MDEELIGSrr Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. fjACPÜÏPj J. VSRMEULEN-RQELOFS Ditsliiitend zaivere NATUÜRWUNEN f§ iJAlFQNQft manufacture! I MANUFACTURE (VOORDELIGST/)' Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Ons Partijbureau. De Kippenhouderij op het platteland Wekelijksch babbeluur bij den Barbier. Sport. STERTABAK Buitenlandsch Overzicht ZATERDAG 4 FEBRUARI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. S BLIJKEN TOCH HET PEEL MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7>/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct, per post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Wijnhandel Venray, Gr. Markt B Wie wel eens een blik heeft geslagen in deze artikelenreeks, zal begrijpen, del Roeland een blijden dag heeft ge had toen hij op 13 Januari j 1. de groote proclamatie van het Bestuur der Katholieke Staatspartij inzake de op richting van een partijbureau in de Nederlandsche katholieke pers zag ver schijnen. Die klonk als een klok Zoo n partij bureau belooft van alles voor den verderen groei onzer katholieke partij, maar ik dacht op de eerste plaats aan de politieke ontwikkeling, die van daar uit zich over Nederland zal kunnen verbreiden, ontwikkeling, die het ver stand scherpt, meer medeleven geeft met de publieke zaak, door eigen oogen leert zien, de oogmerken van den politieken tegenstander doet onder- scheiden, in één woord aan velen een broederen blik zal geven en een betere mentaliteit. Zoo'n Partijbureau..-, hadden we 't maar Eerst moeten we evenwel de Zilver vloot veroveren Maar de munitie Ügt gereed en de aanval kan beginnen. Uit het groote hoofdkwartier i# het wachtwoord ge- gegeven.* 2>Op voor het Schaepmanfoisds De kringcomilé's hebben het door gegeven naar de provincies en zijn bezig de wapens te verdeelen en den veldtocht te organiseeren. Men zal ondervinden, hoe vindingrijk deze zijn om de fondsen loste kloppen. Ze gaan er op uit met circulaires, inteekenlijsten, bonboekjes, stortings formulieren en zelfs Schaepmanmedal jes. De Katholieken brachten bij de laatste Kamerverkiezing 883 000 stemmen uit; 335 000 katholieken zijn georganiseerd in de Katholieke Kiesvereenigingen. En nog is onze partij dakloos, zegt het Partijbestuur Omvang, ontwikke ling en reorganisatie hebban een bloeienden, veelbelovenden toestand geschapen, die weldra voor de leiding en het secretariaat niet meer te besturen is zonder een ferm, aan de eischen des tijds beantwoordend Partijbureau. En daarom wordt een beroep gedaa op de Katholieken van Nederland. Er komen groote giften. Z.D H. Mgi Callier, bisschop van Haarlen, schonk 1 1000Vele dergelijke giften zullen er moeten komen, maar het moet een eer worden voor onze partij, dat haar Bureau tot stand komt door de eensge zinde samenwerking van al hare leden Allen moeten er hun offertje voor weten te brengen, om later, wanneer het Bureau zijn prachtigen werkkring zal zijn aangevangen, de voldoening te kunnen hebben te denken, dat men daarvoor zijn penning heeft bijge dragen. Het was deze maand 25 jaren geleden, sinds Dr. Schaepman het politieke slagveld van ons land verliet, om zijn onbesmeurd blazoen te toone'n aan den Heer der legerscharen. Hij was een onzer groote kerels, die voor ons katho lieken als het ware bergen heeft verzet en allerlei hindernissen opgeruimd, die der katholieken vrijheid nog beletten in het gemeenschappelijke vaderland Hem, den stichter der Kath. Staats partij ter eere, zal het Partijbureau er komen. Het zal worden opgebouwd uil het te slichlen Schaepmansfonds. Eigenlijk moesten we ons niet zoo'n klein beetje schamen, dat de grootste der Nederlandsche politieke partijen nog altijd geen partijbureau bezit. De sociaal-democraten hebben ons een voorbeeld gegeven. De partij, die in ons land haar Partijbureau het best georganiseerd heeft, is de S D.A.P. Zij heeft sedert lang ingezien wat een centraal punt als een Partijbureau voor de politieke propaganda en voor de politieke ontwikkeling en vorming der partijleden beteekent. Dat inzicht bestond evenwel bij onze leiders evenzeer. Maar het juiste moment werd afgewacht en het kwam door de ontwikkeling van ons partijleven. Het is nauwelijks een tiental jaren geleden, dat geheel het land in de Katholieke Staatspartij georganiseerd werd. Daarna is jarenlang in onze ge lederen een worsteling gevolgd om de handhaving der eenheid, welke wrijving achteraf beschouwd, onze partij ten goede is gekomen en ten slotte geleid heeft tot hare groote reorganisatie, de instelling van den Partijraad, die voor gelicht door het katholieke intellecten door de ondervinding van deskundige mannen de groote belangen van den staat en zijne vele geledingen één voor één onder da oogen zal zien. Deze krachtige, als verjongde partij is thans gekomen lol het groote oogen blik, waarop een Partijbureau tot de hooge noodzakelijkheden gaat bebooren. Maar in wjjze voorzichtigheid heeft het Partijbestuur vóór alles besloten, dat het voor de sl.ichting-nocdige bedrag aanwezig moet zijn alvorens het bureau zal -worden ingericht. Maar het is tevens vast overtuigd, dat het er komen zal Katholiek Nederland dat gaarne geeft, waar dit noodig is, zal dit vertrouwen niet beschamen. En ook Limburg zal zijn eer ophouden I ROELAND door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Ademen zwaar. VraagOnder mijne Reds zijn er dj, die vlug en moeilijk adem halen, doch het is geen snot, voor zoover ik kan nagaan, 't Zijn allemaal kippen van 1925 en 1926, geen enkele van de jonge heeft het. O te V. Antwoord: Kortademigheid bij kip pen heeft meestal z'n oorzaak in over groote vetheid. Een enkelen keer zijn parasieten in de luchtpijp, tuberculose of hartziekte de oorzaak U moet de dieren, die er aan lijden, maar eens een voor een in de hand nemen, dan weet u h^t zeker. Men dient er steeds voor te waken, dat er niet te overvloedig gevoerd wordt, wat altijd nog een groot gebrek is bij vele kippenhouders. In gevallen, waar tuberculose of hartziekten de oorzaak zijn, is van elke behandeling weinig of niets te verwach ten. Overgroote vetheid kan men tegen gaan door de hoeveelheid hardvoer te verminderen en voorloopig heelemaal geen mais te verstrekken. Reds moet men feitelijk nimmer mais geven, en zeker niet, als ze in een betrekkelijk kleine ren zitten. Ze worden daar licht je vet van, en zeer zeker de overjarige Diarrliee. VraagMeerdere Reds hebben al een tijdje een dunne ontlasting, zoo geel als mosterd. Eten doen ze niet veel, en leggen heelemaal niet O te V Antwoord: Diarrhee kan verwekt worden door darmtuberculose, duor beschimmeld brood, beschimmelde bieten, beschimmelde bladeren van boerenkool, slecht vleesch- of vischmeel Ook te veel dierlijk voedsel verwekt diarrhee Men zette de dieren eenige dagen op dieet: géén groen of dierlijk voedsel. Wel een pot rijst, stijf gekookt in zoete melk of ondermelk, waardoor wat tarwezemelen en een tikje slaolie. In natte hokken, en rennen treedt diarrhee het eerst op. Do advertenties komen al Bestelt nu reeds eieren of kuikens, en bepaalt den tyd van aflevering. We zien in Peel, en Maas al iedere week advertenties, die betrekking hebben op de kippenhouderij. Onze lezers zullen verstandig doen, die eens goed na te gaan en als ze broedeieren of eendaagskuikens van een ander moeten betrekken, die nu reeds te bestellen Velen deden dat reeds, de allerbeste kippenhouders zijn daar al lang mee klaar. De groote massa kunnen we echter, helaas, nog niet tot de beste kippen houders rekenen. Zeker, hel wordt beter, maar we zijn nog lang niet, waar we wezen moeten. Hoe meer we het broedseizoen nade ren, hoe meer er besteld wordt, da1 is logisch. Maar wie wacht tot tegen dien tijd, die zal achter het net visschen. Hij zal niet slagen, omdat velen ver standiger waren en hij moet zich tevreden stellen met broedeieren of eendaagskuikens, die te laat zijn. Goede eieren en kuikens, van den juisten tijd, die zijn geld waard, de andere heeft men gratis nog te duu Kijkt dus niet op 'n enkelen cent, als je ervan overtuigd zijt, iets goeds te zullen krijgen. Komaan, abonné,s van Peel en Maas, die broedeieren of eendaagskuikens van prima legstam kunt leveren, biedt uwe waar te koop aan in dit blad. De aandacht is er nu op gevestigd De kuikens van de middelzware rassen bestellen met conditie van afle vering einde Maart tot hoogstens 15 April. Die van de lichte rassen eene maand later. De broedeieren natuurlijk pl,m. 25 dagen eerder. Het bewaren van broedeieren. Daar mogen onze adverteerders ook wel eens flink aandacht aan schenken en degenen, die broedeieren nemen van eigen ho- nders, natuurlijk ook. Broedeieren mogen niet afgewasschen worden Daarom gezorgd voor hoogst zindelijke nesten. Ze moeten 2 maal daags uit de nesten gehaald worden, omdat net schadelijk is, dat ze een heelen dag door hennen worden ver warmd. Men bewaart ze liggende op een frissche, tamelijk koele en luchtige 'sals, buiten alle tocht. Eiken dag worden de eieren een halven slag gedraaid, hierdoor voor komt men het z g. eenzijdig worden. Broedeieren mag men niet langer be waren dan 14 dagen, voor de machine slechts tot 10 dagen. Hiermede willen we niet beweren, dat uit oudere eieren geen kuikens kunnen voortkomen doch het afsterven der kiemen en »dood in den dop" neemt na genoemde data procentsgewijze sterk toe. Hoe verscher db eieren, hoe beter resultaat. Wanneer men broedeieren ontvangt, moeten dezen direct worden uitgepakt en netjes op eene frissche en koele plaats worden neergelegdliggende waar ze 24 uur ongestoord verblijven. Daarna kan men ze Ier bpbroeding geven aan de kloek of de broedmachine. Al te spitse eieren zijn ongeschikt voor broedeieren. Ook él te groote, evenals al te kleine. daar ligt het ook aan. Maar als ik iets te vertellen had, zou ik voorstellen, of de geestelijk adviseur van de ontvangende club niet zoo vriendelijk wou zijn om bij den wedstrijd aanwezig te zijn. Dat zou beslist helpen en de naam van de R.K. voetbalsport hoog houden. Nou is het huilen i Niettegenstaande onze Venrayenaars klop hebben gehad, worden ze toch fijrijtjes kampioen. En dan moet U maar eens met me meegaan, als hier de kampioenswedstrijd wordi gespeeld, dan kunt U eens zien, wat DSO kan presteeren Als U blieft, mijnheer, dat is weer in *orde 1 Goeden middag, Pietersen. Dag, mijnheer. U treft het net. U kunt zoo plaats nemen. Hebt u het bericht gelezen over den echtgenoot van de zuster van den Duitschen ex- keizer? Met wie moet je feitelijk nou medelijden hebben Een paar dagen na het huwelijk krijgt die meneer een motor-ongeluk. Nauwelijks hersteld, wordt hij opge nomen in een sanatorium, aangezien hij een beetjt gewaaid schijnt te zijn. Trouwens, dat zal hij voor het huwelijk ook wel zijn geweest, anders was ie, dunkt me, niet getrouwd. Tenminste ik zou er feestelijk voor bedanken, als ik nog maar 26 jaren was, om met een meisje te trouwen van drie en zestig. Of zou ie het gekregen hebben in de wittebroodsweken Nou zit die arme prinses er leelijk mee te lobben. Enfin je moet. toch maar graag getrouwd zijn, anders snap ik er geen jota van. Zoo had U in Nijmegen eene weduwi die d'r ook nog graag eentje had. Ze had nogal een aardig spaarduitje, zoo- Hat ze spoedig beet had. Ze trouwde op aandringen van haar toekomstigen ega in gemeenschap van goederen. Toen ze goed en wel getrouwd waren, kwamen de schuldeischers van mijn heer en riu moest de gelukkige echt- genoote opdokken, zooveel dokken, dst ze op het laatst niets meer had. Hij werd failliet verklaard en zij woont nu op een zolderkamertje en wordt intusschen nog vervolgd wegens be- driegelijke bankbreuk, omdat ze enkele meubeltjes (n.b. van haarzelf) meege nomen had. Die is wel voor goed ge nezen. Maar ja, het zwakke geslacht (I) wil beschermd worden en wie is daar betpr voor in staat als wij, demannenl Toch gaat het leelijk met ons ach teruit, want de vrouw neemt niet alleen alle baantjes zoo langzamerhand over, maar er bestaat haast geen ver schil meer tusschen zij en hij. Ik zie me al met een schort voor, het huishouden doen en mijn vrouw zoo'n twaalf uurtjes staan in de salon. Maar binnen een paar uurtjes zou ze er genoeg van hebben. Hebt U het ook gehoord, dat ze het langzamerhand hoe langer hoe gerie felijker gaan maken, als je op reis bent. Nu heeft de directie der N Z Holl. Tramwegmaatschappij order ge geven, om in alle rijtuigen omlijst gekleurde etsen vpn verschillende landschappen op te hangen. Binnen kort wordt dat natuurlijk gevolgd door tapijten op den grond, clubfautuilles, radio enz. enz. Het slot van het liedje is, dat nie mand wil thuisblijven en de portefeuil les der aandeelhouders aanzienlijk worden gespekt. En ik zie me al in betrekking bij die maatschappij als »hoofd barbier" op de lijn Leiden—KatwijkNoord- wijkDen Haag, met een vast jaar- lijksch inkomen, aandeel in de winst, vrij reizen en pensioen.,.. WatbJief mijnheer? Hoe het met de voetbalsport gaat? Och, mijnheer, dat is geen sport meer. Tenminste Zondag in Gennep, waar DSO. speelde, leek het er niet veel, op. Er werd veel te ruw gespeeld en het mooie en gezonde van de sport gaat er heelemaal af. Nu was de scheidsrechter ook niet veel, N.V.B. Zuidelijke le klasse. Wilhelmina staat er op het oogen- blik gunstig voor, vooral door hel gelijke spel van M V.V. legen N O.A D. Ze hebben nu 25 punten in 16 wed strijden en ontvangen thuis nog B V.V. en spelen uit tegen N O.A D N O A.D. heeft 22 punten uit 15 wed strijden en heeft nog 3 thuiswedstrijden nl. P S.V., Eindhoven en Wilhelmina, dus nog enkele zware wedstrijden. De kans dat Wilhelmina het haalt is dus zeer groot Maar dan dient op de eer3te plaats Zondag van B.V V. gewonnen te worden. Hel zal een spannende ontmoeting worden, met naar alle waarschijnlijk heid de Kanaries iets in de meerder heid. Roermond verraste een ieder door met 30 van 8.V.V. te winnen, wat in hoofdzaak schijnt te danken te zijn aan het terughalen van Massy in de middenlinie. Zondag moeten ze bij Willem II op bezoek. Spelen de Lim burgers met dezelfde samenstelling, zoo is eene overwinning lang niet onmoge lijk. In de ontmoeting N O A.D.Eind hoven dienen de Tilburgers op te passen. Indien ze verliezen is de kans op het kampioenschap absoluut ver keken. Nu is Eindhoven eene zeer wispelturige club en van den uitslag valt dan ook weinig le zeggen. Eene kleine zege voor N.O.A.D is echter het meest waarschijnlijk. P.S V.Longa wordt eene overwinning voor de Philips menschen, terwijl de ontmoeting le Maastricht tusschen M V.V. en N.AC- eene verdeeling der punten zal op leveren. Zuidelijke 2e klasse B. Door de nederlaag van Tegelen tegen VVV is de achterstand der Limbur gers op Helmond reeds 3 punten ge worden En dient nu slechts nog afgewacht te worden wat de Helmonde naren zullen doen. As. Zondag moeten deze op bezoek bij V.O S. en nu is het lang niet onmogelijk, dat de Venlonaren zullen winnen, waardoor Tegelen's kansen aanzienlijk zouden stijgen. De tweede Venlosche club Pope ontvangt de Valk en krijgt hare Iwaalfde neder laag te slikken. V.V.V onderneemt de reis naar Waalwijk, waar gemakkeljjk gewonnen kan worden. De andere Limburgsche club Sittard begint zich aardig omhoog te werken en blijkt hoe langer hoe meer een struikelblok te zijn. Thuis spelend tegen Boxtel zullen ze het gemakkelijk kunnen bolwerken. R.K.F. 2e klasse D. D.S.O heeft in een wedstrijd, vol met pech, Zondag j.l. van Gennep II met 20 verloren. Een geluk blijft hel echter dat de Treffers eveneens klop kregen en wel in Cuyck, liefst met 62. Cuyck, de Treffers en D S O blijven op het oogenblik dus de candidaten voor het kampioenschap. Van die drie staat DSO. er absoluut het beste voor en zal het al gek moeien loopen, indien de Venrayenaars het kampioenschap niet zouden behalen. Immers heefi DSO. reeds 13 punten uit 8 wedstrij den en heeft behalve een uitwedstrijd nog 3 thuiswedstrijden, terwijl de andere gegadigden nog zware uitwed strijden hebben. Zondag moet DSO. naar de Treffers. Indien ze speelt zooals tegen de Gennep reserves is eene nederlaag niet onmoge lijk, maar daar ze veel beter kan, is eene overwinning te verwachten. De sland in deze klasse is op het oogen blik gesp. gew. gel. verl. v t. pt. DSO. 8 6 1 1 29—1013 Cuyck 6 4 0 2 14-18 8 Gennep II 8 3 1 4 19—19 7 Venlo II* 7 4-0 3 17—10 6 Treffers 4 2 11 12—13 5 Boxmeer 6 11^ 1114 3 Union II 4 0 0 4 422 0 Erkend de beste Be storm in het Duitsche Centrum geluwd. De katholieke democraten wantrouwen de regeerings-coalitio. Het rommelde al geruimen tijd in de Duitsche Katholieke partijhet Centrum' Thans schijnt de storm wat geluwd te zijn. Op een zeer druk bezochte vergade ring heeft de voorzitter, Dr. Marx, zich in een knappe rede aardig door de moeilijkheden heengeslagen. Na een aanloop, waarin de buiten- landsehe politiek van het Rijk werd besproken, kwam Marx tot de rol die het Centrum in de binnenlandsche politiek had gespeeld en raakte daar mee de kwestie aan, waarin hij de meeste oppositie ontmoet. Allereerst wees hij op de ontwikkeling van het Centrum om ver volgens te memoreeren dat sinds 1919 de partij aan iedere regeering deel genomen had en derhalve niet kon worden verdacht van een egoïstische politiek. Ter geruststelling van de republi- keinsch-gezinde leden werd medegedeeld dat het Gentrum vasthoudt aan de grondwet van Weimar en aan den huldigen staatsvorm «meningsverschil len bestaan hieromtrent in de gelederen der partij niet, die een voorstander blijft van de Duitsche republiek. Het ernstigste bezwaar tegen de huidige koers die het Gentrum onder leiding van den rijkskanselier volgt, geldt echter de sociale kwestie; de partij telt onder haar leden tien duizenden en honderdduizendan arbei ders, meerenueels georganiseerd in de katholieke vakvereenigingen in Duitschland christelijke geheeten en deze stellen in de huidige regeringscoalitie geen vertrouwen, zij achten hun belangen daarin geens zins veilig. Heel verwonderlijk is dit niet, immers de Duitsch nationalen tellen onder hun voormannen vele der zoogenaamde landjonkers, het »agrar>sche" element is er sterk vertegenwoordigd, terwijl de Duitsche Volkspartij de oude liberale groep, voor de arbeiders evenmin veel beloften inhoudt Men herinnert zich al te goed dat de namen wel gewijzigd zijn, maar aan het wezen derbeide groepen weinig is veranderd. Men weet, dat de Duitsch- nationalen de conservatieven van vóór den oorlog zijn, terwijl de Duitsche Volkspartij degenen omvat, die zich voorheen nationaal-liberalen noemden; de arbei ders, ook die van het Gentrum, voelen zich in dit milieu allerminst behagelijk. Dr. Marx behandelde dan ook de kwestie van de bezoldiging der ambte naren en arbeiders en stelde vast dat hun rechten niet mochten worden aan getast. Tegelijk wees hij er op, dat alleen door eensgezind de wenschen van het Centrum te ver vullen waren en het gestelde doel kon worden bereikt Het bleek, dal de lange rede van den rijkskanselier de aanwezigen niet zoo zeer had vermoeid, dat diens geheele betoog voetstoots werd aanvaard, in tegendeel er volgde een langdurig debat waaraan door de vakvereenigingsleiders Stegerwald en Imbusch, benevens door den eveneens nogal linksgeoriënteerden rijksminister van financiën Dr. Kohier en anderen werd deelgenomen. Over den staatsvorm was me» het wel eens, maar omtrent de sociale kwestie heerschte minder eenstemmigheid. Toch ging de vergadering in vollen vrede uiteen. Ook voor het Gentrum geldt, wat »Het Vaderland" van de Katho lieke Staatspartij schreef: »De katholieke kiezer verlaat zijn vaandel niet licht." De kerkvervolging in Mexico. Een regeering, die strjji voor vryheidj Beweerd wordt, dat zelfs het ergste gewoon wordt, wanneer het slechts lang genoeg duurt. Men krijgt den indruk, dat de gebeurtenissen in Mexico deze stelling bevestigen. Aanvankelijk, toen de eerste berichten omtrent Calle's lyrannieke maatregelen tot de rest van de wereld doordrongen, ging er

Peel en Maas | 1928 | | pagina 1