Venray en zijn Station. Weekblad voor VENKAY, HOBST en Omstreken. /te 9^vnd v<xn> Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 29*OCTOBER 1927 "48a Jaargang. No. 44 PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van ÏIRMA VAN DEN MÜNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonder!, nummers 5 cent Onze Collectie is gereed voor HERFST- en WINTERSEIZOEN 1927. Door uitbreiding der zaak hebben wij een groote sorteering en voordeelige prijzen in I Dameshoeden, Mantels, PellerijenRegenjassen, Gebreide Vesten, Dekens, Ondergoederen enz. V. PYLS Dames- en Heer en-Modeartikelen. Vaste prijzen. Zie Etalage. venray Is ia den bestaanden toestand verbetering te brengen Aan het slot van ons vorig artikel schreven we, dat het zoo jammer is, voor Venray en, wat erger is, zoo schadelijk, dat we zoo ver van het station af zijn en dat we zouden trachten aan te toonen, wat het voor Venray beteekent, dat zijn station niet nabij de Kom, doch te Oostrum ligt. Volgens opgave worden te Venray- Station per jaar verwerkt, dus ge laden of gelost (behalve de wagons bestemd voor Oostrum, Wanssum of Geijsteren, welke hier buiten be schouwing kunnen gelaten worden, evenals natuurlijk die voor Oirlo en Castenray, welke aan de eigen halte gelost worden) ruim 50.000.000 (50 millioen) K.g. wagonlading. Als we de kosten van laden en lossen op gemiddeld f 10 per 10,000 Kg. stellen, zijn we zeker niet te hoog. Wanneer nu de losplaats in de nabijheid van de Kom was gelegen, kon het laden, respectievelijk lossen, over het algemeen in ongeveer de helft van den tijd gebeuren. Rekenen we nu nog eene niet onbelangrijke besparing aan staangeld, dan mag veilig worden aangenomen, dat het laden en lossen der vrachten dan voor de helft van het thans daaraan te besteden geld kon worden gedaan, zoodat we hier reeds een besparing te boeken kregen van f 25000.— per jaar. Daarbij kwam dan nog eene be langrijke tijdsbesparing voor handel- drijvenden, die voor hun zaken vaak naar het station moeten en ten slotte zou onze dure Stationsweg het ook heel wat langer uithouden, wanneer hij ontlast was van het groote vracht vervoer. Alles bij elkaar genomen, mogen we gerust aannemen, dat alleen reeds het groote vervoer, het vrachtvervoer, f 40,000 per jaar meer kost dan het zou kosten, wanneer de losplaats in de onmiddellijke nabij heid der Kom lag. En hierbij is dan nog niet eens rekening gehouden met hetgeen verloren gaat onderweg tijdens het lange vervoer per kar of vrachtauto. Als we den Statonsweg passeeren zien we overal stukken kalk, steen- kool, kunstmest enz. liggen. V/ij hebben wel eens een deskun dige hooren beweren, dat er aldus circa 1 pet. verloren gaat, dat zou dus 100 K.G, zijn van de 10000. Aangenomen nu, dat dit wat over dreven is, zeker is toch, dat honder den kilogrammen aldus jaarlijks op den weg blijven. Verder is nog buiten beschouwing gelaten het door den afstand duur der vervoer van stukgoederen, het geen ook nog heel wat beteekent. Een en ander drukt natuurlijk op de gemeenschap, vooral wat betreft de goederen, die aankomen. De zakenman hier te Venray moet die meerdere kosten bij zijne exploitatie kosten voegen en dus verhalen op de consumenten. Het zal nu wel voor niemand nog nader betoog behoeven, dat die verre ligging van onze losplaats niet in het algemeen belang van Venray en van de gehuchten, die over Venray moeten vervoeren, is en het dus eene weldaad zoude zijn voor Venray als geheel, indien in deze alsnog verbetering ware te brengen. Bestaat evenwel de mogelijkheid daartoe Wij zijn niet bevoegd daarover een oordeeluit te spreken, wijl daarbij met allerlei omstandigheden en be staande door en uit die omstandig heden gevormde toestanden en be langen moet worden rekening gehouden, Zeker is echter dat in andere plaat sen wij noemen b.v. Tegelen eene oplossing in deze is gevonden door een zijlijntje naar het fabrieks- centrum. Of het vervoer hier te Venray vol doende is en de Nederlandsche Spoorwegen ervoor te vinden zijn, wij weten het niet, doch wij hebben goede redenen om aan te nemen, dat de N.S., die alles moeten doen en dat ook begrijpen om aan de concurrentie van de vrachtauto het hoofd te bieden, niet veel zwarig heden zullen maken om Venray ter wille te zijn, vooral niet, wanneer op de medewerking van Gemeente en op de eerste plaats van belangheb benden kan worden gerekend. En dit zijn zoowat alle handel- drijvenden en neringdoenden van Venray en gehuchten en zeker niet op de laatste plaats de landbouwers, die er zoowel voor den aanvoer van kunstmest, veevoeder enz. als voor den afvoer hunner producten zeer veel belang bij hebben. Bij al het bovenstaande is nog maar enkel van het goederenvervoer gesproken. Als we het station in zijn geheel naar Venray konden trekken, geeri middel mocht daartoe dan onbeproefd worden gelaten, want het voordeel daarvan was voor Venray onschatbaar. Wij gelooven echter, dat daarop voorloopig wel geen kans bestaat, evenmin als op eene lijn van Venray rechtstreeks naar Helmond, waarover vroeger wel eens gesproken is. Nu hier en overal het gemakkelijke en uitgebreid autobusverkeer zich zoozeer heeft ingeburgerd, zullen de spoor wegen hun net wel niet zoo gemak kelijk meer uitbreiden. Verlegging van het station of eene nieuwe lijn over Venray is dus vrij wel een hersenschim of althans zeer verre toekomstmuziek. Komt daarop ooit ook maar een schijn van kans. dan zal Venray wel onmiddellijk op de bres zijn. Met een lijntje voor goederenvervoer zouden wij intus- schen voorloopig al heel wat gehol pen zijn. De N.S. hebben dan den weg naar VenrayKom gevonden Venray's handel en industrie, die daardoor meer gemakkelijkheid krijgen om zich te ontplooien, kunnen zorgen, dat die weg voor verdere uitbreiding worde gebaand. Tot slot moge de wensch worder. uitgesproken, dat het vraagstuk van het Venraysche station eens ernstig onder de oogen worde gezien. Nu is het daarvoor de tijd. VENRAY, 29 October 1927. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge artikel 41 van het reglement op de waterlossingen in Limburg ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van H. Schreurs, wonende te Venray, om ver gunning tot het maken van 2 duikers in de waterlossing, genaamd de Oos- trumsche Beek, voorkomende onder No. 2 in den iegger B der waterlos singen der gemeente Venray en dat de zitting tot het houden van informatiën de commodo et incommodo, waarbij aan belanghebbenden gelegenheid wordt gegeven tot het inbrengen van bezwaren zal worden gehouden ten Gemeente huize op Vrijdag 11 November 1927 des voormiddags 11 uur. Venray, 24 October 1927. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Voor de stoomfiets van Pater Ver voort. Vorig bedrag f 98. Van N. N. uit Venray f 0,50 Van W. f 1 00 Gisteren namiddag om 4 uur vergaderde de Gemeenteraad van Venray ter behandeling van de navolgende punten 1. Notulen. 2 Mededeeling kasopname Gemeente Ontvanger 3e kwartaal 3. Oninvorderbaarvpirklaring schoolgelden dienst 1926. 4. Aanbieding der gemeentprekening dienst 1926 en der rekening van het bedrijf der Gasfabriek met. balans, winst- en verliesrekening per 31 Decem ber 1926. 5. Voorstel van B. en W. tot ont trekking aan den openbaren dienst van schoolgebouw en speelplaats groot circa 8 23 aren, kadastraal bekend sectie F 1861, gedeeltelijk een tuin groot circa 4.4 aren, gedeelte van sectie F 1860. 6 Voorstel van B. en W. tot over dracht in eigendom van schoolgebouw, speelplaais en gedeelte tuin, gezamelijk groot circa 12 37 aren. aan hel R. K. Kerkbestuur van de Parochie der H. Gertrudi8 te Oirlo, tot oprichting eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aldaar. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslsg aan het hoofd der school den heer Th. Peters en de aan de school verbonden onder wijzeres Mej. F. Munnich, wegens opheffing hunner betrekking met ingang van 1 Januari 1928. 8 Voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan Mej. C. J. B. Min, als onderwijzeres aan de O L. School te Ysselsteyn, overeenkom stig haar verzoek. 9. Voorstel van B. en W. tot ont trekking aan den openbaren dienst van de oude onderwijzerswoning met tuin te Oirlo, kadastraal bekend Sectie F 1860, gedeeltelijk ter grootte van om streeks 11,33 aren. 10. Voorstel van B en W. tot beleg ging van de door het R. K. Kerkbestuur der Parochie van St. PetrusBanden te Venray te storten waarborgsom, groot f 4370,25 en de door het R. K. Kerkbestuur der Parochie van de H Gerlrudis te storten waarborgsom groot f 1081,80, ingevolge artikel 79 sub 1 der L. O. wet 1920. 11 Voorstel van B en W. tot beleg ging van f 2500, de opbrengst van het verkocht schoolhuis te Oostrum. 12. Aanbieding van het Gemeente verslag over 1926. 13. Schrijven van Heeren Gedep. Staten inzake rioolbelasting 14. Voorstel van B. en W. tot ver koop van circa 3 75 H.A. ontginnings- grond aan P. M. v. Meyel, landbouwer te Liess»l. 15. Verzoek van A. H. Beerkensom hem ontheffing te verleenen van zijn verplichting om de door hem gekochte gronden te Ysselsteyn te aanvaarden. 16. Voorstel van B. en W. tot het laten beslaan naast het vastrechttarief van een apart tarief voor de kleinste gasverbruikers. 17 Voorstel van B. en W. tot het in huurkoop geven van gastoeslellen voor verwarming en kookinstallalies aan gasverbruikers, die zulks wenschen 18. Behandeling van het verzoek der R.K. Bouwvakarbeiders tot toepassing verklaring van hel plaatselijk arbeids contract bij door de gemeente uil te geven werken. 19. Aanvrage der Vakteekenschool om eene bijdrage ingevolge de Nijver heidsonderwijswet. 20. Aanvrage om subsidie voor 1928 van: 1 Fanfarecorpsen te Venray, Oos trum, Leunen en Merselo; 2 R K. Ver. Moederschapszorg te Heerlen; 3 Afd. Venlo der R.K. Reclasseering; 4 Com. van advies inzake beroepskeuze en vakopleiding; 5 Patronaatscommissie St. Antonius afd. lichamelijke opvoeding 6 Districtsarbeidsbeurs te Venray; 7 R.K. Venr. Middenstandsvereeniging voor instandhouding Handelscuraus; 8 Vereeniging Volksbelang; 9a R.K. Ver. Het Groene Kruis; b afd Tuberculose: c Consultatiebureau ter bestrijding van zuigelingensterfte; 10 R.K. Leergangen Tilburg; 11 Kruisverbond. 21. Benoeming van twee leden in de commissie van toezicht op het L O. wegens periodieke aftreding van Mej. M. B H. Wismans en H. J. H. Sala. 22 Voorstel van B. en W. tot verkoop van circa 3 H A. grond aan P. J. Loonen en circa 10 H.A grond aan L. Geurts, gelegen aan het Hoogriebroek, 23 Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. School te Ysselsteyn. 24 Aanvrage en subsidie tot het houden van een Jonge Boerendag. Melkcontrole. Maandag had in de zaal »Wilhel mi- na" alhier, eene vergadering plaats van belanghebbenden ter bespreking gezamenlijke controle der melk aan de fabriek. Bij afwezigheid van den beer Hub. Janssen, leidde de heer M. Wismans deze vergadering, die hij opende met den chrislelijken groet en een woord van welkom, speciaal aan den heer Zuidema, Rijkszuivelconsulent, die zich gaarne beschikbaar had gesteld, over deze belangrijke aangelegenheid eene spreekbeurt te willen houden. In een goed doorwerkte rede toonde de heer Zuidema het nut en de nood zakelijkheid om te komen tot de welen- Pv. rW THEODOBUS niEMEUER GROniMGEM Vrijwillig conservatief dat zijn zij, die zich jaar in jaar uit toeleggen op het produceeren van pijptabak, zóó onovertroffen van kwaliteit en zóó gelijkmatig van samenstelling dat ROODE-STER welhaast het woordje „tabak" zal hebben vervangen. Sc Vrijwillig conservatief zijn ook zij, die jaar in jaar uit STER-TABAK rooken omdat de ervaring hun geleerd heeft, dat er geen betere tabak bestaat. Vrijwillig conservatief deze richting werd door fabrikant en rookers geschapen en krijgt dagelijks nieuwe aanhangers. j N. V. o.h. THEODORUS NIEME1JER, Groningen en Rotterdam. Spr. toonde met tal van voorbeelden,' zelfs uit deze omgeving, aan, welk een J verschil in opbrengst er bestaan kan tusschen twee koeien van denzelfden leeftijd, dezelfde lactatie periode en op dezelfde wijze gevoederd. Een verschil, dai loopen kan tot f 160, terwijl ver schillen van ongeveer f 100 veelvuldig voorkomen. Wel zaak is het dus voor de boeren, om hun vee op productie te kennen, men kent dan de z.g. kost gangers. Wat de onkosten betreft, deze zullen indien er 250 koeien worden aange geven, circa f 3.50 per koe bedragen, waarlijk geen bedrag, als men let op de waarde van het onderzoek. Spreker had zich de gemakkelijkste werkwijze voorgesteld. Zoo op ieder gehucht een monsternemer werd aan gesteld, die de monsters naar de fabriek zond, waar een persoon met de admi nistratie en het onderzoek celast wordt. De voorzitter vroeg of allen de mooie en duidelijke rede van den heer Zuide ma gevolgd hadden en of iemand nog inlichtingen verlangde. De heer Pubben vraagt of de kosten van het monsternemen en aanschaffen materiaal in de geraamde f 3 50 begre pen zijn, waarop de heer Zuidema bevestigend antwoordt, er bijvoegende, dat de administratie van geboren kal veren bij de fokvereenigingen blijft zooals tot nu toe- De heer Arts, Leunen, vraagt of het nog noodig is, koeien te doen contro leeren, waarvan men reeds 3 of 4 melklijsten heeft. De heer Zuidema zegt, dat ter wille der zuinigheid dit voorloopig niet noo dig is, maar het veel verkieselijker is, alle vrouwelijk fokmaleriaal te doen controleeren. De voorzitter dankt namens allen, den heer Zuidema, die nu vertrekken moet, voor zijn inlichtingen. De vergadering hierna voortzettend, besluit men deze zaak thans definitief te besluiten en zich voor drie jaren te verbinden. Een 250lal koeien werden direct opgegeven. Het was opvallend, dat het nieuwe Peeldorp Ysselsteyn zoo'n flink figuur maakte, door eene aangifte van 56 koeien. Wel een navolgenswaardig voorbeeld.voor alle andere afdeelingen Een voorloopig bestuur wordt be noemd bestaande uit de heeren Pubben Merselo, Steeghs, Castenray, Fr. Poels, Oostrum, H Asselsborghs, Leunen, J. van Meijel, Heide, P J. van Dijck, Ysselsteyn en M. Wismans, Dorp. Bij dpze bestuursleden kan men zich tot 6 Nov. a.s. alsnog voor deelname aanmelden De directeur der Sloomzuivelfabriek 2000 koeien waarvan de fabriek de melk ontving, zoo'n klein getal ter con troleering is aangegeven en hoopt op eene groote vermeerdering van dit getal. De heer Pubben stemt hiermede in i acht 't hoog noodig, dat men met de opbrengst van elk stuk vee op de hoogte is. Nadat besloten is, na verloop van eenigen tijd nog eene vergadering te uitsluitend voor deelnemers, sluit de heer Wismans de vergadering met den ehristelijken groet. Wij vragen beleefd uwe attentie voor onze SPECIALE étalaga van Uurwerken. H. CAMPS, Horlogerie, Groote straat. Gezelschap „De Optimisten uit Amsterdam. »De Optimisten" onder leiding van Adolf Bouwmeester zullen Zondag 30 October a.s. in zaal Wilhelmina te Venray een vroolijken kunstavond geven. Voor dezen eenen avond, waarop dit gezelschap uit Amsterdam te Venray optreedt, wordt voor een programma vol afwisseling en kleur gezorgd. Adolf Bouwmeester brengt zijn oer- komische één-acters en voordrachten. Als attractie zal de transformatie-schets ^Eindelijk Vrij 1 worden opgevoerd, waarin de Heer Boummeester de vijf verschillende karakters zal uitbeelden. Het cabaretgenre zal in de eerste plaats vertegenwoordigd zijn door den ge- vierden Humorist Louis Noiret, die met zijn liedjes, ook het publiek te Venray zeer zeker stormenderhand zal ver overen. Het optreden van de beker.de cabaretzangeres SteLia Seemer, die o.a. in het Theater »Tuschinski" te Amster dam een buitengewoon succes oogstte, zal de vroolijke stemming stellig ver- hoogen. De diverse nummers worden, zooals gewoonlijk, door den Heer Adolf Bouw meester met ee" praatje ingeleid. Gezien onderstaande pers-uittreksels kunnen wij het publiek uil Venray en omstreken bovengenoemde voorstelling ten zeerste aanbevelen 1 »De Tijd": Alles ging vlug en vlot. Als iemand kan slagen, dan zijn zij bet 1 Nieuwe Rotterd. Crt.Er werd gretig gelachen en hartelijk geapplaudis«erd. Nieuwsblad van het NoordenDrie werf hulde aan Adolf Bouwmeester. Zijn werk dwingt respect af. Prov. Noord-Brabanfsche en 's Her* togenbos8che Crt.: Er was den heelen avond heel veel aandacht en applaus. De kennismaking is wel zeer aange naam geweest. »De Echo van het Zuiden" io schar> wat iedereJcne nrodu-ieflrf.^ Venray betreurt J*Qt, dgt er y and^gelachen, gebru 1

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1