ASTHMA KOOPJES ABDIJSIROOP Adverteert in dit blad ~W3ia?3TO3ia» Th. Pouwels een kachel Stempels Buitenlandsch Overzicht De Kippenhouderij op het platteland Marktberichten. Gemengde Berichten. AKKER'5 Bezems, Borstel werken, Dweilen, Zeemen, Poetsartikelen, enz. Te Koop ZATERDAG 12 NOVEMBER 1927. No. 46. Na 10 jaren Bolsjewisme in Rusland. Het fiasco van liet stelsel. De 7e November 1917 is een hoogst belangrijke datum in d« Russische maar ook in de Europeesche geschiedenis. Maandag 10 jaren geleden maakten de bolsjewiki zich meester van de macht in Rusland, die een achttal maanden tevoren door de democratische partijen van de Doema aan den Tsaar was ontrukt. De Maart-revolutie die den Tsaar ten val bracht en het Tsaristisch regime wegvaagde, had Rusland niet alleen een democratisch bewind, maar ook nieuwe kracht ter voortzetting van den oorlog moeten geven. Maar het bleek weldra, dat de revolutionnaire beweging, eenmaal ont ketend, niet kon worden gehouden binnen de perken, die de burgerlijke democraten meenden te kunnen stellen. De bolsjewiki trachtten, gebruik makend van de oorlogsmoeheid van het Rus sische volk, zich van deze beweging meester te maken. Tevergeefs poogde de sociaal-revolutionnair Kerenski, die in Juli, de burgerlijke revolutionnaire leiders ter zijde schuivend, zich aan het hoofd der regeering stelde, den gewelddadigen loop der revolutie te stuiten. Tegenover de doelbewuste actieve propaganda van een Lenin door den Duitschen generalen staf ter bevordering van de verdere verzwakking van Rusland's oorlogskracht uit Zwit seriand naar Rusland doorgelaten, zoo herinnert het «Handelsblad", bleek zijn door geen daden ondersteunde welsprekendheid machteloos. Op den zevenden November was zyn lot heslist.... en dat van Rusland. De bolsjewiki, onder krachtige biding van Lenin en Tiotzki, namen het opperste bewind in het in uiterste ver warring en anarchie zich bevindende Rusland in handen. De politieke revolutie was tot een Sociale revolutie geworden. Met woest geweld braken de in eeuwenlange onderdrukking opge kropte haat en wraaklust los en op de puinhoopen van het door dit geweld vernietigende sociale en economische stelsel hoopten de bolsjewistische leiders hun nieuwen socialistischen staat te kunnen opbouwen. Binnen enkele maanden, zoo sugge reerde Lenin zijn helpers en volgers, zou het socialisme, in Rusland kunnen worden verwezenlijkt. Tien jaren zijn sedert verloopen. De bolsjewiki hebben zich in de in Novera fcer 1917 veroverde macht weten te handhaven. Het door hen ingestelde regime, dat ze wel de «dictatuur van het proletariaat" noemden, maar dat in werkelijkheid niet anders is, dan de dictatuur van de communistische party, waarin op haar beurt weer een kleine groep van leiders dictatoriaal gezag uitoefent, heeft zich in al die jaren staande kunnen houden Allen profeten ten spijt, lie telkens weer het naderende einde er van voorspelden. Men vergat echter, dat de revolutie den boeren het lang begeerde landbezit had gebracht, voor welks behoud zij bereid bleken het heerschend regime te steunen tegenover alle pogingen tot herstel van het ancien regime Zooals de Koltsjaks en Denikins en Wrangels moesten ondervinden. Bovendien had de revolutie haar werk goed gedaan. Adel en bourgeoisie, van alle bezit beroofd, waren uitgemoord of verdreven, de anti bolsjewistische arbei ders- en boerenleiders, sociaal-democra ten en sociaal-revolutionnairen, waren gedood, gevangen of naar het buitenland uitgeweken.. Wie zou de bolsjewiki moeten en kunnen vervangen? Ook de tegenstanders van hun stelsel moesten erkennen, dat hun val slechts anarchie zou beteekenen. Zoo is het te verklaren, hoe een regime zich kon handhaven, dal door sociaal economische experimenten, door zijn pogingen ter plotselinge verwezenlijking van de communistische theorieën land en volk in de diepste ellende stortte en Rusland aan den rand van een volkomen ondergang bracht. Trouwens aan deze experimenten en pogingen maakten de bolsjewiki zelf een einde toen ze de gevaren inzagen, waarin ze dreigden te zullen worden meegesleept. Lenin besloot tot een onmiddellijken ommekeer op den ingeslagen weg. De nieuwe economische politiek werd in gevoerd, die in zekere mate het herstel bracht van particulier bezit en particulier bedrijf en die ook in het bijzonder den boerenstand nieuwe moge lijkheden van ontwikkeling bood. Van Communisme was geen sprake meer integendeel een nieuw kapitalisme werd geboren en al de jammer, al de ellende, al de gruwel, welke de ver nietiging van de oude kapitalistische maatschappijen Rusland met zich bracht, had g^en ander gevolg dan de opkomst van een nieuwe bourgeoisie van «nep- lieden." «Beziet men nu dit nieuwe Rusland met zijn «Schieber "lokalen, renbanep, speelholen, zwarte beurzen, drankhuizen en currupte ambtenaren, dan moet men inderdaad meer nog dan anders eraan beginnen te twijfelen, of dan die ont zaglijke omwenteling in den naam der hoogste menschheidsidealen eigenlijk al de offers waard geweest is," zoo verzucht Fülop Miller in zijn pas ver schenen boek over Rusland. Om hun macht te handhaven, om niet door de volkomen mislukkig van hun theorie te worden meegesleept, wierpen de bolsjewistische leiders hun leerstellingen over boord en kwamen ze tot steeds verder gaande concessies aan het kapitalisme, dat zo met meedoogenlooze wreedheid hadden getracht te vernietigen. Men W8s te overhaast geweest. Maar men zou thans via de nieuwe econo mische politiek naar socialisme en communisme komen. De werkelijkheid in Rusland wijstin andere richting. En in de Russische communistische partij is een felle stryd ontbrand over de verder te volgen tactiek. In dezen strijd is op het oogenblik Sta 1 iiide secretaris-generaal van de partij, die over haar organisatorisch apparaat beschikt, nog de sterkstemet zijn gewillige meerderheid in het partij bestuur en met behulp van de Gpoe, deze politiemacht, die onder het com munistische bewind eenzelfde rol ver vult als onder het Tsaristisch regime de gevreesde Ochrana vergulde, tracht hij de oppositie volkomen te vernietigen. Terwijl deze oppositie, ook ai weer al8 de oppositie in het Tsaristische Rusland in geheime vereenigingen zich organi seert en langs illigale wegen tracht de heerschende machthebbers ten val te brengen. Dat is er van Rusland geworden na tien jaren «dictatuur van het proleta riaa'" van het proletariaat, dat, zoo als, Peter Garwv in de sociaal democra tische «Vorwarts" zegt: „tot figurant op liet politiek tooneel is gedegradeerd." «Het volk zwijgt of roept gehoorzaam hoera niet omdat het werkelijk in een arbeidersparadijs woont, maar wijl het den smaak van vryheid en het geloof in zyn kracht heeft verloren." Wat zal in deze omstandigheden de toekomst brengen Zullen de pogingen van de oppositie om den ontwikkelings gang in Rusland tegen te houden nog tot nieuwen bloedigen stryd aanleiding geven Of zal door de volkomen overwin ning van Stalin op zijn tegenstanders de overgang van Rusland van arbeiders tot boerenstaat zonder schokken zijn beslag kunnen krijgen? Wie zou zich na alle mislukle profetieën aan voorspellingen durven wagen Tan verschillend terrein. De Action Francaise-campagne. De kardinaal aartsbisschop van Parijs heeft een herderlijk schrijven ui'ge- vaardigd, wasrin bij Dogmaals een beroep doet op de.Fransche Katholieken om in onderwerping aan den Paus zich van de Action Francaise campagne afzijdig te houden. o Revolutie op de Russische vloot? Naar de «Illustrowany Kurjer Cod zieny" uit Riga meldt, zou volgens be richten uit Kroonstadt eenige dagen geleden onder de bemanningen van de Russische oorlogsmarine een opstand zijn uitgebroken. Vo*r de onderdruk king zouden militaire strijdkrachten uit Leningrad noodig zijn geweest Get bericht van den opstand is langs een omweg naar Riga gekomen, daar de Russische bladen niets over de gebeurtenissen in Kroonstadt mogen schrijven. Het zou een opstand betref fen van de bemanningen van twee oorlogsschepen De opstandelingen zijn tenslotte overmand en gevangen gezet. o Het laatste onderhoud tusschen Poincaré en den tsaar van Rusland vóór den oorlog. «De Matin" geeft een uittreksel uit een werk van Poincaré, getiteld «Union sacré 1914" waarin het laatste onder houd dat deze met den Tsaar had op 21 Juli 1914 wordt verteld De Tsaar behandelde al de aanhangige onder werpen maar sprak geen woord, dat deze zou doen vermoeden, dat hij een oorlogsverklaring op handen achtte. De Tsaar sprak zeer langdurig over de moeilijkheden met Engeland en legde den nadruk op de noodzakelijkheid, dat de betrekkingen tusschen de beide landen geen verandering zouden onder gaan. Vervolgens sprak hij over Albanië en meende, dat de moeilijkheden het gevolg waren van de onervarenheid van den prins von Wied. Hij toonde eenige ongerustheid over hel gerueht van eer. mobilisatie in Italië. Vooral echter maakte hem be zorgd het raadselachtige stilzwijgen van Oostenrijk. Hij toonde "rienschappelijke gezind heid jegens Turkije en bepleitte een volledige overeenstemming tusschen Frankrijk en Rusland, die thans meer noodig was dan ooit door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Zwarte Barnevelders. Vraag: Gaarne vernam ik van U, of de Zwarte Barnevelders beter zijn dan de gekleurde. Ik lees in de Bedrijfs- pluimveehouder nog al eens eene advertentie over Zwarte Barnevelders. Ik heb nu gekleurde, maar van heel uiteenloopende kleur. De leg daar heb ik niet over te klagen. P. te G. AntwoordHet verschil tusschen Zwarte Barnevelders en «gekleurde" (gezoomde) zit hem zoo goed als alleen in de veerkleur. Overigens zijn ze aan mekaar gelijk. De beste Barnevelders zijn die, waar van het meeste werk is gemaakt, en dat is op het oogenblik de zwarte nog niet. Toch geloof ik zeer zeker, dat de Zwarte Barnevelder toekomst heeft, omdat 'n éénkleurig dier veel gemak kelijker op productie te verbeteren is dan meer gekleurde. Of het moet zijn, dat de vederteekening bij de verbetering heelemaal buiten beschouwing blijft. Ik zou u aanraden, voorloopig althans bij de gewone Barnevelder te blijven, omdat die reeds heel aardig op produc tie verbeterd zijn. De jaarcijfers van Horst mogen gezien worden Men heeft dat ongetwijfeld te danken aan het feit, dat men zorgvuldig de beste hen nen (en hanen) voor de fok uitgezocht (aan de hand van valnestcontrole der hennen), zonder veel acht te slaan op goudneifje of zooming. Een mooi rapport. Dit werd ons toegezonden door een kippenhouder uit Venray. Het bewijst onomstootelijk vasl, dat zijn toornen van prima kwaliteit zijn. We zullen er de volgende week een afzonderlijk artikeltje aan wijden. Door de tentoon stellingsdrukte konden we er deze week geen tijd genoeg voor vinden. Valnesten. VraagZou u mij een adres op kunnen geven, waar valnesten te krijgen zijn P. te G. Antwoord Als u in uw vakblad de advertenties nagelezen hadt, zou u daarin aangetroffen hebben den naam J. S. de Hoop te Wolvega. Deze levert geen valnesten, maar valnestfronten in de maat van 29 c.M. breedte en 36 c M hoogte. Wilt u de bestaande nesten daarvoor gebruiken, dan moet u even de maten opgeven en dan kunt u die fronten voor uw legbakken plaatsen. De prijs is maar 55 ets per afdeeling, franco naaste station Dus goedkoop genoeg. Hoe lang zouden ze den leg staken? VraagIk heb 23 jonge W. Leg horns, geboren begin April. Reeds half Augustus waren er enkele aan den leg In September raapte ik 251 eieren, in October 369 Dus dat is buitenge woon, meen ik. Maar nu zijn er zeker al 10 in den lichten halsrui. Het begon voor drie weken en de leg is sterk verminderd Ik vrees, dat er nog meer in den rui vallen. Hoe lang zou het duren, voor die weer gaan leggen H. te V. Antwoord: Uw Leghorns zijn te vroeg geboren vriend. Het laatste van April en de eerste helft van Mei is veel beter. Hoe lang de rui zal duren Langer dan u verondersteld, denk ik. De gewone rui, bij het einde eener legperiode, duurt van 8 weken tot wel 3 maanden. Bij het eene dier gaat het veel voorspoediger dan het .andere. Met den ontijdigen rui zoo noemen we dien van uwe dieren 1 is dat al net eender. Maar doorgaans duurt die ook nog al lang. Ik raad u aan, de dieren flink och tendvoer te geven, droog en ook nog wat aangemaakt met warm water, nu het koud wordt. En ze 's morgens niet vroeg buiten te laten en overdag bij slecht weer ook niet. Waren het Barnevelders geweest, dan zouden ze hoogstwaarschijnlijk niet in den rui zijn gevallen, omdat die meestal wal later gaan leggen. Vroeg broeden is goed, maar men moet nu niet gaan overdrijven. U was te vroeg, dat wijst de toestand nu wel uit. ROERMOND. Op de Goop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 450 000 eieren. Groole eieren van f 11.50 tot f 12 Kleine eieren van f 7 50 tot f 11. Eendeneieren van f 8 40 tot f 8 70 VENLO. Op de Coöp. Veilingvereeni- ging van Maandag was de aanvoer 165 000 eieren. Groote eieren van f 11 80 tot f 12.80 Kleine eieren van f 8 60 tot f 11.50 Eendeneieren van f 9 60 tot f 9 80 Ganzeneieren van f 22,60 Een druppeltje in een meer. Het is bekend, dat in Drenthe nog een groot aantal krotten bestaan Zij doen dienst als huizen en er wonen menschen in. maar den naam woning verdienen zij niet. Er bestaat in Drenthe een woningellende. Voor de betere huisvesting van Drent- sche keei en krotbewoners draagt ook de regeering bij Er staat op de begrooting van het departement van Arbeid, waaronder de volkshuisvesting thuis behoort, een bedrag daarvoor uitgetrokken. Een bedrag van f 2000. Zegge en schrijve: twee duizend gulden Terecht wordt in het V.V. de vraag gesteld, wat met die som tot stand kan worden gebracht 1 Het is inderdaad bespottelijk. Als het departement van Arbeid in de tegenwoordige omstandigheden (d. w.z. groote jaarlijksche overschotier.!) van den minister van Financiën niet méér geld heeft kunnen los krijgen, had het fatsoenshalve die f 2000 nog beter kunnen schrappen. Het is een druppeltje in een meer. De woningellende in Drenthe en dan een crediet van f 2000 van de lands regeering het is belachelijk I Oorlogsprofetie van een Hindoe. Een vermaard Hindoesch astroloog te Poona in Britsche-Indië, Poendit Sjestri, wiens laatste voorspellingen omtrent den katoen-oogst sensatie heb ben verwekt, profeteert thans volgens de Tel., dat er in Mei 1928 een groote oorlog zal uitbreken tusscben Groot Brittannië eenerzijds, Rusland, China en andere Oostersche stalen anderzijds Die nieuwe oorlog zou vijf jaar duren en algemeen worden. Hij zou woeden van de oevers der Oostelijke Middel- landsche Zee tot de boorden van den Ganges De astroloog heeft in de sterren ge lezen, dat er dan van 1933 tot 1934 vrede zal zijn. Om op adem te komen, is dat niet bepaald langl Invaliditeitswet en Oudersdomswet. Naar de Msb. verneemt zijn een ontwerp van wet tot wijziging van de Invaliditeitswet (o a. tot verhooging van de loongrens) en een wetsontwerp tot wijziging van de Ouderdomswet om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid toegezonden. Landbouwtentoonstelling. In 1928 zal te Deurne een groote landbouwtentoonstelling gehouden wor den voor het Peelland. Eene commissie belast met de voorloopige werkzaam heden, is reeds benoemd. Bloembollenteelt in de Betuwe. In den afgeloopen zomer zijn in de Betuwe proeven genomen met de teelt van bloembollen. DezeAproeven zijn geheel naar wensch gelaagd, zoodat sommigen hier zich het volgende jaar op deze cultuur gaan toeleggen. Doodelyk ongeluk op de Myn Maurits. Woensdagavond is de 16-jarige Dries- sen uit Elsloo bekneld geraakt tusschen de personeel-lift en de geleiding Hij overleed bijna onmiddellijk. Brand op een schip. Woensdagavond is aan de St. Pieters" kade te Maastricht op het schip «Louise Pierre", toebehoorende aan den schip per Hermans uit Rotterdam een droevig ongeval geschied Terwijl de vrouw van H. even de stad in was om bood schappen te doen verliet de schipper zijn schip om in de buurt te telefonee- ren. Drie kinderen een van vijf en een van vier jaren en een van 14 maanden bleven in de kajuit achter Even na het vertrek van den schipper is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak de brandende 'petroleumlamp, welke op tafel stond omgevallen met het gevolg, dat de kajuit in een minimum van lijd in lichte laaie stond. De twee oudste kinderen vluchtten, doch het jongste kind, een meisje, kwam in de vlammen om. De brandweer die spoedig verscheen wist het vuur tot de kajuit te beperken. Toen men de kajuit, welke geheel is uitgebrand, kon binnendringen vond men het lijkje van het slachtoffer totaal verkoold. Het drama te Valkenburg. Omtrent de indentiteit van de lijken, die in het Koebosch alhier gevonden zijn, wordt vernomen, dat het zeer waarschijnlijk de overblijfselen betref fen van J. A. Franssen, oud 28 jaar, en mej. E Mansma, oud 17 jaar, beiden uit Rotterdam afkomstig. Zij werden sedert 3 maanden vermist. De lijken zijn niet ter plaatse begraven, doch wel gekist. Familieleden zijn naar Valken burg ontboden, om, zoo mogelijk, de identiteit vast te stellen van de op de lijken gevonden voorwerpen. Omtrent de aanleiding tot deze vree- selijke daad, tast men nog volkomen in het duister. De lyken herkond. De lijken zijr. door de familie her kend. De vermissing van het meisje werd reeds op 2 September j.l. in het Algemeen Politieblad gesignaleerd onder mededeeling, dat in verband met ach tergelaten brieven een ongeluk werd vermoed. Doodelyk ongeluk. Woensdagnacht is in de Staatsmijn Natuurlijk is het het beste dadelijk Akker'i Abdijsiroop te nemen, wanneer de eerste asthmatische verschijnselen zooalsspoedig vermoeid zijn en hijgen, beginnende benauwdheden bij trappen- klimmen enz. zich voordoen. Men voorkomt daarmee erger. Maar ook wanneer Uw kwaal reeds vergevor derd is. ook dan zult Gij van een ge- regeldgebruik van Akker's Abdijsiroop oogenblikkelijk verlichting kunnen ondervinden. Volg het voorbeeld van duizenden, die ééns aan asthma leden en versterk Uw luchtwegen en bevrijd hen van het slijm met Voorde Borst. Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 Emma te Heerlen de 43jarige mijn werker Stepski bij het herstellen van een ijzeren betimmering door een ijzeren balk getroffen ten gevolge waarvan de man 10 minuten later overleed. De ongelukkige was weduw naar en vader van een kind hij woonde te Hoensbroek. Ernstig motorongeluk. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur had de motorrijder B. uit Asten het ongeluk bij de kerk te Helden Panningen met zijn motor te slippen, waarbij hij kwam te vallen en een eindweegs met den motor werd meegesleept. Toegeschoten hulp droeg hem bij dhr. H. binnen, terwijl geestelijke en geneeskundig hulp spoedig ter plaatse was. Aan B. werd het H Oliesel toegediend, waarna hij later door Dr. Joosten per auto naar Asten werd vervoerd. De brandende motor, werd met enkele emmers water uitgedoofd DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Hendrikus Willems, sigarenfabrikant, wonende te Venray, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in de voor kamer van het huis plaatselijk gemerkt Hagelweg 1. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren indienen. Venray, 10 November 1927. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Burgcrlyke Stand Maasliees-Overloon- GEBORENAugustinus Antonius Cornelius z.v. C. H. Huijsmans de Schutter, Overloon. GEHUWDMartinus Janssen uit Venray en Agnes Theodora Goumans, MaasheesPeter Johannes Jacobus Bisterveld, Maashees en Elisabeth Hu berts van Daal, Vierlingsbeek OVERLEDENJacobus Hubertus Lenssen oud 75 jaar MaasheesHen drikus Janssen oud 81 jaar Overloon. Profiteert deze week nog van onze extra koopjes in Hofstraat. 20 voor kamer of winkel. Adres Bureau dezer. worden spoedig geleverd door Firma van den Munckhof.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6