jjAlFQNQftl (VOODDEELIGSr/) Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAmm Venray en zijn Station, Jonge Boerendag i MANUFACTUREN MANUFACTUREN (YQOBDEfilfóT/) Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Noord-Limburgsche te Venray, Zondag 23 Oct. Over de Peel. Openbare vergadering Gemeenteraad te Maashees Provinciaal Nieuws BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN f, TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA TAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent II Onze Collectie is gereed voor HERFST- en WINTERSEIZOEN 1927. Door uitbreiding der zaak hebben wij een groote sorteering en voordeelige prijzen in Dameshoeden, Mantels, PelterijenRegenjassen, Gebreide Vesten, DekensOndergoederen enz. y PYLS Dames- en Reer en-Modeartikelen. Vaste prijzen. Zie Etalage. venray I De geschiedenis van ons Station. In ons vorig artikel schreven wij aan het slot, dat men er onzen voor vaderen niet over hard mag vallen, dat het spoorwegstation zoo ver van Venray is gelegd, doch dat men hun veel eer dankbaar moet zijn, dat zij gedaan hebben wat zij konden en aldus nog hebben gered, wat te red den viel. We hopen dit, aan de hand van eenige gegevens uit dien tijd, aan te toonen. Het heeft zich vooral afgespeeld tusschen 1870 en 1880. De lijn Eindhoven-Venlo bestond toen reeds en dagelijks togen voetgargers en wagens van hier naar het station Horst-Sevenum. De toenemende bloei van Noord- Limburg en het Land van Cuyck, deed echter al spoedig de behoefte gevoelen aan een spoorweg meer in de buurt, terwijl ook Nijmegen, Arnhem enz. een kortere verbinding met Limburg verlangden. Wat, waar en hoe er toen van alle kanten gewerkt is, behoeven we hier niet uiteen te zetten. De lezer begrijpt, dat iedereen hier uit de streek, die meende in den Haag wat te zeggen te hebben, zijn beste beentje heeft voorgezet. En het succes bleef niet uit. Er kwam eene wet tot stand, de wet van 10 November 1875, S. 205, tot aanleg van Rijkswege van een spoorweg van Nijmegen naar Venlo langs den linker Maasoever. Die wet is er echter niet zonder slag of stoot gekomen. Volgens de projecten zou de lijn loopen in rechte lijn van Boxmeer naar Venlo en sneed dus den weg naar de Duitsche grens ongeveer halverwege tusschen Oostrum en Wanssum aldaar zou ook het station voor Venray en Wanssum komen. Bij de behandeling der wet in de Kamer werd er echter op gewezen, dat een belangrijke besparing van kosten te verkrijgen zoude zijn, door de lijn te leggen van Boxmeer recht naar het station Horst-Sevenum en van daar uit konden dan de treinen over de bestaande lijn naar Venlo loopen. Door de Regeering werd overwe ging van dat denkbeeld toegezegd. Het behoeft geen betoog, dat Venray, Horst en Sevenum aanstonds de handen aan het werk sloegen om dit voor hen zoo gunstig plan verwezen lijkt te krijgen. Horst-Sevenum werd daardoor een belangrijk kruisstation en Venray kreeg de lijn dus ook het station vlak bij de kom van het dorp. En met dat oorspronkelijk plan; volgens hetwelk het station op ruim een uur afstand van het dorp kwam liggen en waaraan ze hier dus al bedroefd weinig hadden, waren ze hier begrijpelijkerwijze niet erg inge nomen. In een zeer uitvoerig schrijven waarin aan de hand van allerlei argumenten werd aangetoond, dat eene lijn over het belangrijke Venray (dit telde toen weliswaar nog slechts ruim 5000 zielen, maar Horst en Sevenum hadden er samen ook nog circa 5500, terwijl de Maasdorpen Orubbenvorst, Broekhuizen, Meerlo en Wanssum er tezamen nog geen 4500 hadden) naar Horst niet alleen een belangrijke besparing zou brem gen, doch tevens veel meer in het belang der streek zoude zijn dan eene lijn vlak langs de Maas, bepleitte het Gemeentebestuur van Venray tevens de belangen dezer gemeente. Horst en Sevenum deden ook hun best Doch ook de Maasdorpen zaten niet stil. Krachtig gerugsteund door het vrij machtige Venlo, dat liever eind punt der noordelijke lijn was, wisten zij gedaan te krijgen, dat het nieuwe plan de lijn naar Horst al spoedig van de baan ging. Toen kwam Venray alleen te staan in zijn pogingen om dan althans nog de lijn zoo dicht mogelijk langs Venray te krijgen. Gemakkelijk ging dat echter niet, wijl daarvoor eene flinke zwenking van Vierlingsbeex uit westwaarts noodig was. Het Gemeentebestuur van Venray liet echter niet af. Maar aanhouden dachten ze zeker. En ze wisten het zoo ver te brengen, dat de toenmalige minister Heemskerk in de vergadering van Burgemeester en Wethouders van Venray toezegde, dat het station zou komen zoo onge veer waar nu het z.g. „Beclets' küleke" is. Toen waren ze hier volop tevreden en dat konden ze ook. Doch men kende toen blijkbaar in den Haag ook al het spreekwoord van het kluitje en het riet. Van heel het mooie plan het station van Venray op 5 minuten afstand van het centrum van het dorp kwam niets. Er kwamen geheime machten in het spel, die er persoonlijk belang bij hadden, dat de lijn zoo ver mogelijk Oostwaarts kwam en die machten hadden blijkbaar meer in de melk te brokken dan het Venraysch volk en zijn bestuur. Toen had het volk als zoodanig ook nog niet zoo veel te vertellen als tegenwoordig en werd er niet zoo veel rekening mede ge houden, zoodat het gemakkelijker ging, om de wenschen van de massa stilzwijgend voorbij te gaan. In elk geval, het eind van het liedje was, dat de lijn kwam, waar ze thans ligt, en dus het station te Oostrum. Iets, en zelfs veel had het Bestuur onzer gemeente dus toch nog gewon nen. Want hadden ze bij de pakken neergezeten, dan was het station nog een half uur verder op Wanssum aan gekomen, hadden we dus gelijk, toen we beweerden, dat de bestuurderen van dien tijd veeleer onzen dank verdienen dan onzen blaam Niettemin blijft het jammer voor Venray en schadelijk, dat we zoo ver van het station af zijn. In een volgend artikel zullen we trachten aan te toonen, wat het voor Venray betee- kent, dat zijn station niet nabij de Kom, doch te Oostrum ligt. Daarom jonge boeren a.s. Zondag op naar Venray. Wij moeten toonen dat we kunnen en willen samenwerken om iets goeds te bereiken, dat is hier het slagen van den Noord Limburgschen Jonge-boerendag. Nog op een klein misverstand willen wij wijrenHet programma zegt ons genoeg dat ook de oudere boeren hun middag goed kun nen besteden ats zij Zondag 28 October naar Venray komen. As Zondag zal Venray het middel punt zijn van de Jonge boeren beweging Noord-Limburg. Voor de kringen Horst en Gennep is hier een Jonge boerendag georganiseerd. Wat deze vereer.igingen zijn en zoo'n Jonge- boerendag is, willen we in 't kort toe lichten. Wie er dan meer van wil weten, hij kome zien en hooren. Voor iedere stand is tegenwoordig een krachtig vereenigingsleven nood zakelijk, zeker voor den bo^r. Om nu de jonge boeren hierin geleidelijk in te leiden en tevens hun godsdienstige en vakkundige kennis uit te breiden heeft men de laatste jaren overal jonge boerenvereenigingen opgericht. Vooral sinds de Limburgsche Land- en Tuin- bouwbond aan het hoofd hiervan Dr. Droesen geplaatst heeft, bloeien zij overal op en komen er nieuwe bij Door de geregelde bijeenkomsten die zij houden, zijn zij in de gelegenheid nieuwe en nuttige zaken te propageeren, Niet alleen wat de landbouw betreft, maar ook op ander terrein, voor retraiten, R. K. Boerenstand, sociale cursussen, deden zij verdienstelijk werk Jeugd brengt met zich werklust en enthousiasme en waar deze gepaard gaan, zal succes niet uitblijven. Dat zagen we dezen zomer in Roer mond bij den grooten Jonge boerendag. onvergetelijk voor allen die hem mede maakten. Iets dergelijks krijgen we nu hier voor de kringen Horst en Gennep Voormiddags vergaderen de besturen van de Jonge boeren met hun leider ter bespreking van de wintercampagne, Om 2 uur is er een plechtig Lof, waar na men in optocht trekt naar het pa tronaat, dan begint om half 4 de groote vergadering. De sprekers en de onder werpen zijn ons voldoende borg, dat ideze aller belangstelling verdient. Bravo 1 De adviseur van den N.C B de wel bekende opvolger van den niet minder welbekenden Boeren-apostel, kan even raak en even onvervaard zijn meening zeggen en schrijven. Of 't dan hooge Oomes naar den zin of niet als 'i plicht is in het belang van den landbouwenden stand en der streek. Maar laten we het heele stuk over nemen, zooals het in het Weekblad van den N.G B. heeft gestaan. Het is duidelijk en klaar en kan de raadsleden uit heel den omtrek blijk baar nog leeren, hoe voor de belangen der streek moet worden gevochten Want de verachte Peel is voort geld waard en er zijn kapers op de kust. Is haast niet ts gelooven en toch staat het zwart op wit in de kranten. De gemeente Cuyk bezit Peelgronden onder Wanroy gelagen Cuyk ontvangt een aanbod van 350 gulden per H.A. van de naamlooze vennootschap Zaan peel te Zaandam. De gemeente Wanroy die kijk heeft op de toekomst, die weet, dat de Brabantsche boeren en toekom stige boeren zoo nijpend gebrek hebcen aan ontginningsgrond, biedt er f 5 per H A. boven. En 't wordt gegund aan... Zaanpeel. Gelukkig steken de Gedeputeerde Staten daar een slokje voor. Ze geven le gelijk verantwoording van deze wei gering: »Het economisch en agrarisch aelang der provincie wordt beter ge diend door een uitgifte der gronden in boerderijen van matigen omvang aan landbouwers uit de streek, zooals van de gemeente Wanroy kan worden ver wacht dan door groot grondbezit." Bravo; juister en beter kan het niet. t Is meer dan tijd, dat hier eens ge dacht wordt aan eigen volk, dat toch wel het eerst thuis hoort op eigen grond. De plaag van groot grondbezit is hier al meer dan erg genoeg. Wordt dat nu nog niet begrepen Intusschen is de zaak nog niet voor goed beslist De Zaanpeel zet er nog 10 gulden per H A. bovenop en staat nu weer f 5 boven Wanroy Dit verhoogde bod wordt door Cuyk opnieuw aangenomen. Zij schijnen daar met alle geweld een volksstemming uit het Noorden te willen zien afzak ken. Wij zijn benieuwd naar den afloop. Want ook dit besluit moet nog door de Ged. Staten worden goedgekeurd. (Deze meening is ontjuistGed. Staten hebben inmiddels het betreffende raads besluit goedgekeurd.) We hopen van harte, dat het zoo ver niet komen zalmaar eens voor goed een einde zal worden gemaakt aan dit koehandeltje. Het eerstgeboorterecht op Brabantschen grond dient niet voor een bordje linzensoep te worden verkwan seld. Zoo wordt ook bericht, dat van de gemeente Aalst reeds 50 H.A. zijn ver kocht aan een bekende firma te Eind hoven. Pogingen worden aangewend om aldaar zooveel mogelijk bosch en heidegrond onder de macht van het groot kapitaal te brengen. Zelfs voor aanstaande menschen bewijzen daar hand- en spandiensten om den grond onder de menschen weg te koopen. Is dat nu waarlijk gemeentebelang, de werkzaamste inwoners onder het juk te brengen van het kapitalisme. Voor een appel en een ei wordt de toekomst van een dorp verkwanseld. Men schijnt met alle geweld terug te willen naar den toestand van lijfeigenschap, die met zooveel moeite en strijd werd afge schud. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft October) De herfst is in 't land en de winter nadert. Zoo nu en dan worden we reeds door een nachtvorstje gewaarschuwd op onze hoede te zijn. Niet alleen hebben wij er voor te zorgen, dat verschillende planten tijdig in hun winterkwartieren worden onder gebracht, maar wij dienen ook te den ken aan het dekken. Hebt U reeds de toebereidselen daartoe gemaakt Niet te vroeg moet ge dekken, maar ge moet ieder oogenblik daartoe gereed staan. Waarmee zullen we dekken Blad en riet kunnen dienen en worden ook vaak gebezigd, maar uitnemend dekmateriaal is het niet, omdat ze spoedig nat worden en dan bijna niet meer droog zijn te krijgen rotting is dan veelal het gevolg. Beter is turf- strooiselhet fijne voor kleine planten, het grove voor grootere. Turf8trooisel blijft lang droog, slorpt heel wat water op en is bovendien een lichte bedekking. Als stienge vorst invalt, moet de dekking geschied zijn Verzuim niet om thans, dus bijtijds boomen te rooien en te planten bestel us nul De geplante ot verplante boomen hebben dan nog den tijd om voor mogelijk invallen van strengen vorst nieuwe wortels te maken Waar t kan, is najaarsplanting te prefereeren boven planting in 't voorjaar. Zieke boompjes moeten flink worden nge8noeid, de wonden genezen dan nog voor den winter. Zijn Je boomen sterk aangetast door bloedluis, of besmet door kanker- of schurftziekte, rooi ze dandoe het voorzichtig, zoover als ge kunt, en maak er kachelhout van I Men kan niet iederen zieken boom verwijderen, maar wel kunnen ze van alle slechte takken worden gezuiverdme,n smeert de groote wonden dicht met entwas. Het gevallen blad dient men bijeen garen, want daaronder zoekt het ongedierte een schuilplaats, en ook is het noodig met het oog op schimmel ziekten. Kan met het niet ter dekking gebruiken, dan zet men het loof op een flinken hoop en strooit er laagsgewijs wat kalk door; dit laatste om de rotting te bevorderen en tegen het ongedierte. Houdt u van worteltjes in 't vroege voorjaar, einde Maart, begin April? Neem dan nu uw maatregelen maak een z.g. lauwen bak van afgevallen loof en een laagje broeimest. In den winter mag deze bak vooral niet le warm zijn; bij goed weer luchten, door de ramen een weinig open te zetten, s Nachts niet meer dekken dan noodig om den bak vorstvrij te houden. Door de gezaaide wortelen kunt u kropsla planten 9 12 planten onder eiken éénruiier. Neem daarvoor van de plantjes, die ge als »weeuwen" den winter zult overhouden. De witte kool, huismoeders, begint al teekenen van rijpheid te toonen, dus kan ze worden afgesneden en in zuur kool worden omgezet. Zuurkool is een zeer gezonde kost, inzonderheid voor maaglijders Let op uw late bloemkool zijn er onder, die niet hagelwit, maar blauw rood zijn, bestem deze dan om in het zout te leggen. van den Woensdag 12 Oct., nam. 1 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: H. Rieler, Secretaris P. L Stevens. De Voorzitter opent de vergadering uiet den christelij ken groet, waarna de secretaris de notulen der twee laatste vergaderingen voorleest, welke onver anderd worden goedgekeurd. Aan de orde is 1. Aanbieding Gemeenterekening 1926 De gemeenterekening met bijlagen en bescheiden over het dienstjaar 1926 wordt door Burgemeester en Wethou ders den Raad aangeboden. De Secretaris leest de verschillende posten voor. Hierna wordt overgegaan tot benoe ming van een commissie, belast met het nazien van gemelde rekening en worden na gehouden stemming gekozen de heeren Poels en Jans, die verklaar den hunne benoeming aan le nemen. De rekening met bescheiden wordt ter visie gelegd ter gemeentesecretarie en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. 2. Aanbieding gemeentebegrooting 1928, De ontwerp gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1928 wordt den Raad aangeboden. Deze wordt artikelsgewijze behandeld. Met het oog op de meerdere uitgaaf tengevolge van het stichten enz. eener bijzondere lagere school te Overloon wordt door Burgemeester en Wethou ders voorgesteld het heffingspercentage der gemeentelijke inkomstenbelasting te brengen van 0 8 op 1 pet. De heer Poels huiverde voor belas- tingverhooging en stelde voor tot ver koop van bosschen. De Voorzitter merkte op, dat er nog geen voldoend rijpe bosschen aanwezig zijn en dat Gedeputeerde Staten de vereisChte goedkeuring tot kappen ook niet zouden geven. Indien machtiging verleend zou worden, zou de opbrengst toch niet voor den gewonen dienst gebruikt kunnen worden en dus moet iet heffingspercentage beslist verhoogd worden. Spreker wees er tevens op dat dit heffingspercentage bij vergelijking met naburige gemeenten nog beslist laag genoemd mag worden. Wethouder Crooymans adviseerde voorloopig niet tot verkoop van bos schen over te gaan, doch daarmede nog enkele jaren te wachten. Hierna werd het voorstel van B. en W. iot verhooging van het heffings percentage aangenomen mede wordt goedgevonden en besloten tot dekking der meerdere uitgaaf aan bebossching van gemeentegronden met renteloos voorschot van den Staat voor 1928 aan te gaan een geldleening. De begrooting wordt ter secretarie ter visie gelegd en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar gesteld. Hierna gaat de Raad over in geheime zilling ter bespreking van achterstallige pacht van gemeentegronden. Na heropening der vergadering wordt de definitieve bespreking inzake achter- tal lige pacht van gemeentegronden uitgesteld tot de volgende vergadering. 3. Af- en overschrijving begrooting 1927. Den leden wordt medegedeeld, dat de brandkast van den ontvanger dezer gemeente zeer onsolied is en Burge meester en Wethouders niet meer ver antwoord zijn, waarom ze durven voor stellen een nieuwe aan te koopen voor een prijs van f 430. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Naar aanleiding van dit besluit en mede met het oog op een ingekomen verzoek tot vergoeding ingevolge art. 104 der L.O. Wet wordt de begrooting voor 1927 gewijzigd. 4. Ingekomen stukken. a. Verzoek van Dr. de Jongh te Venray tot weder inpachting der jacht op de gemeentegronden, voor vier jaar, voor dezelfde pachtsom, wordt na voorlezing uitgesteld. b. Een verzoek van het bestuur van de vereeniging tot verbetering van het geiten ras te Overloon om subsidie, wordt voor kennisgeving aangenomen daar op de begrooting een bedrag is uitgetrokken. c. Een schrijven van de N. V. Pro vinciale Noordbrabantsche Electriciteits- Mij. d.d. 3 October 1927, waarbij wordt medegedeeld dat zij genegen zijn de noodige gegevens voor het projecteeren van een laagspanningsnette verzamelen, doch dat wegens drukke werkzaam heden dit thans niet mogelijk is en zij dit tot het a.s. voorjaar moeten uitstel len, wordt voor kennisgeving aange nomen. d. Een verzoek van Jos. Geurts, G. Geurts en G. Cremers om de waterafvoer op het Holthee8che broek te verbeteren. Na voorlezing van dit verzoek ontspon zich tusschen den Voorzitter en het lid Geurts eene discussie omtrent het gedeeltelijk vernieuwen der waterloop. Na een tamelijk langdurige bespre king wordt goedgevonden de midden- waterleiding af le dammen voor den afvoer van het water afkomstig uit de Smakter vennen en dit te doen loopen door de middenwaterloop, indien hieruit geen nadeelen voor de perceelen van het Holtheesche broek zullen voort vloeien. De overige punten van het verzoek schrift worden aangehouden lot de volgende vergadering, oflndat alsnog de toestemming der pachters tot hst ver nieuwen der waterloop moet worden afgewacht. Rondvraag. Het lid Poels vraagt om eenige her stellingen aan de boerderij in pacht bij Beunen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hieraan reeds hebben gedacht, doch zouden vergeten hebben aan den Raad voor le stellen bij te bouwen een kippenkooi bij de boerderij in pacht bij Beunen en de Lange en tevens een varkensstal en gierkelder bij de boer derij van de Lange. Na een korte bespreking wordt het voorstel van B. en W. tot deze bij bouwing met algemeene stemmen goedgevonden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand nog het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VENRAY, 22 October 1927. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Venray waar schuwt belanghebbenden, dat met ingang

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1