Tweede Blad van „PEEL El MAAS" Lente in de Peel. SlajoflSSf De Paradijskamer Sproeten prutoL PUROL Vergadering Boerenleenbank FEUILLETON Vogelbescherming in den broedtijd. ZATERDAG 12 MEI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 19 door A. F. VAN BEURDEN. Het jaarlijkache lierlevingswonder der natuur voltrekt zich weder. Het is in vollen gang. Het is het beste antwoord aan hen, die steeds den mond vol hebben over de ijlheid en ijdelheid van het wonder geloof. Zij moeten wel blind zijn voor dien overal blijkenden ommekeer in de natuur en voor dat plotseling wakker worden van alles wat veld en bosch, lucht en water siert en met vreugde vervult. Ook in de verafgelegensle moerassen en heidevelden der groote, bijna onaf zienbare Peel wordt de werking der tooverroede gevoeld, die wekt en alles uit den slaap wekt. Zelfs de vereenzaamde berkjes, met moeite uit overgewaaid zaad ontstaan trekken reeds hun pakje aan van licht groen. Tusschen de liiakleurige nog dorre smeelenvelden tooit de bodem zich met smaragdgroene mossen, roode kruip planten en overal staan minialuurplant- jes te genieten van hel lang verlangde zonlicht in een kleurengamma, die van bruin over rose naar het purper loopt. De lindeboomen op het Venraysche Henseniusplein, machtige leveranciers van voldoende schaduw in den zomer, concurreerend met die van de Markt, prijken in vollen hoogtijdsdosch. De zwaluwen houden hare viiegkunst- demonstraiies boven huizen en tuinen en om den hoogen torenreus, die waakt over zijn vier kleine broedertjes. Nu is het tijd, om naar buiten te gaan, te genieten van de balsemieke geuren, van de weidsche uitzicht van het zonnige landschap met het verre verschiet. Wij gaan de Peel in, waar rust en kalmte is, waar men tot het besef en onder den indruk komt, dat er toch nog iets anders beslaat, dan het jagende, rustelooze, ijlende leven. Wij fietsen langs het St O lapark en hooren den nachtegaal, den konings zanger bij uitnemen iheid, met onver droten ijver zijn onnavolgbare fluitsolo' ten gehoore brengen. Een weinig verder rechts nog leegte en dorte, maar nog enkele weken en daar komt leven en kleur. De kanadas doen er hun tijd over. Nu gelijken ze nog op onvoltooide reuzenbezems. De zon werkt, ze maakt de vensters van het huis met zijn half pannen, half strooien dak tot spiegels, die glanzen en flikkeren en het haantje op den Merseloschen kerktoren is tot een gouden punt geworden. De jonge Wethouder van Venray zal mede van de partij zijn en sluit zich aan. Wij draaien bij het zuilachtigi baksleenen heiligenkapel rechts af en gaan naar de Ballonzuil, zonderling herinneringsmonument van den Fransch Duitschen oorlog. Hier daalde voor het oog van een I paar Merseloschen het zonderlinge ge vaarte uit de lucht en wilden het al gezamelijk deeien als het de aarde bereikte. Ieder bezoeker van de ballonzuil heeft getracht in al de jaren van haar bestaan, om haar door krassen, snijder., vijlen, kloppen en hakken zooveel mogelijk onherkenbaar te maken. Gelukkig staat ze op een hoogte in het gezelschap van een mooien pijn boom, ander hout en een rustbank, waardoor de bezoeker lot de gevolg trekking kan komen, dat alles, wat aan het publiek overgelaten moet worden, niet geschonden behoeft te worden. Een breede lange groote laan met berken als brandwacht omzoomd loopt naar de gemeente hoeven. Nu is alles rechts met dennenbosschen bezet door het Nederlandsche Boschbeheer, die overal goed werk gedaan heeft lot ver de Peel in. Achter de gemeente hoeven ligt de zelfkant van de Peel, van waar het terrein naar het midden steeds stijgt- Rechts ligt het thans in weiland om gezette Zwarte Water of Saat, waarvan I beschreven staat in het oud archief ten 6 8tadhuize »dat die Susleren van Jheru- salem daer haren torf staken" vóór vijfhonderd jaren al. 't Is al ver verwijderd van Rooy. Zien wij nu eens achteruit dan slaan voorjaar, k< komen vroeg in voorjaar, koop tijdig een pot Bij alle Drogisten. - jij D0 Voorzitter vraagt aan da vergade- d» reuzen toren en het hooge dek der H of er ,eden ft die nade« kerk, nog hoog boven de boaachen aan ,ichlingen verlangen of aanmerkingen den gezichtseinder naaat het eeuwen hebben le maken belreff„nde da Voor- heugende »Jheruaalem gelezen Rekening en Balans, zoo niet Zien Wij nu eens ^anJIB' dan is deze Rekening en Balana goed- daar in stille berusting de breede Peel gekeurd en rual op mij de plicht namena in haar effen bruine donkere vacht.Is bol Beatuur e9n wior/van dank le rouwgewaad treurend over haar brengeni aan onze„ ijyerigen kasaier gedwongen rust. In de weidsche T00r zjjn accuraate werkzaamheden en welven des luchtendoma ia geen vlekje k de hoop uil dal hjj da, aleeda te zien hij ia atrak in onbegrijpelijk za| blijven doen. ronding. Be Voorzitter deelt mede, dat aan de Wij fietsen door de smalle sleuven beurl van afcreden waren de Heeren van den langen, vroeger uiigebakenden w H Jenniakena en M Wiamana.ala grooten middenweg. Wij dalen en rijzen leden van den Raad van Toeiicht zonder ophouden en ondervinden, dat Na stemming blijkt, dat er zijn uil- de Peel toch met zoo vlak 'a's een gebrachl 92 stemmen, en een blanco, beugelbaan is Bij een van de Peel- waarvan verkregen M. Wiamana 87, vennen, reuzen spiegels in groene lijst w. H je„„jskens 88, J. Wiinhoven 5, gevat houden we halt Het ia er een G stevens 1 en G. Stoka l'atem, zoo- met kleine rietbosschen bespikkeld, dal de aftredende ieden wederom zijn waarin de vogels hunne broedplaatsen herkozen. hebben. Onze komat brengt onruat in De Voorzitter vraagt of den heer het vogelhuishouden. Da gevleugelde Jenniakens bereid ia zijne benoeming Peelbewonera vreezen ona. Een grutto te aanvaarden, waarop deze bevestigend of kuuluut stijgt reeds op en als een antwoord wachter, die onraad opmerkt, gilt en Daar den heer Wiamana niet aan- fluit hij in alle tonen zijn waarschu wezig is, zal hem schriftelijk worden wingen boven het ven. (Wordt vervolgd) Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnt ook al is Uw baard nog zoo I er zwaar en hard, indien U slechts vóór een het inzeepen de baardoppervlakte in wrijft met een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. De directeur opent deze vergadering met den Chr. groet en heet alle aan wezigen hartelijk welkom en het doet hem een genoegen te constateeren, dat de opkomst thans toch beter is dan de vorige vergadering. Daarna verzoekt hij den kassier de presentielijst voor te lezen en blijkt na voorlezing, dat er voldoende leden aan wezig zijn om besluiten 'e nemen bericht of hij zijne benoeming wenscht te aanvaarden. De Voorzitter dankte namens dp her benoemde voor het in hun gestelde vertrouwen en was er van overtuigd dat zij hun beste krachten zouden blijven geven tot welzijn der Boeren leenbank Verder deelt de Voorzitter mede, dat telke jare van de gemaakte winst zeker bedrag gegeven wordt aan verschillende instellingen en worden door het Bestuur de volgende giften voorgesteld St. Antonius Patronaat f Meisjes Patronaat St. Agnes f St. Josephgeslicht f Groene Kruis f Landbouwschool St Martinus f St. Vincentiusvereeniging f Burgerlijk Armbestuur Kerk Ysselsteyn Dr. Schaapmanfonds 50 50 50 50 50 25 f 25 f 125 f 50 f 475 lagsaaadsa Midsiesllagw. Een zegen Yoor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou herkrij gen, behoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25 jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid erdoor verbetert 1 Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoorniz- sen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, waterzuchtige zwellin gen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nier werking niet ven kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen Kom de aange laste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoorlijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schade lijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glssverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij ^nuvwcMjg ür^overspa'-rt0' 751-8 Weert, Molenstraat 11. A. J. Thiasen, dienstbode, naar Vetilo, Heutzslraat 63. H R. Janssen, dienstbode, naar Nij megen, OldebarneveId8tr. 40. W. Gooren, metselaar, naar Horst, Herstraat. J. A. M. Gooren, zonder beroep, naar Horst, Herstraat. A. A. S. P. Gooren, zonder beroep, naar Horst, Herstraat. apotheken flacon. en drogisten f 1.75 per 39 Totaal Hierna vraagt de Voorzitter of de vergadering met de voorgestelde giften accoord gaat Werd met algemeene stemmen goed gekeurd. Bij de Rondvraag werden door ofschoon dit nu niet noodig was volgens qjjJjqIq leden eenige vragen gesteld en de statuten. wel volgende of de boete ook steeds Hierna verzoekt hij den kassier de wor(ji opgehaald, waarop de Voorzitter notulen der laatste gehouden vergade antwoordde, dat deze per kwitantie ringen voor te lezen, welke na voor wor(jt geïnd en betaald moeten worden. Verder was er een vraag om de op roepingen voor de algemeene vergade ring wat later te doen,- waarop de directeur mededeelde, dat deze zoo kort mogelijk voor de vergadering aan de leden bekend gemaakt zal worden be houdens de voorschriften der statuten Niemand meer het woord verlangende sloot de Voorzitter met een woord van dank aan Bestuur, Raad van Toezicht en de aanwezige leden voor de goede lezing worden goedgekeurd De Voorzitter verzoekt den kassier de Rekening en Balans van 't afge- loopen jaar voor te lezen BALANS. Actief. Inhoud kas 81 Dec 1927 Uitslaande Voorschotten Te goed loopende rek leden f Te goed loopenderek. C.C.B f Te goed Deposito C G B f Waarde papieren v. koers f Waarde aandeelen G C.B. f Waarde aandeelen B.H B. f Waarde roerende goederen f Res. interesten v. voorschot, f f 7,607,98 f 188,554,98 8,009.21 79,283,41 50,000,— 8>000, opkomst, maar vooral nóg een woord 300»~" van dank aan onze ijverige kassier, 100, deze vergadering met den Christelijken 670«— groet 3,958,35 8 Passief. Spaarg direct opvorderbaar f 203,838,70 Spaarg. Dep. 1 jaar vast f 115,273,75 Schuld in loopenderek leden f 3,521,12 Reserve (winst) f 21,809,71 Winst dit jaar f 1,940,65 f 316,383,93 IMIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten f 346,383,93 Ingekomen en vertrokken personen van 27 April tot 4 Mei VERTROKKEN H. M. Linders, dienstbode, naar Horst. J M. J. Kessels, molenaar, naar Deurne. W. H. Baltus8en, dienstbode, nsar 's Gravenhage, Juliana v. Stolberglaan 31 M. P. Swinkels, zonder beroep, naar Posterholt. M. M Th. Engels, dienstbode, naar Maashees B 2. H K. J. M. Derks, winkeljuffrouw naar EindhovenStratum. H M. Jacobs, dienstbode, naar Wans- sum. G. W. Stads, broeder, naar Noord- wijkerhout. G. J. P. Janssen, dienstbode, naar Eindhoven, Julianastraat. G. Barents, smid, naar Eindhoven Woensel. A. S M. H. Drubbels, timmerman naar Broekhuizen. J. M. G Vullings, dienstbode, naar Boxmeer. A. M. Kloosterman, bakker, naar Wychen. A. P. J. Janssen, dienstknecht, naar Wanssum B 106. W. L Driessen, dienstknecht, naar Blerick, Groote Molenstr. 2. P. H. Kuypers en echtgen., chef eiermijn, naar Roermond, Herterweg 21 P. II, Kuypers, dienstknecht, naar ArcenLomm. A. Kuunders, dienstknecht, Deurne B 264 A. P. F. Drissen, dienstbode, naar BergenWell 41 M. W. Drissen, dienstknecht, naar BergenWell 41. W. J. P. Hoeijmakers, dienstbode, naar Horst D 67. J. M W. Marcellis, dienstbode, naar Sevenura. J. H. Goppus, dienstbode, naar Hel mond, Hsvenweg 4. A. M. P, Janssen, dienstbode, naar Meerlo. H Schouten, dienstbode, naar Maas hees, Pastorie. A. G. Bomers, dienstbode, naar Bergen. B 63. J. W. Looneö, zonder beroep, naar Historiscli-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar het Duitsch door B.B. 17 Deze woorden, rustig maar met groote nadruk gesproken misten hun uilwer king niet. Met een blik vol gal en gif stond zij op en wilde gaan. Maar de Erfmaarschalk was een zeer voorzich tig man en zei, dat hij er zelf voor zou zorgen dat zij zonder verder onheil te stichten buiten het Slot kwamhij wenkte ons hem te volgen en ging zelf voorop Alles zou ook zonder meer goed zijn afgeloopen, indien een noodlottig toeval of liever gezegd een beschikking Gods het niet anders gewild had. Juist toen de Heer Erfmaarschalk de deur van hel Paradijs" wilde opendoen, hoorden wij eenige van de gasten luid sprekend over den gang loopenonder hen herkende ik duidelijk de stem van den Jonkheer van Geysteren. Menigeen kan zich indenken, dat de Erfmaar schalk eene ontmoeting van dezen jongen Heer met vrouw Dausque alles behalve aangenaam zou vinden. Om zoo iets te voorkomen ging hij aanstonds den Heeren gasten tegemoet en gaf ons een teeken om de vrouw langs de naastbijzijnde trap naar beneden te brengen. Hij voegde zich bij de gasten en gelukkig gingen zij met hem mede naar den grooten hal en naar de daar achter gelegen jachtkamer, wier vensters niet op het Slotplein maar op den tuin uitkijken. Intusschen hielden wij Emerentiana vast, totdat we de Erfmaarschalk de deur van den grooten hal hoorden dichtslaan. Van tijd tot tijd maakte zij wel eens aanstalte om te gaan schreeu wen, maar we hielden haar zooveel mogelijk in bedwang en dreigden haar in de onderaardsche Slotkerker te werpen, indien ze ook maar een kik dorst geven. Toen brachten we haar snel over den grooten gang naar het kleine donkere zijgangetje, dat op het zijtrapje uitkwam en trokken de deur, welke genoemd zijgangetje met den hoofdgang verbindt, voorzichtig in het slot. Nu, zoo meende ik, was hel grootste gevaar geweken en ik gevoelde mij zelf wel tien pond lichter. Maar:... toen gebeurde er iets wat wij hetallerminst verwacht hadden. Uit een der beide kamers trad ons juist diegene tegemoet, die wij zooveel mogelijk hadden willen vermijden, n.l. onze genadige vrouw Gatharina. Heden nog begrijp ik niet, wat zij daar juist op dit moment 'e doen had, daar hare vertrekken op den anderen vleugel van het Slot lagen. Ik dacht, dat ik door den bliksem getroffen werd toen ik haar daar zoo in eens voor mij zag staan in het helle morgen licht, dat uit de geopende kamerdeur I in den donkeren gang viel. De oude Waarschuwing. De Commissaris van Politie te's Her- togenbosch waarschuwt tegen de praclijken van verschillende te 's Her togenbosch wonende kooplieden in sigaren, die het geheele land bereizen, sommigen per automobiel. Zij trachten bij het te koop aanbieden van sigaren het vertrouwen te winnen door allerlei voorgevens als dat zij bestuurders zijn van den R.K. Sigarenmakersbond of dat zij sigaren verkoopen ten bate van de werklooze tabaksbewerkers. Deze en zooveel andere voorwendsels, waarvan die kooplieden zich bedienen, zijn, zooals reeds herhaaldelijk bij onderzoek gebleken is, bijna zonder uitzondering geheel of ten deele in strijd met de waarheid. Bedoelde koop lieden zijn in den regel in het bezit van een register of lijsten, waarop namen en adressen van personen, die sigaren van hen hebben gekocht van welke registers of lijsten zij zich bij het te koop aanbieden van sigaren bedienen, doch het is ook reeds voor gekomen dat die registers of lijsten onware mededeelingen bevatten. Ook aangaande de kwaliteit der sigaren zijn reeds verscheidene klachten inge komen. Het publiek wordt in overweging gegeven in twijfelachtige gevallen eerst inlichtingen te vragen aan voornoem den Commissaris van Politie. Mathias scheen nog meer geschrokken dan ik, hij stond op zijn knieën te beven en moest zich aan de muur vast houden. De edele vrouw Gatharina had het knaapje op haar arm en straalde van louter geluk en vreugde als de lieve zon in Mei. Toen zij echter op dit ongewone uur die vreemde vrouw zag staan, keek zij zeer verwonderd, alsof zij zeggen wilde: Wat moet dit beduiden Maar het scheen dat zij onze groote verlegenheid en doodelijke angst bemerkte en zeide daarom waarschijnlijk het eerste oogen- blik niets. Nauwelijks echter had die Dausque bemerkt en begrepen wie die vrouw was, of zij vloog, voor wij het beletten konden, op onze genadige vrouwe af. Hare oogen fonkelden als de oogen van een adder die op zijn slachtoffer losschiet. Ik deed al het mogelijke om dit razende vrouwmensch weer terug le trekken, maar zij rukte zich los en riep Mevrouw, ik moet u spreken 1 Terwille van het kind, dat gij aan uw borst houdt, hoort een oogenblik naar mij 1 Zwijg ongelukkige I onderbrak haar de oude Mathias. Genadige vrouw.... Neen, ik wil, ik moet en ik zal spreken 1 Luister naar mij bij alles wat u heilig en dierbaar is 1 riep de vrouw op haar knieën vallend. Wie is die vreemde vrouw? vroeg onze genadige vrouw Gatharina. Zij was een weinig geschrokken en bleek van aandoening toen zij dit heftige en hartstochtelijke doen aanschouwde van Een beroep op de medewerking van ouders en opvoeders. Het mag wel als algemeen bekend verondersteld worden, dat onze in het wild levende vogels niet gemist kunnen worden in de huishouding der natuur, noch voor tal van menschelijke be drijven, als landbouw, tuinbouw, bosch- bouw, enz. Van allerlei omstandigheden hangt het af, of deze dieren zich behoorlijk kunnen handhaven, in de eerste plaats wel van het verloop van den broedtijd. Bij vele soorten is het sterftecijfer hoog, en de natuur zoekt dit nadeel te onder vangen, hetzij door groote legsels, hetzij door dubbele broedsels. Wordt de nor male vermeerdering verhinderd, dan hebben wij een achteruitgang te duch ten, met al de daaraan verbonden nadeelen. Een gedeelte der vogelbroedsels mag, door n,in of meer natuurlijke oorzaken, mislukken, deze tegenslag is van weinig belang, vergeleken bij het nadeel, door onze jeugd in den broed tijd aan den vogelstand toegebracht En dit nadeel kan daar zijn wij zeker van voorkomen worden, indien de volwassenen, die betrokken zijn bij de opvoeding onzer kinderen, er den strijd tegen willen aanbinden. Met dankbaarheid willen wij consta teeren, dat in vele gezinnen en op vele scholen den kinderen de noodzakelijk heid van vogelbescherming voorgehou- Emerentiana Dausque. Luister niet naar haar gepraat, genadige vrouw, zij is waanzinnig 1 riep de oude Mathias. Waar zijn de knechten? Mevrouw nogmaals, luister niet naar haar. Maar het is in alle geval een ongelukkige ik zal haar even te woord staan, zeide onze edele vrouw Gatharina. Zij gaf haar kind aan Anna over en wenkte ons om haar met die vreemde vrouw naar haar kamer te volgen. De oude Mathias wilde nog tegenstribbelen en al het mogelijke in net werk stellen om een gesprek van die vrouw met onze edele Jonkvrouw te beletten 1 Zij is heel en al waanzinnig, riep hij uit, maar er was niets meer aan te doen. Waanzinnig? hoonde vrouw Dausque. Misschien wordt ik het nog wel een keer en in alle geval zou zoo iets heelemaal geen wonder zijn, nu mijn gemaal mij zoo heeft behandeld. Toen keerde zij zich naar onze Slot- vrouw en liet langzaam, koel bereke nend haar addergif in het reine hart van onze genadige Vrouwe neerdrup pelen. Ach, mijne genadige Jonkvrouw, mijn hart krimpt bijna_ineen van inge houden smart, nu ik gedwongen ben u de oogen te openen.... Maar noch gij noch ik heb schuld. Kent gij dezen ring?.... - Tegelijk trok die valsche feeks een gouden zegelring, welke aan een zijden band bevestigd was, uil haarblpuie te voorschijn. Dit is het wapen van mijn echt genoot, zeide onze genadige vrouw, die in de verste verte nog niet vermoedde, wie die vreemde vrouw was en wat dit - alles te beduiden en te beteekenen had. - Zij heeft hem gestolen, gelooft haar niet, riep de oude Mathias woedend. Gestolen? lachte Emerentiana. - Gij weet heel goed, dat gij nu staat te liegen. Als ge een eerlijk man waart, dan moest ge nu getuigen, dat ik dezen ring veertien jaar geleden uit de han- den van den Heer Arnold Schenk van Nydeggen zelf heb ontvangenI Toen wendde zij zich wederom tot onze genadige Jonkvrouw en zeide: Ja, mijn goede Jonkvrouw, gij zijt bedrogen I Men heeft uw vrouwen eer met voeten getreden! De man die zich uw gemaal noemt, had geen recht u zijn hand en hart te schenken, aange zien hij reeds meer dan veertien jaar mijn echtgenoot is. iedereen begrijpt, dat zulk een taal voor onze Jonkvrouw was als een donderslag bij heldere hemel. Het bloed schoot weer terug naar hare wangen en vol verontwaardiging riep zij uit Wie zijt gij, dat gij het durft wagen mij en mijn man hier onder ons eigen dak aldus te komen beschimpen? Dat ik zoo iets durf wagen, her nam de onbeschaamde vrouw, moet u op zijn minst op de gedachte brengen, dat ik daar een of ander recht toe heb. Ik ben de onbestorven weduwe, gravin de Bruay en de rechtmatige huisvrouw van Arnold Schenk van Nydeggen.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5