V. PYLS jJAlfMlftl (VOORDEELKiSr/) Weekblad voor YENBAY, HOEST en Omstreken. UcwNqftt '(YOORDEELlQSt^ 1IL Behoudenis 0 OS TRUM. j'MANUFACTUREN j De nog voorradige Zomermantels, Hoeden en Japonnen worden aan spotprijzen verkocht. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Openbare vergadering Gemeenteraad te VENRAY Lncc/wcf ter ScFTetVföEiriWr 48a Jaargang. No. 37 I BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS ij MANUFACTURED i BLIJKEN j TOCH HET Jj PRIJS DER ADVERTENT1EN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN OEN MUNCKHOF - VENUAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Oroote Straat 14. Telef. 10 Venray Steeds het nieuwste in Dames-en Heeren-Modeartikelen. Laatste Nauveautée's in Stoffen, Sehortebont Corseiten, Dames-Kousen en Heeren Sokken. Blauw Cheviot Jongensbroeken in alle maten. f /gap a. KB lil fVrd van den Op Dinsdag 6 September nam. half 5. Voorzitter: Edelachtb. Heer O. van de Loo. Secretaris: L. van Haaren. Tegenwoordig alle leden, die allen hun zetels door briefjes vonden aan geduid, waarbij de heer Strijbos uit aardigheid opmerkte, in verband met de wethouderskeuze »nog een stoel verder dan ben ik Wethouder". De Voorzitter, omhangen met den ambtsketen, opent de vergadering en zegt dal, alvorens met de behandeling van de agenda te kunnen beginnen, het noodig is over te gaan tot 1 Beëedlging der Raadsleden. Aan ieder lid afzonderlijk leest de Voorzitter uit het Wetboek de vereisch te formules voor, waarna ieder lid met duidelijke klare stem den eed af legt. De Voorzitter wenscht de heeren geluk met het vertrouwen dat de kiezers van Venray in hen gesteld hebben, en weet zeker dat zij zich van hunne verantwoordelijkheid be wust zijn. In de Raadszaal kan ieder lid vrij uit spreken, maar men moet er wel op letten, niemand te kwetsen en altijd parlementair te blijven in zijn uitdrukkingen. Spreker zal als Voor zitter steeds het preslige van den Rsad handhaven en een onpartijdig leider zijn, en de leden zullen met hem werkzaam zijn in het algemeen belang van de gemeente. Nu de nieuwe Raad in functie is getreden kan worden overgegaan tot 2 Benoeming der Weihouders inge volge artikel 83 der Gemeentewet. Tot 8temopnemer8 worden benoemd Stoot en Wijnhoven. Allereerst is aan de beurt de benoe ming van een Wethouder in de vaca ture Hub. Janssen. Bij eerste stemming verkreeg de heer Janssen 10 en de heer Odenho- ven 3 stemmen, zoodat de heer Hub. Janssen als Wethouder is herbenoemd. De Voorzitter wenscht de Heer Jans sen geluk met zijne herbenoeming en vraagt of hij deze benoeming aan neemt. De heerJans8en dankt de Voorzitter voor zijn gelukwensch en de leden voor het in hem gestelde vertrouwen, belooft zijne beste krachten te zullen spannen voor het welzijn van Venray en verklaart zijne benoeming te aan vaarden. Waren de Raadsleden bij de vacature Janssen eensgezind, in de vacature Houben had men meer moeite. Bij de eerste vrije stemming werden uitgebracht op de heeren Houben 1, Odenhoven 2, Camps 2, Jacobs 2, Ne lissen 1, Pubben 4 stemmen, 1 blanco. De Voorzitter merkt op dat niemand de volstrekte meerderheid heeft ver- kregen, zoodat een tweede vrije stem ming noodig is, waarbij het aantal stemmen verdeeld was als volgt: Pubben 6, Houben 1, Jacobs 1, Oden- hoven 2, Camps 2, Nelissen 1 en 1 blanco. De Voorzitter zegt dat weer door niemand de volstrekte meerderheid is behaald, zoodat men nu moet kiezen uit de personen die de meeste stemmen hadden behaald, en dit gaat tusschen de heeren Pubben die 5, en Odenhoven en Camps die ieder 2 stemmen ver kregen. De uilslag dezer stemming was dat de stemmen verdeeld warbn over de heeren Camps 4, Odenhoven 3 en Pubben 6. Nog had niemand de volstrekte meerderheid behaald en deelde de Voorzitter mede dat nu gekozen moest worden tusschen de heeren Pubben en Camps, wijl zij de meeste stemmen hadden behaald, terwijl ingevolge art. 46 der Gemeentewet deze twee heeren van medestemming moeten onthouden. Bij de nu plaats hebbende stemming verkregen de heeren Pubben 6 en Camps 5 stemmen, zoodat de heer Pubben als Wethouder gekozen is. Door den Voorzitter daartoe gevraagd, verklaarde de heer Pubban de benoe ming aan te nemen en beloofde zijne beste krachten te zullen wijden aan 't belang van Venray De Voorzitter dankte de stemopne- mers voor de gedane moeite, terwijl een zucht van verlichting wel zal zijn opgestegen uit de borst van den heer Wijnhoven, ons oudste raadslid, die bij iedere stemming met zijn busje bij de heeren moest rondgaan. De Voorzitter richt nu het woord lot den aftredenden wethouder Houben. Hij dankt hem voor alles wat hij als wethouder voor de gemeente gedaan heeft, waaruit zoo volop bleek, dat hij zich met ijver en vlijt toelegde op de gemeentelangen, steeds zich op de hoogte stelde van de geheele kwesties, en door studie of deskundigheid zich een oordeel vormde. Zeker, de heer Houben is geen man van vele woorden, maar wel van goed doordachte. Nadat de hper Houben den Voor zitter, Wethouder Janssen, Secretaris en den ouden Raad had gedankt voor de prettige samenwerking, wisselde hij met zijn opvolger als wethouder van zetel en ging men over tot be handeling van 3 Voorstel van B. en W. tot onder- handscne verhuring der woning met erf te Oirlo Sectie F no. 1860 aan G Zaadnoordijk, assistent bij den stations dienst te Venray, met ingang van 1 November, tegen welken datum de huidige huurder de woning heeft op- gezegd. Zonder hoofdelijke stemming ver eenigde zich de Raad met het voorstel van B en Wom eerst eens te pro- beeren bedoeld huis publiek te ver koopen, en zou dit niet genoeg opbren gen, dan kon men hot nog verhuren 4 Voorstel van B. en W. tot ont trekking aan den openbaren dienst van de beide schoolgebouwen met speel plaats groot omstreeks 18 91 aren gedeelte van perceel kad bekend Sectie C no. 5365 Schoolstraat. 5 Voorstel van B en W. tot ophef fing der bestaande O L. School te VenrayKom. 6 Voorstel var. B en W. tot over dracht in eigendom van deze gebouwen en speelterrein, ter grootte van om slreeks 18,91 aren, aan het R K Kerkbestuur van St. Petrus Banden tot oprichting eener bijzondere school voor gewoon lager onderwijs. Op voorstel van den Voorzitter werden de punten 4, 5 en 6, als vormende ééo geheel, tegelijk behandeld, en deelde de Voorzitter mede dat hiertegen geen bezwaren waren ingebracht, terwijl voor pl.m f 2500 verbeteringen moeten worden aangebracht. Voorzitter roemde de ondervonden inschikkelijkheid van den Heer Inspecteur van het L O. Z h.s. keurde de Raad deze voor stellen goed Nu dit besluit gevallen was, kwam men tot het daaruit voortvloeiende volgende punt 7 Voorstel van B. en W. tot hel verleenen van eervol ontslag aan de O. L School te Venray—Kom verbonden onderwijzers: H. W. A. Kraykamp, J. E P. A. Messemaeckers, J. B. Brouwers, P. J. H. Janssen, A A Kuppens, J. J van Heyster en Aa. Ma. Pa. Rous, wegens opheffing hunner betrekking, met ingang van 1 Januari 1928. De Voorzitter deelde mede dat dil ontslag moest worden verleend inge volge de Wet, door het vervallen dier betrekkingen. Met algemeene stemmen besloot de Raad aan de betrokkenen eervol ontslag te verleenen, met ingang van 1 Januari 1928. 8 Ingekomen verzoek van hetR K Kerkbestuur der Parochie der H. Ger trudis te Venray—Oirlo om medewerking tot stichting eener bijzondere vierklas- sige school voor gewoon lager onder wijs en voorstel van B. en W. de gevraagde medewerking te verleenen en aan te bieden het bestaande school gebouw met speelplaats der O. L School te Oirlo en een gedeelte van den tuin der woning Sectie F no. 1860. Op voorstel van den Voorzitter be sloot de Raad in principe hieromtrent zijne medewerking te verleenen. 9 Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer J. J. Hen- derickx als lid der Commissie van Toezicht op het L O. Hieromtrent deelt de Voorzitter mede dat de Heer Hendeiickx wegens ziine benoeming le 's Hage de gemeente metterwoon heeft verlaten en stelt voor hem in zijne voormelde kwaliteit eervol ontslag te verleenen, waartoe de Raad besloot. De Voorzitter stelt voor om, nu de Raad toch met onderwijszaken bezig is, thans te behandelen: 11 Voorstel van B. en W. tot he1 verleenen van eervol ontslag aan den heer P J L Maessen als onderwijzer aan de O. L. School te Oirlo, ingaande 1 October a.swegens zijn benoeming tot hoofd eener bijzondere school, en zegt dat, in verband met de omzet ting der Openbare Scholen te Oirlo en Oostrum in Bijzondere Scholen, en het hier een benoeming geldt binnen de gemeente, de Raad,, in afwijking van de ruimere opzeggingstermijn voor onderwijzers, dit ontslag eervol kan verleenen legen 1 October, hetgeen de Raad goedkeurde. Overgaande tot punt 10 Ingekomen schrijven der bewoners der woningen der Bouwvereeniging St. Oda, las de Voorzitter dit schrijven voor, waarin vooral geklaagd werd over den slechten toestand van het water, waar mede men de wasch absoluut niet kan bewerken. De Voorzitter had in deze om advie8 gevraagd aan het Bestuur der Bouw vereeniging en leest het ingekomen antwoord voor. Hierin wordt opgemerkt dat het Bestuur, teneinde dit euvel te ondervangen, een pomp had doen plaatsen, die voor de wasch geschikt water gaf. In plaats dat de buurtbe weners deze pomp zouden beschermen, lieten ze deze door de jeugd bederven. Nog meerdere klachtec werden door het Bestuur der Bouwvereeniging geuit. De Voorzitter merkt op dat deze aan gelegenheid feitelijk niet bij den Raad thuis hoort en stelt voor een en ander voor kt-nnisgeving aan te nemen, maar daar gingen de Raadsleden zoo maar niet op in en begon de heer Stoot met op te merken, dat nu de rente gezakt is, mogelijk de rente van het door het Rijk gegeven voorschot ook lager kan worden, waarop de Voorzitter zegt, dat wel in die richting is gewerkt maar tot op heden, zelfs door de groote ver eniging »Ons Limburg" niets bereikt is bij de Regeering. De heer Odenhoven merkt op, dat het Bestuur der Bouwvereeniging die po np wel beter had kunnen bescher men voor vernielzucht, en doet dan teneinde de bewoners ter wille te zijn, het voorstel, de huur alsnog met f 0,50 per week te verlagen, vooral wijl in Amsterdam de loonen hooger zijn en de huur in evenredigheid lager. Spreker voorspelt dat binnen korten tijd zeer veel woningen leeg zullen staan als de huur niet verlaagd wordt De Voorzitter merkt op, dat geen enkele particulier zulke woningen als hier bpdoeld voor dergelijke huur kan beschikbaar stellen en zegt dat die woningen een strop zijn voor de ge meente, maar dat zij gesticht zijn uit sociaal oogpunt. De heer Odenhoven noemt zulke huur een druk op het mindere volk. De Voorzitter merkt op, dat de heer Odenhoven zoo iets niet mag zeggen, wijl een onderzoek heeft uitgewezen, dal de huren hier lager zijn dan elders en de gemeente nu reeds f 2500 per jaar toegeeft op die huren en iedere verlaging der huren kom ten laste der belastingbetalers. De heer Odenhoven blijft bij zijn voorstel de weekhuur met f 0 50 te verUgen. De heer Millen steunt dit voorstelt en wijst er op, dat de loonen hier lager zijn dan elders. De Voorzitter bemerkt dat deze huizen gebouwd zijn voor valide arbeiders en een verlaging van f 0,50 huur per week voor de gemeente een verlies beteekent van f 1000 per jaar. De heer Odenhoven vraagt, wat het zal worden als er veel woningen leeg staan. Waartegen de Voorzitter opmerkt, dat huurverlaging geen nieuwe huur ders lokt en men later zien kan wat men later doet. De heer Odenhoven vraagt, of 't den Voorzitter bekend is, dat men soms f 100 moet geven alvorens een woning te kunnen krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit in zijn algemeenheid niet waar zijn zal, maar dat het ook wel gebeuren kan dat men bij het Bestuur der woningvereeniging in 't krijt slaat. De heer Stoot wijst op het dalen der koopsom van huizen in Venray en meent dat men zoo beter kan koopen dan huren. Om echter voor de huur ders wat te doen, stelt hij voor naar lagere rentegevend geld uit te zien en die mindere lasten ten goede le doen komen aan de huurders De Voorzitter vraagt, wie het voorstel Odenhoven tot huurverlaging steunt. Alleen de heer Millen valt den heer Odenhoven bij, zoodat dit voorstel door den Raad wordt verworpen en besloot men vorenbedoeld repuest voor kennis geving aan te nemen. Als nu is aan de orde 12 Verzoek der N V. Zaadteelt Mij- Kempkensberg lot oveischrijving der pacht op de heeren O. Haffmans te Helden, Eugène Haffmans te Weller looi en A. A C. Sprangers te Nijmegen waarbij de heer van Dijck vraagt of voor Kempkesberg dezelfde pachtvoor waarden bestaan als voor de overige pachters en zoo ja, ot er dan geen lermen bestaan op nakoming dier voor waarden aan te dringen en het in betere cultuur brengen der gronden te eischen, waarop de Voorzitter zegt, dat dezelfde voorwaarden gelden en de nieuwe pachters degelijke menschen zijn, die betere cultiveering zullen toe passen. Wethouder Pubben zou, indien geen betere cultiveering tot stand kwam, het pachtcontract willen ontbinden. Z. h. s. keurde de Raad de pacht overschrijving goed. 13 Voorstel van B en W. tot beleg* ging van de door het R K. Kerkbestuur van O. L. Vrouw Geboorte te storten waarborgsom groot f 1215 ingevolge artikel 79 sub 1 der L. O. wet. Goedgekeurd Hierna deelt de Voorzitter mede, dat voor de vergadering een schrijven was ingekomen van de bouwvakarbeiders, inhoudende het verzoek om op gemeen tewerken het collectie! arbeidscontract te willen loepassen. De Raad vereenigde zich met het voorstel van den Voorzitter deze aan gelegenheid te stellen in handen van B en W. ter fine van advies. 14 Notulen. De notulen der vorige vergadering werden door den heer Secretaris voor gelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna de Voorzitter de vergadering sloot met gebed. Vergadering van den Raad der Gemeente Maashees en Overloon Dinsdag 6 Sept. nam. half 5. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter H Rieler. Secretaris P. L Stevens. De Voorzitter opent de vergadering met den chr. groet. Aan de orde is: 1. Beëdiging Raadsleden. Door elk benoemd lid wordt in handen van den Voorzitter de bij art. 39 der Gemeentewet gevorderde eeden afge- legd. De Voorzitter feliciteert de leden van harte en spreekt de hoop uit dat zij door eendrachtige samenwerking den groei en den bloei der gemeente Maas hees en Overloon zullen helpen behar tigen, te meer nog waar dit in de tegenwoordige tijdsomstandigheden alle aandacht verdient. Hierna doet de Secretaris voorlezing van de notulen van de vorige vergade ring, welke onveranderd worden vast gesteld. 2. Benoeming Wethouders. Het lid Jans (Overloon) vraagt het woord en zegt, dat in verhouding van het zielental Overloon, daar de Burge meester te Maashees woonachtig is, rech» zou hebben op twee leden van het Dagelijksch Bestuur; dat echter ter wille van de vrede en de onderlinge verstandhouding zij gemeend hebben waar zoo goed en eendrachtig is ge werkt, geen verandering te moeten brengen in het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente. De Voorzitter brengt in herinnering dat, waar ook de Wethouders wonen, zij ingevolge den afgelegden eed ver plicht zijn de belangen der geheele gemeente te helpen bevorderen. Nadat tot stemepnemers waren aan gewezen de heeren Crooymans en van den Heuvel wordt tot stemming over gegaan en worden herbenoemd de heeren W. Crooymans te Overloon en P. van den Heuvel te Maashees, elk met zes stemmen en een blanco. De Voorzitter feliciteert de beide wethouders met hunne herbenoeming en spreekt den wensch uit, dat door eendrachtige samenwerking al het mogelijke zal worden gedaan om den groei aer gemeente zoo hoog mogelijk te brengen en daardoor de lasten zoo gering mogelijk te doen zijn. De beide wethouders danken voor het in hen gestelde vertrouwen en zeggen, dat zij uit al hun vermogen hiertoe zullen medewerken. 3. Ontslag onderwijzeressen nuttige handwerken te Overloon. De Voorzitter deelt den leden mede, dat met 1 October a s. de bijzondere meisjesschool te Overloon zal worden geopend en dat hierdoor vermelde onderwijzeressen overbodig worden, hij stelt voor aan hen met ingang van 1 October eervol ontslag als zoodanig te verleenen. Met algemeene stemmen wordt voor meld ontslag met ingang van I October verleend. 4. Vaststelling instructie gemeente ontvanger. De Voorzitter zegt, dat naar aanlei ding van het in de vorige vergadering genomen besluit eene nieuwe instructie overeenkomstig de boekhoudvoorschrif- ten voor den Gemeente-ontvanger is ontworpen. De Secretaris doet voorlezing dier instructie, welke met algemeene stem men wordt vaslgesteld en op 1 October a.s. in werking zal treden. 5. Vaststelling restantenlijst. Na voorlezing wordi deze lijst vastge steld, nadat daarop een paar kleine posten voor oninbaar waren verklaard. 6. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Mr. Dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal te 's-Hage, houdende medeJeeling dat hij zijne benoeming tot arbiter in de Vredepeelquaesiie aan vaardt, wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Een schrijven van den Burge meester van Sambeek betreffende het laten jagen op de gronden van de Vredepeel, wordt na voorlezing voor kennisgeving aangenomen. In verband met dit schrijven wordt voorlezing verzocht van het antwoord aar: Burgemeester en Wethouders van Venray op hun schrijven van 3 Aug. j l. betreffende het jachtrecht op de Vredepeel. Gemeld antwoord houdende bericht dat de gemeente Maashees en Overloon de aanspraak op den eigendom en dus ook op het jachtrecht van de Vredepeel ten volle handhaaft, ook al zou zij geen gebruik maken van de haar naar hare eening toekomende bevoegdheid jagers te machtigen op de gronden van de Vredepeel de jacht te beoefenen, heeft de algemeene instemming van den Raad Een verzoekschrift van de R. K. Militaire Vereeniging te Venloomeene subsidie van f 10, voor het dienstjaar 1928. Deze subsidie wordt met algemeene stemmen verleend. d Een verzoekschrift van H. Gerritts te Overloon om wijziging der uitgereikte jachtvergunningen. Na eenige bespreking wordt met alge meene s'emmen besloten op het verzoek gunstig te beschikken en in de uitge reikte jachtvergunningen de beperking tet jagen op de verpachte gemeente gronden te doen schrappen. 7. Bespreking verpachting gemeente gronden. De Voorzitter deelt den leden mede, dat de huur van eenige perceeltjes gemeentegrond in het laatst van het jaar 1928 ten einde loopt. Hij zegt, dat Burgemeester en Weth. vermeenen, dat het in het belang van de gemeente en de pachters is, dat met de verpachting niet gewacht mag worden. Na eene korte bespreking wordt met algemeene stemmën besloten spoedig tot verpachtig over te gaan en te ver pachten het perceel in huur bij P J. Willems voor 12 jaren en de perceelen in het Vlak afkomstig van de boerderij Verhey voor 10 jaar. Mede wordt goedgevonden dat B. en W. met pachter Beurskens omtrent de nieuwe inpachling zijner boerderij definitief zullen afspreken om dan in eene volgende vergadering al of niet een besluit te nemen. 8 Bij de rondvraag vraagt het lid Poels, hoe het staat met de electrici- leitsvoorziening dezer gemeente en of nog niet bekend is, hoeveel de kosten dezes zullen zijn. De Voorzittar zegt, dat hij naar aan leiding van het verzoekschrift der ingezetenen van Overloon een onder houd heeft gehad met den directeur van de P.N.E M en dat deze beloofd heeft eene kostenberekening op te zullen maken, welke echter lot heden nog niet is ingekomen Na eenige bespreking wordt algemeen goedgevonden de directie der P.N E M. te verzoeken eene bespreking betref fende de electriciteitsvoorziening alhier met de leden van het bestuur dezer gemeente te willen houden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering met den Christelijken groet.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1