Tweed© Blad van, MglBL 11" MAASn De Paradijskamer HARDTS Het gouden Professiefeest van Pater Peeters. FEUILLETON verstopping Lezing in ds Landbouw school te Venray, Voor den Zakenman. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 8 Woensdag 15 Febr. vierde het Missie huis te Stein, waar de theologische afdeeling van het scholaslikaat der Missionarissen van't H Hart gevestigd is, het gouden Professiefeest van den Z.E. Pater S. H. Peelers, geboortig uit Ven ray Al moest door de bijzondere studie- drukte het feest viel juist midden in de examenweek en de samenkop peling van feestvieren en examen maken heeft voor de studentenwereld yeel weg van een vierkanten cirkel de uiterlijke luister wei een weinig in het gedrang komen, toch zou dezen dag meer dan gewone plechtigheid worden bijgezet, en wegens den persoon van den jubilaris, door confraters en buitenstaanders hoog vereerd, en om dat hij de eerste Nederlander in de Congregatie is, die met de gouden kroon werd gesierd. Wie hier een afgeleefden grijsaard zou meenen te ontmoete», komt be drogen uit. Het hoofd biedt van boven wel een tamelijk opgeruimden aanblik, de sinterklaasbaard is wel hagelwit, maar de oogen kijken nog steeds pienter en doordringend, de geest sprankelt nog van jeugdig vuur, het hart is nog even jong als een halve eeuw geleden en ook de lichamelijke krachten voorspellen den Jubilaris nog het diamanten feest. Als een treffend symbool van den veelbewogen levensloop van den Jubi laris, wapperde en klapperde in den feilen wind de driekleur boven op den toren van de burchtruïne. In het kloos ter zelf was een passende versiering aangebracht. Op den vooravond werd de Jubilaris gehuldigd door de kloostergemeente In een indrukwekkende feestrede bracht de Z.E Pater Roxs, overste van het klooster, vooral in herinnering den langen slaat van verdiensten van den Jubilaris in zijn rijk gevuld leven van af het oogenblik, dat hij als twaalfjarigen knaap met den schapen trein van den vader van Dr Poels naar Frankrijk toog, door de mepst verscheidene reeks van bedieningen heen, totdat hij in het rustige Stein zijn memoires zou kunnen nederschrij ven en den grondslag leggen van de geschiedenis der Congregatie, die hij zelf voor het grootste gedeelte, ook in aclieven zin heeft meegemaakt. Een der studenten, in naam van alle medeleerlingen, prees vooral den gemoedelijken omgang van den Jubilsris en den goeden invloed, die van hem uitgaat om in het jongere geslacht den waren broederlijken geest en de kost bare tradities van de Congregatie te doen voortleven. De H E. Pater Provinciaal G. Baptist, die door zijn hooge tegenwoordigheid het feest nog grooteren luister was komen bijzetten, sloot zich in naam van de geheele provincie van harte aan bij de gebrachte hulde en geluk wenschen en bracht in een diepgevoel de rede vooral naar voren, den baan. brekenden arbeid, dien de groote Pater Peeters verricht heeft bij het leggen van de grondslagen van de thans zoo stevig uitgebouwde Nederlandsche Provincie In de stemmige kapel, die voor deze gelegenheid haar prachtigsten tooi lad aangetrokken, begon de Jubilaris feestdag met een plechtige H. Mis van dankbaarheid aan God op te drsgen, hierbij geassisteerd door den H E Pater Provinciaal als presbyter- assisten8 en de Z E. Pater Roxs en Okhuyzen, lector van Berg en Dal, als diaken en subsidaken. Na het Evangelie sprak eener zijner confraters een toepasselijk feestwoord naar aan leiding van de tekstwoorden uit de Klaagliederen van Jeremias Goed is het den man, dat hij een juk drage vanaf zijne jeugd. Wie de inwendige feeststemming alleen zou afmeten naar uiterlijk ver toon en schitterende praal, zou zich de kapel teleurgesteld hebben ge voeld. De gewelven weerscha'den niet van het kunstwerk van een ofanderen ouden of modernen meester der toon kunst, doch uilsluitend de stemmige, statige melodie van den gregoriaan- schen zang, mocht uiting geven aan de gevoelens van dankbaarheid, die Schele hoofdpijn is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Historisck-romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek by Aiferden. Vrij naar net Duitsch door B.B. zou belichten. Het mocht ons evenwel niet gelukken den tekst van deze biografie machtig te worden. Laten we hopen, dat de Jubilaris ze bij zijn memoires voor het nageslacht Zal be waren. -table-tten tegenm Doos 60ct. Bij Apoth. en Drogisten. 698—12 Eveneens zond ik een knecht te paard naar den Prior van de Augustijner- kannunikken te Gaesdonk, met het verzoek om een voor deze gelegenheid passend vers of chronicum, hetwelk als opschrift moest dienen, te maken of te laten opstellen en hel mij op allerlaatst den volgenden morgen naar Bleyenbeek te zenden. In dien tusschentijd maakte ik van stangen en staken twee eerepoorten, één voor den ingang van de buitenste slotbrug en de ander als versiering voor het portaal. Den boerenmeisjes leerde ik hoe ze die eerepoorten met dennentakjes en eikenloof sierlijk moes ten omwinden ik maakte eenige kleine opschriften, schilderde op kleine houten schilden de wapenen van de Agnaten (de naastbe8laanden) van den edelen Schenk en Hoensbroek, waarbij de oude Mathias mij steeds getrouw de kleuren en wapenteekenen aangaf, want in de wapenkunde was hij zeer goed thuis. Daarbij zanikte Marianna, de keuken meid, mij voortdurend aan mijn ooren om voor haar een mooie, prachtige pronkschotel op te stellen, weet ik wie haar had verraden, dat ik mij in Brus sel ook in zulke dingen had geoefend lier harten vervulden. Dit was de uitdrukkelijke wensch van den Jubi laris zelf, die naar zijn eigeD bekente nis alleen dan uil den grond van zijn hart bidden kan, wanneer de H Kerk haar officieel gezang laat hooren. In het gloedvolle Te Deum hoorden we de nog zoo klankvolle stem van den Jubilaris uitjubelen boven de forsche mannenstemmen van het zangkoor. Tegen den avond zou een plechtig Lof met schitterend uitgevoerde gezan gen de kerkelijke viering sluiten. Hoewel het verlangen van den Ju bilaris zich beperkte tot een strikt kloosterlijk feest, zou toch van buiten de belangstelling volstrekt niet ont breken; integendeel. Niet alleen van de verschillende huizen van de pro vincie kwamen medebroeders de ge- lukwenschen overbrengen, maar ook het hoofd der Duitsche provincie wilde de gelegenheid niet laten voorbijgaan om, zooals hij in een kernachtige rede hij den feestmaaltijd tot uiting bracht, hulde te komen brengen voor der» pionniersarbeid, welken de Jubilaris ook voor de oprichting en verderen blosi van de Duitsche Provincie ver richt heeft Reeds dagen te voren was de post bode met werk overladen Telegram men stroomden binnen in alle talen uit alle werelddeelen. Onder deze ver schafte den Jubilaris het meeste vreugde een draadbericht uit Rome, onderteekend door Kardinaal Gasparri, met den Apostolischen zegen van den H. Vader. Zelfs in het afgelegen Stein bloeiden de bloemen in dezen wintertijd. Het zou te lang worden alle geschenken den Jubilaris aangeboden, hier te ver melden. Maar zonder twijfel was hem bijzonder welkom het geschenk van den H.E Pater Provinciaal: een keurige galerij van fraai uitgevoerde portretten van de grondleggers der Congregatie, die weer menige oude herinnering bij hem zal wakker roepen. Alsmede een degelijk schrijfmachien door de Broe derschap der Oud-Studenten geschonken voor de vastlegging van zijn rijken herinneringenschat Ofschoon er geen officieele receptie werd gehouden, toch hebben velen, zoowel geestelijken als leeken uit den omtrek zich niet door het slechte weder en den Steinschen modder laten weerhouden, den Jubilaris persoonlijk de hand te komen drukken. In intiemen kring zou de feestavond besloten wor den met de uitvoering van een helden dicht, doorzijn confraters samengesteld, dat de voornaamste episoden uit het rijkgevulde leven van den Jubilaris, van den ernstigen en komischen kant en daarin onderricht had genoten. Met Gods' hulp kwam ten slotte alles terecht, ofschoon ik mij niet weinig moest haasten vooral vanwege het chronicum uit Gaesdonk. Dit kwamnl eerst in den namiddag, zoodat het mij heel wal moeite en inspannig gekost heeft om het nog in roode en gouden letters te schilderen en het nog op tijd klaar te krijgen, maar ik heb het toch klaar gespeeld. Toen ik het boven den gevel van het portaal had opgehangen, hetwelk met het wapen van den Schenk was versierd, zag ik dat het zoo groot was, dat het bijna tot het middelste venster boven den gevel reikte Uit genoemd venster liet ik het groote vaan met gouden leeuw van den Schenk in sierlijke golvingen neerdalen op het opschrift, dat met eikenloof omringd was In de zuilen van het portaal, dat ik met groen loof had laten omhangen, beves tigde ik de bontgekleurde wapenschil den, welke heel aardig tegen het frissche groen afstaken. Helaas in hoe geheel andere omstan digheden heb ik later dit wapenschild moeten terugzien. Toen had ik er nog niet het minste vermoeden van, waartoe het nog eens, volgens Gods' ondoor grondelijke raadsbesluiten zou worden gebruikt. Om kort te gaan alles is op tijd klaar gekomen en mijn oude Mathias wreef zijn hsnlen bijna glad van plezier en vergenoegdheid, toen hij met mij nog eens de heele versiering door liep vanaf de triompfboog der buiten ste brug tot aan het portaal van de bucht. Voortdurend bleef hij op het slotplein Ingekomen en vertrokken personen van 10 tot 17 Febr. INGEKOMEN S. Jehle en gezin, landbouwer, Keropkensberg van Worms. M. J. Joost'?»» zonder beroep, Oirlo E. 41 van Horst. A. L. Hermans, broeder, Leunsche- weg 2a van Weerrt. VERTROKKEN A. Verdijk, dienstbode, naar Meerlo A 34 W. Berden, Pastoor, naar Ulestraten. Th. Verstraaten, dienstbode naar Ulestraten. H. J A. Sijbers, winkelbediende, naar Wageningen. H. A. v Helden, modiste, naar Meerlo. H. P. S. H. Houba, onderwijzer, naar Wan8sum. de spreker het woord. Voordat deze het onderwerp van den vond in bespreking zou nemen, kregen we eerst een algemeen overzicht van de tuinbouw in Limburg. t Voortdurend toenemen van gebrek aan grond, noopt ook hier tot meerdere intensiveenng, verhooging van op brengst. Daarbij komt de algemeene malaise in de landbouw. Gelukkig, dal de pluimveehouderij zich hier zoo sterk beeft ontwikkeld Ongetwijfeld heeft dit er veel toe bijgedragen, dat de toestand hier nog niet zoo erg is als in andere landbouwstreken. Wat de toekomst brengen zal, weten we niet. De ondervinding heeft echter wel geleerd, dal het veelzijdige bedrijf, zooals we hier hebben, 't best in st8at om tegenslagen te overwinnen. In dit verband kan wellicht voor sommi gen ook de tuinderij een uitkomst zijn. Niet Ingasauisa HadaditllngaB. Het water waarschuwt u. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, met een scher pen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel Let ook op de hoeveelheid geloosd urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loosi, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgi, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeger beslaat gevaar voor bloed vergifliging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen Foster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beier middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, waterzuchtige zwellingen,, rheumaliek en andere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed achterblijven. La&t Foster'i Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken eu houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 36 door den Heer van der Kroft, Rykstuinbouw-consulent. De Voorzitter heette allen welkom en sprak zijne voldoening uit over de groote belangstelling. Bijzonder welkom- heette hij den spreker van dezen avond, onze Rijkstuinbouwconsulent. de Heer van der Kroft. Notulen van de vorige vergadering passeerden onveranderd en nu kreeg echter voor hen, die toch al moeite hebben, hun boerderij in orde te houden, maar speciaal voor dezul ken, die beschikken over veel eigen werkkrachten. Zeker, ook de tuinbouw heeft zijn goede en slechte jaren, zijn goede en slechte teelten. Verschillende gewassen zouden hier echter bij een goede behandeling ongetwijfeld «en loonende teelt kunnen zijn. Wie de laatste jaren de uitbreiding van de glascultures in Venlo heeft gezien, zal begrijpen, dat er hier een gebrek zal komen aan volle grond culturen, zooals boonen, erwten, augur ken e.d Wellicht is nu de tijd voor deze omgeving om hier mee te begin nen, gunstig. Bijzonder lijkt spreker voor deze streek de aspergeteeit zeer geschikt. Limburg heeft in deze al een zeer goede naam en de prijzen zijn hooger dan elders. Dan kan nog gewezen worden op de cultuur van aardbeien en zwarte bessen. Dit jaar is 't met het laatste gewas niet zoo gunstig geweest als vorige jaren, maar bij een prijs zooals we in '27 hadden, kunnen we nog tot een aardige opbrengst komen. Hier heeft zich vooral ontwikkeld t boomgaardbedrijf Of 't echter overal loonend is, betwijfelt spreker. Zoo kwam men nu tot het eigenlijke onderwerp van dezen avond, de ziekte van de sterappels In Land en Vee dit door spreker al eens uitvoerig behandeld. Een samenvatting hiervan zal nog nuttig zijn. In de eerste plaats moet dan gewezen worden op de groote gevoeligheid van de sterappels. Nu is 't wel eigenaardig dat juist op dezen grond, die in kwa liteit het toch moet afleggen tegenover die van de Betuwe en Zuid Limburg, deze soort zooveel voorkomt In andere fruitstreken komt slerappel weinig voor. Ongetwijfeld deden deze boomen 't tot voor enkele jaren hier ook heel goed. Sinds de laatste vier jaren echter, waarbij we in 't voorjaar een buiten gewone hooge waterstand hebben gehad, zijn deze gaan kwijnen. 't Verschijnsel begint met 't vlekken van de bladeren. Deze vlekken zijn in tegenstelling met die van schurft rond en bruinachtig. Spoedig hierna ver kleurt het blad en valt &f Spreker meent echter, dat die bladziekte niet de directe oorzaak is, maar meent die te moeten toeschrijven aan den abnor male grondwaterstand. Op verschillende plaatsen is dan ook wortelrot geconstateerd en over wegend zien we de ziekte het sterkst optreden op ds laagste perceelen. Daarbij komt nog, dat de meeste boomgaarden onvoldoende afwateren. Dit jaar werden bij den heer Baeten op de Gun te Swolgen proeven ge«g men met bespuiting tegen deze ziekte, mei californi8chepap. Men spuit zoodra de gemeDgde knoppen zich ontplooit hebben en de bloemknoppen nog zijn gesloten, met een 6 pet oplossing. tegen ven herrnd ■valsching Bij Apoth.en Drogisten. Prijs 75,40en 25ct.[ 731—12 Hebben de vruchten de grootte van een kniüker, dan spuit men met een pet. oplossing en nog een derde keer met eenzelfde oplossing als de vruchten de grootte hebben van een gulden. In een rij van zestien zieke boomen werd om de beurt één onbehandeld, één eenmaal, volgende tweemaal en volgende driemaal bespoten. Duidelijk kon men dit dezen zomer aan 't blad zien De niet bespoten boomen kaal, de behandelde met des te meer blad, naarmate ze vaker be spoten waren: Om resultaat van het spuiten *.8 zien, mogen de boomen echter nog maar in lichten graad ziek zijn. Afwatering en spuiten meent spr. dan ook, dat het middel is tegen deze ziekte. Verder bleek ook nog, dat flink bemestte boomgaarden niet zoo gauw ziek worden. In dit verband werd ge wezen op het houden van kippen in boomgaarden. Kippenmest is zeer eenzijdig, hoofd zakelijk stikstofbemesting en moet dus zeker aangevuld worden met kali, slak en kalk. Waar de loopiuimte voor kippen beperkt is en 't aantal kippen groot, zullen deze geleidelijk den grond vast aan loopen. Hierdoor is een goede bodemwerking niet meer mogelijk. Losmaken van den grond is dan noodig. Nog werd gewezen op 't bestrijden van rupsen met Parijsch groen, een afdoend en goedkoop middel. Omdat het echter zeer vergiftig is, moet het vee minstens veertien dagen uit de weide blijven. Voor kippen is een paar dagen voldoende. Hiermee was spreker aan 't einde van zijn inleiding. Er ontspon zich nu nog een drukke gedachtenwisseling, waarbij wel bleek, dat ook hier op d» laagste perceelen de ziekte het meest voorkwam. Besloten werd een proef op te zetten om door afwatering en bespuiting, naast een perceel dat niet behandeld ward, een en ander te toetsen aan de praktijk. Namens allen bracht de Voorzitter den Heer van der Kroft dank voor zijn leerzame interessante rede en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. op en neer loopen tusschen de rijen dennenboompjes, die met slingers aan elkaar verbonden waren en waarin vaantjes en vlagjes vroolijk wapper den. Ge zijt toch een echte heksen meester zeide hij grimlachend, zooiets heeft men op Bleyenbeek sinds men- schenheugenis nog nooit beleefd. Maar het is ook een mooi feest. Ge weet nog niet alles, meester Jan, als ge bedenkt dat enkele jaren geleden alles nog de schijn had, dat het aloude geslacht van den Schenk van Nydeggen geheel zou verdorren en voorgoed ten gronde gaan. Er was ook zoo iets voorspeld door e8n Barrevoeter monnik en wel voornamelijk, geloof ik, vanwege de misdaden van den krijgsoverste Martin, wiens portret hier in de hal hangt. Dat portret ken ik goed, onder brak ik hem, dat bleeke grimmige gelaat van dien man heeft me toen ter tijd bijna de schrik op het lijf ge- jaagd. Daarom moeten wij Gods ondoor grondelijke barmhartigheid nu des te meer prijzen, dat Hij alles zoo liefdevol heeft beschikt en ten goede gekeerd, vervolgde mijn oude Mathias. Zie meester Jan, nu onze Heer Arnold de dochter van den hoogaanzienlijken Erfmaarschalk van Gelderland, den Markies van en tot Hoensbroek, heeft gehuwd, nu zijn de beide rijkste ge slachten van Gelderlaud door den echt verbonden De spreuk: »geld bij geld en eer bij eer" is hier in vervulling gegaan en zoodoende is deze gelukkige verbintenis de bron gewerden van een nieuw gelukkig tijdperk voor ons geliefd Blyenbeek. Daarenboven beefi Menig zakenman verspilt zijn tijd, om naar middelen te zoeken, die alle risico in het zaken doen buiten sluit. Dit is verspilling en trouwens ook niet. mogelijk. Alles is onzeker. Wil men geen gevaar loopen dan plaatse men "n geld tegen een paar pCt. bij een bank. Maar wil men 10 pCt. of meer verdienen, dan gaat dat niet zonder risico. Zeker, door eerst te wegen en daarna te wagen, wordt de risico" tot een mini mum beperkt, maar absolute zekerheid bestaat er niet. Het geheele leven is omringd door risico's. Zonder deze is een fortuin niet te vorkrijgen. Wat zou het zakenleven dood zijn als alle gevaar en onzekerheid er af was. De romatiek ervan zou verdwenen zijn. Zou het bovenstaande niet de reden zijn dat zoo vele groote zaken zoo weinig winst maken? Zij trachten allé de Koning van Spanje, onze allerge- nadigste Landsheer, met 't oog op de groote verdiensten van wijlen onzen Heer den Erfmaarschalk, diens schoon zoon tot Markies of Markgraaf ver heven En nu hel kind, dat de hemel hen heeft geschonken en dat ze van daag wederom hier terugbrengen.... geloof me, meester Jan, ik oud gezel, zou vandaag van vreugde wel bijna kunnen weenen na al het droevige en treurige, wat ik in de laatste zestien jaren na den dood van wijlen onzen Heer Ghristoffel heb meegemaakt 1 Nog nooit had ik de oude Mathias, die anders over 't algemeen eerder stil dan spraakzaam was, zoo welbe spraakt en mededeelzaam gevonden. Vandaar, dat ik hem vroeg, wat er toch gebeurd was, dat het huwelijk van onzen Heer verleden jaar zoo stil en geheimzinnig was voltrokken. Maar het scheen, dat hij daar nu niet mee voor den dag wilde komen; hij stuurde mij naar den Slottoren en zei, dat ik de vaantjes, welke ik in de dakvensters had laten steken, anders moest verdeelen. Rechts het vaantje van den Schenk, ze^de hij en links dat van Hoensbroek mét den gekroonden duhbelstaartigen en Spaansche kleuren. Wees ook zoo goed en ga zelf boven alles eens even in oogenschouw nemen, want gij met uw scherp gezicht kunt meer zien dan ik, met mijn scherpe brillenglazen, welke mijn moeder z I. voor mij op de Klevermarkt heeft gekocht. Zoodra ge de sloet uit het Weezener woud op de heide ziet te voorschijn komen, geeft ge onzen knecht Grates een teeken om de kartouwen (oude kannonnen) af te schieten. Kom dan direct naar beneden, dan kunnen we samen netjes, zooals het behoort, onze Heeren begroeten. Ik ging dus naar den toren en bleef daar de wacht houden. Het was een heerlijk schoone zomeravond. Lang zaam zonk de lieve zon achter de purpere wolken en overgoot de gele zandduinen, de bruine heide en de donkere pijnboombosschen met een zachte glans van goud. Zelfs deze ander3 zoo dorre en eenzame heide leek nu eene betoovering, rustend onder een pracht van rijke kleur schakeering Gaarne had ik van dit heerlijk schouwspel iets op het doek gebracht, ofschoon geen schilder met penseel en kleuren in staal ia de pracht en be koorlijkheid weer te geven, welke de almachtige God met eenige stralen van zijn lieve zon voor de oogen der men- schen weet te tooveren. Een frisch verkwikkend windje stak op van de Maas, verdreef de zoel-warme heide lucht, speelde lustig en vroolijk in de vaantjes en woei mij verkoelend toe. Ik raakte daarover aan 't droomen en had bijna het juiste oogenblik gemist, want de ruiterschaar had reeds een flink stuk afgelegd tusschen hel Weezener woud en het volgend bosch, toen ik ze eerst bemerkte. Terstond gaf ik Grates een teeken met een vaantje Die liet er geen gras over groeien, schudde terstond versch kruid in het zundgat, slingerde de lont in het kruid en..boem donderde en kraakte het over de heide. Aan stonds klauterde ik langs <!-• ladder en de steile torentrappen naar beneden en voegde mij op het Slotplein wederom

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5