Schoonmaak OVfl Fotoie Moest, Keelpijn Foto-an. Inlit Stens Nederlandsche Landboiin' H. W. VAN AABS£ Bi UOEKBINDERll PLUIMVEEBEI) I Om raad. Plattelandstoestanden Gemengde Berichten. Doos tegen Verstopping UW NIEUWE FIETS NEDERLANDSCHE KROON RIJWIELEN HS.STOKVI5&ZONËN N". BERS \lle soorto's. Vergrooten Olieverf ten van sen portret! Bezoekt oier. incasseering der kwitantie tweede uitkeering v.d. Harik, Bijkantoor VENRAY. Vakkundig adres voor inbi van alle Boekwerken. BL8T (Betirl Onder die omstandigheden is een enkel vonkje voldoende om buntgras en heide in vlam te zetten en de wind zorgt er dan wel1 voor, dat het vuur zich snel verbreidt, waarbij het opzijn weg alles vernielt, wat het tegenkomt. Hierin ligt een groot gevaar voor onze bosschen en vooral voor de dennen bestanden opgesloten. In het bijzonder zijn de jonge aanplantingen aan brand gevaar blootgesteld en daarmede dreigen bo88chen verloren te gaan, waarin veel geld voor den aanleg is gestoken, zonder dat reeds opbrengsten zijn verkregen. De statistieken, die jaarlijks door de Nederlandsche Heidemaatschappij en het Staat8boschbeheer over bosch- en heidebranden openbaar worden gemaakt, leeren, dat in de laatste zeven jaren voor niet minder dan f 800.000 door boschbrand verloren is gegaan Het groote aantal berichten over bosch- en heidebrand, die ons de laatste weken bereiken, doet vreezen, dat in 1928 wederom belangrijke schade zal worden geleden. Van enkele branden kon de oonaak dadelijk worden vastgesteld het stoken van een vuurtje door jongens, het achteloos wegwerpen van een branden de sigaret, e.d Gelukkig konden deze branden, die zich ernstig lieten aanzien, door de spoedig aanwezige blusschers nog worden bedwongen, voordat zij groote schade hadden aangericht. Dik wijls gelukt het echter niet de oorzaak vast te stellen, al zijn er gewoonlijk wel vermoedens, dat er onvoorzichtig heid met vuur en wel in het bijzon der bij het rooken in het spel is. Opvallend is jaarlijks het groote aantal branden op Zon- en feestdagen, als velen naar buiten gaan 1 Dit is wel een duidelijke aanwijzing, dat het builen vertoevende publiek nog steeds niet de noodige voorzichtigheid in acht neemt. In het belang van onze bosschen, die wij in ons houtarme land niet kunnen missen en die ook zooveel bij dragen tot het natuurschoon, doen wij een beroep op een ieder om medé te werken, dat bosch- en heidebranden worden voorkomen Voorts helpe, wanneer brand ontstaat, elkeen zoo krachtig mogelijk mede om dien te beteugelen. Een leidraad voor het blusschen is o.m. Ie vinden in het vlugschrift Bosch- en Heidebranden en het blusschen daarvan", eene uitgave, die bij de Directie van het Staatsbosch beheer te Utrecht voor belangstellenden op aanvrage kosteloos verkrijgbaar is geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Voor trouwlustigen) In het Vlaam8che land leven nog allerlei verhalen en anecdoten van den ouden Pastoor van Lapseheure. Het was een vrome, goede en altijd geestige man, die zijn menschen kende Velen kwamen bij hem te rade in hun moeilijkheden, omdat zij wisten dat hij wijzen raad had voor iedereen. Op zekeren dag kwam Stanske, 'n trouwlustig vrouwke van even over da dertig aankloppen aan de pastorie, want ze had raad noodig, in een allergewich tigste zaak Wat is er dan? vroeg mijnheer Pastoor, toen Stanske half verlegen en half gewichtig do§nd, niet goed met hare vraag voor den dag dorst komen. Zoudt ge misschien gaarne in het huwelijksbootje gaan stappen hielp hij haar eindelijk. Een bedeesd beverig >ja, mijnheer Pastoor!" was het antwoord. Ewel, dan moet ge maar trouwen, Stanske! Er is echter reden genoeg om ervoor terug te schrikken, geloof ik. Trouw dan niet! Maar alleen is ook niet goed voor den mensch, zegt de H. Schrift. Ewel, trouw dan! Van den anderen kant zijn er ook in het huwelijk weer allerlei miseries; dat zien wij genoeg. Trouw dan niet! Toch is het waar, dat men als Christen iets niet daarom alleen moet nalaten, omdat het moeilijkheden of lasten meebrengt. Ewel, trouw dan! Ja, maar.de maagdelijke slaat is verhevener dan de huwelijksstaat heb ik altijd geleerd. Trouw dan niet! Terwijl de H. Paulus dan ook weer zegt dat 't beter is te trouwen dan te branden van hartstocht. Ewel, trouw dan! Maar ik bpn toch bang dat ik misschien niet tot het huwelijk geroepen ben: de meeste heiligen waren ook niet gehuwd. Trouw dan niet! Ten slotte is echter het huwelijk de gewone weg van de menschen. Ewel trouw dan! De gewichtigste vraag is, (en wie zal die beantwoorden?) of de man, dien ik gekozen heb, mij gelukkig zal kun nen maken. Ik. vrees.... Trouw dan niet! 't Is zeker de beste man van hel van het proces betalen. Toen de graaf terugkwam was hij nog teruggetrokke- ner en menschenschuwer dan anders, en hel leek wel dat hij zich in zijn Slot wilde begraven.,.. Al mijn bidden en smeeken hielp niets, hoe ik hem ook trachtte over te halen, om uit te zien naar een andere Jonkvrouw. Wordt vervolgd. Mgnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mg nhardt's Keelpij ntabletten, 60 en 30 ct Bij Apoth. en Drogisten gansche dorp. Ewel, trouw dan 1 Tenminste nu: maar, wie weet!... mannen kunnen zoo geheel veranderen als ze eenmaal getrouwd zijn. Trouw dan niet! Doch 't is ook waar, dat men in menschelijke zaken geen volkomen zekerheid kan eischen. Ewel, trouw dan Een oüd-hoofd eener R.K. Plattelands school schrijft in de Maasbode Wie volgens eigen ervaring platte landstoestanden schetst, vermeldt voor namelijk hetgeen hij in de streek zijner woonplaats waarneemt. Zijne beoordee ling kan dus niet als maatstaf voor toestanden in andere streken gelden. Zeer verschillend is de arbeid der plattelanders, de werkzaamheden ten behoeve van landbouw, tuinbouw, vee teelt, gemengd bedrijf, loopen beduidend uiteen. Zelfs voor hetzelfde bedrijf zijn zij ongelijk en regelen zich naar gelang de gewassen op klei of zandgrond worden geteeld. Hoe schraler grond, hoe meer arbeid. Maatregelen, waarbij het platteland betrokken is, behooren niet het ken merk van uniformiteit te dragen. De natuur is op den eenen tijd begunstigster en op een anderen tijd benadeelster van den land- en tuinbouw. Daarom weten welgestelde landbouwers, vooral op gebied van tuinbouw den nadeeligen invloed van weersgesteld heid door middel van groote glazen broeikassen onschadelijk te maken. Waar men geheel afhankelijk is van de natuur, kan men geen nadeel voor komen. Soms moet dezelfde arbeid worden herhaald, omdat het leven van ontkiemende gewassen door ongunstige weersgesteldheid is geweken. Een ongunstige oogst van sommige gewassen in de vrije natuur verhoogt de verkoopwaarde van kasproducten. Bovendien verhindert de weersgesteld heid r.u en dan den arbeid, zoo kan hij bij langdurige droogte aanhouden den regen of vorst niet voortgezet worden, na stilstand volgt bovenmatige drukte. Tijdelijke werkkrachten zijn op het platteland zelden beschikbaar en noodgedwongen bedient de kleine landbouwer zich van kinderhulp. Die arbeid van 13 jarige kinderen, in de frissche lucht pi- k wuonlijk onder toezicht der ouders, h-,et onver antwoordelijk, maar de arbeid van 14 jarige kinderen in fabrieken, in onge- wenscht gezelschap heet niet onverant woordelijk. Denkt toch niet, dat uit schraapzucht kinderarbeid wordt aangewend. De meeste kleine landbouwers vestigen zich met bescheiden financiën in het bedrijf en na een arbeidzaam leven sterven zij gewoonlijk als minvermo genden. Kinderarbeid brengt voor het gezin slechts eenige verbetering van kleeding en voeding aan. De echtgenooten der kleine land bouwers zijn werkzame huismoeders, de bereiding van veevoeder behoort ook tot haar dagtaak. De verzorging van kleine kinderen eischt veel overleg, de leerplichtige kinderen zijn lang van huis en de buurtschappen kennen bijna geen bewaarscholen. Naar gelang de kinderen de H. Mis bijwonen of niet, gaah dezen op school dagen ruim 7 of 8 uur van huis en keeren niet terug voor ongeveer half 5 Wel 80 pet. der leerlingen van buurt: schapscholen kunnen wegens de verre afstanden tusschen de Schooltijden niet naar huis gaan. In verband met die afstanden hebben die scholen geen vrijen Woensdagmiddag, maar wel een heelen vrijen Zaterdag. Bedoelde buitenkinderen krijgen ongeveer 5 uur opgewarmd middag maaloverschot het gezellige gemeen schappelijke middagmaal missen zij op de schooldagen. Het aantal dier leer lingen zal voorzsker het aant&l kinderen overtreffen, die heeten te zwerven ten gevolge van de arbeidswet. Het Tweede Kamerlid, mej. Groene- weg, die in 's Lands vergaderzaal ver kondigt, dat meisjes uit de arbeiders- gzinnen tusschen de schooluren al genoeg met gezinswerk, passen op broertjes en zusjes worden belast, schijnt niet eens te weten, dat tienduizenden kinderen tusschen de schooltijden niet huiswaarts kunnen keeren. Onder hare partijgenooten zullen wel veel gezinnen met slechts 2 kinderen zijn, maar in groote gezinnen is het passen op broertjes en zusjes een blijk van ouder liefde, die meisjes willen gaarne de laak hare dierbare moeders eenigszins ver lichten. Wat de land- en tuinbouwscholen betreft, zij verkeeren in soortgelijke omstandigheid als de Mulo-scholen en Hoogere Burgerscholen onzer steden. Voornamelijk kinderen van welgestelde ouders bezoeken die inrichtingen. Wijl op he' platteland de meeste onderwijzers 2 klassen voor hun reke ning hebben, ja soms 3 a 4, begrijpt toch ieder, dat hinderlijke kinderen het geven van onderwijs nog al eens storen. Was voor hei platteland het zevende leerjaar niet verplichtend, dan behield men uitsluitend 13 jarige leerlingen, die zonder tegenzin het onderwijs volgen. Nu de leerplicht ook onwillige 13 jarigen naar school drijft, zal het ge halte van het onderwijs op het platte land er niet op verbeteren. Voor menig gezin is de leerplicht van 13-jarige kinderen bezwaarlijk. Het is dan ook twijfelachtig of het verplichte zevende leerjaar iets bijdraagt om den goeden geest onder ordelievende land genooten te bevorderen. Verordeningen-manie. De vroedschap van Grubbenvorst, blijk willende geven van vooruitstre vendheid en aanpassing aan moderne toestanden, heeft haar eerste stap gezet op den weg naar verfraaiing der lan delijke gemeente en 'n verordening vastgesteld inzake onsierlijke terrein afrastering langs openbare wegen in de'Ncom. De thans gebruikelijke af scheiding van weiden, akkers en tuinen bestaande uit palen, boonstaken en prikkeldraad is daarmee in den ban. Een verordening onderUsschen waar de gemeente tegenover conservatieve boeren plezier van kan beleven. Over den smaak valt immers niet testrijden. Doodelgk ongeval. Maandagavond heeft te Kessel een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de vrouw van den landbouwer Jac. Janssen het leven verloor. Toen de knecht van J. aan huis bezig was met het uitspannen van een paard, ging ditplotseling op hol. Vrouw J. die dit zag, schoot toe en trachtte het dier tot staan te brengen, waarbij zij ónder de kar terecht kwam en aan de bekomen kwetsuren spoedig over leed. Overreden en gedood. Te Nijmegen is het 2i/*-jarig zoontje van N. Zondag onder een wagen ge komen. Zwaar inwendig gekneusd werd de kleine ppgenomen. Maandag is hij aan de gevolgen overleden. Te Ghèvremont (Kerkrade) is de 46 jarige E. van een vrachtauto geval len, toen hij onder het rijden naar den motor wilde zien, welke in brand was geraakt. Hij kreeg een wiel over de borst en was onmiddellijk dood. Kinderlijkje gevonden. Zondagmorgen omstreeks half tien werd langs de spoorlijn Heerlen Staatsmijn Wilhelmina een lijkje ge vonden, waarschijnlijk van een pasge boren meisje. De politie te Heerlen stelt een onderzoek in. Ernstig motorongeval. Zondagmiddag kwam de heer S. uit Sittard te Geleen op den Rijksweg zoo ernstig met zijn motor te vallen, dat hij in1 het hospitaal te Sittard moest word in opgenomen. Zondagavond was het bewustzijn bij S. nog niet terug gekeerd. De grenswijziging van Sittard. Zondag werd te Geleen een groote protestoptocht gehouden, waaraan door alle buurtschappen en vereenigingen der gemeente werd deelgenomen. De stoet was geformeerd uit een dertigtal wagens en groepen, die de geschiedenis van Geleen, het Geleen-van thans, en het toekomstig-Geleen moesten illustree- ren en voorts 't protest der bevolking tegen annexatie trachtten voor te stellen. Eenige muziekgezelschappen en enkele schutterijen luisterden den optocht op, die, door duizenden men schen, ook uit de verre omgeving, tot Maastricht en Echt toe, werd gade Ook de gemeenten Urmond en Stein waren bij den stoet vertegenwoordigd. Alles verliep ordelijk, 's Avonds trokken zingende groepen met lampions door de gemeente. In een stuk vleesch gestikt. Zondag is de 54-jarige ongehuwde arbeider H. de Wit, te Eindhoven, ter wijl hij bij een kennis in de Marnix straat 13 een stuk vleesch opat, daarin gestikt. Terstond na het doorslikken kreeg hij het erg benauwd en viel hij van zijn stoel op den grond, waarna hij eenige minuten later den geest gaf. Vergeefs heeft men getracht het stukje vleesch te verwijderen. De in middels ontboden dokter, kon slechts den dood vaststellen. Koeiendicfstal opgehelderd. In de maand October van het vorige jaar werden op brutale wijze vier koeien ontvreemd, die in een weide liepen van den landbouwer Scheepers te Soeterbeek, onder Eindhoven. Onmiddellijk stelde de gemeente politie een uitgebreid onderzoek in tot zelfs buiten de grenzen des lands. Nergens heeft men eenig spoor van den diefstal kunnen ontdekken. Inlusschen is de recherche in dez.e zaak steeds werkzaam gebleven. Zoo kwam haar ter oore, dat op de nederzetting »De Ploeg" te Best, nabij deze gemeente, waar men aanvankelijk slechts één koe bezat, plotseling verschillende koeien ronddoolden. Niemand wist waar deze beesten vandaan gekomen waren. Dit was de aanleiding, dat de Justitie Zater dagmiddag een inval deed op de terrei nen van *De Ploeg", welke inval geschiedde door den Officier van Justitie te 's Hertogenbosch met den rechter commissaris en den griffier, den com missaris van politie te Eindhoven en den districtscommandant der Konink lijke Maréchaussee. Een groot aantal politieagenten was aanwezig om het terrein af te zetten. In een schuur, staande achter op het terrein werden inderdaad drie koeien aangetroffen, die door den eigenaar direct als de zijne herkend werden. Zij waren geschoren geweest, doch door den eigenaar toch nog gemakkelijk te herkennen. Buiten liep nog een paard, dat ongeveer 2i/t jaar geleden teNuenen ontvreemd bleek te zijn. De koeien, zoowel als het paard, zijn in beslag genomen. Als verdacht van deze diefstallen is aangehouden zekere A. M., verblijf houdend op =De Ploeg". Droevige cijfers. Uit de statistieken en mededeelingen der gemeente Rotterdam blijkt, dat in 1927 4872 huwelijken werden gesloten, en dat het aantal ingeschrevenen echt scheidingen 459 bedroeg dus bijna 10 pCt. Droevig beeld van het groot stads leven, waar geen rekening meer wordt gehouden met Gods wet. Meisjes die gaat trouwen, big ft toch plakken? Hoezeer het aan te bevelen valt, dat dienstmeisjes en ander vrouwelijk per soneel blijven doorplakken na haar huwelijk, moge blijken uit 't volgende geval. Een dienstbode, die uiteraard ver zekerd was en voor wi,e dus geplakt was, trouwde met iemand, die zelf nimmer in het bezit was geweest van een renlekaart, omdat hij niet in loon dienst gewerkt had. De man is kort geleden gestorven en de vrouw blijft schter met B kinderen. Op grond van haar verzekering en krachtens art. 84 der Wet, konden de kinderen op een weezenrente van f156 per jaar aanspraak maken, die wordt uitbetaald tot het jongste der kinderen 14 j8ar geworden is; dit is in dit geval tot 1942. Na 1 Juli as. zijn de overgangs bepalingen op de weezenrente vervallen en worden deze geheel berekend naar den stand der geplakte zegels. Wanneer regelmatig doorgeplakt wordt, blijft het bedrag ongeveer f 156 per jaar. Iedere jonge vrouw, gehuwd met een niet- verzekerde, kan in de boven "mede gedeelde omstandigheden geraken. Plakt dus door jonggehuwde vrouwen. Het conflict in de steenindustrie. Wij lezen o.m. in de «Volkskrant" Het is ons gebleken, dat Donderdag inderdaad op verschillende steenfabrie ken bij aanplakking is bekendgemaakt, dat de arbeiders per 31 Maart ontslagen zijn. Bij informatie bij het bestuur van den R.K. Steenfabrieksarbeidersbond bleek ons Vrijdagmorgen dat daar nog geen bericht van de werkgevers was omvangen op het schrijven door de werknemersbonden op Vrijdag j 1. aan de werkgevers gezonden en dat men verder niets van de patroons vernomen had sinds met hen bij den rijksbemid delaar was geconfereerd. Het feit der aanplakking duidt er op, dat de werkgevers de uitsluiting inder daad zullen toepassen en de arbeiders nemen den toegeworpen handschoen op. Maandagochtend vergadert het hoofd bestuur van deD R.K. Steenfabrieks arbeidersbond en Woensdag komen de besturen der werknemersbonden in gecombineerde vergadering bijeen. In het laatst der volgende week zal de RK. Steenfabrieksarbeidersbond verschillende districtsbesturenvergade- ring beleggen om instructies uit te geven, inmiddels worden de arbeiders per circulaire over den stand van zaken ingelicht. De katholieke bond, die op het stand punt staat door overleg het arbeiders belang te dienen zal den door de werkgevers opgedrongen strijd aan vaarden. Van de 5000 arbeiders die in het conflict betrokken worden, verdeeld over 50 fabrieken, zijn er niet minder dan 2100 katholiek georganiseerd. Mussolini en de kinderrijkdom. Met ingang van 1 Juli as. zullen de zeer kinderrijke gezinnen in Italië geenerlei belasting meer behoeven te betalen. Het gaat hier om de door Mussolini naarstig ingezette propaganda tegen den ook in Italië opgetreden achteruit gang der geboorten en de bijzondere bescherming der groote gezinnen. Deze worden van alle in Italië geheven be lastingen, zooals de personeele belasting, waardevermeerderings- en patentbelas tingen, belasting op meubelen, goederen en grond vrijgesteld. Verder behoeven zij geen schoolgeld meer te betalen. Deze belangrijke voorrechten krijgen alle staatsambtenaren en militairen, wanneer zij zeven of meer kinderen moeten onderhouden. Voorts krijgen alle Ilaliaansche staats burgers, zonder onderscheid, die tien kinderen in leven hebben of er twaalf hadden, van wie er zes in het leven gebleven zijn, vrijstelling van alle be lastingen. Deze verordening sluit logisch bij de beide andere, welke de regeering hier ter bescherming van de natie nam, aan, n.J. de instellingen ter bescherming van het moederschap en de verlaten kinderen, en de buitengewone belasting op de vrijgezellen. Verder behooren tot deze verordening de scherpe strafbepalingen tegen alle artsen en vroedvrouwen, welke ver grijpen tegen het kiemende leven be gaan. In den laatsten tijd is een groot aantal artsen en vroedvrouwen tot zware gevangenisstraffen wegens derge lijke delicten veroordeeld en er zijn zelfs enkele, welke een zeer ernstige tenlastelegging hadden, «al confino" gestuurd, d.w.z. zij werden naar de strafeilanden gezonden. Gezin vergiftigd? In een huis in de stadswijk Bilk te Düsseldorf werd vanmorgen de familie van een schilder, bestaande uit man, vrouw en zoon, doodgevonden. Van zelfmoord is naar tot nu toe is vastgesteld geen sprake. De gaskranen waren gesloten. De familie leefde in goede verhouding. b 60ct 719—8 De lijken zijn in beslag genomen. Het gerucht loopt, dat de dood aan het gebruik van bedorven levensmid delen te wijten zou zijn. Groote dorpsbranden in Polen. Zaterdag zijn in de nabijheid van Lemberg in Polen in drie dorpen ern stige branden uitgebroken, welke tengevolge van de thans heerschende voorjaar8stormen onmiddellijk zaer groote afmetingen aannamen. In het dorp Czerczyk zijn 38 boer derijen met in totaal 106 schuren afge brand, zo der dat men iets kon redden. Daar de brandweer machteloos tegen over het vuur stond en ook de water toevoer onvoldoende was, kon men niets uitrichten om den brand te beperken. Twee personen zijn omgekomen en 12 personen kregen ernstige brandwonden. In de plaats Brzezowitz zijn vier boerderijen afgebrand en ook hier kwamen twee personen om het leven In het derde dorp is een fabriek afgebrand. Bekijk bij onzen agent de lichtloopende, sier lijke „Nederl. Kroon" rijwielen, wanneer ge prijs stelt op het aller* beste tegen matigen prijs. Een soliede „Nederl. Kroon" - Stokvis fabri kaat - is juist de ge schikte fiets voor U. HANDELMAATSCHAPPIJ ROTTERDAM AMSTERDAM GRONINGEN Tuin- en l^en nieuwste sooijgt^vo hetwelk verty heeft Alsook TEUl,rrH Moringia's ter9 Gras- en Klavajvende weide, welke :aren doeltreffend wentellen SERRAnDELUireinigd Beland. Groot* de goede lans, is in al onzerkrijg- baar tegen I' doos en wordt ora leigen schappen bijzr ons aanbevolen. AH. VERKRIJG I KRUISSTRARAY Overal aan biedei zonder prijsverhe worden spoedig dot Firma van dhof. Evenals bij de eerste uitkeering zullen ïaan weder belasten met de welke kwilantie's in den loop dezer maand aan'®ur' zullen worden toegezonden. IV Patersstraat Ri °p L «SCHOONDERtf Telefoon 26 Eigenaar J. A. GAIJMANS, Spoorstatioij Erkend Pokstation der A. N. P. V. en der N. r Wit Leghorn. Uitsluitend WIT LEGHORN - 3O0" waarvan 800 fokdior-n en Amerika MAMMOUTH KALKOENEN 50 iT Levert uitsluitend prima fokmitj broedeieren, ééndaagskuikens. 8wjr oudere hennen, fokhauen slachtkaT Mijn Klite Fokdieren zijn alle doo j' onderzoek vrij van pullorum bevo»£ iedere aflevering gaat een certificaat betrouwbaarheid v. h. geleverde gaK Plaats Uw bes'elling vooral tijdig; kan reeds gegeven. Bezoeken worden gaarne ontvangen; bij echter niet op Zondag.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6