VMS M A Ai Dat is zeker! De Paradijskamer Uw Zenuwen Hoest; Keelpijn De nieuwe R.K. Kerk te Beringe bij Helden. FEUILLETON De weidestreek op den linker Maasoever Vergadering Boerenbond te Leunen. Roolm ZATERDAG 4 FEBRUARI 1928 Negen ~en veertigste Jaargang No. 5 Onze vroegere dorpsgenoot, de Weleerw. Heer Jos. Esser, Kapelaan te HeldenPanningen, is door Z. D. H.den Bisschop van Roermond belast met het stichten van eene R. K. Kerk te Beringe, gemeente Helden. Met het bouwen van dit nieuwe Oodshuis is reeds eenigen tijd ge leden een aanvang gemaakt, zoodat het metselwerk zich reeds ongeveer een paar Meter boven den grond bevindt. Men hoopt dan ook, dit jaar het mooie bouwwerk in zijn geheel op te leveren. Op Zondag 12 Februari a.s. zal de plechtige eerste-steenlegging plaats hebben. Dien dag zal ook eenieder in de gelegenheid gesteld worden, zelf een steen aan dit Oodshuis te metselen- Tevens zal dien dag een tentoon stelling worden gehouden van kerk- ornamenten in de St. Jozefs-school te Beringe. Mochten er in Venray en om geving vrienden en kennissen zijn, die met het mooie werk van Kapelaan Esser symphaliseeren en dit ook financieel wenschen te steunen, zoo zij hun medegedeeld, dat zijn giro nummer is: 133195. Sparen kenden ze vroeger beter dan nu! De mensch laat ze vandaag beter rollen Vroeger ging het zuinig toe en werd men later rentenier. Nu is men modern er koopt zich meer plezier en gemakken. Welke arbeider dacht vroeger een 100 200 gulden uit te geven voor zijn plezier. Ce moest eens er voor komen en nou bedenkt meri zich er niet over, een radio of een gra- mophoon aan te schaffen. Ze zeggen, dat het leven duurder is geworden volkomen waar. Maar het is vooral duurder ge worden, doordat men zich meer plezier koopt. Och, het is iedereen gegund en mooie ontspanning mag men hebben. Het is beter, dat de man met een mooie radio thuis zit, dan met een leelijke borrel in de her berg. Laat men het zich thuis gezellig maken niets beter dan dit. Niettemin heeft men de spaarzaam heid verleerd. Hoeveel meer dan vroeger besteedt de vrouw aan de kleeding? Hoeveel meer besteedt het huis gezin aan uitgaan en bioscoop Hoeveel meer besteedt de jonge Hïstorisch-romantisch verhaal van het Kasteel Blyenbeek b\j Afferden. Vrij naar hot Duitsch door B.B. Maar de even beruchte, als beroemde vechtersbaas, die nu eens in Spaan schen dienst, onder Parma, dan weer als Veldheer van de Generale Staten, nu eens onder Leicester, in dienst van Elisabeth van Engeland, dan weer als veldmaarschalk van den afgevallen Aartsbisschop Truchsess van Keulen, niet zelden voor eigen rekening bran dend en verwoestend het land door trok, die nooit zou gelachen hebben en in wapengeweld en gedruisch zijn hoogste roem bevocht, die naar gelang het hem voordeel bracht, zijn krijgs- heeren verried en het geloof zijner vaderen afzwoer, die tenslotte bij een mislukte overrompeling tegen Nijmegen in Augustus 1589, een ellendigen dood vond in de golven van de Waal, wiens lijk door beulen werd gevierendeeld deze man wekt veeleer afschuw dan liefdevolle deelneming. Hoe geheel anders ziet h6t portret van dien lachende knaap, met de buks in de hand er uit, dat er naast hangt in een vermolmde lijst. man aan rooken? Hoeveel Zondagsgeld krijgen de kinderen Nu kan men klagen over de be lastingen doch zoo over de £e- heele linie, over het gansche land in deze zaken werd bezuinigd de belastingen waren voor een groot deel betaald Het leven is duurder geworden vooral omdat men weeldiger, ge makkelijker, plezieriger is gaan leven Spreekt ge van bezuinigen be gint bij u zelf en zonder gierig te worden vindt gij menige gelegen heid, waar ge kunt besparen. door A. F. VAN BEURDEN. IV. De naam Vierlingsbeek, zegt Schut- jens, de auteur van de geschiedenis van het Bisdom den Bosch, werd oudtijds Venlirgsbeek geschreven en zou dan te verklaren zijn uit lage weide aan de beek. Reeds in 1308 kreeg Beek gemeen tegronden en Peel van Jan van Cuijk. De Kerk is gewijd aan den H. Laurentius, martelaar. Voor de oudheid van Beek pleit het bestaan van een Vrijthof, bij kerk en gemeentehuis, een vrije plaats, waar recht gesproken werd. In Loon vindt men een mooie kerk van den H. Theobaldus. Holthees heeft ook zijne kapel gewijd aan O. L. Vrouw ter Smarten, Groeningen, die van St. Antonius Abt en Nicolaas. Groeningen bezat vroeger drie kasteelen, kort bijeen gelegen, le de Voort, nog als bouwhof in de grach ten liggend, 2e 's Hertogentorens, geheel afgebroken, 3e Collartshof, daar tegenover, eveneens afgebroken. Al die dorpen hebben nog gilden, wier ontstaan reeds 4 tot 5 eeuwen achter ons ligt. Voor het behoud der overgebleven perkamenten en het zilver wordt tegenwoordig goed zorg gedragen. De Hattert, een kasteel onder Beek, bij het station, is afkomstig van de adellijke familie van Hattert, die eigenlijk van Mirlaer (van Meerlo) heetten. Thans behoort het aan den Heer Th. Jaeger. Bij Groeningen, Klein Vortum en Vortum is de weidestrook zeer breed, bijna 1800 meter breed. Maar het zeer opmerkelijke in deze strook is, dat er midden in een dorre, lange duinstreek ligt van den Groe- ningschen berg, zooals die genoemd wordt tot precies tegenover de Sam- beeksche Warande, waarvan we nog zullen spreken, en die hier en daar met hout bezet is. Toen de Maas nog duizende en duizende jaren nog bezig was de weiden te vormen, liep ze hier in twee ondiepe takken en stapelden rechts en links van beide oevers zand op, dat er nog ligt. Groeningen, Vortum en de Sam- beeksche warande liggen weer op de hoogte. Vortum behoort bij beek, het daar- aansiuitende Mullem aan Sambeek. De Warande, een oud kasteel, thans boerenhoeve aan de Limbeek gelegen, was vroeger het verblijf van den vertegenwoordiger der Gelder- sche landsvorsten, waarvan het Gel- dersche wapen boven den ingang stond. De schout woonde er. in het weidegedeelte heeft men de Maasstuw aangelegd, wat een ge deelte der weidegronden wegnam en de wegen naar de Maas geheel deed verleggen. Bij den Boxmeerschen molen, een model van een mooien, ouderwet- schen standaard-windmolen, wordt de weidestreek wat smaller. De oude heer- of verkeersweg liep vroeger van Sambeek niet direct naar de Boxmeersche Molenpoort maar op de Boxmeersche „Verand" en de Zevenhutten aan en zoo ddör, over het Zand verder recht toe naar Beugen. Men heef', in die richting ook den ouden Rotneinschen weg gevonden. Nu gaat het van Sambeek recht toe over den later gemaakten grint weg door Boxmeer en over de Keistraat en Veliegert naar Beugen. Die blonde, golvende lokken, die onder zijn rijkbepluimde vedermuts te voorschijn komen, die blsuwe oogen die schitterend als sterren, zoo levens- luslig onder het reine voorhoofd de wijde wereld in zien, die lachende, frisch-roode mond, weike schijnt te vragen »Ben ik met wambuis en wei- taech en hooge kaplaarzen geen echte jager?... Heel dit heerlijk reine beeld b'acht mij de vraag op de lippen Welke zou toch wel de levensgeschiedenis van deze jongen geweest zijn, die met zijn vroolijke stem de oude vertrekken hier voor 200 jaren bezielde. Toen ik het portret van den knaap vergeleek met da Diana in goudbrocade, kon ik in het vriendelijk lachend ge laat, zijne moeder niet herkennen, zij had dezelfde schoon gevormde mond, dezelfde kinderlijk reine uitdrukking in hare trekken. De zwarte iokken echter van de edele vrouw, welke zacht-glanzend op haar schouders neervallen, de warme, donkere oogen, pasten niet bij de blonde haren en oogen van den knaap, Die zai hij dan van zijn vader hebben, die naar wij vermoeden, degene is, die daarnaast op een ander schilderij is voorgesteld. Het is een jonge man, van zeldzame schoonheid. Vriendelijk ziet hij op u neer met zijn zachte, heldere oogen. De eenvoudig gescheiden, lichtbruine pruik, welke nog iets heeft van die overladen opsmukking uit den pruik en poedertijd, daalt met de natuurlijk, heid van echt haar in zachte golvin J. H. van de Ven, dienstbode, naar Schaijk G. L A. F. Cortenbach, dienstbode, naar Neer, Dorpstraat M. J. van Treeck, z b n. Antwerpen A. M. van Treeck, z.b n. Wijnighem G. W. Hendriks, dienstknecht, naar Maasheea—Overloon A 136 C. v. Capelle, echtgen. W. Bruggink, z.b., naar Grave, Maasatraat B 107 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Zenuw-Tabletten75 ct. Staal-Tabietten90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten lagssosdsa Msisieeliagsa. Bevryd u yan die rugpjjn Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek nier- middel dient te gebruiken om deze belangrijke levensorganen te versterken. Waag u niet aan uitstel I Begin onmid del lijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de ren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuw achli^heid, duizeligheid en urinestoor nissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedurende de laatste 25 jaren leden aan nierkwalen en de pijnlijke verschijn selen daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid her stelden. Aarzel niet 1 De werking van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoor lijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen tegen rheumadek, lendepij n, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nier zwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten k f 175 pei flacon. 36 ingekomen en vertrokken personen van 20 tot 27 Jan. INGEKOMEN H. H. G. Sieben, chauffeur, Hense niusplein 9 van Kessel C. G. Assmann, sigarensorteerdor, Langeweg 9b van Leiden W. J. P. Stevens, dienstbode, Oude Oostrumsche weg 8a van Boxmeer A. H. Stevens, dienstknecht, Buiten weg 3 van Sambeek G. E van Gerven, dienstbode, Gas- straat 5 van Boxmeer J. Heggen en echtgen hoofd eener bijz. school, Maasheesche weg 8 van Sittard G. Caspers en gezin, landbouwer Oostrum C 43 van Beugen VERTROKKEN E. W. M. Vermeulen en echtgen., sigarenmaker, naar Eindhoven A Brans, dienstknecht, naar Horst D 109 gen op zijn schouders neer en omlijnt een fijnbesneden, bevallig gelaat. Het blauwe jagersbuis met de witte, zijden koorden op de mouwen, de hals doek van Brabantsch kant, geven aan de jeugdige verschijning een even voornaam, als smaakvol voorkomen Deze edele vrouw, die vriendelijke man en die vroolijke knaap wekten in hooge mate mijne bewondering. Ik trachtte hun namen en levensge schiedenis na te vorschen. Hunne namen kon men mij zeggen: het is de laatste Schenk van Nydeggen, Arnold, Markies tot Iiillenrath, Heer te Bleyenbeek enz., zijne echtelijke Gemalin, Maria Catharina, gravin van en tot Hoensbroek en hun zoon Chris.- toffel Arnold Adriaan. Over hun lotgevallen is niet zooveel opgeteekend als ik wel gewenscht had. He' een en ander berust ook op mon delinge overlevering. Maar wat ik hoorde en las en met de tot heden toe bewaarde gedenk- teekener. uit dien tijd (die daarmede in verband staan) is het voldoende een eenvoudig beeld van hun leven te vormen, hetwelk volgens Gods raads* besluit en toelating niet zoo zonder doornen verliep, als de portretten wel zouden doen vermoeden. Zij schijnen geschilderd te zijn, voor dat de golven van smart en leed, welke hun edele zielen in bitterheid dompel den, maar .later ook zouden louteren en verheerlijken, geheel onverwacht over hen losbraken. De oude meester, die hun portretten schilderde, zal ons hun lotgevallen en Vrijdag hield de ZeerEerw. Heer Bemelmans Directeur der R K. Land bouwschool te Roermond, in het Bonds gebouw te Lsunen, bij gelegenheid eener vergadering van den Boerenbond, eene lezing over het W9zen van Organi- 8atiè. De heer P. J. Arts opende de verga dering met den Christelijken groet, riep alle aanwezigen, die talrijk waren opgekomen, een hartelijk wölkom toe en wees op de gelukkige omstandigheid, dat al had de waterwolf in ons land schade veroorzaakt, dit nog heel wat minder beteekende, dan in het buiten land, waarvoor wij Gode dank schuldig zijn. Hij hoopt, dat 1928 voor elk lid van den bond afzonderlijk voorspoedig zal zijn en dat in den bond «lies ia vrede zal geschieden, en zoo ook voor den bond een gunstig jaar zij. Hierna doet de secretaris, de heer P. Reintjes, voorlezing der notulen der twee laatste vergaderingen, welke om veranderd worden goedgekeurd. De Voorzitter deelde nu mede, dat de Zaakvoerder, de heer P. A Jacobs, met ingang van 1 Februari 1928, onder opzegging van de huur van het pak huis, zijn ontslag heeft genomen. De Voorzitter bracht dank aan den heer Jacobs voor alles, wat hij in zijn werk kring voor het belang van den bond heeft gedaan. In verband hiermede deelde de Voorzitter mede, dat de zaken zullen worden voortgezet zonder Zaak voerder en eene Commissie, bestaandi uit de Heeren M. Geurts, de Voorzitter en de Onder-Voorzitter, voorloopig de zaken zullen behandelen. Het pakhuis is thans gevestigd bij den heer G van Meijel, waar men Maandag, Dinsdag, Donderdag en Zaterdag het pakhuis geopend vinden zal. Zou men op andere dagen langs komen, dan zal men er toch bereidwillig geholpen worden. Alle artikelen zullen er genoegzaam voorradig zijn. Hierna verkreeg de ZeerEerw. Heer Bemelmans het woord, die verklaarde met genoegen de uitnoodiging tot een spreekbeurt te hebben aangenomen en een en ander zou behandelen in ver band met de organisatie. Door de geschiedenis der 40 bestaans jaren van den bond, loopt als een komen tot rust en worden gesterkt door IVijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct Mgnbart'sKeelpiyntabletten, 60ca 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. Hebt U last van een droge keel'/ als U veel gerookt hebt? Koop dan eens een pakje WRIGLEY's P.K.-Kauw- bonbons en let eens op, hoe heerlijk die Uw mond en keel verfrisschen. „Een P.K.'tje na elk si gaartje" knapt U heelemaal op en doet het rooken beter smaken. Als U aan sport doet, kunt ge P.K.-Kauwbonbons evenmin missen. Zij voor komen dorst en verdrijven vermoeidheid; bovendien zijn ze goed voor gebit en maag. gouden draad de samenwerking, zonder welke er niets bereikt kan worden. Art. 2 van ons Reglement zegt, dat de bond zal behartigen de zedelijke en stoffelijke belangen der Bondsleden. Dus eerst de zedelijke of godsdienstige belangen. De boer, werkende in Gods vrije natuur, zal .meer dan iemand anders geneigd en in staat zijn te denken aan het einddoel van ons men8chelijk bestaan. Dit is het doel van den mensch, al het overige is slechts middel. Waar de bond dus het Christendom voorop stelt, is de plaats van iederén boer in den bond. Als van zelf springen nu twee vragen naar voren: Heeft de bond dit gedaan dit zal men bevestigend moeten beant woorden. Hebben de leden dit gedaan of hebben die in den bond niets gezien als een kunstmestdepöt of een export slagerij Dan is dit een bedenkelijk verschijnsel en moeten de leden het ABC van hun bond beter leeren be grijpen. Op de eerste plaats is de bond eene standsorganisatie, dus esn deel der maatschappelijke eenheid. Wij moeten dus sociaal, niet socialistisch, zijn en letten op onze rechten en plichten als stand, waardoor de boerenstand meer achting en respect zal afdwingen. Geen stand grijpt zoo in het leven der Maat schappij. Veel industrie hangt van den boer af. De 8uikerraffineering behoeft het riet of de biet, tabaksfabrieken behoeven de plant, meelfabrieken hel graan, koloniale waren worden alle verbouwd, linnen en wollen goederen komen van wol en vlas, ook producten der boerderij. Een andere maatstaf voor de waarde der boeren is de uitvoer te vergelijken van industrie en landbouw. In 1923 bedroeg de uitvoer der industrie 645 millioen, de landbouw 670 millioen. De waarde der producten van het ruwe landbouwproduct bedroeg in 1924 1236 millioen gulden. Zoo is de boerenstand door een Duitsch schrijver genoemd de wortel van den boom. Takken en bladeren kunnen vergaan, zoo lang de wortel gezond is, blijft de boom behouden. Organisatie wil de leden meer inzicht geven m maatschappelijke verhoudin gen, meer ontwikkeling geven in lal van levensomstandigheden. Zoo zsl beproevingen vertellen. Zooals de vele sporen van zijn werk zaamheid getuigen, moet die jarenlang op Bieyenbeek gewoond hebben. We zullen zoo veel mogelijk de oude trouwhartige taai haar rechten laten doen gelden, de tallooze vreemde woor den echter, waar de Duitschers in die tijden, zoo in vielen, zullen wij zooveel mogelijk trachten te vermijden. I. Hoe ik naar Blyenbeek kwam, daar een paradijs schilderde en hoe feeste lijk de Jonker Christoffel ontvangen werd. Ik, Meester Jan Thijssen. schilder en houtsnijder van beroep, heb mij voor genomen, om ter eere Gods, van zijne lofwaardige Moeder en tot mijn eigen stichting en aandenken, in dit boekje op te teekenen, al wat zich hier op dit slot Blyenbeek met mijn beminde jonge Heer en leerling, de edele Jonker Christoffel heeft afgespeeld en is voor gevallen. Alvorens ik echter over de zielsgoede knaap ga schrijven, moei ik eerst ver tellen, hoe en wanneer ik in het Slot Blyenbeek ben aangekomen. Toen ik mijn leertijd voleind had, welke weliswaar vanwege mijn groole armoe niet lang heeft geduurd, heb ik mijn eerste altaar stuk geschilderd voor de Paters Jezuiten te Brussel. Het was nog al tamelijk goed uitge vallen en erg goedkoop en daarom hebben de P. Jezuïten mij heel gena diglijk aanbevolen aan den Veldmaar schalk Caspar Schenk van Nydeggen, een hoog aanzienlijk man in Spaan- schen dienst, die toen ter tijd in Brus sel vertoefde. Deze Heer was ridder van de Duit- sche Orde en op zijn ouden dag bij zonder vroom, godsvruchtig en welda dig, daarenboven was hij door Frater Reginaldus Gronigensis, de Provinciaal der Capucijnen, aan al de gunsten en genaden van de eerbiedwaardige Orde der Capucijnen deelachtig gemaakt Hij de6d veel goed aan kloosters en kerken, waarvoor hem de Heer het eeuwige leven moge schenken. Amen. Deze Veldmaarschalk nu liet mij een altaar-stuk voor de Kerk van Swalmen schilderen. In 1686 had ik het tot zijne tevre denheid voltooid en daarna heb ik het zelf naar die plaats toegebracht en het daar opgesteld. Toen hij hoorde, waarschijnlijk van de P. Jezuften dat ik in groot gevaar verkeerde om in Brussel met andere jonge schilders een lichtzinnig leven te beginnen, zeide hij, toen hij mij de 54 goudgul dens voor het altaarstuk uitbetaalde MeesterJan, je bent nog jong en onervaren en ge weet niet, hoe Ücht de lieve onschuld, die uit je blauwe oogen straalt, in een stad als Brussel en vooral achter de wijnkan van schil der schenkers verloren gaat. Zie near mijne grijze hareD en laat ik je een goede raad geven. Verlaat je Brussel- sche kameraden, want anders gaat het niet goed met je I Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5