Tweed© Blad van „PEEL El MAAS" De Paradijskamer HeiWiegekmd PU ROL Lente in de Peel Waarschuwing. Nog maar eens het Partijbureau. FEUILLETON Uit de Landbouwwereld. ZATERDAG 19 MEI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 20 Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van degenen wien het aangaat, dat de eigenaars van langs openbare gemeentewegen gelegen perceelen op verschillende plaatsen gemeentegrond hebben ingenomen en afvoerslooten hebben dicht gemaakt zonder daartoe gerechtigd te zijn, zelfs zijn omheiningen geplaatst op den openbaren weg. Wij waarschuwen deze personen na drukkelijk, dat zij verplicht zijn en bij deze aangezegd worden, binnen uiter lijk vier weken na heden alles in den oorspronkelijken toestand te herstellen, zullende bij nalatigheid en niet voldoen aan dit bevel van gemeentewege op hunne kosten afsluitingen worden ver wijderd, slooten gegraven en alles wat te veel is ingenomen, worden afge nomen. Het is ons onbegrijpelijk, hoe het mogelijk is, dat men zoo maar over andermans eigendom beschikt, dat is volstrekt ongeoorloofd. Het is ook in strijd met het algemeen belang, juist daardoor worden de wegen te smal en hebben zij geen behoorlijken afvoer meer. Wij zullen dan ook hierop zeer strenge controle doen houden wij ver trouwen, dat allen, die zich hieraan hebben schuldig gemaakt uit eigen beweging den oorspronkelijken toestand zullen herstellen en geen dwangmaat regelen, die voor de overtreders slechts kosten medebrengen zullen noodig zijn Iedereen weet zelf zeer goed als hij gemeentegrond in bezit heeft. Venray 25 April 1928, Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat het TEN STRENGSTE VERBO DEN IS op alle gronden der gemeente dus ook op de gronden gelegen op de bladen 1, 2, 3, 4, 5, 8 en 9 van Sectie H van het kadaster, grenzende aan de gemeenten Maashees—Overloon, St Anthonis, Bakel en Deurne, veen, aarde, zoden, plaggen of heide weg te nemen, te struwelen of heide te hakken of te baggeren of daarop eenige daad van eigendom te stellen. Overtreding van dit verbod is straf baar gesteld bij het Wetboek van Strafrecht. Venray, 2 Mei 1928 Burgemeester en Wethoudersv. Venray, O. VAN DE LOO. De Sécretaris, VAN HAAREN De oude heer Cato had het in den Romein8chen senaat voortdurend over Certhago, dal volgens hem door de Romeinen verwoest moest worden. De Garhagers toch stonden de Ro meinen in den weg bij hun veroverings zucht. In dien ouden tijd moest in zoo'n geval een van beiden er onder. En in dit opzicht heeft de wereld zich in twintig eeuwen al heel weinig gebeterd. De oude Cato dan sloeg altijd op hetzelfde aambeeld. En zelfs ais hij redevoeringen hield over andere dingen kwam er toch altijd nog eens achteraan Voor het overige is mijn meening, dat Carhago moet verwoest worden. Of die Romeinen dat stokpaardje van den senator op den duur vreemd heb ben gevonden, weet ik nietzeker is het, dat de oude baas zijn zin kreeg: Carthago werd verwoest. De aanhouder won. Historiscli-Roraantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek h\j Afferden. Vrij naar het Duitsch door B,B. 18 Zulk een buitengewoon brutaal op treden bracht onze goede vrouw Galha rina geheel van streek. De Bruay stamelde zij. Nog nooit in mijn leven heb ik dien naam gehoord. Mathias, spreekt gij met haar, gij kent mijnheer Arnold van kinds been af. Stervend heeft zijn vader hem aan u overgegeven en hem aan u als een trouw dienaar en voorzichtig man toevertrouwd. Spreek en getuig tegen deze vrouw en hare onbeschaamde woorden 1 Hemel, wat staat gij daa toch verward en verschrokken te kij ken I Wat is dat toch met die gravin de Bruay? Mathias deed alle moeite om kalm te blijven, maar tenslotte kon hij zich niet meer inhouden, buiten zichzelf van angst en woede riep hij uit: Geloof er geen Ietter van, gena dige vrouw 1 Het is niets dan pure waanzin, wat die landloopster vertelt Ziet eens hoe zij haaroogen verdraait 1 Emerentiana kwam echter weer met haar oude verhaal voor den dag en zeide Hier staat die gravin van Bruay 1 Deze man daar kent haar zeer goed. Hij is ook zeer goed ingelicht omtrent Op een dergelijke wijze ben ik nu al maanden opgestaan en naar bed gegaan met het Partijbureau der Katholieke Staatspartij I Of mijn lezers dat vervelend zijn gaan vinden, weet ik niet. Maar in ieder geval, het partijbureau moet er komen 1 Het is voor ons geen weelde, maar biltere noodzakelijkheid. En naar ik zoo van hier en daar verneem, loopt de zaak niet slecht. Op verschillende plaatsen steden en dorpen wordt goed gewerkt, maar het is al W6er te betreuren, dat er in verschillende afdeelingen tol nu toe niets gebeurt, hoewel de lijd dringt, wil het groote werk in Limburg tusschen Paschen en Pinksteren zijn beslag krijgen, zooals het Limburgsch Kring Comité wijselijk heeft voorgesteld 1 Het Partijbureau is inderdaad voor onze gegroeide katholieke politieke massa organisatienietlanger teontberen. Een partijbureau hoort bij het heden- daagsche partijleven, dat zonder zulk een bureau zijn doel niet bereiken kan, en de Katholieke Staatspartij, die uit de verschillende geledingen der samen leving is samengesteld, wel het minst. Het parlijleven is in ons Nederland op natuurlijke wijze gegroeid Waar er een zeer uiteenloopend verschil was in de beginselen, die de kiezers leidden, ontstonden de politiske partijen vanzelf. Voor ons land zijn die partij organisaties van groote beteekenis, ook omdat ze richting brengen in de verschillende stroomingen, Prof van der Grinten, van deKath. Universiteit van Nijmegen, schreef in de »Studia Gatholica" van Januari 1928, dat de partijen orde brengen in den chaos van denkrichtingen en ideeën en dus ook het chaotische kiezerscorps organiseeren. Zoo ontstaan door en dank zij de partijorganisaties, door het partij organisme als het ware gefiltreerde collectieve meeningen, ontdaan van al te groote dwalingen, zegt hij. Het parlijleven heeft derhalve invloed op de denkbeelden der kiezers. Het streeft naar een eenheid, dis verder gaat dan de eenheid, welke de door allen beleden groote beginselen vanzelf met zich brengt. Door de samenstelling van een partijpogram, dat door den arbeid van den Partijraad langzaam maar degelijk moet groeien, zullen de verschillende stroomingen, welke in onze partij aanwezig, elkaar vinden en hun saamhoorigheidsgevoel versterkt zien. Het spreekt vanzelf, dat om dit alles te verkrijgen het Partijbureau daarbij een groote rol moet spelen van voor lichting en ordening, van opvoeding en leiding. Maar daarnaast zal het Partijbureau Je honderdduizenden leden onzer partij helpen de wenschen tot uiting te bren gen, welk leven in het hart van hel katholieke volk. Door deze dubbele werking zal de Kath Staatspartij steeds schooner opbloeien en hare taak des te beter kunnen volvoeren in het algemeen belang, van het land, in het belang der Nederlandsche Katholieken en in den voortdurenden strijd der ideeën, den strijd voor de waarheid en de ordej tegen de dwaling en zelfs de revolutie, welke door andere partijen soms ge propageerd en verheerlijkt wordt. Katholieke Kiesvereenigingen, doet Uw plicht 1 Werkt nog gedurende eenige weken krachtig voor het Partij bureau door na een voldoende voorbe reiding degelden daarvoor in te zamelen Houdt daarbij steeds voor oogen, dat, willen de bijna een millioen katholieke kiezers van Nederland het benoodigde bedrag van nagenoeg een millioen gulden bijeenbrengen, zulks beteekent, dat gemiddeld zoowat een gulden pe; kiezer behoort te worden bijgedragen. Katholieken van Limburg, weest dus mild met Uwe gaven, zooals ge steeds mild zijt voor goede werken. En dit is een goed werk bij uitstek 1 ROELAND. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozicg, of de urine dik is en troebel, met een scher )en geur, zanderig of met bloeddeeltjes, ïestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel Let ook op d8 hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeg i er bestaal gevaar voor bloed vergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Foster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom be kend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakle, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, waterzuchtige zwellingen, rheumatiek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 36 haar huwelijk met zijn heer en mees ter. Laat hij het maar eens ontkennen als hij er den moed toe heeft I Onder het uitspreken van die woor den had zij zich naar Mathias gewend en Vrouw Catharina bemerkte duide lijk de groote verwarring van den ouden man. Toen voer zij weder voort Zoo waar ik leef, men heeft u bedrogen 1 Ik ben de wettige huisvrouw van den Schenk van Nydeggen en vorder mijn recht op den man op, dien men door allerlei laffe intrignes en kuiperijen heeft verleid tot trouwbreuk jegens mij en die u schandelijk heeft bedrogen 1 't Is alsof die woorden mij nu nog in mijn ooren klinken 1 De Satan zelf moet haar die woorden hebben ingeblazen. Hare oogen fonkel den en gloeiden van boosaardigheid, helsch vuur en geen woorden waren het, die zij uitbraakten en die het on schuldig hart van onze edelvrouw met boven menschelijk gal en bitterheid vervulden. Nooit zal ik dien blik vergeten, dien zij ons toewierp Weeklagend zag zij ons aan en toen zij onze verwarring bemerkte, scheen dit haar dit vermoe den te bevestigen en schonk zij geloof aan die verschrikkelijke aanklacht. Ik zag het aankomen, het duizelde haar voor de oogen en met een lichte smartkreet zou zij bewusteloos op den grond zijn neergevallen, indien ik haar niet bijtijds had ondersteund. Mijn kind, mijn kind, steende zij op zulk een toon, dat het den hardsten steen zou hebben vermurwd. Toen verloor zij het bewustzijn. Moeders nemen voor de roode. gesmette of ont stoken huid van de kleine, uitsluitend 't allerbeste, en dat fs Doos 30 en 60 ct. Tube 60 cl. Bij Apolhen Drogisten 749—11 lagssaadsa Uiisiiellagea. om eieren te rapen, zich niet storend aan de Wet. Maar de Politie is er ook en beschermt den vogelstand en ont eemt hen de geraapte eenden.- en kievitseieren, terwijl de Kantonrechter hun later nog een f 30 boete oplegt als straf voor hun vandalenwerk. Gelukkig ook, want al wat de Peel bevolkt, wordt door die euveldaders vernield en vernietigd. De Peel is nu weinig bevolkt; hier en daar ziet men in de verte een enkel jersoon bezig met bulten of plaggen ïouwen, eene onverstandige gewoonte, door oude reglementen krachtens de tractalen verboden, maar door de om liggende gemeenten op Venraysch grondgebied volgehouden. De bult of plag heeft als brandstof eene waarde van nul, komma nul, kost veel aan tijd en vervoer; een emmer kolen geeft meer brandstof dan een halve kar plaggen. Maar het weghakken dezer humus laag is onverantwoordelijk. Er vergaan weer jaren eer er wederom iets nuttigs op groeit. En dat alles gebeurt om een zeer klein gewin. Men bederft een heele streek en dat tegen den zin van vroe ger goedgekeurde overeenkomst, 't Is jammer I 't Is ook te betreuren, dat aan dat grondbederven niet voor goed een eind gemaakt wordt Vroeger bood de Peel een gezicht op van een onbewoonde vlakte, die door liep tot den verren horizon van bos- schen. Sinds een 15tal jaren is daarin verandering gekomen. Nu ziet men rijen huisjes en groote boerderijen op sappige groene weiden slaan. De zwarte en witte wandelende lekjes zijn weidende koeien en hier en daar beuren nieuwe kerkjes hunne spitsjes boven het geboomte uit. De Peel is nu aan 't ontwaken door zon en lentelucht. De roode daken der huizen zijn fel gekleurd en de gevels glinsterend in 't lelie licht Overal is leven en blijheid, opgewektheid en geestdrift. Wij zijn verheugd hier te zijn. De lente is zegevierend ook de Peel binnen getrokken. door A. F. VAN BEURDEN. II. De wakende, slimme vogel, die zijn eigen naam: grutto, heel duidelijk roept is bang, dal wij zijn nest ontdekken, Het is een rond kommetje in den 'rond, met stroo bekleed, waarin de luiselijke schat, drie of vier eieren, dofgroen met zwarte vlekken, precies vergroote kievitseieren. Ook de kievitten, met hun onzekere, schokkende vliegmaniër voegen zich bij de grutto's, want er zijn er nu al twee. Waar nummer twee vandaan gekomen is, is een raadsel, maar hij is er. Zij loopen gewoonlijk snel een eind ver en vliegen dan op Alles voor de securiteit. Ook dwarrelen er al een stelletje kemphanen, die nu verreweg uitgeroeid zijn, terwijl ook de meeuwtjes hun best doen, om den beschouwer van den weg af te leiden. Al die onrust is alleen ontstaan om de roovers te weren. Wij zullen geen hand uilsteken om de gevederde Peef zangers, Peelfluiters en Peelpiepers te storen, maar helaas, anderen denken er zoo niet over. Zondags trekken de jongens uit de Brabantsche buurtdorpen de Peel in In alierijl haalde Msthias zijn vrouw Margarelha en toen deze hare mees teres zag liggen, bleek als een doode, sloeg zij hare handen boven haar hoofd ineen en begon luid te jammeren. Die waanzinnige heeft haar doen schrikken, zeide de oude Mathias. Toen echter vrouw Dausque bij die woorden en niettegenstaande den smar- telijken aanblik van vrouw Catharina maar steeds honend bleef lachen, brak Mathias in woede los en riep het wijf toe Gemeene, giftige slang, die de jeugd van mijn armen Heer bedorven hebt en nu in het argelooze hart van mijne edele Vrouw het schuim van uw gift heb ingespoten, maakt dat gij weg komt I Toen op dit luide roepen een knecht de kleine trap opkwam, riep Mathias hem en zeide Grates, neem die vuile landloop ster, die hier als een dievegge 't Slot is binnen geslopen; jaag haar weg, sla haar voOr mijn part met de zweep, dat het bloed er uit spat en als zij niet gaan wil, hits dan de honden tegen haar op 1 Ik ga al, riep Emerentiana, toen Grates haar tamelijk onzacht bij haar armen pakte. Maar bij mijn leven, eenmaal kom ik terug en mogen mijne ledematen levend aan mijn lichaam wegsterven en wegrotten, als ik zal rusten, voordat het Blyenbeeker x>Para dijs" mijn wraak gevoeld heeft 1 Toen liet zij zich zonder tegenstrib belen door Grates langs de zijtrap naar beneden brengen. Wij gingen achter haar aan tot voorbij de buitenste Slotbrug, waar j I li'ijL-i tegen vervalsching IBij Apoth.enDrogisten.Prijs 75,40en25et.'] 731—12 Een nieuwe Veeziekte. De huidverzorging bij het vee laat in vele stallen nog te wenschen over. Toch is bewezen, dat dieren, wier huid geregeld wordt verzorgd, niet alleen gezonder zijn, minder vatbaar voor ziekte, maar ook een grootere hoeveel heid melk produceeren. Bovendien een onzindelijke huid heeft niet zelden tengevolge, dat het rund wordt aange tast door schurft. En waar deze ziekte is uilgebroken, kan men er lang mee tobben. Zij is besmettelijk, zoodat, wanneer één dier is aangetast, meerdere runde ren er mee behept kunnen worden, en de veehouder maandenlang opgescheept kan zijn met jeukende, schurftige koeien, wier huid onthaarde plekken en korsten vertoonen. De schurft wordt veroorzaakt door n mijl, een microscopisch klein spinachtig diertje, waarvan we 3 soorten onderscheiden twee leven op de huid van hei dier# één in de huid. De laatste soort is natuurlijk de onaangenaamste, zij heet sarcoptesmijt of graafmijt, om- uat zij in de huid gangen graaft. Bij paarden, schapen en geiten komt ze in ons land vaak voor, maar bij runderen zeer zelden. Iedere diersoort heeft haar eigen sarcoptesmijt; gaat die van het paard op het rund over, dan tiert zij daar toch niet best, de ziekte woekert niet licht voort. In de laatste jaren heeft men even wel hier en daar bij runderen schurft geconstateerd, welke veroorzaakt schijnt te zijn door een soort eigen graafmijt. Een dierenarts vertelt in het »Algem. Ned. Lbld.", dat hij sedert 1924 geval len waarnam in Haarlem, Schoten, Velsen, Haarlemmermeer en Haarlem- merliede, terwijl door een ander een geval werd geconstateerd te Vlaardin- gen. Hoe kwam die ziekte hier Waar schijnlijk van over de grenzen. In de oorlogsjaren brachten vluch telingen uit Zuid Europa schurftig vee naar OostenrijkHongarije, en vandaar zal de schurft verder zijn doorgedron gen. Heeft men de ziekte op stal, dan zijn wasschingen met groene zeep, soda- en creoline oplossingen, om van de korsten af te komen, de eerste maat regelen, en verder isoleering. Wordt de bestrijding niet energiek aangepakt, dan blijft het sukkelen. Ten onzent zijn, evenmin als in Duitschland, wettelijke maatregelen legen deze ziekte bij het rund voorge schreven. Ware dit wel zoo, zooals het geval is bij paarden en schapenschurft dan waren we er, zegt vermelde schrij ver, misschien binnen eenige jaren weer voor goed af. Een waarschuwing tegen het aan- koopen van vee met verdachte ver schijnselen mag niet achterwege blijven. Consulteer, indien gij een verdacht rund op den stal uebt zoo spoedig mogelijk een veearts 1 Proefnemingen In den Pomologischen Tuin. Voor ons ligt het Verslag omtrent den Pomol. Tuin te Tiel over 1927. Belangrijke proefnemingen zijn in dit jaar aangevangen of voortgezet: be- mestingsproeven, cultuur proeven, selec- lieproeven, snoeiproeven e.a. Wij willen er nu en later wat van mededeelen. Eerst iets over de snoeiproeven. Men vergeleek de uitkomsten van het al of niet snoeien bij het planten, en zette de proef als volgt op 1. Ge woon snoeien der wortels plus niet snoeien der takken2. gewoon snoeien der wortels plus gewoon snoeier, der takken3. kort snoeien der wortels plus niet snoeien der takken 4. kort snoeien der wortels plus gewoon snoeien der takken De proef werd toegepast op 4 soorten 1-jarige appelveredeling op doucin, de conclusies luiden: a) De sterftekans is het kleinst bij gewoon dus niet kort snoeien der wortels, b) Kort snoeien der wortels geeft meer gevaar van niet aanslaan en dit gevaar is het grootst, wanneer tevens de takken niet worden gesnoeid, c.) Procentisch komt de grootste verdikking voor bij wortels gewoon, en takken gewoon snoeien. Voort heeft men nagegaan, bij 4 jarige onregelmatige peren-pyramiden, de resultaten van snoeien, toppen en niet snoeien van het takgestel bij de plan ting. In het le jaar was de verdikking het grootst bij de ongesnoeide boomen, maar in het 2e jaar na de planting waren de verschillen reeds bijna opgeheven. Bij jonge Goudreinelten, flink ont wikkelde 1 jarige veredelingen, werd bij verschillende snoeibehandeling de Mathias haar nogmaals met de honden bedreigde. Hardop, zoodat zij het goed kon hooren, gaf hij den torenwachter bevel, om haar nooit meer, onder wel ke voorwaarden of omstandigheden ook binnen het Slot te laten. Wij bleven nog een tijdje staan op de brug, totdat die ongeluksvrouw door de eikenlaan het Blyenbeeker bosch had bereikt en wij haar uit het oog verloren. Ik zou hier niet graag de liefelijke woorden neerschrijven, welke de oude Mathias mij, vanwege mijn ongeloof lijke dwaasheid, daarna naar 't hoofd gooide. Alle schilders, muzikanten en dichters waren halve gekken enz. Samen gingen we terug en reeds van verre kwam ons den Erfmaar schalk met haastigen tred over het Slotplein tegemoet. Hij riep Mathias en vroeg hem of die vrouw, zonder verder ongelukken te maken, buiten hel Slot gebracht was. Mathias antwoordde hem, dat die vrouw gelukkig hier van daan was gejaagd en dat waarschijnlijk wel niemand der gasten haar zou gezien hebben 1 Zij zal het geen tweeden keer in haar hoofd meer krijgen, om hier nog eens terug te keëren, want in haar bijzijn heb ik den torenwachter bevel gegeven de honden onvoorwaardelijk tegen haar op te hitsen, bijgeval zij er nog eens zin zou krijgen om terug te komen. Dit bericht stelde den Heer Erfmaar schalk blijkbaar gerust, hij herademde en zei God zij gedankt, dat dit avontuur zonder verder schandaal is afgeloopen. Vandaag nog ga ik naar Geldem terug en zal met den Kommandant een woordje spreken, dat hij haar die aar digheden voorgoed onmogelijk maakt en haar voor eens en voor altijd uit het Geldersch gebied verbant 1 Mathias had, volgens treurige ge woonte, de hoofdzaak, namelijk de ontmoeting van vrouw Dausque met onze genadige vrouw Catharina ver zwegen. Hij wilde nu eenmaal gewichtig doen en steeds iets achterbaks houden. Ik maakte juist het voornemen om den Erfmaarschalk alles ronduit te vertellen, omdat ik dat heter oordeelde, toen hij aan Mathias vroeg, hoe die ongeluksvrouw toch in het Slot had kunnen binnensluipen. Toen ik die vraag hoorde, kreeg ik het zoo benauwd en raakte ik zoo in de war, dat ik mijn ooren liet hangen en mij stilletjes uit de voeten maakte. Ik gevoelde mij ook zoo treurig ge stemd, dat ik wel luidop had kunnen weenen, als ik nog aan dit smartelijk tafereel dacbt van onze Vrouw Catha rina. Ik durfde onder niemands oogen komen en vluchtte weg naar mijn schilderwerkplaats. Des namiddags ging ik wederom den tuin in, want de versiering van het portaal moest worden opgeruimd. Lieve God, hoe geheel anders ge voelde ik mij 24 uur geleden, toen ik de kransen ophing. Wat was alle vreugde en jubel plot seling in treurigheid veranderd. Het woord van onzen Erfmaarschalk was in vervulling gegaan, zooals het spreek woord zegt Geluk en glas, Breken ras 1 Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5