Tweed© Blad va» „PEEL EI MAAS" Met frisschen moed Het Onze Vader FEUILLETON Uit de Landbouwwereld Mijn wenschen voor het Nieuwe Jaar. ZATERDAG 7 JANUARI 1928 Negen en veertigste Jaargang No. I Nauwelijks heeft 't nieuwe jaar zijn intrede gedaan of wij moeten alweer voort, steeds verder op het pad. Eindelijk was er van geen stilstaan sprake. Slechts keek men met wat meer aandacht dan gewoon naar de klok, toen deze met haar laatsten klokslag het oude jaar luidde, om onmiddellijk daarop te gaan verkondigen, dat het nieuwe, de opvolger er is, leeft en voortgaat. En de tijd staat niet stil. Dat kleine onderdeel in 't, uurwerk, 't welk zoo juist de onrust .wordt genoemd, geeft schoon 't karakter weer van den tijd. Die kent geen rust, weet van geen oponthoud, geen uur, geen minuut, geen seconde. En zou de onrust met haar naam in strijd, ook haperen, wij weien allen, hij wiens meter 't kleine ding is, gaat voort. Wij moeten mee. Wij willen ook meewant een dwaas is hij, die den tijd niet ge bruikt. De vraag is maar, hoe En nu is er een spreekwoord, 't welk ons toeroept „doe wel en zie niet om", hier echter kan menigeen met om te zien, juist wel doen. Want het verleden treedt op als een stille; onderwijzende, stichtende kracht voor de toekomst. Daar kan in 't afgeloopen jaar veel door ons gedaan zijn, wat beter niet gebeurd ware, en veel anders nagelaten, wat wij beter hadden ge daan. Welnu, in den ernst, die nog over ons hangt van de jaarwisseling doe wel en zie om 1 Een huisvader kan op ergerlijke wijze een veel te groot deel van wat hij heeft verdiend gebracht hebben naar 't altaar van den drank, daar volgde uit, zoo al geen armoede en ontbering dan toch een minder goede verzorging voor de zijnen. Die er beier a.in zouden toe zijn geweest wanneer dat geld in brood of vleesch in plaits van in alcohol was omgezet. Wanneer hij de i;ren van uithuizig heid gesleten had in den kring der zijnen, om vaster te binden wat de huidige maatschappij zoo losmaakt den heerlijken familieband. Een ander kan zooveel kostbare schatten van tijd vermorst hebben in ijdele lummelarij, terwijl hij met die zelfde uren had kunnen woekeren. 't Opkomend geslacht wat in school of bedrijf zich voorbereidt tot den strijd des levens, kan daardoor zelfs voor een groot deel zijn toekomst hebben verworpen, terwijl anders diezelfde toekomst bevistigd ware geweest Jammerlijk misbruik alles, doch zie om moet men hun toeoepen, zie omdaar zult ge wel mee doen. Want als nog uit uw hsrt niet alle schaamtegevoel is wegge/loden, als gij nog eenige waarde hecht aan uw mensch zijn, dan komt ook in u terzelfder tijd het vaste besluit op, dat 1928 u anders zal beoordeelen dan zijn voorganger moest doen. Te meer daar geen seconde zelfs van 't nieuwe jaar ons één van allen is verzexerd. Deze gaat gezond uit ei wordt dood zijn huis binnen gedrafenjeen ander valt plotseling als ofer, van een niet gekende kwaal, terwijl de rozen der gezondheid hem neg zoo vele jaren schenen te beloven. Orijsaard noch kind, man noch vrouw, jongeling noch meisje, tegen den man met de zeis kan nog geen enkele maatschappij een assirantie geven. Doe wel en zie omAls {e de overtuiging hebt, dat gij meer hebt te werken in deze of die kwalitiit in uw privaat of maatschappelijk leven, als mensch of als Christen, als gij hebt goed te maken wat slecht of beter wat slechts redelijk was, nu is het ware oogenblik gekomen om uw besluit een begin van uitvoering te geven. Want het zwaarste is het aanpak ken en een goed begin is 't halve werk. Niet geaarzeld, niet u zelf laten weerhouden door drogredenen van allerlei aard. Maar even als gij logisch inziet met uw verstand wat gij te doen hebt, evenzeer ook de krachtdadigheid van uw wil ten goede betoond want gij zijt de baas, gij zelf, niet uw gemak zucht gij hebt de teugels te houden en niet door de verzwakte en bedor ven menschelijke natuur als door een wild en ongebreideld ros u te laten meeslepen. Met frisschen moed de taak hervat, met levenslust en blijden zin den dikwijls zwaren last weer verder ge dragen 1... aan het einde van den tijd wacht u de rust en de lauwerkrans der victorie! 30. Wijs mij niet af, Lazare, het immers de grootste weldaad, die ma mij kan bewijzen mij te helpen een ander goed te doen. Neem mij aai, Lazare i Hij vernam deze bede en zij klont hem tegen als liefelijke muziek en hi, liet haar doordringen tot diep in zij- hart. Maar toch aarzelde hij nog. Mona, en wanneer ik morgen genezen zou, wanneer God mij van deze kwaal bevrijdde, zoudt gij u dan het moedige offer, dat gij den blinden Saville aanboodt, niet berouwen Wel lage*asdea Hddesliagsa. Waarschuwingssignalen. Als uw organisme zelf u door pijn en kwalen, een duizelig gevoel, oor suizingen en andere sloornissen waar schuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed fiitreeren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt h9t spoedig genoeg zelf uitmaken Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheum8tische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aan drang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend pijnlijk bij de loozing. Zanderig, gruisachlig of draderig bezinksel. Elk dezer verschijnselen kan betee- kenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk. Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, dat de ver zwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheu matiek en die andere ellendige ver schijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij potheken en drogisten a f 175 p flacon. 31 Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft 1928.) Waarde lezer, ik wensch U veel heil en zegen in 1928! In den kring Uwer familie, en in Uw bedrijf I Wat zal 1928 aan land- en tuinbouw brengen? Zullen goede oogsten ons deel zijn? Zullen goede oogsten ons deel zijn? Zullen wij voor onze produkten van akker en hof, voor onzen zuivel, voor ons vee, voor de varkens en de eieren goede, loonende prijzen kunnen maken? Dat hangt van zoovele omstandigheden af, goeddeels onafhankelijk van onzen il, van onzen vlijt en onze kennis. Alle wasdom komt van boven, zeggen land- en tuinbouwer eerbiedig. Maar dit geloof maakt hen niet lijdelijk. Zij weten, dst hun leuze moet zijn: »Bid werk!" Doch wat zijn er tal van omstandigheden, die zij, nog behalve die van hel weer, niet in hun macht hebben, niet kunnen beheerschen of beïnvloeden 1 Ons land is een land van export, Zonder uitvoer zouden land en tuinbouw te gronde gaan. En al wat dus onzen export belemmert in en uitvoerrechten, erger: invoerver boden, geheven door andere landen, waarheen onze produkten gezonden wordeD schaden onzen land- en tuinbouw. Soms, of dikwijls, zijn die maat regelen te wijten aan politiek, aan be doelde protectiebescherming, van eigen producten en dan slaan wij dikwijls, ondanks al de bemoeiingen onzer Regeering en onzer Centrale landbouworganisaties, machteloos Maar ook komt het voor, dat de oorzaak, de schuld, dichtbij gezocht moet worden Als wat wij exporteeren, niet voldoet gevoelt gij u rijk genoeg aan goedheid om naast mij voort te leven met het bewustzijn uw plicht gedaan te hebben, maar bezit gij ook genoeg liefde, om gelukkig te zijn aan mijn zijde onder mijn weder geopende oogen, die in uwe ziel zouden lezen O, Lazare 1 riep zij Wanneer dit geluk werkelijk, werkelijk nog mogelijk ware, wanneer gij uwe lieve oogen openen en mij zoudt aanzien, waarlijk, ik zou niet meer zooveel lieve woorden noodig hebben, om u te over tuigen. Gij zoudt mij alles van mijn gezicht aflezen! Ik ben het immers ge weest, die tot nu toe blind wasIk heb u nooit goed en in het juiste licht »gezien''ik ben het,, die te lang ge wacht heeft, om lot u te komen. Wel- icht had mijne goede verzorging de '.iekle verdreven.... Te weinig liefdel leb, men zegt: Lietde is een onop- oudelijke bewondering, en ik bawon er niemand op deze wereld meer dan aan gestelde eischen als niet voldoende door enkelingen of organisaties reke ning wordt gehouden met den smaak onzer afnemers, met begeerde kwaliteit, met verlangd sortiment, en ook met behoorlijke, aantrekkelijke verpakking. Het moet ons dus niet voldoende zijn om maar af te leveren wat wij luk raak telen of produceeren, en in den vorm, zooals hel ons 't gemakkelijkst of, voor 't oogenblik, het voordeeligst Met de gedachte: »als ik hel maar kwijt ben". Ten allen tijde moet dit bij ons voorzitten, 't zij we laveren rechtstreeks aan den consument, of wel aan den handelaar, de veiling of de fabriek: is mijn product goed, heb ik mijn best gedaan om er van te maken wal er van te maken was; werk ik naar mijn vermogen mee om den naam van den Nederlandschen land- en tuin bouw en hun voortbrengselen in den vreemde en op de wereldmarkt hoog te houden Dit geldt voor den veehouder en den varkensfokker, zoowel als voor den zuivelbereider en den akkerman, den warmoezenier en den fruitteler. Als er ernstige klachten komen, gelijk den laatsten tijd, dat er met onze eiersn geknoeid wordt, dat vele onzer Duitsche afnemers er over denken ons den rug toe te keeren, omdat zij geen gecon serveerde eieren voor versche gelieven te ontvangen, dan moet ds land houwer-kippenhouder zich eens afvragen of de schuld alléén ligt bij den op kooper, den handelaar, of ook bij hem zelf? Of het ons goed, dan wel minder goed of wel slecht zal gaan in 't pas aangevangen jaar, is derhalve niet iets, waar we geheel buiten staan. Wij moeten ons best doen in alle opzichten I Werken, en denken, en leeren 1 Meegaan met den tijd I De jongen zoowel als de ouderen. Wij moeten vooral de winteravonden nuttig besteden; ook nog wat anders doen dan achter de kachel zitten te praten of te soezen, dan buurpraatjes houden of uilgaan en pretjes najagen. Zeker, ook eens uilgaan, ook eens zich ontspannen alles op zijn tijd. Maar de kostelijke winteravonden zijn er voor boer en tuinman, inzonderheid voor de jongeren, om zich te ontwik kelen. Daarvoor de zijn de winter- scholen, de gewone land- en tuin- bouwcursussen, de lezingen over allerlei land tuin- en ooftbouwonder- werpen. Wat zijn er nog vele boeren en tuinders, wat zijn er nog tal van jongelieden, die ér niet aan meedoen I En die daardoor onkundig blijven van veel, dal de nieuwere wetenschap leert, en zij toch dienen le weten, zullen zij niet achterblijven. Ook te midden van de onzen, in deri huiselijken kring, kan men zijn kennis verrijken door het lezen van een vakblad, van de rubriek land en tuinbouw in zijn nieuwsblad, vari allerhande vaklitera tuur, die tegenwoordig zoo goedkoop en degelijk, voor enkele dubbeltjes is te verkrijgen De wetenschap doet telkens nieuwe ontdekkingen, boort telkens nieuwe bronnen aan. Aan voorlichting ontbreekt hel niet: als wij er nu maar gebruik van willen maken En niet oordeelen als zekere boer( van wien ik hoorde die er niet van weten wilde om een monster van zijn grond eens op kalktoestand te laten onderzoeken, omdat zoo hij zij het toch maar om den rijksdaalder te doen was. Bestrijding Rundertuberculose. Groot is de schade, door do runder t. b. c. veroorzaakt, enorm groot. Ze i velerleide tuberculeuze dieren zij schadelijk in de kost en ze geven minder melk; veefondsen en slacht vee verzekeringen moeten groote be dragen uitkeeren voor ziek geworden of gestorven dieren. Waren er gee tuberculeuze dieren, dan zou b.v, i.. Drenthe de premie bij genoemde ver zekeringen wel 40 pCt. lager zijn. De t. b. c. is in ons land aterk verbreid en wordt gevaarlijker, naarmate de producliefokkerij voortgaat. Onder melkkoeien en vaarzen deelde de heer Zwagerman, veeteelt consulent te Middelburg, eenigen tijd geleden mee, vindt men bij consumptie melken 50 75 pCt. t. b. cin streken u. Leer mij toch wat ik moet doen om u niet lief te hebben 1 Toes greep Lazare Mona's handen en trok haar tot zich. Met een kalmte die van onuitsprekelijken jubel vervuld was, met een stem, waarin zijn geheele hart en al zijn liefde lagen opgesloten, zeide hij Ik neem u aan. Mona Liza, ver geef mij. Te lang heb ik gezwegen, te lang heb ik u gekweld, maar wanneer gij wist hoe goed het mij deed, u tot den »blinden" Saville te hooren spreken. Uwe woorden en uw daad zijn voor mij de hoogste waarborgen voor een toekomstig geluk, wat een vrouw te geven vermag. Wie onzer is gewaar borgd tegen ziekte en gebreken van allerlei aard Wat bergt de dag van morgen in zijn schoot? Maar gij zult de gezellin zijn, die steunt en troost die de vreugden verdubbelt, de moeilijk heden verlicht en de wonden verbindt, lk weet, dat het nooit koud en nacht et fabriekmatige kaasbereiding 40 k 50 pCt., in streken met fabriekmatige boterbereiding 10 a 20 pCt Bestrijding zeer gewenacht, vooral ook omdat runder-t. b. c. ook direct gevaarlijk is voor den mensch. Ze is een besmette lijke ziekte, die vooral wordt overge bracht door het voedssl de onder- melk en de wei en door besmetting- van dier op dier. De bestrijding moet worden gedecen traliseerd en de zuivelfabriek neemt daarbij een eerste plaats in. Ten aanzien der ziekte kunnen wij de runderen indeelen in 3 rubrieken: dieren met open t.bc., smetstofversprei ders; 2e dieren met gesloten t. b. c., dit zijn de zoogenaamde reactie dieren, en t. b. c.-vrije dieren. Practisch komt de bestrijding nu hierop neerGeregeld opsporen der open lijders en opruimen daarvan i controle op aangekocht vee; t. b c.* vrije opfok van het jongvee, en zooveel als practisch mogelijk is, scheiden van t b. c.-vrije en reactie dieren, in het bedrijf, 't Doel moet zijn, de t. b. c massaal uit te roeien, dus niet slechts hier en daar in een of anderen stal. Zoo iets gaat natuurlijk alleen bij een hechte organisatie onzer veehouders, die vinden we in de coöperatieve zuivelfabriek. Geleidelijk moet de bestrijding plaats hebben waar men dit wil doen, zoeks men samenwerking met de practiseerende veeartssn. Het meest gewenschf is, volgens den heer Zwagerman, dat de zuivelbonden de hygiëneconsulenten in contact bren gen met fabrieken, waar de omstandig heden voor de bestrijding gunstig zijn. Vanuit zulk een kern moet het komen tot geleidelijke uitbreiding. Men houde de zaak vooral eenvoudig en groeie achter de ervaring aan In de fabrieksvergaderingen dient propaganda te worden gevoerd, overeenkomsten moeien worden gemaakt met de vee artsen, vee controleurs worden opgeleid, terwijl hel bacteriologisch onderzoek binnen het bereik der beginnelingen gebracht moet worden. Smakelijke groenten en kunstmest. Een klacht, die al sedert jaren wordt vernomen, is: dat onze groenten en ook de aardappelen niet zoo lekker, zoo smakelijk, meer zouden zijn als vroeger.' De consumenten beweren dit en voegen er dan veelal bij»Zou dat van den kunstmest komen Die vraag tot den groentenkoopman gericht, wordt dan dikwijls door hem beantwoord met een: »Dat zal wel, waar zou het anders van komen!" of met een antwoord, dat nog stelliger luidt. En zoo heeft zich hij een groot deel van het publiek de meening vastgezet, dat de kunstmest stoffen de kwaliteit eD den smaak onzer groenten en andere producten schaadt. Het bewijs echter ontbreekt. De groentehandelaar kan er zoomin over oordeelen als de consument zelf. Zij, die het weten kunnen, zijn de kweekers en de tuinbouwdeskundigen, en dan nog alleen zij, die met kennis van zaken een onderzoek dienaangaande hebben ingesteld. Welnu, verschillende autoriteiten in ons land hebben hun deskundig oordeel over deze zeer zeker belangrijke zaak meegedeeld. En eenstemmig luidt hun uitspraak, dat van een nadeeiigen in vloed van een juist gebruik der kunst meststoffen op den smaak der produc ten nooit iets gebleken is Prof Spren- ger gebruikt al meer dan 20 jaar kunst mest bij zijn proeven, en in den regel grooter hoeveelheid dan de telers in de practijk, maar hij acht de kunst- mestklacht ongegrond. En in denzelfden geest spraken veie andere deskundigen in ons land zich uit. Wel wordt door enkelen hunner toegegeven, dat sommige groenten niet zoo lekker smaken als vroeger. Zij noemen evenwel daarvoor andere oor zaken. Er worden andere rassen geteeldt die méér opbrengen, doch minder smakelijk zijn toen b.v de zeer fijne trosprincesjes niet meer loonden, ging men grovere soorten telen. Groente soorten van zéér fijne kwaliteit geven dikwijls geringere opbrengst, welke niet steeds goedgemaakt wordt door een evenredig hoogeren prijs, 't Is ook niet waar, dat alle producten zijn achter uitgegaan integendeel is bij sommige een zeer duidelijke verbetering der kwaliteit te conatateeren. De eertijds onder glas geteelde stugge slasoort »blanke weeuwen" is verdwenen en vervangen door de botersla »Mei koningin" de vroege bloemkoolsoorten kunnen met die van vroeger zéér wel concurreeren. Wie echter te zwaar mest, bepaalde- lijk met slikstofmest, zal daardoor licht afbreuk doen aan de kwaliteit der ge wassen, maar dit geldt dan voor stal mest vooral niet minder dan voor kunstmest. Een feit is, dat vele aardappelver bouwers, dien het te doen is om een weismakenden, fijnen eetaardappel, de kunstmest prefereeren boven den na tuurlijken mest. Persoonlijk denken wij er met onze meer dan 20 jarige ervaring evenzoo over. In een volgend artikeltje vertellen we, hoe men in het buiten- nd er over denkt. Slot volgt. Wenken en mededeelingen. Welke het verbruik en de kosten zijn van benzine- en petroleum motoren, vertelt ons de Ir. J H. Engelhardt te Groningen, die heeft berekend, dat de brandstofkosten vooreen middelmatigen benzinemotor per effectieve paarde- krachtuur (E.P K.U) zijn 7i/* cent, en evenveel bij een dito pelroleummotor. Hij heeft bij deze berekening de benzine op 16 cent, de petroleum op 15 cent gesteld, en neemt voorts aan, dat de motoren vol belast zijn. De niet-volbelaste verbruiken meer, hiervoor geldt het volgende lijstje zal zijn waar uwe liefde bij mij ver blijft en waar uwe oogen op mij rusten Ik weet, dat de woorden van Ruth op uw lippen zullen zijn.... En langzaam kwam van Mona' lippen de belofte Waar gij heen gaat, daar zal ook ik heengaan.... uw volk is mijn volk...." Lazare's volk dat waren al diegenen, die zich wond loopen op de slechte wegen, die men met de haren door de straten sleept, daar zij zondigen, alle armoedigen, alle gebrekkigen.... degenen, die de kleinen, de zwakken, de bedreigdenhet volk, waarvan gezegd is»Za!ig zijn de treurenden, zalig zijn zij die honger en dorst hebben, zalig zijn de eenvoudigen. En waar Lazare ook heen zou gaan, dit volk zou voortaan ook het volk van Mona Liza wezen. En uw God is mijn God.... En Lazare voleinde Waar gij sterft, daar sterf ik ook Belasting 10 09 08 0.7 0.6 0.5 0.4 0,3 0.2 0.1 Brandstofverbruik per E P.K. U. 100 104 110 1.15 1.28 133 1.47 1.66 210 3.20 Is het U bekend Is het u bekend, dat men in het Noorden van ons land ter bestrijding der nachtvors'enschada proeven wil nemen met nachtvorstbriketten; d»t<*;s briketten gedurende een betrek langen tijd een groot rookgeven mogen hebben dat de Veenk. Bi bond bij zoodanige proeven zit middeling wil verleenen dat plaatselij de radio telefonische weerberichte^ worden opgenomen en een thermometer vorst wekker beschikbaar is, die goed functiouneert en 's nachts den verbou wer wekf, indien d8 temperatuur be neden het nulpunt daalt Is het u bekend, dat de Landbouw- vereeniging Wedde e.o. (Dr) dit jaa voor het eerst begonnen is met he* verwijderen van de larven van den runderhorzel, zoowel in de stallen der boeren als in de weidedat men dit deed met schaar, pincet en mesje, omdat het zonder instrumenten een onbegonnen werk bleek en het de dieren onrustig maakte; dat 279 dieren werden behandeld en circa 6000 larven werden vernietigddat het jongvee er veel meer last van had dan de oude dieren, dat sommige beesten er geheel »onder" zaten dat de meeste landbouwers gaarne medewerkten, maar enkelen nog meen den, dat het vee die »groeibulten" zooals zij ze noemden, moesten hebben Is hel u bekend, dat de kosten wer den gevonden door per behandeld dier, een zeker bedrag te heffen, en de rest toe te voegen uit ds kas der Landbouw- vereeniging Br. Daar ik niet in staat ben al de lezers persoonlijk, een gelukkig nieuwjaar te wenschen en niet graag de kans loop ergens naar buiten te vliegengebeurt het op deze wijze. Er» zoo wensch ik Dan aan de meisje met weinig kleeren dal ze meer verstand en geen tering zullen krijgen. Aan koppige kinderen een flink pak Aan de rookers van sigaretten meer zelfbeheerschmg en gezonde longen. alle boeren dikke aardappelen, de meisjes, die in jongensma nieren hun charme zoeken, dat ze spoedig tot de jaren van verstand mogen komen. Aan hen, die le lui zijn om te werken, een grooten hoDger. Aan alle oude jonge dochters, het voorwerp van hun zoo langgekoesterd verlangen. Aan de radiomenschen twee raaau- den gratis opname in een zenuwinrich ting. Aan de moderne danslustigen een zwaren molensleen aan den hals Aan al de ouders kinderen gelijk zij er verdienen. Aan al de vuilpralers dat zij een mau ontmoeten, die hun terdege den mond snoert. daar wil ook ik begraven zijn, en de dood zal mij en u niet scheiden.... En nu, Mona, jubelde hij, Dokter Duval zeide mij, den zwarten doek eerst mor gen bij zonsopgang af te leggen, maar voor mij gaat nu de zon reeds op.... mijne Mona Liza 1 Een zalig vermoeden beving haar. Met een vlugge beweging nam hij den zwarten doek der beproeving weg voor de oogen..en hij bezag haar met zijn genezen oogen vol namelooze liefde... EINDE.

Peel en Maas | 1928 | | pagina 5