Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. VERMEULEN-RQELOFS Uitsluitend znivere NATUURWIJNEN. De mooie Fancy-fair. STER-TABAK manufacturen} BLIJKEN TOCH HET ÜVCWÜ.OT jjAfcFONtifej (manufacturen} YQORDÊÊUfóÏÏ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Buitenlandsch Overzicht Sport. te Venray Provinciaal Nieuws ZATERDAG 14 APRIL 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 15 PEEL EN MAAS jj BLIJKEN l TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent 1 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt S Ja, dèt was het! Mooi Op de zg. Buitingen was het feest niet genoegzaam bekend, maar we weten nu alreeds dat er dezen Zondag (Beloken Pasehen) velen van de Ge huchten zullen komen, om te genieten dit even onschuldig als vermakelijk Prachtig Lenteweer op Tweeden Paa8chdag. Kwart voor twaalf. Daar weerklonken de opgewekte tonen van Venray's gevierd Fanfare korps. De voltallige Patronaatscommissie en de dames en heeren van het Comité, vóór het Patronaalagebouw geschaard, luisterden niet zonder ontroering naar de eenvoudige, doch gevoelvolle toe spraak van Dokter Sala. Toen schelste de Edelachtb. Heer Burgemeester in breede trekken de geschiedenis van Venray's Patronaat. Op welsprekende wijze werd o a. gememoreerd wat b v Pastoor Pascal Schmeits en Pater Al phonsus De Magnée, beiden nu bij O L Heer, en de thans H.Ew. Pater Provinciaal Regalatus Hazebroek bij de stichting hadden volvoerd. De heer Jan Pools bedankte op de hem eigene humoristische wijze het hem zoo dierbare Venray's Fanfarekorps. Toen werden foto's genomen door het R K Foto Persburesu »Het Zuiden". De Edelachtb Heer Burgemeester had de Feestelijkheden voor geopend verklaard De Venrsysche Jazz-band begon de lustigste etukjes te spelen. In den namiddag werd het druk. Hel Rad van Avontuur der firma Neeteson A Co. met de heerlijke honingkoeken trok telkens een drom menschen. Maar zijn naaste buurman mei liet Vlaam- sche Poppenspel liet zich door den feilen concurrent niet overvleugelen om de weerga niet! Algemeen werd geroepen over de leuke, smaakvolle kleeding van de jongedames mede werksters! Wie kon weerstaan aan de lieve uitnoodigingen om 'n vischje te hengelen in den vijver, een lot te nemen in de Tombola, een keurig handwerkje meesier la worden en naar den naam van de Pop te raden, een ballon le koopen voor de kinderen of hun een lijn wafeltje te laten bakken in de Electrische Wafelkraam, met ringen le werpen naar fraaie prijzen, een keuze le doen uit de prachtige bloemen collectie van Keizers' Eeuwige Lente"! Druk hadden 't ook de twee vriendelijke, glundere piccolo's met hun draairad. Van de Vlotbrug werd een gretig gebruik gemaakt. Ook de Schiettent verheugde zich over groote belangstelling Deze laatste is thans nog veel aardiger en voorzien van ander geschut. Aanwezige vreemdelingen moesten getuigen, dat zij nog nimmer een Fancy fair hadden gezien zoo fijn als deze, die de Venraysche jongedames hadden ingericht. En dan die gezellig- deftige Lunchroom met de charmante bediening I Eén ding moet ons van het hait En gaarne 1 Nergens op de geheele Fancy- fair ging van deelneemsters en deel nemers die vervelende opdringerigheid en inhalerigheid uit, die men vaak bij dergelijke gelegenheden aantreft. Vrien delijk, grappig, bescheiden uitnoodigen en daarmee uitl Een zeer aardig moment was de wedstrijd met ballons, aangeboden door Edah. Och, verscheidene kleintjes lieten hun schat maar noode los. Doch ze werden getroost met 'n versnapering en de hoop dat de ballon heel ver weg zou gevonden worden. Nu, enkele ballons zijn al op waarlijk grooten afstand gevonden, zelfs in Friesland. Toen 'n klein uurtje Pauze, om alles weer in orde te brengen. En dan, om zeven uur, de avond bijeenkomst. Wat was dat vroolijk en gezellig 1 Statige heeren gevoelden zich oolijke vroolijke kwanten! De komieke voordrachts kunstenaars waren in uitstekende con ditie; dat was geen geleerd le9je, doch wsre kunst. Niemand durfde 't eerst de huivering wekkende Spelonk van de Waarzegster in. Eindelijk schraapte de Eerw. Direc teur van het Patronaat al zijn moed bijeen en waagde den griezeligen stap. Bij zijn terugkomst verklaarde ZEw. dat het hier iets meer dan gewoons betrof, dat enfin, dat men maar zelf b°f moest gaan ondervinden. Toen begon het storm le loopen. Velen vernamen tot hun innige vreugde, dat hun groot geluk te wachten staat. Een lugubere bijzonderheid echter, is het tot nadenken stemmende feit, dat de waarzegster plotseling verdwenen ia en, naar men ons seint uitBe.ngkok, in een Hindoetempel vertoeft Dezen Zondagavond komt eene andere waar zegster door het luchtruim aangevaren, gezeten op een bezemsteel, getrokken door. een vleermuis, een mol en een kikvorsch. Spannende oogenblikken werden doorleefd, toen de onvermoeibare heer Jac. Fonck de schoone schilderij van Jean van Bergen veilde Eere aan de heeren, die door het bieden van zoo belangrijke bedragen toonden veel over te hebben voor waarachtige kunst en tevens voor het Patronaalswerk I Proficiat, Jean Toen, als aangename verrassing, do gratis verloting van den reuze-peper koek, onder controle van de heeren Opperwachtmeester, G Hoeijmakers en P. Schols en met taaie volharding ge leid door den heer II. Tiramermann. De verloting van het vet varken zal in ietwat sneller tempo geschieden Win naar was de heer Martinu9 Derks uit Leunen Ja waarlijk, de afwezigen hadden ongelijk Dat zij nu allen terugkomen, die geweest zijn I Dat velen, die nog niet ervan genoten hebben, de Fancy-fair dezen Zondag van Beloken Paschen bezoeken Voor de verandering zijn er verschei dene zeer aardige nieuwigheden, waar over een advertentie in dit blad nader inlicht. Dnnk moge gebracht worden aan allen, die tot dusverre de Fancy fair steunden en alsnog zullen steunen, door geschenken, door leenen, door medewerking. TOESCHOUWER. Tegen de Duitsche verkiezingen. De Duitsch-Nationalen naar rechts gedrukt. Den Duitsch Nationalen schijnt het tegen de a s. verkiezingen voor den Rijksdag slecht te gaan. De coalitie met het Centrum en Duitsche Volkspartij kan geen standhouden, hetgeen uiter aard een verzwakking der Duitsch-nationale positie meebracht en thans nu het zoo lang zamerhand naar de verkiezingen loopt, treft den Duitsch-nalionalen weer een slag. Deze partij is feitelijk oen voortzetting van do oud- conservatieven, die voor den oorlog een bijna almach lige stelling in Duilschland waarnamen; hun leider Von Heydebrane noemde men wel »de ongekroonde koning van Pruisen". De val der Hohenzollerns en de zegepraal der Duitsche revolutie sleepte ook den ondergang der conservatieve partij mede, de naam verdween zelfs, een nieuwe partij, de Duitsch-nationale Volkspartij ontstond en nam de conservatieven in zich op De laatsten wisten zich overi gens als een afzondelijke groep te handhaven en bezetten zelfs de helft der zetels in het bestuur der nieuwe partij. Zoo lang de Duitsch nationalen in da oppositie bleven en achter de zwart witroode vlag der bestrijdeis bleven der republiek, er rond voor uitkomende dat men allerminst was ingenomen met den nieuwen staat van zaken en gaarne terugkeerde naar den monarchalen staatsvorm, bleef de verhouding tusschen de beide deelen der Duitsch Nationale Volkspartij zeer goed doch..het is al weer de jongste coalitie geweest, die aanleiding werd tot strubbelingen en nu zélfs tot een volkomen breuk. Vooral de houding der Duitsch- nationalen tegenover de keizer paragraaf heeft kwaad bloed gezetzelfs een der kopstukken van de oude conservatieven, Graaf Westarp stemde, evenals de ove rige leden der Duitsch-nationale partij, voor de verlenging dezer paragraaf, die een herstel der Hohenzollerns in hun oude rechten uitsluit. Uit eigen voor keur hebben Westarp e s. dit standpunt natuurlijk niet ingenomen, doch uit sluitend ter wille van hun bondgenooten, voaral van het Centrum. Inmiddels wreekt zich deze verlooche ning der oude principes toch, daar de verknochte aanhangers der conserva tieve beginselen thans verklaard hebben, dat hen de maat nu vol genoeg is. In een oproep richten zij zich tot hun gee8tverwanten, zich uitsprekend voor de langs wettigen weg te herstellen legitieme monarchie, terwijl de keizerparagraaf een schande voor het volk genoemd wordt Vorder richt zich de oproep tegen het huidige regocringstelsel in Duitschland, dat den nood van het volk steeds heeft vergroot en tegen KA parlementarisme dat tot Duifschlands ondergsng moet voeren. Ten slotte wordt doaanhsngers der conservatieven geadviseerd niet meer te stemm«n op de Duitsch nationalen, doch op do Völkischen de ultra-nationalisten. Het is de vraag of de ernstige helft der conservatieven bereid is dezen raad te volgen en zich uit te spreken voor politici als Hitier, Reventlor en Luden- dorff, welke laatste overigens geen zetel meer ambieert, doch anderzijds lijdt het geen twijtel, dat de Duitsch- nationalen van dit advies schade zullen hebben. Hetgeen op zijn beurt. de positie der party weer verzwakt en haar bestrijders bemoedigt. Ook de rechtsche coalitie krijgt er allicht minder kansen door, verondersteld althans, dat van deze coalitis voorloopig nog sprake kan zijn. o Van verschillend terrein. Trotzki wil naar Moskou terugkeeren. Volgens in Belgische Sovjetkringen ontvangen berichten heeft Trotzki te Moskou verlof gevraagd, zijn verban ningsoord Ata Alma in Turkestan te mogen verlaten. Hij wenscht zijn boe ken in de staatsdrukkerij te Moskou te doen drukken. De mogelijkheid zou beslaan, dat aan zijn verzoek gevolg wordt gegeven. Er zou een ommekeer te zijnen gunste waarneembaar zijn. De huidige sgrarische politiek der Sovjet-rege^riDg beweegt zich weder in de richting, die Trotzki steeds heefi voorgestaan. Engeland's houding tegenover het anti-oorlogspact. Reuter meent te weten, dat de Engel ache regeering met dö grootste aandacht en sympathie de voorstellen tot het anti oorlogspact zal besludeeren, welke Frankrijk en de Vereenigde Staten krachtens gemeenschappelijk besluit aan Engeland en de andere mogend heden voorgelegd hebben. De Kerkvervolging in Mexico. Uit Mexico-stad meldt men aan de »Matin", hadden gedurende de Paasch dagen in de kerken geen Diensten plaats. Een buitengewoon groot aantal kaarsen verlichten de altaren, maar in geen der kerken was een priester. Leeken leidden de godsdienstoefeningen en baden de gebeden voor. LitwinofF over Genève. Litwinoff, die thans le Moskou terug gekeerd is, beeft aan een medewerker van de »Tswestia" verklaard, dat hij met 't op de voorbereidende ontwape ningsconferentie te Genève bereikte resultaat tevreden is daar men de doelloosheid van de werkzaamheden der voorbereidende onlwapeningscom missie heeft kunnen vaststellen. De in dtj conferentie door de meer derheid aangenomen resoluties, zullen waarschijnlijk niet alleen het laatste woord der commissie, doch ook dat van den volkenbond op het gebied der ontwapening zijn. Echter zal het niet het laatste woord zijn der volken, die bedrogen worden. Een interview met Ford. De menschen worden te verstandig.... Henry Ford, de automobielkoning, die Engeland bezoekt, verklaarde in een inlervieuw met de Press Association, dat hij meende, dat de menschen te verstandig werden om nog een grooten oorlog te hebben, Staatslieden zouden niet het prestige bezitten, zooals dat jaren geleden het geval was en de gewone menschen zouden tegen den oorlog worden opge voed, doordat zij door auto's, radio e a veel nauwer mei elkaar zouden omgaan. Ford bepleitte met kracht den univer- seelen vrijhandel. N.V.B. Voor het kampioenschap van Neder land worden twee wedstrijden gespeeld. NO.AD. ontvangt Feyenoord, dat op het oogenblik hare vier wedstrijden allen heeft gewonnen en als de sterkste uit den lande wordt beschouwd. Veel kans zullen de Tilburgenaren dan ook niet hebben. Z A.G., wat hare twee wedstrijden tegen Velocitas heeft ge wonnen, ontvangt Ajax. Daar de Amsterdamsche voorhoede in de twee laatste wedstrijden ontzettend heeft geknoeid en mede dank zij hel terrein voordeel is eene Zwolsche overwinning het meest aannemelijk. Zuidelyke 2e klasse. Van de vier gegadigden naar eene plaats in de eerste klasse is Bredania feitelijk uitgeschakeld, terwijl Helmond er het beste voorstaat De belangrijkste wedstrijd wordt Zondag a s te Helmond gespeeld, alwaar de Ilelmondenaren de eerste klasser B V V. op bezoek krijgen. Weten f de tweede kla.ssers dezen wed strijd te winnen, zoo is dit een grooten stap nader tot bet begeerde doel. Toch zullen de Bosschenaren zich zoo maar niet gewonnen geven. Tech nisch zijn de B V.V era de meerderen van de Helmondenaren. Enthousiasme speelt echter een belangrijke factor en dit is zeer zeker bij Helmond aanwezig. Het meest aannemelijke is echter eene kleine zege voor den Bosch of een gelijk spel De ZuidLimburgsche club Bleyer heide die Zondag j I. door B V.V. afdoende met 20 werd geslagen zal als gastheer tegenover Bredania op treden. Deze Bredanaara hebben nog weinig gepresteerd en schijnen de zwaksten van de vier. Het is dan ook moeilijk aan te nemen, dat de raijn- bewoDers zullen worden geklopt. De stand is op 't oogenblik als volgt gesp.gew. gel. verl. v.l. pt. Bleyerheide 3 2 0 I 54 Helmond 2 110 5—2 3 BW. 2 10 1 3—3 2 Bredania 3 0 1 2 3—7 1 Het Nederlaudsclie elftal. Door de technische commissie is het navolgend elftal samengesteld, hetwelk op 22 April a.s. te Amsterdam tegen Denemarken in het veld zal treden v. d. Meulen Den ia van Kol v. Boxtel Massy Verlegh Eifring Kools Tap Smeets Weber In ons verslag van Zaterdag j.l. hadden we zelf eene voorhoede opge steld, welke o i. ware te verkiezen boven de oude. En deze aamenstelling komt precies overeen met de door de N V B. genomene, met uitzondering van Buitenweg, waardoor Kools van N.A C. is gekozen. Het is natuurlijk verblij dend dat onze keuze vrijwel overeen stemt, maar toch hadden we nog gaarne gezien, dat onze heele voorhoede ware gekozen, want ongetwijfeld is Buiten weg de beste voorhoedespeler., die Nederland op het oogenblik bezit Laten we daarom hopen, dat de technische commissie zich bij de keuze van het Olympisch elftal nog eens bedenke. Over het algemeen ia deze ploeg sterker dan de vorige en daardoor de mogelijkheid op eene overwinning der Hollanders grooter geworden. Dat de vervanging van Kluin, v. d. Griendt en Schipper dus in alle opzichten bevre diging kan schenken, minder is dit ten opzichte van Van Heel, daar deze Feyorioordspeler een der beate halfs is, die het Nederlandsch voetbal kent. Toch is Verlegh door zijn groote geest drift een alleszins bruikbaarinternatio naai en is dit Nederlandsch elftal, met zijn vier duidelijke spelers tot eene zege op de Denen best in staat. R.K.F. Onder begunstiging van het mooie Paaschweerlje tufte het enthousiaste S.S.S. I Paaschmaandag naar Gemert om aldaar een vriendschappelijken wedstrijd te spelen tegen G V.V. I afdeeling8kampioen der 2e klasse R.K F. Voor den wedstrijd werd door den S.S S. CBptain aan G V.V. een bloem- bouq-et aangeboden ter eere van het door haar behaalde kampioenschap, waarop de G.V.V captain met enkele woorden dankte. Hierna neemt de wedstrijd een aan vang. De S.S.S. voorhoede blijk4, niet aliijd opgewassen tegen het forsche, soms wat al te forsche spel van G.V.V. De eerste aanvallen zijn voor S.S Sdoch het safe G.V.V bakstel staat pal en weet van geen wijken. De G.V.V midvoor krijgt den bal toegespeeld, passeert de backs en met een formidabel schot geeft hij zijn club de leiding. Hiermede komt de rust. Na de thee weet de G.V.V.midvoor nog eenmaal te scoren. Vijf minuten voor 't einde krijgt S S.S. haar zooveel ate strafschot te nemen, welke in een doelpunt wordt omgesteld. Hard wordt er gestreden om den gelijkmaker. De S.S.S. rechtsbinnen komt alleen voor doel staan doch zijn schot gaat over. Direct hierna klinkt het eindsignaal en heeft S.S.S. onver diend verloren. -CXJöA- Erkend de beste Heer Verboeten, hoofd-inspecteur der Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, een hartelijk welkom toe. De Voorzitter betreurt het, dat weer zoo weinig leden ter vergadering zijn opgekomen, zoodat geen enkel besluit kan genomen worden en de agenda dus ook niet kan worden afgehandeld. Een nieuwe vergadering zal daardoor weer noodig zijn, welke binnen 14 dagen gehouden zal worden Hij wijst er verder met nadruk op, dat de boete •p niet verschijnen ter vergadering, streng zal worden toegepast. Hierna geeft de Voorzitter het woord aan den Heer Verbeeten, tot het houden van diens lezing. In een zeer bevattelijke rede zette spreker uiteen de beteekenis en werk wijze van een Bank in het algemeen, welke in hoofdzaak moet draaien op het vertrouwen, dat gesteld wordt in de aan het hoofd van een Bank ge stelde personen. Velen zijn in de na- oorlogsjaren, toen handel en industrie als lamgeslagen waren en de groote winsten van den oorlogstijd uitbleven, de dupe geworden van hun vertrouwen in vele Banken gesteld. Met cijfers, die boekdoelen spreken, versterkt spreker zijn betoog. Een zee van ellende is toen in Nederland ge komen, waarvan vele kleinere luiden het meest te lijden hadden. Een overzicht gevend van een 72 verschillende Meatschappijen, doet zien dat door deze maatschappijen verloren is 337 millioen gulden, terwijl er met inbegrip van de waardelooswording van veel buitenlandsch effectenbezit, dit bedrag, volgens deskundige schat- gerust op 1 milliard mag gesteld worden. Zoo ontstond er een wantrouwen tegen al wat Bank heette. Op de Boerenleenbank bleef het kalm en rustig, totdat ook daar het wantrouwen binnensloop en velen hun spaargelden terugvroegen, bevangen door de alge- eene vrees En toch is spreker ervan overtuigd, dal deze zooiets nooit gedaan zouden hebben, als zij wisten wat de Boerenleenbank is en hoe zij werkt. Achtereenvolgens schildert spreker de werkwijze der plaatselijke Boeren- bank, waarvan het bestuur en Raad van Toezicht uit en door de leden ge kozen zijn en alle leden met hen de hoofdelijke en onbeperkte aansprake lijkheid dragen, waarin de grootste waarborg zit der betrouwbaarheid der Boerenleenbank. De werking der Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven berust op dezelfde grondslagen als de plaatselijke banken en de voornaamste plaats wordt ook hier ingenomen door de onbeperkte aansprakelijkheid. Waar nu alle Bestuursleden geen loon krijgen voor hun bemoeiingen en alles doen ter eere Gods, heeft dat bestuur toch zeker het recht van de leden te vorderen ter vergadering te komen, waar de belangen der leden behandeld worden. Spreker laakt dan ook ten zeerste deze onwelwillende houding. Aan het slot van zijne rede, waar schuwt spreker vooral tegen het geloofschenken aan wantrouwen zaaien de praatjes, die ook soms de Leenbank lot onderwerp hebben en waartoe toch absoluut geen rede beslaan, wijl de reserve der bank op dit oogenblik bedraagt circa 9 milloen gulden. De gevolgen van wantrouwen zouden funest zijn voor de bank, want met een slag was het werk van 28 jaren vernietigd, het landbouwcrediet geschokt en de vrijmaking van den boerenstand mislukt. Een hartelijk applaus klonk op aan het eind der rede en zeker was de Voorzitter aller tolk, toen hij den spreker dankte Niemand het woord verlangende, sloot de Voorzitter deze vergadering met den Christelijken groet en de hoop, dat er de volgende vergadering meer leden zich van hun plicht tot bijwonen der vergadering zullen kwijten. Woensdag 11 April in het Patronaat. De Heer Hub. Janssen opent de ver gadering met den Chr. groet en roept alle aanwezigen, beatuur, Baad van Toezicht, Geestelijk Adviseur en vooral den spreker van dezen avond, den VENRAY, 14 April 1928. Uitreiking Kosteloozo Weggeld- kaarten. De Burgemeester van Maaahaea c.a.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1