Sport. Buitenlandsch Overzicht Gemengde Berichten. Districts-Arbeidsbeurs ZATERDAG 28 APRIL 1928. No. 17. Hoilond-Denemarken. Deze Zondag j.l. gespeelde wedstrijd lusschen de vertegenwoordigende ploe gen van Holland en Denemarken is in eene mooie 2—0 ovrwinning voor de onzen geëindigd. Unaniem is men het er over eens, dat de Oranjemannen de zege hebben verdiend... omdat onze voorhoede beter schoot dan die der Denen. Hadden in de Deensche ploeg enkele goede schutters gezeten, zoo zou Holland beslist zijn geklopt. Over het algemeen heeft da Hollandsche ploeg goed voldaan. Speciaal de achterhoede heeft een keurigen wedstrijd gespeeld. Trouwens ons drietal van der Meulen, Denis en van Kol behooren lot de besten van Europa. Maar onze voor hoede is nog niet je ware. Mogelijk dat voor 6 Mai (op dien dag moeten de spelers opgegeven zijn) nog een paar aanwinsten worden gevonden doch naar alle waarschijnlijkheid zal dit niet het geval zijn. Doch alle hoop is nog niet vervlogen. Promotie Zuidelijke le klasse. Helmond en Bleijerheide hebben Zondag j.l. de punten gedeeld, wat ons van de Zuid—Limburgers meevalt. Zoodoende behouden ze hunne goede kans op de begeerde plaats, indien B.V V. nog ee" veer zal laten. Winnen de Bosschenaren hunne resteerende wodstrijden, zoo zijn ze voor de le klasse behouden. Doch Bleyerheide heeft o.i. het gemakkelijkst, n.l. nog twee thuis wedstrijder, en wel tegen Helmond en Bredania. Zondag a s ontvangen ze de Hel mondenaren en afgaande op het vorig resultaat zullen de bewoners der. mijn' streek de twee puntjes veroveren Evenzoo zal dit wel het geval zijn met B.VV.., dat op bezoek gaal bij Bredania. Gewonnen wordi er door de Bossche naren zeker, hoewel ze dezelfde mooie cijfers van verleden Zondag wel niet zullen halen De stand is op het oogenblik als volgt gesp gew gel. verl. v.t. pt Bleyerheide 4 2 11 6—5 5 BV.V. 3 2 0 1 7-3 Helmond 3 1 2 0 63 4 Bredania 4 0 1 3 3—11 1 R.K.F. D S.O. heeft Zondag j 1. keurig werk geleverd door Novioraagum te kloppen Nu hangt de kans grootendëels af, wat de beide vereenigingen tegen de andere 2e klasse kampioen zullen presteeren Het elftal der Venrayenaars is door het sterk vooruitgaande spel dar achter hoede aanzienlijk versterkt en in dezen vorm spelend best in staat haren con current te kloppen. Morgen reeds komt H V C. uit Hel mond san de Hoop haar eersten promotiewedstrijd spelen Wij geven D.S.O. in dezen wedstrijd wel de beste kans. Olympisch voethaltournooi. De tijd vliedt henen èn er resten nog maar een paar weken, voordat het be langrijke voethaltournooi een aanvang zal nemen. De inschrijving is gesloten en hieruit is gebleken dat de volgende landen hunne krachten zullen inspannen om den eerepalm te veroveren Argentinië, België, Bulgarije, Chili, Egypte, Frankrijk, Duitschland, Grie kenland, Nederland, Italië, Luxemburg, Portugal, Spanje, Turkije, Vereenigde Staten, Joegoe-Slavië, Estland, Uruguay Mexico en Zwitserland. Een totaal dus van 20 e'ftallen, die alles in het werk zullen stellen om de sporteer van hun land hoog t8 houden Argentinië en Uruguay zijn bij de meesten favoriet, doch o.i. zijn er slechts een vijftal zwakkeren n.l. Bulgarije! Turkije, Luxemburg, Estland en Mexico. De rest ontloopt elkaar niet zooveel en veel zal het van de loting afhangen welke plaats men zal bereiken. Mocht er geen verandering meer komen, zoo zal als volgt worden ge 8 landen spelen 4 voorwedstrijden, die dus 4 overwinnaars zullen opleve ren. Deze vier worden met de twaalf overigen ingedeeld in de eerste ronde, waarin men dus 8 wedstrijden speelt De acht gelukkigen spelen dan vier wedstrijden in de tweede ronde, daarna krijgt men 2 halve beslissingen, ver volgens 1 verliezerswedatrijd voor de 3e en 4e plaats en tot slot de finale. Er worden in totaal dus maar 20 wedstrijden gespeeld, wat voor de tijd ruimte van 27 Mei—16 Juni veel te weinig is. Men is dan ook bezig een ander systeem samen te stellen en dit aan hel algemeen bestuur voor goed keurig voor le dragen. Mocht dit aan genomen worden, zoo zullen we dit ter gelegener tijd nog wel publiceeren De Fransche Parlementsverkiezingen. Een nederlaag voor links. Zondag was het de eerste dag van de Fransche Parlementsverkiezingen Bij deze stemming werden 175 van de 623afgevaardigden gekozen. Volgens de partijen kunnen de ge kozenen als volgt'worden ingedeeld Damocratiach-republikeinsche unie 72, linksch republikeinen 41, radicale republikeinen 15, radicaal-socialisten 16, republikeinsche socialisten 4, socia listische arbeiderspartij 14- en com munisten 13. Over heel de linie hebban de uitersten van links leel|jke klappen gekregen, maar aangezien er niet minder dan ruim 400 herstemmingen moeten plaats hebben en daarbij heel wat partijijas afvallen zijn a s. Zondag verrassingen niet uitgesloten De communisten hengelen reeds naar 't zoo herhaaldelijk door hen begeerde eenheidsfront, waartoe zij sinds jaar en dag de sociaal democraten uitnoodigen, maar tot nu toe hadden deze nog wel zooveel gevoel van eigenwaarde, om een dergelijk aanbod af le wijzen. Maar nu maken de communisten een goede kans, want zonder hun hulp is een gevoelige nederlaag voor de sociaal democraten niet te voorkomen, maar of zij dit wenschen door zich zelf in handea te spelen van de communisten, is nog een vraag Hun positie in het parlement na deze overwinning was zeker niet te benijden We gelooven dan ook niet dat deze partijen van uiters' links elkander zullen vinden en wanneer dit niet ge beurt, dan is het vrijwel zeker, dat Poincaré a.s. Zondag den slag zal slaan. Dezo conclusie staat dan ook wel vast, dal de tegenwoordige regoering versterkt uit den strijd zal komen, misschien wel sterker dan voor de vredespolitiek van Briarid ge- wenscht is. Merkwaardig is ook, dat in de groote sleden en vooral Parijs er veel minder sterk rood en anti clericaal gestemd wordt dan in de provincie. In het Seine departement werd zelfs een conservatief met een groote stemmen meerderheid bij eerstes'emminggekozen. Wat de katholieken betreft, die zijn ook nu weer over ver schillende groepen verdeeld en positief zullen zij dan ook we! weinig hebben bereikt. Maar uit een negatief oogpunt kunnen zij tevreden zijn. Het gevaar ven een nieuwe opleving der anti katholieke politiek, zooala in 1924 dreigde bij de kartel overwinning bestaat nu zeker niet. o De a.s. Duitsche verkiezingsstrijd. De Buitenlandsche politiek de inzet, In Duitschland, waar de Fransche verkiezingen eveneens zeer de aandacht trekken en men weinig ingenomen is met het succes der groep Marin, die vbh een Fransch-Duitsche toonaderings politiek weinig welen wil, bereidt men zich evenzeer op de eigen strijd voor Merk waardig is dat in Duitschland niet zooala in Frankrijk, de binnenlandsche doch de buitenlandsche politiek het hoofd motief der verkiezingsleuzen is. Althans bij enkele partijen zeer beslist De leider der Duitsche Volks partij, rijksminister Slresemann, be toogde dat één houding in de verkiezings campagne overheerschend moet zijn de eendracht der Duitschers naar buiten Ook door een nationale eendracht maar nu ten aanzien der buitenlandsche politiek. Hij oordeelde deze houding daarom zoo noodzakelijk wijl binnenkort de definitieve regeling der Duitsche oorlogsschulden aan de orde komt. Staal men dan schouder aan schouder, dan slaat men sterk. Als bewijs diene de eisch der uitlevering van Duitache »oorlogs- misdadigers". Men durfde deze eisch niet doorzetten omdat alle Duitschers eensgezind bleken; men waagde het toen niet zijn eischen te forceeren. —o Een rede van Mussolini, De taak van het fascisme tegen het anarchisme. Mussolini heeft in de vergadering van het fascistisch directoruim te Rome het woord gevoerd over den te Milaan gepleegden bomaanslag, naar de oorzaak waarvan door de politie nog steeds nasporingen verricht worden. Dit was de eerst8 keer, na zijn geluk wenschen san don koning, dat de Duce zich over den aanslag uitsprak. Mus solini eischte dat de fascisten te Milaan al het mogelijke zullen doen, om de werkzaamheid van anarchisten en andere vijanden van het fascisme na le gaan en te rapporteeren. Te Milaan, aldus de duce, bevinden zich duizenden en duizenden enthou siaste fascisten, die bereid zijn hun leven te offeren voor onze party en ons regiem. De fascisten zijn verplicht de politie ter zijde te staan door bewijzen en inlichtingen, die te hunner kennis komen, betreffende conspiraties tegen ons regiem, aan ds bevosgde instanties te doen toekomen. Zij mogen niet aar zelen dergelijke informaties te verstrek ken, want fascisten mogen nimmer aam zijn by het verdedigen van hun staatsvorm en het gehoorzamen aan hun gegeven bevelen. Mussolini weuschle voorts de fascis tische leiders geluk met het welslagen van de viering van het feest van den arbeid. Polen en Rusland. De Russische gezant in Polen, Bogo moloff, die zich op het oogenblik te Moskou bevindt, heeft aan een mede werker van de »Pat" eenige verklarin gen afgelegd over de betrekkingen tuaschen Polen en Rusland. Hij ver klaarde o.a. dat het noodzakelijk is den goeden wil aan beide zijden te doen 3lijken door het sluiten van een han delsverdrag lusschen beide staten. Hij is ervan overtuigd, dat de mogelijkheid van samenwerking tusschen Polen en Rusland beslaat. Arbitrageverdrag tusschen Duitschland en de Yereenigde Staten. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, zijn lusschen den Amerikaan schen staatssecretaris Kellogg en deD Duitschen ambassadeur te Washington Von Prittwitz onderhandelingen gaande over de sluiting van een arbitragever drag tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. Wellicht zal reeds volgende week de onderteekening van het verdrag plaats hebben. Dit verdrag mag niet met het anti- oorlogsverdi'8g verwisseld worden, doch moet worden gerangschikt onder de reeks van arbitrageverdragen, die door de Vereenigde Staten met verscheidene mogendheden zij a gesloten. Het resultaat der Sovjet-opvoeding. Zooals de Poolsche pers meedeelt, wordt in Kiev een proces gevoerd tegen een aantal jonge menschen lusschen 18 en 32 jaren in. Dit proces voor het communistisch Hooggerechtshof, werpt een bijzonder licht op de psyche der jeugd, die uit de Sovjet leerschool ge sproten is. Een der beklaagden werd de volgende uitspraak ten laste gelegd Niets bleef over in de ziel van het gouden tijdperk. De mensch voelt zich steeds meer geneigd, om aan niemand ondergeschikt te zijn. Hij wil vrij zijn De mensch verlangt naar het paradijs maar dat is negens te vinden. Hij wil het communisme tot stand brengen doch er zal geen communisme bestaan Het voedt de menschen op tot slaven en vernietigt hun menschelijke waar digheid. De communistische maatschap pij is een klooster voor ongelukkige, kleine, menschen". Men vindt hier een vingerwijzing, hoe de toestand zich in Rusland zal ontwikkelen. Dreigende hongersnood in Bengalen. Volgens een bericht uit Calcutta worden in het district Bankoera in Bengalen tienduizenden tengevolge van den misoogst met hongersnood bedreigd. Vooral de wevers, wi8r aantal onge veer 20 000 bedraagt, zijn er erg aan toe, daar zij hun goederen niet kunnen verkoopen, wijl de hoeren niets koopen. Do aardbeving in Bulgarüe. De tragische balans van de ramp in Bulgarije, wijst volgens officieele ge gevens 103 dooden en 700 gewonden aan. Het totale aantal ingestorte ge bouwen bedraagt meer dan tienduizend en dat der onbewoonbaar geworden huizen 10 500. Men schat dat 200,000 personen dakloos zijn. De materieel© schade bedraagt meer dan 2i/j milliard leva's, 13 booten vergaan op de IJszee. Men meldt uit Tromsö: De gevaren der IJszee zijn algemeen bekend, er. ieder jaar heeft de Noorsche vloot verliezen te boeken. Maar dit jaar is het al heel erg en oude IJszee- vaarders kunnen zich niet herinneren, ooit een zoo'n stormvollen IJszee-winter meegemaakt te hebba als deze. Er werden niet minder dan 13 booten door het drijfijs ingeschroefd en totaal vermeld, zoodat er geen spoor overbleef, terwijl de bemanningen zich half naakt op het ijs moesten redden, om zoo met voortdurend levensgevaar van de eene ij8Schol op de andere springend uren- ver een andere boot te bereiken. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. Een vliegtuig werd dade lijk na radiobericht op verkenning uitgezonden en hulpbooten hebben nu de bemanning der verleren schepen weer behouden, maar geheel uitgeput thuis gebracht. Ik heb van ooggetuigen gehoord, dat ijsvlakten van ongeveer 1 meter dik zich op elkaar stapelen 8 tot 9 m6ter hoog en zoo'n boot gewoon midden doorbreken. Alles is het werk van eenige minuten, zoodat het te verwon deren is, dat er geen menschenlevens verloren gingen. Maar de vangst is natuurlijk verloren en die kan voor iedere boot tot een 6 twee duizend zeehonden beloopen en gewoonlijk eenige tientallen ijsberen. De schade is natuurlijk door assurantie, gedekt. Maar de verzekeringsmaatschap pijen hebben nu de premie met 60 pet. verhoogd. Het mag hier zeker ook wel vermeld worden, welk een enormen dienst in zulke gevallen de radio bewijst. Zonder de hulp der draadlooze waren er zeker ook heel veel menschenlevens te be treuren geweest. Tewerkstellihg van wcrklooze sigarenmakers te Eindhoven. Naar de Msb. verneemt, is thans tusschen de N. V. Bouw-en Exploitatie Maatschappij Majowi en het gemeente bestuur van Eindhoven overeenstem ming verkregen in zake den bouw van een groot aantal woningen in die gemeente, waarvan een 75 tal bestemd is voor de gezinnen van sigarenmakers uit Amsterdam, Utrecht en 's Graven hage, die aan sigarenfabrieken te Eindhoven werk hebben gevonden. Vermoedelijk zullen in Augustus of op z'n laatst in September laatst ge noemde woningen kunnen worden betrokken. Zangconcours. Door Helmond's mannenkoor zal op 13, 27 en 28 Mei a.s. een grool inter nationaal zangconcours georganiseerd worden. Uit den ouden tyd. Bij graafwerk te Escharen bij Grave zijn op anderhalven meter diepte Romeinsche urnen voor den dag ge komen. Zeilbootje omgeslagen. Woensdagmiddag was een drietal leerlingen van het lyceum te Baarn aldaar aan het zeilen op de Eem. Door stoeien sloeg eensklaps de boot om en alle drie geraakten zij te water. Twee hunner, die zwemmen konden, wisten zich te redden, de derde echter, een zoon van Jhr. de Beaufort te Amers foort, die niet kon zwemmen zonk spoedig weg en werd ondanks alle pogingen om hem te redden, een kwar tier later levenloos opgehaald. Toepassing van kunstmatige adem haling mocht evenmin baten. Do onregelmatigheden te Stoppelsdyk. Bij het Maandag j 1. door een com missie van Ged. Staten ingesteld onder zoek, waarbij o.a. de leden van den ouden raad van S'oppelsdijk werden geboord, is komen vast te staan, dat door den ex gemeente-secretaris een vergadering van den raad was genotu leerd, die.... nooit gehouden ia In bedoelde vergadering zou besloten zijn het salaris van den secretaris, als administrateur van h«t electrisch bedrijf, ta verhoogan. HANDBOOGSPORT. Zondag had te Oostrum 't Openinga- concours van de Handboogschutterij »H. Maria" plaats. Trots alle regen en hagelbuien waren alle gezelschappen der Vriendenkring trouw opgekomen De prijzen werden behaald als volgt: Corps: (36 pijlen) le St. Huberlus, 110 pnt; 2e Sl. Joris, 107 pnt; 3e St. Antonius, 103 pnt; 4-e Eendracht, 96 pnt; 5e St. Anna, 95 pnt 6e Diana, 85 pnt 7e Sl. Oda, 76 pnt; 8e St Sebastiaan, 71 pnt; 9e l atavieren, 70 pnt; 10e Ons Genoegen, 66 pnt. KoningskruisTh. Siebers, St. Oda, met 25 punten. Eereteeken: Van Osch, St. Huberlus, met 26 punten. Personeelle Jac. Thijssen St. Joris 23 punten, 2e G. Kemmelings St. Joris 3 rozen, 3e J. AVillems, St. Sebastiaan 4 vieren, 4e G. Wilms Eendracht 5 drieën, 5e J. Beckers St. Antonius 4 tweeën, 6e J. Wilms St. Joris 4 eenen. Worden gevraagd verschillende burgerdienstmeiden voor dadelijk boerenknechten en meiden Sleepers voor de Staatsmijnen, be neden 30 jaar 4 jongens voor boerenwerk 10 bekiv. schilders voor Horst 4-6 bekw. timmerlieden v Venray 2 aank. timmerlieden 2 sttipjongens 2 grondwerkers v Ysselsteyn 1 meisje v halve dagen v Venray 1 burgerdienstmei-je v Venray 1 boerenmeid v Blitterswijck 1 bakkersleerling voor Deurne 1 bakkersknecht voor Venray BurgerdieDstmeid v Well en Ti burg 1 noodhup voor Den Haag 1 tweede meid voor Venlo Bekw. timmerlui v. Eindhoven 1 leerling voor Rozenkweekerij 1 slagersleerling 1 loopjongen voor winkel 1 leerling-kuiper 14—15 jaar 1 bekwaam schilderskaechl voor Venray 1 2e meld voor Helmond Biadan zich aan 1 chauffeur en 1 leerling 3 kindermeisjes 5 grondwerkers 1 bakkersknecht 1 leerling metselaar 16 jaar 1 bekwaam rijwielhersleller 21 j 2 werkmeiden 4 Burgerdienstmeisje 14—17 j. 1 sigarensorteerder bekend met plakken 1 bekwaam metselaar

Peel en Maas | 1928 | | pagina 11