FR. F. JANSSEN kunstmest spreekuur te Venray G. W. MUSEENS PUROL er op Vraagt billijk tarief Wed. F. van Gerven C. P. Rockx Stempels Eiervereeniging Merselo De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. 10-jarig bestaan JBijz. Vrijw. Landstorm. Marktberichten. Gebr. Lucassen, Leunen STEENKOLEN en BRIKETTEN Tandarts, Venlo eiken Woensdag Assurantiën, I om versrer ed en. I I ale streek. Deze honden worden alleen gehouden om mee naar de weide te gaan en den melkwagen te trekken, wat de honden graag doen en waarover zij door blaffen en springen hunne vreugde te kennen geven. De Voorzitter is het als veearts vol komen met den heer Pubben eens, en had de wet voor de plaatseliiken toe stand best heel wat milder kunnen zijn, maar waar de wet er op staat den hond als trekdier afgeschaft te krijgen kan de vereeniging tot bescherming der dieren moeilijk hiertegen te weer stellen. Hij raadt den heer Pubben dan ook aan in den Boerenbond, den L L T.B. en dén N.C.B. eene actie op touw te zetten. De heer de Brok meent, dat dergelijke motie of' actie niet van deze vereeniging uit gaan mag. Na een vertooning van den film Cesar, de trekhond, die zeer in den smaak der aanwezigen viel en een zeer scboone propaganda was, sloot de Voorzitter deze vergadering. Dit moet Uw eerste gedachts zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest 3 H jaar; nog langer wel 4 èi 5 jaar duurt het zaad dar koolsoorten, van kropsla en snijsla, komkommers en augurken, spannen in deze de kroon, het zaad ervan kan wel 6 h 7 jaar zijn kiemkracht behouden. "t Hangt van verschillende omslan digheden af of de kiemkracht van langeren of korten duur is, is het zaad onder gunstige omstandigheden gerijpt en op een koele droge plaats bewaard, dan kan het zijn kiemkracht op het langst behouden De huisvrouw stelt waarschijnlijk belang in het stekken van Chrysan themums, dat nu niet langer moei worden uitgesteld Aan den voet der moederplant, welke 't vorig jaar zoo fraai bloeide vindt u de stek. Laat zitten de scheuten op het hout die voor stek niet deugen, de van den stam het verst verwijderde zijn de beste. Plaats elke stek in een klein potje, gevuld met een zanderig aardmengsel, en zet het potje in een koudan bak, die eerst gesloten blijft en later als het sleKje een plant is geworden, gelucht wordt Wat elke maand te doen geelt. (2e helft Februari.) De winter beeft zich na Nieuwjaar niet al te zeer doen gelden, en al heb ben we nog lang geen zoele lentelucht, de kans op een strengen winter wordt nu mei den dag minder. Daarom moeten we thans aan onze vaste plan ten, die we voor den winter hebben gedekt, wat lucht geven. Dit is gewenschf, omdat ze anders te vroeg gaan werken en straks, in 't voorjaar, geen weerstand genoeg zouden bezitten. Vóór deze maand ten einde is, moeten we de winterbespuiting van pruimen en morellen mee een 6 7 procents oplosbaar- of vruchtboom-carbolineum- emulsie toepassen. Dit werkt gunstig legen eenige bekende kwalen, als blad luizen, welke nu beter dan in den zomer te bestrijden zijn, en de bekende Moniliaziekte, die niet enkel bloemen en vruchten infecteert, maar zelfs ge heeie tskken doet afsterven. Voor er werking in het hout komt, moeten we het enthout verzamelen, noodig voor hel kweeken van jonge booroen of om oudere boomen te enten. Vooral moeten we er niet mee wachten, als er veel loten noodig zijn, een. paar entrijsjes zijn altoos wel te vinden. Dus snijden, als het hout nog in vol komen rust verkeert 1 We kuilen het dan in, achter een muur b.v. tol we hst in April noodig hebben. Wacht ook niet met het binden en snoeien van de leiboomen, tol de groote drukte in den tuin gekomen is. Dat fe lang uitstellen heeft ook het bezwaar dat de knoppen, welke al in werking gekomen zijn, licht worden afgestooten. Vriest het, dan stellen we het snoeien nog wat uit, ofschoon het voor een muur best is uit te houden voor de boomen is het evenwel minder goed, inzonderheid voor de perziken. Van de boomen gaan we naar de zaaibedden. Neen, heel druk maken we ons met het zaaien nog niet althans niet in den vollen grond. Pas beginners, maar ook velen, die al jaren tuinieren maken bij het zaaien onder meer de groote fou', dat zij te dik zaaien. Dat Ï3 niet alleen zaad vermorsen, dus geld weggooien, maar men bederft daardoor dikwijls den oogst of krijgt, door te dichten stand, zwakke planten. De ondervinding, hoeveel zaad men van elke soort groente moet gebruiken, is in deze natuurlijk ook de beste leer meesteres. Men vervalle ook niet in hel andere euvel, van te dun zaaien, maar zie toe, ot de plantjes, als zij opkomen, ook te dicht slaan, om ze dan, als zij er goed op staan, -it te dunnen. Men wachtte zich voor te oud zaad dan koope men liever, goed, kiemkrach tig zaad is altijd het goedkoopste. Men kan de kiemkracht onderzoeken door op een tafelbord een stuk vloei papier of wat zand te doen, dit te bevochtigen en er dan een 100 tal zaadkorrels in te zaaien. Het bord wordt in een warm vertrek of in een trekkas geplaatst en steeds vochttg gehouden. Weldra ontkiemt het zaad: tel dan de ontkiemde zaden Zijn er 60, 70 of 80 zaden ontkiemd, dsn is dus pl.m. 60, 70 of 80 pet. van het zaad kiem krachtig Men kan ook van eenige zaden tegelijk de kiemkracht onderzoeken, door een bak van ongeveer 10 c.M. hoog met zand- of tuingrond te vullen door houten latjes in vakken te ver- deelen, en aharin uil te zaaien. In 't algemeen is het aan te raden ieder jaar nieuw zaad aan te schaffen Van enkele groenten, als doppers en peulen, sla- en snijboonsn en tuinboonen, kan men zelf poolgoed winnen toch moet men ook hiervan af en toe zaad kcopen om »veraarding" te voorkomen Hoe lang de kiemkracht der zaden duurt? vraagt ge. Dat loopt voor de verschillende soorten zeer uiteen. Knol kervel behoudt de kiemkracht slechts ongeveer een half jaar, uien, prei, sjalotten 1 2 jaarsla en snijboonen erwten, veldsla en spinazie, andijvie en postelein, bieten en tomaten, wortels en selderij, rabarber en peterselie wel 2 3 jaar; rapen en koolrapen, radijs en rammenas, spruitkool en zuring wel MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth en Drogisten Zondagavond had in de zaal van de Wed. Arts ie Merselo eene drukbe zochte vergadering plaats van de Eier- vereeniging. Om half 8 opende de voorzitter de vergadering met gebed en sprak er zijne voldoening over uit, dat allen zoo flink waren opgekomen, waarna hij den secretaris verzocht, om voorlezing van de notulen der vorige vergadering. Deze werden ongewijzigd goedgekeurd. Daarna werd het jaarver slag voorgelezen, dat luidde als volgt: Vanaf 1 Jan. tot an met 31 Dec. zijn geleverd aan de Roermondsche eier mijn 803994 eieren, verpakt in 1142 kisten, wegende netto 48237,80 Kg. Ontvangsten: 1 Jan. in kas f 37 30; ontvangsten voor803994eieren f 49307,92 Ontvangsten voor vrachten f 229,11 totaal ontvangen f 49574,33. Uitgaven uitbetaald aan leden voor 803994 eieren f 48988,74, of ruim f6,09 per 100 stuks, ongeveer 6,10 cent per stuk, of f 1,015 per Kg. Verder werden betaald aan vrachten naar het slaiion: f 229,11 Er werd betaald aan diversen f 387,27 Totaal uitgaven f 48605,12; totaal ontvangen f 49574,33, Nadeelig saldo f 30 79 De voorzitter verzocht de commissie van comptabiliteit, bestaande uil de heeren Verstraaten en Muijzers, om verslag uit te brengen van hun bavin dingen. Deze verklaren, dal alles lot de puntjes in i'n w^ar^a dan ook het verslag w <g»fe-mrd. De heer S Ylu'jters, sprak er zijne voldoening over uit, dat we nu bij Venlo zijn aangesloten en gaf door enkele cijfers een overzicht, hoeveel geld er meer in da zakken der leden was geweest, als we eenige jaren eer der bij Venlo waren aangesloten. De heer J Janssen stelde voor, de eieren naar Venlo te laten rijden door J van Dijck, voor den tijd van drie jaren, voor 55 ct per 1000 stuks. Werd goedgevonden. Als afgevaardigde naar de belang rijke vergadering te Venlo werd ge kozen de heer P J. Ewals. Het huishoudelijk reglement werd voorgelezen en behoudens enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Op verzoek van een der leden werd besloten voorloopig niet meer lid te zijn van den Pluimveebond, omdat men er thans toch geen genot meer van heeft. Tot leden van de commissie van comptabiliteit werden gekozen de heeren L. Arts, L van Dijck en S. Lemmens. Tenslotte bedankte de voorzitter allen voor het aangenaam verloop, dal de vergadering heeft gehad; den heer Ewals voor alles, wat hij in de 26 jaren als secretaris heeft gedaan; de commissie van comptabiliteit voor de moeite, die zij zich gegeven heeft. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met gebed. geven. Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op den neus. Men moet, als men met kunst licht voert, beslist de dieren nu en dan eens betasten, of ze niet te mager worden en dan ingrijpen door wat meer hardgraan te verstrekken. Het is maar te hopen, dat u van deze dieren geen broedeieien neemt, want veel dood in den dop en zwakke kuikens zou het gevolg wezen. Liever een ei minder, en krachtige kippen. Voor het geval er niet genoeg kalk het och tend voer zit, raad ik u aan er per 100 pond e8ns 2 3 pond phos phorzure voederkalk aan toe te voegen. Of wat gedroogde garnalen te verstrek ken. Maar de fout zal daar m.i. niet zitten. Het voer, dat u verstrekt heeft althans een goeden naam. Kammen geel. VraagIk heb er kippen bij, die de kammen heelemaal geel hebben. Zou ik er die uit moeten doen. Ze zijn ook niet tierig en vlug als de anderen. Ik heb er eene opengesneden, de lever was zoo groot als een mansvuist en heel lichtgeel. B. te H. AntwoordDe leverziekte staat meestal in verband met andere ziekten, alstuberculose, vetzucht. De dieren met de gele kammen kunt opruimen, het had al moeten zijn. Wat liggen de menschen soms toch lang te tobben met zieke of zwakke kippenHoe eerder afmaken; hoe beter. Zulke dieren leveren toch geen winst meer op, al zouden ze »erdoor" komen. Loopen er ook wel eens kippen kreupel Ma»r dan vrees ik voor tuberculose. Anders kan vervetting de oorzaak zijn. Zulke zieke kippen wor den tenslotte mager en daarom denkt men in zulk geval haast nooit, dat men teveel gevoerd heeft. Hoe meer beweging, hoe bster 1 Het s winters absoluut vast houden van kippen is lang niet ieders werk Dat kan alleen hij, die kijk op z'n dieren heeft en met beleid voert. Hoe heet dat glas en waar te krygen? VRAAG; We gaan een nieuw hok botiwen en hebben wel eens gelezen van glas, waar ijzerdraad in zit, dat sterker en goedkooper zou zijn. Waar is dat te krijgen Raadt u het aan J. te V door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Ze blijven soms liggen. VRAAG: Ik voer mijne kipp8n das avonds om half tien met kunstlicht, enkel hard voer. Zoo gauw het licht aan is, komen ze alle van slok, doch geregeld heb ik er bij, die dan zoo blijven liggen, precies of ze niet meer kunnen loopen. Ik zette ze dan in een mand met hooi, ofwel op delegnesten, 's morgens merkte ik er dan niets meer aan. Ik gaf ochtendvoer van... Zou het daaraan liggen Wat raadt u mij aan dan bij te voeren G. te O. AntwoordUwe hennen zijn door den zeer geforceerden winterleg waar schijnlijk uitgemergeld. Van ondervoe ding krijgen ze het dan wel in de pooten. U hadt al bijtijds met licht moeten ophouden, toen u de pootzwakte constateerde, of wel wat minder och tendvoer en iels meer hardvoer moeten De bijdrage ad f 3.per deelnemen den Vrijwilliger dient door de zorg der Gewestelijke Commissiën voor 1 Juli 1928 te worden gestort. Ds kosten van het vervoer zijn daarin begrepen. Voor elk bedrag van f 3.hetwelk gestort is, wordt een- deelnemerskaart uitge- reikt. Aan de Vrijwilligers zal worden overgelaten, zelf hun mondvoorraad mede te brengen. Ernstige mynongevallen. In het ziekenhuis te Heerlen is Zaterdag overleden de 26 jarige mijn werker M. O. afkomstig uit Tsjecho Slowakië en wonende te Brunssum. De man werd Vrijdag in Staatsmijn Hen drik door afvallend gesteente zwaar getroffen. Bij een instorting in Staatsmijn Emma werden drie mijnwerkers door neerval lend gesteente ernstig gewond. Twee hunner moesten in het ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. Wanhoopsdaad Zondag werd bewusteloos te bed in haar woning op h6t Dr. Ackensplein te BleijêrheideICerkrade gevonden, de ►unt u gerust: echlgenoole van den mijnwerker W. F. ang gebeurd se(jert eenige dagen verpleegd wordt het hospitaal te Bardenberg, daar Fl. op een Duitsche mijn werkte. Bij de moeder lagen in bed hare twee kinderen hel kleinste nog geen jaar oud, was niet bewusteloos. In een ander 3 lag een knaapje van een jaar of zes, een jongetje van een zuster der vrouw. Op last van dr. Winters zijn allen per auto naar het hospitaal te Bardenberg overgebracht. Bij de kinde ren, die braakten, konden vergiftigings verschijnselen worden waargenomen. Lyk opgehaald. Door de politie te Nijmegen is uit het Maas- en Waalkanaal opgevischt het lijk van den sinds 26 Deeember 1. vermisten mr. H. J. Bunschoten, griffier van het kantongerecht teSchagen die tijdelijk te Nijmegen vertoefde. Berooving. Men meldt uit Ravenstein, dat Maan dagnacht onder Balenburg het meisje M van R. door twee onverlaten is aangerand en van ongeveer f 400 is beroofd. ANTWOORD: Ik weet niet, of -u z.g. Belgisch gewapend glas bedoelt, van dat heel dikke, waar men niet door heen kan slaan. Dit glas laat weinig zon door en zal m i. zeker niet goedkooper zijn dan gewoon glas. Of bedoelt u z.g. Vilrex? Dat is o.a. te bekomen bij den heer L Voss te Gannep. Maar het is duurder dan ge woon glas. Als hot u dus te doen is, om met minder geld klaar te komen, dan raad ik u geen van beide soorten aan. Als u gewoon glas in de ramen zet, moet u aan den binnenkant er straks gaas voor spannen, om het stuk vliegen te voorkomen. Men ziet dat op vele plaatsen, maar 't is er meestal pas langs gespannen, toen er al eenige ruilen stuk waren gevlogen. Vitrex is anders een goed artikel, maar goedkoop is het nu juist niet. Van vel8 zijden zijn er stenamen op gegaan, om het 10 jarig bes'aan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in 1928 te herdenken door het beleggen van een Nationalen Landstormdag te 's Gravenhage, alwaar de Vrijwilligers van het geheele land zouden bijeen komen De Nationale Landstorm Com missie heeft deze gedachte in een ver gadering harer leden besproken en het besluit genomen om, indien aan de uitvoering geen al te groote bezwaren zullen zijn verbonden, tol hel organi- seeren van den Nationalen Landdag over te gaan. In vérband daarmede is door den Voorzitter der Nationale Landstorm Commissie een bezoek ge bracht aan alle Verbonden, om in de vergaderingen der Gewestelijke Com missiën deze belangrijke zaak te bespreken. Dit overleg had tot gevolg, dat uit elke Gewestelijke Commissie twee leden zijn aangewezen om zitting te nemen in een Generale Commissie, ^elke tot taak heeft, het houden van een Natio nalen Landstormdag nader onder het oog te zien. De Gewestelijke Landstorm Commis siën zullen voor 1 Maart 1928 n8gaan en mededeelen, voor welk aantal Vrij willigers de mogelijkheid bestaat, om aan den Nationalen Landstormdag deel te nemen. De Nationale Landstormdag zal even tueel in het eind van de msand September te 's-Gravenhage worden gehouden De aankomst te 's Gravenhage en de terugkeer der Vrijwilligers zullen ge schieden op één dag, terwijl, indien ten behoeve van verafgelegen afdee- lingen moet worden gezorgd voor nachtkwartier, dit zal geschieden aan de begin- of eindpunten van de reis, bijv voor Zeeuwsch-VIaanderen te Goes en Vlissingen. Alle afdeelingen moeten voorzien zijn van een Afdeelingsvaandel Er kunnen niet te veel muziekkorp sen worden medegebracht. Bij de voorbereiding zal terdege rekening worden gehouden met nood zakelijke voorzieningen in geval van regenachtig weer. In zal blijven en beschouwt het als het kleinste pasgeboren kind ter wereld. In April had een Londensch vader gedacht dat zijn kindje, dat 415 gram woog, het record in lichtgewicht had geslagen. Alle kinderen die buitengewoon licht wegen, behoeven echter niet jong te sterven. Dat bewees het geval van een kindje te Chrislchurch (Nieuw Zeeland) dat 406 gram woog en met behulp van een druppelstaafje gevoed moest worden. Het is nu 15 jaar. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aan voer 2.600 000 eieren. Groote eieren van f 7 70 lot f 8 80 Kleine eieren van f 7 30 tot f 7.70 Eendeneieren vsn f 7 60 tot f 8.20 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereni ging van Maandag was de aanvoer 770 000 eieren. Groote eieren van f 7.60 tot f 8 60 Kleine eieren van f 6.90 tot f 7.60 Eendeneieren van f 7 40 tot f 8 Ganzeneieren van f 23,80. Kippenziekte. Oost Brabant heerscht op vele een ziekte onder de kippen, meer in 't bijzonder onder de een en tweejarige. De dieren kwijnen eenigen tijd en sterven ten slotte. Diamanten huwelijksfeest. Onder algemeene belangstelling vierde net echtpaar Ant. Somers—Rijkers in hel Moleneind te Uden zijn zestigjarig huwelijksfeest. Beide oudjes zijn nog kras. Ernstig ongeval by militaire vooroefeningen. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf heeft een zeer ernstig ongeval plaats gehad in de gymnastiekzaal van de bijzondere school te Budel, waar aan een aantal jongelui, welke werden op- $eleid voor de vooroefeningen onder 'eiding van een sergeant majoor en een sergeant een mitrailleur gedemonstreerd werd. Bij een proefneming met deze mitrail leur, welke naar men meende met losse patronen was geladen, ging een scherpe patroon af en trof den jongeman, die voor de mitrailleur stond. De kogel ging door zijn linkerarm. Achter hem stond de 15 jarige W. Rooyakkers, die den kogel in de borst kreeg. De onge lukkige overleed kort dsarop. De ge wonde werd naar het Liefdehuis vervoerd en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De marechaussee heeft het lijk in beslag genomen. De sergeant majoor en de sergeant zijn in arrest gesteld. Een Urker botter gezonken. Men meldt uit Terschelling Dinsdagmorgen kwam hier uit zee een Urker botter. De schipper rappor teerde dat hij bij het wrak van hetss. West Aleta" een mast boven het water heety gezien De reddingboot »De Brandaris" is daarop ter onderzoek uitgegaan. Vermoedelijk is bij den laatslen storm daar een schip gezonken. Omtrent het vaartuig, dat gezonken bij het wrak van de »West Aleta wordt nog gemeldDe reddingboot »De Brandaris" is teruggekeerd. De kapitein rapporteerde, dat het gezonken vaartuig, waarvan de mast boven het water uitstak, waarschijnlijk een Urker botter is. Van de bemanning is geen spoor meer te bekennen, zoodat waar schijnlijk drie personen om het leven zijn gekomen. De Stille Omgang'op 11 en 18 Maart Door den ontzaglijken groei van den Stillen Omgang is het bestuur genood zaakt geworden ingrijpende maatregelen te nemen. Op de huishoudelijke ver gadering werd daarom door het bestuur in overleg met de besturen der gasten organisaties besloten om voorlaan den Stillen Omgang op twee Zondagen te houden, namelijk op 11 en 18 Maart a.s, Op 11 Maart zal de Omgang ge houden worden door een gedeelte van de deelnemers uit andere plaatsen, de week daarop zullen de Amsterdammers en de overige deelnemers uit andere plaatsen den nachtelijken bedetocht door de stad ondernemen. Het kleinste kind. Te Caerphilly bij Cardiff is onlangs een kind geboren, dat slechts 12 Engel- sche onsen of 336 gram bleek te wegen. Men vreest dat hel niet lang in leven Stormschade Brandverzekering Ragelverzekering Maasheesclie weg 3, Venray. Anthraciet Mager Stukkolen Vetnootjes, Union en Carisborg Briketten. Bij afname van 1000 Kg. of meer 10 ct. per 100 Kg. minder. Alles wordt zonder prijsver- hooging aan huis bezorgd. Aanbevelend, ZONEN Brandstoffenhandel. van 150 en 300 kuikens, voeder bakken, drinkommer8 en fonteineu voor kippen en kuikens. Smederij. Alle soorten steeds verkrijgbaar. aan verminderde prijzen. Op verlangen aan huis be zorgd zonder prijsverhooging. 22 Beleefd aanbevelend, GASSTRAAT. voorm. van half 9 tot 11 uur te™ huize van den Heer W.Janssen— Michels, Patersstraat. worden spoedig geleverd door Firma van den Munckhof. Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huur contracten, enz. Schoolstraat 14.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6