PUROL bij Brand- en Snij wonden FR. P. JISS C. P. he spreekii te Vera F. Sijberfo OVAUE G. W. MIE r Vraagt bik ta Weg naar de Smakt. Gemengde Berichten. Marktberichten. Tandartsen' eiken Wösd Gebr. Bruiokool-lke Stukkjn, Vetnootj e Anthrat A. Derks, Krttn Assuraië gladsto opgeboiHe Reform ra en MelotM Biets le klas /all jujx uci uwYummj; uyti m uv ^viuvvmv I .JUJV M. I - onivergeroaen. Oa. dp. jv-r&trjiii.- ad-ajt-.-baftu °.2J koren gedekt geweest door een laag sneeuw, dan zou het graan niet zooveel geleden hebben als thans op vele akkers het geval is geweest. Nadeelig kan de sneeuw werken op sommige onzer planten, de Coniferen bijv., die door den last worden omge bogen. of, als ze meerdere stammen hebben, uit elkaar vallen. Ook gebeurt het, dat door de zwaarte der sneeuw, vooral als deze nat is, de stammen breken. Men kan dit evenwel gemak kelijk vooxkomen door met een stok de sneeuw van de planten te slaan. Men sla echter niet boven op de takken, maar er onder tegenaan de minste aanraking is trouwens voldoende om de sneeuw te doen vallen. Zoo we zeiden bij »los" weer, kan er builen wel gewerkt worden. Uw grasveld of gazon kun ge, indien het gras te oud is geworden, thans om- spillen, om siraks opnieuw in te zaaien en er een mooi gazon van te maken. Of het nu nog niet te vroeg is, terwij! eerst einde Maart of begin April het gras wordt ingezaaid Volstrekt niet Reeds een paar maand geleden had het kunnen geschieden, omdat het immers niet zeker was, of het wegens mogelijke vorst in dezen tijd kon ge beuren. Nu moet er niet mee gewacht worden, omdat het oude, ondergespitte gras dan kan verrotten, en de onkruid wortels, welke naar boven worden ge bracht, door de vorst kunnen bevriezen. Wat ge nu ook kunt doen? Uw bessenstruiken reinigen van mos, als dit er op zit en ze .bemesten. Vele luinbezillfs verzorgen hun bessen en frambozen zeer stiefmoederlijk. Alsof deze struiken het met weinig of geen mest kunnen stellen 1 Wie jaarlijks een goeden oogst wil hebben van groote, zoete, saprijke vruchten, moet ook rijkelijk mesten, hetzij met stalmest, of met kunstmest Een volledige kunstmestbemesting moet bestaan uit verschillende meststoffen, waarin stikstof, phosphorzuur, kali en kalk worden gegeven, 't Best isstal en kunstmest te zamen, of om 't andere jaar. Wie enkel stalmest geeft, bemest eenzijdig. Ook al zou men zulk een bemesting in rijke mate toepassen, dar nog zou ze ondoelmatig zijn. Te veel stikstof te weinig mineraal voedsel, (kali, phosphorzuur en kalk) zouden de struiken ontvangen. Men dra ge voorts zorg, dat de mest op de goede plaats komt. Het is onvoldoende om, als veelal nog gedaan wordt, bij elke plant een gaatje te maken, en daarin wat drogen of vloeibaren mest te doen. 't Zij men de meststoffen uitstrooit of als vloeistof toedient, overal bij en rondom de planten moeten ze worden aangewend Hebt U ook bloemstruiken in uw tuin, zoogenaamd Engelsch hout: heestergewassen, waaronder men prach tige soorten aantreft met fraaie bloemen? Indien niet, schaf u er dan wat aan, straks, b.v.Weigelia, Deutzia, Seringen en Hibusers. Hebt u ze reeds, -dan kunt u ze nu snoeien, behalve de Sering, die niet gesnoeid mag worden, daar dan ook de bloem zou worden weggesneden. Waar om die bloemstruiken ieder jaar ge snoeid dienen te worden Omdat ze anders te wild zouden groeien. Ook zou men van verscheidene soorten niet zooveel bloemen kunnen verwachten Men snijde dan het jonge hout op een paar oogen na in, terwijl ook het doode hout natuurlijk verwijderd wordt. Nog even willen we bij de bloemen blijven we denken aan de prachtige Cyclamen die men in de laatste jaren steeds meer des winters in de. wonin gen aantreft, waar ze een aardige stof feering in de huiskamer geven. Maar menige huisvrouw ziet de mooie planten tot haar groot verdriet slaphangen en verwelken. Hoe komt dat? De Cyclamen vereischen een behoor lijke waterverzorging, vooral wanneer, als in dezen winter, tamelijk gestookt wordt." Daarop dient dus gelet. Dus voldoende vocht, en niet te warm 1 Wie een vertrek heeft, waarin niet zoo hard gestookt wordt, brenge de planten daar een deel van den dag. Ze krijgen dan tevens versche lucht. Brandt U gas in huis, houdt dan de Cyclamen op een afstand van het gas licht 1 Denk er om: niet alleen de Cyclamen, maar alle andere planten verdragen het gaslicht en de gaslucht op den duur niet. Onze beperkte rubriek is al weer gevulder is nog heel wat meer te doen. Over 14 dagen zullen we eens nagaan, wat er nu al in den groenten- tuin te doen is. Het navolgende schrijven is door de bewoners van de Smakt aan den Ge meenteraad van Venray gericht Aan de EdelAchtbare Leden van den Gemeenteraad te Venray Mij beroepende op 't besluit van den EdelAchtb. Raad der Gemeente Venray genomen onder Voorzitterschap van Wethouder Janssen l.b. op 18 Nov 1915, neem ik de eerbiedige vrijheid, 't volgende in herinnering te brengen. I. Dat ondergeteekenden, genoemd Raadsbesluit om over te gaan tot den aanleg van een kunstweg naar Smakt vanaf den Prov. weg Venray—Maashees, met groote vreugde begroetten, zal wel niemand uwer kunnen verwonderen. Na een tijdsverloop van ruim 12 jaren is dit besluit echter nog niet tot uit voering gekomen. II. Dat wel op degemeentebegrooting voor 1916 de volgende post is gebracht aanleg van een kunstweg van Oirlo— Castenray en van den prov. wegVen ray—Maashees naar Smakt, ten bedrage van 12,000 gld. III. Dat op de eerste begrooting voor 1927, onder Burgemeester van de Loo van den kunstweg naar Smakt zelfs niet gerept wordt, maar alléén melding wordt gemaakt van den kunstweg Oirlo Castenray en daarvoor werd uitge trokken een bedrag van 16,000 gld. IV. Dat een harde weg naar Smakt sinds meer dan 30 jaren herhaaldelijk is beloofd en in uitzicht gesteld, niet alleen voor de vele bestaande tijdelijke belangen, maar ook in 't belang der talrijke jaarlijks terugkeerende pelgrims naar de oudste St Jozefskapel en eenige bedevaartskapel in Nederland waarop Venray, evenals op 't oudste Heiligdom van O. L. Vr. te Oostrum, te recht trotsch mag zijn. V Dat de voornaamste tijdelijke belangen de volgende zijn a) De markten te Venray en de fruit veiling te Oostrum, waarheen de be, zoekers uit 't Land van Cuyk in groote getale, hun koristen weg over Smakt nemen. b) De belangen van bierbrouwers, bakkers en winkeliers uit Venray naar Smakt er. Holthees, 't melktransport van Holthees en Smakt naar Leunen, de aanvoer van petroleum, en 't ge weldig toenemend autoverkeer. c) Ook de eigenaars van bosschen, gelegen aan den provincialen weg Venray—Maashees, zijn zeer gebaat met den harde weg naar Smakt, bij 't vervoer van hout naar de halleMaas hees—Smakt. VI. Dat door gen. Voorzitter van de Raadsvergadering, gehouden 18 Nov 1915, destijds wel is waar de opmerking is gemaakt, dat deze te verharden weg langs de spoorlijn voor rij- en voer tuigen zeer gevaarlijk is, maar bij 't steeds toenemend persoon en transport- verkeer, zal dat bezwaar, wel zoo zwaar niet meer wegen. VII. Dat er volgens mijn gevoelen geen reden bestaal, om voor den aan leg van gen. weg eene zekere percen tage te vorderen van wege de gemeente, aangezien 't Raadsbesluit dateert van voor 12 jaren, terwijl er voor 't jaar 1916, ook een post op de begrooting stond uitgetrokken. XIII. Dat de aansluiting op Noord Brabantsche bodem tot aan de halte MaasheesSmakt, door een raadsbe sluit van Aug. 1927, door de gemeente Maashees en Overloon (waarvan hier is bijgevoegd een afschrift) is verzekerd, en dat volgens verklaring van opzich ter Klein voor den aanleg langs de spoorlijn, geen toestemming der Regee ring noodig is. IX Dat ondergeteekenden, door mede-onderteekening dezes verklaren, bij de totstandkoming van den te ver harden weg, bereid zijn alle hand en spandiensten te verrichten, X. Dat, zoo 't Raadsbesluit van 18 Nov. 1915 te Venray gehouden, geen kracht tot uitvoering zou bezitten, gelijk' van bevoegde zijde, ik meen ten onrech te beweerd wordt, dat dan de EdelAcht bare Heeren in deze vergadering één parig hunne beslissende stemmen zul len uitbrengen voor den spoedigen aan leg van een kunstweg, ten behoeve der ingezetenen, der onder V a. b. en c, aangehaalde belangen, en tevens zeer ten bate van 't oudste St. Jozefs Heiligdom in Nederland, waarvoor de eerste ondergeteekende bijna eene halve eeuw heeft gewerkt, geleden en ge streden. Met de meeste hoogachting F. CREMERS, Rector Smakt Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tregen en onregelmaligen Stoelgang zijn Mljnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. Dat benauwde gevoel a!s gevolg van slechte 7-a spijsvertering, ral spoe- Xj)dig verdwijnen na ge- I y bruik van Foster's Maag- I pillen, het laxeermiddel bi' uitneniendheid. Foster's Maagpillen Aiora verkrijgbaar a f 0.65 per flacon Loop der bevolking te Wanssum. Bevolking op 31 December 1926 889 inwoners. Vermeerdering door geboorte 28, vermeerdering door vestiging 64 Vermindering door sterfte 9, verminde ring door vertrek 66. Zoodat de bevol king op 31 December 1927 474 mannen, 432 vrouwen, totaal 906 Aanbesteding Rectoraat. Het rectoraat te Tienray zal gebouwd worden door de firma PoelsMooren, Horst voor de som van f 9720. Lions's Exportslagorjjen te Boxmeer. Op de Lion's Exportslagerijen en Fabrieken te Boxmeer zijn naar wij vernemen, een 20 tal arbeiders tijdelijk ontslagen. Bedevaart naar Lourdes. Het Bedevaarten Comité, directeur voorheen Chr. Kieckens, z.g), is voor nemens dit jaar een pelgrimsreis naar Lourdes te organiseeren van 27 Juni tot 4 Juli. Autobus-ongeluk. Op den Venloschen weg bij de cementbetonwerkpleat8 van W. Keijsers reed de autobus van Kupers door weigering der stuurinrichting tegen een boom, waardoor geen ernstige persoonlijke ongelukken voorkwamen, doch waardoor de verschillende inzit tenden werden gekneusd en de bus beschadigd werd. Van haar bezit beroofd. Te Veldhoven is Maandag een bedrag van f 3720 gestolen uit de geldtrommel van een oud moedertje, D. genaamd, welke trommel zij in haar bed bewaarde Daar haar kleinzoon D bij wiens ouders zij inwoont, sinds Maandag j.l. ver dwenen is, vermoedt men, dat hij de dader is. Zondag was het geld nog aan wezig. D. was pas dezer dagen uit de voorloopige hechtenis als verdacht van diefstal in de zuivelfabriek te Oerle ontslagen. Men vermoedt, dal D. de Belgische grens over is. Zijn aanhou ding is per radio verzocht. De inbraak te St. Agatha. Na het bekend worden van de in braak in de villa van Mej. v. d. B. te St. Agatha is door de politie in samen werking met de maréchaussee onmid dellijk een uitgebreid onderzoek inge steld, evenwel zonder eenig resultaat. Omtrent de wijze waarop de dief vermoed wordt dat slechts een persoon de inbraak heeft gepleegd is te werk gegaan, vernemen wij nog, dat hij zich door indrukking van een ruit toegang tol het vertrek heeft verschaft, waarin het geld, dat Mej v. d. B. van de Bank Ebben en Co had gehaald, tot betaling van een benoodigd stuk grond voor den bouw van een huis, lag opgebor gen in een tafellade. De dief heeft het tafeltje, door opschuiving van het raam daarop naar buiten gewerkt en in den voortuin de lade geledigd. Allés wijst er op 'dat men ter plaatse goed bekend is geweest. Vermist worden 14 bank biljetten van f 100, eenig losgeld en een gouden horloge. Brand. Door onbekende oorzaak ontstond Zondagmorgen brand in de woniüg van den arbeider H. J., te Gebroek- Maasniel. De arbeider en zijn vrouw waren niet thuis. Vier kinderen sliepen echter in het huis. Het gelukte den buren met groote moeite de kinderen uit het vertrek, dat geheel met rook gevuld was, in veilig heid te brengen Een van de beide jongste kinderen verkeert in vrij ernstigen toestand. Een wielrijder gedood. Zondagavond is op een onbewaakten overweg nabij Sleenwijk zekere W uit Giethoorn, toen hij daar met zijn rijwiel passeerde door den sneltrein uit Meppel gegrepen en gedood. Een flinke „kraak." Zondagmiddag tusschen 4 en 6 uur is een brutale inbraak gepleegd in den juwelierswinkel van de firma S. aan den Binnenweg te Rotterdam. Een groote voorraad sieraden, juweelen enz. is gestolen. De vermoedelijke waarde van het gestolene wordt geschat op 30 40,000 gulden. Het politioneel onder zoek is in vollen gang. Moord op een vrouw. Maandagmiddag heeft op den Singel, nabij het Koningsplein, een ongeveer 30 jarige heer, vermoedelijk een Italiaan, plotseling Iwee revolverschoten gelost op een iets jongere dame die voor hem uitliep. D8 schoten troffen de vrouw boven in den rug. Zij stortte onmiddel lijk neer. Daarop richtte de man het wapen op zich zelf en loste een schot Ook hij viel neer. Eenige politieagenten schoten toe en brachten beide personen naar het politiebureau aan den Singel. Bij aankomst aldaar bleek de vrouw te zijn overleden. De man, die bewusteloos was, had geen enkele schotwonde, zoodat hij zeer waarschijnlijk door de emotie bewuste loos is geraakt. Het schijnt, dat de man de vrouw reeds eenigeD tijd gevolgd peeft en toen hij de gelegenheid gunstig achtte, de schoten op haar gelost heeft. Op het politiebureau werd de man bij kennis gebracht en door den commissaris ver hoord Inval in een politiebureau. Zaterdagavond werd té Sneek, aldus »0. N.'* de 62-jarige D. O ter zake openbare dronkenschap, door de politie aangehouden, tegen welke aanhouding hij zich met geweld verzette. In de nacht daarop drong 'n 4 tal personen, waaronder 2 zoons van v. O het politie bureau binnen waar slechts één agent aanwezig was. Men viel den agent aan en verwondde hem vrij ernstig De agent trok zijn sabel en geraakte in een gevecht met drie personen. De sabel raakte hij kwijt en tijdens deze worsteling heeft een der zoons van O. 2ich naar de cel begeven waar zijn vader zat en bevrijdde dezen. De agent trok toen zijn revolver en heeft hiermee tienmaal geschoten, hetgeen niet voor komen kon, dat de indringers verdwe nen. Op weg naar huis ontmoetten zij twee agenten op den Lemmerweg. Er onslond weer een gevecht, waarbij ver schillende revolverschoten vielen Den volgenden morgen zijn alle vier perso nen door de politie aangehouden. Zij werden gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht Gemengde huwelijken. Het R.K. Bevolkingsbureau te Haar lem publiceert in de N. Haarl. Ct eenige cijfers over 1927. Dit ééne vol sla, om het gevaar der gemengde huwelijken nog eens scherp in het licht te stellen: van de 259 kinderen, uit gemengde huwelijken geboren, werden er 74 katholiek gedoopt en 185 niet. Dus 38 pet. katholiek en 62 pet niet. En wat blijft er op den duur van die 38 pet nog over Een gemengd huwelijk beteekent in den regel loffelijke uitzonderingen daargelaten voor het toekomstig geslacht den geestelijken dood. De beschuldiger. Dat de gedragingen van gasdirec' leuren, die tot financieele schade hun ner gemeenten groote sommen aan namen van leveranciers, aan het licht zijn gekomen, is gelijk men weet, een gevolg geweest van het optreden van zekeren heer van der Stel, die zelve in handen der Justitie gevallen, door zijn collega's directeuren nadien werd geweigerd als lid der Vereeniging van Glasfabrikanten. De man heeft toen op zijn manier wraak genomen en tal van directeuren aangeklaagd. De manier, waarop de gevallen wor den onderzocht, kan niet altijd door den beugel. Dat gemeentebesturen dien van der Stel sommeeren om zijn be wering waar te maken, is aannemelijk, maar dat een gemeente, zooals -is voorgekomen, haar gasdirecteur, van wien nog moet bewezen worden, dat hij schuldig is, dwingt in een raads commissie met dien heer te worden geconfronteerd, kan er niet door. Deze hear schijnt intusschen in zijn rol van openbaar aanklager te groeien Door de commissie voor de gemeente bedrijven gevraagd zijn beweringen in dagbladen ten aanzien der gasfabriek te Zaltbommel le komen bewijzen, liet de heer v d. Stel door zijn advocaat antwoorden, dat beiden komen zouden tegen een honorarium van f 100 voor ieder, benevens de toegezegde reis en verblijfkosten. Wensch'e de commissie een en ander in een beknopt verslag, dan kostte het f 25 extra. De commissie antwoordde met klem, dat de hulp van den heer van der.Stel bij het onderzoek niet werd gevraagd, doch dat hem verzocht was, zijn be schuldigingen waar te maken. Hetgeen hem in dit geval mislukte, want de onschuld van den directeur kon bewezen worden. Maar de geschiedenis wordt wel hoe langer hoe fraaier, nu de man, die met beschuldigingen om zich heen wierp, uit zijn wraakneming nog een slaatje tracht te slaan. Huwelijksgeluk. In Nijmegen woonde een weduwe aldus de N. A. Gtdie het vorige jaar wederom in het huwelijksbootje slapte en zich verbond aan een weduwnaar van rijperen leeftijd met een groot gezin. De vrouw had ook een paar kinderen en de man beloofde haar vóór het huwelijk, dat hij alleen bij haar kwam inwonen en z'n kinderen uit z'n eerste huwelijk behoorlijk zou verzorgen. De vrouw was daarmede tevredentoen zij er op aandrong op huwelijksvoor waarden te trouwen, bleek haar toe komstige gemaal daar sterk tegen te zijn. Hij vond het verschrikkelijk dat hij, meer bezittende dan z'n aanstaande wederhelft, aldus zeide hij, werd ge wantrouwd, zoodat de vrouw die niet geheel van middelen was ontbloot, toegaf en den grooten slap ondernam. De eerste dagen was het rozengeur en maneschijn. Men besloot te verhuizen naar een naburige stad. Een nieuwe woning werd betrokken en de echtelieden installeerden zich. Teen bleek dal de man z'n kinderen niet had verzorgd, want de een na den ander kwam de nieuwe mama begroeten en bleef in de nieuwe woning. Dit gaf aanleiding tot verwikkelingen en bboze woorden wer den tusschen de echtgenooten gewisseld. Doch het zou nog erger worden, want al spoedig bleek dat de heer des huizes niet de rijkaard was waarvoor hij zich had uitgegeven. Schuldeischer na schuldeischer verscheen aan de deur en er moest worden betaald. De vrouw meende haar echtgenoot hierover te moeten onderhouden, doch hij was van meening dat ze beat kon betalen. Er werd betaald, totdat er geen geld meer was en nog steeds bromden de beeren De huiselijke oneenigheid werd grooler, de buren kwamen er somtijds aan te pas en het slot was, dat de man de geplunderde vrouw verliet en haar op een zolderkamertje, want zoover waren ze gekomen, achterliet. De achuld- eischers verklaarden hem failliet en een curator verscheen om het laatste te inventariseeren. Later bleek dat de vrouw eenige meubelen uit haar vroegere huishouding aan den boedel had ont trokken. Op dit punt is onze wetgeving streng, zij had dit Diet mogen doen, daar haar huwelijk in gemeenschap V8n goederen plaats had gevonden. Nu heeft- zij kans door den strafrechter te worden vervolgd wegens het plegen van bedriegelijke bankbreuk. Boerderij en tuinderjj. Te Elberfeld is een internationaal congres gehouden van den groothandel in landbouwproducten. Het doel was relaties aan te knoopen of te versterken op het gebied van den handel in groenten, fruit en aardap pelen. Nederland was goed vertegenwoor digd. Onze landbouwattacbé ir. Joustra legde speciaal den indruk op de zeer intensieve handelsbetrekkingen tus schen Nederland en Duilschland, waar bij ons land de Duit3chers voor een aanzienlijk deel in hun behoefte aan groenten en aardappelen voorziet. Van den totale Duitschen groenteinvoer levert Nederland zelfs ongeveer 50 pet. Gebrek aan levensmiddelen in Rusland. De regeeringsbakkeiijen te Peters' burg, Moskou en in andere groote steden zijn niet in slaat de noodige hoeveelheid brood af te leveren, omdat zij niet genoeg meel krijgen. De parti culiere bakkerijen, die langs verschil lende omwegen meel ontvangen, hebben genoeg brood, maar zij vragen hoogere prijzen dan de regeeringsbakkerijen. De regeering heeft daarom een decreet uitgevaardigd, dat de prijzen van brood regelt. Speciale door de autoriteiten benoemde inspecteurs zullen de parti culiere bakkerijen geregeld bezoeken om inzicht te houden op de naleving van de bepalingen van het decreet. In verschillende groote steden wordl geklaagd over gebrek aan levensmid delen. Te Moskou heerscht nijpend gebrek aan aardappelen. Volgens de officieele mededeelingen van de Sovjet, overheid bedraagt nu de aanvoer van aardappelen slechts 40 pet. van de normale behoefte. Een Hollandsche nederzetting in Canada. Er zal een kleine Hollandsche neder zetting gevestigd worden in een gebied ressorteerende onder de plaats Fowler, in Canada, gelegen op ongeveer twintig mijlen van Port Arthur, niet ver van de Amerikaansche grens. Het provin ciaal bestuur heeft dit gebied voor het doel aangewezen. Er is plaats voor minstens honderd gezinnen. Reeds hebben zich in de kolonie tien families gevestigd. De Missie in Zuid Afrika Op een oppervlakte 100 maal zoo groot els Nederland wonen slechts 81/2 millioen menschen, waaronder ander half blanken en 7 millioen kleurlingen. De oerbewoners, de Boschjesmannen zijn door de oorlogen tot een klein groepje geslonken. Ook de Hottentotten werden door de Boeren, die eigenlijke drijfjachten hielden, bijna uitgeroeid. De voornaam sle negerstammen vormen de Kaffers en Zoeloes. De negerbevolking hoewel er in 1918 over één millioen aan de Spaansche griep overleden zijn neemt sterk toe. Het rassenvraagstuk doet zich wel nergens ter wereld scherper voor dan in Zuid Afrika, waar de blanke bevol king alleen de politieke rechten uit oefent. Om de Negers uit de vrije beroepen en invloedrijke posities te weren en te beletten zich economisch te ontwik kelen, werd er een beperkende wet geving ingevoerd om de »blanken te beschermen Zoo groot is de afkeer van de Negers, dat eenige jaren geleden de gemeenteraad van Pretoria een verordening aannam, waarbij het in boorlingen verboden werd op de trot toirs te loopen. In menige stad der Boeren republieken, Oranje en Trans vaal, mogen de inboorlingen de stoep voor de blanken bestemd, nietgebruiken Dat dit rassen-vooroordeel ook voor het missiewerk een groote belemmering is, valt licht te begrijpen. De zwarten woiden ook door de christen blanken als minderen behandeld. Te Kroonstal is het b.v. onmogelijk om zwarten in een kerk toe te laten, die door de blanken wordt bezocht Geldelijke steun voor 't apostolaat onder de inboorlin gen is bijna niet van den blanke te verkrijgen. De priester, die den inboor ling verdedigt, verliest zijn invloed bij de blanken. In godsdienstig opzicht is Zuid Afrika overwegend protestantsch oflieidensch De prote8tantsche zending, die reeds eeuwen in Zuid-Afrika werkt, heeft er een grooten voorsprong op het kath. missiewerk. Onder de 7 millioen inboor lingen telt het protestantisme 1,700,000 volgelingen. De ruim 200,000 katholieken van Z Afrika zijn verdeeld over 10 apost. vicariaten en 8 apost. prefecturen, die door II missiecongregaties worden be diend Er zijn 446 priesters, 414 broeders en 2625 zusters De bloeiendste missie is die van Marianhill in Natal. De Trappisten van Marianhill hebben één klooster in Nederland n.l te Arcen bij Venlo. Vier negerpriesters, waarvan twee in Rome den doctorstitel behaalden, zijn in hun Congregatie opgenomen ze zijn uit den stam der Zoeloenegers. De 335 scholen der missie worden door 11,000 kinderen bezocht. Op 121 vak- en ambachtscholen bekwamen zich de negerjongens en meisjes in verschilllende ambachten. Een Congr. van zwarte zusters is ge sticht en velen hebben zich al aange meld. Ook de medische missie werkt in Marianhill met succes, drie genees heeren staan in dienst der missie. Bisschoppelijk Missiecomité. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 1.300.000 eieren. Groote eieren van f 10 20 tot f 11 20 Kleine eieren van f 8.tot f 10 Eendeneieren van f 9.40 tot f 10.20 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni- ging van Maandag was de aanvoer 450000 eieren. Groote eieren van f 9.tot f 1110 Kleine eieren van f 7.60 tot f 8 80 Eendeneieren van f 9 30 tot f 9.40 Levenseerztrint Ongevallen* viekei Stormschac Brandverztrini Hagelverzering Maasheesclie Ven I voorm. van half huize van den Hef. Michels, Patersstr 11 u Jar houden wij steeds iborra een van ouds bèe ft' Verder houten en'reo C POMPEN en VAT1 Stal gens 't nieuwste mPrin patent Wendelgen 1 Concurreerenjrijzei Smederij Lirss i LE de goede ktolg is en gros verkrijir 1 telsMaas, MicWin Fa. Jos. Stoot te lo Verbruggen te M| beveelt zich j vo het maken tj schoenen enlle voorkan repalie NETJES en BI Belastingiei K.adastraleak Koop- en ut. eontraeteen Schootstra*.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6