Truien - Kinderkleedjes Damesvesten 2.00 Zuiver Wollen Kinderklee sdjes 435'.m255 Kindervesten Damesvesten Manstruien Wollen Dassen pnwktkwaiiteit 1.50,1.40, 1.15, 9s ct. Manulacturenhandel Schooltruien Fijne wollen Truien Fijne Tricotpakjes De Kippenhouderij op het platteland Buitenlandsch Overzicht Gemengde Berichten. 1.05 3.22 1.75 3.75 2.78 Groote Straat 9. Zaterdag 22 October 1927. No. 43. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. De kippen gezond houden! Wij allen weten uit ondervinding, dat eene kip, zoo gauw als ze iets mankeert, onverschillig wat, direct den moed laat zakken. Alle troef is er meteen uit, de kam en lellen verkleuren en krimpen in, de eetlust gaat verloren, het gevederte wordt dof en ruw, de uitwerpselen zijn meestal dun en waterig, soms van ver dacht groene kleur. •Een kip kan niet veel lijden, haar weerstandsvermogen is daar te klein voor. Dokteren met kippen haalt daar om meestal niet veel uit. Hel zal dus zaak zijn, de ziekten te voorkomen. Dat is bovendien ook veel gemakkelijker. Men staat soms verbaasd, als men ziet, hoe nonchalant er met de dieren omgesprongen wordt. Cadavers van aan hoogst besmettelijke ziekte gestorven kippen, laat men gewoonweg op het erf liggen of men gooit ze in de sloot, wat feitelijk nog veel erger is Want het water wordt daardoor besmet en al de kippen kunnen daar gaan drinken. Om de dieren gezond te houden, moet men vooral de volgende 3 dingen in acht nemen: de huisvesting, de voeding en de verzorging. De huisvesting is de laatste jaren op vele plaatsen reeds aardig verbeterd. Maar toch lang nog niet overal Wie goede hokken heeft, is er echter nog niet, want deze moeten gereinigd wor den en dat op veel plaatsen nog heel wat te wenschen over. Van nu af tot Maart toe kan men de hokken niet te vaak schoonmaken. Het moet minstens ééns in de week gebeu ren, maar beter is nog iederen dag! Wat 'n kleine moeite is dat niet! In een oogenblik gedaan. En tijd heeft des winters iedereen, zou ik meenen Zoo spant het er toch niet. Laat er maar eens ergens kermis wezen of een bruiloft gevierd worden, of 'n teerdag op banden zijn. Blijft dan iemand achterwege, omdat hij het te druk heeft? Kunde begriepe 1 Om de hokken geregeld schoon te maken, heeft iedere boer 's winters lijd. Maar waarom gebeurt bet dan niet? Uit sleur wordt het verwaarloosd. Doch men betaalt die nonchalance duur, want de dieren blijven tusschen die stinkende mestdampen niet tierig en gezond Ze zullen bevattelijker wor den voor alle mogelijke ziekten. Het reinigen der eet en drinkbakken der legneslen en zoo meer, vinden velen volstrekt overbodig en als je praat van 2 of 3 maal daags het drink water ververschen, dan meenen ze dat je ziekelijk zijt aangelegd. Twee of driemaal daags versch drinken geven Kunde begriepe 1 We geven toe, dat in goede hokken en zelfs bij zorgvuldige reiniging ziek ten niet uitgesloten zijn, maar dan komen ze toch slechts zelden voor, terwijl het anders regel wordt. Je hebt van die lui, waar elk jaar de kippen ziek zijn. Maar 't zijn eeuwig en altijd dezelfden. Op vele boerderijen, waar de kippen gedoemd zijn, in ellendige, vieze, donkere en tochtige hokken haar nachtverblijf te houden, of waar veel te veel kippen bij mekaar gestopt zijn, daar sterven ze meermalen bij bosjes" niettegenstaande zij het geheele jaar los kunnen loopen en daardoor toch meer gehard zijn. Neem van mij echter aan, dat een kip niet zoo te harden is, dat ze het in slechte, vieze, tochtige hokken uit houdt. Dat gaat gewoon niet. We zullen hier de voornaamste zaken de revue laten passeeren. 't Is wel niet zoo'n schitterende revue als van Ilenri ter Hall. Maar leerzaam is ze zeer zeker in groote mate. 1. Weest zindelijk op alles, wat in of nabij het hok is. 2. Zorgt dat het hok en de ren droog blijven. 3. Bij feilen zonneschijn moeten de dieren schaduw kunnen vinden, bij wind de zoo noodige beschutting. 4. Brengt veel lichtramen aan, op dat de dieren bij ongunstig weer gaarne naar binnen gaan. In hel donker zit een kip niet graag 5. Houdt de hokken tochtvrij en ventileer behoorlijk, want bedorven lucht in het hok verzwakt het kippenlichaam en doet dus de pro ductie direct verminderen. 6. Maak de drinkbakken iederen dag schoon met een vboender" en verversch het water 2 maal daags bij vorst zelfs 3 maal. Dan mag 't ook wel lauw wezen. 7. Wie het ochtendvoer aangemaakt geeft, moet den eetbak ook alle dagen met een harden heiboender uitschrobben. Bedorven voedsel is oorzaak van krop en maagziekten. 8. Bij groote koppels passe men de droogvoedermethode toe. 9. Zorg voor goed ochtendvoer, dat niet te oud is. Dus nooit in heel groote kwantums inslaan. 10. Geef nimmer granen, die vochtig geweest zijn en later nog eene onaangename lucht afgeven. 11 Breng in het winterseizoen steeds eene dikke hag droog krabsel op den drogen bodem en harkt daar het graan in onder 12 Geeft nooit te veel graan in eens. want dan blijven de dieren niet genoeg in beweging. 13 Neemt nu en dan de kippen eens in de hand, om ze te betasten aan hel achterlijf, onder de aarsopening Het moet daar zacht, soepel aan voelen, anders zijn ze te vet. Vele kippenhouders maken hun dieren te log. Ziekten zijn daar weer het gevolg van. 14 Groenvoer moet in den winter aan alle hoenders verstrekt worden. Geeft daarom bieten, knolraap en boerenkool, vooral boerenkool, als je die hebt. Een flinke boer heeft daar intijds voor gezorgd 15 Houdt meermalen daags eene moment-inspeclie over uwe dieren En als je iets verdachts opmerkt, zondert dan direct af en verander uwe voederwijze voor deze. 't Zal u veel leed kunnen besparen 16 Gaat nu en dan ook eens kijken bij boeren, die bekend staan als echte kippenhouders, of naar het fokstation, zooals er in deze om geving worden aangetroffen. Praat als je naar de kerk gaat, onderweg eens met je vrienden en kennissen over de kippen. De een heeft deze ondervinding opgedaan, de andere die. 17 Als de dieren tl weinig naar uw zin leggen, gooit dan de schuld niet eerst op de kippen, maar vraagt u af, of ze wel behoorlijke huisvesting hebben, of ze wel ochtendvoer genoeg krijgen en of er alles in 't hok steeds even zin. delijk is. Gooit ook niet direct de schuld op 't ochtendvoer. Be hoofd schuldige i9 bijna altijd: de kippen houder zelve. 18 Zijn er kippen gestorven, werpt die dan nimmer op de mestvaalt, of in de sloot, maar begraaf ze ergens in den grond, waar geen kippen loopen, dus wat verder van huis af. 't Beste zou wezen ze te verbranden, maar als we daar op bleven aandringen, zou het wel weer eens klinken kunde begriepe! 19 Kippen, die lang lusteloos blijven verwijdert men uit de koppel, 't Wordt toch niets. 20 Hanteert geregeld de spuit met creoline en Rids in het hok en denk niet, dat het geld weggegooid is. Ongedierte verzwakt de kippen en maakt haar dus bevattelijker voor ziekten. Kijkt ook de pooten na en als ze niet mooi glad zijn, bestrijk ze dan eens met vrucht- boomcarbolineum of met herts hoornolie. Kippen met kalkpooten leggen niet veel. Vraagt u eiken avond afHeb ik m'n dieren van daag wel verzorgd zooals 't behoort? Gewoonte wordt 'n tweede natuur. -0- Op de vraag, ol alle zezers van Peel en Maas bovenstaande wenken ter harte zullen nemen, moet ik belaas antwoorden Kunde begriepe 1 Nou, tobt dan maar voort en draagt zelf de schade en de schande. Maar foetert niet op de kippen, die kunnen er meestal zelf niets aan doen. Is de V. 0. V. ook van beteekenis voor den boerenstand Deze vraag mag wel eens gesteld worden. Er is geen enkele maatschap pelijke stand, die in economisch opzicht met den Boerenstand kan worden ver- Geld dit voor den Boerenstand in het algemeen, meer in het bijzonder nog geldt dit voor onze boeren in de zand streken. Wat het verzekeringswezen betreft kan men, zonder gevaar voor tegen spraak zeggen, dat onze landbouwbe "olking in de zandstreken zich aan gaande zijn toekomst niet erg druk maakt Hij verzekert zijn huis en inboedel en veestapel tegen brand, en dat soms nog maar heel laaghij denkt nog eens over een hagelschade of veever zekering, maar verder gaai als regel zijn belangstelling voor verzekering niet. Het verplichte zegeltjes plakken en de Landbouw Ongevallenverzekering vindt hij maar een gedwongen fraaiïg heid en zich zelf of zijn gezin verzeke ren beschouwd hij weggegooid geld. Er kunnen zeer zeker meerdere redenen worden genoemd voor dit ge brek aan belangstelling voor eigen verzekering, meer in het bijzonder voor een pensioenverzekering. Wij bepalen ons tot een algemeene verklaring van het verschijnsel. De toestand bij onze landbouwbevol king is over het algemeen nog zoo, dat de oude boer, wanneer hij zich zooge naamd uit de boerderij terugtrekt, blijft inwonen in het gezin van een van zijn kinderen en bij voorkeur in het gezin dat de ouderlijke boerderij betrekt. Hij werkt dan nog wat mee, waartoe hij ruimschoots gelegenheid vindt, omdat op de boerderij altijd van die kleinere werkjes zijn waarmede men zich ver dienstelijk onledig kan houden en valt er niets te werken dan houdt hij wel een oogje in het zeii bij den kleine in de wieg. Is hij eigenaar van het erf dan wordt er, met instemming van de andere kinderen, wat geschipperd met de pacht en vader (en moeder) zijn onderdak. Zoo moge het dikwijls gaan, maar lang niet altijd gaat het zoo mooi, vooral niet bij de pachtboerljes en dit zijn er zeer vele. Dan gebeurt het maar al te dikwijls, dat de oude luidjes bij de kinderen maar matig welkom zijn. Zij blijven daarom maar het liefst zoo lang mogelijk doorwerken om toch maar, zoo lang als het maar eenigszins gaat, onafhankelijk te zijn. Ziet de eigenaar van het boerderijtje een beetje door de vingers dan kan het nog een tijdje goed gaan, maar begint die te mopperen over het onderkomen van de boerderij, dan wordt het mis. Dan komt de misère. Een boer wordt door zijn kinderen niet gemakkelijk naar het oud man nenhuis verwezen, daarvoor schaamt men zich, maar is het een gezellige oude dag in het gezin van zijn kind als men voelt, dat men daar tot last is en als men weet, dat het jonge huis houden het hard te verantwoorden heeft Zou voor zulke menschen een polis in de V. O. V. geen uitkomst zijn Wat hebben de drie gulden kostelooze of nagenoeg kostelooze ouderdomsrente niet dikwijls uitkomst gebracht Diezelfde uitkomst brengt de V. O V. ook in de toekomst. Niet meer kosteloos, maar tegen een matige premie en met dezelfde garantie van de rente door den Slaat. Zwitserland en Italië. Naar het Zwilsersch Tel. agentschap meldt is de openbare meening in Zwit serland verontwaardigd over de inci denten, veroorzaakt door het optreden van Italiaansche grenswachten in uni form. Sedert Juli zijn 5 gevallen van grens- schending voorgekomen, di^niet slechts op de suvereiniteit van Zwitserland, maar ook op het volkenrecht inbreuk maken. Tsj echo-Slowaky e. Naar vernomen wordt, is de regeering van Tsjecho-Slowakije van plan, om den moordenaar van den Albaneeschen gezant Cena Bey ter dood te doen brengen; dit wordt gemotiveerd met de mededeeling, dat de moordenaar klaar blijkelijk den moord in Tsjecho Slowa kije heeft gepleegd, wijl hij verwachtte er even gemakkelijk te zullen afkomen als andere politieke misdadigers. Verzekering voor arbeiders tegen tuberculose. De Italiaansche ministerraad heeft goedgekeurd het wetsontwerp tot een gedwongen verzekering tegen tubercu lose. Alle arbeiders zullen aan den Staat een lage premie hebben te betalen, waardoor hun familieleden vrije behan deling en verpleging krijgen, als de gevreesde ziekte hen mocht treffen. Meer dan 20.000000 personen zullen onder deze verzekering vallen. De opgebrachte gelden zullen voor sanatoria en herstellingsoorden worden gebruikt. Immigranten-relletjes. Spaansche immigranten hebben voor het gebouw van het Spaansche consu laat ie Havana gedemonstreerd en eischten vrijen overtocht naar Spanje. Ze protesteeren tegen het feit, dat de fabriekseigenaars nog meer werkkrach ten uit Spanje lieten komen, terwijl zij geen werk konden vinden. Het kwam tot botsingen. Aanslag op de familie Calles. Ofschoon berichten uit Mexiaanschen koker het einde van den opstand heb ben aangekondigd, ziet het er nog niet naar uit dat alle gevaar is geweken. Zijn voornaamste tegenstander, gene raal Gomez, die door de regeerings- troepen omsingeld zou zijn, blijkt met een aantal zijner getrouwen naar het kustgebied van Vera Cruz te zijr. ont komen. Ook in het Noorden is de opstandige beweging nog niet onderdrukt, Reuter meldt n.l.Er zijn 6 mannen gedood en verscheidene gewond bij een aanslag van Mexicaansche opstan delingen op een trein ten Zuiden van San Luis Potosi. Een bom vernielde den trein, die daarop door de opstan delingen werd geplunderd Volgens een nader bericht wierpen de opstandelingen twee bommen, waar van er een ontplofte onder een wagon 2de klasse, terwijl de andere den spoorweg voor den trein vernielde. Er waren in totaal 8 dooden. Oplichters aangehouden. Te Tilburg, zoo meldt het »D v.N.B.'' bestond reeds geruimen tijd een firma, die er haar werk van maakte, diverse handelaren in den lande voor belang rijke sommen te dupeeren. Firmanten waren H. J C N. en A. A. M. L Zij maakten er hun werk van bij bonafide handelaren in het land groote bestel lingen te doen en deze na levering niet te betalen. Reeds zeer vele handelaren in het land zijn op deze wijze voor belangrijke bedragen beetgenomen. De politie stond er betrekkelijk machteloos tegenover, doch den laatstei. tijd heeft zij zooveel bezwarend feitenmateriaal weten te verzamelen, dat zij besloot tot het instellen van een strafvervolging over te gaan. Op verzoek van de Til- burgsche politie zijn zij thans te Breda gearresteerd en ter beschikkig gesteld van den Officier van Justitie. De staking in 't bruinkoolgebied. In het bruinkoolgebied van Nieder Lausitz (Duitschland) heeft de staking zich aanmerkelijk uitgebreid. In de overige districten is de toestand onveranderd. Bij Zittau zijn twee arbeiders op weg naar hun werk door stakers overvallen en zwaar mishandeld. Met de uitnoodiging van den rijks minister van arbeid, om de onderhan delingen over 't conflict in de midden- Duitscbe bruinkoolindustri8 voort te zetten, is de staking in een beslissend stadium gekomen. De stakingsleiding verklaart, dat, wanneer men er in slaagt morgen tot overeenstemming te komen, het tech nisch toch niet mogelijk is, voor Maan dag den arbeid te hervatten. Indien overeenstemming wordt be reikt, zullen onmiddellijk gedelegeerden vergaderingen bijeen worden geroepen, om zich uit te spreken over de voor gestelde overeenkomst. In Mückenberg heeft zich de staking Woensdag uilgebreid. In de fabriek-en mijn-Ferdinand en de Friedlander-mijn der bruinkool- en brikettenindustrie A G. (Bubiag) is het werk gestaakt. In de andere bedrijven der»Bubiag" werken nog twee derden der arbeiders. De werkwilligen zijn in de fabrieken en werkplaatsen ondergebracht, of worden, zoo noodig, in gesloten trans porten gehaald en weggebracht. Zoo doende is men erin geslaagd, het aantal werkwilligen in de Lauchhammerschen kolenbedrijven te verhoogen. In alle andere mijnen van dit district is de toestand onveranderd. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Ingevolge gebrek aan kolen is de suikerraffinaderij van Dessau, een der grootste ondernemingen van midden- Duitschland, stilgelegd. Meer dan »wee duizend man zijn hierdoor werkloos. Een deel der arbeiders kon voor instand houding der noodzakelijke werkzaam heden aan den arbeid blijven. Auto-ongeluk. Dinsdagmorgen is te Eindhoven bij het elkaar voorbijrijden van tram en autobus een 15-jarig jongetje T. in de verdrukking gekomen tusschen trottoir band en. autobus. De knaap bekwam ernstige wonden aan hoofd en rugge- graat en werd per auto naar huis vervoerd. 2.28, 1.78, 1.48, 1.28, 1.22 3.45, 3.08, 2 30, 2.18 prima 3.82, 3.75 3.10, 2.18 6.50, 5.50, 4.75, 5.08, 3.75, 3.08, JAC. FOM

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6