De vrouwenkloosters v. Windesheim in Limburg De puntjes op de i Van alles wat Gemengde Berichten. Marli door A. F. VAN BEURDEN. In ons boekje over Venray beschreven wij uitvoerig de lotgevallen van het klooster Jerusalem, waaruit men kan zien, hoe klein het begin, hoe groot de moeilijkheden en hoe standvastig de opvolgende bewoners waren. Drie godsvruchtige dochters begon nen er het kloosterleven ter plaatse, waar volgens de overlevering eens de H. Oda leefde. Zij kregen daarvoor de toestemming van Lodewijk van Bour bon en de zusters namen in 1465 den regel van Windesheim aan. Het klooster werd in 1588 door den beruchten dorps en kasteelenverdelger Marten Schenck van Nydeggen, den Blyenbeeker, gespaard, omdat een zijner tantes daar religieuss was geweest. In 1802 werden de nonnen uit hun klooster verdreven, maar 36 jaar later richtten de Ursulinen van Tildonck er een pensionaat op, dat tot hoogen bloei is gekomen. Omtrent het klooster Jerusalem kan men nog verschillende werken raad plegen. Oorkonden van de stichting des kloosters Jerusalem te Venray, door Prof. W. Everts in de Dielsche Wa rande VII pag. 27 en 105; Maasgouw 1888 pag 93—95; M. J. Janssen, Volks almanak voor Katholieken 1876 pag. 37; het Jaarboekje van Alb. Thijm 1891 pag. 63—116; Limburg's Jaarboek enz. Maar er bestonden in ons Limburg en 't aangrenzende land nog verschil lende andere soortgelijke kloosters, die wij hier in korte trekken zullen be schrijven. Ie. Klooster der reguliere Zusters te WELL a.d. Maas. Anno 1474 was Dirk van Achelen rector der nonnen aldaar. Het klooster lag vlak aan de rivier, aan de Noordzijde van het dorp tusschen straat en oever. De nonnen leidden in Well een kommerlijk bestaan. Het klooster lag vlak bij het groote kasteel, dat menige belegering te verduren had en waarin altijd soldatenbenden huisden, die de kloosters niet met rust lieten Het werd zoo erg, dat Henricus Cuyckens, bisschop van Roermond, 12 Januari 1597 toestemming gaf om het klooster met dat van Oostrum bij Ven ray te vereenigen; Oostrum lag veiliger en meer het land in, midden in eene goedgezind - bevolking. Het klooster Well verviel toen. 2e. VENLO kon er op bogen een klooster der Windesheimers te bezitten genaamd Mariaweide of Convent der Witte vrouwen. In 1413 gingen eenige begijnen van den derden regel van St. Franciseus tot de Congregatie van den H. Augus linus over. Hun klooster lag in de weide bij de Nieuwstraat, vandaar Mariaweide. Hare kerk stond onder de bescher ming der H. Maagd Maria. Dit kloos ter was in den ring der kloosters op genomen, die te samen eene algemeene overste kozen en ook hunne visitators Evenals te Venray leefden de zusters van spinnen, weven en borduren en les geven. De Franschen dreven hen in 1797 niet uit, omdat zij school hiel den. Op 19 Maart 1798 werden zij opge heven. Klooster en kerk werden aan geslagen, verkocht en tot magazijn gemaakt. 3e Ook Roermond had zijn Augus- tinessenkloos'er, in 1463 door Gertrudis Mans en hare dochters gesticht in de Nieuwstraat, later Achter Maria Garde genoemd. De nonnen noemden zich kanonikes- sen der orde van den H. Augustinus der congregatie van Windesheim. De magistraat gaf verlof tot de stichting, maar bepaalde, dat er niet meer dan twintig bewoners mochten zijn. Twee priesters mochten er in wonen en een knecht. Eene priorin stond aan het hoofd. In 1784 werd het klooster door Joseph de lie opgeheven en in 1790 verkocht. In 1741 waren er 16 slot-kanonikessen ir. en 6 uitgaande zusters. Van het klooster is alleen nog een hardsteenen deurboog met ingekupte kroon en opschrift Maria Garde, over gebleven. 4e. Het klooster te WEERT, in het begin der 15e eeuw gesticht, heette Maria Wijngaard en lag in de Maas straat. In 1442 kreeg het eene kapel, in 1456 namen de zusters het kleed en den regel van Windesheim aan. Eene chronyk, opgenomen in de Pu blications du Limbourg XII pag. 145 —220 beschrijft de lotgevallen van dit klooster in de troebele jaren van den Beeldenstorm en den opstand tegen Spanje. Ook in GELDER, annex aan het oude overkwartier, bestond een klooster in 1418 gesticht. In 1802 werd Het op geheven. Van de oorspronkelijke Augustinessen is niets meer over, alleen VENRAY zet in een anderen vorm de traditie der eerste vrome stichting voort. Ben ik de heele week »den boer op" geweest voor zaken. Juisl, na al dien regenval en onweersbuien, toen de stralende zon dagen lang aan den hemel stond, en geen wolkje aan de lucht was, een koel windje nu en dan waaide en de haver kurkdroog werd Een boer zei me: »als we maar geduld hebben, 't komt toch eens terecht We hadden er wel een zwaar hoofd in maar O. L. Heer zorgt toch altijd ook weer voor een droog seizoen". En d r - T T is nog wel een »weidsche" oogst ge- wasschen. Och, is het niet zoo O. L. Heer plaagt de boerenmenschen eens graag. Een Duitsch spreekwoord zegt (in het Hollandsch): »Die van mekaar houden, plagen mekaar graag". En zoo plaagt O. L. Heer de boeren door het nu en dan eens wat lang te laten regenen of droog te laten blijven, maar dan maakt Hij het later wel weer dubbel goed en de boeren plagen O. L. Heer door altijd wat te mopperen en te klagen. Maar dat meent de boer dan zoo erg ook niet. Hij heeft toch wel veel vertrouwen in O.L. Heer, werkt goed en bid goed, is spaarzaam (misschien wel eens wat te benauwd), is eenvoudig in levenswijze (misschien af en toe wat te eenvoudig) en geeft ieder het zijne. Ja, ja, de boerenstand is wel een beetje het troetelkind van O. L. Heer 1 Maar de menschen plagen O. L Heer ook, zei me een boerin. Maar dat is dan ook dikwijls niet uit liefdeZe plagen Hem niet alleen, ze steken Hem, dageD Hem uit en doen zelfs O L Heer het geduld wel eens verliezen. Er is, God zij, dank veel heel veel goeds nog in de wereld, en zeker nog in katholiek Nederland, en ook onder het stadsvolk en dat vele goede op aarde doet Gods weegschaal niet al te zeer naar den kwaden kant doorslaan maar we beleven toch rare tijden en dingen. »Op den boer" zult ge toch weinig of geen ordinaire negerinnen mode aantreffen. »Op de boer" weten ze nog, dat met ieder kindje O. L. Heer ook een vollen eetlepel meegeeft. Op den boer" maakt men van den dag een dag en van den nacht een nacht, en springt men niet tot twee, drie uur na twaalf (als de klok met beetjes begint te slaan) rond, wanneer dan juist heel dikwijls satan op den loer ligt, om een rondje mee te maken, gelijk een brieschende leeuw, zoekende wie hij zal verslinden, hoewel men op den boer ook wel eens hoort van laat thuis komen. »Op den boer" trouwt men, wanneer ze weten, dat ze zeker goed den kost, huis en hof hebben en daar zal men over het algemeen niet zoo veel van die ansichlskaarten verkeeringen hebben veel te jong, of zonder eenige toekomst of om wat te flirten, hoewel we toch eens 'n keer een hartig woordje moeten zeggen over sommige »jonge boeren" en boerinnen. »Op den boer"... »Schei uit" roept daar een stadsche vuurvreter, wij zijn d'r ook nog. En als ge den boer zoo in het zonnetje zet, dan wordt het bij ons allemaal schaduw en donker en zwart. Toch niet, goede vriend. Die in de stad hebben het ook veel moeielijker, om in alle opzichten brave katholieken te zijn en te blijven, dat geef ik u dadelijk toe en als ze daarvoor hun best willen doen en dat zijn er, God zij dank, nog heel veel dan zijn ze dubbel goed. Zijt ge nu content Maar wat ik maar zeggen wildege kunt van een haver, die eindelijk droog is binnengehaald, toch nog heel wat leeren. Dat zie je in bovenstaande I PATS! De Heer Jacq. Timmermans, Rijks- veeteelteonsulent te Roermond, geeft in De Nieuwe Koerier de volgende zeer nuttige wenken Denkt er aan een fli.ike hoop groen voer te verzamelen; dan zijn de win- teruitgaven aan veevoeder voor uw rundvee veel geringer en de opbreng sten aan melk en groei dezen winter veel grooter. Groenvoer in kuilen is heel wat beter dan dit te veel te voeren in den herfst. Onder groenvoer in dit geval te ver slaan gras, dat in vele weiden te lang staat en dat dan niet gemakkelijk gehooid kan worden; bladeren van bieten, mangelwortels en koolrapeD, als zij geoogst worden; herfstgroen (knollen); seradella als men die niet geheel voor groenbemesting behoeft; zelfs klaver vindt men hier en daar nog lang genoeg, om te maaien. Ik kom met dit advies te vroeg, maar doe dat, om u er bijtijds aan te herinneren. Hebt ge voor den Herfst al eenige schapen van het Texelsche ras gekocht? (Limburg heeft beste 1) Ik bedoel om te zorgen, dat zij uw weilanden dezen winter eens mooi gereed gaan maken voor tegen het voorjaar, als de koeien er weer inkomen. Ge kent het spreek woord toch wel, dat zegtschapen loopen met gouden voetjes in de wei. Dat wil zeggen, dat als in grasland eenige schapen loopen, zij groot gelde lijk voordeel brengen. En dat doen zij, zooals ik zei, door de weilanden, als het ware te prepareeren (onkruid ver delgen enzEn we weten dat de wol van de dieren en de lammeren en zij later aan vleesch, ook nog wat binnen brengen. Tot nu toe wordt nog niet regelmatig genoeg aan »Fokkersbelang," landbouw huis, Roermond opgegeven, wat men te koop heeft aan paarden, rundvee, varkens, schapen en geiten. Dat is jammer, want zulks kost maar een briefkaartje, terwijl men zich tot niets verbindt. Er komen vaak vragen binnen naar dit of dat fokmateriaal en het is dan van de grootste beteekenis, dat »Fokkersbelang" direct kan helpen, anders gaat de aanvrager elders zoeken. Als men een te koop zijnd dier heeft opgegeven, krijgt men dan alleen ant woord, als het bureau juist voor zoo'n dier liefhebbers weet. Ook varkens moeten diepe, breede borsten hebben, dus de ribben achter de schouders moeten ook bij varkens goed gewelfd zijn en diep. Dat beteekent, dat in de borstkas dan goed ontwikkel de longen zitten. En dal wil weer zeggen, dat de ademhaling krachtig zal wezen. Krachtige ademhaling staat in nauw verband met goede gezondheid en groot weerstandsvermogen. Maar ook met een goede spijsvertering. Dus met twee voorname zaken. Ik zag toe vallig dezer dagen weer meerdere var kens, die daar mankeeren. S:haft toch goed stamboekmateriaal aan, dan zijt ge, vooral bij varkens, direct in een goeden stapel. Gelukkig I Hier en daar doet zich het verschijnsel voor dat men weer meer geiten gaat houden. Of beter ge zegd, dat weer meer gezinnen geilen gaan houden. Men begint het moe te worden om per week f 2 en nog meer uit te geven aan melk, die men koopen moet en ziet in, dat heel gemakkelijk dit geld zoo ongeveer verdiend kan worden, als men een geit weer gaat houden. Want als men wat afval heeft van een stukje land of tuin en keuken, nu d&n zijn de kosten van het extra krachtvoer, dat men bijkoopen moet, al heel gering Denkt bij dien aankoop vooral eiwit rijk krachtvoer te nemen lijnmeel soyameel, grondnolenmeel, sesam schilfers enz. Trekproeven bij paarden zijn al heel dikwijls genomen; ook in Limburg. De methode, die Prof. Visser uit Wage^ ningen op de tentoonstelling te Hulst toepaste en later te Deventer herhaalde, lijkt wel eenigszins geschikt. Die methode is in de vakbladen be schreven, onder andere in De R. K. Boerenstand zeer uitvoerig en rijk geïllustreerd. Nu zal het volgend jaar een tentoonstelling gehouden worden in den kring Sittard en waarschijnlijk een fokdag van rundvee en paarden in den kring Horst. Het zou mij een uitstekend iels lijken, om aan beide tentoonstellingen te verbinden een wedstrijd van arbeidsprestaties en niet alleen een demonstralie van trekproeven Mooi resultaat. De sportfeeslen te Tienray gehouden ten bate van het nieuwe Rectoraal brachten een batig saldo op van f 225 Voor onze voetballers een mooi resul taat 1 Ongeluk by het voetballen. De heer Jan Driessen te Tienray had Zondag het engeluk bij het voetballen een been te breken. Betrouwbaarheidsrit Vcnlo Nymegen. Zondag werd op den weg Nijmegen Venlo en terug (120 K.M) een open betrouwbaarheidsrit gehouden, welke was geoiganiseerd door de Nijmeegsche Ren en Toeristenclub Vooruit. Hieraan namen 24 nieuwelingen en 7 amateurs deel. De uitslag is als volgt: Amateurs! 1 H Verbrugh, Nijmegen, uur 59 min. 2 L. v.d. Waarden, Nij megen 4 uur 2 min. 14 sec.; 3 de Wil de, Helmond, 4 uur 2 min. 15 sec; 4 de Weert, Nijmegen, 4 uur 5 min. Nieuwelingen: I. J van der Boomen, Tongelre, 3 uur 57 min 2 J. van der Maat, Arnhem, 4 uur 1 min 3 van Breukelen, Utrecht, 4 uur 8 min. Eerstaankomenden aan het keerpunt te Venlo: de Wilde, Helmond (amateur) en Rijn, Amersfoort (nieuweling) Van den havenmuur gevallen en verdronken. Zondagnacht is de 69 jarige A. Broek mans, mandenmaker uit Lomm van den havenmuur te Venlo gevallen en verdronken. De man, die onder den invloed van drank was, moet over een ring op den havenmuur gevallen zijn en daarop langs den 4 M. hoogen muur in het water gegleden zijn. Nadat het lijk met een haak opge- vischt was, werd het in een roeiboot geheschen. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, faalden. Dr. Janknecht constateerde den dood. Doodelyke val. Aan de Philips tabaksfabriek te Maastricht is zekere T., een weduw naar, wonende Jekerweg, die het dak aan het herstellen was, plotseling naar beneden gevallen. Zwaar gewond werd hij per auto van den G. G. D. naar het hospitaal vervoerd, waar hersen schudding werd geconstateerd. Zondag verergerde de toestand en Maandag morgen is hij overleden. Een sergeant, die nog iets meer deed dan recruten africhten. Te Venlo werd in voorloopig arrest gesteld in de infantie-kazerne de diensl- plichlige sergeant titulair K., verdacht van diefstal van geld ten nadeele zijner kameraden en minderen. K. heeft be kend. Een drietal op de sergeanten kamer ontvreemde portemonnaies werden bij hem gevonden. Er hadden de laatste weken verschillende derge lijke diefstallen plaats, waaraan K. niet vreemd zal zijn. Dienaangaande wordt een onderzoek ingesteld. Dood door schuld. Het Gerechtshof te 's-Bosch uitspraak doende in hooger beroep vernietigde op formeele gronden het vonnis der rechtbank, waarbij M. G. J. W., 22 jaar, student te Vught, wegens dood door schuld (auto-ongeluk) veroordeeld werd tot 3 weken hechtenissiraf en veroor deelde verdachte ter zake opnieuw recht doende, tot 3 maanden hechtenis. De eisch van den adv. gen. was 4 maanden hechtenis. Nog een auto-ongeluk. C. J. J. chauffeur te Helmond, had op 22 Mei met zijn auto door roekeloos rijden twee kinderen overreden. Het eene, de kleine Th. Knol is aan de gevolgen overleden. De Rechtbank te Roermond had verdachte veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde verdachte tot 6 weken hechtenis. Auto over den kop geslagen. Een auto, bestuurd door den grossier J. V. uit Mill, die Zondag van de Beugensche kermis kwam, sloeg op den provincialen weg naar Boxmeer door tot heden onbekende oorzaak in flinke vaart plotseling over den kop. De inzittenden vlogen door de kap naar buiten. Direct- was hulp aanwezig en deze voDd den bestuurder hevig bloedend uit diepe hoofdwonde, terwijl een ander persoon het bloed uit den mond liep. De overige inzittenden kwamen er met eenige ontvellingen af. De auto, die gehuurd was, werd totaal vernield. Naar we vernemen is deze niet verzekerd. Gasverstikking. Men meldt uit 'Hertogenbosch: De 22-jarige M. van der Burgt, wonende te Rosmalen, is Zondagnacht tijdens zijn wacht bij de machinewer ken van den spuiduiker bij Sluis O, in de Zuid-Willemsvaart, door gasver stikking om het leven gekomen. De man is niet gehuwd. Door den trein gedood. Zaterdagmorgen werd op het emplace ment der S. S. de rangeerder C van Engelen uil Orthen door een goederen wagen overreden en ernstig aan hoofd en armen gewond. Hij werd naar de Broeders van Joannes de Deo overge bracht, waar operatief ingrijpen onmid dellijk noodig was. 's Middags is de ongelukkige, die een talrijk gezin achterlaat, overleden. Rioleering. Door het gemeentebestuur van Asten is het maken van een rioleering in de Kom van het dorp, het eerste perceel van een plan voor de geheele Kom, bij onderhar.dsche aanbesteding opgedragen aan de N.V. Belon-Maatschappij »De Peel" te DeurneNeerkant voor de som van f 2810O. Zware mishandeling. Onder Herzogenrath, niet ver van de Nederlandsche grens, vonden voorbij, gangers een persoon op den weg liggen die een diepen messteek in de borst had bekomen. In zorgwekkenden toe stand is de man op last van een genees heer naar het hospitaal gebracht De dader, die in een Hollandsch grensdorp woont, is gevlucht: De vader van verdachte werd enkele jaren geleden door zijn dochter doodgeschoten Auto gezocht. De Oberstaatsanwalt te Crefeld heeft aan de burgemeesters en commissaris sen van politie in do aan Duitschland grenzende Hollandsche gemeenten een oproep gezonden, waarin een belooning van 1000 Mark wordt uitgeloofd aan dengene, die aanwijzingen kan geven omtrent een Nederlandschen vrachtauto die te Meerebusch (bij Dusseldorp) drie personen (Duitschers) overreed, aan de gevolgen waarvan zij overleden. Nasr aanleiding van dezen opioep heeft de politie te Venlo reeds een onderzoek ingesteld naar een groengeverfden aulo met hooge zijkanten. Het voertuig is echter niet gevonden. De Maaskanalisatie. Wegens den hoogen waterstand zijn de Maaskanalisatiewerken te Sambeek, nu reeds voor de tweede maal in zeer korten lijd moeten worden stilgelegd. Doordat de tweede stuwput, door hel bezwijken der damwanden dreigde vol te loopen heeft men de stuwput uit zichzelf laten volloopen. Een vreemd verscliynsel in Appelboomgaarden. Men schrijft uit de Zuidelijke Meijerij, dat het bekende en weinig geappre cieerde verschijnsel in de boomgaarden, n.l. het bladerloos worden der sterappel- boomen, zich ook nu weer op bedui dende schaal vertoont. Terwijl de boomen nog vol vruchten hangen, hebben zij reeds vrijwel geheel hun bladertooi verloren. Het verschijnsel is, zooals gezegd, weinig geapprecieerd. Eerstens om utiliteitsredenen, omdat het den groei der vruchten benadeelt en ze bovendien meer blootstelt aan de kracht van den wind. Maar waar immers het oog ook wat wil hebben, begroet de kweeker het bladerloos worden ongaarne, omdat dergelijke al te vroegtijdige kale boomen een mee warig en doodsch gezicht opleveren. B. C. Solisten-concours. Zondag werd te Aarle Rixtel het Solistenconcours van onze Harmonie »Da Goede Hoop" gehouden. Er was dezen keer veel afwisseling, en 't scheen wel dat allen prachtig gestudeerd had den, want behoudens een kleine uit zondering werd er over het algemeen keurig gemusiceerd. De prijzen werden behaald als volgt: SOLO'S. 2e Afdeeling. J. Verhoeven, Stiphout, piston, le prijs, met »Le Pree auxClercs" van Painparé, met 122 punten. W. M. van Opbergen, Overloon, pis ton, met »La Charmente", le prijs,98 punten. G. H. Gusters, Sambeek, Clarinet B. le prijs, met Polonaise de Concert" van Avon, met 96 punten. C Kampérs, Weert, piston, 3e prijs, met »Cavatine No. 2" van Hasselman, met 77 punten. W Lambers, Weert, al to, 3e prijs, met »Morcau de Salon No. 5" van Pain paré, met 71 punten. 3e Afdeeling. W. van Dooreü, Weert, Clarinet B, le prijs, met »Le Tourbillon" met 112 punten. J Smulders, Oirschot, bariton le prijs, met »Morceau de Salon" van Painparé, met 102 punten. M. van Asten, Nuenen, tuba, le prijs, met »Mcrceau de Salon", 102 punten. Egb. Vloet, Overloon. trombone, le prijs, met »Morceau de Salon" met 101 punten. P. Poels, Ooslrum, bariton, le prijs, met »Morceau de Salon" van Painparé, met 100 punten. H. van Dijk, Stiphout, trombone, le prijs, met »Air Varié" van Canivez, met 95 punten. G Klaassen, Overloon, sax sopr., 2e prijs, met »Fantaisie brillante", met 93 punten. A. van de Rijt, Nuenen, bariton, 2e prijs, met «Cavatine" van de Lannoy, met 82 punten. A. Linden, Asten, piston, 2e prijs, met »Air Varié", van Govaert, met 78 punten. J. Maas, Weert, trombone, 3e prijs met »Air Varié", van Montagne, met 68 punten. J. v. Osch, Merselo, allo, 3e prijs, met »Grande_Fantaisie" van de Lannoy, met 68 punten. M. Arts, Merselo. piston, 3e prijs, met »Fleurs des Alpes" van Hock, met 68 punten. W. van Lierop, Weert, tuba, 3e prijs, met »Frantignon" met 65 punten. P. Kuijten, Nuenen, piston, 3e prijs, met »La Dame Blanche" van Painparé, met 64 punten. F. Schellekens, Veldhoven, bariton, 3e prijs, met »Morceau de Salon" van Painparé, met 63 punten. 42 roggemyten verbrand. Tengevolge van 't spelen met lucifers zijn 42 roggemij'en te Leen (Dr.) ver brand. De schade bedraagt f 8000, die door verzekering grootendeels wordt gedekt. Lyk opgehaald. Onder Tripscompagnie is Dinsdag morgen opgehaald het lijk van het 18 jarig meisje K., uit Sappemeer. De omstandigheden zijn van dien aard dat de justitie een onderzoek instelt Drie boerderyen afgebrand. Zondagmiddag omstreeks half vier schrikten de bewoners van het dorp Heeze op door het gelui der brandklok, meldt de »Meier. Crt." Een drietal boerderijen op het Kruis, bewoond door A. Wijffelaars, J. van Doorn en J.Thijs, stonden in lichte laaie. Dank zij spoedig toegeschoten hulp kon men een gedeelte van den inboedel redden. Het vee werd gered op enkele varkens na. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. Moderne dienstboden. Een lezer uit den Haag vertelde aan het Ov. Dgbl. het volgende: Onlangs was de vrouw des huizes wegens familieomstandigheden een paar dagen uitstedig. Meneer was 's avonds nog even de stad in geweest en kwam tegen elf uur thuis. Hij was al wel wat gewoon van de Ilaagsche dienstboden, maar keek toch even vreemd op, toen hij in de huis kamer de tafel gedekt en het ontbijt al kant en klaar vond slaan tegen den olgenden morgen. Bij nadere beschouwing vond hij naest zijn b^rd een briefje, waarop hij het krabbelpootje van de gedienstige herkende. Hij las Mijnheer, Ik ga morgenochtend om 9 uur naar Scheveningen zwemmen en kom om elf uur thuis om koffie klaar te maken. Het ontbijt staat klaar. U kunt mij nog even aan mijn kamer kloppen als U mij spreken wilt. Hoogachtend, MIA. Ill Meneer is toen maar.naar bed gegaan. De aardappeloogst in Duitschland. De aardappeloogst in België zal maar weinig verschillen van dien van ver leden jaar, die ruim 3 millioen ton bedroeg. De aardappeloogst van Duitschland wordt op 35 36 millioen ton geschat In 1926 was de oogst 30, in 1925 41.7 millioen ton. De totale opbrengst in Groot Brittan- je wordt geschat op 3.9 millioen ton, tegen 3 5 millioen in 1926 en 4,2 in 1925. In Frankrijk zijn de verwachtingen omtrent het aardappelgewas zeer goed. In 1926 bedroeg de opbrengst 11,1, in 1925 15.2 millioen ton. In Denemarken zal de aardappel oogst belangrijk beneden 't gemiddelde 1.2 millioen ton, blijven. In Pole" wordt de oogst geschat op 28 millioen ton, tegen 219 in 1926 en 39.1 millioen in 1925. De vooruitzichten van den oogst in Tsjecbo Slowakije waren half Augustus zeer gunstig. In 1926 bedroeg de op brengst 5, in 1925 7i/t millioen ton. 17 meisjes spoorloos verdwenen. Te Boedapest kwamen in deu laatslen tijd steeds meer gevallen voor, waarin jonge meisjes spoorloos verdwenen. Op het oogenblik worden er in de Hon- gaarsche hoofdstad in totaal 17 jonge meisjes vermist. Men vreest, dat meisjeshandelaars hier misschien de hand in het spel hebben. a zijn o^ rs vie ding, ïge erlooj: hetle itussc lan b< joon werd werd gege^lamm tengevolge leden. De bij het vl0> Tunney in «tegen grond was leden tijdei terstond na Te Los A van de enthousiastert kampioenen^ messteken wond. Ernstjeii Tengevolgjegens laatste dagfo op plaatsen bi^geirei waardoor taftelefi verbindingetj Nabij Li^ivier doorgebrokef Het ^ebie^rdt o stroomd. Verjplaa worden erns^en 1' slachtoffers. Volgens d^zakl water Ook een (tZwi land geteiste is gericht in aar boomen ont\( In het karei scl aangericht ir In hel kaïide c zeer geleden. Eej blade^ngk op 150 Enf W. Hongkong, e^n tj hebben gewihers, omgekomen bn er honderdtal jd Uil Rijnl harde klac dat de bij zamelen. slecht honiü Eeij, Hoe grool over den is geweest, minder dan den van Amer f-Tuni U dat i vers de ra korr nhoude ning een z De Handboek iocd< door F. 9e J Butzon jaer. Binnen bh tj van dit kefneg druk verscftchij evenals de btste een voorre<JQuii O.M Cap beF Wel een (keui u ibeden en,||jn antwoordt aafetho moeder op aa aan haar $che aan geheel fels haar gebedeijte k Inderdaad bij ooi ruime Keuzl al omslandighejudi waarin de fcan den. evi mn Naast de boek de Mi gebeden, Li tevens volled De uilvoe deze firma ..o deze druk zaïde lagesatn, ?er ge l|g Sto Verwaarlo aanval van maandenlang Ofschoon we j of koud wefeui bevrijd blijv< die kwellin De oorzaak zooals bekenje om dit urineha bestanddeelefili; Men kan zeggen, datji i rheuman en geregeld Bij slechln koude, of aln nieren verzfrhi eenige veili dezer alleiti versterken, del sterker Rugpijn Ni de nieren g( I hebt gij kan at schoond te bee bare tijd. N gij de minst wek de trag bevrijd schijnselen rheumatiek ri nissen. Verkrijgbask: geel etiket al apotheken 11 flacon. 'doe da irig ROERMOÏ van Maandajl eieren. Groote eieit Kleine eieol Eendeneieöt VENLO. Ie ging van i 582 000 eierej Groote eieit Kleine eiej Eendeneierf Ganzeneien

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6