sT L. WIJNHOVEN Reparation Schi kunstmest Foto Foto- Kerst: Vermoei U niet, Moeder, G. L. Verbeek Stempels -I0S. HENDRIKX F. Sijb J. K P. i LINDERS Wed. F Groot repertoir it ran een De lotgevallen vafi^a Duitsch kolonist Brazilië. Gemengde Berichten. Zeg Meisje Vergadering Jonge Boeren. Voetbal. Marktberichten Reinigingsdienst Handel in Gedistilleerd, Likeuren en Wijnen. Houthandel Vetuoi Ant W erki ie Beenkap! A. Derks, Kruisstraat 16 STEENKOLEN en BRIKETTEN Alle 8oo Vergroo Olieverf Gratis aa Bezo Electrc Gebr Ge Voordrachten, L Gouden en Zilveren Gediplomeert m (Vervolg) Elke kolonist kocht op zijn »bon" wat hij noodig haJzwarte boonen, rijst, mandiocameel, een beetje vet (voor veel vet is 't geld niet toereikend) petroleum enz. Ook de sndere, dikwijls beter gestelde kolonisten, hebben niet veel beters te eten dan de pas aange- komenen. Wie zelf geen inkoopen deed zond zijn vrouw. Wat zagen die vrou wen er uitEiken dag moeten zij hard werken. Tegen twee of drie uur keerden zij naar huis, beladen met zware zakken vol levensmiddelen, dikwijls 40 tot 50 pond zwaar, op zij de smerige fiesch petroleum Uren vermoeten zij soms gaan, berg op, berg af. Daarenboven was er voor heel de kolonie van 7 tot 8000 men* schen slechts één dokter beschikbaar; om hem of de vroedvrouw te laten komen, kostte meestal een klein ver mogen. Bij de baas van het winkeltje ging het er dien dag vroolijk toe, dank zij het. overvloedig gebruik van jenever uit suikerriet gelrokken »Maar wij houden het uit", lalden de bedronkenen in de kroeg- Onze berichtgever woonde echter nog 22 Kilometer van de hoofdplaats ver wijderd, wan' slechts 7 tot 9 uur hier vandaan was nog vrij land te verkrij gen. Zoo gingen wij dan verder; eerst over gebaande wegen, dan gebrekkige, door het oerwoud gehakte paadjes. De fatsoenlijke wegen hadden reeds lang opgehouden; het ging letterlijk over stokken, stammen, steenen, rotsblokken berg op, berg af, steeds op gevaar af, in het oerwoud te verdwalen. Toen wij tenslotte 's avonds laat (evenals de wegwerkers met dolk en browning in de gordel) doodmoe in 't stikdonker, eindelijk een beetje op ademend bij onzen vriend aankwamen, bood zich een merkwaardig verschijn sel aan onze oogen. Bij de schijn van een klein petroleumlampje sloeg mijn vriend met een bijl op iets, wat zijn schoonvader vasthieldZooals later bleek was het een ossenkop I Zijn schoonmoeder had voor de «bon" dit armzalig ding gekocht, zonder vleesch, tong enz Wij zeiden goeden avond en werden naar huis gebracht, d w.z. een houten keel, niet van gezaagde planken, maar van een soort pijnboomenhout, dat met een splijtijzer ruw gespleten was Wij vroegen hoe het ging. Goed, zeiden zij Het ging echter, zooals wij later gewaar werden, allesbehalve goed Wij hadden honger en kregen iets te eten. Rijst in water gekookt, zonder 'n spoor van vet of vleesch Toen kregen we Matta thee. Die groeit daar in he» struikgewas in overvloed. Men moet ze door dunne rietjes opzuigen. Niemand van ons drieën had dien nacht een oog dicbt gedaan, niet zoo zeer van de vier planken waarop wij lagen, of van 't ongedierte, als wel van de kwellende gedachte: »Wat zijn we toch dom geweest óm ons goed en zeker brood in het vaderland zóó prijs te geven. De volgende morgen zette ons de vrouw een stuk maïsbrood voor en zei zachtjens: »Dit is ons laatste' Viar volwassenen en vijf kinderen hadden slechts dit eene stuk brood 1 Toen smaakte het ons niet meer, nu we al die ellende bij het volle daglicht moesten aanzien. De oude vrouw vertelde ons het een en ander en toen ik de oude schoon vader later onder vier oogen onder vroeg, brak hij eindelijk los: *Laat je schoonouders maar daar blijven, waar zijn." (Wij wilden ze ook laten over komen, indien het ons in Brazilië goed beviel) De 65jarige oude man, moest nu met zijn vrouw dag in, dag uit, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, boomen vellen en het oerwoud helpen omverwerpen. Deze boomen worden gemakshalve op borsthoogte omgehouwen. Van tijd lot tijd staan er ijzerhout- boomen tusschen in. Als men daarop losslaat, splijt het staal der bijl en de slag dreunt zoo geweldig door in de schouders, dat men hoogstens eens of tweemaal de moed daartoe heeft. Zulke boomen en vooral de dikke, worden van onderen rondom uitgehou wen, dan verdorren ze. Telkens wan neer het tijd is voor planten, wordt een stuk land van een stuk oerwoud be vrijd Het omgehouwen bosch blijft vier 5 zes weken zoo liggen om Ie verdorren en zoodra er een gunstige wind is, wordt alles aangestoken, en wat bran den wil, dat verbrandt. Stammen, takken, slingerplanten. Die overblijven worden naderhand afgehouwen, opge hoopt en verbrand. De rest wat maar half verkoold is, blijft liggen totdat het verrot is. Het is treurig om te zien, hoeveel prachtig hout hier verloren gaat 1 Het duurt minstens zes acht jaar voordat dit uitgeroeide bosch kan beploegd wordt. Voor die tijd wordt de grond met bijlen en houweelen bewerkt. Een Hollandsche boer zou de handen in elkaar slaan, bij het zien van zulk een akker, welke toch zonder eenige be mesting zeer vruchtbaar is Springend en huppelend over stam men en takken moeten de nieuwe eigenaars gaan planten. Met een lange stok maken zij hier en daar een kuiltje in de grond en werpen er dan een paar maïskorrels in. Wat groeit, groeit. Menig' maïs-korreltje schiet niet op, vooral wanneer de regen uitblijft. Vlak vochtigst, dan komt het zaad in de warme grond, evenals vroeger in Oost- Friesland de boekweit in de warme hei-asch. Nu vernam ik ook waarom onze berichtgever zijn schoonouders had laten overkomenom hun geld te krijgen...! En door deze kerel waren wij allen er in geloopen. Onze tweede berichtgever wa3 daar al lang niet meer; die had reeds alles verkocht en was als arbeider, met de opbrengst in zijn zakdoek, met zijn vrouw naar de stad gelrokken. Toen wij in Port Union terugkwamen, en alles vertelden wat wij gezien had den, trokken zij allemaal lange, verbaasde gezichtenwij werden uit gelachen. Maar de toekomst toonde ons dat wij gelijk hadden toen wij afreisden was nog slechts de helf'. van onze troep aanwezig. Daar erin Port Union schrijnwerkers gezocht werden, gaf ik mij voor het gemak als zoodanig uit en vond terstond werk Na 61/2 week kwam eindelijk, na lange, kostbare bemoeiingen onze bagage aan, welke men beloofd had leriond na te zullen zenden. Het was zóó lang in San Paulo vastgehouden omdat wij met naar eene »Fazenda" hadden wiilen gaan. De eigenaars van de »Fazendas" meenden, dat wij nu niet meer zouden weten wal te doen, en dat wij leu slotte wel naar een Fazenda zouden moeten gaan. Maar dit gelukte bij ons drieën toch niet. Wij huurden een klein huisje, waar nog een groote hoop bananen tegen de muur lagen. Het was bij uitzondering van baksteen gemaakt en kostte 60 mil reis per maand aan huur, terwijl ik 8 mil reis per dag verdiende, d w z. als het de chef goeddunkte mij te laten werken. Dikwijls was het: »Kom mor gen maar terug" 1 Dan was er weer geen hout, dan was de meesterknecht weer dronken, of het regende, en zoo vielen er bijna elke week een a twee dagen uit. In dit huis (of böter voor dit huis in de open lucht) heeft mijn vrouw in weer en wir?d, tot onze kisten kwamen in een paar leege reuzel bakken gekookt, gebraden en gebakken. Geslapen hebben we zoo lang op de grond, een boschje takkenbosch als hoofdkussen. De eerste twaalf weken bestond ons elsn uit boonen en rijst of rijst met zwarte boonen. 's Morgens bij de koffie aten we een zelf-gebakken maïsbrood. Een Duitsch gezelschap, dat zich daar in de buurt had neergezet, had 500 loten land gekocht. Toen werd mij een stuk land aangeboden, wat nen ander reeds gehad had, maar niet had kunnen bolwerken Daar ik goed 2/5 meer moest betalen, dan hij er voor gegeven had, kocht ik het land niet, maar ging naar Port Union terug. ONZE VESTIGING IN DE HOOFDPLAATS VAN DE KOLONIE Toen onzebag8ge eindelijk van San Paulo was aangekomen gingen we op goed geluk af naar de Kolonie Santa Cruz, waar wij tol de ontdekking kwamen, dat de eenige nog goed gesloten kist met kleederen en wasch- goed, geplunderd was Vlak bij de hoofdplaats kochten we een klein stukje grond van ongeveer 5000 vierkante meter, en bouwde er »en huis met stal op Het huis stond op houten palen, een meter of 15 van het riviertje de Timbo verwijderd, welke in de Ignassu rivier uitvloeit. Binnen acht uur konden wemeteen ganoline-boot, welke met houtskolengas gedreven werd, naar Port-Union komen. Het huis stond tamelijk hoog tegen de helling. Toen echter later de regentijd intrad, steeg het water van de Timbo zoo hoog, dat de kolonisten in uitge holde boomslammen rond om ons huis konden varen. Dit was niet zoo heel aardig. B B. Wordt vervolgd. 1 die e< Ruwe Handen Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten iH)oo^Ö-60cHubeS0ct Mg 732-8 Diefstallen en Gros. Eenige honderden zakken bloem gestolen. Reeds geruimen tijd werden op de N. V. Meelfabriek Weert voorh. Gebr. Van der Venne te Weert, zakken bloem vermist, doch alle nasporingen hierom trent bleven vruchteloos. Het gevolg was, dat Zondag j.l. het personeel der fabriek door de directie op het kantoor ontboden werd Tot opheldering kwam het echter niet. Vrijdag werd door het kantoorpersoneel der firma echter ge constateerd, dat de ruim 60-jarige bakker J. Salhier, gedurende eenigen tijd meer ledige zakken inleverde dan er volle betrokken waren. Zulks gaf de directie aanleiding een onderzoek in te stellen of door S elders meel werd betrokken in zakken met het merk der N.V. Toen dit niet het geval bleek, werd de marechaussee met een en ander in kennis gesteld. De man werd hierop dien dag nog per auto naar de kazerne overgebracht, waar hij spoedig door de mand viel Bij een onderzoek te zijnen huize werd nog een groote partij zakken met hetzelfde merk aangetroffen. De ledige zakken werden door S. naar de meel fabriek teruggebracht, waar hij daar voor met f 1 per stuk werd gecrediteerd. Naar verluidt moet het totaal verduis terde zakken minstens 260 bedragen. Later is tevens gebleken, dat de eenige maanden geleden bij S. in dienst was, aan de diefstallen mede plichtig is. Daar deze destijds in een huis woonde, dat aan de meelfabriek is aangebouwd, kostte het hem geen moeite met behulp van S. des nachts de zakken door een venster te gooien, waarna S. ze naar zijn woning over bracht Ook H. is thans naar Weert overgebracht en is Zaterdag naar het Huis van Bewaring te Roermond ge transporteerd. Hij was te Blerik woon achtig. Het vergeten meisje. Zaterdagavond toen de kerk te Reuver meldt de »N. K sinds eenigen tijd gesloten was, begonnen plotseling de kerkklokken te luiden, eerst de kleine en daarna de groote. Spoedig liep er in den kouden avond een aantal mtn- schen te hoop. Men vreesde brand Het bleek, dat een jongedochter bij het sluiten der kerk daar was achtergeble ven. Toen het licht uitging, was zij met meer in staat geweest, tijdig den koster te bereiken om insluiting te voorkomen. Spoedig werd zij nu uit het donkere kerkgebouw bevrijd. Slachtoffers der koude. Tengevolge van de strenge vorst, zijn de laatste dagen in België een tiental personen op straat, of in de tram of op hun werk doodgebleven. De inbraken in de Mijnstreek. In verband met da veel voorkomende diefstallen en inbraken in de Mijn streek en in het grensgebied, besloten vele Limburgsehe burgerwachten op verzoek der inwoners des nachts weder om te patrouilleeren, evenals dit geschiedde in de jaren 19211922 tijdens de periode van onveiligheid aan de grens Het patrouilleeren is reeds begonnen. Door een rosmolen gegrepen. Het acntjarige dochlertja van den landbouwer De Visser onder Ritlhem (Z.) is door een rosmolen gagrepen en onmiddellijk gedood. Vrouw verbrand. In een der woningen, welke uitkomen aan de Waalkade en gelegen zijn aan de Vleeschhouwerslraat te Nijmegen, is Zaterdag de 75jarige alleenwonende vrouw H. v. d. B te dicht bij een gloaiende kachel gekomen, zooda1 haar kleeren vlam vatten. Toen de buren hulp verleende, was het bovenlijf der oude vrouw deerlijk verbrand. Zij werd ter verpleging in het ziekenhuis opge nomen, waar ze echter aan dö bekomen brandwonden is overleden. Meisje doodgereden. Zondag is op den Rotterdamschen Dijk te Schiedam Je 12 jarige Cornelia v. d. ICrogt, die met haar zusje achter een passeerenden tram den weg over stak, door een luxe auto aangereden. Het meisje werd per auto naar het ziekenhuis overgebracht, doch bij aan komst aldaar was het reeds overleden. Levend verbrand. In een vlaag van waanzin heefteen dame te Haarlem zich me! petroleum begoten en in brand gestoken Toen d6 huisgenooten, die zich op de boven verdieping bevonden, naar beneden kwamen, vonden ze het verkoolde lijk. Zeg meisje, al ga je als jongen gekleed, Al draag jij je haar in een scheiding, Al rook je parmantig op straat sigaret, Al praat je van druk en bevrijding Je blijft toch een vrouw, dat verander je niet, Zoo moet je de zaak ook beschouwen Want zonder den man kom je nooit tot je recht Je doel en je roeping is trouwen! Zeg meisje, al doe je aan velerlei sport, Al kan je ook vliegen, chauffeeren, Al doe je aan kunst of wellicht politiek, Al ga je voor doctor studeeren Je blijft toch een vrouw, dat ve-ander je niet En trouw je, want eens komt de ware 1 Dan moet je de kunst van ein moeder verstaan, En huilende kindr'en bedaren Zeg meisje, al weet je wal cbarl ston is, A! ga je naar t^a's en theater, Al ken je de fijnste gebakjes bij naam, Al drink je meer cocktails dan water: Je blijft toch een vrouw, dat verander je niet. En trouw je, dan zal het je blijken, Een burgerpot koken, dat is dan een ei3ch, Verstellen en naaien en strijken. Zeg meisje, al ga je als jongen gekleed, Al draag jij je haar in een scheiding, Wanneer je gaat trouwen, begrijp dat toch goed Het huishou' behoeft dan jouw leiding, Je blijft toch een vrouw, dat verander je Diet. En als nu j? handen verkeerd staan, Dan zal het, helaas, tusschen jou en je man, Door jouw schuld niet altijd gesmeerd gaan 1 »De Tijd." MARTIN BERDEN 7 December 1937 Alvorens een mooie les met licht beelden, door den heer Dr. Sala gegeven opent de Voorzitter de vergadering met den Christelijke» groet, heet allen wel kom en gaat over tot punt 2 voorlezen der notulen. De Secretaris leest de notulen voor van de vorige vergadering, die onge wijzigd werden goedgekeurd. Nadat de presentielijst voorgelezen was, warden volgens gewoonte drie improvisatie's gehouden. bemesting. De heer Custers over het kalkgehalte van den grond en den heer Croymans over het aanleggen van grasland en het onderhoud er van. Spr. legt er nadruk op, dat wanneer men grasland goed wil onderhouden, men op d<* eerste plaats moet zorgen voor een goede ontwatering, dan kwam de rest wel van zelf Naar aanleiding van de improvisatie's werden verschillende vragen gesteld, nadat deze beantwoord waren, dankte de Voorzitter de inleiders voor hunne onderwerpen en gaat over lot mede- deeling en rondvraag De Voorzitter vraagt of de vergadering er zich mee kan vereenigen om in Januari, als de vergadering is van de Paarden en Veeverzekering, een film te laten komen van »Het Stervende Land", dan zullen we met het bestuur van die veresniging daarover spreken. Werd goedgevonden. Verder werden nog de improvisators voor de volgende vergadering aange wezen en daarna sloot de voorzitter, na allen bedankt te hebben, de verga dering met gebed. Zaterdag j.l hield D.S O baar jaar- lijksche vergadering, welke zeer druk bezocht werd. Het Bestuur werd her kozen n.l. de heeren M Lemmens, Voorzitter J Janssen, Secretaris H. Lichteveld, Penningmeester; H Derks en J. Beerkens, Commissarissen. Door het technisch bestuur der R K. Federatie is besloten, de door den scheidsrechter gestaakte wedstrijd Venlo D.S.O gespeeld te beschouwen, met een eindstand 2—1 in het voordeel van D.S O. D S.O. heeft ook een 3de elftal opge richt, hetwelk hoogstwaarschijnlijk uit zal komen in de jeugdcompetilie. ROERMOND. Op de Coop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 500 000 eieren. Groote eieren van f 11 20 tot f 12 80 Kleine eieren van f 9 tot f 11 Eendeneieren van f 9.tot f 9.50 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereni ging van Maandag was de aanvoer 185000 eieren. Groote eieren van f 11 50 tot f 12 50 Kleine eieren van f 7 90 tot f 11 20 Eendeneieren van f 10 30 tot f 10.40 Ganzeneieren van f 25 90 KI. haantjes f 1.per Kg. Kapoenen f J 30 per Kg. voor de Kom van VENRAY. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van belang hebbenden, dat degenen, die met ingang van 1 Januari 1928 gebruik willen maken van den gemeentelijken dienst tot het ophalen van haardasch en huishoudvuilnis, daartoe in den loop van de maand December aangifte moeten doen ten kantore van den Gemeente ontvanger en gelijktijdig het verschuldigde bedrag ad f 5 moeten storten, waarvoor zij kwitantie ont vangen. Nogmaals zij in het kort de regeling van den dienst aangegeven 1. De reinigingsdienst zal voorloo- pig omvatten het navolgende gedeelte der gemeente: Kruisstraat te beginnen bij de brouwerij van Hulsman, Paters- !aan, Langstraat vanaf de Maréchaus séekazerne, Leeuwstraat, Hensenius straal. Pater&straat tot Gymnasium, Henseniusplein, Schoolstraat, Hoender straat, Bontekoeslraat, Eindstraat tot het St. Josephsgesticht, Marktstraat, Markt, Groote Straat, Hofstraat, Stationsweg tot hetSt Servatiusgesticht Maasheesche weg, St. Odastraal, Willemstraat. 2. De huisvuilnis, welke zal worden afgehaald, zal bestaan uit vaste stoffen als keukenafval, asch en ander huis houdelijk afval 3 Faecalien of aan hevige rotting onderworpen stoffen, fabneksafval of van afbraak komende materialen zullen niet worden aangenomen. 4. Ds vuilnis zal worden afgehaald eiken Zaterdag tusschen achten twaalf uur voormiddag en zoo noodig tusschen een en vijf uur Damiddag. 5. De komst der vuilniskar zal door ratelen worden aangekondigd 6 Elke aangeslotene kan na deze aankondiging de vuilnis in een behoor lijk gesloten bak, ton of emmer, welks inhoud niet grooter mag zijn, dan 1/10 M3, buiien de deur zetten. 7. Het buitenzetten van vuilnis bakken op andere tijden is verboden. 8. Voor feestdagen of bijzondere omstandigheden kan ook op andere dagei als des Zaterdags het vuil wor den afgehaald. Voor het afhalen van vuil van fa brieken, gestichten, bedrijven van industrieelen of commercieelen aard of landbouwbedrijven, waar het vuil niet in gewone bakken wordt gestort, doch op met de vuilniskar bereikbare plaat sen op hoopen wordt gezet of in bij zondere bergplaatsen wordt opgeborgen, bedraagt de vergoeding f 0.75 por M3 of gedeelten met een minimum van f 1.50. De aangiften hiervan moeten 14 dagen tevoren ten kantore van den Gemeente ontvanger geschieden, Venray, 5 December 1927. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de mannelijke personen, die in 1909 zijn geboren, dat zij zich moeien aangeven voor den dienstplicht in Januari a.s. Speciaal zal hiervoor zitting worden gehouden op 6 Januari a s. en wel Voor hen, wier namen beginnen met een der letters AK van 9—10 uur Voor hen, wier namen beginnen met een der letters L—R van 10—11 uur Voor hen, wier namen beginnen mei een der letters SZ van 1112 uur Voor nadere inlichtingen vervoege men zich ten Raadhuize. Venray, 14 December 1927. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. laat OVALINE Uw fornuis en kachel poetsen. 3 maal zwarter, 't halve werk. 10 cent per groote doos. Hoenderstraat 6 VENRAY Greenen, Vuren, Eiken en Americ, Greenen. Carbolineum en Asphaltpapier. Alles aan concurreerende prijzen worden spoedig geleverd door Firma van den Munckhof. ALLE SOORTEN aan concurreerende prijzen. orden degelijk en netjes uitge oerd. Aanbevelend, MAASHEESCHE WEG. NETJES en BILLIJK WaterdiJn eigengemaakt f l Idem fabri .91 Verder alU tl werk aan pr >n concurrentie, id beveelt zich aan voor het maken van schoenen en alle voorkomend reparaiiewerk Alle soorten steeds verkrijgbaar. aan verminderde prijzen. Op verlangen aan huis be zorgd zonder prijsverhooging. 22 Beleefd aanbevelend, GASSTRAAT An Magei Vetnootj t Carisbo\ Bij afname meer 10 ct. Alles wor ir hooging aan Brands VERKRIJ KRUIf Overa zonder p zuif Ook M Prima 1 houdeo een Verde POMPE gen3 't pa Smedei de bo en de breng TJilgebreide keuze prim Naalden en Om ZIE SPECIALE Groote Straat

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6