Tweed© Blad van „FBBIj BM MAAS" De Paradijskamer PUROL Uit de Landbouwwereld. FEUILLETON Zijn rekening. De puntjes op de i Waakt tegen bosch- heideband en ZATERDAG 31 MAART 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 13 De Runderhorzelbestrijdiog. Nu het tegen het einde van den stal- tijd loopt, willen we nog eens op het noodzakelijke van deze bestrijding wijzen vooral nu de nieuwste bestrijdingswijze zoo eenvoudig en zoo goedkoop is. De plaag van den runderhorzel treft men in de eene streek meer aan dan in de andere. Bij warme dagen kan men Boms het vee door de wei zien hollen, nagejaagd door de nimmer rustende horzels. Hieronder lijden devleesch-en melkproductie, msar de grootste schade is die, welke door de larve aan de huiden wordt toegebracht. Men berekent de schade per huid gemiddeld op f 3.50. Men weet, dat de vlieg eieren legt, dat uit een eitje een larve komt, en dat deze bij het rund de bekende groeibulten vormt op den runderrug. Uit de bulten komen weer larven te voorschijn, die op den grond vallen, waar ze zich verpoppsn. Er bestaan verschillende theorieën omtrent de wijze, waarop de larven hun weg door het lichaam vinden. Een feit is, dat ze onder de huid op den rug een dikte, een knobbel vormen, welke grooter wordt. Ten slotte ontstaat hier dan een kleine opening in de huid, waardoor de larve zich naar buiten wringt. In België en Denemarken is men er toe overgegaan om bij een Wet maat regelen voor te schrijven, ter bestri} dingIn België worden rundere" met open horzelbuiten, waarvan de larve niet is uitgedrukt, niet tot de quaran taine stallen toegelaten. Dit beteekent practisch een verbod van invoer in dit land van deze runderen, omdat bij invoer quarantaine verplichtend is. Met het oog op een en ander begint men hier in steeds wijder kringen de nood zakelijkheid van bestrijding in te zien Geschiedde dit tot voor kort door arbeiders, gewapend met pincet-mesjes en een kleine tang, thans kan men het doen met een zalf, welke op de open wormknobbels gesmeerd, de zich daarin bevindende larve doodt. Het is voldoende de huidopening met de zalf dicht te smeren. Reeds een kwartier later wordt uit de opening een etterig vocht geperst, een bewijs dat de larven onder den invloed van het middel komen. Drukt men ter controle een dag na behandeling derge lijke larven uit de knobbels, dan blijken ze dood te zijn. Deze zalf is voor een ieder verkrijg baar bij de firma Brocades en Stheeman te Meppel. Veie landbouw aankoop vereenigingen hebben het middel voor handen. Het gebruik van verschillende kalizouten. Nog veel onbekendheid bestaat er betreffende de verschillende kalizoutei en het juiste er van. Wij kennen hier: kainiet met 12.4 pCt. kali, 20 pCt. kali- zout, 40 pCt. kaüzout, patentkali met 25 en zwavelzure kali met 50 pCt. kali De twee laatste meststoffen bevatten maar weinig chloor, voor welke stof enkele gewassen als aardappels, boek weit en tabak erg gevoelig zijn daarom geelt men bij aardappels, voor de keuken bestemd, ook liefst patentkali, welke hoogstens slechts 4 pCt. chloor bevat. Het gebruik van 20 pCt en 40 pCt kalizout is in de laatste jaren zeer toegenomen ten koste van kainiet: die beide meststoffen hebben een hooger kaligehalte, men hoeft er dus minder van uit te strooien en ook minder vracht voor te betalen. Maar bovendien bevatten ze naar rato minder chloor dan kainiet. In een baal kainiet (100 kilo) heeft men pl.m. 30 pCt. chloor, in een baal 20 pCt. of 40 pCt. kalizout pl.m. 40 pCt. Maar men heeft, om gelijke hoeveelheden kali in den grond te brengen, ruim anderhalf maal zooveel kainiet noodig als 20 pCt. kalizout, en wel ruim 3 maal zooveel als van 40 pCt. kalizout. Reken maar na 1 Tocli geeft men bij aardappels ook wel in plaats van patentkali: 40 pCt. kalizout, namelijk op niet al te zware en weinig doorlatende gronden, mits de aanwending vroeg geschiede 1 Ook in den boomgaard mag men het dan wel uitstrooien. Een vroege uitstrooiïng van ruwe kalizouten is gewenscht om de chloor gelegenheid te geven om met de kalk, welke van de klei en humus is losgemaakt, tijdig naar den onder grond le zakken. Het zijn de kali, de natron en de magnesium, voorkomende in de kalizouten, die de kalk vrijmaken en uit de bouwvoor doen verdwijnen. Hiermee moet de landbouwer dus rekening houden. Hoe meer kalizouten hij gebruikt, des te meer kalk zal hij ook moeten aanwenden, om het verlies aan kalk, pas genoemd, te vergoeden. Dit is noodig om een juisten kalk- toestand te bewaren. Wij herhalen: vooral bij aardappels moet de uit strooiïng van chloor bevattende mest stoffen zóó vroegtijdig geschieden, dat de chloor voldoende is weggezakt, als de groei der aardappels begint. Wenken en mededeelingen Een zenuwarts schreef onlangs in Voeding en Hygiëne"»Het jonge meisje is door haar levenswijze niet meer zoo goed in staat.... Met schrik ziet men dit geslacht aan vreezè voor de nieuwe generatie, die er uit geboren moet worden." Laten we onze boerenmeisjes dan ma&r een opvoeding geven, die niet in de mode is, maar die geestelijk gezond Ook de welgestelde boerendochter moet een dieper inzicht krijgen in de nieuwste wetenschappelijke uitkomsten van voedingsleer en hygiëne van kin derverzorging en landhuishoudkunde- van groenten en vruchten en bloemen, teelt, van zuivelbereiding enzenz terwijl mén tevens zorg moet dragen dat er een zeer beschavende invloed van uitga. Wij hebben ook eenvoudige cursussen en schooltjes noodig, want we hebben boerenvrouwen noodig, die beschavend op hun omgeving inwerken en die met een gezonden kijk de wereld inzien. Het is niets, dat we anders zijn dan de stedeling, als we maar niet minder zijn, dat wil zeggen lager slaan in ontwikkeling en beschaving. Dan zal de boerenstand de plaats in onze samenleving gaan innemen, welke haar toekomt. Een der meststoffen van lateren tijd bij velen wel ai bekend, doch door sommigen nog gewantrouwd, is kalk stikstof. Toch verdient zij de aandacht van alle landbouwers, zoowel van de klei- als van de zandboeren. Zij ver betert de structuur van klei-, leem- en zandgronden, gaf zoowel op kalkarme klei- als op dito zandgronden uitsteken de resultaten, en werkte ook op ont ginningen zeer goed. Kalkstikstof is voorts een uitstekend middel voor verdelging van onkruiden als korenbloem, wikke, windhalml dauwnetel, herik, wilgenblad, enz., in granen, gaat de opkomst van zaad onkruiden sterk tegen, en vernietigt ook in grasland vele onkruiden. Door aanwending dier meststof verkreeg men bij suikerbieten een hooge opbrengst van bieten niet alleen, maar ook van suikergehaltebij het graangewas stijf stroo en een mooie korrel, en bij aard appels een flink beschot. Alles te zamen een voldoende reden, om zich niet langer, als velen nog doen, tot de oude meststoffen te bepalen. Weet gij Weet gijdat over '24'25 (later0 cijfers zijn onbekend) voor ambacht scholen, vakscholen en vakcursussen in totaal door Rijk en gemeenten werd uitgegeven 10 millioen en ruim 438 Historisch-Romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek b\j Afferden. Vrij naar het Duitsch door B,B. 10 Want ik had anders toch moetén zien, vertelde de oude Mathias verder, hoe zij, evenals een vogelvanger een vink, alles in het werk stelde om dien jongeling in hare netten te vangen. Toen ik het tenslotte bemerkte, was het te laat. Om kort te gaan: zij had hem overgehaald in 't geheim met haar te trouwen en nu meende de koekoek zich voor goed een plaats ver zekerd te hebben in het warne nest. Maar, zooata te begrijpen was, nu kwam het spoedig uit wie die zoogenaamde Gravin van Bruay was. Zij was niets meer dan de dochter van een kwak zalver uit de omstreken van Artois, die in de Fransche legers zijn twijfelachtige practijken uitoefende. Meer wil ik niet zeggen, ik hoop maar, dat onze genadige vrouw nooit iets van deze verbintenis met dit onzalig wijf te hooren krijgt. Dat leelijke wijf is natuurlijk reeds lang dood, vroeg ik zoo langs mijn neus weg. Zoover ik weet leeft zij helaas nog. Ik gaf mijn kleinen vinger als ik daarmede dat ongelukswijf van de duizend gulden, en voor dito scholen en cursussen ten behoeve van den landbouw slechts toiaal f355 685? Voor het eerste onderwijs dus ruim 44 ton voor het laatste ruim 3itonvoor het laatste dus nog geen 6 pCt. van hel eerste Weet gijdat ons land met zijn groote bevolking zijn welvaart moet ontvangen uit het buitenland, door namelijk zooveel mogelijk uit le voeren En dat het daarom een landsbelang is, dat ons land geschoolde arbeiders heefi, zoowel in de nijverheid als op het platteland Maar weet gij ook: dat in 1925 de uitvoer van nijverheidsprodukten be droeg 750 millioen gulden tegenover 725 millioen voor landbouwprodukten en dat in het eerste cijfer (van de nijverheid) nog zeer veel uit het buiten land opgekochte halffabrikaten zijn opgenomen Weet gijdat kalkstikstof op een droge plaats bewaard moet blijven dat op de label welke aan eiken zak is gehecht, de voorzorgen staan varmeid, welke in acht genomen dienen te wordendat men deze meststof bij voorkeur uitstrooit met de machine dat men ze bij hel uitstrooien uit de hand, kan mengen met kalizout, slak kenmeel of vochtig zand Weet gijdat men kalkstikstof op grasland in den winter uitstrooit, of zeer vroeg in het voorjaar, uiterlijk half Maartvoor zomergewassen zoo vroeg mogelijk, in ieder geval voor het zaaienvoor bieten en fijne zaden minstens 14 2 weken voor het zaaien voor onkruidbestrijding op rogge en tarwe in FebruariMaart, op haver 4 tot 6 weken na het zaaien. Weet gijdat men kalkstikstof zoo mogelijk dadelijk na het uitstrooien even ondiep onder moet werken, vooral wanneer men kort voor het zaaien van 't gewas heeft moeten strooiendat men voor onkruidbestrijding nngeveer 250 Kg. dier meststof psr Hectare aanwendt, 's morgens in den dau wanneer een zonnige dag mag worden verwacht B-r. wereld kon verbannen i Dit huwelijk was natuurlijk wel is waar om meer dan een reden van het begin af aan ongeldig; maar ik had den moed niet om Heer Arnold zijn toestand voor oogen te brengen en hen) openlijk te zeggen, wie eigenlijk die zoogenaamde Gravin was; de jonker had heelemaal ter goede trouw gehandeld. Maar geluk kig vernam ik, dat de Erfmaarschalk hier in de buurt op een kasteel ver toefde. Daar ik hem altijd voor een goede en verstandige edelman heb ge houden vatte ik moed, ging in 'tgeheim naar hem toe en vertelde hem alles wat er gebeurd was. Ik bemerkte al spoedig, dat ik mij in dien rechtschapen Chris'elijken Heer niet vergist had. Hij dacht niet meer aan de oude vijandschap tusschen hem en den Schenk z g., maar ging aanstonds zonder talmen een bezoek brengen bij onzen Heer Arnold. Ik was in de voorkamer, toen hij den jongeling kalm maar ernstig zijn verschrikkelijke toestand onder de oogen bracht; het duurde lang. Eindelijk ging de deur open en beide mannen kwamen er uit. Jonker Arnold zag bleek als de dood. Zijne oogen stonden vol tranen. Hij kon niet praten, snikkend nam hij de hand van den Erfmaarschalk en drukte §r een kus op. Deze zeide hem echter al troostend Alles kan wedetom goed worden handel nu echter als een goed Christen en als edelman. Wees er van overtuigd dat ik U naar beste krachten zal hel pen, alsof ge mijn eigen zoon waart. Ingekomen en vertrokken personen van 16 tot 23 Maart INGEKOMEN H. M. Maassen, zonder beroep, Groote Markt 6 van Weert. J. Lichteveld, kleermaker, Merselo- scheweg 4 van Horst. C. J H. Neiissen, zonder beroep, Oude Ooslruui8cheweg 1 van Mook P J. Schouten en gezin, zonder beroep, Langeweg 5 van Tegelen. J H. van den Heuvel, sigarenmaker, Kolkweg 4 van Brielle. P A. H. Piron, dienstbode, Leunen K 7 van Bergen. VERTROKKEN E. E M. Keet, verpleegster naar Baarn, Tromplsan 17. M. P. G. Vermeulen, dienstbode, naar Venlo, Mariastraat 38. H. Lichteveld, verpleger, naar Rhein- berg, Alte Rheinslrasse 6 J. H. A Camp3, bakker, naar Weert, Beek8tr 74a P. J. van Soest, dienstknecht naar Grevensbroich. Th. J. J. Derix, dienstknecht, naar Horst-America. H. H. Graus, electriciën, naar Eind hoven, Peperstraat 2 D. lagjmiin HidiittUagn. Waarscliuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijn i kwalen, een duizelig gevoel, oor suizingen en andere stoornissen waar schuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoor lijk liit hel blóed filtreeren, dient gij u in acht te nemen, Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken. Let er op of gij last hebt van rug pijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afge mat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachtig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan betee- kenen, dat uw nieren hulp behoeven Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de ver zwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheu matiek en die andere ellendige ver schijnselen van nieraandc^ening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten èt f 175 per flacon. 3i MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabietten 90 ct Maag-Tabletten75 ct BijApoth en Drogisten Gij zijt werkelijk a's een vader tot mij gekomen, antwoordde Heer Ar nold in sombere droefheid, maar er is nu toch niets meer aan te doen. Die bedriegster en mijn eigen lichtzinnig heid hebben voor goed mijn levens geluk geknakt. Kom, kom, troostte hem de Erf maarschalk, met Gods hulp zal die wonde wel wederom genezen. Laat den menschen zien, dat het van uw kant meer lichtzinnigheid en onervarendheid geweest is dan kwade wil,dan zal men zoo iets aan uw jeugd gaarne vergeven Aldus troostte en vermaande hem de Erfmaarschalk met voderüjke goedheid en reed ten slotte langzaam weg. Nauwelijks was hij uit het gezicht of mijn jonge Heer beval aanstonds de zakken en koffers te pakken en zoo snel mogelijk de paarden te zadelen Een uur later reden wij zonder van iemand afscheid le hebben genomen weg van daar. Sinds dien heeft Heer Arnold die Emerentiana Dausque dit was de ware naam van die zooge naamde Gravin van Bruay geen oogenblik meer gezien. Dit was toch werkelijk eervol en waardig gehandeld, onderbrak ik hem Dit was het zeker. Denzelfden dag nog, het was de 7e December van het jaar 1682, vaardigde hij van »Huize Dilborn" een plechtig protest uit tegen zijne verbinding met die bedriegster en maakte het proces bij de geestelijke rechtbank te Jülich aanhangig. Maar sinds dien dag was onze Heer Arnold een gebroken man. Aan kwade, booze Mannen die er correct uitzien, scheren zich dagelijks. Men scheert zich pijnloos, vlug en schoon, zonder dat de huid stukgaat of na- schrijnt. als men voor het inzeepen de baardopper- vlaktc inwrijft met 'rt weinig Doos 30 en 60, fubr 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten 742—14 Jantje had zijn vader eens hooren spreken ovër rekeningen, die nog moes ten betaald worden, en de gedachte kwam bij hem op, ook eens een reke ning naar zijn moeder te sturen voor de vele kleine diensten, die hij haar had bewezen. Op een middag vond zijn moeder de volgende rekening naast haar bord liggen Moeder is verschuldigd aan haar zoon Jan: voor boodschappen op het hoekje f 0 30 voor het halen van postzegels 0.20 voor brieven naar de post te brengen 0.10 voor altijd braaf te zijn geweeet 0.40 te aamenf 1.00 Jantje's moeder zegde niets; des avonds vond Janlje een blinkenden gulden naast zijn bord liggen. Zeer voldaan stak hij hem in zijn zak, doch op dezelfde plaats vond hij een andere rekening aan hem gericht: Jan is aan zijn moeder verschuldigd voor 10 gelukkige jaren in haar huis niets voor 10 jaren eten te hebben gekregen niets voor verzorging toen hij ziek was niets voor altijd een lieve moeder te hebben niets te samen: niets Jantje las zijn rekening en zweeg stil. Toen met bevend kinnetje, sloop hij tot dicht bij zijn moeder; hij ver borg zijn gezicht in de plooien van haren rok en stopte de gulden voor zichtig in haar zak terug. 1. Een gezegde van het heilig Palerke van Hasselt op de slechte herbergiers, op de echte kroegen: »Ik aarzel niet hun huizen, fabrieken van doodzonden tongen is'er patuurlijk nooit gebrek daarom ontbrak het ook niet aar. schimpscheuten, stekelige toespelingen en andere oorblazerijen. Dit deed hem zeer veel leed. Hij meende, dat hij zijn edele stam een groote smaad had aan gedaan. Hi j begon zich zoo te schamen voor de lieden van zijn stand, dat hij elke omgang met hen begon te ver mijden, en erg zwaarmoedig en bij geheel menschenschuw werd. Toen het volgend jaar heel Europa in angst en nood verkeerde vanwege de Turken, die onder Kara Mustaffa Weenen belegerden, maakte hij ziji testament met het vaste besluit zij.. nog zoo jeugdig en door zooveel droef heid gekweld leven voor de goede zaak tegen de erfvijanden der Christenen op te offeren. Eenige dienaren, onder wie ook ik en Grates begeleiden hem. We kwamen echter helaas le laat voor de roemrijke slag te Weenen. De stad was reeds bevrijd en de Turken waren reeds op vlucht gejaagd. Op het open veld en in de kampen was echter nog ge noeg te doen. Wij volgden het vaan van den Hertog van Lotharingen, aai lang3 den Donau trol. Voor Budapest mocht onze Heer het geluk smaken schoone krijgslauweren te plukken."' gaf hem weer nieuwe moed en doou hem weer wat levenslustiger worden Maar ook dit was helaas slechts van korten duur, daar hij in 't geheel geen onderscheiding ontving, terwijl andere edellieden, die veel minder gedaan hadden dan hij met groote onder dat te noemen; ze mogen wel op hun uit hangbord schrijven: »In den duivel"! 2. Afgeschaft? De doodstraf? Neede dood zelf. Tenminste als Prof. Hans Griiber van Leipzig woord houdt. Want die heeft verklaard, dat hij vóór het einde van 1928.... hoopt.... te bewijzen, dat de levensvlam m het menschelijk lichaam voor.... onbepaalden tijd.... kan worden onderhouden. Dat zal me dan ook'n strop worden... voor de begrafenis ondernemingen 1 3. Het goed, dat we bezitten, ontneemt ons de dood. Het goed, dat we doen, geeft de hemel ons weer. Leven we steeds met opene handen, opdat wij eens met gevulde handen mogen sterven! 4. De jacht naar plezier kent de meeat ledige weitasschen. Ja, leege beurzen leege harten, leege hoofden en onbevredigde verlangens. 5. Een ieder draagt door het leven Het Kruis, dat God hem geeft Wien 't lichtste werd gegeven Meent, dat hij het zwaarste heeft. 6. i-Vader", vroeg er laatst een jongen, Die eens mee den tram in mocht. Heeft die juffrouw nieuwe lippen En waar heeft ze die gekocht? Moet ze soms voor clown gaan spelen Ergens in een paardenspel Zijn dat nou d'r eigen oogen Ia dat nou d'r eigen vel? x>0, ik weet het" riep ie vroolijk »Verf en poeier, ja, dat ia 'tl Ze moet eerst drie dagen drogen En dan wordt ze.... gevernist 1" Henri t' Sas. 7. Hoe dat gij 't heft, hoe dat gij 'tvat De menschen gispen altijd wat; Hij is gerust en anders geen, Die 't oordeel Gods ontziet alleen. 8. Pater Poirters S. J. schreef al in zijn tijd: »Zie eens, waartoe de pronkzucht is gekomen. Ik vrees, indien de duivel zijnen staart ter markt kracht, dat er geld voor zou geboden worden." 9. Van denzelfden schrijver: »Als de bruid is in de schuit lief schippertje, dan is 't vleien uit." 10. Van denzelfden schrijver: »En 't is vanouds gezeid, 'l Is beter dat het kind, dan dat de moeder schreit." 11. Van denzelfden schrijver: Dochters, die tot elven slapen, En veel in de vensters gapen, En lang voor den spiegel staan, Laten 't huiswerk ongedaan. De Directeur van het Staatsbosch- beheer schrijft ons: Tijdvakken van droog weer met schralen Oostelijken wind, die vooral in het voorjaar voorkomen en die wij ook nu pas hebben gehad en misschien spoedig terugkrijgen, krengen voor onze bosschen en heidevelden een bij zonder gevaar met zich. De grassen en heidestruiken, die den vorigen zomer zoo fleurig groen stonden en bloeiden, zijn dan nog dor en door den schra len wind en den zonneschijn zeer droog. scheidingen begunstigd werden. Ik trachtte hem zooveel mogelijk te troos ten en zeide hem, lat zoo iets meer malen gebeurde, daar zijne keizerlijke Majesteit op de Hofburcht zat en natuurlijk niet alles precies weten kon wat er op de slagvelden voorviel. Ik sprak echter voor doove ooren. De treurige gedachte zette zich zelfs in zijn hoofd vast, dat de keizer iets afwist van die ongelukkige geschiede nis met E. Dausque. Hij meende zelfs dat dit de reden was wasrom de keizer zijn verdiensten niet wilde erkennen. Omstreeks dezen tijd kwam er een brief uit Geldern, waarin de Erfmsar- schalk schreef dat de geestelijke recht bank van Jülich wel is waarde ongel digheid van het huwelijk had erkend, maar dat die treurige vrouw Dausque tegen deze uitspraak in hooger beroep was gegaan en zich beriep op Rome. Het was daarom wenacheüjk dat Heer Arnold terugkwam. Toen reden we samen weer terug naar huis Nu begon het heillooze rechtsgeding eerst voor goed en weer van voren af aan. Niet alleen ds Godvergeten, schandelijke vrouw deed alles om den Paus een rad voor zijn oogen te draaien, maar de heeren voorsprekers, rechters en advo caten verstonden meesterlijk de kunst om zulk een zaak op de lange baan te schuiven, en leugens op leugens te stapelen. Heer Arnold moest naar Rome en eindelijk werd het oordeel in laatste instantie uitgesproken: Het huwelijk is onguldig, van nul en geener waarde; Emerentiana Dausque moet de onkosten

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5