Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. J. TERMEULEN-ROELOFS Uitsluitend zuivere NATUURWIJNEN (VQQjmiGSTf ['MANUFACTUREN ,n Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Bij een gouden Pnofessiefeest. Z E. Palee S. 11. Peelers 1878 1928 Wekelijksch babbeluur bij den Barbier. Sport. Buitenlandsch Overzich Provinciaal Nieuws ZATERDAG 11 FEBRUARI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. 6 [MANUFACTURER BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAA BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1— 8 regèls 60 cent, elke regel meer 7'/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct, per post 75 cent TJefoon 51 v00r het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt 8 Den 15en Februari a.s. herdenkt de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart het gouden Professiefeest yan een harer zonen en wel van den eersten Nederlander, die bij haar zijne intrede deed, n.l. den ZeerEerw PaterS H Peeters, geboortig uil Venrby. Het feit, dat dit feest een van onze Limburgsche zonen betrefi, en wel een, waarop Limburg en Venray in het bijzonder, met recht trotsch mogen zijn, noopt ons eenige regels aan deze gebeurtenis te wijden, overtuigd als wij zijn, hiermede genoegen te doen aan de vele kennissen en vrienden, die de Gouden Jubilaris alom in het land, bijzonder echter in Limburg en vooral te Venray, tot de zijnen telt. Pater Simon Hendrik Peeters werd geboren te Venray 23 October 1860. All dertienjarige knaap vertrok hij ondei geleide van den heer Frans Poels, lid van de »Venrodsche Schaopskompeni naar Parijs en verder al één naar hel 60 uur meer zuidwaarts gelegen Issou dun, waar Pater Chevalier, pastoor aldaar in 1854 de Congregatie had ge sticht der Missionarissen van het H Hart, die in 1873 nog slechts 12 Paters telde. In het destijds eenige Missiehuis der Congregatie, n.l. dat van Chezal Benoil deed hij zijn lagere studies, (waar hij. de eerste Nederlandsche student, spoedig gevolgd werd door meerdere anderen), trad in 1877 als novice in de Congre gatie en deed m 1878 zijn Professie als lid daarvan. Volgden hierop een jaar professoraat aan het Klein Liefdewerk en hierna hoogere studies, waarvan 2 jaar Theologie te Rome, waar men hem tevens belastte met de opleiding der Italiaansche leekebroedets In 1883 teruggekeerd in Tilburg werd hij in '84- tot Priester gewijd en be kleedde tot '93 onderscheidene posten, oa. professor, en directeur van het Klein Liefdewerk, terwijl hem tevens de redactie der Annalen werd tolver trouwd. Van dien tijd, 1889, dateert ook het groote Missiehuis aan den Bredaschen weg te Tilburg, dat met hem door de E. Paters Hartzer en Cl Offermans word gebouwd en betrokken, na 7 jarerc gesleten te hebben in een oude fabriek op de Veldhoven. Dan is Antwerpen een tijdje het veld voor zijn priesterlijken arbeid en voora 1 als predikant stichtte hij er veel goeds, Daarna komt Tilburg weer aan de beurt, waaf men hem ontbood om de wijsbegeerte te leiden en de functie van minister waar te nemen, totdat hij, in 1895 weder teruggeroepen naar Antwerpen, gedurende vier jaar in het Missiehuis aldaar werkzaam is al; minister, predikant en professor der moraal. Dan verheugt zich het Missie huis van Tilburg in den zomer van '99 hem als overste en Directeur van het Klein Liefdewerk weder binnen te halen en gedurende 5 jaar genieten beide van zijn werklust en bekwame leiding. Hierna bracht hij nog vier jaar door te Antwerpen, hoofdzakelijk ais predikant en redacteur der Fransche en Vlaamsche Annalen voor België, totdat hij in 1908 op 48 jarigen leeftijd met de eerste karavaan Missionarissen den weg insloeg naar de missie der Philippijnen, en daar elf jaar lang de Parochie van Gigaquit bediende, zelfs dagbladschrijver werd, om nog meer en intensiever werk te verrich ten. Na 12 jaar dienst onder de heete tropenzon vergde zijn gezondheids toestand den terugkeer naar het vader land, waar hij in 1922 minister werd te Arnhem en in 1923 eerste Rector van de nieuwe "roedvrouwenschool te Heerlen, welke functie hij zeer tot zijn leedwezen, wegens ziekte niet lang mocht vervullen. Sindsdien geniet Pater Peeters zijn welverdiende rust als hij ooit rusten kon 1 in het Missiehuis le Stein (L en besteedt zijn tijd hoofdzakelijk met het verzamelen en op schrift stellen van de historische gegevens over zijn geliefde Congregatie, vooral, betreffende de eerste dertig jaar van haar bestaan Zijn Eerwaarde toch is alhier de eenigst overgebleven ooggetuige uit die dagen en had het voorrecht den stichter Patei Jules Chevalier, ruim dertig jaar met diens metgezellen van nabij te kennen Wanneer de Jubilaris zijn blik terug slaat op de voorbije 50 jaren, zal zijn hart wel vervuld worden met de innig ste voldoening en de zuiverste vreugde, nu hij mag beleven den wonderbaren groei en bloei zijner Congregatie, thans zeven provincies verdeeld, waarvan de Nederlandsche Provincie alleen 5 Missies bedient, en van alle Nederland sche Missiecongregaties helgrootste sanlai Missionarissen telt Ondèr Gods iiden zegen is het nederige Klein Liefdewerk uitgedijd tol een waarlijk groot en grootsch Liefdewerk. N Hieraan zulk een actief deel gehad te hebben, als instrument in Gods hand, oge de schoonste voldoening zijn voor den Jubilaris op zijn Gouden feest! Vermeld dient nog te worden, dat Venray verschillende navolgers aan de genoemde Congregatie schonk en wel behalve zijn Heérneef en naamgenoot, die als missionaris op Celebes weik zaam is, de ZEE. Paters Dr. W. Muysers, Dr. P J Vullings, G Pouwels, A. Tillemans, P. Arts, Alb. Feyen z g. en Th. Kusters overleden in de Missie der Philippijnen de Eerw Fraters J. van Meyel en W. Voesten, die de Filosofie te Arnhem studeeren Tot slot: don Gouden Jubilaris en zijn verdienstelijke Congregatie onze hulde en gelukwenschen. O Febr. 1928 Een Oud-Student kwam: »Baas, ik lust nog wel een stukje vleesch" of »Baas, gaan we niet eens een straatje om" enz. enz. Dan was ik binnen een jaar vast en zeker rijp voor een krankzinnigengesticht. Zie zoo, mijnheer, nou nog even Uw snor bijgeknipt en U ziet er weer uit «1.8 een jongeman van dertig. Dag mijnheer, tot volgende week. Gelukkig maar, mijnheer, dat. wij niet in Chicago wonen. - Hoe kom je daar zoo ineensaan, Pietersen Maar mijnheer, hebt u de laatste berichten van die beruchte stad niet gelezen? Het is roe anders effeljes wat- U moet dan weten, dat daar een uitgebreide vereeniging van moorde naars bestaat, die uitstekend is georga niseerd. Heb je nu de pé aan iemand, zoo schrijf je even een briefje aan die veresniging. Den volgenden dag heb je 1 bezoek van een vertegenwoordiger, die den naam van je aartsvijand no teert, verder wat je wil betalen en een paar dagen later is ie om zeep Hel minimum, wat je moet dok ken, is zestig gulden Dat hangt enkel af van de finantieele draagkracht van den opdrachtgever. Heb je meer dan één vijand Geen nood, ze hebben ook het monopolie om bommen te plaatsen. Eén zoo'n dingetje en eene heele familie is er geweest. Lust U nog peuhjes? Ik zou niet graag als schoonma ma in zoo'n stad wonen, want dan was ik van mijn leven nooit meer zeker. Het mooiste van het geval is, dat tegen die heeren niets durven te ondernemen. Er is laatsi nog eene vergadering geweest van de bekendste juristen en zakenlui. Hel slot van het liedje was, dat men besloot om het met hun op een accoordje te gooien Het is natuurlijk echt Amerikaansch 1 Daar gabeuren veel meer van die wonderbaarlijke dingen. Zoo heeft een 18jarige juffrouw te New York eene advertentie in de courant geplaatst, waarin ze zich voor vijf en twintigduizend gulden te koop aanbied. Hare familie schijnt beel arm le zijn en daar hare moeder ziek is,, die alleen door eene dure operatie ge holpen zou kunnen worden, wil ze op die manier wel een huwelijk aan gaan. Zij biedt aan een man, zooals in de advertentie staal, die haar die som vooruit wil betalen, haar mooie oogen bruine lokken enz. enz. Mits hij boven dien eerlijk is en eene lengte heeft van 1.75 M-,.. Wie doet je wat? Waar moet het naar toe, als alle jonge dames, op die manier eens gingen probeeren een man te krijgen. Wat zou de uitgever van Peel en Maas dan gnuiven, want dan had hij wekelijks de courant alleen al vol van adver- lentiën .der trouwlustigé jongedames. Gelukkig, dat wij al getrouwd zijn, want misschien kreeg ik dan nog wel zoo'n koopje te doen Enfin, zooals ik gezegd heb, het is natuurlijk Amerikaansch 1 Een paar weken geleden ontdekte een professor ergens in het dollarland een sprekende vink. Hij hield overal wetenschappelijke lezingen over dit speciale geval, maar toen ie het beestje afstond aan eene bekende universiteit, heeft het arme diertje zijn bekje niet meer open gedaan. Nu schijnt zoo'n wonder ook hier in Holland te huizen Ik geloof, da het in Arnhem is, waar iemand een sprekende hond bezit. Nu is dat wel een buitengewoon iets, maar als je al een hoop kinderen hebt, zooals ik, zou ik voor zoo'n geleerde hond stellig bedanken. Het is nu al geblèr genoeg, Stel je nu eens voor, dat zoo'n beest ook neg ieder oogenbiik naar je toe N.V.B. le klasse Zuid. Op het laatste oogenbiik is de wed strijd N.O.A.D.Wilhelmina uitgesteld, zoodat het nog wel enkele weken zal duren eer de beslissing om het kam pioenschap zal vallen. Nu vragen de degradatiekandidaten alle aandacht, waarvan Roermond door hare neder laag tegen Willem II er het slechts aan toe is. Toch is alles nog niet ver loren, aangezien ze een wedstrijd min der heeft gespeeld dan B .V.V Zondag ontvangt ze Eindhoven op bezoek, Nu heeft Roermond op eigen terrein Itijd het beste spel, maar dat ze zoo maar van de Eindhovenaren zullen winnen iö moeilijk aan te nemen Met een gelijk spel zouden ze best tevreden kunnen zijn. B V.V. dat bet- kranige stukje uit haalde om tegen de leiders gelijk te spelen, krijgen nu weer een zware dobber tegen M V V. Gezien echter de laatste fraaie prestatie en mede het voordeel van eigen terrein is eene kleine zege der Bosschenaren te ver wachten. De Philipsmenschen moeten als gast- heeren optreden tegenover N A.C., doch zullen weinig plezier van hunrie gast vrijheid ondervinden. Eene ontmoeting waarvan weinig valt te zeggen vindt te Tilburg plaats tus- schen Willem II en Longa. Eene vej- deeliog der punten ligt het meest voor de hand. Zuid. 2e klasse B. In deze klasse heeft Helmond zoo goed als zeker hel kampioenschap bin nen door de fortuinlijke overwinning op V O S Immers het is moeilijk aan te nemen cfat ze in hare drie resteeren de wedstrijden vier punten zal verliezen Tenminste voor ds ontmoeting van a s, Zondag tegen Boxtel is vrijwel aan Ie semen dat eene flinke overwinning zal worden behaald. De bezetting van de tweede plaats zal gaan tusschen V.V.V., Tegelen en VOS De twee laatstgenoemden van de drie ontmoeten elkaar te Tegelen. De vorige wedstrijd te Venlo eindigde in eene 32 overwinning der Tegel- sche club. Voor alle waarschijnlijkheid zal dus deze ontmoeting eveneens eene overwinning der thuisclub opleveren Sitiard moet op bezoek bij de Valken Het is moeilijk aan te nemen, dat de Valken zich op eigen terrein laten kloppen. R.K.F. 2e klasse D. D S O. heeft keurig werk geleverd door de Treffers op eigen terrein met 3—0 te slaan. Daar verder Cuyck en Gennep II de p intjes samen hebben gedeeld, zijn de kansen der Venrsyenaars aanzienlijk gestegen. Union II behaal de haar eer3t$ winstpuntje tegen Bijxmeer in een wedstrijd, waarin acht doelpunten werden gemaakt De stand is nu gesp. géw. gel. verl. D.S.O 9 Cuyck 7 Gennep 2 9 Venlo 2* 7 Treffers 5 Boxmeer 7 Union 2 5 7 4 3 4 2 1 0 v.—t. 32—10 14-18 19—19 17—10 12—16 15-18 8—26 *2 winstpunten in mindering. De kerkvervolging in Mexico. Afschrikwekkend leven van President Calles. De journalist Mc Cullagh, die on langs in de wereld zijn indrukken over Mexico heeft neergelegd zoo hier te lande in De Telegraaf heeft thans in de Newman Sociëteit le Oxford (Amerika) gesproken over de leef wy ze van den Mexicaanschen tiran Calles, en zijn trawanten en hun satanischen haat legen de katholieken. Voor de stampvolle zaal zeide Mc. Cullagh, dat van de vervolging, de oorzaak is reeds meer dan 100 jaar, dat de Kerk niet de wetten van Mexico kan accepteeren zonder haar macht te verliezen en daar zij vroeger stand hield tegen Caesar, houdt zij nu ook stand tegen Calles. Wanneer de kerk zich zou onder werpen aan deze wetten, dan zouden alle martelaars vanaf St. Stephanus tot Mgr. Budkiewicz, die in de gruwelijk ste moordzaak in Rusland het leven liet, uit hun graven herrijzen. De Mexicaansche katholieken hebben geweigerd om deze weiten te accep teeren sedert het ontstaan der vervolgingen. Eu dat is de geheele oorzaak. Calles is als Slalin. President Calles, vervolgde Kapitein Mc. Cullagh, bezet ongeveer dezelfde positie als Stalin in Rusland. De congressen beslaan uit zyn onmenschelyke aanhangers. Deze worden gedurende vier maanden van het jaar gehouden, terwijl de overige tijd door deze achtbare leden wordt doorgebracht met duelleeren en drinken. Tot September 1927 werd hun aan tal tot 18 gereduceerd, le meesten von den een verschrikkelijken dood bij duels, drink- en speelhuizen van hel minste allooi. Na September 1927 waren de verliezen van deze lijgermenschen zoo groot, dat Mc. Cullagh zelfs alle berekeningen verloor. Eenige van hen werden door den wetgever Calles zelfs ter dood gebracht, omdat zij de candi datuur van zijn tegenstander, Generaal Serrano voor het Presidentschap onder steund hadden, terwij1 Generaal Obrégon door Calles was aangewezen als zijn opvolger. Gevangenisstraf en dood. Dood en gevangenis-slaverny in de verschrikkelijke dwangarbeiders kolonie van »Las Tres Maria's" wacht hen die in oppositie zijn tegen het Mexicaansche Gouvernement. De ver volgingswaanzin zegt Mc. Cullsgh is letterlijk gesproken, bij de politie en de militaire autoriteiten ingeënd, als het slechts weerlooze katholieken be treft, welke dd H. Mis hooren. Wanneer aan de bloedhonden, los gelaten op de christenen, niet aanstonds een groot bedrag aan geld betaald wordt, dan flikkert hun anti clericaal fanatisme, waarbij Calles zelf het voorbeeld geeft en de doodstraf wordt onmiddellijk voltrokken. Hij zeide ten slotte, dat deze moordenaars een onuit- wischbaren indruk op hem gemaakt hebben riet alleen door hunne verschrikkelijke wreedheid, maar ook doordat vele der slachtoffers hem voor hunne terdoodbrenging brieven toevertrouwden, welke hij helaas door het groole politie-toezichi niet over de Mexicaansche grenzen kon brengen. Stippen we hierbij nog aan, dat Mc Cullagh de eenige eerlyke niet-katholieke journalist is, die op zoo treffende wijze de Mexicaansche gruwelen beschreef Hier geeft deze onbevoordeelde jour nalist wederom uiting van zijn onder vindingen in Mexico, waaruit maar weor eens duidelijk blijkt, hoe gmwelyk de kerkvervolging daar in vollen gang is. Calles, die-door moord en gevangenis straf voor ieder, die hem in den weg staat, zijn positie weet te handhaven leidt een leven, dat voor ieder weldenkend mensch afschrikwekkend is en toch neemt de antikatholieke pers hem in bescherming, enkel en alleen, omdat hij het in hun oog zulk een prachtig werk, als de vervolging van de katholieken, verricht. Alleen het doel staat haaraan en wie dit doel bewerkstelligt en met welke middelen laat haar koud. Voor ons katholieken is het weer eens een aansporing te meer met al onze kracht te protesteeren tegen deze onmensckelyhe daden en te bidden, dat God deze beproeving spoedig van de Mexicaansche Katho lieken weg neemt. Het Duitsclie Centrum en de binueulandsche politiek. Een actie-program. Op den Westfaalschen Centrumdsg is neg weer eens gebleken, welke wenschen er in deze partij leven. In een motie werden deze neergelegd Gezien de nog al'ijd groote mogelijkheid van een kabinets crisis in Duitschland, en de kans van spoedige algemeene verkiezingen, mag men deze motie bijna als een program beschou wen. Een viertal punten trekken de meeste aandacht: vooreerst inzake den staatsvorm kiest het Centrum punt wordt dan ook hier voorziening geëischt. Dit zal echter niet zoo een voudig wezen. Immers de landbouw roept om propectie en deze, komt zij tot stand, verhoogt den prijs der levensbehoeften hetgeen den consument schaadt. Het principe der solidariteit moet hier in toepassing gebracht. Eenstemmigheid heerscht ten aanzien van de schoolkwestie. De Westphaalsche partijdag herinnert aan den reeds jaren lang gestelden eisch van een christelijke schoolwet. Ieder streven tot benade ling of ver nietiging dar confessioneele school, door gedwongen handhaven der simultaan- scholen is verwerpelijk en aan de Centrumleden in den Rijksdag wordt dan ook gevraagd de rechten der christelijke ouders tot het uiterste te verdedigen. Eenige wanklank werd inmiddels op den Westphaalschen Centrumdag toch vernomen. Imbusch, de leider der chris lelijke (katholieke) mijnwerkers ver klaarde namelijk dat de tegenstellingen in 't Centrum nog niet uit den weg zijn geruimd en met mooie woorden alleen ook niet uit den weg te ruimen zijn. Voor de fraaie verklaringen van Dr. Marx kan een arm mensch geen pond brood koopen, aldus de spreker. Hij vroeg werk en behoorlijke Ioonen voor de .industriearbeiders en wees er op hoe dezen nu nog weer het slacht offer van werkeloosheid waren gewor den, nu door verhooging der ambtenaars salarissen de spoorwegen en posterijen genoodzaakt waren geweest tal van orders te annuleeren, zoodat de indus trie niét me8r over voldoende opdrach ten beschikte om bedrijven op vollen gang te houden. Hij meende klaren wijn te moeten schenken, zoodat de kiezers hun houding kónden bepalen. Hét is hier derhalve weer de sociale paragraaf die de grootste bezwaren voor de eensgezindheid in liet Centrum oplevert het is 'trouwens ook bij ons het geval niettemin is de band nog hecht genoeg, het Centrum heeft voor heeler vuren gestaan. onvoorwaardelijk party voor de republiek, deze toch heeft het Duilsche volk in ernstige tijden in staat gesteld het hoofd boven water te houden. Slechts een gevestigde staatsorde kan trouwens de sfeer scheppen, die voor succesvolle onderhandelingen met het buitenland onontbeerlijk is. Het tweede puni is de sociale wet geving van een zoo overwegend gewicht voor de talrijke arbeiders onder de Centrumleden. Geëischt wordt dat voort gegaan worde met een goede sociale politiek die rekening houdt met den noodtoe stand in alle beroepen. De Duilsche landbouw maakt even eens moeilijke tijden door. Als derde Yan verschillend terrein. De verdediging der Belgisch-Duitsche grens. De Belgische militaire commissie heeft rael den minister van oorlog over verschillende militaire vraagstukken debat gevoerd. Tijdens dii debat zeide generaal Galet o.a. dat hei belangrijkste vraagstuk voor België het bouwen van een sterke vestinggordel aan de Duilsche grens is. Zonder dergelijke versterkingen zou het Belgische leger onder den voet ge- loopen worden. De minister van.oorlog, de Brouck"re, antwoordde hierop, dat volgens zijne meening Duitschland niet i" staat is, met succes een aanval op België te doen. o Lichnowski over het uitbreken van den Wereldoorlog. In een brief aan de $>Nieuwe Freie Presse'' le Weenen verklaart prins Lichnowski, oud-ambassadeur van Duitschland te Londen, dat, zoo hij in 1914 de leiding van buitenlandsche zaken te Berlijn gehad had, de Euro- peesche oorlog niet zou zijn uitgebro ken. Hij komt vervolgens op tegen de be weringen van laleren tijd, volgens welke de centrale rijker» den oorlog niet zouden hebben gewild Hij herin nert er in dit verband aan, dat het eenige, wat men in die dagen te Berlijn zoowel als te Weenen vreesde was een onvoorwaardelijke aanvaarding van hei Oo8tenrijksche ultimatum door Servië. VENRAY, 11 Februari 1928. Herkeuring van trekhonden. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat degenen, die hun honden op 30 en 31 Januari j.l. niet ter keuring hebben aangeboden of wier honden zijn afge keurd, deze niet meer als trekhond mogen gebruiken, terwijl bij overtreding door de polilie procesverbaal zal wor den opgemaakt. Degenen, welke in het bezit komen van een hond, dien zij ala trekhond wenschen te gebruiken of hun hond, die goedgekeurd is, vervangen door een nieuwen als trekhond te gebruiken hond, moeten daarvan onmiddellijk kennis geven ter secretarie. De honden zullen alsdan zoo spoedig mogelijk met tuig en kar worden gekeurd. Venray, 6 Februari 1928. Burgemeester en lVelhoudersv. Venray O. VAN DE 1,00. De Secretaris, VAN HAAREN.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1