0VALINE, voor haard en kachel. i „Kerel, wat loop jij hard!" Vergadering R. K. Werk liedenvereniging. ZATERDAG 24 MAART 4928. No. 12. De Voorzitter, de heer van Boven, opent de vergadering met den Christe- lijken groet en roept alle aanwezigen een welkom toe, ook de vrouwen, van wie zulk een krachtige actie ten gunste van den bond kan uitgaan, waarin een slappe geest heerscht Een welkom aan den Zeereerw Heer Adviseur en sprekers achtte de Voorzitter zeer op zijn plaats, wijl deze Heeren toonen alles voor den bond van Venray over te hebben. De Secretaris doet hierna voorlezing der notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd, terwijl het finantieele verslag van den bond tot een volgende vergadering wordt uitgesteld. Hierna kreeg de eerste spreker de Heer Hermans het woord, die dankbaar de uitnoodig'ng lot spreken verklaarde te hebben aanvasrd en verheugd was over de groote opkomst, wat v*el bsin- vloed zou zijn door de te houden gratis verloting, de chocolade, meer dan door de te houden lezingen, die soms zoo slecht bezocht worden. Het bestuur heeft het aangename met het nuttige vereenigd en spant alles ir. om de R.K beweging hier groot te maken. Spreker noemt den tegenwoordigen lijd een merkwaardigen tijd. Vroeger algemeen gehuldigde ideëen, worden over boord geworpen. Nieuwere stelsels, waarvan de deugdelijkheid nog bewezen moet worden, worden dagelijks verkon- digd. De rust is hiermede in de arbeiders beweging verdwenen. Loonsverlaging en werkeloosheid aan den eenen kant, socialisme en communisme aan den anderen kant, werken de onrust in de hand. Nog altijd vinden de mooie voorspel lingen van de socialisten aanhangers. Voor een 10-tal jaren zuchtte men onder het koude juk van het liberalisme, dat niet alleen de krachten nam van den man voor een karig loon, maar ook de krachten van vrouw en kinderen. Een gedwongen winkelnering benam bovendien nog de vrijheid om het ver diende loon te besteden waar men wilde. Bij ziekte en werkeloosheid, moest men maar zien rond te komen. Durfde men in die dagen te fluisteren over lotsverbetering, door middel eener ver eeniging, dan werden die luisteraars, opruiers genoemd, die men niet vlug genoeg de poort kon wijzen. Zoo werk ten dan in die dagen de arbeiders voor een schamel loon, onder moeilijke om standigheden. Wie zal die massa arbeiders opheffen ^jiit dien poel van ellende, wie zal de eerste zijn, die hun den socialen vrede brengt Van de socialisten was geen heil te verwachten. Het socialisme heeft als levensvoorwaarde de ontevredenheid der arbeiders, en zal er wel voor zorgen dat de wonden in de maatschappij overblijven. Doch als een licht aan den Hemel verscheen de beroemde encycliek Rerum novarum" van Paus Leo XIII zg, die, én den patroon én den arbei der den socialen vrede wees. Gaarne bracht spreker hulde aan de priesters, die hier medewerkten zooals een Dr. Schaepman, met zijn organi satietalent, een Dr. Poels, een priester- mijnwerker, die dag en nacht in zijn zwaar werk opgaat, en toch nog zoo vaak tegenstand ondervindt, ook nog van onzen kant. Tengevolge echter van dit werken, en het gestaag brengen van offers, ging het met het loon en arbeidersvoorwaar den excelsior, totdat in 1914 de wereld oorlog uitbrak, gedurende W6lke onheil volle periode, de menschheid het woord van God»Zoekt eerst het rijk Gods en het overige zal u worden toege worpen", wilde omkeeren en allen op gingen in het materialisme. In 1918 kwam de wapenstilstand, maar de vrede bleef tot heden uit. Talrijks conferentiëo werden gehouden, met weinig resultaat, wijl de mogend heden er voor zorgden den man, blakende van liefde, Z. H den Paus, op hun conferenliën te weren. Na den oorlog kwam de werkeloos heid, en gelukkig was er in die dagen gespaard voor den kwaden dag, en werd allerwege door werkloosheidskassen en steuncommitée8 veel leed verzacht en voorkomen. Zeker, ook in die dagen heeft de organisatie verslechtering van arbeids voorwaarden en loon aanvaard, door nood daartoe gedwongen. Maar dit is toch geen rede, de organisatie den rug toe te keeren. Hield de organisatie een en ander dan niet eenigszins op peil Wat zou het anders toch geworden zijn En is het nu niet opmerkelijk, dat de jeugd het eerst ontrouw is geworden aan de organisatie, en alleen de Vaders nog offeren op het altaar der solidari teit? De jeugd werpt zich met hart en ziel op sport, voetbal en duivenmelkerij. Spreker is niet tegen ontspanning Neen, maar indien de jeugd beter den polslag van den tijd begreep, zouden zij mis schien de stormen zien aankomen, die zij te doorworstelen krijgt. Ouders, zorgt er voor, dat uwe kin deren trouwe Bondsleden worden, ziet niet op enkele contributiecenten. Breag uwe kinderen in den Bond, waar hun godsdienstzin en kennis wordt bijgebracht, opdat zij in staat zijn in hun later leven, de gevaren, die steeds grooter worden, met succes het hoofd te bieden, en geen slachtoffers worden van het socialisme, waarin gebroken wordt met ons dierbaarst bezit, het H Geloof en waarvan dezul ken de bitterste bestrijders worden. Bedenkt ouders, dat het van u afhangt of zij u later zullen zegenen of ver vloeken, let dus niet op wat contributie, maar doe de jeugd onze vergaderingen en cursussen volgen, breng hun ont wikkeling bij, lot hun eigen heil, zoo wel als van kerk en maatschappij Zorg dat zij lezen de R. K. Volkscourant, hun courant, gewijd speciaal aan hun belangen, die hun zal voorlichten in tal van aangelegenheden, en hun in staat zal stellen zich te verdedigen tegen aanvallen der andersdenkenden en sterk zijn tegen het zoet gefluit van den socialistischen vogelaar. Arbeiders, ziet naar Rusland en Mexico waar zij baas zijn en waar ïd plaats van een beloofde hemel een hel op aarde het lot der arbeiders is, zegt niet, in ons nuchtere Holland kan zoo ieta niet gebeuren. Ook daar is dit alles niet in een handomdraaien gebeurd, maar heeft de slang 100 jaar rondgeslopen en haar vergif uitgespuwd. Ook hier in ons land doet zij haar ondermijningswerk, en hoe jammer is het, dat velen der onzen haar vergif in zich opnemen. Arbeiders, ontwaakt, hebt lief uw organisatie en graaft geen kuil, waarin gij noodzakelijk omkomen moet. Op allen, zoowel jong als oud, rust de plicht, samen te werken tot uitbouw der organisatie op den grondslag van rechtvaardigheid en christelijke naasten liefde, om zoodoende alles te herstellen in Christus. De Voorzitter dankt spreker voor diens schoone rede en hoopt de rijkste vruchten ervan, voor de organisatie te mogen plukken. Hierna beklom de heer Reyers ui1 Utrecht, als tweede spreker het gestoelte, en was ondanks de vrouwelijke zucht, tot het hebben van het laatste woord en g lijkhebberij, verheugd het woord te mogen voeren op een vergadering waar vele dames zijn, en wil hij zich dan ook speciaal tot haar richten, die in de toekomst geroepen zijn mede te beslissen in tal van zaken, en op tal van terreinen. Spreker zal dan-spreken over stand en vakorganisatie, en hoopt dat alle dames vurige strijdsters voor deze zaak zullen worden. Wij leven in een ernstig tijdperk, en waarheen brengt deze ons. Jurgens en van den Bergvormden een concern, en als gevolg ging de margarins prijs ten koste der verbruikers omhoog. In België en Duitschland werd een cement-syndicaat opgericht en de prijs steeg met 50 pCt. De petroleumkoniDgen deden hetzelfde en zorgden voor een hooger dividend. Philip8fabrieken leverden dank zij hun concern een gloeilampje tegen f 2 25, wat een kostprijs had van 27 cent. Dit is het werk van de geldmagnaten, en Jan Boezeroen moet betalen. En waar is het woord van Dr. Poels, dat tegenover de macht van het kapitaal de macht der arbeidersorganisatie moet slaan, wil men een aanstaand tijdperk van slavernij-voorkomen. Is er door het Duitsch en Oostenrijks Episcocaal en bij de oprichting der Hooge8chool te Tilburg dan ook niet bij herhaling op aangedrongen, om de ideën van naastenliefde en rechtvaardig heid te leeraren, tegen bet om zich heengrijpende mammonisne. Moeten de arbeiders den ernst van den tijd niet leeren inzien. En is de Venraysche lauwheid niet onverantwoordelijk, en moeten de arbeiders van Venray geen vurige strijders voor hun organistie worden Of is het hier in Venray al zoo lang ge leden, dat de arbeider blij mocht zijn dat hij werken mocht, en het te gek om aan te denken geacht werd, den arbeider ook bij ziekte, regenweer of Christelijke feestdsgen zijn loon uit te keeren. Is het al zoo lang geleden dat de propagandisten voor den Bond in Ven ray, socialisten genoemd werden? Nu is er in Venray een collectief contract gesloten, waarbij het loon is bepaald op 50 cent, tegen elders 70 cent per uur. Neen, het Venraysche contract is geen model contract, maar een collectief contract ontstaat uit een overeenkomst ius8chen werkgever en werknemer, en wordt door beiden vastgesteld. Maar hoe is 't dan toch mogelijk dat een der grootste werknemers in Venray dit loon zonder blikken of blozen te hoog durft noemen, en zijn arbeiders vraagt: ben je met hetgeen ik je geef tevreden, of wil je het contractloon. Je kunt dit krijgen, maar dan is daar de deur. Weet men hier in Venray niet, dat het loon onthouden een groote zonde is. Hoe is zoo iets in Venray mogelijk? Het zal den arbeiders aardig in de ooren klinken, als hun gezegd wordt, dat dit komt, wijl zij hun organisatie niet begrijpen en hun eigenwaarde niet kennen. Neen, naar Rusland behoeft men niet te zien Hier is ook genoeg te kijken. Onbetaalde propagandisten worden hier genoeg aangetroffen. Zeker, vooraan staande personen veroordeelen gemelde houding in woord en dasd, maar hoe zal de arbeider aanspraak op deze sympathie durven maken, als zij boven vermelde vernedering aanvaarden en toelaten dat een overeenkomst niet wordt nagekomen, en een zonnestraal ontnomen wordt, die hun door veler energie gegeven is. Als een koe verkocht wordt, na veel loven en bieden, vorderen kooper en verkooper nakoming van hun handel, maar als de arbeid beloond moet wor den, blijft de werkman lijdzaam toezien. Bedenkt toch dat een organisatie iets anders is dan contributie betalen, ver gadering te houden, een loterij of chocolade met koekjes. Een organisatie dient om het ons toekomend deel op te vorderen, werk gever en werknemer het bestaan moge lijk te maken, de vrouwen, de konin ginnen van het huishouden, in slaat te stellen aan de hare hun onderhoud te kunnen geven en de kinderen een sportje hooger te brengen op den maat schappelijken ladder Ziet rond in Venray, arbeiders Hoe veel ellende wordt er hier niet geleden met die 50 cent. Voor velen, die recht op bestaar hebben is het een onverdiend lot. Is het niet Gode geklaagd, dat de arbeider de vereelte hand moet ophouden voor een aalmoes, omdat hij niet genoeg brood kon verdienen voor de zijnen? Van 17 tot 25 harde Hollandsche guldens brengt hij als alles goed gaat, na een week hard werken mede, anders liggen de muizen dood voor de kast. Waarachtig arbeiders zijn geen socia listen, of communisten als zij opvorde ren, wat hun eerlijk toekomt. Vrouwen, werk mede aan de verhef fing en vrijmaking van den arbeider, hebt een open oog voor de werkelijk heid in Venray en beschouw het als plichtsverzuim, als gij allen geen strijders voor de organisatie wordt. Leer uit het verleden en heden, wat het zeggen wil geen organisatie te hebben, voel den polsslag van den tijd. Arbeiders, breng elkaar gezonde ideëen bij, om'rent uw organisatie, hebt haar lief en acht haar, leer uw eigen waarde kennen én blijf trouw aan ons schoon geloof Gingen vele soldaten in den strijd, onder aanroeping van hun geboorte e^rond of plaats, laat gij uw kreet Rome Rome weerklinken. Onder applaus verliet spr. 'tgestoelte en werd hij door den voorzitter harte lijk bedankt voor zijne schoone rede. Kapelaan Geurts roemde 't gehoorde en hoopte, dat eenieder er zijn nul mee zal doen. De eerste spr. drong vooral aan op ontwikkeling, die brood noodig is voor allen, om met kennis van zaken te kunnen oordeelen. Hoe droevig, indroevig is hat niet gesteld met het bezoek der arbeiders aan de cursussen, die Z E geeft. Da arbeiders staan liever op de hoeken der straten, dan zich moeite te geven iets te leeren De tweede spr. behandelde meer het collectief contract, waarin rechten en plichten tusschen werkman en patroon geregeld zijn. De niet aangesloten ar beiders beletten echter de aangeslote nen alle krachten te ontvouwen om hun doel te bereiken en versterkt zoo de positie van den werkgever. Maar is dit geen verwijt voor de aanges'otenen, dat zij niet genoeg hun bond propa- geeren. Spreekt met dezulken in liefde en breng hen onder 't oog, dat zij de schuld zijn, dat den bond niet krach tiger voor aller heil kan optreden. Als andere menschen gratis zooveel doen voor 't welzijn der arbeiders, dan zijn die ook wel gerechtigd te vorderen dat de arbeiders zelf ook de hand aan den ploeg slaan. Doet hij dat niet, is er dan geen gevaar, dat de srbeider zijn sympathie zal verliezen. Met een voorbeeld van recenlen datum illus treert Z.E. zijn betoog. Na eene opwekking om a s. Zondag allen mee te gaan ter bedevaart naar de Smakt, sloot Kapelaan Geurts zijne beschouwing. De voorzitter dankt Z.E. voor diens mooie woorden en hoopt dat hij meer plezier van zijn cursussen beleven zal Hierna had de tombola plaats, dip veel genoegen in de vergadering bracht. eerder dan dat Waalwijk van Helmond zou winnen. Hoe het zij Zondag brengt ons een stap nader tot de beslissing. Tegelen speelt haar laatsten wedstrijd in Sittard tegen de gelijknamige club. Hoewel er voor de Noord Limburgera niets meer op het spel staat, zullen ze toch zorgen door eene overwinning het seizoen eervol te beeindigen. Hoe wel de Sittardenaren op eigen terrein spelen, zullen ze aan eene nederlaag toch niet kunnen ontkomen. R.K.F. 2e klasse D. Voor Zondag is voor D.S.O. geen wedstrijd vastgesteld. Waarom wordt door de R K F. de laatste wedstrijd tegen Union 2 niet vastgesteld? Dan ware Venray met de competitie ten minste klaar. N.V.B. Zuidelijke Xe klasse. Door de zware nederlaag van Roer mond tegen P S V. op eigen terrein, staan B.V V. en Roermond in punten aantal gelijk en dient er dus een beslissingswedstrijd op onzijdig terrein gespeeld te worden. Deze zal naar alle waarschijnlijkheid Zondag a 8.gespeeld worden Spelen de Roermondenaren hetzelfde spel van j.l dan heeft B.V.V. de beste kans op eene overwinning, waardoor Massy c.s. degradatiewedstrij den zouden moeten spelen. Het zou en voor Roermond en voor de andere vereenigiDgen een groote strop zijn, want het zou een langen tijd duren door het meespelen van Massy in het Nederlandsch elftal eer de beslissing zou vallen. Helmond is door de kranige 4—0 overwinning op Boxtel dan aangewezen om met Bleyerheide, Bredania en B V.V. of Roermo d eene heele competitie te spelen voor een plaats in de eerste klasse. Zondag a s zijn de Helmonde naren al direct in touw door het bezoek van Bleyerheide. Nu is deze wedstrijd m i. de gemakkelijkste die Helmond* krijgt en als ze dezen dus niet wint, zal ze niet veel kans krijgen om bovenaan te komen. Ook al mede hpt terreinvoordeel is eene overwinning voor Helmond te verwachten. Zuid. 2e klasse B. Hoewel de spanning voor de eerste plaats is verdwenen, is die voor de laatste nog zeer zeker aanwezig Pope heeft door een paar achtereenvolgende overwinningen het al tot 8 punten gebracht, terwijl Waalwijk er 9 heeft Nu hebben beide clubs nog een wed strijd te spelen. Pope moet op bezoek bij VOS, terwijl Waalwijk Helmond ontvangt. Nu i« moeilijk aan te nemen dat de Waalwijkers van de kampioenen zullen winnen. Normaal blijft Waalwijk dus op 9 punten. En nu kan Pope het tot 10 brengen, als er Zondag a.a. van V.O.S. gewonnen wordt. Nu is eene overwinning der Gloeilampmenschen ook lang niet zeker, maar het kan Gewassenwedstrljd. Zoo hier en daar zijn iir de laaft'd jaren gewassen wedstrijden uitges<hr*> welke ten doel hebben de l»nl- bouwers te prikkelen om de pro<*u> liviteit van hun akkers zoo hoog mogelijk op te voeren, met als hoofd doel: hun bedrijf zoo rendabel mogelijk te maken. Deskundigen, als landbouwconsulen- ten, treden daarbij als keurmeesters en tpgelijk als voorlichters op Zoo'n wedstrijd kan in een streek ongetwijfeld hoogst nuttig werken, en 't ligt, dunkt ons, allereerst op den weg der land bouw vereenigingen dat middel aan te grijpen. Maar dewijl er geld mee gemoeid is, zullen ze, en omes inziens met het volste recht, omdat het hier een zaak geldt voor de welvaart van een geheele streek van het grootste belang veelal een beroep moeten doen niet alleen op de boerenleen banken, maar ook op de gemeente besturen. Geen subsidie kan beter besteed worden, omdat daardoor bet algemeen belang in den ruimsten zin wordt bevorderd. In streken, waar veel pachters onder één of een paar pachtheeren wonen, kunnen deze laatste de geldmiddelen verstrekken om voor hun pachters een wedstrijd te doen organiseeren Voordeel en genoegen zijn hieraan voor beide partijen verbonden. Een mooi voorbeeld van een zoodanigen wedstrijd vindt men op het landgoed Weldara in Overijsel. Na 6 jaren is de belangstelling voor den wedstrijd zóó groot geworden, dat thans ook anderen dan Weidammer pachters er aan mogen deelnemen. Wijl een goede, om niet te spreken van een idealen oogst, van velerlei factoren afhankelijk is, moet ook, bi' deelname aan den wedstrijd, door de boer op allerlei zaken gelet worden Bij "alle gewassen, maar bij have vooral, is de stand van de grootst beteekenia, vooral ook omdat hieri veel minder onkruid voorkomt. Bij aardappels is naast een goede stand ook van beteekenis: een gezon gewas. Om met succes aan den wed strijd te kunnen deelnemen, zal me voorts acht moeten geven op: diep grondbewerking, waarbij af en toe ee. bewerking met den ondergrondsploe niet vergeten mag worden, op het g bruiken van prima zaai en pootgo het vermijden van een dichten stan op een krachtige onkruidbeatrijdin een doelmatige bemesting, enz Zee noodig is ten slotte, dat veel meeraa dacht wordt geschonken aan den kal toestand van den bodemzonder goe kalktoestand geen maximum oogst! s „Ik wil vóór de winkels sluiten nog even bij een Apotheker of Drogist een busje Sanatogen halen. Of ik dat gebruik? Natuurlijk! En als jij het ook eens een tijdje nam, zou je er niet zoo slecht uitzien en je veel beter en prettiger Voelen". Sanatogen >a een zenuwsterkend voedsel, dat nieuwe krachten aan het lichaam geeft en het aantal roode bloedlichaampjes vermeerdert. Meer dan 600 Nederlandsche geneesheeren hebben schriftelijk verklaard Sanatogen met succes in hun praktijk voor te echrijven.^Vaarom zoudt gij het dan niet eens enkele weken gebruiken Sanatogen is verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. vanaf 1per bus.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 9