Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtfONOftf I VERMEULEN-ROELOFS Uitsluitend zuivere NATUURWIJNEN (manufacturen pACfON^j (manufacturen! JyooimiOT j. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De ontwatering van de gemeente Venray. De Kippenhouderij op het platteland Sport. Brief van Flip aan Flap. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 21 APRIL 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 16 PEEL EN MAAS blijken TOCH BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60cent, elke regel meer 7',i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 7ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 Maandagavond vergaderd? in de zaal van den Heer Schaeffers do voorloopige commissie voor ontwatering met de plaatselijk aangewezen schattere. De voorzitter, Jan Posls, heelte allen welkom, in T-bijzonder de Burgemees- Ier en den Heer Timmermann en con stateerde mei genoegen, dat nagenoeg allen zich trouw gehouden hadden aan de afspraak om op tijd aanwszig lezijn. Notulen van vorige vergadering pas seerden, werden goedgekeuid. De Voor zitter deelde nu mede, wat er sinds dien gebeurd was en kon de vergadering de verzekering geven, dat de medewerking van gemeente, provincie en rijk, zoo goed als vast staat, zoodat ons alleen nog restte, de zorg om 't aandeel, dal belanghebbenden bij moesten brengen Deze steun van provincie en rijk moest niet beschouwd worden als een bijzon dere bövoorrech'ing van deze gemeente, daar iedere andere gemeente op den zelfden voet bij aanvrage zou gesteund worden. Hierna gef de Heer Peters een resumé omtrent zijn bevindingen op de ver schillendeafdeelingsvergaderingen waar voor de plannen 'n a'gemeene instem ming en waardeering was geconstateerd Wat de werking betrof van de sub Commissie voor'tzg B plan, afwatering van de kleinere beken, was gebleken, dal dit een moeilijke kwestie werd,om de juiste grens te trekken Vandaar da' men gpmeend had goed te doen, er nog 'n derde plan bij te voegen n.l, plan C. Zoodoende kregen we dusplan A afwatering van de hoofdbeken, waar voor de gemeente, provincie en rijk 3 vierden van de onkosten subsidieerd: plan B de bijbeken, waarvan de ver betering geheet voor kosten der belang hebbenden komt en plan C kleinere afwatering, die buur lage wij ze zouden verbeterd worden, or.-d.rr i iding, zoo mogelijk met hulp van hand- en span diensten. Omtrent het in totaal bij te brengen bedrag van belanghebbenden 1/4 van plan A, van plan B was 't moeilijk een raming te doen, genoemd werd 40 of 45000 gulden. Nu kwam de kwestie, hoe deze gelden te innen Door de plaatselijke schatters, bijgestaan door de algemeene schatters, zou ieders aandeel worden vastgesteld, terwijl deze gelden ingehouden zouden worden via de boterfabrieken, over tijdperk van pl.m 3 jaren, al naar de meerdere of mindere kosten. A.s. Zondag tot en meL Dinsdag kan men bij de plaatselijke schaltings- commis8ie8, evenlueele wenschen om trent verbetering d«r afwatering mede deelen, waarna deze commissies ge- zamelijk zouden uitmaken in hoeverre deze te rangschikken waren onder plan B of C. De Voorzitter dankte den heer Peters voor 't vele werk dat hij zich getroost had en installeerde nu de plaatselijke schattingscommissies. Hierna werd een voordrachtgemaakt voor de hoofdschatters te benoemen door de algemeene vergadering. De Burgemeester stelde voor om hier toe aan te wijzen 36 leden en daar naast een tweetal arbiters, waarvoor hij voordroeg den Heer Jan Poels en den Heer Peters Als hoofdschatters de Heeren Pubben, Houben en Lemmens. De vergadering verklaarde zich hier mee accoord en wees verder nog aan Goumans en Rambags. Nu ontspon zich nog 'n drukke discussie omtrent de aansprakelijkheid wat tot resultaat had, dat de beste weg zou zijn, als elke boerenbond aanspra kelijk bleef voor 't te betalen bedrag. De Burgemeester wees nog op den onhoudbaren toestand van de afraste ring langs de beken, wat in de toe komst ook veranderd moest worden. Ten slotte riep de Voorzitter aller medewerking nog eens in, om ieder naar zijn krachten 't zijne te doen, om dit schoone werk tot stand te doen komen. Zeker is ons menschen werk met feilen en fouten, maar men moest steeds de groote verbetering, die bereikt zou worden, in 't oog houden. Ala alle zoo propagandisten zijn, dan zal de afwatering hier tot stand komen en een prachtig voorbeeld worden, wat door eendracht en samenwerking te bereiken ia. W. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Kuikens met zwakke pooten. Tegenwoordig bereiken ons aanhou dend brieven of briefkaarten, ook van Peel en Maasabonné's, waarin ongeveer het volgende te lezen slaat Mijn kuikens, die thans 3 weken oud zijn, groeiden eerst buitengewoon flink op, zoodat iedereen er.over riep, doch nu krijgt de een na de ander het in de pooten Het kan aan de voeding liggen, b v. wonneer er niet voldoende kalkstoffen in het opfokvoer aanwezig is, maar als wij de ontvangen brieven zoo eens met elkaar vergelijken, dan merken wij, dat het heel vask ergens anders aan ligt. De klagers vermelden er gewoonlijk den naam van den fabrikant, die het opfokvoer leverde, bij en nu is het opmerkelijk, dat vrijwel alle handelaars genoemd worden, de meest bekende en oudste firma's even goed als de plaat selijke handelaars. Ep zijn dus ook oorzaken buiten de voeding. En daar zullen we er een paar van opnoemen. I. Frissche luclit. Hoe ouder bet kuiken wordt, hoe meer versterkende, frissche lucht (buiteniuch!) het noodig heeft Met hel toenemen der weken moet er dus steeds meer geventileerd worden. En bij «enigszins koud weer, is men daar, 0, zoo huiverig voor! We hebben nu eene wintersche week achter den rug, en we zijn er van overtuigd, dat daardoor vele kuikens zijn bedorven. Niet zoozeer, omdat ze te koud hebben gezeten, integendeel, vele zaten beslist veel te warm Maar omdat men te bang is geweest, om de ventilatieopeningen open te houden Wanneer men dan in het kuiken- verblijf treedt, komt de bedorven lucht ons tegen En juist die benauwde lucht vaak oorzaak, dat de kuikens van de been raken. Niet allemaal tegelijk, dat spreekt. Het eone kuiken heeft ook in dit opzicht meer weerstandsvermogen dan het andere. De sterkere komen dus later, maar komen doen ze, als de verkeerde toestand lang blijft bestaan. Dusbij goed weer de ramen en deuren open, als de kuikens cenige weken oud beginnen ic worden en bij slecht weer toch in elk geval zooveel geventileerd, dal zelfs iemand mcl een groolen neus, zooals schrijver dezes, geen vies gezicht behoeft te trekken. II. Onreinheid. «Nieuwe bezems vegen schoon," zegt het spreekwoord En dit is ook van toepassing op de kuikenfokkerij. Als die kleine hummeltjes er pas zijn, 0, dan gaat men aanhoudend kijken, of er ook wat aan mankeert. Men verwijdert geregeld de uitwerpse len, zorgt voor aanhoudend verfrischl drinkwater, en Iaat hei voer niet ver vuilen. Doch, als de kuikens een week of drie, vier oud zijn, dan gelooft men het wal. »Nu kunnen ze zich zelf wel voort redden 1" heet het dan. En de mest, die thans van veel grooter pro porties is dan in den beginne, blijft dagen aan een stuk, ja soms weken achter mekaar in het kuikenverblijf liggen. De atmosfeer, de lucht wordt er door bedorven en.poolzwakte treedt op. Vooral, wanneer er om h6t koude weer tegelijkertijd weinig gelucht wordt. III. Te groote warmte. Zeker, de eerste 56 dagen hebben de kuikens nergens meer behoefte aan dan aan warmte. Deze moet dan 90 95 Fahrenheid bedragen in het warmste gedeelte der kunstmoeder, ook overdag 1 maar daarna moet het geleidelijk aan minder worden, zóodat op den leeftijd van 3 weken een temperatuur van 65 A 70 gr. voldoende is. Overdag kan onderdehand de lamp of de kachel op den dag al uit Alleen bij koud weer mag zij eenige warmte geven, maar meer ook niet. Des nachts kan het iets meer lijden, doch men passé op, dat de kuikens mekaar niet gaan verbroeien. Te warm opgefokte kuikens worden zeker zoo'n zwakkelingen als te koud opgefokte Wie de noodige ervaring in dezen heeft zal aan de gedragingen der kuikens al spoedig merken, wanneer het te koud is. IV. Te veel voer. Ze vreten zich dan van de been afl Net zoo goed als keujes en varkens! Wij raden om dit te voorkomen daarom aan, het opfokvoer steeds droog Ie verstrekken en daarnaast een paar keer per dag (in den voormiddag en legen den avond) niet te veel kuiken voer Sommigen komen bovendien nog met alles wat maar denkbaar is aandragen eieren er onder gemengd, keukenafval, gekookte rijst, weet ik wal! 't Is alle maal overdaad. Men houde zich aan het opfokvoer en het daarbij behoorende kuikenzsad Versch drinken kan men niét le vaak geven In dit opzicht, ga dus je gang maar, al wil je 't om hel uur doen! Masu 3 keer daags is beslis» noodig. V. Te oud bodembedeksel. Dit moet nu en dan ververschl wor den, want de kort geworden mest geeft maar lucht af en bederft dusdeatmos feer. Hoe frisscher het krabsel hoe beter. En natuurlijk kurkdroog! Zoo gauw als het maar hel minste »kl8m mig" gaat aanvoelen, treedt poolzwakte op. Wie bovenstaande wenken eens ernstig overweegt, zal voor zich zelf wel kunnen uitmaken, waar 'm bij hem de schoen wringt B V.C. steiker zijn schen. Ann DSÜ. logenstraffen. dan den Venray nu, om dit te Nederland-Denemarken. Deze zeer belangrijke wedstrijd wordt Zondag as. te Amsterdam gespeeld. Immers Denemarken is een der sterkste voetbalelftallen van Europs. De Denen hebben verleden jaar vijf wedstrijden gespeeld waarvan drie gewonnen en twee gelijk gespeeld. Op 29 Mei werd te Oslo van Noor wegen met 1—-0 gewonnen. 12 Juni was Holland in Kopenhagen en wist daar een gelijk spel te forceeren. De week daarop werden in Stockholm legen Zweden eveneens de punten ge deeld. Daarentegen werd Duitschland op 2 Oct. te Kopenhagen met 3 geslagen. Datzelfde lot onderging Noor wegen op 30 Oct. eveneens te Kopen hagen. Zooals men dus zie», een slaat van dienst die er ntag wezen. Nu heeft Nederland indertijd wel gelijk gespeeld, maar sindsdien hebben de Denen fraaie overwinningen bevochten, terwijl de prestaties der Oranjehemden in de laatste twee wedstrijden niet bijster veel vertrouwen hebben gewekt. Maar onze voorhoede is er op voor uit gegaan. Eene overwinning van ons nationaal team is echter maar zoo nil aan te nemen en zou eene verdeeling der punten beslist eene reden tot tevredenheid opleveren Da ploegen zijn als volgt opgesteld Denemarken. S Jansen F. Tarp P. Ghristensen W. Lsursen P. Jansen B Hann Hansen Rohde Joergensen Uldall N N -0- Weber Smeels Tap ICools Elfring Verlegh Massy v Boxtel Van Kol Denis v. d. Meulen Nederland. Kampioenschap van Nederland. In verband met den internationalen wedstrijd wordt alleen de ontmoeting FevenoordZ.AC gespeeld. Gezien de smadelijke 6—2 nederlaag van ZA.C tegen Ajax is pene gemakkelijke over winning der Rotterdammers te ver wachten. Zuidelijke 2e klasse. Wegens den sneeuwval waren Zondag j.i. de promotiewedstrijden afgelast, waardoor de spanning nog eenige weken zal voortduren. A 8. Zondag ontvangt Helmond het Zuid—Limburgsche Bleyerheide. Dit zal voor de Helmondenaren eene zware partij worden, want de prestaties der mijnbewoners zijn alleszins meegeval len. Veel krachtsverschil bestaat er echter niet. Een gelijk spel is daarom le verwachten. Iets anders is het in de ontmoeting B V.V.Bredania. De Bredanaars heb ben tot nog toe niet veel in de melk te brokkelen gehad, en zijn volgens de verkregen resultaten beslist de minste van het viertal. De Bosschenaren daarentegen maken o.i. de meeste kans om op de eerste plaats te eindigen zoodat eene flinke nederlaag van Bredania in het verschiet ligt. R.K.F. Promotiewedstrijden. Het is Zondag j.l. D S O. niet mogen gelukken een of twee puntjes tegen Noviomagum te bemachtingen. De nederlaag is echter zeer eervol te noemen en is de kans nog lang niet verkeken. De achlerhoede derVenraye- nears was in goede conditie en zoo spelend zullen de Nijmegenaren morgen in Venray lang nog niet gewonnen hebben. Volgens een bericht in de Maandag morgen zou echter de andere pretendent Geliefde Flap. Ik ben gistere 12 jaar geworre en nou ben ik met Paasss van school af gegaan en hoef niet meer naar school. Fijn, nog jui3 onsnapt aan hetzevende schooljaar, dat hebbe ze gemaakt, om dat er le veel meesiers zijn en omdat de timmermannen niei genoeg werk hebbe, nou motte ze weer nieuwe klasse limmere, maar vader zégt dat wanneer je het in zes jaar nie leert, ja het in zeve ook nie meer leert Nou ik vin dat vader maar wat fijn gelijk hoef, juis als Mr. Rulte van de Twee de Kamer, die heef ook in die gees ?esproke en nou moes ik er eens een arief schrijve, zei vader en eens late zien, wat ik op school geleerd had in die zes jaar en ik moes jou, Flap, maar is wat vertelle var» die franssie- of finanssiefair, die hier in het pater- naat gewees is Vader zei, as dat ik geen Venraais mog schrieve, want anders as ik later nog is korporaal wier in Amsterdam, dan verstonge ze niks van me as ik gfen fesoenlik hol lans leerde schrijve, nou en om dan maar te beginne bij het begin, die franssiefair was wat fijn, koste amid- dags een kwartje en 'saves twee kwarlj'g, wij zijn er met zijn drifën gewees, vader, ik en moeder. Heef vader wel bena 10 guide gekost. As je binne kwam, kwam er direkeen meis je naar je toe en slak een bloemetje op je jas, kost maar een dubbeltje, zei ze, as ik groot ben ga ik ook bloeme verkoope, ben ik gauw rijk. Nou toen dat bloemetje goed en wel /.af, kwam er weer een raeisie op me af ze moeste vanavond zeker mij hebbe vanlje en toen begon ze te lache, krek as mijn zus Cato, die kan ook zoo lief lache, as ze wat van me hebbe moet, mot je geen lotje koope, zei ze en toen keek ze naar mijn vader, nou en vader kon er ook nie aan weerstaan en die zei toen maar: Flip neem maar een lotje, toen heb ik een heele dikke uitgezocht met zoo'n ringetje er om, maar 't W8S na tuurlijk weer mis, ik heb altijd pecb, trok zoo'n flauw potloodje en daar wasse allemaal van die mooie dinge, wel 5C0, vogelekooie. passers, krijtjes, schilderije, gekleurde pollooie en de heele zasl was met vlagge versierd (moeder zei dat ze ook wel is gewasse mogte worre) en het was stampvol met mensa en der ware ook een heele hoop paters, (vader zei die magge ook wel is een lolletje hebbe) en langs de muur stonde allemaal kraampjes en 8noeptentjes, krek as op de kerremis, vader zegt dat franssiefair frans is en op zijn hollands kerremis beteekent, Nou mot ik er is een nieuwe zin beginne, dat heef de meester zoo ge leerd en ze riepe allemaal: hier mot je weze, hier moot je zijn en overal stonde me meisjes en van die madam- metjes voor de tentjes, in een tentje zatte twee pikoolootjes, nou die twee kon ik gemakkelik met een hand baas, de een had een rood pakje aan en de ander een groen en daar kon je voor drie cente altijd wat krijge. Ik heb een hoop suurtjes gelrokke en heb er een paar bewaard voor me zus Cato die mos tuis blijve goi op de kleintjes te passé. Nou en toen kwamme we langs een bloemtent en toen wou dat meisie mijn moeder een bloempot aan smere, ik zei moeder doe het niet, wat heb je aan die bloempot, ik dach dan mot ik hem de heele avont vaslhouwe en toen kon je ring gooie, heb natuur lik weer niks gewonne en toen kon je schiete op een schijf en pijpekoppe kapot schi8te, as je tuis een pijp kepot maakt krijg je een mep om je ooren maar hier krijg je een dekoraasie, vader heef een kookarde gekrege, dan had je nog een vlotbrug, was niks voor ons zei vader, veels te deftig, kon je je cente kwijt worre en er was ook nog een wafelkraam met drie meisies er in, we hebben wafeltjes gekoch, moes je een beetje soppe, zei moeder en er was nog een deftig kanttentje, was het mooiste van allemaal en toen kreege we een waarzegster, vader zei dat 't maar larie was, want dat de waarheid nie mog gez«gt worre, ik ben erin gewees en ze zei tege me dat ik schoorsteenveeger zou worre, ze leek zelf wel een schoorsteenveegster met dat zwarte lapje voor der faassie (die van verleje week daar was niks van uitgekomme) die mag ook wel biechte Hier moes ik maar weer een nieuwe regel beginne zei vader, toen ging het gordijn van het tooneel op en kwam er een kemiek voordrage, eerst had ie een stukje met een bezem en toen droeg ie weer een stukje voor dat ging den heelen tijd over de Weesee en de mense lagte der eige allemaal ziek, ik snapte er niks van, vader zei, dat ik 't later wel zou snappe, dat stond in verband roet die peperkoek, zei hij, daar achter in de zaal stond er een met zijn handen, voeten, beenen en hoofd le zwaaien, dat je wel zien kon dat ie vliegenier zou worre en er hing een groot rad van affenluur achter hem, daar kon je peperkoek mee win- a er stund er ook een, die bijna net heet a3 die uitvinder die gramoo- foonplalen laat draaie, nou die heef ook al 13 jaar pille gedraaid, heef ook al heel wat op zijn gewete, zei vader, het ware anders echte typsn. Dan had je nog een poppespel, daar mees je met een bal tegen een pop zijn kop aangooi8 an as ze dan drie keer op haar kop ging staan, dan kreeg je voor je dubbelije een reep kwatta van vijf cent, daar naas kon je flesse trekke, moes js een ringetje aan een touwke om een flesch z'n nek zien te krijgen, dan mog je ze houwe. D9 marreesjauwsee8 konden het beste flesse trekke, er was er een, die drie flesse achter elkaar trok. Noii geliefde Flap schij ik er uit, anders wordt hij te lang, alleen nog wat vertelle van de lunsroom, was die effe fijn, krek een groote koekkraam en daar was jasbantmeziek en prima damesbediening, dat was de heeliete van Venraai zei vader, die lachte ook allemaal en deeë heel lief (moeder zei dat ze thuis wel niet altijd zoo lief zoue zijn) en ze ware krek aa op i Marke gekleed, vader zei datasMarke gedempt was, dat 't dan ook wei zou gedaan zijn met die mode en dat ze dan daar ook wei met pollekahaar en sjanskouse zouwe gaan loope. Die lunsroom zat heelemaal vol, ech ge zellig dronke ze van alles, koffie, tee, bier, wijn en sampanje. Moeder zei dat ze ook nie allemaal uit der eige zak betaalde, ik heb stiekum mijn vinger in een glaasje sampagne gesto- ke, maar ik heb liever sieder, dat spuit ook en is niet zoo duur. De me- ziek speelde fijne walsjes en toen het tijd was kwam de marreesjauwsee binne en zei dames en heere het is tijd en toen moease ze allemaal op- rukke Nou beste Flap, groete van vaderen moeder en speziaal van m'n zus Cato, ik mot naar bed in de hoop dat je gauw terug zei schrijve je iönig toegeneege FLIP. p s. Vader heef die brief naage- keeke en zeg dat er zoogoed als geen hollanse foute in staan. b.b. FLIP. VENRAY, 21 April 1928. Openstelling bureau keuringsdienst van vee en vleesch. Burgemeester en Wethouders brengen t6r openbare kennis, dat het bureau van den keuringsdienst voor het publiek geopend is voor het doen van aangiften enz. op eiken werkdag des voormiddags van half negen tot half tien en des namiddags van twee tot drie uur. Op marktdagen is het bureau geopend van half elf tot half twaalf. Gedurende de zomermaanden Mei, Juni, Juli en Augustus is het bureau op de Zaterdagmiddagen van 23 uur echter gesloten. Het bureau is gevestigd Patersslraat 19. Venray, 16 April 1928. De Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Sociale verzekering. Van hoeveel belang de uitkeeringen in de Vrijwillige Ouderdoms verzeke ring (V.O V.) en de verplichte Invalidi- teits- en Ouderdomsverzekering thans reels voor de bevolking zijn,blijkto.a. hieruit, dat op 15 Maart j 1. in deze gemeente asn 636 personen een Ouder domspensioen, krachtens bovengenoem de verzekeringen, was toegekend. Het totaal in onze gemeente uitbe taalde bedrag per jaar, bedroeg op dien datum f 86424. Onze vroegere dorpsgenoot de Heer Ant. van Boven, thans bij de Kon. Maréchaussee te Ulft, ia met ingang van 1 Mei benoemd tot agent van politie le Roermond. Bij de gehouden aanbesteding van verfwerk Landbouwschool en schoolhuis, werd dit gegund aan de laagste inschrijvers: Voor de school Fr. Schaeffers f 65 Voor het schoolhuis P. Beerke.-ïs f 50 Bij de door de Nationale Federatie voor de vakopleiding voor schoenmakers gehouden examens is het brevet van onder Rijksloezicht gediplomeerd schoen- hersteller 0 a. behaald door onzen dorpsgenoot den heer G. J. A. Janssen, Bleekstraat. Beschermfeest van St. Jozef te Smakt. Zondag 29 April, 3e Zondsg na Pa* schen, zal 's morgens te 8 uur de H. Familie van Boxmeer hare bedevaar* houden naar St. Jozef te Smakt, waar te 9 uur Hoogmis met preek zal ge houden worden voor d« Congregati-

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1