Gek ww prira Lari m Uw Haar F.J PUROL Foto-den. aeroiiiififaiimaia. F. Sijbers-Poals Stempels 10S. HENDRIK! infill. Wed. F. tien Schoen J. K-ESL kuösles Cementir "5 wensh 'er Houtve*1'* Uit de Landbouwwereld Gemengde Berichten. Alle soobto's. Vergroo en Olieverftten Gratis echt aan ars. Bezoekt ©lier. Marktberichten Maandag 16 Januari Bruinkool-briketten, ISlukkolen, Vetnootjes en Anthraciet A. Derks, Kruisstraat 16 Alle soorten Beenkappe 2. STEENKCN BRIKEEN Wij hebn aan zeer 83r A w m.m V»/*» V/.lcriiri iadeTtf agen 1 jor ceu ijjkttuto Het wij bij Broekbuijzenvorst JJ0tp linkeroever gaan bezien, dan Jlr het zeer oude kasteel Oeijen Ooijen, met vruchtbaar bouwland, -éel weiland en moerassen, zooals boven al gezegd is, komende van een vroeger uitstapje van de Maas, het land in. Aan den overkant der Maas ligt de Hamert, aan het Geldersch kanaal. Hier zit men onmiddellijk in de heide, in het zand en in de thans ontgonnen moerassige gronden. Op de hoogte daarachter lag'tgroote graf of urnenveld Precies in zoo groot een aantal of er een veldslag geleverd was. Maar ook op den linker Maas oever, op de grens van Broekhuijzen en Meerlo hebben wij de bewijzen ge vonden, dat daar ook vroegtijdig men sehen gewoond hebben. Daar lagen twee of drie rijen grafsleden, waarin de overblijfselen en de asch der ge storven bewoners in zelfvervaardigde potten van zonnebak of in de zon gedroogde klei, eenigszins in 't vuur gehard, bewaard waren. Achter Wisserhof heeff de Maas weer verdelgend gewerkt, daar wierp ze een streek aan den galgenberg on da hooge heide zandduinen neer, die nu voor een groot deel beplant zijn De streep weideland werd daardoor zeer smal tot een breedte van slechts vijfhonderd meter ingekrompen. Wel behielp men zich met den aanleg van weiden in de meer binnenwaarts het land in aan de beken gelegen gronden. Het gedeelte aan den linker Maasoever vanaf Oeijen tot Blitterswijk, is maar schaars bewoond, een gevolg van het gemis van genoegzaam bouwland Slechts enkele grooten hofsteden Wis serhof, Wijnboverhof, Bergerhof en kleinere keuterijtjes en woningen geven de streek leven en afwisseling. Wordt vervolgd. Smakelijke groenten en kunstmest. (Slot). In een vorig artikeltje vertelden we, dat volgens de meening van verschil lende Nederlandsche deskundigen geen verband bestaat tusschen den achter- uilgang in smaak, welken men bij een deel onzer groenten meende te mogen constateeren, en het gebruik van kunst mest.' Deze meening is bevestigd geworden door proeven, welke Prof Engels te Speyer heeft genomen. Deze onderzoeker vergeleek de produkten bij verschillen de bemestingswijzen bij toepassing van Thomasmeel en super b v. (phosphor zuurmeststoffen), salpeter en zw ammo niak (stikstofmeststoffen) en 40 procents kalizout ondervond hij geen enkel nadeel daarvan, noch wat den smaak noch wat de houdbaarheid er van betreft. De producten waren niet minder dan die, in stalmest geteeld bij gebruik van beer en gier waren ze daarentegen wel slechter. De gebruiker van kunstmeststoffen heeft echter zorg te dragen voor een volledige bemesting, want Prof. Engels constateerde, dat bij weglating van een der drie genoemde kunstmestsoorten, (phosphorzuur, stikstof en kali, de kwaliteit daalde), zooals te begrijpen is. En zoo zal het ook zijn als men enkel beer of gier aanwendt, en deze onvol ledige bemesting niet aanvult met kunstmest. De Conserven-industrie te Braun- schweiz nam voor haar fabrieken ook proeven voor deze industrie vooral is de vraag van gewicht, bij welke be mesting de fijnste en duurzaamste produkten worden gewonnen. De proeven werden breed opgezet Kunstmest wsrd gegeven naast onbe- meste perceelen stalmest naast stal èn kunstmest; stalmest naast volledige, juiste kunstmestaanwending, en idem naast eenzijdige kunstmeslbemesting, waarbij de stikstof overheerschte. Aldus werden proefnemingen gedaan bij 9 groentesoortenerwten, worteltjes, spinazie, witte, roode en savoyakool, asperges, boonen en augurken. Als kunstmest werd gebruiktsuper, kalizout 40 pCt, en Chili. Resultaat bij geen enkele van de 9 soorten ken ook maar eenigen nadeeligen invloed worden vastgesteld, noch op de structuur noch op den smaak en den reuk bij het koken. Asperges kregen bij stalmest het cijfer 11.7, bij juisten kunstmest 19 51 Dat verschil spreekt zeer duidelijk ten gunste van het kunstmestgebruik En merkwaardig is ook, wat het onderzoek leerde aangaande de kwaliteit van zuurkool. Kool van kunstmest zoo hoort men wel beweren wordt na het snijden eerder week dan die bij stal mest geteeld. De proeven te Braunschweiz leerden echter het tegendeelde kunstmest- koolen bleven goed hard, de andere werden na het snijden week. Me dunkt: de consument kan nu gerust zijn 1 Hij mag althans de schuld niet bij den kunstmest zoeken, indien de groenten hem minder goed smaken dan vroeger het geval was. Weaken ea Mededeelingen. Niet alleen ten onzent beslaat een pachtvraagstuk, ook in andere landen. In België zoekt men naar een op lossing, een ontwerp Pachtwet is in 1925 reeds ingediend, maar men kon hel niet ééns worden. Voorgesteld was, dat het pachlcon- tract minstens drie jaar bindend zou zijn, anderen wilden hier 9 jaren van maken, voorts zou een vertrekkende pachter schadeloos gesteld worden voor wordt gezond en sterk het krjjgt mooier glans het wordt vrjj van roos het blft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. aangebrachte verbeteringen, terwijl land, in eigendom bij openbare licha men opnieuw zou kunnen worden ge pacht zonder publieke inschrijving. De Tweede Kamer nam een pacht- termijn van 9 jaar aan, maar wat zal de Senaat (le Kamer) doen Vermoedelijk iets anderseen speci ale landbouwcommissie uit de Senaat sprak zich met 9—7 stemmen uit voor een pachttijd van 3 jaar. o Dit voorjaar heeft men zich in ver schillende streken beijverd om den runderhorzel tegen te gaan door de larven in de huid der koeien (worm- bulten) te verwijderen. Deed men dit tot dusver met een pincet, nu echter wordt aangeraden de rijpe wormbuiten in te smeren met een bepaalde zalf. Nadere inlichtingen geeft de Com missie geeft de Commissie tot bestrij ding der runderhorzels: Secretariaat Biltstraat 168, Utrecht. De lijd is nu voorbij, maar houd dit in gedachten tot volgend voorjaar, of beter nogvraag reeds nu de noodige inlichtingen. Weet gij Weet gij: dat de in ons land gebrui kelijke mergelsoorten een gehalte heb ben van 80 tct 95 pet. koolzure kalk; dat de koolzu* -gel des te beter oplost .e fijner ver deeld is; dat theorolisch de fijnste mer gel steeds de beste is; dat, ze nooit te fijn kan zijn; dat men echter practisch zekere grenzen moet trekken; dat eener zijds naar de grove zijde als eisch moet gesield woiden, dal minstens 75 pet. van de mergel door de Thomas zeef gaat, dat wil dus zeggen, dat ze minstens even fijn moet zijn als Tho masslakkenmeel; dat men anderzijds naar de fijne zijde als grens dient te stellen, dat de mergel goed uitstrooi baar blijft en niet al te licht gaat stuiven Weet gij: dat gij dient te zorgen voor een goede droge bewaring der mergel en voor goed mengen met zoo droog mogelijken grond; dst de beste gelegen heid daartoe biedt de eenigszins opge droogde geploegde stoppel? Weet gij: dat er thans Limburgsche en Belgische mergel in den handel komt, die even goed gemalen is als de Duitsche en dus in dit opzicht volko mpn gelijkwaardig is; dat het onder zoek op fijnheid moet geschieden door het Rijkslandbouwproelslation, evenals het onderzoek op gehalte Samenvattend, weet gijdat u dient te koopen de fijnste, niet hinderlijk klevende mergel, welke zoo mogelijk tevens per procent koolzure kalk de goedkoopste is? Overreden en gedood. ie Heerlen is het 8-jerige dochtertje van de wed. C. te Schaesberg toen het den weg wilde oversteken door een auto overreden. Ernstig gewnnd werd de kleine naar het St. Josepbziekenhuis overgebracht, waar het aan de gevol gen is overleden. Rangeerder doodgedrukt. Bij het rangeeren is Maandagavond de 33 jarige rangeerder N. te Schoon hoven tusschen twee treinen bekneld geraakt en doodgedrukt. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Het lijk is naar het politiebureau ver voerd. Bekneld geraakt. Bij het voeren van een paard is de landbouwer J. v. Dijk te Nistelrode bekneld geraakt tusschen het dier en de voederbak en zoo ernstig gewond, dat hem de laatste H. H. Sacramenten moesten worden toegediend. Het spoorwegongeluk te Zandvoort. De machinist H. de Beer, die bij het spoorwegongeval f,e Zandvoort ernstig gewond werd, is Zondagmiddag aan de gevolgen overleden. Onder de gewonden is ook een zekere E. Keur, die een dijbeen heeft gebro ken, terwijl de echtgenoot van de overleden juffrouw Keur een kaakfrac tuur heeft bekomen. Pijnloos Scheren Vlug Scheren Schoon Scheren zonder dal Uw huid stukgaat of na- schrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met een weinig Doos 30,60 Tube 80 ct Inbraak. Inbrekers hebben zich in den nacht van Zaterdag op Zondag toegang ver schaft tot de woning van den heer Smit, onder directeur van de Bruin kolenontginning Carisborg te Heerlen. Zij hebben het gehesle huis overhoop gehaald en zich te goed gedaan aan dranken en spijzen. De familie S. vertoeft op hel ogen blik in Zwitserland, zoodat niet kon worden vastgesteld, wat vermist wordi. In verband met deze inbraak zijn Zondagavond te Echt twee personen en Maandagmorgen le Heerlerheidi nog twee personen gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. Inzamelingen in de courant. Door de Kerkelijke Overheid werd onze aandacht gevestigd op de bepaling van h6t nieuwe «Concilium Provinciale" dat met ingang van 1 Januari j 1. kracht van wet heeft gekregen, volgens welke in de Katholieke couranten geen bijdragen mogen worden verzameld voor eenig goed werk. tenzij daarop de toestemming - ctiop is ver kregen Uit een boom gevallen en gedood. Maandagmorgen viel te Exloo de 25 jarige timmermansknecht Frederiks uit een boom. Hij was onmiddellijk dood lBTApofh en Drogisten.Prijs 75AOen25ct.| 730 —13 719—8 Bügeloof. Men schrijft uit Wageningen Een 4 jarig kind van een echtpaar alhier was al geruirnen tjd ziek, ten slotte meende men dat het betooverd zijn zou. Men won het advies in van een dame te Zeist, die ontdekte dat hel kind was aangeraakt door een «kwade hand", welke, de hand zou zijn van den kostganger, die met de helm geboren moet zijn. De kostganger moest negen dagen de deur uit, dan zou het kind genezen zijn. De kostganger werd daarop buiten ds deur gezet, waarop de beterschap intrad. De kostganger heeft echter zijn beklag ingediend hij de bevoegde macht. Doodeljjk ongeluk by liet voetballen» De G. G en G. D t9 Amsterdam heef1 Maandagmiddag naar de ouderlijke woning vervoerd het lijk van een 12-jarigen jongen, die met een clubje vriendjes in de Transvoalstrsat aan het voetballen was geweest en daarbij den bal tegen het voorhoofd had gekregen. De jongen viel achterover met het hoofd op het trottoir en verlopr het bewust zijn. Een ijlings te hulp geroepen ge neesheer kon slechts den dood consta teeren. Of deze was veroorzaakt door den val, dan wel door den massieven gummibal is nog niet komen vast te staan. Ernstig Mynongeluk. Uit West Frankfort in den Ameri- kaanschen staat Illinois wordt een ernstig mijnongeluk gemeld. In den Peabody heeft op een diepte van 200 meter een ontploffing plaals gehad waardoor lal van mijnwerkers van de buitenwereld afgesneden werden. Het is den reddingsmanschappsn gelukt een groot aantal der ingealotenen te be vrijden, doch er is ook een groot aantal dooden. Tot nu toe ziju 23 lijken geborgen. Smokkelen van gedistilleerd. Door de rechtbank te Breda werden Dinsdag niet minder dan 45 zooge naamde belastingzaken behandeld ze betroffen in hoofdzaak het smokkelen van gedistilleerd. In veel gevallen ge schiedde het in opdracht van derden, die buiten schot blijven en een kleinig heid per liter betalen voor het «over- brengen". Coöp. Veilingvereenigingto Vcnlo. De omzet in 1927 bedroeg in totaal f 3146012 61. Er werden verkocht 36765913 eieren, welke opbrachten f 2418357 89 of ge iniddeld f 6.577 per 100 stuks. Groenten en fruit brachten op f 727654.72. De teelt van zacht fruit. Waar overal in den lande reikhal" zend wordt uitgezien naar totstand koming van kleine bedrijven voor den landbouw, waar in alle provincies van ons land drang beslaat naar emigratie omdat hier geen loonend bestaan in het vooruitzicht ligt, biedt juist de teelt V8n zacht fruit, toegepast op kleine stukken land voor velen een bestaans mogelijkheid. We lezen met genoegen, hoe de heer M. v d. Broek in het weekblad N C.B de zwarte bessenteelt aanbeveelt. We zien door P- Doens, priester, een ver slag bekend gemaakt over gemiddelde opbrengst per H. A. in landbouw van f 411, terwiil in tuinbouw f 1342 werd gehaald volgens de rijkslandbouwboek* houdbureaux te Groningen. We weten, dat overal waar deze cultures zijn aangepakt, centrums van voorspoed en welvaart zijn geworden, daarom verdient juist deze richting de aandacht van allen. We lezen, dat deze teelten nog loo nend zijn op gronden van 5000 gulden per H.A. en meer, terwijl de landbouw- opbrengsten in onze streken van 1000 tot 1200 gulden per H A. reeds hoog genoemd worden. Hel propageeren van deze bronnen is voor onze streken een verdienstelijk werk en alle aandacht waard. Zien wij niet in Rust Roest hoe zelfs op maagdelijke heide in Zundert prach tige resultaten met aardboienteelt wer den behaald. Hier is belang voor velen, zoowel landeigenaar als landarbeider; ook door splitsing vari groote boeren bedrijven om al zijne kinderen in eigen bedrijf en op eigen grond een positie te verschaffen ook jongelui die uilzien naar positips in Frankrijk of willen emigreeren naar Canada vinden hier op eigen bodem overvloed van loonende bezigheid. Door lezingen en voorlichting moet hier werk worden tot stand gebracht, voor den bloei en welvaart onzer streek. Naar we vernemen heeft de Wed. H. v Gompei te Bsrgeijk Hof, dit jaar van 15 aren tuingrond voor ruim 500 gulden aardbeien aan de Eindhovensche veiling geleverd. Dit voorbeeld heeft reeds navolging gevonden en enkele boeren gaan tot aanleg over. Hot gevaar van electrische geleidingen over straten en wegen. Naar aanleiding van een bericht uit Budel, over het verongelukken van een paard uoor den electrischen stroom, wordt uit Budel rog nader aan de B. Ct. gemeld «Zaterdagmorgen zag de heer H. Geenen, dat de top van zijn bij zijn huis staanden Canadaboom in de straal lag. Bij nader toezien bleek dal deze zware tak was terecht gekomen op het electrische laagspanningsnet en dal tengevolge daarvan een draadbreuk had plaats gehad. De heer Geenen wist de gevaarlijke leiding met behulp van gummi van de straat op een akker neer te leggen zoodat hij voor 't ver keer over den weg onschadelijk was gemaakt. Het toeval wilde evenwel dat de ter plaatse passeerenden landbouwer met zijn kar en paard over den akker reed waar de draad lag. Hst paard kwam in aanraking met den draad en werd bijgevolg geëlectrocuteerd. De voerman kwam er wonderlijk genoeg ongedeerd van af". Zou het geen aanbeveling verdienen om onder electrische draden, die over straten of wegen gespannen zijn een beveiligingsnet aan te brengen voor eventueelen breuk der draden, waar voor vooral bij storm steeds groot ge vaar bestaat Of moeten er eerst ernstige onge lukken voorvallen De redders van de „Mafalda". Huldiging en onderscheiding der Alhena bemanning. S.S. Alhena is Vrijdag bij terugkomst in Rotterdam op hartelijke wijze ver welkomd. In de loods Argentinië aan de Lek haven, welke feestelijk was opgesmukt, zijn ten aanschouwe van enkele duizen den belangstellende" de dappere redders der «Principesaa Mafalda" gehuldigd Aan boord had de Italiaansche gezant de mannen al gehuldigd, in de loods werden door den directeur van de maatschappij, waartoe de Alhena be hoort, kapitein en bemanning gehuldigd om hun betoond edelmoedig optreden en dapperheid en de bescheidenheid welke de bemanning toonde ien opzichte van gebrachte huides. Spr deed mede- deeling, dat de maatschappij f 5000 voor de bemanning bsschikbaar had gesteld als stoffelijk blijk van waardering. Minister Van der Vegte dankte namens de Nederlandsche Regeering, die in deze de tolk was van het geheele volk, voor de redding van meer dan 500 menschenlevens, voor de groote zorg die aan de geredden is bewezen en voor de schoone bladzijde die door hun optreden aan het Geschiedboek van het Nederlandsche zeewezen is toegevoegd. «Wij zijn trots op u allen en ik prijs de reed^rij gelukkig, die ha8r schepen met zulk een bemanning kan voorzien De Regeering heeft ook uitdrukking gegeven aan haar gevoel van bewondering voor uw daad en het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagt de volgende onderscheidingen toe te kennen Ridder in de orde van Oranje Nassau, H G. Smoolenaars, kapitein de zilve ren eerepenning voor menschUevend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift aan C H Bakker, le stuurman, J Kuiper, 2e stuurman, J. van Engesdorp Gasleloors, 2e machinist; de bronzen eerepenning voor raenschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift aan G. Sissingh, 3e stuurman, W. Raadsen, 4e stuurman, H. J. Krijn en 4a stuurman, M. J van Doeselaar, bootsman, M Hollrop, timmerman, J. Ommering, matroos, P. Kalkman, ma troos, P. Teekens, matroos, L. Oosterom, matroos, J. Zwaai, matroos, J. Lekker- kerk, matroos de eere medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in ziiver, aan J. J. Brien, chef hofmeea ter de eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan B. K. Loke, matroos In deze rij is de naam van den marconist A. Wentzel niet vermeld. Hij zal echter weldra eene onderschei ding ontvangen. Genezingen van kinkhoest. De nieuwste geneeswijze voor krink- hoest is de «aeroplaan therapie" meldt de Berlijnsche medische correspondent van de «Lancet". Dr Kettner te Charlottenburg had een patiënt, die een vliegtuig bezat en deze vroeg den dokter, of zijn twee dochtertjes, reap. 9 en 11 jaar oud, een klein vliegtochtje mee mochten maken, ondanks hel feit, dat ze kinkhoest had den. De dokter gaf zijn toestemming en het resultaat was, dat de kinkhoest- patiënten na de eerste luchtreis belang rijk beier werden. Dr. Kettner adviseerde den vader daarop, deze luchtkuur te herhalen en in korten tijd was de ziekte verdwenen. De kinderen bleven telkens een uur in de lucht en het vliegtuig steeg tot een hoogte van ongeveer 10 000 voet, Dr. Kettner steli nu voor, dat de grooie vliegtuigfabrieken vliegtuigen voor proefnemingen op dit gebied be schikbaar stellen. Een ry'ke arme. In een huis in een van de armste wijken van Manchester is verstopt in oude kranten een bedrag van 2500 pond sterling aan bankbiljetten en gouden en zilveren munten gevonden. In het huis woonde in schijnbaar kommervolle omstandigheden een 70- jarige vrouw die, daar zij stervende was, naar het ziekenhuis werd ver voerd. Tevens bleek, dat zij op een bank nog duizend pond sterling had staan. IngBsaniea Msdsisiliagsu. Bevrjjd uw lichaam van urinezuur Bij verzwakte nieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen zooals rugpijn, urinestoornissen, blaoskwaler, rheumatische pijoen, stijve en gezwol len gewrichten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Gij die"t de behoorlijke werking uwer nieren le herstellen, waardoor zij de vergiften uit uw bloed fiilreeren. Het is onverantwoordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheumaliek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ont wikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken er» versterken. Wacht niet langer 1 Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek mermiddei, in geheel Nederland om zijn succes bekend Duizende dankbare mannén en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1 75 per flacon. 34 VERKRIJIe KRUISSTRANRAY Overal aan btbiedei zonder prijsverh ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 825 000 eieren. Groote eieren van f 11.tot f 13. Kleine eieren van f 7 60 tot f 10.90 Eendeneieren van f 11.50 tot f 11.90 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag was de. aanvoer 230 000 eieren. Groote eieren van f 11.10 tot f 12 30 Kleine eieren van f 8 50 tot f 10 Ganzeneieren van t 28 80 te beveelt zich aan voor het maken van schoenen en alle voorkomend reparatiewerk NETJES en BILLIJK worden spoedig geleverd door Firma van den Munckhof. aan concurreerende prijzen. i worden degelijk en netjes uitge voerd. Aanbevelend, MAASHEESCHE WEG. A nth'. Mager Inlen, Vetnootjesion t Carishorgïetle Bij afname vt Kg. meer 10 ct. per. mind Alles wordt prijsv hooging aan horgd. A end, zc Brandstofjel. Waterdichteren Werkeeme eigengemaakt hrk f f Idem fabrieksf 4.9C Verder alle sc Sch werk aan prijzereden concurrentie. Atelend OOST1 Alle s( steeds verhar. aan vermindarijze Op verlangen hu zorgd 22 zonder prho Beleefoeve A S* GASSTÏ. >8' bot 2(0 I Venloscheïi \te Venio t

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6