MAAS" Tweede Blad van „FEEL EN De Paradijskamer Aangifte Verhuizingen. Gemeenteraad te Maashees. Uit de Landbouwwereld. FEUILLETON ZATERDAG 28 APRIL 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 17 Burgemeester en Wethouders van Ven ray brengen de ingezetenen in herinnering, dat volgens de bepalingen van Hoofdstuk 2 der Algem. Politie verordening, de gezinshoofden verplicht zijn, om binnen 8 dagen ter gemeen tesecretarie aangifte te doen, wanneer zij met hun gezin naar een andere woning binnen de gemeente verhuizen of de gemeente met der woon verlaten. Verder zijn de gezinshoofden gehouden ter secretarie binnen 8 dagen op te geven, elke verandering in het perso neel van hun gezin, dienstboden, kostgangers en huurders van kamers daaronder begrepen, dus niet alleen wanneer een zoon, dochter, meid of knecht of ander gezinslid naar een andere gemeente vertrekt of uit een andere gemeente komt, maar ook, wanneer iemand in het gezin komt uit Venray of naar een onder gezin te Venray vertrekt, moet hiervan binnen 8 dagen worden kennis gegeven. Voor een goede bevolkingsboekhou ding is het absoluut noodzakelijk, dat deze bepalingen der Politieverordening nauwkeurig worden nageleefd. Wij waarschuwen derhalve de inge zetenen, dat het toezicht op de naleving zal worden verscherpt en bij nalatig heid onmiddellijk procesverbaal worden opgemaakt. Venray 12 April 1928 Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. van den Voorzitter H. Rieter. Secretaris P. L Stevens. Afwezig het lid Geurts met kennis- geving. Da Voorzitter opent de vergadering met den Christslijken groet, waarna de Secretaris de notulen der vorige verga dering voorleest, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde is 1. Wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter zegt, dat het reglement voor het burgerlijk armbestuur moet gewijzigd worden in verband met een circulaire van Gedeputeerde Staten voor wat betreft het toezicht op uitbestede personen en dat de Gezondheidscom missie tegen deze wijziging geen be zwaar heeft. De Secretaris leest het ontwerp reglement voor, hetwelk met algemeene stemmen wordt vastgesteld. 2. Wijziging commissie tot wering van schoolverzuim te Overloon. De Voorzitter zegt, dat de commissie tot wering van schoolverzuim ta Over loon wijziging behoeft, in verband met de opening der bijzondere school aldaar De Secretaris licht deze zaak verder toe en zegt, dal ook een onderwijzeres der bijzondere meisjesschool daarin zitting moet hebben. Thans beslaat genoemde commissie uit de heeren Janssen, Hoofd der school, W Crooymans en M. Jans. Na eene korte bespreking stelt de heer Jans voor als lid te bedanken. In zijn plaats wordt met algemeene stem men benoemd Mej. V. Galems, Hoofd der bijz. meisjesschool. 3. Overdracht Bijzondere School te Overloon. De Voorzitter zegt, dat de bijzondere meisjesschool te Overloon door de drie aangewezen schatters is getaxeerd op f 9020 Spreker stelt voor de school met speelplaats voor zoover afgerasterd, aan het R K. Kerkbestuur te Overloon voor genoemd bedrag in eigendom over te dragen. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. 4. Verpachting boerderij Beurskens. De Voorzitter deelt mede, dat het pachtcontract mei Beurskens dil jaar ten einde loopt en dat Beurskens ge vraagd heeft de boerderij wederom te mogen inpachten. Op voorstel van spreker gaat de Raad in geheime zitting over ter behandeling van dit onderwerp. Na heropening der vergadering wordt met algemeene stemmen besloten de boerderij wederom aan Beurskens te verpachten voor den tijd van 6 jaar tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 53 per H A. 5. Verkoop of verpachting van gron den te Maashees en te Overloon. Nadat deze aangelegenheid in eene geheime zitting was besproken, wordt na heropening der vergadering met algemeene stemmen besloten het per ceel langs de Venne onder Maashees onderhands te verkoopen voor den prijs van f 700 per H A. en de perceelen onder Overloon publiek te veilen, onder bepaling dat het daarop staande hout wordt gereserveerd. 6 Wijziging begrooting 1927 en 1928. De Voorzitter zegt, dat de gemeente- begrooling dienst 1927 en 1928 dient gewijzigd te worden. De Secretaris licht een en ander toe en leest het ontwerpbesluit voor, het welk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. 7. Ingekomen stukken. Een verzoek van M Jacobs-Linders te Overloon om ontheffing van school geld. De Voorzitter vraagt of de financieele toestand van die menschen zoodanig is dat ontheffing moet verleend worden, omreden men met dergelijke verzoek schriften voorzichtig moet handelen. Verschillende leden meenen dat het werkelijk noodzakelijk is dat hier ont heffing wordt verleend. Wordt met algemeene stemmen be sloten aan Jacobs Linders voornoemd, voor 1928 ontheffing té verleenen van het betalen van schoolgeld. Op een verzoek van Jac. Boom te Maashees om wijziging van den aan slag in de heffing van schoolgeld wordt afwijzend beschikt, omreden de aanslag is opgelegd overeenkomstig den aanslag in de Rijks en Gemeentelijke inkom stenbelasting Een verzoek van J. A. van de Beelen en M. Willems te Overloon om over gave en overname van een perceel gemeentegrond te Overloon wordt met algemeene stemmen goedgevonden onder voorwaarde dat J. van de Beeten hoofdelijk aansprakelijk blijft voor de betaling der pachtsom en de kosten van overdracht door beiden wordt ge dragen. Als boven van de Wed. Jac Janssen en Jan Crouwers van een perceel grond te Holthees. Op een verzoek van den Boerenbond afdeeling Oploo om eene vergoeding in de kosten van het herhalingsonderwijs gegeven in de O. L. Schooi te den Twist wordt besloten eene vergoeding te geven van f10,voor 1928, omreden aan genoemd onderwijs door twee leer lingen uit Overloon wordt deelgenomen. Een verzoek van Paul Janssen te Maashees om publieke verpachting der gemeentejacht onder Maashees, wordt aangehouden lot de volgende vergade- ring. Verder is ingekomen een verzoek van Dr. de Jongh te Venray, om alleen de jacht te mogen pachten, daarDr. Plan- tenga te Nijmegen niet meer genegen is deze mede te pachten. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten Dr. de Jongh te verzoeken een andere medepachter op te geven, welke dan mede aansprakelijk zal zijn voor de betaling der pachtsom. Aan het bestuur van den AN.W.B. wordt op diens verzoek toestemming verleend tot het plaatsen van plaats naamborden op de bermen van ge meentewegen. Verzoek van Baron de Weichs de Wenne te Geisteren om vergunning tot het leggen van een duiker onder den weg MaasheesOostrum. Na eene korte bespreking wordt be sloten Baron de Weichs de Wenne vergunning te verleenen tot het leggen van een duiker onder den weg Maas heesOostrum onder voorwaarde, dat, indien de onderliggende perceelen onder deze gemeente door toevoer van water door de nieuwe sloot overlast of meer dere last ondervinden, hij in de meer dere kosten van jaarlijksche reiniging der waterleiding moet bijdragen. Een schrijven van het Gemeentebe stuur te Boxme r, houdende mededee- ling, dat de heffingsverordening op de keurloonen gewijzigd is en dienten gevolge voortaan geen keurloon mesr verschuldigd zal zijn voor een gestorven of een in nood gedood dier, dat afge keurd wordt, wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder wordt voor kennisgeving aan genomen een schrijven van Gedeputeer de Staten, dat hel besluit dd 21-12 1927 tot onderhandsche verkoop van roerende goederen aan de Gebr. Kuppen le Over loon de goedkeuring van hun College niet behoeft. Mededeeling wordt gedaan dat de besluiten dd. 21-121927 tot wijziging der begrooting 1927, tot onderhandsche verpachting aan Gebr. Kuppens der boerderij in pacht geweest bij G. H de Lange, tot ontbinding der huur metG. H. de Lange en tot onderhandsche ver pachting der jacht aan Dr. de Jongh en Dr. Plantenga, alle de goedkeuring van Gedeputeerde Staten hebben ver kregen. Ü9 Secretaris leest verder een ver zoekschrift voor van het Gemeente bestuur van Vierlingsbeek, waarbij van de gemeente eene bijdrage wordt ge vraagd in de kosten tot verbetering van den waterafvoer in de ontginning »het Klaverblad". De Voorzitter stelt voor eene bijdrage te verleenen van f 25.indien ook gronden onder deze gemeente werkelijk daarmee gebaat zouden zijn. De Raad is van meening, dat gron den onder deze gemeente wel er mee gebaat zouden zijn, wanneer de bedoel de waterleiding werd verbeterd tot en met de grens dezer gemeente. Onder deze voorwaarde wordt be sloten f 25, in de kosten bij te dragen. Verzoek van de Vereeniging van Ned. Gemeenten om toetreding als lid. De Voorzitter zegt, dat dit punt in de vorige vergadering is aangehouden. Op verzoek van spreker licht de Secretaris een en ander toe, voor wat betreft de le betalen contributie, het doel der vereeniging enz. De Voorzitter vindt eene contributie van ongeveer f 35.per jaar zeer hoog, ofschoon hij anders wel wat voor de vereeniging gevoeld Na eene korte bespreking dienaan gaande wordt besloten voorloopig geen lid te worden. Komt nogmaals ter tafel een schrij ven van den Commissaris der Koningin betreffende, het aanschaffen van brand blu8chapparaten. Wordt besloten de beslissing nog maals aan te houden. Op verzoek van het R.K. ICerkbe stuur le Overloon, wordt met algem stemmen besloten, te benoemen tot schatter voor overname der Jongens school te Overloon de heer Gerrits aldaar, omreden deze ook is opgetreden namens de gemeente als schatter der bijz. meisjesschool. De Voorzitter deelt den leden mede, dat door den Raad der gemeente Venray is besloten tot verharding van den zandweg vanaf den Provincialen weg MaasheesVenray tot de Smakt en dat alhier indertijd is besloten, ook he'. gedeelte weg onder deze gemeente tot de halte te verharden, zoo de gemeente Venray voormelde verharding tot stand brengt. Nu dit zal geschieden, moeten wij onze belofte volbrengen en stelt hij voor, te trachten eene provinciale sub flidie voor dit doel te verkrijgen. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden, bij de Provincie Noordbra- sant hiervoor slappen te doen. De Voorzitter zegt, dal het den leden wel bekend is, dat men voornemens is de Loobeek onder Venray te verdiepen, te verbreeden en te verleggen, waar door de afvoer van het water aanmer kelijk zal verbeterd worden. Komt dit werk tot stand, dan zal bij het groote verval, hetwelk deze beek heeft, het water spoediger afvloeien en bij eenigen regenval de gronden onder deze gemeente onder water zetten en zullen deze gronden aanmerkelijk in waarde dalen of wel niet meer te gebruiken zijn. Hij vermeent, dat hel plicht van het bestuur dezer gemeente is, hierop de aandacht van den Rijks- en Provinci alen Waterstaat te vestigen en wenscht te hooren, hoe de leden hierover denken. Na eene korte bespreking wordt algemeen goedgevonden hel Rijk en de Provincie Noordbrabant te vragen een onderzoek naar deze aangelegen heid te willen instellen. De verdere punten van de agenda, n.l. politieverordening en bespreking hand en spandiensten worden uitge steld tot de volgende vergadering, om reden het anders te laat wordt. Hierna sluit de Voorzitter de verga dering met den christelijken groet. IsgsitöMssi MtdM&eU&gea. Bevryd u van die rugpyn Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek nier middel dient te gebruiken om deze belangrijke levensorganen te versterken Waag u niet aan uitstel 1 Begin onmid dellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen le gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchtige zwel lingen, pijn in de spieren of gewrich ten, matheid, vermoeidheid, zenuwach tigheid, duizeligheid en urinestoornisaen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke verschijn selen daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid her stelden. Aarzel niet 1 De werking van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt hel bloed behoor lijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nier zwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket Jet hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 pe flacon. 36 Het Laadbouw-huishoudoaderwi]s In de laatste jaren is men meer aan dacht aan dit onderwijs gaan wijdeD, en is de belangstelling daarvoor bij de meisjes ook zeer toegenomen. Op het platteland bestaat een vrouwenvraag stuk van gansch anderen aard dan in de stad. 't Gaat dèèr vooral om de vr8ag, hoe van de meisjes flinke boerinnen te maken, voor zoover zij nog in het bedrijf meewerken, én de gelijke huisvrouwen, terwijl bij haar, in de derde plaats, ook belangstelling moet worden gewekt voor allerlei dingen. het maatschappelijk leven betreffende, zoodat haar blik wordt verruimd, haar inzicht verhelderd. Historlsch-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek bfl Afferden. Vrij naar hat Duitsch door B.B. 15 /.ij leven dus erg tevreden en gelukkig hier op dit eenzame slot op de heide, vroeg zij, juist toen we de buitenste slotbrug overgingen. Een leven als in een paradijs, antwoordde ik. De Markies gaf mij daarom ook de opdracht om de pronk kamer, die ik u straks zal laten zien, als een soort paradijs te schilderen. 7" za8» hoe plotseling een licht schokje heel haar lichaam deed tril len. Een vreemd lachje speelde om haar lippen en als ik niet zoo geheel en al verblind was geweest, dan had mij dit zeker reden tot nadenken moe ten geven. Om mij nog meer te verblinden, deed zij zij echter plotseling een heel met te versmaden aanbod voor mijn landschapschildering. Zoo pratende gingen we het «Paradijs" binnen zonder dat ik ooit had kunnen vermoeden, welk een groot ongeluk ik hiermede de bewoners op den hals haalde. O, riep zij uit, wie had ooit zulk een pracht op dit eenzame Slot verwacht 1 En hebt gij dit heerlijk 8choone plan ontworpen? Het plan is eigenlijk meer van mijn genadigen Heer, die in Italië al eens zoo iets moet gezien hebben. Alleen van de figuren heb ik zelf het model gemaakt en gesneden en eveneens de schilderingen van het plafond geteekend en geschilderd. Toen begon ze mij nog meer wierook toe te zwaaien en de gladde feeks was onuitputtelijk in het roemen van mijn werk. Meester gij hebt werkelijk even veel talenten voor beeld en hou'snij werk als voor de schilderkunst. Werke lijk de prachtvolle bloem en vrucht- guirlandes overtreffen alles en zijneen overwinnaar waardig. Ik, eenvoudig man, gevoelde mij overgelukkig! Zoo was mijn schilder werk nog nooit geprezen I Alles wat om mij heen was vergat ik en kon maar niet genoeg krijgen van al die schoone woorden. Elke bloem, elke vrucht werd door haar afzonderlijk beschouwd, besproken en bewonderd. Nu eens waren hel de vergeet mij-nietjes, dan weer heefen de tulpen of rozen en sleutelbloemen het best gelukt abrikozen, kersen, aardvruchten, vrucht kransen, nooit had zij zoo iets moois gezien! Ondertusschen kwam er echter meer in leven in het Slot. Toen Anna reeds voor de derde maal de ueur had opengedaan om de tafel te gaan dekken voor het ontbijt, begon ik langzamer hand te begrijpen dal het hoog tijd werd om die vreemde vrouw weer buiten hei Slot te brengen. Zij deed achter juist alsof zij mij niet begreep. Ging heel gemoedereerd op een van de stoelen met hooge leuningen zitten en bleef maar voortdurend die zomerguirlandes beschouwen. Ik kreeg een onbehaaglijk, gevoel over mij, of schoon ik nog niet het minstG vermoeden had van hel groote onheil dat mijn verwenschte ijdelheid had aangericht. Ten slotte vatte ik moed en gaf die vreemde vrouw met duidelijke woorden te verstaan dat het nu tijd was om zich wederom le verwijderen. Maar zij maakte geen aanstalten om mijn raad op te volgen. Integendeel zij vroeg mij om een stuk papier en teekenstift, daar zij zooals zij zeide, toch op zijn minst een schels wilde maken van die zoo voortreffelijk gelukte zomerguirlandes, al was hel maar om het later eens na te borduren. Gij kunt begrijpen hoe ik op heete kolen stond en hoe mijn geweten begon te knagen, dat ik die vreemde vrouw heimelijk en zonder voorkennis van mijn genadigen Heer in het Slot had binnengevoerd. Ik herhaalde dus nog maals dat het hoog tijd was, en dat de tafel voor het ontbijt moeat gedekt worden, want de Heeren waren gewoon vroeg op te staan. Zij bleef echter rustig zitten en vroeg hoe ik het model van die prachtigen gouden roodwangigen bellefleur appel gemaakt had. In mijn angst beloofde ik haar een teekening van de vier guir landes, maar nu moest zij in 's hemels naam weggaan. Toen zij ondanks mijn voortdurend aandringen maar steeds bleef lachen, raakte mijn geduld ten einde en woedend van kwaadheid beei ik haar toe Gij zijt allesbehalve die voorname dame, waarvoor ik u in mijn domheid hield! Gij zijt een landloopster en als ge niet oogenbükkelijk hier vandaan gaat zal ik don Slotvoogd en den Heer Markies en.... Mooi zoo, roep ze maar onderbrak het brutale wijf, onbeschaamd lachend en honend. Toen flitste opeens een gedachte door mijn hoofd. Ik verschrok er zöo van, dat ik mij aan een stoel moest vast houden om niet te vallen. Ten slotte kwam met veel moeite de vraag van mijn lippen Wie zijt gij... Gij zijt toch niet Wie ik ben zult gij ongetwijfeld spoedig bemerken, zoo gauw de Slotheer mij ziet Roep hem maar, antwoordde zij, en ging op het rustbed zitten. De vier jaargetijden dansten mij van angst en woede voor mijn oogen. Mij zelf niet meer meester vloog ik naar de deur om den Markies, den kasteel bewaarder, wie ook te roepen, maar juist toen ik de klink van de deur beetpakte, botste ik tegen den ouden Mathias aan, die op dat oogenblik binnenkwam. De meiden, die hetluide spreken gehoord hadden, hadden hem namelijk geroepen Wat is hier tóch aan de hand? Wie is hier binnengedrongen? vroeg de oude man binnenkomend. Toen hij echter de vrouw op het rustbed zag, gingen zijn oogen wagenwijd open; alle kleur week uit zijn gezicht, zoodat Als huisvrouw heeft de boerin zoo lazen we laatst in de N. C. een vierledige taak le. Zij is arbeidster. Het werk in huis en hof moet door haar verricht worden met of zonder hulp. Zij moet dat leeren op de beste en vlugste wijze, mot zoo weinig mogelijk verlies van materiaal en arbeidskracht. Wij denken hier aan koken, huishoudelijk werk, waschbehandeling, warenkennis van materiaal en levensmiddelen, recepten- leer (voor de keuken). Zij is ook leid ster der werkzaamheden en moet dus zorgen voor een goede werkindeeling. 2. Zij is de verzorgster van de ge zondheid van alle leden van het gezin. Hiervoor is eene ruime kennis noodig. Zij behoeft geen zieken te genezen, maar ze moet ziekten trachten te voorkomen, dus zorgen voor goede hygiëne. Daartoe moet haar eenige kennis worden bijgebracht van het menschelijk lichaam, en daarmee in verband de voedingsleer. Verder van den juisten woningbouw en inrichting, van watervoorziening, vuilafvoer, ven tilatie(luchtverversching) verlichting enz wat saamgevoegd wordt onder.*: huishoudkunde. Wat de verzorging van zieken be treft, moet zij leeren, waarom doctoren beter zijn dan kwakzalvers, terwijl zij het noodige inzicht moet hebben om de verpleging onder toezicht van den dokter op zich te kunnen nemen. Dit wordt onderwezen op de lessen in ziekenvoeding, ziekenverpleging en verbandleer. Verder zijn ook lessen in zuigelingenverpleging van groot belang. 3. Zij schept de sfeer van helgpzin. Dil is misschien wel het belangrijkste deel, hoewel het niet in vakken te onderwijzen is. Toch kan de school of cursus hier grooten invloed op uit oefenen. 4 Als lid van de maatschappij heeft zij, ten slotte, nog een taak, waarop we hierboven in den aanhef reeds wezen. Sorteering en verpakking van Fruit. Indien do teler voor zijn fruit een behoorlijken prijs wil maken, dan moet hij het niet maar zoo afleveren als het van den boom komt, maar dan dient hij daaraan eenige zorg te besteden sorteering 8n verpakking kunnen het aangebodene aanlokkelijker maken en bijgevolg ook den prijs verhoogen. Dit wordt ook door onze telers meer en meer ingezien, en men gaat zoetjes aan het voorbeeld, gegeven door den Amerikaanschen teler, navolgen. Zoo worden op de veiling te Gelder- malsen aanvoerder en kooper in de gelegenheid gesteld, het fruit in de gewenschte kwaliteiten te sorteeren. Ook te Kspelle heeft men het sor teeren reeds een paar jaren toegepast, terwijl op de veiling te Kesteren niet enkel wordt gesorteerd, maar ook ver pakt in de standaardkist, Amerikaansch systeem Men komt dus ook hier op den goeden weg, maar.... Ja er is een maar, evenals bij zoovele dingen. Want sorteering en verpakking kunnen niet alleen de gewenschte prijsverhooging teweegbrengen. Zeker, men betaalt er meer voor, als het fruit, naar kwaliteit gesorteerd en behoorlijk verpakt, wordt aangeboden. Maar de vraag is, of daardoor de prijs voldoende wordt verhoogd. En nu zegt de ervaring, door den Amerikaan schen teler opgedaan, dat slechts dén ik bijna dacht dat hij door een beroerte getroffen werd. Gij hier Madame? bracht hij er eindelijk doodelijk verschrikt uit, bevend over heel zijn lichaam. Zooals u ziet an'woordde de vreemde vrouw brutaalweg De Meester schilder is zoo vriendelijk geweest mij in dit huis binnen te leiden, dat van rechtswege mijn Slot is en daar gij mij kent, zult gij zeker ook wel zoo goed willen zijn, mij bij mijn gemaal aan te dienen. Bij uw gemaal? riep de oude Mathias? Gij weet toch zeker heel goed, dat gij niet het minste recht hebt om den Slotheer uw gemaal te noemen. Vrouw Dausque, ik bid en bezweer u, ga weg uit dit Slot en verstoor den vrede niet, welke hier heerscht. Ja, ja, werkelijk! Ik zie wel dat ik hier in een paradijs ben, hoonde en lachte zij brutaalweg. Dit is al weer een reden te meer om mij niet zoo gemakkelijk de deur te laten wijzen. Moet ik dan dakloos op de landwegen ronddwalen, terwijl mijn man hier in zulke prachtkamers aan tafel zit? Neen, ik ben werkelijk van plan hier nog wat te blijven Uw trots zal u niet veel helpen, antwoordde Mathias, die intusschen zija kalmte weder herkrpgen had. Als ge niet goedschiks gaat, zullen de knechten u wel met geweld naar de andere kant van de brug brengen. Spoedig, Meester Thyssen, roep Kurt en Grates eens even hier. Meneer de schilder zsl wel wijzer

Peel en Maas | 1928 | | pagina 7