PUR F. Sijbers- Poels. Stempels Gesprongen handen We gaan verhuizen, wie gaat er mee! Sport. Een menschenvriend. Marktberichten. Gemengde Berichten. Bruinkool-briketten, Stukkolen, Vetnootjes en Anthraeiet cruwe huid schrali I i ppen Doos 30-60-90ct. Bij Apotlien Crogvstenj 669—14 Aan vele vaders en moeders beter irizichi in de opvoeding. Aan ijverige arbeiders veel werk en een goed loon. Aan allen, meer liefde voor God. Aan de pastoors, iederen dag druk bezochte kerken. Dat alles is voor vandaag of morgen niet te verwachten. Intusschen werke i'der aan zijn geluk, en make zelfvan i;)28 een zalig jaar. lui en lekker leven leiden ten koste der armen 1 Heeren Socialisten, zijn er onder u misschien ook, die zich zoo opofferen voor den armen medemensch als deze priester deed en zoovele op gelijke wijze doen. Die dit kan zingen is goed af. Hij h *eft ten minste een woning. Doch er is een soort, dat door velen harteloos op straat wordt gezelde Kinderen: Uit Duitschland, Oostenrijk, Hongarije werden treinen vol jeugd naar ons land gebracht, om ze te doen herleven, maar eigen kinderen mogen niet wonen. Talrijke huizen in de stad zijn voor iedereen toegankelijk, behalve voor een vader of„moeder met kinderen Msn wil de perceelen goed houden minder onkosten hebben en ze niet luien onderkomen, men beschermt het vSloenen huis als de gierigaard zijn ge Ldkist. Doch men vergeet zijn eigen jeugd loon men zong en sprong en door i.iemand werd gehinderd; ^'men gunt thans niet aan het komend geslacht, wat men zelf vrijelijk heeft kunnen doen. Men wil opstapelen, zelf onbezorgd on door niemand gehinderd leven, maar hindert wel de anderen, donr ze uit de woning te zetten, alleen omdat ze kinderen hebben. »Toch, wordt er soms gezegd, zijn het goede christen vrome menschen." 't Kan wezen; doch deze begrijpen niet het woordwat ge den minste der mijnen gedaan hebt, hebt ge Mij ge daan. Ze hebben zich met hun geheele christen vroomheid niet weten op te werken tot christen gevoel der vrouw, io. een stad van Limburg, die de huizen, dio ze bezat slechts verhuurde aan huisgezinnen met minstens 5 kinderen Door zoo zorgvuldig op hun huizen verliefd te zijn, werken ze de groote zonde van kinderbeperking in de hand en verbant men de kleinen uit de samenleving. Zoo doen wij China concurrentie aan, waar aan de kinderen ook het bestaan wordt geweigerd. Vergeten de huisbezitters niet den tijd, dut ze, ook in een woning, hun eigen jeugdig leven leidden. Moet ook de kleine zwijgen in dezen somberen tijd, moet de jeugdige stem, dio nog hartelijk kan lachen, veralom- m -n. Mag het kind, dat nog innige vreugde kent, wiens oogen nog kunnen stralen van geluk als geen andere, ziekelijk stil neerzitten of geheel uit de samen leving verdwijnen? Gunt den kinderen een onderdak in de woningen, de kleinen worden met den dag kostbaarder, waardevoller voor de samenleving, bij het steeds lager wordende geboortecijfer. R. K. F. Wedstrijdprogramma voor de maand Januari. 8 Januari. CuyckVenlo BoxmeerUnion TreffersGennep 15 Januari. Venlo—Treffers UnionD.S.O, Gennep—Cuyck 29 Januari. Venlo—Union GennepD.S.O. CuykTreffers D.S.O. II dat de 3e plaats der Competitie-ranglijst bezit, gaat as. Zondag naar Broekhuizenvorst om al daar haar zevende Competitie-wedstrijd te spelen tegen Excelsior I, Wanneer D.S.O. II zoo speelt, als ze j 1. tegen America deed, gaan de puntjes onge twijfeld mee naar Venray. ingekomen en vertrokken personen van 23 tol 30 Dec INGEKOMEN A. M. Janssen, bakker, Maasheesche weg 5 van Seven um. A. G. J. Madou, zonder beroep, Merseloscheweg 31 van Helden H. Gerrats, zonder beroep, Merse loscheweg 31 van Helden. J. M. J. Kessels, molenaar, Oirlo F 6a van Meerlo. VERTROKKEN J. M. B. Hermkens, dienstbode, naar Venlo, Markt 18. J. H van den Heuvel, sigarenmaker, naar Brielle, Kerkstr. 146. C. H. Claassens, zonder beroep, naar Bergen (L). C. W. Wouters, zonder beroep, naar Eindhoven, St. Severiusstr&at 18. In een Novembernacht werd kapelaan Engels van Mühiheim bij een zwaar zieke vrouw geroepen. Zij woonde in een arme leemen hut ongeveer een mijl buiten de stad. Het weer was s1»cht, de wind joeg den kapelaan en zijn gezel voortdurend regen en sneeuw in 't gezicht en, toen zij eindelijk aan de woning aankwamen, waren beide doornat. Wat de priester nu aantrof, was verschrikkelijk. De zieke vrouw !og zonder eenig dek op een handvol sU'OOdaarbij hurkten de man en de noeder. De priester diende de H.H Sacramenten toe en riep toen, de tranen in de oogen: «Mijn God, hoe verschrik kelijk!" Hij haalde zijn portemonnaio te voorschijn en schudde die op tafel uit: «Neem dit; weldra zal u hulp geboden worden." Door den storm en sneeuwregen trok de kapelaan met den dienaar weer naar tie stad terug. Het kon zoo wat twee uur in den morgen zijn, toen de nachtwacht een man snel, hijgend en hoestend, een zware mand op den rug, door de straten zeg gaan. Hij kwam hem verdacht voor. Dwacht trok dus den sabel, liep hem ar hierna en gebood «Halt, ik arresteer til" En meteen hield hij den diefi de lantaarn voor het gezicht. Nog meer dan de kapelaan schrok do nachtwacht, toen hij den vermeen den dief erkende. Aanstonds was de zaak opgehelderd en de goede man bood den kapelaan iemand te zoeken dia voor hem bed en dekking en voed- sel naar de arme woning bracht. De priester wilde daarvan niet weten, maar zelf zijn liefdewerk voltooien. En den volgenden morgen te zes uur no den geheelen nacht den armen v.iken gediend te hebben, stond kapelaan Engels aan het altaar om zij i God te dienen. Dat zijn nu die luie pastoors, die y! jen aan zich zei ven denken en epn ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 600000 eieren. Groote eieren van f 11 50 tot f 13. Kleine eieren van f 8 40 tot f 10 50 Eendeneieren van f 9.— tot f 9.50 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni ging van Maandag was de aanvoer 225 000 eieren. Groote eieren van f 11 30 tot f 12 60 Kleine eieren van f 8.80 tot f 10.90 Eendeneieren van f 11 50 In den woonwagen gevonden. Te Venlo werd in een woonwagsn, staande op de Kleine Heide.bij visitatie door de politie ontekt, dat zich daarin ophield een 14 jarig meisje, van wie niemand de herkomst wist Zij noemde zich Ida A. en wist geen geboorteplaats, noch geboorteland op te geven. De commissaris van politie zal haar ter beschikking der regeering stellen, na onderzoek van mogelijke vroegere ontvoeringen in binnen- en buitenland, Doodel\jke mijnongevallen. Men meldt uit Heerlen Het totaal aantal doodelijke mijn ongevallen bedroeg in 1927 34, tegen 33 in 1926 en 41 in 1925. Slachtoffers van het ys. De 16-jarige Joh. Startte Hesselingen is Zondag hij het schaatsenrijden in het Meppelerdiep verdronken. Te Drempt zakten Zaterdagmiddag de twee gebroeders E. door het ijs en kwamen in een kolk terecht. De heer S. uit Doesburg zag het ongeluk en slaagde er in een der drenkelingen te redden. De andere verdronk'; zijn lijk werd spoedig gevonden. Zondagmiddag zijn, naar de N. R. Crt. meldt, nabij Uitermeer, onder Weesper- karspel, de beide broertjes Jan en Frans Hamers, van Weesp, in een wak geraakt. Jan kon door een boer worden gered, maar de 10-jarige Frans is verdronken, 's Avonds was het lijk van het jongetje nog niet gevonden. In een wak gereden en verdronken. Zondagmiddag is op het Zwaluwen nest te Warmond de bakker J. M Ludlage, afkomstig uit Alphen a. d Rijn, in een wak gereden en verdron ken. Men had ter plaatse van het ongeluk niets gemerkt, doch Maandag morgen kwam de vader van het slacht offer naar zijn zoon informeeren, die daar Zondag schaatsen gereden had Men is toen gaan zooken en vond het lijk. Het horloge was op 4 uur blijven stilstaan. Zondagmorgen zou het 11-jarig meisje van de B te Amstelveen naar de kerk gaan en daarna haar grootmoeder nieuwjaar gaan wenschen. Toen het kind Zondagavond nog niet was thuis gekomen en de ouders op onderzoek uittogen, bleek het, dat zij noch in de kerk noch bij haar grootmoeder was geweest. Men is toen overal gaan zoeken en Maandagmorgen vond men haar lijk in een wak in het ijs. 25 mille verduisterd. Door een hoofdcommies bij den Gem. Gen. Dienst te Rotterdam is 25 mill, verduisterd. De dader is voortvluchtig Verdronken. Nieuwjaarsdag is de 15-jarige Op Hubertus Bergers te Haren-Megen, die zich met de fiets op het ijs waagde, waarschijnlijk in een wrak gereden en jammerlijk verdronken. Den volgenden morgen vond men het lijk. Niet-Nederlandsche katholieken in de mijnstreek. Evenals vorige jaren beeft Deken Nicolaye te Heerlen op Nieuwjaarsdag vanaf den kansel mededeelingen ge daan omtrent het afgeloopen jaar. In het afgeloopen jaar, zoo deelde hij o.m. mede, werd ook begonnen met de geestelijke verzorging der niet Nederlandsche katholieken in de mijn streek. Reeds waren hier 2 Hongaarsche, 2 Poolsche, 1 Yoego Slavische en 1 Tsjechisch priester, terwijl onder de hier wonende Duitschers voortdurend een Duitsch priester werkzaam is. Alleen in de gemeente Hserlen wonen 4500, in de geheele mijnstreek niet minder dan 20.Ó0Q niet Nederlandsche katholieken. Belgische sigarenmakers, t Schijnt, dat het met de sigaren- industrie in 't noordoosten van België gaat, althans meer dan 500 siga renmakers komen dagelijks met auto bussen om in zuidoostelijk Brabant te werken. Het loon dat hief wordt verdiend, is bijna tweemaal zoo hoog als dat hun ner collega's in België. Nederland als geldschieter op de tweede plaats na Amerika. Het leenen van buttenlandsch geld door Duitschland schijnt plotseling af geloopen, althans lijdelijk. Terwijl Duitschland in October nog ruim 500 millioen mark leende, daalde dit bedrag in November tot ruim 87 millioen en in December tol 200.000 Mark. Het memorandum van den agent generaal voor de Dawes-betalingen en zekere ongerustheid zoowel in Duitschland zelf als in het buitenland ten aanzien van den finalen afloop der ongehoord opgedreven leeningspolitiek hebben tot dien achteruitgang, die in December bijna een stilstand is ge worden, stellig krachlig bijgedragen. Het heele jaar 1927 was overigens een recordjaar. Duitschland leende in het buitenland 1529 millioen mark 230 millioen mark méér dan in 1926 en 79 millioen meer dan in het jaar 1925. In totaal steeg in de drie laatste jaren de buitenlandsche schuld van Duitsch land netto met 4 milliard 600 millioen mark. Daarvan werd (ieder jaar) tus- schen drie vierde en twee derde in Amerika geleend. Na Amerika komt in de rij der geld leeners onmiddellijk Nederlandmet een percentage van resp 8.6 pet. 11 7 pet. en 16,3 pet. in de jaren 1925,1926 en 1927. Voor 1927 bedraagt dus volgens deze cijfers, die wij in het «Handels blad'" vinden het door Nederland aan Duitschland gele«nde kapitaa ongeveer 249 millioen mark of bijna 150 millioen gulden Volgens een vroeger reeds in genoemd blad gegeven becijfering heeft Neder land in de laatste vier, vijf jaren iü totaal 800 millioen gulden, aan Duitsch land geleend, waarvan een kJein ge deel te schijnt gebruikt te zijn om andere leeningen terug te betalen. De Nederlandsche kapitaalvorming brengt dus rijke vruchten voort... voor een concurreerenden industriestaat Hun verstand verloren. Droevige cijfers in ons land. Een stijgende lijn, vol ontzetting, vertoont het toenemend getal krank zinnigen in ons vaderland. In het jaar 1860 bestond de bevolking der krankzinnigengestichten in Neder land uit 2070 verpleegden. In het jaar 1880 bestond de bevol king der krankzinnigengestichten Nederland uit 4216 verpleegden. In het jaar 1900 bestond de bevolking der krankzinnigengestichten in Neder land uit 8139 verpleegden. In het jaar 1920 bestónd de bevolking der krankzinnigengestichten in Neder land uit 15407 verpleegden. In het jaar 1922 bestond de bevolking der krankzinnigengestichten in Neder land uit 16452 verpleegden. In het jaar 1926 bestond de bevolking der krankzinnigengestichten in Neder land uit 19065 verpleegden. Voelt ge niet een stille bedreiging in de stijgende getallen van deze eentonige opsomming Thans, eind 1927, bestaat de gestichts bevolking uit ongeveer 20100 krank zinnigen. Meer dan twintig duizend opgesloten geesteszieken Elke twintig jaar nam het aantal menschen, dat van de maatschappij, wegens zoo goed als ongeneeslijke zielsziekten, afgezonderd moest worden, met 100 pet. toe Waar moet dat heen Hei aantal van hen aan wier zorg onze meer dan 2000O gestichtskrank zinnigen zijn toevertrouwd, bedraagt ongeveer 6000. Degenen onder ons, die een zeer hoogen leeftijd zullen be reiken, kunnen dus misschien nog beleven dat een leger van een kleine 100.000 personen zich aan de zorg voor het krankzinnige deel van ons volk zal moeten wijden. En als men bedenkt, dat in de pro vincie Noord-Holland het bedrag der verplegingskosten van een krankzinnige reeds zoo hoog is, dat menig gezond en hardwerkend huisvader het als inkomen niet versmaden zou (f 1400), kan men nagaan, van hoe groot belang het is, eens bijzondere aandacht aan dit vraagstuk te besteden. Als oorzaken van de groote toename der gestichtsbevolking noemt de Limb' Koer., waaraan wij bovenstaande ont- leenen, de ontwrichting van het gezins leven het afschuiven van geestelijk hulpbehoevende ouders door pliehtver- geten kinderen en van geestelijk ge brekkige kinderen door gemakzuchtige oudersde invloed van bioscoop en (vrije) drukpershet wegwerken van straattypen en dorpsgekken het hellend vlak der vrijdenkerijhet intellectua lisme toekomstangstminderwaardig heidsangst. In bovengenoemde getallen zijn niet begrepen de niet in gestichten ver pleegde krankzinnigen. Brand Te Oploo is de groote boerderij met café van J. Selten geheel afgebrand. Vee en inboedel werden grootendeels gered. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. In een wak gereden. Bij het vangen van waterhoenders is de 18jarige van Z. te Hurwenen in een wak geloopen en verdronken. Te Meppel is de 19jarige Stardt bij het schaatsenrijden in een wak ge reden. In een put gevallen. Op het Schotelzen te Arendonk heeft zich naar de »L. K." meldt een ernstig ongeluk voorgedaan. Een zekere vrouw Meulemans ging naar de put om water, zij gleed daar uit en viel in de put. Haar man, die het ongeluk zag gebeuren, snelde toe en waagde zich in de put; hij hield zijn vrouw eenige seconden boven water. Toen niemand ter hulp opdaagde, moest hij de vrouw loslaten Hij klau terde uit de put en ging hulp halen. De vrouw was toen de hulp kwam, ech'er reeds verdronken. Weer een roofoverval. Op den weg naar Viare in de Parij sche banlieue is binnen enkele dagen de derde roofoverval gepleegd. Een handelaar in chemische pro ducten kwam onderweg met vrouw en kind in zijn auto bij het bosch van Viare een wegversperring van takken en knuppelhoul tegen. Toen hij stilhield, kwam uit hel kreupelhout een kerel op den auto af en eischte van den koopman zijn geld, onder bedreiging met een revolver. De koopman wierp hem zijn porte feuile met 170 francs toe en toen de roover hukte om deze op te rapen schoot de koopman met zijn eigen revolver op zijn aanvaller, doch miste. De roover sprong op en schoot meteen den koopman dood. Daarop nam hij de vlucht. De vrouw van het slachtoffer kon ondanks de hevige ontroering het dichtsbijzijnde dorp bereiken, waar zij de politie van de snoode daad op de hoogte stelde Deze stelde terstond een onderzoek in. Ongeluk met vuurwerk. In den Oudejaarsnacht is te Bruns- wijk een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de directeur der Reinmetall A. G., Auerbach, als slachtoffer is ge vallen. Toen bij een Oudejaarsvuurwerk een z.g. kattenkop weigerde af t8 gaan, wilde de heer Auerbach het stuk vuur werk onderzoeken. Hierbij ging het af en door de ontploffing werd den heer Auerbach het schedeldak weggeslagen, zoodat de dood dadelijk intrad. Belasting op de vrijgezellen. De belasting op de Italiaansche vrij gezellen, die op 1 Januari vier maan den in werking was, heeft lot nu toe 15 millioen Lire voor de Italiaansche schatkist opgebracht.J Een nieuwe lijst van alle vrijgezellen in Italië zal de volgende week worden gepubliceerd en de regeering denkt van hen een bedrag van 50 millioen lire per jaar aan betaling te ontvangen. Een bedelaar die f 1200 per week verdiende. Bij een onlangs ingestelde enquete over de bedelarij in New York is het volgende gebleken. Het beroep van bedelaar is zoo winst gevend, dat een jongeman, wien men een loon van 60 gulden per week aan bood er de voorkeur aan gaf, te bedelen Een individu, dat er goed slag van had het medelijden op te wekken, wist het zoo ver te brengen, dat hij in één enkele week 1200 gulden verdiende. Sommige bedelaars bezitten bank- conto's, laten zich per taxi vervoeren en verblijven des winters als echte kapitalisten in Florida. Er zijn bedelaarsscholen, waar men leert, hoe een amputatie te simuleeren en hoe voor blindeman te spelen. Een eenbeenige eigenaar van een boerderij in New Yersey, die bij een spoorwegongeluk verminkt werd, treedt te New York als bedelaar ep, beweze^d een oud soldaat te zijn, die in den oorlog werd gewond. Een gevaarlijk heerschap gevat. Te Bridgeport in den staat Connecti cut is een zekere Frank Wille gear resteerd wegens het feil, dat hij zestien vrouwen in vijf maanden tijds getrouwd had. Bovendien is hij deserteur en vervalscher. Bij zijn verhoor bekende hij, overi gens wist hij zich het juiste aantal huwelijken niet meer te herinneren. Van zijn gevaarlijke mentaliteit gaf hij blijk door de volgende woorden Ik houd van haar, later verlaat ik ze. Scheiding heb ik niet noodig. Als ik van één van haar genoeg heb, ontdoe ik mij van haer... en ik zet een adver tentie in de krant. Zoodoende heb ill nog vier-en-tach'ig antwoorden vai personen, die mij dadelijk wille trouwen. Zijn laatste vrouw, die hij verli6, uo miiuaip, 15. 1 omdat hij vond, dal zij geen geld had, is opzettelijk uit New Vork overge komen om hem in de gevangenis te bezoeken. 228 millionnairs. Het «Internal Revenue Bureau" deelt mede, dat in het kalenderjaar 1926 in de Vereenigde Staten 228 personen waren met een persoonlijk inkomen van meer dan een millioen dollar. Deze mededeeling is gebaseerd op de inkom stenbelasting over 1927. Veertien van hen hebben een inkomen van meer dan vijf millioen dollar. Het rampjaar 1927. In de laatste tientallen jaren slaat, wat de natuurrampen en haar gevolgen betreft, het afgeloopen jaar 1927 wel met een heel zwarte kool geteekend. Overstroomingen, wervelstormen, aardbevingen en sneeuwstormen hebben het menschdom op een ontzettende wijze bezocht. Een enkele wolkbreuk in Saksen kostte meer dan 100 menschen het levende overstroomingen van den ssissippi met haar nasleep van be smettelijke ziekten, eisëhte meer dan 1000 slachtoffers. Stormrampen deden alïëen in Amerika 400 personen omgekomen. Maar hoe vreeselijke wervelstormen wolkbreuken ook hebben huisge houden, ze waren nog slechts kinder- il bij de vreeselijke onheilen, welke aardbevingen en vloedgolven aanricht ten. Een alleszins betrouwbare schatting geeft een cijfer van 120 000 slachtoffers, alleen tengevolge van aardbevingen. Het hevigst geteisterd werden Japan en China alleen reeds in de Chineesche provincie Kansoe werden 110.000 men schen onder puinen en asch bedolvenl En reeds in Maart van het vorig jaar, dus nog in geen drie maanden tijds, hadden in Japan al een 9000 menschen tengevolge van aardbevingen en vul kanische uitbarstingen hel leven ver loren. Bij dit alles komt nog een ontzaglijke raaterieele schade, zooals ook Italië in hooge mate heeft ondervonden. Vreeselijk waren ook de scheepvaart- ongelukken, waarbij een ramp als van de Principessa Mafalda nog versch in het geheugen ligt. Ook de koude van de laatste weken heeft heel wat menschenoffers geëischt. Ook zij nog herinnerd aan den waan- n van op sensatie beluste lucht- avonturiers bij de oceaanvluchlen. Door hel woeden der elementen, door schipbreuken, spoorwegongelukken en vliegtuigrampen verloren alles bijeen een 200.000 personen het leven. Is het niet als een duidelijke vinger wijzing Gods aan een menschheid, die in dolzinnigen wedijver allerlei vers maken najaagt, die door het leven wil dansen als vlinders. Zal de nagedachtenis aan die 200.000 doo'den als gevolg van natuurrampen van allerlei aard, een vermaning zijn voor velen, dat niet de mensch, maar God de Heer en Meester is van leven en dood Het weer in 1927. Het regenrpste jaar sinds 1888. De koudste December. Sinds in 1909 de waarnemingen m den Hortus zijn begonnen en waar schijnlijk ook sinds in 1888 de Filiaal- Inrichting mét regenwaarnemingen aanving, is 1927 het regenrijkste jaar ffpweest met 975 mm.(1912: 946, 1915- 959) en was 30 pet. boven normaal. Het aantal regendagen (10 mm. of meer) was niet bijzonder groot, n 1 148 tegen 171 in 1912, 158 in 1923, 157 in 1915 en 148 in 1910 en 1925 Blijkbaar zijn dus gi-ooler8 hoeveelheden per regendag gevallen. Het aantal dagen met 15 m.m. of meer, n.l 17, was grooter dan te voren. In 1914 was het 14, verder steeds beneden de 10. Ook het aantal dagen boven 20 m.m n.l. 7, is siids in 1909 de waarnemingen begonnen, Diet voorgekomen. Het aantal uren zonieschijn, 1399, was ongeveer normaal. />e eerste 4 maanden van het jaar was fle de temperatuur boven nor maal, i» Mei en Juni flink er onder, Juli tot 20 October ongsveer normaal, 20 Octfber—10 November veel boven, normaalen daarna bijna steeds er onder. De holste temperatuur, 29,0 gr. C, viel op 5 Juli; de laagste 11.9 gr, C op 21 Jlecember. December 1927 is na December 1890 de koidste geweest sinds 1888; de ge- middede temperatuur uit de waar nemingen te 20, 2 en 8 uur was in eerslginoemd jaar —0.5 gr. C., in 1890 —45 tr. C Het vorige jaar hadden wij in den winter slechts 1 ijsdag (temperatuur het jgheele etmaal onder nul), dit jaar reedt 11 den vorigen winter viel 2.6 m.m in den vorm van sneeuw, nu reeti 10 m m. worden spoedig geleverd door Firma van den Munckhof.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 6