Weekblad voor VENRAY", HORST en Omstreken. Venray en zijn Station. MANUFACTURER BLIJKEN TOCH HET lYQQBDEELIGStf MANUFACTURE ÏMDÊÊLW Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. /.itliug commodo et incommodo. Buitenlandsch Overzicht De Kippenhouderij op het platteland u ZATERDAG 15 OCTOBER 1927 48e Jaargang. No. 42 PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent II Onze Collectie is gereed voor HERFST- en WINTERSEIZOEN 1927. Door uitbreiding der zaak hebben wij een groote sorteering en voordeelige prijzen in ^Dameshoeden, Mantels, PelterijenRegenjassenGebreide Vesten, DekensOndergoederen enz. PYLS Dames- en Reer en-Modeartikelen. Vaste prijzen. Zie Etalage. VENRAY I Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge artikel 41 van het reglement op de walerlossin- gen in Limburg ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van P. A. Geurts en J. M. Geurts, beiden te Venray, om vergunning tot het leggen van twee duikers in de waterlossing, genaamd de Oostrumsche Beek, voor komende onder No. 2 in den legger B der waterlossingen der gemeente Ven ray en dat de zitting tot het houden van information de comodo et incommo- do, waarbij aan belanghebbenden gelegenheid wordt gegeven tot het inbrengen van bezwaren zal worden gehouden ten Gemeentehuize op Vrijdag 28 October 1927 des voormiddags 11 uur. Venray, 11 October 1927 Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge artikel 41 van het reglement op de waterlossingen in Limburg ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van H. Janssen, wonende te Venray, om vergunning tot het leggen van een brug over de waterlossing, genaamd de Loobeeksche Beek, voorkomende onder No. 3 in den legger B der waterlossingen der ge meente Venray en dat de zitting tot het houden van informatiën de commodo et incommodo, waarbij aan belangheb benden gelegenheid wordt gegeven tot het inbrengen van bezwaren zal worden gehouden ten Gemeentehuize op Vrijdag 28 October 1927 des voormiddags 11 uur Venray 11 October 1927 Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge artikel 41 van het reglement op de waterlossingen in Limburg, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van A. H van der Hulst, landbouwer, wonende te Venrey. Broek B 28, omvergunning om de zijsloot der waterlossing, loopen- de door zijn perceelen 1216, 1052 en 665, naar de Loobeeksche beek, door middel van een dijk of schutsluis af te aluiten bij den openbaren weg, ter plaatse waar deze in zijn perceel 1216 komt en dat zitting tot het houden van informatiën de commodo et incommodo zal gehouden worden, waarbij aan be langhebbenden gelegenheid wordt gegeven tot hel inbrengen van bezwaren op Vijdag 28 October 1927 des voor middags elf uur. Venray, 10 October 1927. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Voortdurend, vooral als we vroeger per tram en thans per autobus van of naar het station gaan, hooren we geregeld„Wat is het toch dom en jammer, dat ze het Venraysche station zoo ver van Venray af gelegd hebben". En als we in den trein zhten, hooren we vaak de reizigers mopperen „Houdt hier de sneltrein ook al stil voor die paar huizen Of: „Is dat hier nu Venray?" We dachten, dat dit nogal een groote plaats was". En zoo hoort men aller lei opmerkingen, die men niet zou hooren of die in voor ons vleiende zouden veranderen, indien de lijn door of kort langs de Kom liep en men vanuit den trein ons mooi groot dorp met zijn schoone straten en pleinen en werkelijk voor een dorp grootsche (gebouwen kon zien. We konden dan trotsch op Venray zijn in plaats van dat we ons nu in den trein eigenlijk een beetje genee- ren. En als dat nu nog alles was. dan kon het nogal. Voor dien trots steken we niets in den zak. Maar wat erger is, het is voor ons allemaal zoo verduiveld lastig en voor zaken lui bovendien nog erg schadelijk, niet alleen door het verlies van veel kostbaren tijd, maar ook door de niet onbelangrijke transportkosten we komen hierop in eer, volgend artikel nader terug welke die verre ligging van het station noodzakelijk maakt. En den weerslag daarvan ondervinden wij alleen, doordat natuurlijk de transportkosten bij het stellen der prijzen van de waren ook moeten mede wegen. Nu valt niet te ontkennen dat voor al de laatste jaren sedert de enorme vlucht van het autoverkeer, het goederenvervoer voor een zeer groot deel per vrachtauto geschiedt, vooral voor betrekkelijk afgelegen en uitge strekte plaatsen als Venray en wij dus niet meer zoo uitsluitend als vroeger op het spoor zijn aangewe zen verder dat, sedert de autobus het platteland veroverd heeft en ook Venray ruimschoots zijn deel daar van gekregen heeft, zoodat wij in per trein niet of slechts langs een omweg en dan duur te bereiken plaatsen, thans gemakkelijk, veelvul dig en goedkoop per autobus kun nen komen, wij voor reisjes naar omliggende plaatsen den trein niet meer zoo noodig hebbendoch even min valt te ontkennen, dat voor het groot goederenvervoer en voor reizen van eenige beteekenis de trein het aangewezen middel blijft en dus niemand onzer den trein kan missen. Het is dus inderdaad jammer, dat het Venraysche spoorwegstation zoo ver van de hartader, de Kom van Venray ligt. En door, zoowel als voor de ontwikkeling van Venray, is het ook een groote fout gebleken. Vaak hooren we zoo hier en daar „Dat speelden ze toch tegenwoordig met Venray niet meer klaar om het station op een half uur afstand van het dorp te leggen. De plaatselijke overheden van dien tijd hadden toch wat beter op hun „qui vive" moeten zijn en wat krachtiger voor de hun toevertrouwde belangen der gemeente moeten opkomen". Jawel, gauw gezegd Maar Venray was toen nog lang niet wat het thans is en het volk en zijn vertegenwoor digers hadden toen bij de hooge oomes in den Haag ook nog zoo veel niet te vertellen als tegenwoor dig. Wij voor ons vallen daarover dus dengenen onzer voorvaderen, die toen hier wat te zeggen hadden, zoo maar niet zonder meer hard. Integen deel, wij gelooven, dat als men alles weet, men hun veeleer dankbaar moet zijn, dat het niet nog erger geworden isdat zij nog gered heb ben, wat te redden viel. Dit hopen we aan de hand van eene korte ge schiedenis van de plaatsing van ons station te Oostrum, in een volgend artikel aan te toonen. Eischen van de Belgische sociaal-democraten Zullen zjj uit de regeering treden? De sociaal-democraten in lands en stadsregeering hebben al vaker onder vonden, dat de critiek gemak Kei ijker is dan de kunst om te regeeren. En waar de sociaal democraten uit den aard harer beginselen meer succes kan boeken in de oppositie dan achter de bestuurstafel, hebben we 't al vaker zien gebeuren, dat de S D. A P zich uit de regeering terugtrekt, wanneer het tegen de verkiezingen loopt. Iets dergelijks is thans in België aangekondigd door Minister Van der Velde, den leider der S.D.A P. Van der Velde zeide in een rede voering dat de politieke wapenstilstand beëindigd was na de finantieele genezing des lands en dat de sociaal-democraten zonder vrees voor gouvernementeele moeilijk heden thans moesten aansturen op de verwezenlijking hunner wenschen, waarvan de nieuwe pachtwet, de ver zekering voor alle loontrekkenden en de verkorting van den militairen dienst tijd tot 6 maanden, de voornaamste waren. Deze drie punten behoorden in de komende zitting der Kamer aan de Orde te worden gesteld. Wat de regeling van den diensttijd betrof, deze kwestie zat vast aan het streven naar ontwapening, zooals ook de Belgisshe afgevaardigde De Brouc- kères reeds te Genève had uiteengezet. Alzoo: een vasthouden aan hun pro gram, ongeacht de eventueele daaruit voortvloeiende regeeringsmoeilijkheden Het is alleen buitengewoon jammer, dat de Belgische sociaal-democraten zoo'n principieele en krachtige houding aannemen, wanneer de yerkiezingen in zicht zijn. We hebben een dergelijk geluid van Vandervelde al meer gehoord, maar toen de verkiezingen achter den rug waren en een conservatieve natiolis- tische groep het democratisch parle mentair kabinet het leven zuur maakte lieten de sociaal democraten de demo cratie in den steek en sloten een verbond met deze ultra reactionairen. Het parlement werd naar huis ge* stum-d, een koninklijke dictatuur werd afgekondigd, wat neer kwam op een regeering zonder parlement en de sociaal-democraten hielden de porte feuilles. De resultaten zijn geen andere geweest dan dat de franc is gestabiliseerd op een laag peil, ten bate van de groote bankinstellingen en industrieele onder nemingen, die, zooals de Belgische »Standaard" heeft aangetoond, aan deze stabilisatie milliarden hebben verdiend, terwijl kleine spaarders en rentetrekkers zoo goed als afgeslacht zijn. En de loonen der arbeiders zijn in België lager dan in eenig ander land. En na vier jaren lang op deze wijze een politiek te hebben gevoerd, komen de sociaal-democraten nu met een eigen program van eischen en komt Vander velde op hoogen toon vertellen, dat, wanneer men dit program niet aan vaardt, de sociaal-democraten uit de regeering treden. De laatste maanden voor de ver kiezingen willen ze dolgraag weer in de oppositie en de volle verantwoorde lijkheid voor het afgeloopen bewind aan hun coalitiegenooten overlaten. Kan het bij een dergelijke politieke demagogie wel verbazen, dat de politiek zooveel walging uitlokt, het parlementarisme meer en meer in discrediet geraakt? Want dit is het meest betreurens waardige, dat een dergelijk optreden bij de overgroote massa, welke niet anders dan oppervlakkig redeneert, straks bij de stembusn nog weer succes heeft. En op die politieke onnoozelheid speculeert men eenvoudig. Tot zoover de rede van Vandervelde. Het heeft er echter allen schijn van, dat de roode minister op de vingers is getikt door den minister president, voor wien hij ook in de bekende kwestie van het frar.c tireurs onderzoek op alles behalve eervolle wijze heeft moeten capituleeren. Vandervelde heeft in zijn lijfblad het opzeggen van den politieken wapenstilstand in de regeering als volgt doen wijzigen »Sedert achttien maanden hebben bezorgdheden van financieelen aard aan de partijen een wapenstilstand op politiek en sociaal gebied opgelegd. Men kan echter thans zeggen, dat dit in het aanstaande parlementair jaar niet meer het geval zal zijn en dat de kwestie van den zesmaandendiensttijd vooraan op de dagorde zal figureeren". Men zietdat is al heel wat minder positieve taal. En we kunnen dan ook verwachten, dat de soep niet zoo heet gegeten wordt als ze wordi opgediend en het is de vraag, of de socialisten, die nu al zoo lang in de regeering zitten en zich daar lang niet onbehagelijk voelen, wel zoo spoedig klaar staan hun zetels te ver laten Naar normale toestanden in Spanje. De nationale vergadering. Maandagmiddag heeft een voor Spanje belangrijk gebeuren plaats gegrepen. Toen is n.l. de nationale vergadering onder presidium van den koning plech tig geopend. Nadat de koning de vergadering voor geopend had verklaard, las Prima de Rivera een korte verklaring voor, waarin hij allereerst den vorst dank bracht, dat hij deze eerste vergadering heeft willen openen. De dictator prees verder de dappere houding der Spaan- sche troepen in Marokko, waarvan de koning zich voor zijn reis naar Marok ko, persoonlijk heeft overtuigd. TMEODOQUS flICMEIJE Q GRONINGEN ff in VWV Er is Keel wat veranderd in de jaren, die achter ons liggen. En veel daarvan verjaagt de rust,welke vroegere tijden kenmerkte. Is het dan niet goed te weten, dat er onder al hetgeen veranderde en nog dagelijks wisselt, één ding is. dat bleef en het karakter van het verleden in het heden bewaart? ROODE-STER-tabak vormt dit rustpunt temidden van alles, wat komt en gaat STER-TABAK ivas goed, is goed en zal goed blijven. Daaraan behoeft niet getwijfeld te worden. Wanneer elke pijp- rooker sinds jaar en dag U kan bevestigenidat ROODE-STER hem thans even goed smaakt als vroeger, wanneer men weet, dat alles er aan ten koste wprdt gelegd, om» kwaliteit en samen stelling van ROODE-STER steeds onovertroffen, steeds gelijk matig en volmaakt te doen zijn. dan is het geen wonder, dat ROODE-STER zich handhaaft als de tabak, die werkelijk volledig rook-genot verschaft. 1 Wie nadenkt, kiest een vast punt boven wisselende dingen, die komen en verdwijnen. Wie waarlijk smakelijk wil rooken, kiest 'ROODE-STER, die zich zelf gelijk bleef en dus waarborg vooride toekomst biedt N.V. v.h. THEODORUS NIEME1JER. Groningen en Rotterdam. V Wat de nieuwe nationale vergadering betreft, verklaarde Primo de Rivera, dat de bijeenkomst een stap tot terugkeer naar normale toestanden is. Het algemeen ^iesrecht heeft in Spanje tot een jammerlijk resultaat ge leid en onwaardige elementen zijn daardoor in het parlement gebracht. Hij betreurde het dat sommige Dersonen geweigerd hebben, zitting in de verga dering te nemen. De belangen der door hen vertegenwoordigde groepen zullen des niettegenstaande toch behartigd worden. Het is de taak der nationale vergade ring, de toekomstige regeering voor te bereiden. Na Primo de Rivera hield nog Yanguas, de voorzitter der nationale vergader! g, een toespraak, waarin hij er op wees, daf de nationale vergade ring is ontstaan uit de noodzakelijkheid om weer tot noimale politieke toestan den te geraken en de dictatuur overbodig te maken Daarop werd de zitting gesloten. De volgende zitting zal waarschijn lijk einde October plaats hebben. Teneinde incidenten te voorkomen, waren de omgeving van hel gebouw en de toegangswegen door soldaten afgezet Behalve de vertegenwoordigers dervakver- eenigingen en der socialisten, die te voren reeds te kennen hadden gegeven, dat zij aan de vergadering geen deel zouden nemen, waren ook de vertegenwoordigers der liberale party weggebleven. Yan verschillend terrein. Mgr. Seipel tegen samenwerking met de socialisten. Dinsdag hield bondskanselier Seipel voor den Christelijk-sociale volksbond te Weenen een rede waarin hij zich nogmaals tegen een regeeringscoalitie met de sociaal-democratie uitsprak en de motieven aangaf, die de regeering er toe bewogen geen amnestie voor de deelnemers aan de Juli demonstraties uit te vaardigen. De Duitscbe Rijksdag. De rijksdag-voorzitter zal, naar de »Vorw»rts" meedeelt, tegen Dinsdag 18 dezer, 3 uur 's namiddags, den rijksdag bijeenroepen. Op de dagorde staat als eerste punt van bespreking de Schoolwet. Sclieepvaartverdrag tusschen Rusland en Japan. Uit Moskou wordt gemeld dat een nieuw RussischJapansch scheepvaart verdrag is geparafeerd. De onderteeke- ning zal op 24 October te Moskou plaats hebben. door JOS. BOSHOUWERS le LENT. Bliode Island Reds. VraagIk heb 37 jonge Reds, die nu bijna 7 maanden oud zijn, n.l. in de machine geboren 17 Maart. Er zijn er nog maar een paar aan den leg, ofschoon ze van begin at goed doorge groeid zijn. Ia dat niet laat Is dat met Reda altijd zoo De grootste helf* gaat nog in geen 3 weken aan den leg De eieren zijn naar omstandigheden wel groot, doch erg licht gekleurd, zou dat nog bijkomen Mij dunkt, ze eten meer dan andere kippen. L. te V. AntwoordDe Reds treden niet be paald op den voorgrond door vroegieg- rijpheid. Gewoonlijk zijn ze pl.m. 7 maanden oud, de een begint wat eerder een ander wat later. Dat is nooit zoo juist aan te brengen. Als ze nu beginnen te leggen, is het ook nog vroeg genoeg. Ze vallen zeer zeker niet meer in den rui, als allee normaal gaat. Ik heb zelf nooit Reds gehouden, doch kom wel aanhoudend met Reds fokkers in aanraking. De meesten dezer zeggen hetzelfde als u, n.l. dat de on derhoudskosten vrij hoog zijn. Anderen daarentegen beweren het tegenoverge stelde. Verschil zal er altijd wel blijven. De Reds behooren tot de zwaarste rassen der middezware groep. Sommige stammen Reda leveren lichtbruine, andere weer donkerder eieren. Daar kunnen we met het voer niets aan veranderen. Doorgaans begint de leg met eieren, die donkerder ge kleurd zijn dan de latere -"-en. T' heb er dus niet veeLb Ct. kleur bij de eieren kerder zal worden groene Erwten geen groot bezwaar.:r pond De Reda zijn zdn 24 cl. p.pd. kuikens zijn ook gem22 ct. brengen. te boonen 24 KIttvermeöng. Vraag; Ik voer ocht

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1