PUROL Kloosterbahem Vergadering Oud-leerlingen en Jonge Boeren. Schrijnende Henden Gemengde Berichten. VASTENAVOND. Marktberichten. Het langdurige ziekbed Een van de verschrikke lijkste bijverschijnselen van 'een ziekbed is het zoo gevreesde doorliggen. Men kan beï lijden van den patient echter aanmerkelijk ver lichten door de doorgelegen plaat sen met Akker's Kloosterba': ern in te smeren. Maar beter nog is het, het doorliggen te voorkomen door den zieke, voor wien men een lang ziekbed verwacht, dade lijk bij het bedlegerig worden op geregelde tijden met Akker's Klooster balsem te smeren. De geneeskrachtige balsem houdt dan de huid gezond en sterk. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— ,,Geen Goud zoo goed" risico's le 6limineeren, zijn bang van al het nieuwe, houden vast aan hel oude, omdat dit veiliger is, maar missen daardoor alle voordeelen die het nieuwe dikwijls brengt Zij zijn dan verwon derd, dat nieuwe zaken, die betere methoden durven invoeren, hen voorbij streven. Dit zijn meestal de kleinere zaken de éénmans zaken omdat die meer moed bezitten dan een college van Directeuren en Commissarissen Nog erger is dit gebrek aan onderne mingsgeest bij de overheidsdiensten, met gevolg dat deze vrijwel altijd met verlies werken, tenzij ze het monopolie van een zeker bedrijf hebben. Waar zonder veel risico winst te maken is, kan men vooral in den tegenwoordigen tijd op een moorden de concurentie rekenen. Wenscht Gij dus weinig concurentie, waagt dan iels. Wie bang is voor mislukking zal het niet ver brengen. Hadden onze voor vaderen in de 17e eeuw steeds de veiligste weg gezocht, hun nazaten zouden dat tijdperk zeker ni6t als »De Gouden Eeuw" aanduiden. Zij die de gevaren van het zaken doen betalen met slapeloosheid, doen beter een vaste betrekking te zoeken. Men moet, even als Musolini, plezier hebben in bet gevaar. Voor den toekomstigen zakenman is het daarom goed reeds vroeg aan wed strijden deel te nemen en zich zoo doende aan verliezen te wennen. Nog een goede raadgeving isspaar en be proef Uw geluk. Maar, bereidt U goed voor, spant al Uw krachten in en vol hardt tot het einde. Denkt niet te veel aan mislukking, want daardoor brengt men zich zelf op den verkeerden weg. Misschien weet U wat een oud man op zijn sterfbed zeide Al les wat ik gevreesd heb is over mij gekomen." Wat komt er van een volk terecht, als al haar zonen naar gemakkelijke en ongevaarlijke baantjes zoeken Hel schijnt een natuurwet te zijn, dat er altijd gevaar moet blijven. Het houdt ons wakker en brengt het beste in ods naar voren. Durft, na verstandig over leg, risico's te nemen. Gij zult dan waarschijnlijk in 1930 een voorspoedig man zijn en plaats hebben gemaakt voor anderen. Alles is onzeker, maar indien wij goede plannen maken en steeds weer op nieuw beginnen, zal vroeg of laat het geluk aan onze deur kloppen. Durf en Doe 1 bij mijn oude Mathias. Het krioelde en wemelde op het oogenblik op het Slotplein van vroolijk pratende en lachende menachen. Daar waren niet alleen de onderhoorigen van onzen Heer maar ook nog vele andere nieuwsgierigen van de omlig gende dorpen, ja zelfs van Goch, waren gekomen om de feestelijke intocht bij te wonen van den kleinen Schenk op zijn Stamslot. De oude Mathias had zijn handen vol om de menschen netjes op een rij en in het gelid te zetten achter de dennen-boompjes en slinger- kransen. Toen er eindelijk een beetje orde in was gekomen en de meester van Afferden met zijn koorknapen (1; rechts, en de drie vedelaars, (vioolspelers) een hakkebordspeler en een hoorblazer links van de buitenste triomfboog waren opgesteld, riepen de kinderen al terstond Zij komen er aan. Terstond begonnen de muzikanten te vietelen, te blazen en te spelen de menschen juichten en schreeuwden, zooals de oude Mathias het hun geleerd had, een krachtig lang zal hij leven. Wordt vervolgd. De Voorzitter opende de vergadering met den gewonen groet, heette allen welkom, in 't bijzonder den Weleerw. Heer kapelaan Strijkers, aan wien hij dan 't woord gaf. Na afloop der les werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Daarna hield de heer Camps een improvisatie over de veevoeding, wees op de verschillende voedingsstoffen, eiwitten en zetmeelachtige stoffen, die ook noodig zijn voor de stofwisseling van het dier. Hierna hield de heer Poels een improvisatie, die sprak over de lagere landbouwschool in de vereeniging van oudleerlingen. Spreker zette nog eens duidelijk uit een van hoe groot nut de lagere landbouwschool is, maar dat niet alleen, ook als de leerlingen de klassen doorloopen hebben, moeten zij zich aansluiten bij den bond van oud leerlingen, om zoodoende in contact te blijven met de landbouwschool en de jongens zich hier verder kunnen ontwikkelen, zooals dat in 't reglement vermeld slaat Want als we eens na gaan, wat dezen bond al tot stand heeft gebracht, dan mogen we trotsch zijn, dat zij zooveel groot nut met zich draagt. Spr. vindt het zoo jammer, dat er nng altijd zijn, die meenen dat niet noodig te hebben. Na nog op andere punten gewezen te hebben, sprak hij den wensch uit, dat in 't volgend jaar de landbouwschool te klein zal zijn, zooals dit jaar ook al soms gebeurd is, dan zal zeer z^ker deze vereeniging, met Kapelaan Strijkers als geestelijk adviseur en den Heer Wijnhoven sis technisch adviseur, groeien en bloeien tot welzijn van den boerenstand. De Voorzitter dankte den heer Poels hartelijk voor zijne nuttige woorden die hij gesproken heeft en hoopt dat alles in vervulling zal gaan en daar is geen twijfel aan als allen meewer ken, zooals dat tot nog toe gebeurd is. Verder hield de heer Wijnhoven nog een improvisatie over de runderhorzel- bestrijding, wees nog eens op de schade er van en den last die de dieren er van hebben, en zegt, dat er zalf ver krijgbaar is om deze horzelvlieg te bestrijden, zonder dat het dier er last van heeft. Men moet die behandeling driemaal toepassen, den eersten keer voor dat het vee naar de weide gaat en dan in de weide nog twee maal. De zalf is goedkoop, 80 ct. per doos, waarmee men 10 stuks kan behandelen. Naar aanleiding hiervan werd besloten dat men bij de secretarissen der resp. Jonge Boerenvereeniging voor 22 Febr. moet opgeven hoeveel zalf men wil hebben. Deze zal dan door den bond van Oud leerlingen gezamelijk worden aangekocht. Daar er verder niemand meer 't woord verlangde, sloot de Voorzitter, na allen bedankt te hebben, de vergadering met gebed. na de wasch verzacht en geneest men spoedig met MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten.75 ct staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Geitenfokkery in Limburg. In de Maandag te Roermond gehou den jaarvergadering van de provinciale vereeniging ter bevordering der Geiten fokkerij in Limburg werd de begrooting voor 1928 vastgesteld met f 1951 Het jaarverslag vermeldt, dat de vereeniging 22 afdeelingen telt en 1200 leden met 2000 geiten. De ontvangsten bedroegen f 1891 65, de uitgaven f 1890 64. Besloten werd aan de nationale ten toonstelling te 's Gravenhage deel te nemen met twee collecties, 8 geiten en en 2 bokken. De Maasbrugkwestie. Het gemeentebestuur van Maastricht heeft Vrijdag het volgende telegram verzonden aan den voorzitter van den ministerraad: «Uit de couranten vernemen wij de beslissing over de Maasbrug Tot onze verbazing is de gemeente Maastricht eigenaresse der brug, in dezen geheel onkundig gebleken. Zullen gaarne ver nemen of bovenstaande berichten juist zijn en waarom gemeente in dezen niet is gekend". Vlasbouw in Maas en Waal. Nu de tabaksbouw en aardbeienteelt in Maas en Waal in de afgeloopen jaren den landbouwer niet die opbren- sten opleverden als gewoon verwacht mocht worden, gaat men dit jaar in Westelijk Maas en Waal weer over tot verbouw van vlas. Een gecompliceerd ongeval. Maandagavond is op den Vughterweg onder de gemeente 's Hertogenbosch een man uit de tram gevallen. Op hetzelfde moment, dat hij op den grond terecht kwam, reed een motorrijder over hem heen. De motorrijder en de passagier op de duo kwamen eveneens te vallen. Intusschen naderde met zeer groote snelheid een auto uit de richting van de stad, die ondanks de teekens, welke voorbijgangers gaven, niet stopte en over het drietal heenreed. De bestuur der van den auto verkeerde, zooals het politieonderzoek heeft uitgewezen in kennelijken staat van dronkenschap. De drie overreden personen, die allen gewond waren, werden naar het Prot. Ziekenhuis te den Bosch vervoerd. Hun toestand is ernstig. Doodeljjk motorongeluk. Men meldt uit Lieshout: Zondagavond reed de gemeente secretaris, de heer P. Koppens, per motor over een stuk hout, waardoor hij voorover op den weg kwam te val len. Met een schedelbreuk werd hij opgenomen. Op weg naar het gasthuis te Helmond is hij overleden. Het carnaval te 's Hertogenbosch. De carnavalspret werd Zondag door verschillende vechtpartijen verstoord. Het ergst was er aan toe zekere van Meurs uit Rosmalen, die bij een vecht partij in de Tolbrugstraat ernstig in den hals werd gesneden. De politie bracht hem over naar het ziekenhuis, waar de toestand levensgevaarlijk bleek en hem de laatste H IJ. Sacramenten werden toegediend. De vermoedelijke dader is aangehou den. Bij een vechtpartij in de St. Joris- straat liep een politieagent een snede over de hand op. In een café aan de Orlhenstraat werd de voerman Gouwenberg uit Deuteren door den 22-jarigen van E, uit Schijn- del ernstig met een mes in het gezicht toegetakeld. De dader is aangehouden. In het ziekenhuis werden nog zes minder ernstig verwonden bij vecht partijen verbonden. Ernstig motorongeval. Zondagmorgen is op den weg Holten- Rijssen de 22 jarige H. Kalfsterman uit Holten met zijn motorrijwiel in snelle vaart tegen een boom opgereden Hij was onmiddellijk dood. de duo rijder, de 19-jarige J. Wansink, uit Holten, werd zwaar gewond en is enkele daarna overleden. Mishandeling. Te Zundert is F. T. met een ijzer ernstig mishandeld. Een oog werd hem uitgeslagen en het neusbeen verbrijzeld. Als vermoedelijke dader is J. B. aan gehouden. De mishandeling is het gevolg van een oude veete, ontstaan door het feit dat T. eens op een hond van B. heeft geschoten. Kordaat optreden van een kapelaan. Zaterdagavond had op den Haagdijk te Breda een vrij hevige vechtpartij ats, waarbij de betrokken partijen elkaar met het mes te lijf gingen. Een passeerende kapelaan wierp zich tus- schen de vechtersbazen en voorkwam zoodoende erger. Toch moest voor een hunner nog medische hulp ingeroepen worden. De vergiftiging van kapitein Queck. Naar de «Leeuw. Courant" verneemt, is het gratieverzoek van den vroegeren majoor dr. G., die veroordeeld werd tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord op den kapitein Queck te Den Haag, afgewezen. Hij werd Maandag door de militaire politie naar de bijzondere strafgevange nis te Leeuwarden overgebracht. Diefstal uit een auto. Uit een auto die voor een café stond is Maandag te 's Hertogenbosch een actetasch ontvreemd, inhoudende eenige effecten ter waarde van f 700 f 800 Een 101-jarige overleden. Te Bussum overleed Dinsdag de oudste inwoner van Bussum mej. de wed. Th. Hilhorst, die verleden week den leeftijd van 101 jaar bereikte. Autobusdiensten. Op Maandag 27 Februari zal de A. T. O. bu8sendienst Breda Terhevden- Gorinchem in werking worden gesteld Vechtende woonwagenbewoners. In het woonwagenkamp te Heerlen was het Maandagavond verre van rustig. Nadat enkele bewoners van dit kamp te ongeveer half elf op de helde hadden gevochten, werd ongeveer een half uur later het gevecht in hel woonwa genkamp op den Hessenberg voortgezet. Hierbij loste J. B. vijf schoten uit een mei scherp geladen browning, waar door echter niemand werd getroffen. B. zelf liep echter verscheidene ernstige kwetsuren bij het vechten op. Bij zijn arrestatie werden op hem nog 19 scherpe patronen gevonden. Bronwater en wyn in Nederland. Nu het alcoholvraagstuk ook voor ons land steeds meer in het middel punt der belangstelling komt te staan, is het niet oninteressant met eenige cijfers de verhouding in Nederland tusschen den import van bronwater op flesschen en wijn op fust in liters aan te geven. Wij zien dan voor de jaren 1925, 1926 en 1927 voor den invoer in Neder land van bronwater op flesschen resp. het aantal 5 016.904, 5 437 070 en 6 187.037 aangegeven. Voor den invoer in Nederland van wijn op fust in liters gelden over den zelfden tijdsduur respectievelijk de volgende getallen 13.159 000,13 781.000 en 12 804.000. Hieruit blijkt dus, dat de invoer van bronwater in 192/ in ons land in ver gelijking met 1926 is toegenomen met 749.967 flesschen, terwijl over dezelfde periode de invoer van wijn op fus' in liters mei 977,000 liter is afgenomen, Gas branden voor niets? Wegens diefstal van gas is door de politie te Wildervank gearresteerd een zekere H. Gdie er geruimen tijd van verdacht werd, dat hij te zijnen huize de gemeentelijke gasmeter builen wer king had gesteld. De buren hadden vaak geklaagd over een sterke gaslucht, die er uit de verdieping, dia door G. bewoond werd, opsteeg. Toen had men bij de politie geklaagd met het resultaat, dat op een goeden dag de woning van G geïnspecteerd werd, waarbij bleek, dat hij een pijpleiding had gemaakt naar de gaspijp, die buiten het huis liep, waardoor de gasmeter buiten wer king werd gesteld. Op deze wijze is de gemeente sedert germimen tijd voor een belangrijk bedrag benadeeld Tiende Limburgsche Jaarbeurs. Maandag is te Panningen de tiende Limburgsche Jaarbeurs geopend. Deze instelling heeft thans hare levensvat baarheid wel voldoende bewezen. H8t preekt van zelf, dat de exposanten zich in hoofdzaak hebben beperkt tot de levensbehoeften der Heldensche bevolking, die hoofdzakelijk van land bouw en veeleeh leeft. Maar ondanks dit geeft ons het geëxposeerde in zalen en pleinen een goed beeld van de ont wikkeling van industrieën handel Niet onvermeld mag voorzeker blijven de de huisvlijttentoonstelling, waarva" wij sinds verleden jaar een aanmerkelijken vooruitgang konden constateeren Iets nieuws was de inzending uit de missie van den zeereerw. heer H. J. v. d. Velden, pastoor te Tromsö, Noorwegen, die veel belangstelling trok. Hot zevende leerjaar en de leerlingenschaal. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vraag gesteld Is de minister bereid, mede te deelen met welk bedrag 's Rijks uitgaven zouden worden verhoogd, indien met de weder-invoering van de leerverplich ting voor het zevende leerjaar het her stel gepaard zou gaan van de leerlin genschaal, zooals deze is vastgesteld bij de wet van 16 Februari 1923 (Slaalsblad no. 38)? Z. D. H. de Bisschop van Roermond over de lectuur. In zijn Vastenbrief behandelt Z D. H Mgr. Schrijnen den verderfelijken in vloed van de zgn. neutrale bladen en •tijdschriften en van de anti-godsdienstige Na uitvoerig het kwaad geschetst te hebben, dat de verkeerde Pers sticht, wijst Mgr. op onze eigen katholieke Pers en beveelt deze met kracht aan. De Vastenbrief eindigt met deze aan sporing Wanneer de heilige Vastentijd, dien wij gaan beginnen, ons aanspoort tot gebed, lat«n wij dan met aandrang den Heer vragen, dat Hij het heerlijke werk der katholieke pers zegene en dat Hij alle katholieken de genade geve, om met alle kracht dat zoo noodzakelijke werk te steunen, tot Zijne meerdere eer en glorie en tot heil der onsterfe lijke zielen. De Bisschop van den Bosch tegen „De Courant". In zijn Vastenbrief, die Zondag in alle kerken van het Bisdom Den Bosch werd voorgelezen, behandelt Z. D. H. Mgr. Diepen o a. het gevaar van slechte lectuur voor geloof en zeden en noemt hierbij met name »De Courant", welk blad zich ten onrechte voor neutraal uitgeeft. »Den diocesanen wordt," aldus de bisschoppelijke brief, voortaan ver boden, zonder bekomen verlof, dit blad te verkoopen, te koopen, te lezen, te bewaren of aan anderen ter lezing te geven." De nieuwe drankwet. Een actie op „bierviltjes". Allen kennen we de grauwe en ge kleurde »viltjes" die sedert jaar en dag de tafeltjes in de café's tooien en der cliënlèle kond doen van de herkomst van het bier, dat daar wordt geschon ken. Deze populaire onderleggertjes nu, zullen met ingang van heden verdwijnen althans in hun huidige uitvoering. Maar er komen andere voor in de plaats, die geen firma-naam vermelden De nieuwe teksten en teekeningen op de viltjes, die vrijwel in alle café's in heel ons land zullen verschijnen, zijn van meer propagandistische strekking, want de bedoeling, die eraan ten grond slag ligt, is het publiek in te lichten over de gevolgen van het thans bij de Staten Generaal aanhangige ontwerp Drankwet- De cafébezoeker zal, als hij aan zijn tafeltje zijn biertje zit te drinken, ge legenheid hebben om over dat alles te philosopheeren aan de hand van de in drie soorten verdeelde hel gekleurde onderleggertjes. Het eerste model toont ons een om een hoekje glurenden politie dienaar, op wiens helm vermeld staat »De Nieuwe Drankwet" en er onder «Drijft naar Drooglegging". Op een ander viltje zien we een drietal «stamgasten" aan een tafeltje, met hel bijschrift »De Nieuwe Drankwet" »Uw stam tafel bedreigd". Het andere onderleggertje laat ons een tweetal bierglazen zien met op den voorgrond een hand, welke een dreigend zwaard voert, op welks lemmet het woord «Actie" te lezen staat. Daaronder zien we, geflankeerd door twee enorme uitroepteekens, den oproep: «HelptUw glas bier verdedigen." Dr. L. Th. van Kleef, f In den ouderdom van bijna 82 jaren is te '8 Gravenhage na een kortstondige ziekte overleden dr. L Th. van Kleef, oud-geneesheer-directeur van het zieken huis Calvariënberg te Maastricht Als chirurg verwierf Dr van Kleef zich een buitengewonen naam. Hij was de eerste die in Nederland de radicale maagoperatie toepaste. De regeering erkende zijn groote bekwaamheid door hem in 1895 te benoemen lot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Voorts werd hij in 1903 benoemd lot Ridder 3e klasse in de Orde van den Rooden Adelaar. In 1904 trad hij op als Geneesheer- Directeur van Calvariënberg en vestig de zich te '8 Gravenhage waar hij van 1907 lot 1925 lid is geweest van de Gezondheidacom missie. Het stoffelijk overschot is naar Maas tricht overgebracht. Wolkenkrabber van 55 etages. In het Grand Gentral district te New- York zal een kantoorgebouw worden opgericht van 55 verdiepingen. Het zal een deel vormen van het blok tusschen de 41ste en de 42ste s'raat en de Madison en Park Avenue», De kosten worden op 72 millioen gulden geraamd Uw Baby slaapt weder rustig als ge de branderige, ontstoken of smettende plekken behandelt met Doos 30 en 60, tube 80 ct. 'Bij Apothekers en Drogisten 740-14 Carnaval heerscht over de avonden en de nachten. Alle lichten der wereld stad branden, schelle, hoogcpgestoken lichten. Er ligt iets schaamteloos in deze wereldstadslichten Als brutaal opdringende markt schreeuwers, werpen zij hun schijnsel over de straten en «roodigen uit tot beloofde genietingen, die achter deuren en gesloten vensters lokken, daar waar de violen hur. wilde dansmuziek uit gillen, die het bloed opzweept en duis tere machten wakker roept, die slapen in de harten der menschen. En in de bontversierde zalen bran den ze, die tallooze lichten. Lachende, verhitte gezichten, uilgelaten vroolijk- heid, 'n deinende menigte zich wiegend den dans, en in vele oogen onver holen begeerlijkheid, wie vraagt daar nu nog naar, als dolle carnavalspret haar wilde golven over hen uitstort? Het masker waaarchter zoo menige ziel zich ontmaskert? zich uitleven, genieten, zoolang en zooveel men maar kan. En midden in die golvende duizeling zijn er eenzame plaatsen, waarin ook lichten branden. Onze Kerken. Een zee van licht omringt het altaar. Maar geen schelle brutale lichten, zooals er op de straten branden en in de danszalen zijn, die het klatergoud doen schitteren; maar het eenvoudige, levende lichten der brandende kaarsen is sedert overoude tijden een verheven zinnebeeld van al wat goddelijk is Het kaarslicht dat den doopeling beschijnt, wanneer aan zijne ziel het licht der genade en waarheid geschon ken wordt, dat het Communiekind in den bloei zijner onschuld, den bruide gom zijner jonge ziel ten offer draagt, dat de stervende in zijne verstijfde handen houdt, opdat zijne hoop op het eeuwige licht in vervulliug zou gaan. In rustige plechtigheid branden de kaarsen en vormen een lichtkring om deze Broodsgedaante, Die het Licht der wereld is en wiens zinnebeeld zij zijn, zich opofferend, zich verterend in heiligen brand, om der menschen licht te zijn. Lichten hier en lichten daar. Maar een heele wereld daar tusschen. En ook hier in de kerk, steeds een komen en gaan van menschen. Maar hier geen luid lachen, geen uitgelaten vroolijkheid, geen zigne- prikkelende melodiën, maar alleen een ernstige stilte des gebeds, een eerbiedige aanbidding, een vurige smeekbede, het zoenende offer. En wie oogen had om te zien, wat menschenoogen niet vergund is, die zag den stroom van erbarmen en ge naden, die op het bidden, van het altaar uitstroomt over de straten en naar de feestzalen, waarin broeders en zusters een lichtvaardig spel spelen met het heil hunner onsterfelijke zielen. Als echter de morgen van Asch- Woensdag is aangebroken, dan zijn de lichten der wereldstad gedoofd. Dan ligt het bonte klatergoud in zijn beklagenswaardigheid vertreden op den vloer. En met vertreden confetti en serpetines ligt ook de onschuld en het geluk van zoo menige ziel. Maar dan branden opnieuw-ontstoken weder de Lichten od het Altaar. En boven hen het Eeuwige Licht. Gld. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 3.000 000 eieren. Groote eieren van f 6 30 tot f 7 30 Kleine eieren van f 6 30 tot f 6 20 Eendeneieren van f 6 80 tot f 7.20 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereni ging van Maandag was de aanvoer 840 000 eieren. Groote eieren van f 6.40 tot f 7 20 Kleine eieren van f 5 80 tot f 6 30 Eendeneieren van f 6 70 tot f 6.90 Ganzeneieren van f 23, Kippeneieren per Kg. f 1,08.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6