HOEDEN VROOM DREESMANN Buitenlandsch Overzicht De Kippenhouderij op het platteland Gemengde Berichten. Zoo juist ontvangen een geheel nieuwe 171 Pracht Vilt Dames-Hoeden 2.60, 1.98, X.75 Dames Vilt Hoeden mooie sort. 3.90, 3.40, 3.10 Fluweelen Dames Hoeden schitterende collectie 4.00, 3.10, 2.70 Fluweelen Kinder Hoeden groote sorteering 2.25, 1.20, l IQ Iln betere genre DAMESHOEDEN enkele stuks I tegen zeer voordeelige prijzen. Zie Speciale Etalage VENLO ZATERDAG 29 OCTOBER 1927. No. 44. Het werk van Mgr. Dr. Seipel in Oostenrijk. Na de iinancieele genezing ook de politieke Deze week Vrijdag is het een jaar geleden, dat de Oostenrijksche bonds kanselier Dr. Seipel voor de tweede maal de leiding van de Oostenrijksche regeeringszaken aanvaard heeft. De burgerlijke bladen nemen die ge legenheid te baat, om met vreugde vast te stellen, hoe dr. Seipel er in dit regeeringsjaar in geslaagd is na de financieele genezing van een vorige periode zulks ook te bereiken wat het politieke betreft. Met nadruk wordt vastgesteld, dat dr. Seipel in staat is geweest de noodlottige gevolgen van en vooral de politieke beroering over de bankschan dalen te beperken. De onderhandelin gen met de ambtenaren en het personeel in overheidsdienst werden tot een goed einde gevoerd. Het parlement, dat op een critiek punt was aangeland, waar niemand met zekerheid wist of het zich zou laten vinden voor practisclien wotgevenden arbeid, heeft respectabel werk verricht. De verzekering der werkloozen, de verze keringen der employe's in staatsdienst, de wijziging van de wet voor de cen- tiale bank, de wet op de postspaarbank, de wet op de organisatie der zieken fondsen, de wijziging van de invalidi teitswet -en de arbeidsverzekering zijn van dezen arbeid het resultaat Natuur lijk wordt ook geconstateerd hoe het san hei standvastig bestuur van dr. Seipel te danken is, dat de onlusten van den 15den Juli geen grooteren omvang hebben geno men. En achteraf blijkt ook dat Mgr. Seipel door deze overwinning het machtige socialisme in Oostenrijk de grootste nederlaag toebracht, welke maar mogelijk was. De achter uitgang en verval in socialistische kringen na 15 Juli is in Oostenrijk en vooral in Weenen geweldig. In een helder en logisch exposé in den naiionalen raad heeft dr Kienböck, de minister van financiën, de hoofd lijnen van de vroeger vermelde begroo ting verklaard en kon daarover voor het eerst met bevrediging getuigen. De redenen, die tot den goeden indruk van dit budget hebben meege werkt zijn de stabiliteit van den Oos- tenrijkschen wisselkoers, het actief van de staatshuishouding en de verbetering van den economischen toestand. Den passus, waarbij dr. Kienböck na drukkelijk verklaarde tot geer» hooger uitgeven in overheidsdienst in staat te zijn, wordt vooral door de roode pers heftig besproken, en mogelijk zal men langs dezen weg weer trachten den rooden afval te stuiten. Lloyd George over het ontwapenings- vraagstuk. Een nieuwe oorlog onvermijdelijk Het is merkwaardig, hoe men vooral in Engeland weer druk redevoeringen begint te houden over het ontwapeningsvraagstuk. Thans heeft de oud-premier Lloyd George over dit thema gesproken en ook over de Engelsche Volkenbonds vereeniging. Lloyd George zeide, dat Engeland het eenige land in Europa was geweest waar het denkbeeld van ontwapening reeds lang voor den wapenstilstand door mannen van erkende vaderlands liefde was bepleit. Men had echter den Volkenbond kans willen geven om te toonen wat de Bond voor ontwapening zou kunnen bewerkstelligen, maar na de mislukking van de jongste maritieme conferentie was het dringend noodig, dat alle goed gezinde elementen in alle landen weer luide hun stem verhieven ten gunste van de ontwapening die niet langer uitgesteld mocht worden. Hoe was nl. op het oogenblik de toestand in Europa Twee derden van de Europeesche naties waren opnieuw tot de tanden gewapend en ofschoon de legers niet veel grooter waren dan voor den oorlog, was hun uitrusting veel beter en waren alle voorzien van de nieuwste uitvindingen op het gebied van den chemischen verdelgingsoorlog. Het andere deel van Europa was daarentegen zoo goed als weerloos en op genade of ongenade aan de militair toegeruste naties overgeleverd. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat in sommige landen bitter ge klaagd werd over den uitleg, dien men aan de vredesverdragen gegeven had, waarin de ontwapening uitdrukkelijk in het vooruitzicht was gesteld. Er kon geen vrede in Europa komen, want dit derde deel beschuldigde, en niet ten onrechte, de overige twee derden van een grove woordbreuk, en onder deze laatste waren de mogend heden die in 1914; ten behoeve van de heiligheid en onschendbaarheid van gesloten verdragen ten oorlog waren getrokken Een nieuwe oorlog was dan ook absoluut onvermijdelijk, tenzij eon internationaal scheidsgerecht werd opgericht, dat het vertrouwen van de geheele wereld bezat en met onbe perkte bevoegdheden was toegerust, en tenzij in de tweede plaats in alle vol keren hel levendig bewustzijn zou gewekt worden, dat hun veiligheid beter op gerechtigheid berustte dan op brute kracht en machtsontplooiing. Wij moeten den horizon voor alle volkeren verbreeden en hen buiten hun grenzen niet langer vijanden maar broeders doen zien, die met denzelfden goeden en ernstigen wil bezield zijn om den oorlog te verafschuwen en tot eiken prys onmogelijk temaken." De mislukking van de Geneefsche maritieme conferentie is een ramp ge weest van de eerste grootte omdat ze overal in Europa en Amerika het ver trouwen der volkeren in eikaars goeden wil weer geschokt en ernstig beleedigd heeft. Wij moeten de volkeren over tuigen dat hun veiligheid als natie veel beter beschermd wordt zonder dan met oorlog, want nu bijna tien jaar na hel einde zuchten nog alle volkeren onder de gevolgen en noch overwinnaars noch overwonnenen hebben zich van de ge slagen wonden kunnen herstellen. Van verschillend terrein. De Romeinsche kwestie. Uit betrouwbare bron verluidt, dat het Vaticaan, na het exposé in het officieel fascisten-orgaan waarin alle teritoriale aanspraken van den H. Stoel reeds bij voorbaat werden afgewezen, voorloopig verdere gedachten wisseling over de Romeinsche kwestie nutteloos acht en van commentaren op het fascistisch antwoord in de »Osservatore Romano" zal afzien. 0— De Roemeensche ministerraad tegen den terugkeer van Prins Carol. Naar uit Boekarest wordt gemeld, heeft de Roemeensche ministerraad zich legen een terugkeer van ex-kroonprins Carol n8ar Roemenië verklaard en een communiqé uitgegeven, waarin alle berichten over een beweging te" gunste van den gewezen kroonprins tegenge sproken worden. De vroegere kroonprins heeft wel getracht een uitnoodiging tot verschillende partijleiders en den ministerpresident te richten om hen te bewegen het oordeel van het Roe meensche volk te laten vernemen, doch de overbrenger van deze brieven is aangehouden en aan de rechtbank overgeleverd. De Roemeensche regee ring zal de noodige maatregelen treffen om alle pogingen, om de orde ir» het land te verstoren te verhinderen. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Waaraan zou dat liggen? VRAAG Ik heb met mijn W. L van de Gebr. W. geen groot succes gehad. nl. 155 per jaar tegen een prijs van f 5 79 per 100 en een voederbedrag van f 4 40. Als men de oude kippen op f 1 verrekent en nog wat afschrijft voor de hokken en 't verlies van ge storven kippen, dan is de winst erg klein. Van 20 Februari lot 31 Augustus raapte ik 107 eieren per kip, bij eene voederkosten van f 2.38 per kip. Ze hebben volgens mijn meening een prachtig terrein, nl. hooge dennen waar 't hok slaat en 't zelfs bij regen goed droog blijft. Voldoende zon kun nen ze ook krijgen en 't hok is mo dern ingericht en wordt met zorg schoongemaakt. Ik voerde ochtendvoer der firma... Toch is hel m. i. niet genoeg wat de opbrengst betreft. Waaraan zou dat liggen? W. te O. ANTWOORDIk ben het met u eens de balans had er beter moeten uitzien. Waaraan het minder gunstig resultaat te wijten is? Niet bekend zijnde met de situatie ter plaatse, kan ik alleen gissen, wat ik dan ook maar doen zal. Mogelijk zit daar voor u eene vingerwijzing in. Van 20 Februari tot 31 Augustus dat is 6i/s maand, hebben ze beslist te weinig gelegd, nl. maar 107 61/3 is slechts ruim 14 eieren per maand. Dus nog niet om den anderen dag, en den besten legtijd. Maar u hebt ook voor weinig geld opgevoerd, nl voor slechts f 2.38, of per dag 238 193 is nog geen I1/4 cent. Het ochtendvoer dat u ver strekt kost op z'n minst f 21 50 per 100 kilo. als u het in 't klein koopt nog beduidend meer. U hebt dus in elk geval maar heel weinig ochtendvoer verstrekt, anders hadt u een hooger be drag aan voerkosten moeten krijgen. Nu is het wel zoo, menige losloopen- de kip vindt in den tijd van einde Februari tot einde Augustus heel wat kostelijk dierlijk eiwit en hoeft dus niet zooveel bijgevoerd te worden. Maar op uw hoog terrein in de dennen vonden ze dat hoogstwaarschijnlijk niet. En het graan, dat u erbij ver strekte, kan het tekort aan eiwit niet aanvullen, om de doodeenvoudige reden dat onze granen géén van alle veel eiwit bevatten. Mijne eerste veronderstelling is dus dat uwe dieren te weinig eiwitstoffen hebben ontvangen. Is die veronder stelling juist, dan hadt u heel wat voordeel gehad, door voor meer geld ochtendvoer te geven. Ik bedoel niet duurder ochtendvoer, maar een grooter kwantum. Verder moet ik er u opmerkzaam op maken, dat kippen behoefte hebben aan malsch groenvoer, zooals jong gras, jonge klaver, boerenkool in 't winter halfjaar, groenten uit den tuin e d. Op uw terrein in de vlakke nabijheid der hooge dennen zullen ze dat groen voer niet hebben kunnen vinden, denk ik Naast een tekort aan eiwitstoffen in het voer, constateer ik dan ook een tekort (of volslagen gemis) van groen voer. Die spieren langs de slooten in de hei, dat is geen groenvoer voor kippen. E9n terrein in de nabijheid der dennenbosschen is uitstekend, als er ook nog ar.der terrein bij is, nl. wat weiland (een dries) of akker met groen. Wanneer beide bovengeuite veron derstellingen onjuist zijn, dan ga ik hei zoeken in den opgroei der kuikens, in den opfok beter gezegd. Om kuikens goed op te fokken, moet men er 511e zorg aan besteden, de noodige routine bezitten en bovendien een beelje geluk hebben. Men kèn er niet teveel zorg aan besteden, want alleen een goed opge fokt kuiken kan later een goede leg hen worden. Ondanks onze uiterste zorg kunnen we echter toch nog wel iets onder de kuikens krijgen, waardoor ze in groei een poos stilstaan. Als dat lang duurt, behoeft men daar later geen produc tieve hennen van te verwachten. Ze bezitten te weinig weerstandsvermogen om de productiviteit te kunnen blijven demonstreeren. Daarom is het nimmer aan teraden, de zwakkelingen onder de kuikens, degenen die achterblijven, aan te houden. Nu is mijne vraag in verband met uw schrijvenZijn de uwe Van stond at aan totdat ze legrijp waren voorspoedig opgegroeid En nu, tot slot, nog een vierde punt U schrijft, dat uw dieren afkomstig zijn van een in het land gunstig be kend staand adres Maar hebt u daar de broedeieren of eendaagskuikens rechtstreeks van betrokken. Zoo niet, dan kan de schuld best liggen aan de afstamming, öf aan de afstamming én de vorige 3 genoemde zaken, tesamen of eene afzonderlijk. Wij kennen iemand, die veel broed eieren verkoopt, en die voor een jaar of drie terug eens een haantje gekocht heeft bij iemand, welke eendaagskui kens uit Horst had laten komen. Ik denk dat dat haantje al wel ter ziele is (zaliger gedachtenis I) maar zijn geest waart nog rond in den bol van den kippenhouder hier bedoeld. Want steeds adverteert hij, elk volgend sei zoen al dapperder: stam Horst 1 Dat woordje »stam" is meestal een misleidend woord, dat gebruikt wordt om reclame te maken voor »het zaakje". Yerhooging schoenpryzen. Naar wij vernemen, is in de schoen- prijzen dezer dagen een belangrijke stijging te verwachten. De huidenmarkt is n.l. de laatste maanden met 40 tot 50 pet. opgeloopen, doordat Rusland tegen iederen prijs alles opkocht, wat in de havens wordt aangevoerd. In den aanvang hebben de looiers deze ver hooging niet aangedurfd en niet gekocht. Daardoor is momenteel haast een tekort in leer, hetgeen zich natuurlijk in de noteeringen weerspiegelt. En nog blijft de huidenmarkt in sterk opwaartsche beweging. De schoenfabrikanten in binnen- en buitenland hebben hun prijzen reeds met 10 tot 20 pet. verhoogd en zal het hierbij wel niet blijven, als het zoo doorgaat. Het publiek zal het dus in zijn portemonnaie gaan voelen, daar de winkeliers zoo lang mogelijk hebben tegengehouden, maar er per saldo ook aan moeten gelooven. De nieuwe Ford. De directie van Ford heeft blijken8 een beriebt uit Detroit bekend gemaakt, dat het eerste exemplaar van het nieuwe model Ford Maandag afgeleverd is. Er zijn reeds 375 000 bestellingen voor dit nieuwe model wagens ontvangen. Bizondere maatregelen zijn getroffen om de productie, die vroeger 8000 wagens per dag bedroeg, op te voeren tot 11000 stuks en eventueel later tot een nog hooger cijfer.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5