JAlFQMft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAimm Behoudenis OOSTRM ifofofc j manufacturen Y00DDEELI65T/S [manufacturen j mcEEUösm Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Mexico en de S.D A P. De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws lilS rl'u^ i 48a Jaargang. No. 38 I BLIJKEN TOCH HET L EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 ,j ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van UUtMA VAN DEN MUNCKHOE - VENKAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent I Ontvangen Kousen en 't nieuwste in Dames»Hoeden, Mantels, Regenjsssen en -Mantels. A.lle soorten Dekens, Ondergoederen, Sokken, enz. De grootste Zendingen van de Winter-artikelen zijn reeds binnen. V. FYLS DOOR DE GROOTE VOORRADEN LAGE PRIJZEN VENRAY I der Eindelijk begint ook in de niel-ka tholieke pers iets door te dringen, omtrent de gruwelen in Mpxico. In de katholieke bladen is maanden lang een vreeselijke doodenlijst gepu bliceerd van grijsaards, vrouwen, man nen en kinderen, die op bevel der regeering van Calles zonder vorm van proces werden gedood, omdat zij ka tholiek W8ren en hun godsdienstplich ten wilden vervullen Alleen de socialistische pers bleef zwijgen en zij zwijgt nog. Zij sloot haar oogen voor de wandaden, die in Mexico werden verricht. De Russische gezante in Mexico, die niemand »eker zal verdenken van ge negenheid tegenover de katholieken, keeide kort geleden uit Mexico terug. Haar oordeel gevraagd over de ka tholieken-vprvolgingen noemde 2ij die schandelijk Heel die vervolging is opgezet, aldus deze bolsjewisle, die hel weten kan, omdat de regeering Calles in het bezit wilde komen van de rijke kerkelijke bezittingen. Alleen een banale roof is hpt motief voor deze schandelijke vervolgingen Maar de S D.A P. bleef zwijg6n. De «Residentiebode" stelt baar hou ding in de volgende bewoordingen aan de k8ak Toen werd een schandelijk brutaal stukje uitgehaald Een van deze voor dit alles ver antwoordeiijke personen, een zekere Judico de naam roept zekere her inneringen wakker van walging en laagheid kwam uit Mexico naar Europa en werd ook door de Neder landsche S D.A.P. hartelijk ontvan gen. Hij was zelfs dezer dagen de gast van de moderne Ned Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, waar hij door den leider Moltmaker als kameraad werd begroet Deze Judico moest daar de Judasrol ver vullen om de Mexicaansche vervol gers schoon te praten en de katholieke geestelijkheid te belasteren. Hij moest daar optreden om de moorden en diefstallen in Mexico in een valsch licht te zetten. De gelegenheid daarvoor werd hem geboden in een z.g. neutrale ver eeniging, waar helaas ook nog hon derden katholieken (hoe is het in Gods naam mogelijk) lid van zijn. Met hun hulp, met hun contributie werd dit mogelijk gemsakt, mede uit hun naam werd deze vertegenwoor diger van dit Mexicaansche regipm welkom geheeten en als kameraad verwelkomd. Het schaamrood moet deze katho lieke arbeiders bij het hooren of bij het lezen van deze woorden wpI fel gestriemd hebben. Tenzij zij in deze anti katholieke organisatie heel hun sensus calholicus al zijn kwijt geraakt. Want welk epn rol deze Judico daar ha< fi gespeeld, blijkt nu duide lijk uit een serie artikelen in du Telegraaf Zeker ook geen blad, d«t de katho lieken naar den mond zal praten, maar waarin nu een kenner van do Mexicaansche toestanden in naam van beschaving en recht alarm komt maken tegen de schanddaden, welke in Mexico gebeuren. In Mexico hebben de vreeselijksle Christenvervolgingen sedert Nero plaats, schrijft hij. Evenals de bolsje wistische gezante schrijft hij, dat de godsdienstvervolging geen ander doel had dan den buidel te spekken. Nonnen worden in beestenwagens vervoerd, moord en afpersing is aan de orde van den dag, martelkelders vindt men er overal. De houding der Russen is, vergeleken met die van de Mexicaansche bandieten barmhpr lig. En een vertegenwoordiger van dit regiem krijgt in de Ned. Socialis tische vakbeweging gelegenheid om op te treden, o u de bestolen, en ver inoorde priesters nog te belasteren en om dan na dit alles, door den heer Moltmaker namens de arbeiders der moderne vakbe.weging te worden toegesproken en de verzekering t- ontvangen van de solidariteit en kame-aadschappelijke gevoelens der Nederlandsche modern georganiseer de arbeiders. Hoort gij dit katholieke arbeiders? Begrijpt ge nu eindelijk waarom uw geestelijke overheid u met alle macht, waarover zij beschikt, verbiedt lid te worden van de Ned. moderne vakbeweging en zoo ge dit verbod in den wind slaat u de Sacramenten onthoudt Gaan misschien nu eindelijk uw oogen open, nu ge inziet, waarmede de Ned. Moderne vakbeweging, alias Ned, S D. A P, zich solidair ver klaart? Doorziet ge nu eindelijk het karak ter van de Ned- Socialistische bewe- gir>R? Priestermoordenaars en kerkver volgers drukt zij als kameraden hartelijk de hand, verzekert hun de solidariteit van de Ned arbeidersbe weging. Misschien kost het u, katholieke leden der socialistische vakverenigin gen, moeite om te gelooven aan de waarheid van dit karakter der socialis tischa vakbeweging Welnu, verschaft u dan een exem plaar van het Weekblad van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel van Zaterdag 3 September 1927. Leest en oordeelt dan zelf, waarmede het Nederlandsche socialisme zich afgeeft door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Wormen in de ingewanden. Vraag: Den laatsten 'ijd zijn er bij mij een paar kippen dood gegaan, die slechts kort erg treurden, een b'auwen kam kregen en stierven. Ik heb er eene opgezonden naar Rotterdam en kreeg bericht, dat deze gestorven was aan darmontsteking, tengevolge aan wezigheid van wormen. Gaarne vernam ik in Peel en Maas van as. Zaterdag wal daar tegen te doen is H. te V Antwoord: Ik hoor van vele kanten dezelfde klachten. Als een gemakkelijk bestrijdingsmiddel wordt aangegeven 'n pond bitterzout in het drinkwater per 100 kippen te doen, éénmaal slechts en daarna eene week lang 1 pet. tabaks slof in het ochtendvoer. Vraag: Wees zoo goed volgende vraag in Peel en Maas te beantwoor den Ik heb eenige kippen, die in den tijd van enkele dagen dikke gezwellen ge kregen hebben tusschen de teenen van eiken poot. Die gezwellen zien er rood- blond uit en zijn zacht. Overigens mankeeren ze niets. De huisvesting is goed. Is daar misschien iets tegen te doen C. ie H Antwoord: Uw biief kwam vorige week juist een dag te laat, reeds des Dinsdagavonds moet mijn correspon denlie naar Venray De knobbels zitten dus niet onder de poolen, in den voetzool. Dit komt ech ter vaak voor, en we weten er nog weinig tegen te doen Hebben de dieren er geen bijzondere hinder van,danz.)U ik het maar op z'n verloop laten De gezwellen, die uw dieren hebben zijn roodblond. Hebben de dieren soms veel door nat gras geloopen, of op heel voebtigen, drassigeri grond? Dan zou dil de oorzaak kunnen wezen. Lichtelijk penseelen met jodiumlirtc- luur kan mogelijk baat geven En natuurlijk droog houden Een bodem van lurfslrooisel is veei k'ach tig, zachl, d oog en warm, als de ondergrond ten minste niet te laag ligt Dakbedekking. Vraag: We zijn een nieuw hok aan 't bouwen, en leggen er asbest- platen op. Wat is het beste, platte of gegolfde platen W. te O. Antwoord Gegolfde platen zijn voor dit doel beter geschikt dan vlakke. Men moet er eene flinke laag riet onder leggen, want anders is het 's winters Ie koud en 's zomers te heet. Maar vooral 'swinters te koud. Aan den voor of achterkant géén windveeren maken, want dan zou het niet zoo goed venti leeren Tusschen het riet en de gegolfde platen is wel zooveel spatie, dat de afgewerkte lucht daardoor naar boven trekt om aan het voorfront te ontwijken. Ik prefereer sluitpannen boven riet echter boven de bedekking, die u wilt aanbrengen Gele W. L. liaan. Vraag: Ik heb een W. L. haan van broed 1926, die mij best voldaan heeft Zoo goed als alle eieren der hennen bevrucht, geen dood in den dop var. beleekenis en de kuikens mooi uitge groeid. Hij is van goede afstamming, doch nu is hij do laatste maanden geel geworden Zou dat wegruien Wal zoudt u in dit geval doen, hem oprui men of nog een jaar in denzelfden toom laten loopan W. te O. Antwoord: Als het mij te doen stond, hield ik hem nog een jaar aan. Beslist witte hanen zijn er niet veel, in dan nazomer krijgen de meeste een geel achtige tint. Na den rui zal hij wel weer m- t een blank pakje voor den dag komen. Bij de nulfokkerij staat het inwen dige van een fokdier boven het exterieur Zeker, groote rasafwijkingen kan men niet dulden, doch wal geel. dat is niet zoo heel erg. Als de rest maar goed is. VENRAY, 17 September 1927. Schouw Loobeeksche beek. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van belang hebbenden, dat nu de Loobeeksche bpek wegens den te hoogeri waterstand onmiddellijk voor en bij de schouw niet voldoende is kunnen geveegd worden, van onkruid gezuiverd, op diepte gehouden en hinderend struik gewas en stronken verwijderd moeten worden. In bun eigen belang noodige» B. en W. alle oevereigenureri uit aan dil dringend verzoek zoo goed mogelijk te voldoen Zoo noodig zal over deze beek nog- maals schouw en herschouw worden gevoerd Venray 13 September 1927 Burgemeester en Wethouders voornoemd O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge artikel 41 van het reglement op de waterlossingen in Limburg ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van H. Weijs, landbouwer wonende Ie Venray, om vergunning tot het 1 ggen van een gewapend betonbruggetje over de Walerlaat de Scheide, voorkomende in den legger A der waterlossingen van de gemeente Venray en dat de zitting tot het houden van informatiëu de commodo et ii commodo, waarbij aan belanghebbenden gelegenheid wordt gegeven lot het ir.brengen van bezwa ren, zal worden gehouden ten Gemeente huize op Vrijdag 30 September 1927, des voormiddags 11 uur. Venr8y 14 September 1927, Burgemeester eri Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Luchtpost. De gelegenheid bestaat om daarvoor in aanmerking komende corrrspunden tie voor Nederlandsen Indië (gewone en aangeteekende stukken, geen stuk ken met aangegeven waarde) na aan komst van de mailbooten van de maat schappij Nederland en van den Rotler- dam>chen Lloyd verder te doen vervoeren met den luchtdiensl Balavia- Sfmarang-Soerabaja Plet daarvoor tot dusver geheven luchtrecht is verlaagd tot 10 cent per briefkaart en 10 cent per 20 gram of gedeelte van 20 gram voor de overige stukken. Verder gewenschle inlichtingen wor den ten postkanture verstrekt Fruitveiling tc Oostrum. Dezer dagen vergaderde in Cnfé De Zwaan", de direcJeur der C< öp Veiling te Veni-t, de heer Th. Derkx, met de afgevaardigden der luinbouwvereeni gingen van Venray en omgeving in verband met de te houden veiling in de nieuwe loods te Oostrum. De veilingen zullen vanaf Woensdag 21 Sept. a.s. iederen Woensdag te 10 uur voormiddogs plaats hebben. Het fruit zal telkens uiterlijk 9 uur op de veiling aanwezig moeten zijn en precies te 10 uur zal in eene bepaalde volgorde worden geveild, waaraan de vereenigingen zich op straffe van boete streng hebben te houden. THEODORuS n IEMEIJER GROPilfYQEn In de sterrelcunde onderscheidt men de sterren naar hare licht sterkte in sterren van de „eerste, tweede, derde grootte" enz. De sterren van de eerste grootte zijn het, die ons des avonds het eerst opvallen en door hare schittering tot bewonderend opzien dwingen. Wanneer wij de „ROODE-STER" hiermede in verband brengen, dan is het, omdat ook deze „ster" waarlijk van de eerste grootte genoemd mag worden. Trekken haar schitterende eigenschappen niet terstond de aan dacht? Stemt ook de ROODE-STER niet tot nadenken, tot erkenning, dat even onveranderlijk als jaar na jaar de sterren aan den hemel staan, de ROODE-STER haar eerste plaats blijft innemen onder de pijptabakken? Onovertroffen van kwaliteit, volmaakt van samenstelling is het wonder, dat heel Nederland STER-TABAK rookt? ROODE-STER - VAN DE EERSTE GROOTTE! N.VüJi. THEODORUS NIEME1JER, Groningen en Rotterdam. 'L *«- i V t Bijzonder werd gewezen op goede sorteering en verpakking der produc ten, waardoor de ^kooplieden moeten getrokken worden In den breede werd gewezen op rlijke sorteering en goed gewicht, waarvan, heel in hel bijzonder, den verderen vooruitgang der Veiling zal afhangen. De bekende handelssoorten van ap pelen als SterrHuette, Belle d- Boscoop, Bellefleur en Fransche Bellefleur zul len uitsluitend cc operatief worden ge veild, in geen geval partijen van minder dan 10 kistjes. De Directeur verzocht aari de afge vaardigden nog eens flink te waar schuwen tegen den onderhandschen verkoop. Ten slotte werd mede gedeeld dat op 21 Sept. des morgens te 8luur in de Kerk te Ooslrum eene plechtige H. Mis zou worden gelezen om Gods on mis baren zagen af te smeeken, waarna de plechtige inz< gening door den Weleerw. Heer Rector van Oostrum en officiëele opening door den Edelachtb. Heer Burgemeester van Venray zal plaats hebben. Voor het Kantongerecht to Venlo. Aanrijding. Een strafzitting zonder auto botsing, aanrijding of iets dergelijks is natuur lijk in dezen lijd van eindeloos gejak ker op onze wegen ondenkbaar. Op 4 /uni sukkelden nabij do kom van Venray met aartsvaderlijke snelheid 'n tweetal karren over den weg, terwijl 'n luxe auto, die z'n waardigheid als modern afstand verslindend monster moest ophouden, vliegensvlug wilde passeeren. Plaats daartoe was er vol doende, maar de autobestuurder had natuurlijk geen tijd, om te wachten Lot de beide karren waren uitgeweken Voor of juist op 't moment, toen ze daartoe wilden overgaan, snorde de auto voorbij, maar botste daarbij tegen de as der achterste kar. De rechis kwt.stie was geboren. Het getuigenverhoor gaf al weinig helderheid aan de zaak en 't was al heel kwestieus, of de beide karren wel spoedig genoeg, of \oldoende op zij waren gegaan voor de haastige auto, dan wi-l of ze daartoe aanstalten had den gemaakt Voorts of do auto niet wal onbesuisd en met to groote vaart vootbij was geraasd, of door inhouden een aanrijding had kunnen vooi komen Aan de overwegingen, die bij 't aan dachtig publiek oprezen, maakte de Ambtenaar van het O Ministerie 'n einde, door tegen de beide melkkarren- bestuurders ieder f5 of 5 dagen te eischen, op grond van onvoldoende uitwijken. L.K. Belangrijke Voetbalwedstrijd. Na wij vernemen heeft D.S O. Zon dag a.s. een der zwaarste wedstrijden die het geheele jaar haar brengt. Er zal n.l. gespeeld worden om den wis selbeker door Mgr. Schrijnen Bisschop van Roermond, geschonken aan da R. K. Limburgsche Voetbalverenigin gen. 't Is voor D.S O. al 'n reuze prestatie om zich op te werken tot in de finale waarin zij" heden staat. Zij is thans de z.g. vertegenwoordigster van Noord-Limburg, hetgeen niet weinig beteekent As. Zondag echter zullen onze wit- zwarten nog eens voor goed op de proef gesteld worden en wel in de laatste ronde tegen Kerkrade. Wij zijn blij, te kunnen mededeeien, dat deze wedstrijd hier aan »de Hoop" zal worden uitgespeeld, zoodat de sportlief hebbers van Venray en omstreken allen van dezen zwaren strijd, welke zoo belangrijk en spannend zal zijn, kun nen genieten. Wij herinneren ons nog, hoe jaren geleden DS.O nog eens om denzelfde beker gekampt heeft. Dezen keer hoopen we echter dat de jongere broertjes van de vroegere kloeke D.S.O ers zich den beker niet door Kerkrade zullen laten ontnemen. Ongetwijfeld wordt dit een wedstrijd die van het begin tot het pinde zal zijn, 'n meeting van elkanders krachten, uithoudingsvermogen en be kwaamheid Aangezien Kerkrade in de afgeloopen competitie ongeslagen kampioen was en tevens thans de houdster is van den Bisschopbeker zal D S O. alle krachten moeten inspannen, willen zij het pracht exemplaar in Venray houden. Wij wenschen onzen jongens veel succes KOOPT NU REEDS onze prima 24 Gabardine- en Gummi- ZEER laag in prijs. STATIONSSTRAAT 8. Voor tic stoom fiets van Pater Ver voort. Vorig bedrag f 92.50 N. N. Venray f 2.50 Als een zeldzaam feit mag wel vermeld worden, dat Mej Arnoldina Poels, op Zondag 2 October a.s den dag hoopt te herdenken, dat zij voor veertig jaren in dienst trad bij de Familie H. Poels, Groote Straat alhier. Dinsdag schrok het paard van een landbouwer alhier, waardoor het terugliep en met de kar een etalageruit in den winkel van G. P. vernielde.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1