iJAtfQMfti "Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. 7ERMEULEN-R0EL0FS Uitsluitend 'zuivere NATUURWIJNEN. MANUFACTUREN (VOÖDD^LIÖST/) MANUFACTUREN '(YOORDEELlöST/)! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Waarschuwing. Satan in de Indische Kazerne. De Kippenhouderij op het platteland Ingezonden. Marktberichten. Provinciaal Nieuws NEEN! ZATERDAG 28 APRIL 1928] Negen en veertigste Jaargang No. 17 i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7';r ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN BEN MUNCKHOF Telefoon 61 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 6 Burgemeester en Weihouders van Venray brengen ter kenrtis van degenen wien het aangaat, dat de eigenaars van langs openbare gemeentewegen gelegen perceelen op verschillende plaatsen gemeentegrond hebben ingenomen en afvoerslooten hebben dicht gemaakt zonder daartoe gerechtigd te zijn, zelfs zijn omheiningen geplaatst op den openbaren weg. Wij waarschuwen deze personen na drukkelijk, dat zij verplicht zijn en bij deze aangezegd worden, binnen uiter lijk vier weken na liedon alles in den oorspronkelijken toestand te herstellen, zullende bij nalatigheid en niet voldoen aan dit bevel van gemeentewege op hunne kosten afsluitingen worden ver wijderd, sloolen gegraven en alles wat te veel is ingenomen, warden afge nomen. Het is ons onbegrijpelijk, hoe het mogelijk i9, dat men zoo rnaar over andermans eigendom beschikt, dat is volstrekt ongeoorloofd Het is ook in strijd met het algemeen belang, juist daardoor worden de wegen te smsl en hebben zij geen behoorlijken afvoer meer. Wij zullen dan ook hierop zeer strenge controle doen houden; wij ver trouwen, dat allen, die zich hiersan hebben schuldig gemaakt uit eigen beweging den oorspronkelijken toestand zullen herstellen en geen dwangmaat regelen, die voorde overtreders slechts kostes mbdebrengen zullen r.oodig zijn Iedereen weet zelf zeer goed als hij gemeentegrond in bezit heeft. Venray 25 April 1928 Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN 't Is in onzen ellendig-v^rwarden tijd moeilijk om een goed ambt of beroep te kiezen. »Zou het Indische Leger niets zijn voor onzen jongen zoo vraagt menigmaal een vader of moeder. Aan dezulken wordt sterk aanbevolen de lezing van wat een ^koloniaal" schrijft »De Godsdienst wordt in het Ned. Indische Lsger beschouwd als te zijn het grootste struikelblok dat er kan bestaan voor den militair. Ja, een ieder die van uit het ouderlijk huis nog een greintje godsdienstzin heeft mede gebracht wordt hier gewoonweg geeste lijk en zedelijk genekt, ten onder geduwd, om niet meer boven te komen. De satan troont in de Indische kazernes. De satan viert er hoogtij. Van den vroegen morgen tot den laten avond, hoort men niets dan vloeken, godslas tering, onzedelijke en liederlijke taal, dat de jonge mannen, ook die uU Katholieke huizen, bijna zeker geeste lijk ten onder doet gaan en zij, die staande willen blijven, worden mede gesleurd in den maalstroom van zonde en hartstocht naar het eeuwige ver derf. Ondergeleekende heeft in betrekke lijk korten tijd (hij is namelijk op 27 September 1927 uit Amsterdam vertrok ken) al verschillende kameraden ten onder zien gaan, hij kwam met 4.-2 militairen in Indië aan, waaronder ongeveer 30 Katholieken. Van die ongeveer 30 zijn er nog 5 die de H. Mis bijwonen. Onder de andersdenkenden bevond zich ook nog een ernslig denkend t-hri8ten, die flink voor zijn principe uitkwam, zoowel tegenover zijn meer- aeren als tegenover zijn kameraden. Na ongeveer 3 maanden hebben zijn meerderen hem voor hersenonderzoek naar een militair hospitaal gezonden. Zoo vreemd is hier een woord van ernst en godsdienst, dat als er iemand is, die er helder voor uitkomt, dat hij een christen ia en dat durft te belijden gaal twijfelen?™ geesl<""°0*""d Ondergeleekende neemt tot nog toe zijn godsdienstplichten waar, dank zij de hu p van O. L. Heer, hoewel het soma langs., zware wegen gaat, maar dank zij z^jn beschermengel, is hij staande gebleven en heeft kracht naar kruis ontvangen. Dezer dagen ging b.v. ondergeleeken de zich bij een meerdere beklagen SrüüL i?" Ti-"1 ï16' «eheel niets met Kerk of godsdienst temaken had, doch hij atond verbijsterd over den raad dien hij kreeg. De raad was deze: leeft met uw kameraden mede, en gij zult nergens geen last van hebben. Met de kameraden meeleven 1 Medeleven in vloeken en godslas teringen, in drank en onzedelijkheid. Ja, met de kameraden medeleven tot men de prooi is van den satan en ten verderve gaat. De hoogeren in rang werken tegen de uitvoering van de godsdienst plichten en beklag in deze kan niet baten, daar het niet tot het besef van de meerderen schijnt door te dringen, dat het om het.zieleheil gaal, niet van een maar van velen, ja de meerderen schijnen niet eens te welen, wal ziele- heil is en beschouwen allen godsdienst als een overbodigen last en trekken den neus minachtend op, als zij ver nemen, dat die of die Zondags naar de kerk gaal." (Commissie van Advies inzake Beroepskeuze en Vakopleiding te Venray.) door JOS. BOSHOUWERS te LENT. De 3 voornaamste kuikenziekten. Twee er van lijken veel op mekaar, 8zijn het geheel verschillende ziekten. De uitwendige verschijnselen zijn vrij wel dezelfde. De kuikens krijgen diarrhöe de ont lasting is slijmerig, witgeel en wordt, als ze met de buitenlucht in aanraking komt, hard, in den vorm van een propje 't Lijkt wel iels op stopverf, op cement. Men noemt kuikens, daaraan lijdende, dan ook wel typischstopverf- of cemenlkuikens. De beestjes zitten slaperig in mekaar gedoken, worden rond, hebben de vleugeltjes los langs het lichaam hangen, en piepen soms van de pijn, wijl ze de taaie, slijmerige onllasling niet kwijt kunnen raken, te minder, wanneer de cloaca als 't wsre dicht gemetseld is. Krijgen de kuikens al gauw na ds geboorte, b.v. op den derden dsg, in elk geval de eerste week, deze ver schijnselen, dan heeft men te doen met de ziekte, die aangednid wordt door den naam PULLORUM. Deze wordt veroorzaakt door een® bacil Hoe is die bacil in het kuiken lichaam gekomen? hoor ik vragen. Dat kan gebeurd zijn door het ei, dat afkomstig is van eene kip, die deze ziekte onder de leden heeft, zonder dat zij zelve daarvan lijdt. Haar lichaam is daar tegen bestand, het teere, zwakke kuikenlichaampje niet. Zulke kippen noemt men smet stofdrager8. Ze zijn misschien overge bleven van een koppel kuikens, die het vorig jaar de ziekte hadden. De mest van een aan pullorum lij dend kuiken is besmettelijk. Als de andere kuikens er aanpikken, kunnen zij het ook krijgen. Het is daarom onverantwoordelijk een kuiken met een propje aan de aarsopening tusschen ds andere te laten loopen. Direct afmaken zij het parool. Mogelijk dat men alsdan de massasterfte nog voorkomt. En wat ook strikt noodzakelijk is? Den bodem kurkdroog houden, liefst met turfmolm, omdat bacillen, die in de ontlasting der kuikens zitten, dood gaan, als ze in een droge omgeving blijven. Onder droog versta men echter kurkdroog I Een geneesmiddel tegen pullorum is, helaas! nog niet bekend De meeste kuikens sterven er van, op de rij af, en de overblijvenden zijn vaak smet stofdragers en mogen dus later nooit ofte nimmer als fokdieren gebezigd worden. Treffen we bovengenoemde verschijn selen aan, als de kuikens 3of4 weken oud zijn, dan heeft men te doen mei eene ziekte, die COCCIDIOSE heet. D8 eetlust is verdwenen. Een enkele maal is de onllasling bruingeel of veel met bloed vermengd. Maar dan is het geval hoogst ernstig. Maakt men een hieraan dood gegaan kuiken open, dan ziet men vaak, dat de lever en ook de ingewanden gevlekt zijn, geelachtig. Bij pullorum is dedooierzak meestal niet verteerd; bij coccidiose natuurlijk wel, omdat deze ziekte veel later op treedt. Coccidiose wordt veroorzaakt door eene parasiet: een klein woekerdiertje, dat in de darmen leeft, 't Ia dus eene darmziekte. In dit geval is alweer noodig, den bodem kurkdroog te houden (met turf strooisel b.v.) en de mest er eiken dag zooveel mogelijk uit te halen. Op den dag, dal de mest het zieke kuiken lichaampje verlaat, is zij nog niet bemetlelijk. Dat komt pas na een of twee dagen. Om alle risico te ontloopen, raden wij daarom aan, om de 2 dagen ander turfstrooisel te nemen, wanneer deze ziekte zich openbaart. Veel kuikens kunnen daardoor nog gered worden. Geeft in dit geval de kuikens karne melk te drinken of koopt opfokvoer, waar karnemelkpoeder onder vermengd is. En dan natuurlijk de zaak zoo proper en droog mogelijk te houden. De derde ziekte, die bij kuikens veel voorkomt, is BEENZWAKTE. We schreven hierover reeds meer malen en lieten toen uitkomen, dat gebrek aan versche lucht (zuurstof) eene der voornaamste oorzaken is Verder te hooge warmte in de kunst moeder, vooral wanneer deze gepaard gaat met te weinig ventilatie. Ramen en deuren open, ais 't weer het toelaat. Op den leeftijd van 3—4 weken kunnen de kuikens dat al wel verdragen. Bij goed weer met het heele zwikkie naar buiten, in de versterkende zon en frissche lucht. Denkt maar eens hoe zelfs planten verzwakken, als ze niet behoorlijk gelucht worden. Wat levertraan (le kwaliteit) onder het hardvoer, een lepeltje vol per 15 kuikens daags en volop versch jong groenvoer geven. Beenzwakte kan ook een gevolg zijn van te lang doorgezette familieteelt, (inteelt) maar meestal is dat tegen woordig niet bet geval. Onze kippenhoudera zorgen ovsr het algemeen wel voor de noodige bloed verversching. A. H. Hellegers, dienstknecht, naar Horst A. Th Broeks, idem, naar Beugen A. G. Fanssen, dienstbode, naar Wanssum M. H. S. Meerteos, modiste, naar Vaals, Maastrichter weg 51 J. P. Franssen, dienstbode, naar MaasheesOverloon Ch. Wyers en gezin, landbouwer, naar Sambeek G P. Th. Michels, dienstbode, naar MeerloTien ray J. P. Derikx, idem, naar Maashees Overloon A 158 J. L. B. van Soest, dienstknecht, naar Swaimen G. J Bouten, verpleger, naar Vier lingsbeek, Groote straal B 75 J. Th. H. Smsets, Inspecteur Raad van Arbeid, naar Maastricht H. J G Folbers, winkelbediende, naar Arnhem P. J M Tijssen, tuinier, naar Venlo C M H. Tijssen, dienstbode, naar MeerloBlitterswijk M. M. H. Loonen, idem, naar Maas heesOverloon A 168 C G. M H. van Ass, zonder beroep, naar Heythuysen 138 W. J. Muysers, z b.f naar Horst H. M Maassen, idem, naar Weert P. Kusters, dienstbode, naar Swaimen M. L. Thielen, idem, n. Grubbenvorst J. P. Jacobs, z b., naar Bergen F Schloes, kloosterzuster, n. Maas- bracht H. G. Janssen, dienstbode, naar Horst Ingekomen en vertrokken personen van 13 tot 27 April INGEKOMEN P. M. W A. Bonants, dienstbode, Stationsweg 8 van Boxmeer G. Hul8er en gezin, landbouwer, Kempkensberg N 6 van Kleinenbroich Th. Heidens, dienstbode, C 68 van Arcen J. E Poels, dienstbode, Kruisstraat 28 van Amsterdam M J. H. Willems, dienstbode, Oostrum C 28 van Broekhuizen J. M Tijssen, dienstknecht, Castenray G 42 van Bergen (L J. P. Deckers, dienstbode, Veulen H 14 van Arcen Th H. Janssen, dienstbode, Leunen K 71 van Broekhuizen J. J. W. Swerners, idem, Oostrum D 22 van Bergen J B. Meijer, boomkweeker, Leunen K 26a van Grubbenvorst M. G. A. Siebers, dienstknecht, Oirlo E 44 van Wanssum H. M. Fanssen, kleermaker, Groote Straat 24b van Meerlo A. Douma, verpleegster, St. Annalaan 5 van Aengwinden J. Nabuurs en gezin, landbouwer, Veulen H 36 van Wanroy J. II. A. v. d. Voort, dienstknecht, Ooatrum D 1 van Broekhuizen A. C Kersten, wed. z.b., Overl. weg 2 van Tilburg P. A. J. W. v. Ham, rijwielhersteller, Stationsweg 6 van Geleen J. M. G. v. d. Bongard, chauffeur, Henseniusplein 9 van Tegelen M. A. JansBeken, dienstb. School straat lb van Vierlingsbeek P. J. M. Dirckx, on derwijzeres, Leunen K 7 van Loon op Zand. VERTROKKEN P. M. Jeuken, dienstknecht, n Horst E. J. Minten, dienstbode, n.Sevenum J. C. Jacobs, dienstbode, naar Maas- bree, Zandberg W. J. ICeyzers, dienstknecht, naar Broekhuizen J. G. H. Aarts, dienstbode, naar Horst A. Barents, idem, naar Weert J. A. Linders, verpleger, n Apeldoorn W. M. van Gooi, verpleger, naar Boxmeer C 16 H. M. H. Janssen, dienstknecht, naar Broekhuizen H. Holleman, z.bnaar Vught M. A. Geenen, z.b., naar Vught J. AGysbera en gezin, landbouwer, naar Helden, Koningslust 837 H. Gooren, idem, naar Rotterdam, Schoolenstraat 10b J. G. M. Michels, dienstbode, naar Venlo, Klaasstraat 62 W. H.'Coppus, idem, naar Helmond G. Hegger, landbouwer, naar Sevenum M. J. H. Jenneakens, z.b., n. Tegelen J. H. Philipsen en gezin, landbouwer, naar Deurne, Liessel A. H. van Vlerken, chauffeur, naar Venlo, Jodenstraat 31 H. M. Cuppen, schilder, naar Meerlo B. P. A M. Verbeek, onderwijzeres, naar Posterholt P. J. Janssen, dienstknecht, n. Deurne M. Poels, dienstbode, naar Wanssum Buit»n vtrantwoerdtlijkhcid derüedaotfe. Middenstanders waakt! In verscheidene bladen werd den laat8ten tijd met angstigen ernst gewezen op de machten die den Middenstand willen dooddrukken. Op Handelsscholen die met hun tijd meegaan was het een belangrijk punt var. bespreking. Die machten zijn, onder andere, het groot kapitaal en de winkellrusts (waren huizen). Kranten, die uitkomen in Holland sche groote dorpen ot landstadjes, bevallen de laatste maanden zoo zorg wekkende artikelen over de gemakke lijke verkeersmiddelen met de groote steden, m.a.w. de Autobus. De Autobus haalt niet alleen de jongelui naar ongewenschte plaatsen, waar ze vroeger niet konden komen de Autobus werkt ook mede aan de verdrukking van den Middenstand. De bedoeling van dit stukje is natuur lijk niet de Autobus tegen te werken (zou dwaasheid zijn), maar tot waak zaamheid aan te sporen. Ziehier wat de bekende heer Sassen uit Geertruidenberg zegt: Als de gemakkelijke middelen van vervoer niet in hoofdzaak worden ge bezigd voor het verkeer tusschen dorpen onderling, bevorderen zij den ongemo- tiveerden trek van plattelandsbewoners naar de steden. Als gevolg hiervan zullen jaarlijks groote kapitalen aan het platteland onttrokken worden en in handen komen van enkelingen, zonder de kans in de dorpen terug te komen Hierdoor wordt het platteland verarmd en ontvolkt en de welvaart van velen te niet gedaan. Men zegtde midden stand is een kern van de maatschappij, doch men is bezig hem te vernietigen. De z g. buffer wordt stroef gemaakt en buiten dienst gesteld. Moet die worden opgeruimd, dat men het dan zegge, doch onder bijvoeging van gegronde motieven. Zoo niet, dan moet er actie komen en dan moet van onzen kant de meligheid en die lamlendigheid en onderlinge afgunst worden afgeschud. Doet men dit niet, dan blijven alle middelen slechts lapmiddelen. Een vriend van den Middenstand VENLO. Op de Coöp. Veilingvereni ging van Maandag was de aanvoer 1 650000 eieren. Groote eieren van f 5 30 tot f 6 50 Kleine eieren van f 4 50 tot f 5 20 Eendeneieren van f 4 50 tot f 5 20 Ganzeneieren van f 10,80 tot f 11, Kippeneieren per Kg. f 0,88. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 5.400.000 eieren. Groote eieren van f 5 30 tot f 6 30 Kleine eieren van f 4 70 tot f 5 20 Eendeneieren van f 4 60 tot f 5.30 Neen, voor den naam, roem, en macht Den top der blinkende eer, En waar Fortuin hem lokt en lacht: Ik bied U meerl -— Neen, tot den Booze in lichtgewaad Die 't edel hart verleidt; Den Booze met het zacht gelaat Dat bidt of schreit. o— Neen, tot zich zelf, zijn slingerd hart, Vol gloed of teederheên, Neen, met een traan van spijt, van smart Maar nochtans neen. o Gelukkig, op de gladde paên Des levens, die 't vermag: Die man zal recht en veilig gaan. En eischt ontzag. (De Gene8tet). Gelukkig hij en vrij en vroed, Die neen durft zeggen, neen, Dat bondig woord vol mannenmoed, Tot iedereen. o Neen totzijn kind, zijn vriend, zijn vorat En tot de achare neenl Uit hooge niet, maar vrome borat, Neen schoon alléén. VENRAY, 28 April 1928. Baldadigheid. Als een staaltje van verregaande baldadigheid en brutaliteit mag wel gelden het volgende. In overleg met de Rijksinspectie mag het Sportterrein aan den Leun- schen weg in Grasmaand niet gebruikt worden. Begin dezer maand werden daarom de goals verwijderd en de, voorat door het z.g. doeltrappen kaal- geworden plekken, ingezaaid, ge«gd enz. Verbod werd in de krant vermeld. Zaterdagj 1. begaven zich verscheidene personen, onder wie eenigen in niet het minste verband met het Patronaat staan, op het Terrein, gingen gaten graven, goals plaatsen enz. en den boel vertrappen. Zondagmiddag werd allee, voor zoover hel kon, weer in orde ge bracht, doch niet leng daarna waren dal slag personen alweer met hetzelfde bedrijf doende. Enkelen zijn er allicht bij geweest die, door het gepraat van anderen, van meening waren dat de zaak geoorloofd was. Een en ander is de oorzaak dat het Sportterrein pas op de tweede plaala voelbalterrein niet gebruikt mag worden op dezen Zondag. De politie is verwittigd en zal streng op overtreders letten. Voetballiefhebbers die niet zoo jong meer zijn, zullen weten dat er hier in Venray een erkende Roomsch katholieke Voetbal club bestaat, namelijk D.S.O een club die vele uitstekende spelers telt. Dat zij dan dèèr aansluiting zoeken in plaats van wederrechtelijk andermans goed te misbruiken en te verwoesten. Politieberichten. GEVONDENeen zakmea. Inlichtin gen bij de gemeen te-politie. Door de gemeentepolitie werd proces verbaal opgemaakt tegen J P wegens ontduiking der Hondenbelasting en het laten loopen van kippen op ver boden grond. Verder werd procesverbaal opgemaakt wegens beleediging van P. J. B. Aangehouden werd L. B wegens oude schuld en na betaling weder vrij gelaten. Eenige personen werden bekeurd wegens het le laat vertoeven in café M. V. Indien er een nieuwe bril noodig is, vergeet dan vooral niet ÉÉRST eene prijs ie vragen bij H. CAMPS, Gedipl. Horloger—Opliciën. ALLEEN prima kwaliteiten. (Adv.) Duivensport. Uitslag der Zondag gehouden wed vlucht van de Postduivenvereniging »De Zwaluw" vanuit Creil (Frankrijk) afstand 355 K M. De prijzen werden behaald als volgt le en 6e St. Servatius2e Houben 3e G. v. Dijck4e en 7e W. Manders 6e H. Strijbosch; 8e P. v. Ooi; 9e J. Vermeulen 10e Fr. Vermeulen. Over- duif P. Kersten. Duiven los 7,30 uur. Aankomst eerste duif 1 uur 59 min. 30 sec. Laatste duif 2 uur 37 min. Jarige duiven. Wedvlucht vanuit Gronsveld. Afst. 80 K.M. le P. Kereten 2e, 3e en 5e G. van Dijck; 4e, 0e en 7e A. Janssen 8s H.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1