Tweede Blad van „PlElEli EN MAAS,? De jacht naar geluk Het Onze Vader. PÜROL Vrouwenhanden FEUILLETON Ingekomen en vertrokken personen. verwonding! dadelijk C Speel niet r 1 mei Uw KEEL ABBUSmOOP Rooken ZATERDAG 8 OCTOBER 1927 48» Jaargang. No. 41 DIENSTPLICHT Keuring De Burgemeester van Venray brengt het navolgende ter kennis van belang hebbenden 1. In November en December a s. houdt de herkeuringsraad in verschil lende gemeenten zitting. 2. De Voorzitter van den herkeur ingsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de landmacht of de zeemacht zijn ingelijfd en aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienstplichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een geneeskundig onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. 3. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Oorlog worden tot het onderzoek niet toegelaten a. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht, de vrijw. landstorm hieronder begrepen, de zeemacht of de overzeesche weermacht; b. die in 1927 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard. 4. Overigens wordt een persoon, als in het tweede lid bedoeld, slechts in bepaalde gevallen tot het onderzoek toegelaten. Nadere inlichtingen hierover kan men bekomen ter secretarie. Venray, 26 September 1927 De Burgemeester=van Venray O. VAN DE LOO. Vermaak, ontspanning, comfort, zeker waarom niet, maar jacht naar genot, fortuin, gemak en weelde... is niethet goede zoeken naar liet geluk. Iedere mensch is een zoeker naar het geluk, het geluk, dat hij hier in de meeste gevallen, mogen we wel zeggen, niet vindt. Het geluk is voor den mensch als het ware een ongrijpbaar iets, waar hij het zocht vindt hij 't nooit vol komen, maar altijd gloort weer in hem de hoop, dat hij het eens zal bereiken. Daar is iets tragisch in dat altijd weer reiken naar het onbereikbare en toch ook iets moedgevends. Want ook wie omtrent het doel van des menschen leven in twijfel verkeeren mocht, zal toch in dat streven naar geluk, da', den mensch blijkbaar is ingeschapen tot de hoopvolle con clusie komen, dat de mensch is voor het geluk geschapen. Zooals de vogel is gebouwd en alles heeft meegekregen om de lucht te doorklieven, zooals de visch is toegerust om in het water te leven en daar zijn element te vinden, zoo als de vogel dus wil vliegen, de visch wil zwemmen, zoo streeft elke mensch naar het stillen van zijn ge- lukshonger, hij wil, hij moet geluk kig worden. De mensch is een zoeker naar ge luk. Maar hij zoekt wel eens ver keerd en wie meenen mocht, dat onze tijd van buitensporig veel ver maak ook de tijd is, waarin zeer vele menschen al bijzonder gelukkig zijn, die vergist zich toch wel. Want, waarom zouden wij het ons zelf niet bekennen, dat wij plezier, vermaak, vreugde noemen, draagt dikwijls tot ons innerlijk geluk maar heel weinig mede, heeft zeer vaak met werkelijk geluk niets uit te staan. Ja, we welen het wel, dat de mensch zeker ook genoegen, verstrooiing, of noem het zooals ge wilt, noodig heeft. Maar zij, die altijd maar op nieuw pret, verstrooiing en vermaak zoeken, zijn werkelijk de ware ge lukkigen niet. Zij zijn in vele gevallen met zieken te vergelijken, die voor een pijnlijice ziekte geen genezing vinden en zich dan maar tevreden stellen met pijn stillende middelen, die hun althans voor korten tijd de pijnen doen ver geten, doch niet de verlangde gene zing brengen. Wij spreken nu nog niet eens van hen, wier genietingen uitspattingen worden, „de moeder der uitspannin gen," zeide Nietzsche, „is niet de vreugde, maar de vreugdeloosheid". Neen, het rusteloos jagen naar ge noegens, het nooit zich zelf willen bezinnen, getuigt niet van het waar achtig vreugdevol en gelukkig zijn. Waar is Ruskin's woord „Overal ter wereld is de luidruch tige vreugde slechts dooreen dunnen wand van de stomme vertwijfeling gescheiden." Een van de oorzaken, die ons van den weg van ware levensvreugde doen afdwalen is, dat wij niet meer streven naar levenseenvoud, dat wij te veel waarde hechten aan allerlei dingen, die niet gelukkig maken kunnen. Dat ligt niet aan ieder van ons, individueel, goeddeels ligt de schuld aan de ons omringende maat schappij. Men moet wel meedoen in de wereld meent men, men kan met minder dan de anderen geen genoe gen nemen. Het is alweer een kwart eeuw ge leden, dat professor Dr. P. K. Pel in den Senaat van de Amsterdamsche Universiteit zijn rede hield over de kunst om gezond en gelukkig te leven, en ziekte te voorkomen, waarin hij wees op het gebrek aan levens eenvoud. „Naast het gebrek aan maatzin is er nog een andere kwaal van den tegenwoordigen tijd: gebrek aan een voud. Een eenvoudiger levenswijze zou de genoegens des levens en de ware levensvreugde niet weinig verhoogen, ons minder verplichtingen opleggen minder offers van ons vergen, de ge volgen van een luxueuse levenswijze voorkomen en onze gezondheid in tact laten. Doch zwaarder dan dit alles weegt bij mij de opvoedende kracht, die var haar zou uitgaan en die in de eerste plaats ten goede kwam aan ons zenuwstelsel. Vooral voor de jeugd, van wier wilskracht en zelfbeheersching zoo oneindig veel afhangt voor het later leven, ware een eenvoudiger levens wijze en opvoeding van onschatbare waarde. Toch zijner slechts weinigen die dit willen beseffen." Het is er sindsdien niet beter op geworden, wat de levenseenvoud betreft, wij gelooven ook niet, dat de levensvreugde grooter werd. Het najagen van altijd maar weer andere genoegens, het opvoeren van den levensstaat, heeft gevolgen, die niet den mensch tot grooter levens vreugde brengen. Bepleiten wij nu, dat we kluize naars moeten worden, dat we van het comfort, dat ons geboden wordt afstand moeten doen, dat we geen gepast vermaak zouden mogen ge nieten. Geenszins, maar van overdreven zucht naar altijd weer plezier, iederen avond uitgaan, van toegeven aan ieder verlangen naar mooi en nieuw en gemakkelijk mag geen spraxe zijn. De vrouw, die zonder rekening te houden met de inkomsten van haar man, aan ieder modenieuwtje zou willen meedoen, altijd mooier ge kleed wil haar vriendinnen, betere en duurdere meubels wil hebben dan zij, vaker wil uitgaan, een vrouw, die naar stand en inkomen te hooge eischen stelt, ruiïneert haar man. Zulke zijn er, dat weten we, zooals er mannen zijn, die door onbedwon gen hun genotzucht uit te vieren, zich ongelukkig maken, wijl ze vaak daardoor zich vergrijpen aan wat niet het hunne is. Maar dat zijn niet de gevallen, waarop wij doelen. Want ook de vrouw van den man, die het alles wzl zou kunnen betalen, die dus met het najagen van alle genoegens, het volgen van alle grillen hem niet ruiineert, maakt hem en maakt ook zichzelve niet gelukkig. Die man, die alles wil genieten, geen hooger streven kent dan uit gaan, en telkens weer en telkens meer, hij kan dan vroolijk leven, hij is niet op het pad, waar hij zijn gelul, moet 2oeken. Vermaak, ontspanning, comfort, zeker, waarom niet, maar bedenk: jacht naar genot, fortuin, gemak en weelde is niet het goede zoeken naar het geluk. En toch, wij zijn voor het geluk geschapen. N.L. 17. De moeder dekte de tafel af, stil en geruischloos. Abel sliep in de naastbij- gelegen zijkamer. Everard las met luide stem uit de plaatselijke rubriek verscheidene voor gekomen ongelukken, moorden en dief stallen voor: toen een drama van nood lijdenden, een groote brand, een lief destragedie, een ontsporing een geheimzinnige vondst »Maandag om twee uur is uit de B.-gracht het lijk eener jonge vrouw opgehaald. Zij schijnt ongeveer dertig jaar oud te zijn, met donkerblonde vlechten. Zij droeg een bruinen rok, fijn ondergoed, zonder initialen en afgesleten schoenen. De identiteit van het lijk kon niet worden bepaald; hei werd in het lijkenhuis gebracht. Er zal een nauwkeurig onderzoek, om licht in deze zaak te verkrijgen, worden ingesteld." Eenige borden vielen rinkelend op den grond Allen keken op Moeder Elise stoorde zich evenwel niet daaraan en zonder de scherven van den grond op te nemen, liep zij in allerijl naar haar man toe Hoe oud zegt gij Wie dan vroeg hij verwonderd. Zijne gedachten waren reeds lang niet meer bij het gelezene hij nam geen deel aan dit ongeluk, dat hem en de zijnen niet betrof. De jonge vrouw, die verdronk? 0....1 Hij begreep zijn vrouw, en hij keek haar aan, zij was wit gewor den als een doek Nu... dertig jaren, geloof ik Dertig jaren... fluisterde de moeder op gerekten toon. En op het zelfde oogenblik dachten beiden zonder een woord te spreken Zoo oud zou Marie ook wezen 1 Everard Dimier begon te fluiten en huichelde volkomen onverschilligheid. Dan nam hij de krant weder ter hand en begon opnieuw te lezen. Een windvlaag streek langs het huis Het is nevelig, het weer gaat dooien. De wind huilde in den schoorsteen en siste als gingen er booze geesten om het huis tandenknarsend en vloekend Plotseling kwam er windstilte en op hetzelfde oogenblik werd schuchter aan de deur geklopt. Binnen, riep Dimier, zonder van zijn krant op te zien. De deur ging niet dadelijk open, 't was alsof de late gast bevreesd was binnen te treden. Toen sloop de vrouw angstig naar binnen en zonder een woord te spreken bleef zij aarzelend in de schaduw staan. Wie is daar vroeg Dimier. Ik... antwoordde een stem, en in den bevenden toon lag zoo'n diep lijden opgesloten, dat allen onwillekeurig huiverden. Haastig trok Dimier het groene scherm MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-Tabletten90ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten lagsmta MdeieeHapa, Nierkwalen maken u spoedig oud Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizelig heid, zenuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspan ning der nieren het zijn waarschu wingen van de nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele loven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te fillreeren Als zij hierin falen, kun nen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroor zaken of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed ont trokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoormssen, niersteen, niergruis, blaasontsteking, ischias, spit, vermagering, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en ver sterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apolhoken en drogisten h f 1.75 per flacon. 40 van 23 Sept. tot 2 Oct. VERTROKKEN P. v. d. Hom, dienstknecht, naar Heythuysen II. R. v. Geenen, mijnwerker, naar Nuth C. N. M. de Goede, Pater, n. Leiden D. A. Payens, opzichter, n.Jutphaas; H. A. Baudoin, sigarenmaker, naar Weert M. J. A. H. L, Vermeulen, z.b., naar Oirschot D. M. van den Eshof, verpleegster, naar Wageningen E. Th. A. Rigters, dienstknecht, naar Sambeek P. A. Pelzer, metselaar, naar Beugen C. Th. M. Ariaens, z.b naar Groes- beek.' voor de lamp weg, zoodat het volle licht onbarmhartig op de zonderlinge indringster viel... Dimier zag bij het schelle licht een vrouw met havelooze kleederen om een uitgeleerd lichaam, t gelaat waarop de stempel van ellende en ontbering maar al te duide lijk hun merk hadden achtergelaten... hij zag den smeekenden blik der bede lares slechts enkele oogenblikken... dan liet hij het scherm weer zakken, en zijn hand viel zwaar met dreunen den slag op de tafel terug Slechts de moeder gaf haar hart lucht i dezen eenen jubelenden uitroep Marie I Zij scheen als van een centenaarslast bevrijd, nu zij haar dochter levend voor zich zag. Dat deze armoedig-ver- vallen en verwaarloosd als een beeld der ellende voor haar stond, bekom merde haar op dit oogenblik niet. Zij was er en dat was voldoende. Haar moederhart had haar reeds weder op genomen in alle liefde, alsof zij haar een oogenblik in de verloopen tien lange jaren daaruit verbannen had I Zij was dezelfde gebleven voor haar kind... had met haar meegeleefd en meege- voeld en nu zij er weer was, zoude zij haar ook niet meer laten vertrek ken... Doch toen zij den dreigenden blik van haar echtgenoot op het arme kind gericht zag, verstomde de welkoms groet op haar lippen en zij drukte haar voorschoot tegen den mond als om dezen het spreken te beletten. Miotte sprak niet, maar de smarte lijke uitdrukking op haar gelaat en de tranen, die haar over de wagen vloei Doos 30en 60,Tube 8Oct. Bij Apoth en Drogisten. De meeste aandoeningen van de keel doen zich in sterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. Neemt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker's Abdijsiroop, dan brengt men daarmee niet alleen een ziektekiem-doodende. maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhoogende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoeningheesch- heid, keelpijn, prikkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige AKKER'5 Voorde Borst. Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 welke huishoudelijke arbeid ver richten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30 60 90, Tube 80 et j den, spraken duidelijker dan eenige menschelijke stem: ...vader ...moeder., vergeef mij mijne schuld. De gesloten ziel en het hart van den man begreep haar smeekenden blik... hij vernam de stem, die uit dezen zoo duidelijk om vergiffenis bad... Zijn dochter, zijn oudste, die hij uit het huis gejaagd had, omdat zij tegen zijn wil gehuwd was, stond nu na tien jaren weer voor hem... en in welk een toestand 1 Zij zeide: »Ik ben het", alsof de ver loopen tien jaren slechts een droom een korte spanne tijds geweest waren, als hadde hij haar enkele uren geleden uit het huis verdreven. Wat had zij in deze tien jaren uitge voerd, om er zoo ellendig verwaarloosd uit te zien Had degene, waarvoor zij de ouderlijke woning verliet en voor wien zij den wil haars vaders trotseerde haar op zijn beurt verlaten... In dat geval had zij immers haar verdiende loon en hier moest zij niet komen om troost en hulp... nadat zij alle waar schuwingen in den wind had geslagen 1 En de vader zag den gehaten man voor zich, die hem zijn dochter ont roofd had, en de dochter, die aan d6zen boven den vader de voorkeur gaf.en zijn hart kwam weder in opstand en drukte met geweld de betere gevoelens van vergevingsgezindheid, die in zijn hart speelden, neder. Met harde, ruwe stem vroeg hij Wat wilt gij, wat zoekt gij hier? Vergeving... vader Zij sprak het woord na, dat Saville haar had voorgezegd. fê^\k[mticnU Hebt U last van een droge keel, als U veel gerookt hebt? Koop dan eens een pakje WRIGLEYs P.K.-Kauw- bonbons en let eens op, hoe heerlijk die Uw mond en keel verfrisschen. „Een P.K.-tje na elk si gaartje" knapt U heelemaal op en doet het rooken beter smaken. Als U aan sport doet, kunt ge P.K.-Kauw bonbons evenmin missen. Zij voor komen dorst en verdrijven vermoeidheid; bovendien zijn ze goed voor gebit en maag. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft October) 't Wordt nu tijd om de planten naar binnen te brengen. Hebt ge oranjerie- of koude kasplantbn, zie dan eerst eens of ze ook een grooteren pot of kuip noodig hebben. Geef alle planten een voldoende plaats, niet te dicht op elkaar, opdat alle lucht en licht in voldoende mate krijgen. Alles dus nu naar binnen, ook de Azalea's. Maar deze laatste kunt U beter een plaatsje geven in een kouden bak, heel dicht bij het glas; waar ge stookt wordt, is ze minder goed thuis, Vorstvrij houden is echter de eisch toch flink luchten 1 En zorgen, dat de plant niet droog staat. Neem nu uw Vergeet mij nietjes, dié ge in den voorzomer van de perken naar een hoekje in den tuin hebt ge bracht, op en zet ze op de voorjaars perken; daar moogt ge niet te lang mee wachten, want de plantjes moeten voor den komenden winter nieuwe worteltjes hebben gemaakt, om tegen de vorst be stand te zijn. Spit eerst de perken goed om, zet de plantjes cp afstanden van 8 tot 10 cM hebt ge er niet zooveel, dan mag het ook wijder. Dekken in den winter is niet noodig. Houdt u van een vak Hyacinthen, Tulpen of Crocussen in 't vroege voor jaar Dan moet ge ze nu planten in goed, omgespitten, met ouden koe- of ver- ganen paardenmest voorzienen grond. Dö poolwijdle van de tulpen en hyacinten-bollen is pl.m. 10 c.M ze komen een handbreed dikte onder de aarde. De Crocussen komen dikker te staaD, op afstanden van 5 c.M. Daar ze wat vroeger bloeien dan de aDdere, moet men ze niet met de T. en H. op één perk zetten. Men kan ze ook in 't gras planten, waar ze dan iedei voorjaar opnieuw opkomen. Neem midden-Oct. de Begoniabollen uit de perken, door ze met de schop iets op te lichten, snijd den stengel iets boven den bol af, verwijder de meeste aarde en wortels, en leg ze dan op ee'' droge plaats, b.v. onder een raam in de zon. Wat hebt gij in de verloopen tien jaren uitgevoerd? Zij wilde antwoorden vol bitterheid Ik heb den lijdenskelk, dien gij mij in de hand hebt gedrukt, tot op den laatsten druppel toe geledigd, doch zonder het minste verwijt antwoorde zij Geleden heb ik... honger en ellende en koude... Waar zijt gij geweest? Waar en hoe hebt gij geleefd? Hebt gij uw en mijn naam vlekkeloos bewaard Ik heb gedaan wat ik konHaar vroegere wrok kwam wederom boven en zij antwoorddeToen gij mij uit het huis hebt gejaagd met de vriende lijke woorden loop naar den duivel... ben ik inderdaad niet in dent hemeli; terechtgekomen... En zij sprak waar, want alle booze geesten van honger, koude, nood en ellende., en van verleiding hadden haar als hun buit verkozen, en nog voelde zij de scherpe klauwen van dien jammer in haar arm afgemat lichaam... en haar doorwonde ziel. En wat wilt gij nu van ons Dat gij mij vergiffenis schenkt, dat gij mij verlost uit dat vreeselijke leven, dat gij medelijden hebt. Vader, ik wil werken, hard werken, van den vroegen morgen tot den laten avonc, vader, moedor, hebt medelijden. Zij waagde het naderbij te treden, de arme verstootelinge, zoodat het schel'* licht op haar viel, en haar smeekem blik trof Gaston Lacaze, en hij wend zich af onaangenaam beroerd. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 7