen Heer Arnold tegen de Turken optrok. Daar ik het tamelijk bedenkelijk vond om die onschuldige ziel met die dingen in kennis te stellen, ging ik bij mij zelf le rade of het niet beter was om Heer Arnold zelf of zijn schoonvader te schrijven. Ik kon het harteleed van onze edele Jonkvrouw niet langer meer met leede oogen aan zien. Een onverwachte omstandigheid kwam mij echter te hulp. Wordt vervolgd te flirten met het mannelijk personeel of met haar chefs en evenmin van haar, die bij de minste vermaning in tranen uitbarsten. Ook wil ik er geen hebben, die tracht voordeel te trekken uit het feit dat ze een meisje is. Ik heb meisjes noodig die flink aanpakken, niet op mijn zenuwen werken en gezond verstand genoeg hebben om haar positie goed te begrijpen. Ik vind het prettig dat ze er elegant gekleed uitzien, maar niet te opvallend. Ook dat is in een zaak, waar veel en velerlei personen in- en uitloopen, ongewenscht". De pelgrims naar het beroemde ge nadeoord der Allerzaligste Maagd te Altöttung in Beieren konden vroeger onder de tallooze dankgeschenken, opgehangen rondom het wonderbeeld en kunnen misschien ook thans daar nog zien twee gouden harten, een ex volo door een gelukkige vader ge schonken als een welsprekend bewijs, dat Maria zich niet tevergeefs laat aanroepen. Een brave wever van Opper Oosten rijk had twee zonen, die beiden zijn hart en dat zijner vrouw bitter deden lijden. Een der beiden lag zwaar ziek terneer en, welke middelen Üook de bekwaamste geneesheeren hadden aan gewend, het was alles vruchteloos. Hoe de brave ouders daaronder leden I Maar nog meer deed hen lijden de andere zoon, die, gezond naar het lichaam, ziek was naar de ziel. Tever» geefs hadden de ouders getracht en alle middelen in hel werk gesteld om hem tot inkeer te brengen. Lang hadden zij geleden en vruchte loos den Hemel een heilig geweld aan gedaan. Ten einde raad sprak toen Je brave moeder tot haar echtgenoot: »Wanneer gij eens opgingt ter beevaart naar Altöttung en aan de goede Moeder daar onzen nood bloot legdet en haar uitkomst vroegt 1" Hoe de man ook uit zijne zaken moest uitbreken, gelijk men het noemt, hij begaf zich op beevaart en bad den geheelen weg en smeekteMaria zou zich hunner ontfermen en van haar Zoon uitkomst verkrijgen. Aan de genadekapel aangekomen, bad de vader met het grootste vertrou wen. Den volgenden morgen ontving hij er de H H. Sacramenten en bleef dan lang onbeweeglijk voor het wonder beeld geknield. Hij bad met groote innigheid en, toen hij eindelijk opstond, was hij vol moed, stellig, dat hij niet tevergeefs had gebeden. In dat vertrouwen aanvaardde hij de terugreis. Verbeeld u zijn verbazingen zijn vreugde. Nog heeft hij slechts den halven terugweg afgelegd, daar ziet hij opeens den verloren zoon aan zijn voeten. »Vader," smeekt hij, »vergeef mijik beken te hebben misdaan. De ziekte mijns broeders heeft mij lot nadenken gebracht. Ik wil u niet meer doen weenen En met niet minder vreugde dan de vader van den verloren zoon des Evangelies, hief de gelukkige man zijn kind op, drukte hem aan zijn hart en betuigde hem alles te vergeven en nergens meer aan te denken. »Vader," hernam de berouwhebbende, vader, wees getroost. Ook uw zieke zoon is aan de beterhand. Ween dus niet langer 1" Wat op dit oogenblik de vader moet hebben gevoeld, weet alleen de goede God. In het openbaar valt hij op de knieën en dankt God en Zijne H. Moeder voor de hulp hem verleend. En als bewijs zijner dankbaarheid liet hij twee gouden harten vervaardigen om die voor den troon van de Aller zaligste Maagd op te hangen en daar len eeuwigen dage te getuigen van haar macht en goedheid voor die haar met vertrouwen aanroepen. »Wat voor meisjes neemt u het liefst op uw bureau in dienst?" werd onlangs gevraagd aan den leider van een groote zaak. En deze antwoordde »Een met goede spij8verteering en die een drukke straat vol auto's goed weet over te steken. Ik bedoel ditAls een meisje komt soili' cileeren en zij heeft de vereischte bekwaamheden, dan weet ik nog niet of zij de rechte persoon is. Ik wil geen meisje dat teer en le broos is, om op straat zich door de drukte heen te kunnen werken, want zij zal ook niet flink zijn in de moeilijkheden van haar werkkring. Ik houd van stevige, opge wekte meisjes, die er uitzien alsof zij een goeden eetlust hsbben, niet van geknakte lelies. Naast de noodzakelijke bekwaamheden verlang ik dus allereerst een goede gezondheid, weinig last van vermoeid heid, een gezond verstand. Ik moet niets hebben van meisjes die trachten in de punt van het scherm te kloppen of te schudden, en die daarna in kokend water te steken. Wij besluiten met een wenk voor den imker (isdere fruitteler moet eigen lijk ook, met het oog op de bevruchting zijner boomen, bijenhouder zijn) de zwermtijd komt. Wil de imker een zwerm lokken, opdat hij niet te ver weg vliegt of op een lastige plaats gaat zitten, dan plaatst hij op eenigen afstand een korf, welke van binnen met een halve citroen, of met verdunde citroen essence, is besmeerd of bespoten. De geur trekt de zwerm aan. Wat elke maand te doen geeft (le helft Juni). De Slakkenplaag was de laatste 2 k 3 jaren in vele tuinen en op tal van akkers verschrikkelijk, en ontzettend groot de schade, daardoor aangericht. Ook vroeger jaren kwam dil natuurlijk meermalen voor en men zocht daarom middelen ter bestrijding Men lokte de slakken met allerlei middeltjes, welke voor hen lekkernijen zijn, b.v. met een zemelenpapje, en als ze zich dan daarop verzairield hadden, dan werden ze des avonds of 's nachts met behulp van een lantaarn bijeenvergaard en onschadelijk gemaakt. Maar practisch waren deze middelen niet. Toen zocht men naar iets om er de slakken mee te vergiftigen. Zoo deed b.v. de heer Paul Noël, de direc teur van het landbouwkundig labora torium te Rouaan, een kleine 20 jaar geleden. Evenwel bleek, dat slakken veel moeilijker te vergiftigen zijn dan zoogdieren, vogels, insecten, andere kruipende dieren, visschen, boomen en bloemen. Nooit eten ze van vergif, waar een smaakje aan is. In den loop der volgende jaren heeft men verschillende vergiftige middelen met min of meer succes toegepast, maar afdoende bleken ze niet, en waar ze op een viij groot terrein werden toegepast, daar faalden ze en bleken er altoos genoeg van de diertjes over te blijven. Sinds een jaar werden er proeven genomen welke een bevredigend resultaat schijnen gehad te hebben. En daar in onzen eigen tuin en elders de slakken zich alweer vertoonen, willen we de aandacht hier op het nieuwe middel vestigen, waarvan melding gemaakt wordt in hel Verslag der Landbouw proefvelden in Zeeland over het jaar 1927. Dat middel is: Kainiet-Kop8rsulfaat. Bij den heer J. Bakker te Kloetinge werd een proef genomen met het uit strooien van kainiet kopersulfaat in verhouding van 20—1, dus 20 deelen kainiet tegen 1 deel kopersulfaat. In den avond van 3 Juni werd dit zoul- mengsel uitgestrooid tusschen rijen bloemkool, aardappels, boonen en bloemenplanten per Arè(100 vierkante Meter) pl.m. 2 Kilo. Door het mengsel konden de slakken de gewassen niet bereiken en den volgenden morgen werden verscheidene doode dieren aan getroffen. Wegens het natte weer der volgende dagen achtte men het noodzakelijk hel middel opnieuw aan te wenden. Dit geschiedde den 8en Juni en wel met evenveel succes als den eersten keer Te Zierikzee zoo lezen we verder werd de proef genomen door de Ver- eeniging van Oud leerlingen van Tuin- bouwcursussen. Hier werden stam suikerboonen verbouwd, omgeven door aardbeien en groentebedden. Per 40 vierkante Meter werd bijna 3 Kilo van het mengsel in den avond van 23 Juni breedwerpig uitgestrooid. Den volgen den morgen bleken een groot aantal slakken gedood te zijn. Later werd geen schade meer ondervonden. Wij zien uit dit verslag dus, dat de proef bij beide proefnemers, en zoowel bij uitstrooiing tusschen de rijen als bij breedwerpig uitstrooien, best heeft vol daan, waarom wij onzen lezers, die dezen zomer mogelijk weer last van de slakken ondervinden, een proef met genoemd middel aanbevelen. Een ander, nog kleiner, maar niette min schadelijke vijand is thans in vele tuinen het frambozenkevertje. Wal daar tegen te doen Voorkomen is natuurlijk beter dan genezen, en daarom noem ik dan aller eerst ten einde er in 't vervolg zoomin mogelijk last van le hebbsn Zorg voor een rijke bemesting; laat da frambozen niet te lang op dezelfde plaats staan maak om de 3, 4, hoogstens 5 jaar een nieuwe aanplant; spit den grond rond om in 't najaar diep om en bestrooi dien met kalk en roet. Maar wat voor het heden te doen om de beestjes kwijt te raken? Antwoord: Wegvangen 1 Makkelijk gezegd mom pelt ge, maar hoe? Hebt U misschien een oude parasol of paraplu; ja? Dan kan die U van dienst zijn, hebt U er twee, nog beter. U gaat eenvoudig met het ding, als ge het geopend hebt, omgekeerd, dus den kop naar beneden, onderlangs de plan ten waartegen ge kloptof ge klopt tegen den draad, als de frambozen op draad gekweekt zijn probatum est 1 De kevertjes, als ze er zijn, vallen bij massa's naar beneden. Honderden en honderden heb ik vaak aldus opgeruimd. Gaat men langs de plaats met 2 schermen naast elkaar, dan is dit nog beter, daar er anders allicht wat bezijden op den grond vallen. Probeert U het eens maar dan moet ge het 's morgens en 's avonds doen, e«i niet over dag, omdat alsdan, en vooral bij zonnig weer de kevertjes rondvliegen. De kevertjes vernietigt men in kokend water, en wel op de eenvoudigste manier, door ze eerst alle naar beneden Njj verheidstentoonstelling te Gennep. Op initiatief van de Vereeniging tot bevordering van handel, bedrijf en vreemdelingenverkeer »Gennep om hoog" is te Gennep de Eerste Algem. Winkelweek en Handelstentoonstelling georganiseerd, welke duurde van 26 tot 30 Mai. Zaterdagmiddag om 6 uur werd de E. G. A officieel geopend in de zalen van hotel van Bergen, waar in de groote feeslhall de tentoonstelling voor namelijk is ondergebracht. In tegenwoordigheid van de plaatse lijke autoriteiten, van hel bestuur van Gennep Omhoog werd het openings woord uilgesproken door den burge meester van Gennep, den heer W. Wolters, die met waardeering gewag maakte van de actie ven Gennep Om hoog, welke nieuw leven bracht in Gennep en omgeving, waarvan wel een der beste uitingen is de tot stand brenging van deze tentoonstelling, welke een goede gedachte geeft van wat er leeft op nijverheids en handelsgebied in Gennep. De heer B. Roosenboom, voorzitter van Gennep Omhoog dankte burge meester, wethouders en geestelijke overheid voor de betoonde belangstelling en hoopte, dat de vierdaagsche tentoon stelling met het beste succes zou mogen bekroond worden. De tentoonstelling werd vervolgens voor geopend verklaard. Dsn eersten dag was er al veel be langstelling voor deze tentoonstelling. Tegelijk werd de winkelweek geopend, waaraan een dertigtal winkeliers deel namen. Gennep was in Waggentooi op beide Pinksterdagen. Betaling gestaakt door een gemeente. Zaterdagmiddag heeft de gemeente Pqsterholl bij Roermond haar betalin gen gestaakt, bij een geschil, gerezen omtrent de uitbetaling van f 23,000 voor geleverde electric!leit door een inwoner dier gemeente, voordat de levering door de stroomverkoopmaal- schappij in Limburg werd overgeno- en. De raad van arbitrage had genoemd bedrag aan eischer als vordering' er kend. De burgemeester wilde deze schuld vereffenen, doch de meerder- ueid van den raad besliste anderaom. En Zaterdagmiddag heeft de deur waarder beslag gelegd op de gemeente financiën ten bedrage van f 1100. De Dominiale Mijn. Op de Dominiale Mijn te Kerkrade is een nieuwe koeltoren in aanbouw, die over een paar maanden wel zal gereed komen. Hij wordt geheel van beton gebouwd. De toren heeft aan den beganen grond afmetingen van 40 bij 8 5 M en hij wordt 35 M. hoog. De afmetin gen zijn boven 14 bij 8 M. Als het gevaarte gereed is, kunnen de voornaamste werken der Dominiale mijn, als geëindigd worden beschouwd. Treurig einde. Maandag is een zekere S. uit Roosle ren in de Maas gesprongen. Na een tijdlang gedregd te hebben, heeft men zijn lijk gevonden. L\jk opgegraven. Te Horn werd ter nader onderzoek door Dr. Hulst uit Leiden, onder politie-toezicht opgegraven het lijk van den 19-jarigen W. Ldie in den avond van 26 Februari j 1. door een auto werd overreden en den volgenden dag is overleden. Diefstal van denneboomen. In de bosschen der gemeente Beegden werd voor eenige dagen een partij groene denneboomen gekapt. De wet houder van openbare werken H., die dit ontdekte stelde ten nader onderzoek in, hetwelk er toe leidde, dat de gekapte dennen werden aangetroffen ten huize van den gemeente-veldwachter B. Tegen dezen werd deswege door den wethou der een aanklacht bij de Justitie inge diend. Smokkelaar doodgeschoten. De Duitsche smokkelaar P. uitKeve- laer is Zondag aan de Limburgsch Duitsche grens door Duitsche kom miezen doodgeschoten. Auto tegen een boom. Zondagmiddag is op den Rijksweg nabij Well de luxe auto van den heer Willemse uit Treebeek tegen een boom gereden en over den kop geslagen. De inzittenden waren twee vrouwen, een man en een kind, allen uit Treebeek, Het ergste bleek er aan toe te zijn mej Willemse uit Treebeek, die bewusteloos werd opgenomen en een dubbele schedelbreuk had opgeloopen. Zij werd naar het gasthuis te Venlo vervoerd. De anderen hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen. Dinsdag was de ernstig gewonde weer bij kennis. Haar toestand is echter nog zeer zorg wekkend. Gildefeesten te Eindhoven. Op beide Pinksterdagen werden de gildefeesten te Tongelre (Eindhoven) ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van het St. Marlinusgilde voortgezet. Op eersten Pinksterdag hadden op het schitterende landgoed »Het Kasteeleke va7-! Tongelre" gymnasliekfeesten plaats Het laamsche gilde St. Sebastiaan uit Westerloo voerde oude gilde-dansen uil, terwijl het leest verder opgeluisterd werd door twee Duitsche trommel- en fluitcorpsen, die zeer veel belangstelling trokken. Des avonds concerteerde L'Enlrée Joyeuse" en hadden er onder linge wedstrijden plaats. Op tweeden Pinksterdag trok een stoet van oude binnen- en buitenland sche gilden door de straten van Tongelre waarbij 'n schat van oude vaandels en gilde-teekenen te bewonderen viel. Op het feestterrein werd het woord gevoerd door burgemeester Verdijk en wethouder van Engeland. Onderlinge wedstrijden en een tentoonstelling van paramenten in het kasteel besloten dezen dag. Droevig ongeval. Op den Haagweg te Loosduinen is Maandag een kind voor de oogen der moeder doodgereden. Aldaar wandelde vrouw S met haar 4jarig dochtertje. Het kind liep van haar moeder wegen stak de straal over. Juist op dat oogenblik naderde de stoomtram. De machinist kon een ongeluk onmogelijk voorkomen en het kind werd, voor de oogen der verschrik te moeder door de machine overreden Deerlijk verminkt werd de kleine onder de stoomtram uilgehaald. Het bleek, dat de dood terstond ingetreden as. Moord. Dinsdagmiddag ruim half drie heeft te Dordrecht in de Torenstraat een afschuwelijke moord plaats gehad. De 25 jarige ongehuwde W. da Haan, wonende in de Wijngaardstraat hoek Torenstraat, kwam uit zijn woning naar buiten toen geheel onverwachts de voddenkoopman D D in beschonken toestand op hem afkwam meteen groot kaasmes in ds hand en onder de woor den »Heb je wel eens een mes in je lichaam gehad?" dit den niets ver moedenden H. in den buik slak. Het slachtoffer liep nog een eindje de straat in doch zakte daarop in elkaar en overleed spoedig. Naar buurtbewoners mededeelden liep D reeds lang rond met het plan eens iemand dood te steken. Hij had niets tegen den vermoorde doch toevallig kwam H. naar buiten toen D. het kaasmes in de hand had. De politie heeft hel lijk in beslag genomen. Moord uit baldadigheid. Zaterdagavond is te Augustinusga de 22-jarige H. A, doodgestoken. Hij kwam samen met den 21 jarigen R S. uiteen herberg en geen van beiden was be schonken. S. begon op te snijden, dat hij voor niemand bang was »Nou, ik ook niet," antwoordde A. en op helzelf de oogenblik trok S., die,nog nooit iets met A. gehad had, een mes en stak den ander daarmede boven het linker oog in het hoofd. Deze is Dinsdagnacht aan de gevolgen overleden. De dader is naar Leeuwarden overgebracht. Noch de dader, noch het slachtoffer stonden in hun omgeving ongunstig bekend. Auto's verbrand. Op den weg tusschen St. Oedenrode en Veghel is een auto in brand geraakt en geheel vernield. Nabij Jachtlust le Nuland is een auto geheel verbrand. De inzittenden konden zich redden. Vit een luchtballon gevallen. De 14 jarige V., uit Sliedrechl is op de kermis te Breda uit een luchtballon gevallen. Per auto werd de jongen naar zijn woning vervoerd, waar bleek, dat hij slechts zijn been had gebroken. Brand. Te Vierlingsbeek is de stalling van Hotel Boijmans afgebrand. Het hotel bleef behouden. Een looze jongeling. Een jongmensch uit Amsterdam: zonder vaste woonplaats, was eenige dagen in Den Haag geweest en moest toen weer naar Amsterdam terug. Zijn financiën lieten echter niet toe een spoorkaartje te koopen. In wandelen had hij weinig zin, en ditzou hem ook t8 lang duren. Vrienden en kennissen, die hem het benoodigde bedrag konden voorschieten, had hij in Den Haag ook niet. Goede raad was dus in zijn geval duur. Maar de jongeling bedacht het volgende, ingenieuse plan. Hij begaf zich welgemoed naar het hoofdbureau van politis en beweerde daar dat hij gezocht werd terzake van een in Amsterdam gepleegde verduiste ring. Toen een der inspecteurs derHaag- sche politie hem een voorloopig verhoor afnam, hield hij stijf en strak vol zich in Amsterdam aan ernstige verduiste ring te hebben schuldig gemaakt en naar Den Haag gevlucht was. Hij had echter nu groot berouw over zijn daad, zoodat hij zich maar kwam aanmelden. De politie besloot hem op transport te stellen naar Amsterdam. En zoo ge beurde het, dat de jongeling, vergezeld van een rechercheur naar Amsterdam werd overgebracht met den trein, waar voor hij zelf geen kaartje behoefde te koopen. De jongeling was bijzonder opgeruimd toen hij in de hoofdstad aankwam Zijn onschuld zou nu wel spoedig blijken en het ergste wat men met hem kon doen was vrijlaten. Maar de Amsterdamsche politie docht er anders over. Al spoedig bleek, dat van verduistering geen sprake kon zijn en men doorzag de looze bedoelingen dwijnen spot] van den jo_ politie hem voor^ Aan verduist'i waar niet schuld^ van valsche aap politie. En zoo zijn groote onlsl^ het geleide rechercheur, nS gebracht, om zich aangifte le veran Nadat tegen h»1 opgemaakt, liet Hij was echterj het begin van plan en is toen J Moord er p* Op de ker '1 nd) heeft drama afgesp J. D uit Ir? waarmede had, afgewezi> kermis te Oudj het meisje. Hij haar daarmede vjj gen toe, dat zij'v Een zuster var| den onverlaat Na het pleger, j B. de hanu verwondde ziclrj Hij is naar hett-l overgebracht. 0 verre Op den wap Michiels geste-' die daar op vrachtauto aar l werd hij opgtof huis te Vug" aan de gevolge. De chauffeur I doorgereden ecl drank verke'~J achterhaald. bij Wiel rijden verbrande Hui ten, verzacht Doos 30,60, Tube VENLO. Of en ging van Ma 1 475 000 eieren GrooT& ejrr""" 1 11 Kleine eif Eendeneie Ganzeneie* Kippeneier eer- ROERMON van Maandag eieren. Groote eieren Kleine eieren Eendeneieren atis -ep ct. WQl op "150 Kf- ecgij jAee m mer/ wdll— hefet. 150 aolc W

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6