Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken-ï We krijgen hoop. ■>ft ifTTfCTfrifrifT" i MANUFACTURE JMOWPj MANUFACTURE MNEELIGSTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De schoolgeldheffing bij het Lager Onderwijs. Buitenlandsch Overzicht De Kippenhouderij op het platteland ■'«.M .T.Hu«*TÏ WOl ODCIT7SZ1 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN HUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent II Onze Colleclie is gereed voor HERFST- en WINTERSEIZOEN 1927. Door uitbreiding der zaak hebben wij een groote sorteering en voordeelige prijzen in DameshoedenMantelsPelterijenRegenjassen, Gebreide Vesten, DekensOndergoederen enz. PYLS Dames- en Heeren-Modeartikelen. Vaste prijzen. Zie Etalage. venray I Wanneer we daarnaast overwegen, dat ook de keramische industrie te Maastricht niet langer aan haar lot zal worden overgelaten en dat Limburg zijn mijnrechten uitbetaald krijgt, dan mogen we constateeren, dat er eenig licht is komen vallen in ons somber gemoed. ROELAND. Eenigen lijd geleden hebben wij een beschouwing over den economischen toestand van Limburg en onze klach ten tegenover de Haagsche regeering besloten met de verwachting dat wel licht de Troonrede eenig uilsluitsel zou geven over plannen van de zoo zwijg zame regesring. De Troonrede is er sinds eer.ige weken en heel schuchter msar het feit moet dankbaar erkend heeft zij iels aangekondigd dat een ommekeer beteekent in de tot dusver gevolgde Nederlandsche handelspolitiek Alle lezers kennen de duistere passage, waarover in de pers veel te doen is geweest en waarover eindelijk het ministerieele licht geschenen heeft door een nadere verklaring, welke minister de Geer in de wereld heeft laten zen den. Het vrije ruilverkeer, de vrije handel blijft ons uitgangspunt. Accoord 1 Als de heele wereld mee doet. Maar in de wereld van zelfbescher ming moeten wij niet de »mooifi" ui'- zondering willen maken van den vrij handelaar.... die zich langzaam zelf moordt. Wanneer onze diplomalen zich tot nu toe aan één tafel plaatsten met die van andere mogendheden om samen een handelsverdrag in elkaar te zetten, dan was Nederland gewoon aan het kortste eindje te trekken. Het had zich in die rol al tamelijk geschikt Dat zou men zoo zeggen ten minste, wanneer men bedenkt welk een moeite het kost om onze economische politiek in een betere richting te 'oren gen. En alle tegenstand is nog lang niet overwonnen. Bij het sluiten van zoo'n handels verdrag gaat het er voornamelijk om gunstige voorwaarden te bedingen voor den uitvoer van onze producten van land- en tuinbouw, handel en nijver heid. Heel Europa is er echter op uit hel eigen land zooveel mogelijk vrij te houden voor de eigen productie en uit andere landen te weren wat men mis sen kan, ter bevordering van eigen welvaart. De landen, waarmede het onze een handelsverdrag wil sluiten zullen er dus hard op uit zijn, om den uitvoer van verschillende onzer artike len tegen te gaan. Wanneer die heeren dus tBgenover elkaar zitlen, begint een gewiekst spel van loven en bieden. Het komt voor, dat de vertegenwoor digers van zoo'n mogendheid tot onze mannen zeggen wij zouden u gaarne ter wille zijn, maar de constant door ons gevolgde regels verbieden ons dit, zoo gij ons niet een contra praesla'.ie kunt bieden. Dat zeggen zr, maar ze denken erbij: gij kunt ons toch niets maken En nu wil de regeering, dat we hun wel iets kunnen maken. We moeien anderen iets kunnen presenteeren of onthouden. Tot nu toe heffen we volgens onze Tariefwet een vast percentage, meestal acht, van allerlei ingevoerde artikelen Dat staat vast en de regeering kan er niets aan veranderen. Wordt de Tariefwet echter wat meer elastisch, zoodat de regeering b v. 8 pet. presenteeren en met 25 pet. dreigen kan, dan kunnen wij bij het bedingen van vóordeelen voor onzen uitvoer naar andere naties eens nagaan, welke arti kelen het betrokken land graag aan ons legert en het bedrag van de invoerrechten regelen naar de goedwil ligheid van dat land. De regeering begint in te zien, dat het hoog tijd wordt, haar zulk een be voegdheid te geven. Natuurlijk blijft voor haar voorop staan, dat we het vrije ruilverkeer be vorderen Dat spreekt van zelf 1 We reserveeren daarbij immers de binnenlandsche markt niet voor onze industrie maar houden den weg naar de vreemde markt open voor onze export-industrie, met andere woorden je reinste vrije ruilverkeer. Die bevor deren we daarmede. In dezen geest sprak minister de Geer. Er. daarmede begrepen we der Troonrede plaatselijke duisterheid. De minister hoopt nog op Genève, dat een algemeene vrijhandel beloofde, Maar intusschen overweegt hij toch maatregelen om op eigen manier voor het vrije ruilverkeer zorg te dragen Uitstekend 1 Een sclioolgeldregeling voor het gelieelo land gewenscht. Het R K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's Graven bage h<jeft aan de Staatscommissie tot herziening der Lageronderwijswet 1920 een rapport gezonden en haar aange boden een «Overzicht van de school geldheffing bij het gewoon lager onder wijs in Nederland," bewerkt naar de schoolgeldverordeningen, ons op verzoek welwillend toegezonden. 1069 gemeentebesturen verleenden hunne hooggewaardeerde medewerking; van 2 kwam te laat, van slechts 10 geen antwoord in De aanzienlijke onkosten en de om vangrijke arbeid, waarop het Overzicht ons te staan kwam, mogen de vrij moedigheid verontschuldigen, waarmede we u durven vragen, u eenige oogen- blikken in de resultaten van ons werk te verdiepen. Volgens het laatst verschenen Re geeringsverslag, nl dat over 1923 1924, bedroegen de zuivere uitgaven van het Rijk voor het lager onderwijs 112.760 056 43, di6 van de gezamenlijke gemeenten: f 45 066182. Niettegenstaande het Rijk dus meer dan 70 pet der totale uitgaven voor zijn rekening had, liet de wet tot nu toe aan de gemeentel, de regeling der schoolgelden over Hierachter criliseeren we de thans geldende wettelijke voorschriften in zake de schoolgeldheffing. Binnen de daarin getrokken grenzen zijn de ge meenten vrij. Uit ons Overzicht moge u blijken, welkgebruik de verschillende gemeenten van die beperkte vrijheid gemaakt hebben 't Zal u onmiddellijk opvallen, datde schoolgeldregeling, die in de verschil lende plaatsen bij gelijk inkomen ge heven worden, ontstellend uiteen wijken In de Rijksuitgaven voor het lager onderwijs is daarvoor geen grond te vinden. Die betreffen voor 't overgroote deel de salarissen der verplichte leer krachten en zijn dus vrij gelijkmatig over het land verdeeld. Loopen die bij gelijk inkomen ver uiteenwijkende schoolgeldbedragen dan minstens para lel met de offers der gemeenten voor het Jager onderwijs? Wij zijn er niet in geslaagd eenige parallel te ontdek ken. Maar, zoo veroorloven wij ons te vragen, hoe dan zulk een systeem van heffing te verdedigen Kan men wel van een systeem spreken En komen aldus de rechtvaardigheid en billijk heid niet duchtig in het gedrang? Als de overheid het bpginsel huldig' dal de ouders moeien bijdragen in de kosten van het onderwijs hunner kin deren, geldt dat beginsel dan voor de eene gemeente wel, voor de andere niet, alihans zoo goed als niet? Zoo de schoolgeldheffing geschieden moet naar de draagkracht der ouders, wordt daaraan dan voldaan, wanneer menschen met gelijk inkomen in de eene gemeente voor goed verzorgd onderwijs laag schoolgeld en in de andere gemeente voor slecht verzorgd onderwijs hoog schoolgeld te betalen hebben? Kortom, wat komt er eigenlijk van de doorvoering der beginselen terecht, wanneer men aan de gemeenten over laat te bepalen, hoe ver zij daarin gaan zullen Ons overzicht geeft daar op een antwoord, dat niet misverstaan kan worden. De vraag, of en in welke verhouding de ouders moeten bijdragen in de onderwijskosten is 'n hoogst belang, rijke, een beginselvraag, die voor ver schillende deelen van het land niet in verschillenden zin mag worden opge lost. Als op dien grond en ook, omdat het Rijk ongeveer twee derden van de totale onderwijslasten draagt, waarvan openbare en bijzondere scholen alle naar denzelfden maatstaf profiteeren, de Rijkswetgever zelf een school geldregeling voor het geheele land vaststelde en daarin de beginselen uit werkte, die hij voorstaat, zouden dan billijkheid en rechtvaardigheid niet beter betracht worden en zou dan ook niet de schoolgeldheffing zelve enorm vereenvoudigd en een zeer belangrijke bezuiniging op de inningskosten ver kregen kunnen worden Dan immer» zou ieder op het aan 'iftebiljet van de inkomstenbelasting runnen antwoorden op de vragen, die die hem in verband metde schoolgeld heffing gesteld worden. Het aanslagbil jet zou dan tevens kunnen vermelden iet bedrag dat san schoolgeld ver schuldigd is en de invordering zou kunnen geschieden tegelijk met die der belasting, waarna de ontvangen schoolgelden aan de gemeenten over gedragen konden worden. Zeker, ook dit heffingssysteem zijn bezwaren verbonden, maar een systeem zou het zijn en de bezwaren zouden naar het ons voorkomt, niet opwegen tegen de voordeelen. In hel rapport worden afgedrukt de bepalingen betreffende het schoolgeld, voorkomende in de L O wet 1920, zooals die thans luidt. Voorts tabellen van het minimum en maximum schoolgeld, in elke plaats geheven, met de grondslagen; een overzicht van het schoolgeld bij een inkomen van f 1500, van f 2500 en van f 5000; twee tabellen waarin wordt aangegeven het maximum en het mi nimum schoolgeld, dat men verschul digd is in de verschillende gemeen ten bij hetzelfde inkomen. Tenslotte zijn opgenomen talrijke tabellen, waarin de voorafgaande ge gevens zijn gerapituleerd De Volkonbondsvergadering. De Volkenbondsvergadering is Dins dag gesloten. De sluilingsrede van Guani, die de hooge van hem gekoesterde verwach tingen volkomen vervuld heeft, was zeer optimistisch van toon, ook met betrekking tot de bereikte resultaten op het gebied van arbitrage, veiligheid en ontwapening. Hij verklaarde, dat de vroeger zoo wijd uileenloopende standpunten elkan der thans zoover genaderd zijn, dat de volken hopen mogen in een nabije toekomst een eerste bewapeningsver mindering langs den weg eener inter nationale conventie te zien tot stand komen. Terwijl men eenigen twijfel aan de gerechtvaardigheid van dit optimisme nog niet geheel onderdrukken kan, waren zijn andere woorden over de goede werking der economische con ferentie en over den gebleken wil lol ontplooiing van de internationale sa menwerking op ieder gebied der men- schelijke samenleving geheel op hun plaats. De scheidende president werd harte lijk toegejuicht nadat hij zijn interes sante slotrede beëindigd had met de verklaring, dat deze volkenbondsver gadering door haar daden getoond had van de drie aanbevolen leuzen: wachten hopen, handelen, de laatste te hebben gekozen. «Gij hebt gehandeld" waren zijn laatste woorden. In naam der „yryheid". In Ecuador, de kleine Zuid Ameri kaansche republiek, waar eens de groote Garcia Moreno den strijd tegen den invloed der loge moedig aanbond, wordt momenteel, wellicht geïnspireerd door Mexico, een campagne gevoerd tegen de geestelijken. Het gouvernement zal allicht de ver zekering geven, dat de godsdienst niet het eigenlijke voorwerp der actie is, maar den bedienaren wordt het lastig gemaakt. Naar een bericht uit Quito meldt, is aan alle geestelijken van vreemde na tionaliteit tot welken godsdienst zij ook behooren verboden het land te betreden slechts is den minister van buitenland- sche zaken de bevoegdheid gelaten, bij wijze van uitzondering aan buitenland- sche geestelijken te veroorloven hel land binnen te komen, doch hun ver blijf zal dan niet langer dan veertig dagen mogen duren. Het zal wel weer de hooggeroemde vrijheid zijn in Latijnsch Amerika altijd een woord dat opgeld doet. In wier naam deze vrijheidsbeperking plaats vindt, dezelfde «vrijheid", die reeds den dood van Garcia Moreno eischte. V De anarchisten in Frankryk. Op de lijn ParijsLyon zijn vier bommen gevonden tegen den tijd, dat een trein met Amerikanen zou pas seeren. De heropleving der anarchistische actie heeft de politie aanleiding gegeven tot het doen van huiszoekingen Een twintigtal anarchisten zijn gevangen genomen. V Concordaat tussclien den H. Stoel en Litauen. Dinsdagmorgen is in de zaal der Het nieuwste plaatjes-album met leerrijk reisverhaal verkrijg baar op de bons van Niemeijers STER-TABAK en FRIESCHE HEERENBAAI, is getiteld: „Nederlandsch-Indië". Van vroegere uitgaven zijn nog verkrijgbaar: „Naar het land der middernachtzon", „De Middellan dsche Zee", „Amerika". Voor hen, die reeds in het bezit der? albums zijn en verder bons opgespaard hebben, stellen wij fcieschikbaar: Voor vijf heele bons: een nikkelen tabaksdoos tien een prima tabakspijp vijftien een im. oud'zilveren tabakstrommel twintig een luxe pa-.tent pijp. STER-TABAK - Erkend'de beste FR1ESCHE-HEERENBAA1 - Woor fijnproevers N.V. oh. THEODORUS NIEMEIJER, Groningen en Rotterdam. .h congregaties op het Vaticaan het con cordaat lusschen den H. Stoel en Litauen onderteekend. De Presidentsverkiezing in do Vereenigde Staten. De democraten, die de candidatuur van Smith, den gouverneur van New York, voor het presidentschap der V S. steunen, hebben zich in een «vereeni- ging van Stalen uit het Westen ter verkiezing van Smith tot president" georganiseerd. Een k'acht van den ex-kroonprins van Duitschland. Da «Walt am Montag" publiceert een brief, dien de vroegere kroonprins in Juli 1917 aan den toenmaligen rijks kanselier Michaelis gezonden heeft De brief houdt zich bezig met de «onge hoorde" politiek van Belhman-Hotlweg en beklaagt er zich over, dat de ge heime kabinetsraad van Valentini den keizer geheel onkundig van de stemming van het volk hield. door jos. boshouwers te lent. Eenden. Vraag: Het volgend jaar zou ik ook gaarne een 50-tal eenden houden. Welke is de beste bedrijfseend Water kan ik niet geven, dan alleen een kuip in den grond. Is dat een bezwaar? Is het waar dat levertraan het groenvoer kan vervangen Gaarne antwoord Zater dag a s. in Peel en Maas. C. te V. Antwoord: Mijns inziens zijn de Reekleurig en de Witte Indische Loop eenden de beste bedrijfseenden. De legwedstrijd te Westgraftdijk (N.H.) versterkt geweldig onze meening dien aangaande. Loopeenden kunnen volstaan met eene flinke badgelegenheid. Maar dal neemt niet weg, dat wanneer ze zwemt water hebben, de leg beter zal zijn. Een eend is en blijft immers een watervogel. Maar ook zonder zwemwater bereikt men er wel eer. goed resultaat mee. Dat zien we op de Veluwe b.v. Of levertraan goenvoer kan vervan gen Men beweert van wel, doch goed malsch groenvoer zou ik prefereeren boven levertraan. De Indische loopeenden leggen niet alleen véél eieren; maar ook groote eieren. Beenzwakte. Vraag Dit jaar heb ik dubbel zoo veel kippen gehouden op dezelfde plek. En in tegenstelling met andere jaren hadden mijn kippen nu veel last van beenzwakte. Op het oogenblik, nu ze minder leggen, merk ik er weer niet veel van. Wat zou de oorzaak wezen C te V. AntwoordGebrek aa.B zouten kan de oorzaak zijn van beenzwakte, vooral bij druk leggende hoenders, waar het onttrekken van zouten d oor de eier- productie het grootst is. V andaar dat eene behoorlijke hoeveelheid van deze onmisbare stoffen steeds bi onen het bereik der dieren moet zijn, hijvoor beeld in den vorm van grit, schelpen. Beendermeel door het ochten dvoer, of wat meer voederkalk is eveiApens aan te bevelen in dit geval. Gerimpelde eieren. Vraag: Ik heb eene kip, die als kloek bij de kuikens geloopen heeft, gerimpelde eieren legt Ik wist eerst niet, welke kip het deed, maar toen ze met de kuikens in een hokje zat en begon te leggen, merkte ik dat zij het was. Ze legde geregeld 6 eieren per week, zoolang ze bij de kuikens was en pikte de kuikens nimmer, 't Is dus een goede legster. Zou ik van die ge rimpelde eieren durven broeden C. te V. Antwoord Ik zou u niet aanraden, van die kip te fokken, al legt ze veel, want aan de eieren is te zien, dat df eileider niet normaal werkt. Er val daar niet veel tegen te doen. U raapte toen de «kloek" bij d kuikens liep wel 6 eieren per wee van haar Maar zoo'n kip verkeert meestal in zeer voordeelige omstandig heden veel ruimte, heerlijk kuiken- voer, ze wordt om de kuikens buitengewoon verzorgd. En... ze heeft eene lange rustperiode gehad, is dus geleidelijk^ aan weer flink op kracht gekomen, 't Is dus lang niet zeker, dat het zoo'n beste legster is als u meent. Maar al was ze in dit opzicht nog zoo goed, ik fokte er toch niet mee door. Myn kippen zyn wat licht. Vraag: Ik heb nog 1/3 deel van mijn jonge W.Leghorns van het vorig jear aan den leg. Ze krijgen droog ochtendvoer en tegen den avond wat hardgraan. Deze legsters zijn m.i. erg licht, als ik ze in de hand neem. Toch zijn ze goed gezond, meen ik. Ik ben bang, dat ze veel zullen lijden, als ze in de rui komen. Wat raadt u mij aan C. te V. Antwoordt: Goede legsters worden op den duur aan lichter, dat kan niet anders. Ik raad u aan, wat meer hard- voer te geven. Wie met valnesten controleert, merkt dat de beste legsters meestal het langst doorleggen, dus het laatst in den rui komen. Deze kippen zijn soms erg licht. Maar ziek zijn ze niet, anders legden ze niet zoo lang door. Late legsters mag men gerust wat meer hardvoer geven, 't Lichaam vraagt dat.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1