Openbare vergadering Gemeenteraad te VEN RAY. Buitenlandsch Overzicht van den Vervolg van le Blad. De Heer Odenhoven ziei tot zijn spijt, dat er van het Dagelijksch Bestuur geen voorstel tot verlichting der lasten voor het groote gezin te verkrijgen is, in tegenstelling met Gemeenten als Tegelen en andere. Verwonderd vraagt de Voorzitter of de heer Odenhoven meent, Tegelen met Venray te kunnen vergelijken, waar geheel andere facloren van invloed zijn. Aan de hand van gegevens der belastingadministratie toont de Voor zitter aan, dal hier in Venray van de 1276 aanslagen in de Rijksinkomsten belasting er niet minder dan 661 zijn onder de f 1400 Zou men dus eene progessieve belasting gaan invoeren, dan zou men komen tot een veel hoogere gemiddelde belasting dan nu, waar in Venray maar 24 aanslagen zijn boven de f 5000. De Heer Odenhoven meent, dal het nog ieder jaar meegevallen is, en dat zal nu ook wel zoo zijn De Voorzitter is zoo zwaar op de hand. Hij stelt daarom voor, het vermenigvuldigings cijfer voor de plaatselijke Inkomsten belasting van 1,7 terug te brengen op 1,5. De Voorzitter zegt, dat men hem ge rust pessimistisch mag noemen, maar deelt mede, dat er zelfs een aparte vergadering voor belegd is, of B. en W. in plaats van 1,7 niet voor zouden stellen 1,8 te heffen. De batige saldo's van vorige dienstjaren verdwijnen een voor een. Dit jaar is er weer een f 1500 ingeteerd. De Heer Stoot wijst op Sitlard, als groote gemeente, waar het vermenig vuldigingscijfer slechts 2 bedraagt. De Voorzitter antwoordt, dat iedere jaar deze fout gemaakt wordt. Men moet dat zoo begrijpen, dat het ver menigvuldigingscijfer er 2 is, bij een heffingspercenlage van b.v. 5 zoodat dit dus beleekenl eene heffing van 10 pCt De Heer Sloot merkt op, dat een overschot van f 52000 in een jaar nu juist geen peulschilletje is, hetgeen toch werd veroorzaakt door de hier gevolgde politiek. De Heer Millen stelt voor het cijfer 5 in le voeren, waarin hij werd ge steund door den Heer Odenhoven, welke twee leden als andere Siamee- sche tweelingen verbonden schijnen te zijn. De Voorzitter noemde dit voorstel een slag in de lucht, waarschuwde uitdrukkelijk voor eventueele aanne ming ervan en voegde erbij, dat bij aanneming van dit voorstel B. en W. de verantwoordelijkheid voor deze be grooting niet op zich nemen. De vergadering werd een oogenblik geschorst om de uitkomst van een eventueele vermindering na te gaan, het bleek echter dat dit eene ontwrich ting der geheele gedane begrooting ten gevolge zou hebben, welk voorstel met de stemmen der heeren Wijnhoven, Stoot, Millen en Odenhoven voor, werd verworpen. De Begrooting werd hierna in stem ming gebracht, en zou de stemming beginnen bij den Heer Houben, die echter den Voorzitter verzocht een andere wijze van stemmen in te voeren en wel door loting te bepalen, wie het eerst zijn stem zou moeten uitbrengen Aanstonds werden loten gereed gemaakt, in een bus gedaan, waaruit de Voorzitter als beginnummer het cijfer 4 haalde, zoodat de Heer Jacobs ditmaal het eerst zijn stem uit moest brengen. Met algemeene stemmen werd de begrooting door den Raad aangenomen. Een nieuw gerecht verscheen ter tafel en met smaak zette men zich om het gerecht, de begrooting van het Gasbedrijf eens onder handen te nempn De Heer Millen opende de rij der sprekers met de vraag of onder de uitgetrokken f 3000 begrepen zijn de aan te schaffen verwarmings- en kook- toestellen, die op de Fabriek in huur koop le verkrijgen zulle" zijn, en ried dan aan zooweinig mogelijk aan le schaffen, wijl hij er zoo weinig van verwacht. De Heer Odenhoven vraagt hel woord, om zijne opinie omtrent de Gasfabriek 1927. No. 51. uit een te zetten. Nadat hij het woord bekomen heeft, gaat hij er bij staan en begint: Toen voor 2 jaar de eleclriciteit zijn intrede deed in Venray, was hij dadelijk bezorgd voor de Gasfabriek, wijl dit direct moest leiden tot minder gasgebruik. En wat heeft de eleclriciteit niet gedaan om hier populair te wor den De gedane beloften van tariefs verlaging zijn ingegaan, vooraleer de tijd daarvoor verschenen was. En bij de gasfabriek, eigenlijk moest men spreken van een gasfabriekje, èen kolossale achteruitgang. Venray is te klein voor beide lichtbronnen. Het gas wordt voor de Gemeente een strop Wat dit zeggen wil, weten de heeren wel, er zijn wel meer stroppen voor de gemeente geweest b v. de tram. De drang yan den modernen tijd, brengt den slechten lijd voor de fabriek. Zou men nu de fabriek met kunst en vliegwerk op de been willen houden door kook- en verwarmingsinstalialiën te gaan invoeren, of door te hopen, dal de gestichten meer gas zullen gaan gebruiken, dsn zal dit weinig baten, daar de fabriek wel wat grootere productie zal hebben, maar de gestich ien voor het meerder gebruik gauw van reductie op den prijs zuilen spre ken. Vroeger hadden die het ook al een paar centen goedkooper dan parti culieren. Volgens spreker kan men bij den tegenwoordigen stand van zaken moeilijk een salaris van f 3500 voor een Directeur handhaven. Daar is nog meer van te zeggen, dan van die paar tientjes belasting. Reorganisatie d.w.z. bezuiniging moei er komen. Wij zouden het met een flinken fitter ook goed af kunnen. Ander gas, b v. van de mijnen, was mogelijk ook al een uitkomst. De Heer Wijnhoven is het met den vorigen spreker eens, als de fabriek niet beslaan kan, dan weg er mee. De Heer Millen is er niet over te spreken, dat tegenover een inkomsten van f 30,000 een uitgaaf aan loon staat van f 8000. Spreker meent, dat een eerste klas fitter al een aardige bespa ring zijn zou en net zoo goed De Voorzitter de sprekers beantwoor dend zegt, dat opheffing der fabriek eene financieele domheid zijn zou Zich aanpassen aan veranderde omstandig heden, moet een ieder. Rente en aflos sing der nog op de fabriek rustende schuld moeten even goed betaald wor den, om nog te zwijgen van de tallooze gedupeerden bij eventueele afschaffing Zou er t.e.t. roijngas komen, dan is er zeker een fabriek of leiding noodig Omtrent den post loonen, merkte de Voorzitter op, dal hier heelemaal niets te tornen valt De verantwoordelijkheid moet men bij het bepalen van het salaris voor een directeur van een bedrijf als een gasfabriek niet over het hoofd zien. De vraag, of hier een directeur noodig is, kan ieder lid voor zich vaststellen, als men bedenkt, dat wij iemand moeten hebben, die zoowel commercieel als technisch op de hoogte moet zijn van het heele gasbedrijf Zou er nu een fitter worden aargesteld, dan had men ook een goed boekhouder noodig en zou er van het directeurs salaris ook al weinig overblijven. Bovendien was het doel van de aankoop der gasfabriek bevrijd te worden van een contract, dat eventueele electrificatie van Venray onmogelijk maakte. De Heer Millen stelt voor, het salaris van den directeur met f 500 te ver lagen, ais een zachte pressie, om elders te gaan soiliciteeren Wij kunnen het met een goeden fitter best af. De Voorzitter vraagt, of Mi'len de verantwoording van een en ander aan durft en wijst er op, dat bij gebrek kige leiding, den een of anderen keer een groote ontploffing plaats heeft met alle niet te voorziene gevolgen. De Heer Odenhoven heeft er geen verstand van, maar deskundige fitters hebben hem verzekerd, dat zij best in staat zijn, een fabriek als Venray te leiden. Dit nog daar gelaten, maar heeft de Voorzitter er ook aan gedacht, dat er steeds meer kapitaal in de fabriek wordt gestoken, en zoo de kans, dat de strop grooter wordt, stijgt De Heer Millen handhaaft zijn voor stel, en vraagt hoeveel fitters er geen directeur worden De Heer Odenhoven valt den heer Millen bij, maar van de andere leden steunde er geen, zoodat dit voorstel vlug van de baan was. De Voorzitter brengt nu in zijn ge heel in stemming de begrooting van het Gasbedrijf, welke met algemeene stemmen werd aangenomen.; 3. Mededeeling kasopname bij den Gemeente-Ontvanger 4e|kwartaal. Voor kennisgeving aangenomen. 4 Aanvrage van het RK Kerkbe stuur te Ooslrum tot het ontvangen van een voorloopige vergoeding overeen komstig artikel 101 der Lager Onder wijswet 1920 voor het 4a kwartaal 1927 Overeenkomstig de Wet vastgestel op f 114,33. 5. Verzoek van de Nederl. Politie bondvereeniging om subsidie. De Raad vereenigde zich in zijn ge heel met het advies van B. en VV., dat er hier plaatselijk al zooveel te subsi- dieeren was, dat hoe nuttig deze Bond ook was, er moeilijk nog wat bij te nemen was. 6 Verzoek van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door vloeken van Gods Heiligen Naam tot het treffen van maatregelen legen het vloeken. Werd voor Venray niet noodig ge oordeeld. 7. Ingekomen stukken. Een verzoek van den heer Keur meester van Brecht, om verhooging van salaris, kon na toelichting door den Voorzitter, dat dit een ontwrichting tegenover andere salarissen zou betee- kenen, door den Raad niet ingewilligd worden. Dankbetuigingen voor verleende sub- sidiën van fanfare Merselo, Jonge Boerenvereeniging en Patronaatscom missie werden voor kennisgeving aan genomen. Een adres van de bewoners van den Haag te Merselo, om verbetering van den weg, werd door den Raad ter fine van advies gesteld in handen van B en Wdie ter zijner tijd, als de weg LeunenSteeg en Deurne klaar was, aan den laatsten wordt met Maart a s. begonnen, met een voorstel bij den Raad zouden komen Wethouder Pubben beval dit adres in de gunst der Raadsleden aan, wijl het niet meer dan billijk is, dat ook deze gemeentenaren op hunne beurt uit hun isolement verlost worden. Rondvraag. De Heer Nelissen was dezer dagen door Castenray gekomen en zag, dat de lantaarn nog niei was aangebracht. De Voorzitter zegt, dat de lantaarn nog voor Kerstmis zal worden aange bracht. De Heer van Dijck stelt voor. dat de gemeente een Ford vrachtwagen zal aanschaffen, voor den aanvner van grint, dan kunnen de boeren zand aan voeren, waarop de Voorzitter zegt, dat een dergelijk plan reeds in het College van B. en W. reeds in behandeling is. De Heer Nelissen vraagt, hoe of het zit met hel oude schoolhuis te Oirlo. De Voorzitter zegt, dat de oorspron kelijke plannen niet zijn doorgegaan, maar dat het nu binnen enkele dagen verhuurd kan worden op dezelfde voor waarden als het voorheen verhuurd was, en vraagt tegelijk machtiging aan den Raad om daartoe over le gaan Da Heer Odenhoven vraagt of de plannen '-oor de rioleering reeds zijn doorgezonden naar de Kroon ter goed keuring, waarop de Voorzitter beves tigend antwoordt. Wijl het waarschijnlijk de laatste keer is, dat er in dit jaar vergaderd wordt, biedt de Voorzitter den Raad zijne beste wenschen aan voor een een zalig uiteinde en een gelukkig Nieuwjaar, waarna hij de vergadering sluit met gebed. De laatste Volkenbondvergadering. Een mooi succes. Wij deden al eens meer uitkomen, dat onze verwachtingen ten opzichte van de prestaties van den Volkenbond niet heel hoog gespannen zijn. Toch kon de in de afgeloopen week gehouden vergadering wijzen op een niet onbelangrijk succes. De Volkenbond is er in geslaagd het reeds jaren smeulende conflict tusschen Polen en Litauen, waarbij tusschen beide landen een permanente oorlogstoestand heerscbte, en dat de laatste maanden een bedenkelijk karakter aannam, op te lossen. Voor ons Nederlanders is dit ver heugende resultaat des te aangenamer, wijl hier weer opnieuw een Nederlandsche vertegenwoordiger een belangrijke rol heeft gespeeld. Onze minister van buitenlandsche zaken heeft door zijn actief optreden, dal daarbij in hooge mate gelukkig was en de buitengewone diplomatieke kwalitieten van dezen diplomaat-minis ter demonstreert, reeds een zeer voor aanstaande plaats in 't internationale milieu te Genève ingenomen. Niettegenstaande zijn kort minister schap heeft hij daar een prestige, dat voor da* van Van Karnebeek zeker niet onder behoeft te doen. Zijn rede over het protocol in de jongste Seplembervergadering was een succes, maar zijn arbilreerend optreden als rapporteur in PoolschLitausch conflict, was een staaltje van diplomatiek meesterwerk. De Poolsche minister Zalewski heeft onzen minister en ook anderen sloten zich Zaterdagavond daarbij aan hulde gebracht voor diens tactvol optreden en hem voor een belangrijk deel de schuld als we dit woord hier ge bruiken mogen gegeven van het gelukkig resultaat. En Chamberlain, die in de Septem- bervergadering scherp tegenover o?zen minister stond, erkende nu diens buitengewone verdiensten, er bij voegen de, dat diens taak als rapporteur, buitengewoon moeilijk was, wijl het conflict tnsschen Polen en Litauen een der meest lastige kwesties was. welke de Volkenbond ter oplossing heeft gekregen. En wanneer we nu daarnaast zien, hoe moeilijk het steeds in Genève is geweest bij conflicten een formule te zoeken, die beide partijen bevredigde, dan is het succes yan onzen minister Beelaerts des te grooter. Nederland kan over zijn vertegen woordiger in Genève tevreden zijn. Minister Beelaerts van Blokland, daarnaast oud-minister Loudon, als voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie, minister Colijn op de internatio nale economische conferentie, zij allen spelen als vertegenwoordigers van het kleine Nederland een rol, die ons klein volk groot doet zijn in alles waarin een klein land groot kan zijn. Met gepaste bescheidenheid en nationale trots, mag na het laatste succes van onzen minister in Genève dit hier zeker worden geconstateerd. Het communistisch party-congres in Rusland. Een tyd van kapitalistisch verval. Op het communistisch partijcongres noemde Boecharin het tegenwoordige tijdperk een tyd van kapitalistisch verval. Hij wees op de onjuistheid van de meening der socialisten, als zou een tijdperk komen, waarin er geen oorlo gen meer zouden zijn Europa toont alle verschijnselen van den naderenden ouderdom. Het hart der kapitalistische wereld klopt thans in Amerika. De enkele conjunctuur-verbetering in Europa, zooals b.v. de economischen wederopbouw van Duitschland, waren niet van beslissende beteekenis. De economische ontwikkeling van Duitschland stuit op de onoverkomelijke moeilijkheden, welke uit het Dawesplan voortvloeien. Engeland, dat zich van grooten indus triestaat tot grooten renteniersstaat ontwikkeld heeft, maakt een ernstige economische inzinking door. De uit Amerika geïmporteerde idee van een industrieele vrede, kan in Europa geen succes hebben. Vervolgens bestreed Boecharin de bewering der oppositie, dat de Chinee- sche revolutie zou zijn neergeslagen. Hij beschouwde de koloniale kwestie van ht,t standpunt der wereldrevolutie uit, als een uiterst belangrijk vraag stuk en verklaarde lot besluit, dat een nieuwe phase van den revolution- nairen stryd naby was en dat, zoo een nieuwe imperialis tische oorlog, zou worden ontketend, de arbeidersklasse als een georganiseerde revolutionnaire macht zou optreden.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5