Schoonmaak Sf Uw FR. P5E1 Na de Wasch PUROL P- OiJz Vraagiri li Sport. Bioscoop-ellende en nog wat. Vijf eeuwen van stillen krijg in de Peel. De groote gezinnen en de Katholieke instellingen en organisaties. Gemengde Berichten. Stils Schrijnende Handen Een GesOor A»(IAAfl2ëfATaAT- het sorteeren en hel verpakken worden beloond, indien minstens 50 pCt, dus minstens de helft, van zijn fruit voldoet aan de eischen, welke aan kistappelen worden gesteld. En dewijl dii van het Nederlandsehe fruit over 't geheel nog lang niet gezegd kan worden, helaas, moet allereerst en allermeest gestreefd worden naar goede, naar eerste kwaliteit fruit. Schiet men in dit streven te kort, dan zal het andere op teleurstelling uitloopende prijs van het product zal beneden de verwachting blijven. Men moet de paarden vóór, en niet achter den wagen spannen. Toch mag het o.i. niet afgekeurd worden, dat hier en daar verpakkingscursussen worden gehouden, en is het verblijdend, dat daardoor een bevredigende belangstel ling blijkt te bestaan. Als tegelijk maar wèl bedacht wordt, dat de zorg voor een goede kwaliteit nommer één moet zijn. Men zal trouwens gauw genoeg inzien, dat de Amerikaan gelijk heeft, en dat een loonende teelt slechts mogelijk is, als een goed produkt ter veiling wordt gebracht en wordt geëxporteerd. Vooral in goede fruitjaren blijkt de waarde dèèrvan: voor le kwaliteit heeft men dan noggaaneeen goeden prijs over. Ziektebestrijding bij onze ooftboomen kost geld, maar beloont zich. Wenken en mededeelingen. Hel mond en klauwzeer heersehl hier weer Landbouwers, weest waakzaam I Doet direct aangifte als ge verdachte verschijnselen waarneemt, en neemt de gegeven voorschriften streng in acht. Bij voortgaan der ziekte lijdt ge, direct en indirect (door belemmering van den export) groots schil. Een genezend middel is nog steeds niet gevonden, al werden zeer vele als zoodanig aangeboden. In Frankrijk wordt den laatsten lijd een nieuw mid del door verschillende dierenartsen, naar het heet, met succes toegepast. De heer Hupkes, dierenarts te Gouda, ie in Frankrijk geweest om een onder zoek in le stellen. Thans neemt hij zelf proeven. De berichten luiden, dat de betrokken veehouders tevreê zijn en de «vlugge en volledige genezing roemen. De heer Hupkens zeil is m zijn uit latingen voorzichtig, wetende, dat hel moeilijk is goede proeven te nemen. Vergelijkende proefnemingen, b.v. met het ontsmettingsmiddel sulfoliquid, en dan in groot aantal, kunnen hem straks wellicht een positief oordeel doen vellen. Afwachten dus Weet gij Weet gij, dat de verslagen van de boekhouding van N.C B. (Noordbr. Ghr. Boerenbond) hebben doen zien, dat ook in die provincie op vele boerderijen van vooruitgang geen sprake isdat op de kleinere bedrijven per Hectare iets grooter netto winst werd gemaakt dan op de grootere Weet gij, dat de verslagen ook wijzen op groote verschillen, deels te danken aan de uiteenloopende omstandigheden maar ook deels hieraan toe te schrijven dat vele boeren nog te weinig profi- leeren van de nieuwe landbouwweten schap? Weet gij, dat door den Nederl. land bouw jaarlijks wordt voortgebracht voor een waarde van circa 1500 lioen guldendat dit een cijfer is, waarop de landbouwers met recht trotsch mogen zijn, indien zij althans door hun vlijt en kennis het hunne daartoe bijdragen Maar weet gij ook, dat door toepas sing van wat de moderne landbouw wetenschap ons leert, in velerlei rich ling, dat cijfer nog zéér belangrijk verhoogd kan worden, waarvan gij allen dan uw aandeel kunt mede krijgen Br, gaan aanpakken. Het spel gaal nu meer op en neer, met Novio, gesteund door den wind, iets in de meerderheid. Hoe de Nijmegenaars ook zwoegen en trots alle veranderingen in hun opstel ling, de D.S O.-verdediging houdt stand Vooral Derks laat zich weer van zijn goede zijde kennen, door verschillende gevaarlijke schoten te stoppen. Een vrije trap op Novio's doel wordt door Lemmens keihard in keepers handen geschoten. Overigens zit deVenraysche voorhoede ook Diet stil, doch voor doel wordt hun meest de kans tot schieten benomen en de enkele gevaarlijke schoten weet de Novio-keeper onschade lijk te maken. Onder groote spanning komt het einde en heeft D S.O. een alleszins verdiende overwinning be- .vochten. Een 3—1 uitslag had de ver houding echter beter weergegeven. Over de leiding was men slechts matig te spreken. Al mag men van een arbiter niet verwachten dat hij alles ziet, toch viel het op, dat in de eerste helft twee gevallen van hands in het strafschopgebied den heer Akkermans ontgingen. Verder leek ons genoemde heer soms wel een wat al te streng rechter. Rest ons nog le melden, dat de wed strijd in de beste verstandhouding werd peeld en het publiek in ongekend $rooten getale was opgekomen, zoodat iet ook financieel een goede dag was voor D.S.Ot Moed gehouden, D S O 'ors Met het zelfde spel en een tikje meer geluk voorspellen we u nog meer succes in den strijd naar hooger. D.S.O. NoYiomagum 1—0. Zondag is het D S O gelukt revanche te nemen voor de in Nijmegen geleden nederlaag. En direct kunnen we er bij voegen, dat de overwinning ten volle verdiend is. Ware het niet dat in het begin Graus door den;6cheidarechler (al of niet ten onrechte, doch zonder eenige vooraf gaande waarschuwing) van het veld was gezonden, zeker zou de score hooger zijn geworden. Met dit al was de Venraysche voorhoede zeer verzwakt. Vóör den aftrap bood Novio den kampioenen bloemen aan. In den be ginne ging de strijd vrijwel gelijk op. Na circa een kwartier krijgt D.S O. een vrije trap op doel. Nadat Lemmens deze met een enorm schol in een doel punt heeft omgezet, komt er bij D S O voorgoed het noodige vuur in. Onophoudelijk zweeft de 4 man sterke witte voorhoede voor hel Nijmeegsche doel, waarin de keeper veel te verwer ken krijgt, hetgeen hij echter ook naar behooren doet. D S O. heeft in deze periode bepaald pech en verdiende toen zeker een paar doelpunten. De Novio-voorhoede heeft niet veel in le brengen en de enkele uitvallen weel het soliede Venraysche achterstel naar behooren te verwerken. Met D S O. sterk in de meerderheid breekt rust aan. Na de thee schijnt Nijmegen beter le zijn, zei vrouw Dausque, meer uiterlijk dan innerlijk gerust. Ik weet dat het heele huis vol gaaten zit en waarschijn lijk zal het mijn man nielerg bevallen wanneer hij hier zoo'n acène zietmaken Ala ze mij maar met een vinger durven aanraken, schreeuw ik het heele huia bij elkaar, daar kunt ge van op aan Wordt vervolgd DSO. II deelde winst. Uitslag 22 met Meerlo I de Uit de openingsrede, gehouden op het Eerste Katholieke Bioscoop-congres >a 's Gravenhage, knippen wij het vol was n.l. niet zoo spoedig als meestal geschiedt, geheeld. Het was alles tarief. In één dag was 't kind op den rand van 't graf, een twee, drie zond de huisdokter het naar het ziekenhuis en in een kwartier was de operatie geb«urd en 't kind behouden. Was dat geen driehonderd gulden, plus 25 guluen narcose assistentie, plus de verdere verpleging waard? Na aldus de feiten te hebben vermeldt vervolgt het Tilburgsche blad aldus O zeker. WaDneer de dokter duizend gulden had gevraagd, of zelfs tienduizend dan zou die huismoeder, die overigens geenszins rijk is, en slechts een goed jurger inkomen heeft zij liet haar kind tweede klas verplegen dat ook nog hebben betaald. Er was voor overleg geen lijd. Men kan vragen wat men wil en ook rekenen wat men wil in zulk een geval. Maar dat is juist de leelijke kant van de zaak. En met de verpleging8koaten is 't hetzelfde. Maar, zou 't zoo dwaas zijn, zou 't niet heel katholiek zijn bij de tarief bepaling in katholieke ziekenhuizen rekening te houden met de grootte der gezinnen En de tarieven der geneesheeren Zij hebben hun klasseindeeling, die men trouwens zelfs op de recepten der apothekers terugvindt. Maar zou het zoo mal zijn met de groote gezinnen, die ten slotte de beste 'everanciers van patiënten zijn, ook rekening te houden Menig geneesheer doel het uit zichzelf Maar wij spreken hier niet over de individueele gezind heid, daar gaat 't niet over. Er is niets mooiers dan humane, zeggen wij liever echt christelijke geneesheerenzij ver dienen en hebben den eerbied der burgerij, gelijk de money makers onder hen disn eerbied kwijt zijn en zelfs hun stand schade doen. Dat echter is individueel. Wij bedoelen het officieel rekening houden, a priori, met de groote gezinnen. Er ligt hier voor de R.K. ziekenhuizen zeker een mooie taak «in den strijd tegen het Neo-Malthusianisme" et reliqua. De Bioscoop heeft alles naar zich toegetrokken en opgeslokt, de natuur, de kunst, de wetenschap, de moraal, de geschiedenis, de journalistiek, de politiek De cinematografie is waarlijk de «sfeer der wereld" geworden. Haar, de almach- tige, zijn tempels opgericht over heel de wereld, in de groote metropolen tot op het kleinste dorpje toe. Wij hebben Louis Aubert op het congres hooren triumfeeren «le cinéma c'est notre Dieu, c'est notre religion" »de bioscoop dat is onze god, onze godsdienst 1" Welnu, straks zijn op de wereld meer bioscopen dan kérken En reeds trekken er dageiijks meer op naar de bioscopen dan ter ke-ke. En wij zien reeds hoe d8 Sovjets er op uit zijn om kerken godsdienst door den cinema te vervangen. Wij, katholieken, hebben altijd gezegd «wie de school heeft, heeft ook de jeugd" maar nu blijkt ons alom «wie de cinema heef', beheerscht de wereld' Als nu bij ons de velden wit staan om te oogsten dan komt de cinema als een andere Samson met zijn brandende fakkel-vossen om ze vernielend door onze akkers te jagen, Ons voornaamste doel is te komen tot een internationale katholieke orga nisatie om ons onderling bij de oplos sing van het bioscoop-vraagstuk helpen en te steunen. Mogen wij katholieken, die zijn als de arbeiders uit het Evangelie, die zich eerst ter elfder ure voor dezen arbeid aanmelden, toch nog het volle loon van het succes krijgen uitbetaald, aldus besloot Pater Hermans zijn rede. Er is onlangs in Duitschland een boek van Hans Buchner verschenen «lm Banne des Films". Heel de wereld ligt onder den ban van de film, als de stralende lichtbak van den slrooper de hazen, zoo verblindt en verdwaast ons menschen, de cinema. En willen wij dezen schrijver gelooven, dan bestaat er bijna geen film, die niet op het verderf der menschheid berekend is. Dames en heeren, ik behoef hier zeker niet nader in te gaan op het gevaar, dat ons van de zijde vau de cinema dreigt, het congres, dat hier ia bijeengekomen, zal gelegenheid genoeg vinden om dia gevaren lang en breec uit le meten. Maar wij zijn hier ook bijeen gekomen om middelen te beramen en te overwegen om die gevaren te bezweren. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apolh. en Drogisten door A. F VAN BEURDEN. Wij lezen in de «Nieuwe Tilb. Cou rant" het volgende: Er wordt heel mooi geschreven en gesproken over de groote gezinnen en over »de noodzakelijkheid het gods dienstig en zedelijk peil in het ieven, den strijd legen het Neo-Malthusianisme aan te binden en de moderne opvatting over het gezin te bestrijden", maar wanneer aan de katholieken, als per soon en als beheerders van instellingen gevraagd wordt zich to richten naar de belangen der groote gezinnen, dan komt er heel weinig van. Er wordt vaak niet eens aan gedacht. Onlangs beklaagde zich een Holland- sche huismoeder uit een gezin met 8 kinderen dat een simpele blindedarm operatie en de verpleging in een R.K. ziekenhuis op bijna zeshonderd gulden te staan was gekomen. De operatie driehonderd, plus vijfentwintig voor «assistentie bij de narcose", de rest aan verpleging (tweede klasse nog maar) gedurende een week of vier de wond Voor het overige gelooven de be- richtdoendera van het besproken on derzoek, dal de verdeeling nog vesl «difficulieyten zal baaren' wat wij met hen eens zijn. Zij zagen de zaak goed in. De tijden waren te onrustig, om dergelijke zaken te behandelen. Maar Venray drong op verdeeling aan, omdat de anderen hoe langer hoe meer in gebruik namen en Venray achteruit drongen. Hier moeten wij tot volledig begrip der situatie der dorpen er op wijzen, dat Vierlingsbeek tot consorten had Overloon met Holthees en Sambeek. Maashees lag geheel afzonderlijk en in de oude stukken is van Maashees geen sprake geweest. Maashees vormde met Iiollhees en het Kasteel Hallert onder Vierlingsbeek één schependom en lag aan de Maas, alleen Holthees had oude rechten. Vierlingsbeek vormde met Overloon, het Kasteel Makken, de gehuchten Groeningen en Vortum één schepen dom. Vierlingsbeek en Overloon hadden oude rechten. De rechten, die Maashees op de Peel doet gelden, ontleent het dus aan zijne onderdeelen Holthees en Overloon, want in den nieuweren tijd is Maas hees eene eigen gemeente geworden met Overloon en Holthees als onder deelen. Bij de verdeeling der Brabanlsche onverdeelde eigendommen tegen de Peel aan, in 1854 ten overstaan van Notaris Verbunt te Boxmeer, is aan Maashees als hoofdorp van Holthees en Overloon, aan Vierlingsbeek en aan Sambeek ieder, na beraadslagingen een stuk der sinds de schenking van Jan van Cuyck nog onverdeelde Brabanl sche gronden toegewezen. Keeren wij nu eenigszins terug op onze geschiedenis. Napoleon I was al Fransch Keizer geworden en had Nederland aan zijn reuzenrijk toegevoegd, verdeeld in departementen, gelegen aan de uitmon dingen der Fransche rivieren en men schreef al 1809, toen hel er al weer o.m ging, om in de Peel tot een ver gelijk le komen. Het ligt niet aan ons, dat wij telkens weer dezelfde vertooning voor oogen moeten voeren, de partijen waren onhandelbaar. Wij zullen de steeds duisterder wor dende toelichtingen, waarin naast Venray, Maashees voor Overloon en Holthees optreedt met Vierlingsbeek en Sambeek niet meer opsommen, geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe 6n roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Parui. liever willen wij een officieel Fransch rapport van 16 Juli 1812 aanhalen, dat tenminste eens precies beschrijft, wat er na al die plunderingen door allerlei lui buiten de tractaten om, van de eens zoo turfrijke Vredepeel geworden was. In dat rapport aan den prefect wordt gezegd, dat de turf is een «mauvaise qualilé de chauffage et n'est pour ainsi dire d'aucune valeur et la voiture de tourbe coute plus, par rapport au travail et transport, qu'elle ne vaut en effect, (w.g) P. van den Speulhof, Maire. De boer is vasthoudend aan de oude manieren en meende vroeger, dat hij den turf gratis had, maar berekende geen werkuren, geen moeite, geen onderhoud, geen gebruik van T paard. Maar langzamerhand drong het door, dat men veel voordeeliger af was, door in coöperatie steenkolen in le slaan. Men kon dan ook de dagen, die de Peelreis kostte, aan ander werk be steden Bovendien was de turf ir. en om de Vredepeel door het eeuwen lang weghalen van al wal brandbaar was, in dien lijd al zooveel opgeruimd, dat voor het tegenwoordige geslacht niets overgebleven is en ook de humus verdwenen is. In dien tijd volgde men in Venray nog de oude gewoonte om een zooge naamd beleij of lijst te maken van al degenen, die nog turfden in de Peel. Men begon dan aan het Zwartwater, dat men ook het Saet heette, een ver baslering van Saar of Soor, moeras en ging dan via de Vredepeel naar de Bakelsche baan en zoo verder. Men hield toezicht op hst steken, en had daarop ook een reglement gemaakt. Waar de turf op was, verdween het toezicht, en liet men nog niet na plag gen le halen. In het jaar 1840 had len Burgemees ter en schepenen van Venray door een schouw, gehouden naar aanleiding der menigvuldige klachten in het Noord Westelijk gedeelte der gemeente, m8er bepaaldelijk in de Vredepeel, bevonden, dat men dezen grond misbruikte door zoden, bulten of plaggen te steken, en dat deze vernieling door de inwoners der aangrenzende gemeenten geschiedde alhoewel dis van Venray niet achter bleven. Daar deze handelwijze geheel en al in strijd waren met de plaatselijke gebruiken en reglementen, en ook met de tractaten van 28 Oct. 1551,geconfir meerd 5 Mei 1553 en wijl het weiden daardoor geheel «verdorven en uit- gedelvt" wordt, wijl verder op 1/3 ge deelte door de Cuycklanders alles a! geheel uitgeveend is, waardoor alzoo zonder nadere beschikking göen genot meer van dien aard voor die van Vier lingsbeek en adherenten overblijft, komt als conclusie: met aanleg van wegen en waterlossingen, wel dure voorbereidende maatregelen, maar toch allernoodzakelijkst. Zoo heeft het Collegie van Burge meesier en Schepenen van Venroyalle zoden, bulten en plaggen in beslag genomen, om ze openlijk te doen ver koopen en aan de aangrenzende ge meenten te verzoeken door bekend making verder overtredingen te voor komen. Veldwachters en Marechaussee zullen streng toezien en onbekende delinquenten arresteeren Dat was vöör 85 jaar en in dien tusschentijd met al zijn wereldberoeringen bleef de Vrede- nog steeds een voorwerp van aanhoudende zorg van de kort bij en veraf wonenden, niet om dien in vrede te laten maar om uit dien verlaten grond nog te halen, wat er uit te halen was, trots tractaten en conventies, trots oculaire inspecties en in officieelen stijl gestelde ordonnanties. Men heeft daardoor de 479 hectaren Vredepeel tot een verlaten twisloord gemaakt, tot een onvruchtbaar stuk, tot een schande voor de Peel. Alleen door eene goed vooruitbedachte, niet le schriel opgevatte, wetenschap pelijk geleide ontginning, met aanleg van wegen en walerlossingen, wel dure voorbereidende maatregelen, maar toch allernoodzakelijkst, kan er nog iets van terecht komen, maar dan moet hel ook eerst uit zijn met het getwist, dat vol slreki niet getuigt van een goede nabuerlicke vrientschap. Daar moet men ook de vrije hand laten aan arbiters en regeering, toe geven en elkander willen verstaan. De te maken kosten voor ontwatering moet men niet opdrijven, niet verkeerd voor stellen, maar elkaar helpen en steunen tot eene goede oplossing. Het Venraysch gebied ligt nu een maal hooger en de lagere gronden moeten het water wel ontvangen Alle stukken, noodig ter beoordeeling van de waarde der wederzijdsche be weringen zijn bekend. Thans heeft er weer arbitrage plaats. De arbiters moesten kunnen rekenen op volle medewerking zonder terughoudendheid van welke zijde ook. Dan zou er iets goeds uit geboren kunnen worden en een einde aan den 500jarigen burenlwist, die toch eigen lijk niet anders dan schaden kan aan de goede reputatie van het Noordlim- burg8che en Land van Cuyksche volk, die verwijdering brengt tusschen lieden, die elkander de hand moesten reiken tot het ontginnen der onmetelijke Peel, Om een zaak le bespreken, moet msn het eens zijn 1 Dat moet ook voorzitten bij de Peelconventie. De kleine belangetjes moeten ver dwijnen voor de groote, voor het in de bebouwing trekken van uat stuk der Peel. Het moet voor allen eene eer zijn, om dan toch eens eindelijk een deur, waardoor het al 5C0 jaar leelijk getocht heeft, voorgoed te sluiten Daarbij is iedere partij ten hoogste gebaat. Men moet niet alles van eene gemeente alleen verlangen, welker rechten toch onbetwistbaar vaststaan op meer dan de helft, terwijl het altijd de burgerlijke hoogheidsrechten over de rest 5 eeuwen lang zonder tegen spraak bezeten heeft, omdat 't betwiste een onderdeel der gemeente is en blijft, Het beëindigen van den 500jarigen strijd, dat moet de hoofdzaak zijn en niets andera. O.a. hoe het water van die 500 Hectaren naar de Maas komt, zijn geen hoofdzaken en moeten niet tot hoofdzaken opgedreven worden, waardoor de eigenlijke kwestie op den achtergrond gedrongen wordt. De Maasgemeenten zullen in de toe komst nog wel meer Peelwater moeten ontvangen, zonder eenige vergoeding. De vroeger gepubliceerde plannen van den Heer Hoofdingenieur, Oud Minister Max Bongaerts, doen dat ten volle zien 1 V 757-9 Marlr Het goedk(on, Het betere kooi Iedererop» u door tijdig aan sc -A-Sgijïi ®e*asi, K.8dasigj^j Koo^r_ eontrz. Geen Nationale Landdag voor de Burgerwachten. Het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Vrijwillige Bur eerwachten te Amsterdam besloot den jeraamden Nalionalen Landdag voor Burgerwachten niet te laten doorgaan. Dit besluit moest genomen worden in verband met de groote onkosten, vooral reiskosten, aan den Landdag, die be doeld was gehouden te worden te 'a Gravenhage, verbonden en die niet ten laste van het rijk gebracht kunnen worden. De Burgerwachters zouden de reis half moeten bekostigen; het was zelfs niet mogelijk hiervoor miiitsir tarief te verkrijgen. Toch was de animo van de Lira- burgsche burgerwachten voor deze Hasgsche betooging zeergroot (ongeveer 3000 burgerwachten waren bereid mede te gaan) ofschoon zij wegens den grooten afstand voor de hoogste kosten stonden. In de Noordelijke provinciën evenwel was de lust lot deelname aan den Landdag geringer, waartoe hel feit, dat de burgerwachten aldaar door het het rijk en de gemeente minder finan- lieel gesteund worden, zeker zal hebben bijgedragen. Waar dus vele Burgerwachten op den Landdag zouden ontbreken en het nationaal karakter verloren zou gaan, besloot het Hoofdbestuur van de groolsch bedoelde belooging af 'e moeien zien Wel jammer, ook reeds met het oog op reeds getroffen voorbereidingen, dat dit besluit niet eenige masnden eerder genomen is. Thans zullen de Vereenigde Burger wachten in Limburg overwegen, op welke andere wijze hier in ons Gewest hel tienjarig beslaan gevierd zal worden. Misdaad Door de politie le Eindhoven is zekere J. de D. aangehouden, die Zondag 15 April met zijn jeugdigen makker, den 21-jarigen A. v. d. M nadat deze f 3000 van zijn moeders versterf had opge vraagd, per fiets naar België getrokken. Beiden stonden moreel niet gunstig bekend. Maandsg is J. de D le Eind hoven teruggekeerd. De twee personen waren samen dronken aan de grens gezien. Hier waren zij verdwaald, ver telt J de D. en is ook v. d. M 's fiels gevonden. Van den jongeman zelf echter is geen spoor te bekennen, ofschoon de Antwerpsche en Arendoncksche gen- darmen alle boaschen aan de grens hebben afgezocht. J de D. is gearresteerd, ofschoon men verder geen enkele aan wijzing heeft, die op misdaad wijst Spoorwegboekjes. Om aan het verlangen van het pu bliek en van den boekhandel tegemoet le komen, welk verlangen zoowel door de p ?rs als door particulieren en boek handelaars is kenbaar gemaakt, hebben de Nederlandsehe Spoorwagen thans besloten den nieuwen reisgids van 15 Mei e k. zomerdienstregeling verkrijg basr te stelldn bij den boekhandel tegen 30 cent en bij de alalionslokelten tegen 25 cent. Koeien in do weide gestorven. Bij verschillende veehouders te Zoetermeer Zegwaart zijn volgens het »Hbld koeien, die in de weide liepen, tengevolge van het koude weer der laatste weken gestorven. De Oceaanvliegers ook per vliegtuig terug nuar Duitschland. Kapitein Köhl heeft zijn voornemen le kennen gegeven om, wind en weder dienende, in de eerste helft van Mei ook van New York at den terugtocht naar Duitschland met de Bremen te ondernemen, waardoor de Duitsche vliegers een geheel eigen record op hun naam zouden brengen, als de eersten, die den Oceaan heen en weer zouden overgestoken zijn. Zijn beide gezellen zouden ook weer gaarne van de partij zijn. Ongem erh Stormti Brand^g Bag elm,g Mansheesinra; worden spord d Firma rekho Ërenej ri t?t MaJf* t V„ heeft men vaak Dit schrijnen houdt dadelijk op door Mm béoon a r<^re«o u .rWül .1. e.d..mail'"<lu E "SïiPJSS B.i.nk.g'i, «ort en eritnT «a moeder^ d nuttig en nr*0,mu ▼oor ood et Jong.D.fcg SjS SJüSïïiVi nooit coekn ▼olmaakt garantie vrt srulkt wori taa- ▼ader ie ei ikhei 6rFkZ.ba>af

Peel en Maas | 1928 | | pagina 8