sa V. PYLS ;™5! Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sportoverdrijving. Adverteert in dit blad MMUKMBii (VOORDEELtöSrf! Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Tweede Kamer Buitenlandsch Overzicht De Kippenhouderij op het platteland Propaganda Bouwvak arbeiders te Horst. PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET IU.AAki\rri i/-ri 1 manufacture). BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1-8 regels 60 cent, elke regel meer 7et. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOI Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent II VENRAY Telef. 10 I Door uitbreiding der zaak hebben wij een groote sorteering en voordeelige prijzen in Hn Dames- en KindermantelsHoedenPelterijenRegenjassen, Gebreide Vesten, Pulloverst Tricot I Pakjes en TruienDirectoires, wollen en gestikte DekensDames- en Heeren-Modeartikelen. I Op elk terrein des levens ontmoeten we tegenwoordig de wonderlijkste tegenspraak. Ook op dat van de sport. Ze wordt aangeprezen onder het motto: mens sana in coipore sano (gezonde geest in een gezond lichaam) terwijl vaak zieke lichamen het gevolg van onze sportieve eeuw zijn. Het heeft er soms iets van, dat men de genoemde leus wil omdraaien wijl de geest tegenwoordig veelal niet erg gezond is, moet het lichaam er ook maar aan gelooven. Men denke eens even aandeellende van de bokserij, die niet minder dan menschenmishandeling is Dierenmishandeling gaat men en terecht krachtig met de wette keer; vivisectie op levende dieren is onge oorloofd; stierengevechten in het verre Spanje vindt men walgingwekkend maar als er hier menschen bestompt en tot bloedens toe bebeukt worden, vindt men dat wel goed. Dat mag officieel Even is er in Amsterdam sprake geweest van verbod terwijl Den Haag de mishandeling kalm toeliet, maar, als ik me niet vergis, is ook daar weer de burgemeester gezwicht voor het kabaal der »sport" maniakken. Zooals dat trouwens tegenwoordig gewoonte is Maak maar kabaal en je krijgt alles gedaan. Waar is de magistraat, die zich schrap zet tegen den waan van den dag? I Alleen als er wat goeds bereikt! moest worden, kan men zich heesch schreeuwen en bereikt men vaak nog niets. Daarvandaan, dal de wereld op haar kop staat. Maar ik had het over de sporten de ellende, die er dikwijls het gevolg van is. En dan zijn we bij de bokserij blijkbaar aan een goed kantoor. In zoo goed als alle geïllustreerde bladen kwam ik dezer dagen een mop tegen van twee managers, die met elkaar overleggen, bij welke ronde hun mannetjes «knockout" moeten liggen. Blijkens menschen, die het weten kunnen, is dat meer dan fantasie. Zoo wordt het publiek bij die bloederige geschiedenis nog bij den neus geno* men ook Trouwens, sport en bedrog schijnen zoo zachtjesaan bij elkaar te gaan hooren. Te Brussel werd een.zesdaagsche wielerwedstrijd gehouden (is dat eên dwaasheid of is het dat niet?) waarbij naar bericht wordt, weer danig ge knoeid werd Publiek en concurrenten worden «eenvoudig bedrogen." Volgens de Msb. zijn het speciaal Fransche, Belgische en Italiaansche renners die knoeipractijken uitoefenen om hun kansen te verhoogen. Dat zijn dezelfde soort berichten, als er indertijd van de beruchte Olym pische spelpn te Parijs kwamen. De Nederlandsche schermers weten er nog van mee 19 praten. Men mompelt nu dat er achter stak, dat de Latijnsche volken in elk geval moesten overwin nen Wal zal dat straks te Amsterdam worden Reeds vreesde men, dat het wel eens de laatste Olympische spelen zouden kunnen zijn. Als dat waar zou zijn, zou het wel een schoone illustratie zijn van bewering dat sport zoo geweldig ver edeltl Trouwens is het bij de eerste Olym pische spelen in Griekenland, wel veel anders gegaan? Alleen: in onzen tijd komt de val wat spoediger Zouden we maar niet heel gauw terugkeeren lot de oude beproefde wijs heid, dat al die sportoverdrijving uit den booze is; dat spel spel moet blijven en geen beroep moet worden; dat spel slechts nu en dan ter verpoozing mag voorkomen en geen hoofdzaak mag worden; dat men de lichaamscultuur niet mag overdrijven op gevaar af spoedig tot vergoding te komen; en dat de krachten der ziel hoofdzaak zijn en hoofdzaak moeten blijven Als men maar zorgt voor een gezon de geest en ziel, komt het met de gezondheid van het lichaam wel orde I N.L, Verdediging van Limburgs belangen. Tusschen het schrijven en het ver schijnen van deze episteltjes, die ten doel hebben den Limburgsche n kiezer den weg te leeren in den polilieken doolhof, moeten begrijpelijkerwijze steeds eenige dagen verloopen. En daarom werd in onze vorige be schouwingen wel melding gemaakt van de rede, waarmede de heer Fleskens de Brabantsche en Limburgsche be langen in de Tweede Kamer verdedig de, maar niet van het optreden der heeren Mgr. dr. Nolens en Henri Her mans, al hebben beiden gesproken, voordat de lezer onze regelen onder de oogen kreeg. Wij hebben daarom nog geen gewag kunnen maken ven de kostelijke ma nier, waarop dr. Nolens den heer mr Merchant recht gezet heeft, toen deze voorzichtig en gemoedelijk de Limbu gers er toe wilde brengen, om maar verder te zwijgen over hunne klachten De Limburgsche bladen hebben dit trouwens aan hun lezers wel medege deeld. Iets moeten we uit deze redevoering toch nog even releveeren. Dr. Nolens heeft de «Hollanders' die een verwonderd gezicht zetten, om dat daar uit het Zuiden den laatslen tijd zoo hard wordt geroepen en die de Limburgers daarom lastig vinden, aan het verstand gebracht, dat men in den Haag ten aanzien van afgelegen provinciën soms, in vroegere tijden althans, wel eens leed aan hardhoorig- heid. En dr. Nolens vroeg, om maa één practisch puntje te noemen, of de heeren, als zij woonden tamelijk ver van het eenige spoorwegstation, dat met hun dorp door een autobus ver bonden is, waarvan de diensten nu moeten worden stopgezet, omdat de concessie niet meer wordt verleend dan niet zouden komen met de vraag: zijn de vervoermiddelen er voor de passagiers of zijn de passsgiers er voor de vervoermiddelen En dr. Nolens vroeg verder of zij met hun rechtgevoel in overeenstem rning achten, wanneer aan provincie en gemeenten een deel onthouden wordt van hetgeen haar uitdrukkelijk toegezegd bij de schorsing van het mijnrecht. »Ik zou wel eens willen zien, aldus dr. Nolens fijntjes, hoe de heer Marchant, als hij lid was van de Provinciale Stalen van Limburg, tegen een dergelijke handelwijze zou "te keer gaan." Na dr. Nolens is Henri Hermans op eenige punten, die in Limburg beroe ring hebben gewekt, nader ingegaan. Het was uitstekend, dat in verband met onze klachten over een teveel aan Protestantsche benoemingen in ons katholieke Zuiden van de Kamertribu ne eens werd in het licht gesteld, dat het «geuzenhaat" is, die ons drijft. Nu de Lingbeeken en consorten de Katholieken vermaledijden en hen be schouwen als de grootste vijanden van ons land, erger dan socialisten en communisten, is het goed, dat men daar in het noorden weet, dat hier de verhouding tusschen de katholieken en protestanten niets te wenschen laat. Eenige Lingbeekiaansche visie op de dingen is trouwens ook de protestanten hier meestal vreemd. Maar dit mag ons de o^gen niet doen sluiten voor het feit, dat hier in de katholieke provincie aan de katho lieken tekort wordt gedaan ten voor- deele van de protestanten. De heer Hermans vroeg aan da. Lingbeek, wat hij er van zeggen zou, wanneer in een bijna geheel Protestantsche streek verre weg de meeste rijksambtenaren, vooral in de hoogere betrekkingen, katholieken zouden zijn. Zoo iets gebeurt niet en zou zelfs ondenkbaar zijn in een protes tantsche streek. Het omgekeerde gebeurt echter wel in het katholieke Zuiden. En dit is een der redenen van de daar op dit oogenblik heerschpnde ont stemming bij een gemoedelijk en ver draagzaam volk, aldus Henri Hermans. Terloops mogen wij er op wijzen, dat de gemoedelijke samenleving met het protestantsche deel der Limburgsche bevolking een bewijs is voor Limburgs loyale vaderlandsliefde. Wanneer Lim burg zich niet hecht met Nederland één voelde, zouden b v. de protestant sche denkbeelden inzake het proles- tantsch karakter onzer natie hier zeer zeker reeds lang een ernstige reactie tengevolge hebben gehad. De critiek op Limburgs rechtmatige verlangens inzake de uitkeeringen van het wegenfonds en het mijnrecht, op Limburgs verwijten omtrent de weige ring van Noord-Nederlandsch kapitaal voor onze industrie enz. werd door Henri Hermans degelijk ontzenuwd door aan te toonen, dat Limburg niet van weelde klaagt en eischt. Bij al zijn bodemrijkdommen, die ontgonnen worden, is de bevolking van Limburg zelve verarmd. De statistiek der rijksinkomstenbelas- ling bewijst het Het getal der laagst aange8lagenen van f 800 tot f 1400 en an f 1400 tot f 2000 overtreft het ge middelde van het rijk in geen enkele provincie zoover als in Limburg. Het getal der hooger aangeslagenen, beginnen reeds met inkomens van 2000 tot f 5000, blijft in Limburg echter voor alle groepen niet alleen ver beneden het rijksgemiddelde, maar bovendien in het laatste belasting jaar (1926), toen elders en over het algemeen vooruitgang viel waar te nemen, gedaald Voor een provincie met zooveel natuurlijke rijdommen geeft dit te denken. Tenslotte deed de heer Hermans uit komen, dat het Zuiden met recht een bescherming van den nationalen arbeid verlangt tegen allerlei vormen van abnormale concurrentie. Wanneer de zuidelijke bevolking met kracht voor haar levensbelangen meent te moeten opkomen, omdat de nood dit gebiedt, aldus de heer Hermans, dan gevoelt zij het als een groote onbillijk heid, wanneer men haar een verwijt hiervan maakt De Limburgers en de Noord Braban- ters en dit is hun heilig recht zijn van oordeel, dat Je belangen van b v. Maastricht evengoed als die b.v. Rotterdam Nederlandsche belangen zijn, wèl verschillend van aard, maar niet van gewicht voor reg9ering en volks vertegenwoordiging. Zoo werden onze belangen in het Parlement op krachtige wijze verdedigd Binnenkort kan men bij de behande ling der begrooting voor Financiën de bespreking van het wegenfonds en het mijnrecht verwachten. Men houde er zijn aandacht op ge vestigd. ROELAND eens in de hand nemen. Zijn ze te vet, dan het rantsoen verminderen, vooral het hardvoer en dwingen tot beweging nemen Beweging toch doet de dieren mede vermageren. Door de beweging wordt ook de ontlasting veel geregelder. En een geregelde ontlasting is zeer be vorderlijk voor den leg. In den rui. VRAAGVan mijn jonge W. L. eerste broedsel, vallen er steeds meer in den rui. De halzen worden kaal, de kammen verbleeken en worden klein Ze zijn in 't begin van September begonnen te leggen. Zou die rui lang duren S te O. Na de Regeerings-wisseling in België. Misleidende en walgelijke roode propaganda. Toen wij in een onzer vorige over zichten de motieven nagingen, welke de sociaal-democcaten in België er toe brachten, hebben we omiddellijk een scherpe tegenstelling gemaakt tusschen hetgeen de roode heeren als reden aangaven en de werkelijke oorzaken. We deden toen reeds uitkomen, dat het in hoofdzaak was om ANTWOORD Dat ruien zal langer redenen van party-propagandistischen duren, dan u denkt. Ze ruien wel niet aar(j zoo hard, niet zooals oude Jieren na den leg, maar het opknappen geschiedt J" ™d. Jeeren vóór de verkiez.n- meestal heel langzaam. Vooral wanneer ge^"e de regeering terugtrokken, ze bij slechte weer buiten gelaten moeten op dat thema nog eena worden. Dat is te begrijpen, niet waar? "j de .'f der„der Ik raad u aan, van de Leghorns voortaan niet meer zoo vroeg te broeden. Misschien hebt u ze al van 't begin af I eiwitrijk voer gegeven, zoodat ze feitelijk geforceerd zijn in den leg. Dat is altijd af te raden. Ongepelde rijst. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. VRAAGIk heb een toom kippen witte Leghorns 2e jacr, die in een aparte schuur zitten, bijna door den rui In 14 dagen tijds zijn mij daar 4 van dood gegaan, die na wat moedeloos heen- staande, binnen eenige oogenblikken dood waren. Ik voer 's morgens ochtendvoer (Landbouwbond), ze krijgen groenvoer (gras) en gemengd graan. Kunt u mij inlichten, wat ze ge mankeerd hebben B. te V. ANTWOORD: Daar kunnen we on mogelijk een slag naar slaan. U hadt eene gestorven kip ter kosteloos onder zoek moeten opzenden naar de Rijks seruminrichting of naar de Veeartsenij school te Utrecht. Neem de eerste maar, er zich weer zoo'n geval voordoet, die naam is het gemakkelijkst te ont houden. Want voor Utrecht luidt het adres: «Instituut voor parasitaire en infectieziekten." Een heele mondvol niet waar K. te V. Uw brief in dank ontvangen maar hij was vergeten te frankeeren Zoodoende kreeg ik 15 cents strafport te betalen. Zeker iemand medegegeven die er nog zegels voor koopen moest en 't vergeten heeft? Leggen nog niet. VRAAG Ik heb 19 Reds, die begin Maart al geboren zijn, en nog niet leggen. Toch zijn ze goed opgegroeid Wat zou de oorzaak kunnen zijn? Het hok is ruim, droog e" licht. Andere kippen van hetzelfde broed, maar Leghorns leggen reeds eene maand. S te O. ANTWOORDOnder Reds heeft men er vele, die pas met de 7 a 8 maanden beginnen te leggen. Maar nog geen enkele van de 19 aan de leg en dan al ruim 8 maanden oud, dat is kras Hebt u ze niet te vet gevoerd En misschien nog wel bijna uitsluitend mais Reds willen nog al eens gauw te vet worden, vooral van te veel graanvoer met veel mais Reds en andere zware rassen moet men liefst geen of anders maar heel weinig mais geven 's Zomers, dan is het wat anders, omdat de dieren op de boerderij dan den heelen dag in het weiland of op den akker zijn, waar ze wel zooveel ander kostelijk spul opzoeken, dal het kwantum mais maar een bescheiden deel is van 't rantsoen. Ma&r nu vinden de kippen slechts weinig, ook worden ze eerder vet, omdat ze veel minder beweging nemen. rijst krijgen. Heeft deze veel waarde voor de kippen S. te O ANTWOORD: Ongepelde rijst heeft dit voor, als u ze onder eene dikke laag kaf of haksel werkt, dat de dieren er dan lang en ijverig naar blijven zoeken- Men kan ze met rijst, gepeld ongepeld, maar met ongepelde nog het best, zoo aardig aan den arbeid houden. En dat is ook wat waard. Het ochtendvoer en het gewone hardvoer kan er natuurlijk niet door vervangen worden, 't zou te eenzijdig zijn, maar zoo nu en dan wat geven om ze bezig te houden, dat is toch wel goed. Te meer, daar u goedkoop kunt betrekken Rijst is licht verteerbaar, maar bevat weioig eiwit Ongepelde rijst is beter dan gepelde. raad te Brussel, een groote politieke redevoering heeft gehouden, waarbij wel op de allereerste plaats duidelijk gebleken is, welke meesters de sociaal-democraten op het wapen der politieke propaganda VRAAG: Ik kan goedkoop ongepeld61 zijn. Maar ook met welk een durf zij Verleden week werd in ons blad aan gekondigd, dat de bouwvakarbeiders, van de kringen Venlo en Venray een propaganda fietstocht zouden organisee ren naar Horst met als doel de bouw vakarbeiders van deze plaats in grootere mate te winnen voor het lidmaatschap van den Ned. R. K. Bouwvakarbeiders bond. op dit gebied voor hun volgelingen verschijnen. Het is eenvoudig een schandelijke speculatie op de onkunde, op het niet begrijpen van de groote massa, die men daarom op de meest grove wijze knollen voor citroenen ver koopt. Men moet nu Vandervelde hooren or-eren, dat de nieuwe regeeging inner lijk buitengewoon zwak staat, maar krachtig gesteund wordt door de financiers. Wij zullen dit laatste niet betwisten* maar zou Vandervelde durven ontken nen, dat de regeering, waaruit hij pas met zijn drie collega's is getreden, op een niet even krachtige wijze door de bankiers is gesteund? Heeft de bearswereld bij het uittreden van de socialistische ministers niet openlijk gewag gemaakt van haar dankbaarheid voor den steun door de sociaal-democraten aar. den groot bankier Franqui verleend om den franc te stabiliseeren Zou Vandervelde durven ontkennen, dat de financiers het democratische kabinet Poullet omver hebben geworpen om er een regeering Franqui-Jaspar voor in de plaats te stellen en dat zij dit doel alleen hebben kunnen bereiken, doordat in Mei 1925 de sociaal-democraten hetkabinet- Poullet in den steek lieten Deze propaganda is in alle opzichten schitterend geslaagd, doordat in groote I getale aan de fietstocht werd deelge- en me.1 Jaspar en Franqui een nieuwe nomen, zoodat men den indruk kon I re8eerlP8 gingen vormen krijgen, dat Horst als 't ware werd ingenomen. 8, j; 8 .P ministers toen hebben medegewerkt om de fietsers h1®1 parlement naar huis te sturen en den koning met een soort dictatuur te bekleeden, Zou Vandervelde durven ontkennen, dat de vier sociaal-democratische de harmoniezaal die hoeken bezet was. Door werden propagandaspreuken meege - voerd en ook drie auto's, beplakt mei bekleeden, wat hierop neerkwam, dat propagandaplaten, namen aan den tocht de financiers vry spel kregen deel, waarvan op een auto het vaandel en den franc stabiliseerden, zoodal zij van de afdeeling Venlo was opgesteld er milliarden aan hebben verdiend ten De vergadering vond plaats na de koste van de kleine spaarders? Hoogmis en o.m. waren daar aanwezig, En waardoor nu de Belgische arbei den EdelAchtbaren Heer Burgemeester, ders een loon hebben, Dr. Kryn Aalmoezenier van de Kring dat tot de laagste behoort in Europa Venlo, de Geestelijk Adviseur van Horst, Maar Vandervelde zweeg over dit de Heer Windt, lid van het Hoofdbe- aiie8j maar gjng SUDe leiding was in handen van den de sociaal-democratische arbeiders Heer Tilmana, Voorzitter van de Kring opzetten tegen de nieuwe regeering, wijl deze een werktuig zou zijn in handen der financiers. Misleidender voorlichtingen schande lijker demagogie is wel moeilijk denk- Venlo. Er was veel geestdrift en nadat respectievelijk de heer Windt en Dr. Kryn hadden gesproken, werd de ver gadering ook nog toegesproken door baar. den Heer Burgemeester en den Adviseur, En wanneer Vandervelde nude alsmede den voorzitter der afdeeling arbeiders oproept er bij de a.s. ver- Horst van de Bouwvakken. kiezingen voor te zorgen, dat niet de Vanuit de vergadering werd nog het financiers maar de arbeiders de regee- woord gevoerd door de heeren Schlaats rin8. *n handen krijgen dan had de van Tegelen, Lenssen van Venray, politieke eerlijkheid hem moeten doen Fhilips en Kreutz van Venlo. zeggen, dat het de sociaal democraten Na de vergadering traden 16 nieuwe in Mei 1925 zijn geweest, leden tot de WeHcliedenvereeniging en die de financiers aan het bewind hebben Men moet van tijd tot tijd de hennen opkomen". den Ned R. K Bouwvakarbeidersbond toe. Nadat bij Venlo in ue terugtoch1 Blerik, Tegelen, Baarlo en Lottum de deelnemers van de fietstocht zich reeds hadden gescheiden, ging men met een gedeelte van de deelnemers van Venlo door de zeer drukke straat, waar hon derden menschen, wachtende op de intocht van St. Nicolaas, nu met ver bazing dit propagandaverloon gade sloegen. In de stoet werd luide ge schreeuwd, mag men wel zeggen, dit «R. K. Arbeiders sluit U aan bij de R K arbeidersbeweging, zij is de eenige organisatie, welke hier op waardige wijze voor de arbeidersbelangen kan gebracht. Wat hij nu deed, was een in hooge mate stuitende misleiding van de on wetende arbeidersmassa Een niet minder ergerlijk demago gisch spel voerde deze roode partijleider op bij zijn voorlichting over het ontwapeningsvraagstuk. Dh. Vandervelde zeide, dat de sociaal democraten uit de regeering zijn ge treden terwille van den zes maandschen diensttijd. Maar dat nu de Christelijke democraten tot de regeering toetraden terwijl zij toch ook vooralander waren van dezen diensttijd. Ook hier weer de meest pure misleiding.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1