V. PYLS Groote WINTEROPRUIMING tot 7 Januari VENRAY JAtfQMft [JAtFONOM Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. I MANUFACTUREN j (WORDEELIQSr/i MANUFACTUREN i Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Nieuwjaarswenschen vee' De Kippenhouderij op het platteland Ingezonden. Qoodetiw Wc Buitenlandsch Overzicht i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENT1EN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent VENRAY Telef. 10 Postrek. 74991 in Hoeden Mantels, Pelsen, Vesten, Regenjassen, alle soorten Stukgoederen, enz. Om iedereen hiervan te laten profiteeren, geven wij in rloeaen, mam CONTANT ,0 PCT KORTING, behalve op Lappen en Resten, die aan spotprijzen genoteerd zijn. In het nummer van „Peel en Maas" dat op Zaterdag 31 December ver schijnt, bestaat wederom gelegenheid tot het plaatsen van a 25 cent per stuk. Opgaven hiervoor worden inge wacht tot uiterlijk Donderdagavond 29 December. Herhaaldelijk reeds kwamen de laat ste dagen in de bladen recensies en uittreksels voor, van den dezer dagen verschenen nieuwen druk van de »Gids der Voornaamste Gemeenten in Neder land". (Uitg. N. V. Drukkerij en Uit gevers Maatschappij »De Vlijt Arnhem. Wij zijn thans in de gelegenheid geweest dezen gids in te zien. Hij geeft eene beknopte beschrijving van de 106 gemeenten in Nederland, die meer dan 10 000 zielen tellen. Voor Limburg vioden we vermeld: Maastricht, Heerlen, Kerkrade, Sittard, Roermond, Venlo, Venray en Weert, We vinden het wel interessant voor onze lezers, om eens over te nemen, wat de gids schrijft over Venray Men moet het geschrevene beschou wen in het licht van het doel, waarvoor het werkje is uitgegeven Het is n.l. zooals de voorrede schrijft >besiemd voor allen, die zich in een der beschreven gemeenten willen, moeten of kunnen vestigen en daartoe van te voren ingelicht willen worden over de lusten en lasten, wölke eene zoodanige vestiging zal meebrengen We laten de twee bladzijden, welkp men in dit verband aan Venray heeft gewijd, letterlijk hier volgen De gemeente Venray telt 12000 in woners, op enkele na allen R.K ook de gemeenteraad telt alleen R. K leden. In de omgeving wordt landbouw en veeteelt druk beoefend, er is daardoor veel handel in landbomwproducten en Per auto en trein zijn de steden Nijmegen, Venlo, Krefeld en Diisseldorff gemakkelijk te bereiken. Venray is als woonplaats in vele opzichten aan te bevelen, vooral voor hen, die rust zoeken Hoewel de plaats door zijn zielental, zijn modern nieuw raadhuis, zijn grooische kerkgebouwen en onderwijsinrichtingen, zijn sistig postgebouw, zijn groote winkels mei keurige étalages, zijn twee fraaie pk»i nen, mooie breede welverzorgde straten met trottoirs, rioleering, gas en electri- citeit en druk verkeer den indruk van een stadje maakt, heeft het toch vol komen het landelijk khrakler behouden Men8chen, wier zenuwen door het gejaagde stadleven zijn gpschok», zullen hier eene voor hen weldadige, kalme en rustige atmosfeer vinden. De lucht ia er zuiver en gezond. Men kan uit gestrekte wandelingen en fietstochten maken in de uitgestrekte bosschen en de eindelooze Peel (Venray heeft eene oppervlakte van circa 15000 H A. en is dus geographisch een der grootste plaatsen van ons land), waar men overal goede kunstwegen of rijwiel paden aantreft. Voor hen, die in hun vacantie een ruatig buitenverblijf zoeken, is Venray ook de aangewezen plaats. Men heeft er goede hotels. Venray is ten slotte als de grootste plaats het als vanzelf aangewezen concentratiepunt voor de geheele streek. Zijn jaarmarkten zijn bekend en wel 'de belangrijkste van geheel Noord Limburg en een groot gedeelte van Oostelijk NoordBrabant. Ook zijne aardenmarkten zijn zeer druk bezocht ie groote fruitveilingen in den herfst, waarop uit wijden omtrek het fruit (de NoordLimburg8che appels zijn ver maard) wordt aangevoerd, brengen telkens heel wat drukte mee. Het onderwijs is er goed. Huurhuizen vanaf f 300 (voor f 3000 inkomen) tot f 500 zijn beschikbaar. Belastingen. Geheven worden een plaatselijke inkomstenbelasting, belasting op openb. vermakelijkheden, 85 opcenten Rijksink belasting, 20 op ongebouwd en 80 op gebouwd. Aan inkomstenbelasting (rijk, ge meente, prov. en gem opcenten en verdedigingsbelasting) wordt geheven t**»(OiO-it-CONtNNQO«5NtOr- T-I <N Tl CO CO <35 (M O '^•'OO-^NCO^ co^iCnOiOcD©,H«cO'0'-;Qvii'n COoiiO—lviHvTlC0'->L0C0Ot>-C503<Nj COO'OO^Q^^iOtOOCONOJiO TH (M co -O ©iOCOOMOOCONNffi««iS H,oHt>.n5w>oc5ff5r»OOiscotSi a)OlC'-«DHCOCD[>COCQCOO(NC3 H N C4 CO CC if5 CC GS U5 CO »H CO th (jq CO lO-jD'coaHCorTHoodM^'^eo 03«^COCOI>COCOCpC50,^OOCOCO'^ HH(NOJCOCOv}<iOt»QlO«H«# TH (M «eH CO OiraOiOOiOOOOOOOOOO C4(MCOCfJ"}iT}iincOh(X)0'0000 O TH TH Ol CO 3 Tarieven voor gas en electriciteit. Het gas kost 13 cent per M3 de electriciteit 35 cent per K VV. U. Waterleiding is in voorbereiding.*) Onderwijs. Onder de plaatsen van de grootte van Venray is er wellicht geene in Neder land, waar, vooral voor kinderen, die het lager onderwijs gehad hebben, dus voor leerlingen jongens zoowel als meisjes van 12 tot 18 jaren, zoo ruime gelegenheid voor onderwijs, vooral tol voorbereiding voor hoogere studie is Ie vinden. Hierbij wordt in zonderheid de aandacht gevestigd op de beide gymnasia (het jongensgymna sium en het meisjesgymnasium), beide met het jus promovendi Voorts zijn er, behalve openbare en bijzondere L. O scholen, een bijz. U L. O. school voor meisjes, een pensionaat voor jonge meisjes, een landbouwschool met vierjarigen cursus, cursussen voor huishoud-, nijverheid- en handelsonder wijs. Ziekenverzorging. Venray bezit een R K. Gasthuis, hoofdzakelijk voor de verpleging van armlastige patiënten en kinderen. In Venray staan twee groote krank zinnigengestichten elk met pl.m 650 paiënten. Er is een consultatiebureau voor zuigelingen. Kerkgenootschappen. In Venray wonen nog geen 10 niet katholieken Vandaar dat er alleen R K kerken staan. Openbare vermakelijkheden. Er is een ruime tooneelzaal, waar de meeste gezelschappen optreden. Voorts zijn er fanfare en symphoniegezelschap pnn, zangvereenigingen, een bioscoop sociteit voor ambtenaren, induatrieelen enz, een biljartclub, vele handboog- schutter8vereenigingen enz. Venray bezit een openbare leesbiblio theek Diversen. Venray is geen industriestad: er zijn enkele sigarenfabrieken gevestigd Hei ligt aan de spoorlijn Nijmegen Venlo, ook de groote sneltreinen A'dara- Maastricht stoppen er. Autobussen rijden op Helmond, Ven lo en Boxmeer. Op sportgebied worden voetbal, gym nastiek en paardensport beoefend. Zooals onze lezers weten zijn de tarieven voor gas sedert 1 November eenigszins gewijzigd door invoeren van het vastrechttarief en worden de elec triciteitstarieven met 1 Januari 1928 gebracht op 30 ct per K. W. U. De waterleiding zal voorloopig wel jot de vrome we^schen blijven behooren. toch beneden 10 graden onder 't nul punt (Celsius). Wat zullen vele kippetjes het weer hard te verduren hebben. Och arme, waar geen of een slecht hok is 1 Daar wordt het een ramp voor de dieren. Zondag zagen wij warempel bij zoo'n vlegel van een kippenhouder de beesten nog buiten Ik had den eigenaar, den beul, wel eend met bloote voeten en zonder pel op in 't sneeuwveld ge- wenschl Dan had hij ten minste ook eens aan den lijve gevoeld, wat het zeggen wil, geen behoorlijke beschutting te vinden. Nu zat hij waarschijnlijk breed uit met de beenen om de kachelZeer nog ten ongerieve van moeder, die koken moet Waar de dieren bij vorst losloopen, of geen behoorlijk üok hebben, daar zullen natuurlijk direct de kammen en de lellen bevriezen, want die naakte deelen zijn erg teer en bloedrijk Eerst worden ze violet-rood, baast blauw, en ze voelen in den beginne koud aan. Daarna worden ze heet en zwellen op. Bij hevigen graad van bevriezen ziet men tenslotte die deelen afvallen en niet zelden treedt daarbij ontsteking op. Ter voorkoming zorge men, dat de dieren binnen blijven en dat de bodem in het hok kurkdroog is. Zooveel te beter kunnen ze tegen de koude. Verder zorgen, dat de genoemde kop versierselen bij 't drinken niet nat worden, aangezien het Water, dat zich aan kam en lellen zet, gevaar voor deze edele deelen zal opleveren. Het gebruik van drinkfonteinen en z.g. drinkemmers is tijdens strenge vorst sterk aan te bevelen. Open bak ken zijn dan een gevaar. Het drink water op den bodem van het hok zal s morgens licht bevroren zijn. Men moet dan heet water opgieten, totdat het ijs gesmolten is, en dat overdag enkele malen herhalen. De drinkwatervoorziening is voor onze kippen van enorm belang en zij eischt gedurende strenge vorst onze volle aandacht. Bij sneeuw en vorst geen dieren buiten. Dit zij het wachtwoord. Is 't kwaad van bevriezen eenmaal geschied, dan dient men er voor te waken, dat de bevroren deelen niet te snel verwarmen en nimmer lauw of heet water gebruiken, om ze af te waschen. Ook niet de dieren in een verwarmd vertrek brengen. Ze zouden crepeeren van de pijn. Wrijf de kammen en lellen en ook de pooten gedurende een poos in met ijskoud water of nog beter: met sneeuw. Die is er uu overal ge noeg bij de hand, nietwaar? Na die inwrijving met sneeuw kan men ze nawasschen mei koud water en insmeeren met purol of vaseline Dat verzacht direct ue pijn Het beat is natuurlijs, het bevriezen van kam en lellen te voorkomen, want anders zal de leg direct verminderen of ophouden. En dat is om dezen tijd van 't jaar natuurlijk eene groote schade. Zondag jl waren wij te Azewijn(bij Terborg) een plaatsje van nauwelijks 600 zielen en in eene week tijds wer den daar aan de Arnhemsche veiling niet minder dan 34 volle kisten eieren geleverd, alzoo een totaal van 16000 stuks. Vele boeren rapen dagelijks meer dan 100 eieren, een der aanwe zigen zelfs boven de 250 per dag. Maar dan moet men prima hokken hebben, anders gaat het niet. En de dieren behoeden tegen de hoogst nadeelige invloeden van vorst en sneeuw. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Bevriezen van kammen en lellen. Terwijl we dit zitten te schrijven (Maandagavond) vriest het weer dat het kraakt en Moeder de vrouw blijft maar aan 't roepen: doe de deur dicht I Een bewijs, dat zij het in d'r corpulen tie ook koud heeft, al zit ze dik in de wollen kleeren 't Is een echte ouderwetsche winter. De hoornen vriezen nog wel niet open, maar de temperatuur daalt 's nachts Buiten vorantwoerdelijkheid der Redactie. Om de belastingen. In de laatste vergadering van den Raad der Gemeente Venray, werd de belastingdruk in deze gemeente, in vergelijking met andere gemeenten zeer dragelijk genoemd, zoodat volgens de woorden van den Voorzitter, Venray nog een goed figuur maakt. Als men echter de belastingbiljetten naast elkander legt, dan wordt hel voor een gemiddeld inkomen nog een heel aardige prestatie, om op tijd aan al die verplichtingen te voldoen. Ter loops zij opgemerkt, dat de ge meente heft, 100 opcenten op de Ver mogensbelasting, wat echter voor den doorsnee Venrayer wel geen bezwaar zijn zal. Verder heeft men in Venray: Grondbelasting: opcenten voor de gemeente gebouwd 80 ongebouwd 20 Pers.belasting voor de gemeente 50 Ink.belasting id. id. 85 Eigen ink.belasting (Hoofd. Omslag) 1,7 Hand- en Spandiensten. Trottoirbelasting. Neemt men nu iemand, die in het Dorp woont in een eigen huis, 2 kin deren heeft en een gewoen meubilair, met een inkomen van f 2000, dan moet zoo iemand betalen Grondbelasting f 8 75 Personeelebelasting f 29 16 Inkomstenbelasting f 68 33 Hand en Spandiensten (direct betaald) f 4. TrottoirbeIa8ling f 3. Begaat zoo iemand de onvoorzichtig heid om bij gelegenheid van een markt iets uit zijn zaak op het trottoir voor zijn huis te zetten, dan krijgt hij dadelijk bezoek van den Marktgeld- incasseerder, idem zooveel. Belasting op publieke vermakelijk heden is wel zoo hoog, dat iedere onderneming op dat gebied een strop wordt voor den ondernemer. Is er wel een belastingobject in Venray, wat nog niet als melkkoeitje dienstdoet En leg dan die Hand- en Spandiens ten, waarin de bewoners der Kom worden aangeslagen, eens naast art. 13 der Algemeene Politieverordening, waarin wordt voorgeschreven de straal en stoep le vegen, op verbeurte van een procesverbaal. Als men iedere week een uur veegt, is dat in een jaar 52 uren, bij een 8 urige werkdag meer dan een week. Maar toch nog 2|dagen hand- en spandienst. Is straatvegen geen onderhoud van gemeentewegen, zoo goed als hand-en spandienst. Beide worden bij verschillende verordeningen voorgeschreven, maar of men nu van den kater of de kat gebeten wordt, is vrijwel hetzelfde. Beide verordeningen beoogen hetzelfde doel, het in orde houden van gemeentewegen. Heeft de huisvrouw het slraatvuil neljes op hoopjes geveegd, dan kom» de ledige kar van den gemeente reini gingsdienst, om dat vuil mede te nemen zeg je, neen, waarachtig niet, het paard sloft er eens door, maar mede nemen alleen tegen betaling van f5 per jaar en dan nog gezuiverd van alle zaken, zooals in de verordening op den Reinigingsdienst aangegeven. Venray maakt wel een figuur, maar een goed BELASTINGBETALER. lagszaaiea Xifciasllagta. Daar schuilt in die eenvoudige woorden: ROODE-STER blijft ROODE-STER méér dan men denkt, namelijk de geruststelling voor den rooker van smaak, dat de grondstoffen, die voor STER TABAK gebruikt worden, de zorg die aan de samenstelling wordt besteed en de kwaliteit, die aan ROODE-STER zijn ver maardheid gaven, onveranderd gehandhaafd zullen worden. Wanneer allen, die ROODE- STER als een volmaakte tabak leerden waardeeren, en het zijn er honderdduizenden dit be denken, dan zullen zij zeggen: „het blijft ook voor mij ROODE-STER" N.V, Theodorus Niemeijef Gnaipgcn to RaUuiaat Stop die rheumatiek Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten Ofschoon weinig menschen bij vochtig of koud weer geheel van rheumatiek bevrijd blijven, behoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is De oorzaak is gewoonlijk urinezuur, en zooals bekend, is het de laak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning d^ nieren verzwakt heeft, is derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbelangrijkste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond te blijven Verzuim geen kostbare tijd. Neem Fos ter's Pillen zoodra gij de minste rheu mati8che pijn voeltwek de trage nieren op en versterk ze, en bevrijd u zoodoen de van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten 5 f 1.75 per flacon. 37 De oppositie in Rusland. Een beslissende stryd ophanden. Voor overig Europa is het van het grootete gewicht, hoe zich de binnen landsche verhoudingen in Rusland ontwikkelen. In verband met de belangrijke be richten, welke hieromtrent de laatste dagen tot ons kwamen, lijkt 't ons gewenscht, op deze plaats de belang rijkste binnenlandsche kwestie uit Rus land eens nader ie bekijken. Een keerpunt in den reeds lang ge voerden strijd is het besluit van het communistencongres, om niet minder dan 98 leden der oppositie buiten de party te stooten. Daaronder bevinden zicb o.m. de drie bekende Russische diplomaten Kame« neff, Radek en Rakovsky. Zooals men weet, waren de eigenlijke leiders der oppositie, Trotzky en Zinowjel' reeds eerder buiten de partij gezet, zoo dat ♦hans niet minder dan honderd kopstukken uil de oppositie op de meest radicale wijze onschadelijk zijn gemaakt. Dal wil zeggen onschadelijk voor de partij zelf, maar of de jonge Russische republiek, die zeker niet een groot overschot heeft aan intellectueele krachten, dergelijk groot verlies zonder schade zal kunnen dragen, moet wor* den afgewacht. Want al deze honderd uitgebannenen hebben in de laatste tien jaren in Rus land een groote rol gespeeld en zij zullen natuurlijk ook hun grooten aanhang hebben. Aanvankelijk gingen er geruchten, dat een verzoening op handen was, maar daar is het toch niet toegekomen. Trouwens, zooals wij reeds een paar weken geleden schreven leek dit ook vrijwel uitgesloten, de twee partyen stonden reeds te fel tegenover elkaar, dan dat een van beiden nog terug kon Alles wijst er nu op, dat we thans een beslissenden stryd tegemoet gaan en er nu alles op wordt gezet om een van de twee partijen te vernietigen. In de resolutie, waarin het congres besloten heeft de kopstukken der oppo sitie uit de partij te stooten, wordt nog g zegd, dat het congres besloten heeft, nog niet alle aanhangers van Trotzky met één slag uit de partij te bannen, daar er bij de de communistische comité's op was aangedrongen, te trach ten de aanhangers der oppositie ertoe te bewegen, huu dwaling te erkennen. Doen zij dit evenwel niet, dan moeten zij de partij uit. Voorts wordt in de resolutie gezegd »De kloof tusschen de communis tische partij en de aanhangers van Trotzkij is onoverbrugbaar. Voortaan zullen de actieve aanhan gers van deze tweede partij beschouwd worden als conlra-revolutionnairen en vijanden van het volk." De oppositieleiders beweren, dat de tegenwoordigs regeering van Sovjet- Rusland slechts in scbyn een dictatuur van het proletariaat is. De oppositie ontkent de mogelijkheid binnen de grenzen van Sovjet-Rusland het socialisme door te voeren, wanneer niet de geheele wereld socialistische wordt. Zij bestempelt de huidige leiders der Sovjet-Unie als sThermidoristen" en noemt hun handelingen onvereenig- baar met het ware Leninisme. De aanhangers van Trotzky hebben een eigen organisatie gevormd, met afdeelingen en een partijcontribulie welke organisatie niet slechts gericht is tegen de communistische partij, doch legen het geheele Sovjet-systeem en derhalve als onwettig wordt beschouwd. De Sovjet-regeering zal daarom, aldus de resolutie deze organisatie

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1