Tweed© Blad van „PEBXi El MAAS Eenige Maasveren. De Paradijskamer Uw Haar Doorziüen PUROL ff Sproeten komen vroeg in SprutoL FEUILLETON Merkwaardig en toch doodgewoon. Het Partijbureau. ZATERDAG 5 MEI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 18 door A. F. VAN BEURDEN. Het Boxmeersche veer of groote veer, thans eigendom of geëxploiteerd door Boxmeer en Beugen, wordt al vroeg in de Boxmeersche geschiedenis ge noemd. Dan kwam de veerman geld- vergoeding vragen bij het gemeente bestuur voor paling, die de soldaten hem ontstolen hadden, dan moest hij komen getuigen hoe en met wien de vrouw van den Gennepschen richter er van door was gegaan, maar ook haalde men, als er vijanden in aantocht waren het veer uit de Maas en verborg het. Het was de verbinding tusschen Boxmeer en de Peeldorpen met het land van Gennep en Cleve. Het Masen- burgsche voetveer was eigendom der graven van den Bergh en voerde van Boxmeer via Masenburg naar den Hoerenwaard en verder. De Loerangel, een voetveer is in den Franschen en Belgen tijd opgekomen en de6d dienst voor enkele personen. De Afferdsche en Wellsche veren waren van meer belang. Hier en daar werd verderop nog met roeibootjes overgezet. Eerst iets over het Afferdsche veer. Vroeger was er een strijd tusschen de bezitster van het Afferdsche veerde weduwe \an Schenck van Nijdeggen, vrouwe van Swalmen, Asselt, Bleijen- beek en Afferden en Claes Peters uit San,beek, omdat deze laatst8 beweerde recht van overvaart te hebben, recht tegenover den weg van Sambeek naar de Maas, daar waar de St. Jansbeek in de Maas loopt, op 1000 meter zuide lijk van den Loerangel en op 2500 meter noord van Afferden. Dat was een zoogenaamd voetveer en uit de ligging der wegen en het voetpad er heen zou men zeggen, dat dit ook beslaan heeft, Het was het Sambeeksche veer. Maar de gravin kwam daar sterk tegen op en langzamerhand schijnt dit voetveer meer naar den Loerangel op Boxmeerschen grond verplaatst te zijn, alhoewel men daar ook niet heel goed over te spreken was, want de grnote heeren hadden alles liever alleen en waren dikwijls nog erger op den pen ning uit als de kleine luyden. Het Afferdsche veer heeft al lang bestaan en de veerweg loopt vlak langs de hoogten en lasgten, waaronder de oude resten van het eerste kasteel van Afferden verborgen zijn sinds 1387. Dit Afferdsche veer is op de volgen de wijze in eigendom gekomen van de familie van Hoensbroeck. Voor de schepenen van Sambeek zijnde Petrus Cremers als plaatsver vangend schout, Wijnand Verhaert, Roeloff van Elzen, Peter van Water schepenen, verscheen Pastoor Numans van Afferden, volmacht hebbende van de familiën Peters en Classens, die als eigenaars en bezitters van het Afferd' sche veer en visscherij in de Maas en verkoopen dit aan Frans Arnold, Markies van Hoensbroeck voor 100 pistolen, aldus geschied op 23 Septem ber 1740. Geleekend P. Cremers subst. Schout en landschrijver. Toen in 1811 de Franache regeering het veer wilde aanslaan kwam graaf van Hoensbroeck met zijne acte voor den dag en men liet hem daarop het veer behouden. Bij het veerhuis staat nog een enorme zware hardsteenen paal, waarop het particulier bezit van het veer vermeld is Het Vierlingsbeeksche veer ligt tus schen de dorpen Vierlingsbsek en Bergen en is ook een particulier pont veer. Het is door kiezelwegen met de dorpen verbonden. Aan het veerhuis, dat op de Vierlingsbeeker zijde ligt zijn in den muur de schildhouders leeuwen en de wapens, alle in hardsteen ge beiteld, ingemetseld, die eerst het kasteel Makken versierden. Historisch-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Afferden. Vrij naar Het Duitsch door B.B. 16 Je hebt ons wat moois op den hals gehaald, zei de oude Mathias. Ik had mijn haren wel bijna uit mijn hoofd willen trekken van louter wan hoop. Mijn kleine vinger zou ikgegeven hebben had ik gezegd, en nu had ik haar zelf in huis gehaald. Dat God u uwe dwaasheid vergeve, ging hij voort. Ga in 's hemelsnaam en zie dat ge onze genadige Heer er toe kunt bewegen, om in een van de kamers hiernaast te komen. Neen, hier wil ik hem spreken, riep de vrouw plotseling. Als iemand recht heeft om in deze pronkkamer te vertoeven, dan komt dit recht toch zeker mij toe. Mathias zag wel in dat geweld ge bruiken de zaak nog zou verergeren, met een zwaar hart ging hij heen om den Slotheer in kennis te stellen met hetgeen helaas gebeurd was. Mij gaf hij de opdracht die vreemde vrouw zoolang in het oog te houden. Er ver liep bijna een goed kwartier. Vrouw Dausque begon onrustig te worden en op de kamer heen en weer te loopen Eindelijk ging de deur open en lieer Men vertelt, dat het kasteel Makken buiten de bedoeling van den eigenaar, die buitenslands vertoefde, door den rentmeester afgebroken werd en dat de eigenaar niet voornemens was geweest het geheel tegen den grond te werpen. Hij was zeer verstoord, toen het hem bleek, dat men hem zoo slecht begrepen had. Ik heb meer vernomen, dat de toe gang tot het Wans8ummer veer meer noordelijk aan het einde van de straat te Well en tegenover de groote hoeve van het kasteel Geysteren gelegen heeft, die daarom nog de Staaij zou heeten. Het tegenwoordige veerhuis of de Kooy zou dan later gebouwd zijn en de weg daarheen ook later gemaakt. De pont vaart hier ook meer midden bij dorp en kerk aan. De Maas drijft hier zeer sterk en de overvaart is bij tegenwind soms nog al moeilijk. Men heeft al heel veel malen de aanlegplaatsen en afritten verbeterd. Over dit veer waren de hooge heeren van Well en Blilterswijck al vroeg aan 't krijten, ook met andere edelen, zooals wij het volgende kunnen zien. Dirk Wylfeld, 2 April 1597 gevraagd om getuigenis der waarheid af te leg gen, zegt, dat hij zestig jaar oud is en dat hij van het veer te Wanssum weinig weel, maar nooit gehoord heeft, dat de Blitterswijkschen meer gerech tigd zouden zijn, dan de Wanssum schen. Hij heeft vier jaar lang op het Wan88ummer veer gewoond als veer- knecht. Hij heeft dikwijls alleen over en weder gevaren. Daar waren eens zeven groote schepen en eenen aak, maar hij moest altijd den heer van Well vragen. Ook vertelt hij een feit, dat hem zelf overkomen is toen hij te Wanssum woonde De oude heer van der Horst, drossarl van het land van Kessel kwam aan het veer te Wanssum met ettelijke paarden om naar het land vanCleefte rijden en zou gaarne te Wanssum overgevaren zijn. Maar de oude heer vaD Well had eenig verschil over pachten en daarom aan die van Wans sum verboden geene anderen over te varen, zoodat het veer stil lag. Toen de heer Drossart voornoemd aanhield om overgebracht te worden, en de veerknechl weigerde, zei hij, dat hij met den heer van Well zou gaan spreken en zorgen, dat de knecht er geen bemerking, last of straf voor kreeg. Toen heeft hij den Drossart overge varen. Maar de Heer van Well ont bood den veerknecht. Dat ging echter mis De Pleer van Well vroeg hem, wie hem verlof lot overvaren gegeven had. Toen werd de Heer van Well kwaad en zei, dat hij hem in den hondsstal in het gat of in de gevange nis zou werpen. Daarop bad de knecht vergiffenis en kreeg die en werd de zaak tusschen de beide heeren door verdrag beëindigd, Voor het aanleggen van het veer aan de Wellsche zijde moest elk jaar twee malder haver gegeven worden. De Blitterswijckers kwamen over 't Veer, om te Well te gaan turven in 't Wellsche ven, wat de Wellschen niet gaarne zagen. In de oude tijden, toen alles niet zoo zeer beschreven was en op papier vastgelegd, kwam over dergelijke dingen meer twist dan nu. De oude stukken bewijzen dit ten volle. wordt gezond en sterk het krygt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten Arnold trad binnen vergezeld van zijn schoonvader. Zoodra de vrouw hem zag vloog zij naar h«m toe en riep uil; Arnold, mijn Arnold 1 Zij wilde zelfs haar armen om zijn hals slaan en in haar vuur begon zij Fransch te spreken. Toen Heer Arnold diepkleurend haar zeer verstoord met de hand van zich. afwees, viel zij aan zijn voeten, omklemde hem met geweld en riep smeekend Arnold, eerst moet ge me aanhooren, ge moogt mij, zonder eerst naar mij te luisteren, niet van u verstootenmen heeft onze harten van elkaar geretenl. en meer dergelijke woorden. Heer Arnold liet zich echter h'eele- maal niet vangen door haar zoete woordjes, maar gaf haar streng ten antwoord Madame, wees zoo goed en laat dit, sta terstond op, anders zou ik mij gedwongen gevoelen mij met geweld aan uwe handen te ontrukken. Waarop Emerentiana antwoordde Arnold, Arnold, spreekt gij zoo tot mij Toen kwam Heer Erfmaarschalk tu8schenbeide en zei: Madame ik bewonder uw comedie- spel en uw tragische gebaren. Op het Fransche looneel waartoe ge nu mis schien reeds behoort, speelt men juist als u. Die woorden troffen haar als een giftige pijl. Als door een slang gebeten sprong zij op van den grond, bleek van woede en sidderend van toorn zag zij den Erfmaarschalk aan en riep uit Wie is de man, die zich tusschen Isgssaadea Mcdidtollagea. Waarschuwingen van nierzwakte. Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eersto verschijn sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachte loosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet 1 Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de gosde werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waar door zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 175 per flacon. hun op deze wereld geven dan een priesterzoon of een dochter religieuse. In de schatting van godsdienstige ouders kan niets hiermede in verge lijking komen. Ten tweede zal het meisje of knaap in zulke gezinnen den besten voedings- grond vinden voor hoogere neigingen daar zal deze het gemakkelijkst ont kiemen en tot wasdom komen. Plichts betrachting, offervaardigheid, toegevend heid, orde, godsdienstigheid zijn de deugden, waarin zij een practiache leerschool doormaken van hun eerste kinderjaren af. Natuurlijk is het volstrekt onze be doeling niet iets te zeggen ten nadeele van die gezinnen waaraan God (een overvloedigen) kinderzegen heeft ont houden. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig en begrijpt dus ten volle onzer bedoeling. Een bescheiden toemaatje als besluit. De groote componist Handel was de jongste van de tien. Haydn had 19 broers en zusters Blücher had zes oudere broers. Franklin was nummer zestien van een zeepziedersfamilie. Garcia Moreno, de beroemde president van Ecuador, was de achtste van het gezin. En laten we nu eenige kloosterlingen ten tooneele voeren De H. Calharina van Siena had niet minder dan 23 broers en zusters. De H Ignatius van Loyala was de jongste van de 11. De H. Clemens Maria Hofbauer was de jongste van de twaalf apostelen. De beroemde priester en opvoedkun dige Alban Stolz was het zestiende kind. Enzenz. Merkwaardig en toch doodgewoon. het voorjaar, koop tijdig een pot Bij alle Drogisten. mij en mijn gemaal wil dringen Arnold, zeg hem dat hij zich verwijdert, want met hem heb ik niets te maken, met u alleen en aan u alleen wil ik mijn hart uitstorten. Mijn schoonvader zal wel zoo goed zijn te willen blijven, antwoordde de Markies met vaste stem. En u Madame, moet ik op de eerste plaats verzoeken mij niet meer Arnold te noemen, want tot zulk een taal hebt ge geen recht meer. Mag dan de vrouw haren gemaal niet bij zijr.en naam noemen vroeg ie vrouw. Mijn genadige Heer trok zijne donkere wenkbrauwen te samen en zeide: Gij weet heel goed, dat gij mijne gemalin niet zijl. Toen ter tijd had gij reeds moeten weten, dat ik nooit uw gemaal kon worden, toen gij mij door list en bedrog, hetgeen God u moge vergeven, verleidde tot een stap, welke voor vele jaren mijn levensgeluk ver woest heeft. Nu behoort ge tenminste te weten, dat de H. Vader ons zooge naamd huwelijk van nul en geener waarde verklaard heeft. Wat kan mij die uitspraak van Rome schelen, dat is toch allemaal list en papenbedrog, antwoordde zij onbe schaamd weg. Wat God verbonden heeft kan de mensch niet scheiden. Laag bedrog heeft ons verbonden en niet God, riep Heer Arnold. Ik zag hoe de ader op zijn voorhoofd opzwol, hij deed zich echter geweld aan en zei verder: Geen woord meer, als ge geen eerbied hebt voor den Plaatsbekleeder Weet ge, wat ik zoo merkwaardig vind Dat zooveel groote mannen en vrouwen uit groote gezinnen voorlkomen. Dat over het algemeen ook onze priesters en kloosterlingen kinderen zijn van talrijke huisgezinnen Het zou b.v. zeer interessanten voor waar ook nuttig zijn hieromtrent een statistiek aan te leggen en op te tellen de broers en zusters van al onze Nederland8che priesters, paters, klooster broeders en kloosterzusters in Neder land of in de missie werkzaam. Dan zouden ook niet vergeten mogen worden de jongens, die studeereo in een klein seminarie of een missiehuis, en evenmin de groot seminaristen. Wel hebben dezen hun doel nog niet bereikt, m8ar de verheven aspiratie is er toch en deze vindt juist den vruchtbaarsten bodem in de kinderrijke gezinnen. Wij gelooven, dat zoo'n rekenlesje verbazend nuttig kan wezen en kost baar propaganda materiaal bevat. Weet ge verder, wal ik toch zoo doodgewoon vind? Dat de kinderrijke gezinnen juist het grootste aandeel roepingen lot priester- of kloosterstaat opleveren. En waarom Ten eerste zal God zijn bijzondere dienaars kiezen uit die gezinnen, waar zijn heilige wet wordt geëerbiedigd en nageleefd. Is dit niet het geval met groote gezinnen Doen deze ouders niet hun plicht en wel dikwijls zwaren plicht. Geen heerlijker belooning kan God bij Wie/r ja/en en Zonnebrand verzacht en geneest door Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten lage melkopbreng8t en bovendien vaak nog een laag vetgehalte ook. Nu is bij verschillende koeien, die het kalf ver worpen hadden, gebleken, dat door toe voeging van Supplelia Voederzouten in hoeveelheden van 100 200 gram per dag, al naar de melkgift, én de melk gift én het vetgehalte werden verhoogd, zoodat door eene uitgave van enkele centen per dag een of twee Liter melk meer werd verkregen en bovendien de dieren zich in merkbaar betere conditie gingen bevinden. Ook bij zwakke kalveren werden zeer goede resultaten bereikt, merrie's en geiten hebben vaak groote'behoefte en zijn dan zeer gevoelig voor minerale bijvoeding om van de biggen en var kens nog niet eens te sprekenvoor elk dezer diersoorten zijn natuurlijk verschillende mengsels noodig. Maar vooral het melkvee zal door juiste minerale voeding elk jaar meer en in beteren toestand gaan produceeren, terwijl ziekte verschijnselen als melk zucht en kopziekte)aleepende melkzucht) weinig of niet meer voorkomen en allerlei besmettelijke ziekten zooveel minder vat zullen hebben op het zooveel gezondere dier. De bedoelde Minerale Voederzouten worden o.a. verwerkt door Roelfsema's Oliefabrieken (Veekoeken) te Groningen, door gemengde voeders door A. F. Bouman's Voederhandel te Zwolle, maar zijn voortaan ook los in den handel. Wie zich voor deze minerale voeding interesseert vrage inlichtingen aan A. F. Bouman's zaad- en voederhandel te Zwolle. 763—15 Verhooging der melkgift by kalfverwerpers en andere voordeelen der minerale voeding. Reeds geruimen tijd wordt bij de veevoeding angstvallig gelet op zetmeel en eiwitgehalte, maar de Minerale voeding, die toch in den vorm van Kunstmest in den landbouw zoo'n kolossale rol is gaan spelen, is in de veevoedering vrijwel geheel verwaar loosd. Daarom is het zeer toe te juichen, dat in den laatsten tijd ook in dit opzicht baanbrekend werk is verricht. Vooral naar aanleiding van Engelsche en Amerikaansche publicaties aangevuld door allerlei eigen onderzoekingen is Doctor van der Sleen uit Haarlem er in geslaagd Voederzoutmengsels te berekenen, di8 de te korten aan Minerale verbindingen in het tegenwoordige krachtvoeder kunnen dekken en de vaak verkeerde verhouding der aschbestand- deelen in gunsligen zin kunnen wijzi gen. Door gebruik dezer Voederzouten, die onder den naam »Suppletia" (dat is aanvulling) in den handel worden ge bracht, wordt de gezondheidstoestand van het dier verbeterd, wat al na eenige dagen uiterlijk zichtbaar is. Bovendien stijgt meestal de melkgift en dit is vooral het geval (en dit is de reden van dit ingezonden stuk) wanneer de koe geen droogsland heeft gehad, zooals bij het verwerpen hel geval is. Nu komt besmettelijk verwerpen dit jaar buitengewoon veel voor. Vele boeren hebben daardoor een geweldig van Christus op aarde, dan zult ge aan mijne woorden nog veel minder waarde hechten Wenscht of verlangt ge nog ie's? Woedend stoof zij wederom op. Ah, denkt ge dat ik hier gekomen ben om te bedelen Denkt gij mij hier als een bedelares met een stuk brood te kunnen afschepen Of meant ge misschien heel grootmoedig mij met een paar gulden hier vandaan te krij gen? Of wellicht wilt ge uw vrouw met zweepslagen door uw knechten van het Slot laten jagen 1 Waag het eens! Zoo waar ik leef.... Dat is pure waanzin, zei de Mar kies. Vader, maakt u het maar ver der met die dame af. Hij keerde zich om en wilde gaan. Maar de onzalige vrouw, als een los gebroken furie kreet zij uit: Waanzin?.... Ja, misschien ben ik wel waanzinnig, maar dan in alle geval waanzinnig van liefdel O, Arnold, ik heb je zoo vurig bemind en ik bemin je nog! Verander mijn liefde niet in haat, want de dag zal komen dat je er diep berouw over zult hebben... Toen ter tijd zijt gij van mij heengegaan, zonder mijn verdediging te hooren. Laat mij nu tenminste eerst die ellendige lasteraars ontmaskeren, die door hun schandelijke listen uw hart van mijn hart verwijderd hebben. Arnold, zie, gisteren heb ik je langs Geldern zien rijden, en toen heeft mijn liefde mij geen rust meer gelalen. De heele dag en nacht ben ik je achterna geloopen, door de bosschen en over het veld, door Wat het is Nu we zooveel over het bosch hooren, loopen we gevaar, dat we de boomen niet meer zien. We hooren den laatsten lijd zooveel over de noodzakelijkheid van een Par tijbureau in ons tegenwoordig politieke leven, maar of het den leden van onzen Kiezersbond voldoende duidelijk is, wat een Partijbureau eigenlijk is, van die vraag hebben we ons wellicht tot nu toe niet voldoende rekenschap gegeven. Trachten we daarom, dit in een voudige taal nog eens uiteen te zetten. Het Partijbureau is een uitbouw van het secretariaat der Katholieke Staats partij. Het is, zooals het woord zelf zegt, een bureau voor onze partij. Een bureau veronderstelt al minstens een vertrek, laten we voor een partij als de onze maar aanstonds spreken van een gebouw, waarin de secretaris der Staatspartij met zijn personeel de correspondentie en administratie voert en de boeken en bescheiden, het archief van de partij, zijn opgeborgen en kun nen worden nageslagen. Tot nu toe geschiedde het administra tieve werk door een secretaris. Deze had nog al een en ander te doen, zoo als men begrijpt. In verkiezingstijden vooral 1 Buiten die drukke perioden kwam er zoo nu en dan een vergadering, die in hare voorbereiding en gevolgen eveneens heel wat arbeid meebracht. Maar langzamerhand is aie Katholieke Staatspartij van zich zelve heel wat meer gaan makenWij zullen dat aanstonds nader zien. Men heeft-toen een 2en secretaris naast den len gezet. Doch het bleek al spoedig, dal het werk ook voor twee personen te machtig werd. Men moet ook niet vergeten, dat die beide heeren, die in hun levens- slaat nog wat meer te doen hadden, hout en steen.... zie eens hoe mijn kleederen doornat zijn.... Arnold, ach, stoot uwe trouwe Emerentiana niet van u af. Zij sprak zoo roerend, dat ik zelf niet goed meer wist wat ik aan haar had. Bij rustig nadenken bemerkte ik echter wel, dat het niets anders was dan ij del comedie spel en dat zij niets anders beoogde dan om onze edele Heer met haar stem en comedianten-gebaren wederom in haar netten te vangen. Zij wilde hem wijs maken, dat haar hart nog van liefde voor hem brandde en trachtte zich zelf wederom met geweld aan Heer Arnold op te dringen. In haar onbeschaamdheid ging zij zelfs zoo ver, dat zij wederom haar armen om zijn hals wilde slaan. Ga weg, slang, riep Heer Arnold uit en hij stiet haar zoo onzacht terug, dat zij bijna op den grond viel. Toen trok hij zich terug en ging de kamer uit. Hare oogen rolden in hare kassen, met een kreet van woede viel zij op een stoel en knarsetandend riep zij uit: Nu is het tusschen ons afgeloopen, maar.... Toen ging de Erfmaarschalk naar haar toe en zei Ik ben het geheel en al met mijn schoonzoon eens en daar nu toch, zooals ge zelf zegt, alles uil en afge loopen is, verzoek ik u beleefd mij te volgen, daar ik u persoonlijk buiten het Slot wensch te geleiden. Nog eenmaal vlamde haar toorn op. Uw listen en intriges hebben mij moerassen en over de hei, ruwe stukken ongelukkig gemaakll Wreken zal ik

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5