V. PYLS Ukmm Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. OOSTRUSt. Adverteert in dit biad Tl3S"f92T txANUFACTURÊN l BLIJKEN TOCH HET toRDEEUGSTO WTOM) De nog voorradige Zomermantels, Hoeden en Japonnen worden aan spotprijzen verkocht. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der De droom van een oude vrijster. Loting Nationale Militie. Buitenlandsch Overzicht 48a Jaargang. No. 35 PEEL EN MAAS i3H HOOI Naams Hmswnimu PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, ellce regel meer 7'/> et. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Telefoon 51 VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Groote Straat 14. Telef. 10 Venray Steeds het nieuwste in Dames-en Heeren-Modeartikelen. Laatste Nauveautée's in Stoffen, Sehortehont Corseiten, Dames-Kousen en Heeren Sokken. Blauw Cheviot Jongensbroeken in alle maten. RIJKSKEURING VAN DEKHENGSTEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat de gewone Rijksnajaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten (alleen voor type trekpaard) dit jaar in Limburg alleen door de stamboekcom- missiën zullen gehouden worden als volgt 11 October a s. te Maastricht 12 te Roermond 12 te Venlo Tot deze keuring worden toegelaten de hengsten, die tenminste 2 jaar oud zijn. Voorts wordt de aandacht van be langhebbenden gevestigd op de navol gende voorschriften De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden is verplicht daarvan tenminste 3 weken voor den dag der keuring vrachtvrij een schriftelijke en door hem onder teekende aangifte te zenden aan den secretaris der betrokken regelingscom missie, den heer M, Wilms te Helden Die aangifte moet bevatten a den naam en de woonplaats van den eigenaar of houder; b den naam, den leeftijd, het ras, de kleur en de bijzondere kunleekenen van den hengst, benevens, indien deze in het stamboek is ingeschreven, het stamboek en het stamboeknummer; c zoo mogelijk de afstamming van den hengst d i de vermelding van vader en moeder, alsmede de naam en de woonplaats van den fokker; d door welke commissie ofcommis siën de hengst, gekeurd moet worden; d ingeval de hengst reeds eerder is gekeurd, de plaats en datum der vorige k» uririg; Voor de aangif e make men g'-hmik van de daarvoor bezemde formulieren welke op gefrankeerde, sch' iPeiijke en ondergeteekende aanvrage door hover- genoemden secretaris der regc-lings commissie aan do eigenaars of houders van hengsten worden Legezonden Men geve bij de aanvrage duidelijk zijn adres op. Hengsten, die na den bovengenoem den termijn van minstens drie weken voor den keuringsdag ter keuring wor den aangegeven, kunnen door de com missie tot de keuring worden toegelaten mits de eigenaar of houder voor den dag der keuring eene som van f 25 heeft gestort bij meergenoemd en secre taris der regelingscommissie. Bij toelating tot de keuring vervalt deze som aan 's Rijks kas Venray 24 Augustus 1927 Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Dienstplicht Lichting 1928 De Burgemeester van Venray brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden Ingeschrevenen, die tot gewoon diens'plichlige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefendheid kunnen aanvraag loen om in aanmerking te komen voor op leiding tot ziekenverpleger of zieken drager bij de landmacht. Verder kan men aanvraag doen om te worden ingedeeld bij de Schoolcom- pagnie van den Motordie rist en bij de Zeemacht Aanmelding dient te geschieden voor 5 Sept as. Nadere inlichtingen worden ten Gemeentehuize "erstrekl. Venray 24 Augustus 1927 De Burgemeester van Venray, O VAN DE LOO Gut nog aan toe, is dat je eigen doodploeterew. Werken, werken en nog er eens werken en nauwelijks rond komen. De beele dag met een zieke moeder in huis Niks als vel en been ben ik meer. Wat heeft een mensch aan zijn leven I Maar wachten tot de hemel opengaat 1 Jawel, mooi preeken, ze moesten het zelf maar eens voelen! Ik geef er de brui van. Kom, poesie, kom hier dan gaan we een dutje doen Hier in 't zonnetje, in die rieten stoel. Zöö, doet je goed, liever op mijn schoot. Een oud mensch mag ook wel er eens een half uurtje rust hebben. Ze hebben jou maar fijn poesie gemaakt, hoef je je eigen niet dood te ploeleren Daar zat. Ka, bijgenaamd de oude Feeks of Vrijster! Ze zuchtte, zuchtte nog er eens, knikkebolde, voelde haar hoofd licht worden als gas, meende dat ze in een luchtballon zat, zij steeg steeds hooger en op eens. daar zag zij iemand.... Hè, uwe3 lijkt precies op een prenlje, dat ik in mijn kerkboek heb Uwes bent precies de H. Petrus. Ja, vrouwtje dat ben ik ook en je staat nu voor de deur van den hernel. £oo, wat uwes zegt 1 Ik ben toch zeker niei dood Jawel vrouwtje, je bent dood en nu moet je rekenschap afleggen. Waar kom je vandaan Heeren mij ntijd, wat is dat gekl Ik dacht dat doodgaan heel anders ging. Enfin, als ik nu toch eenmaal hier ben, laat Uwes me dan maar bin nen. Daar beneden was het toch niets anders dan chagrijn en miserie 1 Neen, vrouwtje, eerst zeggen waar je vandaan komt. Gu8, H. Petrus wa* bent uwé kortaf vandaagI Nou die is goed. Dat zal uwé toch wel het beste weten. Ik heb altijd gehoord dat uwé hier zooveel als de baas was en alles wist. Enfin als ik U er een plezier mee kan doen, ik heet Ka. Die ongelikte bengels van jongens, dat straattuig hebben mij Ka, de oude Feeks of oude Vrijster gedoopt. Uwes moet weten ik ben nooiL getrouwd geweest. Nou, niks geen spijt van, hoor 1 Brr... nee, heelemaa! niks, niemendal I Man* nen... allemaal geraeene valscherikken Zoolang je nog gezond en frisch bent en nog een aardig bekkie hebt, zijn ze allemaal even lief Dan is het »kom Karlienke hier en kom Karlienke daar", maar nauwelijks komen de eerste rim peltjes, en 't is adjuus 1 vaarwel Marie I Ze weten er wel raad op 1 Goddank, hpb ik nooit geen zinnigheid gehad I Trouwen is rouwen, zei Betje Klets altijd Enfin, Uwes weet er a'les van, Uwé bent zelf ook getrouwd geweekt I E>* staal tenminste geschreven, dal Uwé een schoonmoeder had, U weet wel, die loen zoo fijn van d'r derde daansche kooitsjes werd afgeholpen I Nou, afin, een mensch moet maar boffen, wal Uwes, H. Petrus I Ik ben nooit zoo gelukkig geweest en zit al tien jaar met een ziekelijke moedor in huis, zoo wal je noemt een loopende zieke. Verder de heele dag wasschen, strijken, naaien, ploeleren om rond to komen en je spaarcenten komen ten slotte in de zak van apotheker en dokter tere.cht en daar helpen ze eer. mensch dan tien jaar eerd r voor naar zijn graf! Nu, nu vrouwtje, alles is nu voorbij, nu maar vertrouwen, dat je de hemel in Wat zeit U Vertrouwen Geen christenmensch kan je tegenwoordig meer vertrouwen I Mekaar dwarszitten en afzetten, dat kunnen ze I Slager, bakker, melkboer, niemand kan je meer vertrouwen. Och, H. Petrus, Uwes moet mij maar niet kwalijk nemen, maar als ik daarover begin, kan ik me eigen altijd nog opwinden, 't Is voor een arm mensch om uitzijn vel te springen. Koop je een paar schoenen, dan is het fijn echt leer 1 Twee weken Is ter steken je teenen door het bordpspier; koop je een bril, dan geven ze je de eerste de beste glazen die ze kwijt willen zijn. Of er een mensch mee kan zien, daar geven ze niet om I Enfin, daar begin ik nu al weer. 't Is nu toch allemaal voorbij Een mensch maakt, z'n eigen maar kwaad voor niks 1 Met permissie, laat Uwes me dan masr de hemel binnen, als ik nii toch eenmaal hier ben. 't Zal mij benieuwen, of het zoo mooi is als ze zeggen. Ja, vrouwtje, als alles in orde is, mag je er in, maar eerst eens kijken in het groote Als alles in orde is 1 Heere, nu nog mooier en dat tegen een fatsoen lijk oud mensch l 't Is hier in het hiernamaals al juist hetzelfde als daar beneden. Mijn heele leven door gebracht in eer en deugd, m'n eigen doodg^ploeterd, altijd een fatsoenlijk mensch geweest en nu dit te moeten hooren aan de hemelpoort 1 Nee, PI Petrus, Uwes moet mij niet kwalijk nemen, maar ik ben ten minste r.ooit zoo'n floddermadame ge weest, steals ze tegenwoordig bij den weg loopen Korte haren, korte rokken korte mouwen, alles kort, behalve d'r zondenregister I Ik ben ook jong ge weest ziet U, maar altijd in eer en deugd, al heb ik dan ook wel er eens een zwakkigheid gehad. Op de kermis altijd fatsoenlijk! Dansen altijd een halve meter van mijn Hannes af! Moet U tegenwoordig komen I De duivel kan er nog niet meer tusschen zoo! 't Is schande! Als ik uitging moest mijn zuster de Heer hebbe haar ziel altijd mee. Maar tegen woordig is kermis niks anders dan eten en drinken tot ze Dat danst, sjanst, loopt 's avonds langs 's Heeren velden en wegen met heele en halve zatte kerels, alsof ze geen ziel »alig te maken hebben. Ze hebben lak aan vader en moeder. Dat loopt, fietst en automobielt, geen vader of moeder meer, die weet waar hun zoon of dochter uithangt! Afijn, ik wil maar zeggen, ik ben altijd een fatsoenlijk mensch geweest en heb nooit aan die dingen meegedaan En nu op mijn oude dag te moeten hooren, dat het niet in orde met mij is, dat had ik nooit van Uwé gedacht, Petrus 1 Maar, vrouwtje, ik heb toch niet gezegd, dat het niet in Nu ja, enfin, ziet u, al ben ik nooit zoo'n heilig boontje geweest, ik heb toch altijd als een goed christen mpnsch geleefd, altijd op tijd naar de kerk, al liep ik de kerk niet plat, zooals de fijne modellen met d'r uit gestreken gezichten. Zoo bidden ze O. L Pleer van het kruis en zoo staan ze een mensch zijn goeie naam te be kladden, te belasteren en kwaad te spreken, dat er 't eind van weg is. Ik spreek ook wel eens kwaad ziet U, maar altijd in het klein en als ik het zeker weet, ziet U. Maar die uitgestre ken facies, H Petrus, die moet u niet vertrouwen en maar goed in de gaten houden. Ze moesten hun tong laten verschroeien in het vagevuur! Daar hebt U bijv. Be je, mijn buurvrouw I Een echte kraai 1 Belje Klets noemen ze haar. Ligt heele dagen in de kerk, maar kletsen, kletsen, er blijft geen stuk heel van niemand, zelfs niet van van enfin, U begrijpt me wel, Uwes bent ook van de geestelijke staüd Maar als ze daarover begint U begrijpt, ik moet er soms wel naar luisteren, al doe ik het liever niet Zoo, zoo, hm, hm, ja vrouwlje, dal begrijp ik, maar Nou afijn, zooals ik don z^g, als ze doorovt*r begint, dan zeg ik altijd: mensch, bezondig je niet aan Godge wijde. personen, daar zal de Heer j eens zwaar voor straffen Maar dan begint dat Lelijk mirakel altijd Ie lachen en knipt ze een oogje tegen mij. Nou anders geen kwaad mensch, dat niet 1 We kunnen het samen best vinden, nooit geen woord gehad Maar dat ik nu op mijn oude dag nog moet hooren, dat het niet met mij in orde ia. dat had ik nooit gedroomd Stil nu maar eens, vrouwtje, als je zoo blijft doorbabbelen, kom je nooit in de hemel. Misschien valt het nog wel mee. Ik zal eens even in 't groote boek kijken Gut, Petrus, wat kijkt Uwé in eens zuur 1 Het lijkt wel, of Uwé een halve liter azijn Ja, ja, vrouwtje, kijk maar eens hier, het zal je niet meevallen I Kijk, hier staat het: Ka, bijgenaamd de oude Feeks, tien jaar in hei vsgevuur, om boete te doen voor haar babbelzucht. Hé, wat zeit U? Tien jaar naar het vagevuur? Ik? Is dat nu de be looning voor al mijn ploeteren Moe ten ze een arm mensen hier ook nog plagen? Mag een mensch dan niet eens een praatje maken. Dat Betje Kleis ook met d'r praatjes, die kwam altijd bij me, als ze er niet was. Ja, moedertje, verontschuldigingen helpen nu niet meer. Ge weet wel van elk »ijdel" wordt rekenschap gevraagd en er staat geschreven: Al wie »rsca" d w.z dwaas legen zijn broeder z -gt, is schuldig aan het helsche vuur. Ge moogt dus blij zijn, dat ge er zoo afkomt 1 O L. Heer heeft nog medelij den met je gehad, omdat je zoo arm was en zoo hard hebt moeten werken. Nou afijn, een mensch mag tegen woordig niet eens meer de waarheid zeggen, als er dan niks aan te doen is, maar wat moet ik daar al die tijd uitvoeren Daar is voor gezorgd, vrouwtje Kijk, daar komt een engel aan, met een groot boek in de eeüe hand en een kooltje vuur in de andere* In dal boek staat alles opgeteekend wat je in je heele leven gebabbeld hebt. Dit boek moet ge uitlezen en dan mag je de hemel in. Ge zult zien, dan hebt ge precies 10 jaren noodig. Voor straf mag je ook niet meer babbelen en daarom wordt je tong met dit vuur- kooltje verschroeit, dan Och hemeltje, Petrus, hou op. Dat hou ik niet vol I 't Is wat moois, om een oud mensch zoo Hier Engel, geef dit vrouwtje het boek, verschroei haar tong en breng haar naar het vagevuur Als je blieft, vrouwtje, het boek en steek nu je tong eens uit 1 Ja, zoo gek is Ka nog niet. Ik zal mijn tong laten verbranden 1 Uwes bent ook een fijn engeltje om iemand zoo te willen pijnigen I Ik slik mijn long nog liever in I Ja, vrouwtje, indien ge niet goed schiks wilt, dan maar kwaadschiks. Ik kan er toch wel bij. Zie maar, hier engeltjes, houd haar even vast, zoo kijk, even haar tong brandmerken, één, twéé Au 1 Verdikkeme, poes, dat doet pijn. Wat was dat Ik geloof, dat ik op mijn tong beet! Gunst, wat kan een mensch toch c droomen 1 Zoo'n 'enkele beet op je Tong I Een mensch heeft nog geen rust zijn slaap. Enfin, poes, droomen is maar larie, moet men zich niks van aantrekken. En toch, de menschen vonden, dat Ka sinds dien dag niet meer zoo praat ziek was als vroeger 1 B. B. 1 Janssen, P C. L., vrijgesteld 2 Künen, P. J J vrijgesteld 3 Truijen, K. A. W, vrijgesteld 4 Dirckx, M. J. H. 5 Hermkens, P. A. II. 6 Kersten, L P., vrijgesteld 7 Loonen, L. A. 8 Jeuken, A W. P. 9 Rongen, L. J vrijgesteld 10 Lemmens, S. M., vrijgesteld 11 Simons, J. IJ. J 12 Vers eegen, P. J. K, vrijgesteld 13 Lenssen, M 14 Hoof van P J vrijgesteld 15 Camps, L. P. J M. 16 Custers, J. E H. 17 Erp van F. 18 Dinghs, M. M. H. 19 Hendriks, M. A. 20 Dijck van P. J. 21 Vegche! van J. A. 22 Poeis, A M. L vrijgesteld 23 Loonen, P J 24 Camps, Th. J. 25 Will ems, P. A. Th., vrijgesteld 26 Seerdpn, J F vrijgesteld 27 Soest van G. W. IJ vrijgesteld 28 Smits, G A- H. 29 Ouden hoven, E. A G. 30 Jeuken, M A, vrijgesteld 31 Swinkels, F G. 32 Bruijni de Th J 33 Gooren, J. A. M., vrijgesteld 34 Driessen, J. G. 35 Spreeuwenberg, P. J. M. 36 Buijssen, B H 37 Crommenacker van den Lvoor 2 jaren vrijgesteld 38 Soest van W. H. 39 Custers, L H. J. 40 Keunen, M. C. 41 Roelofs, R. M H. 42 Bonants, L. G. J voor 2 j. vrijgesteld 43 Janssen, M. J vrijgesteld 44 Linders, A. H. 45 Verhalle, W J., vrijgesteld 46 Goemans, Th. M. 47 Heidens, P A J., vrijgesteld 48 Rongen, H. L. A. 49 Dechnar, G. F. H. 50 Croymans, P. M. Th 51 ICraykamp, L J. H. J. 52 Classens, J. J Th. 53 Swinkels, L P J. 54 Custers, P. J. H., vrijgesteld 55 Achten, P H vrijgesteld 56 Kusters, G. H. 57 Jaspars, J. W I. 58 Houwen, W. A. Het vonnis tegen Sacco en Yanzetti voltrokken. Waarom gratie-verleening onmogelijk was. Gelukkig, zijn we geneigd te zeggen Het doodvonnis tegen Sacco en Vanzetti is Dinsdagmorgen eindelijk voltrokken. Dat ^gelukkig" moge vreemd klinken bij dit doodvonnis, maar wij voegen er onmiddellijk aan toe, dat elke neiging tot bloeddorstigheid ons vreemd is, en dat wij dit epitheton alleen bezigen met het oog op de slachtoffers en op 't rumoer welke meer en meer rond dit vonnis werd veroorzaakt. Gelukkig voor de slachtoffers, want een nieuw uitstel zou hun toch reeds veel te lange marteling opnieuw hebben gerekt, maar gelukkig ook voor de revolutionaire beweging, die door oproerige elementen aangewakkerd in dit vonnis een dankbaar object vond om de volksconscientie in opstand te brengen en daardoor een gevaarlijk karakter begon aan te nemen. Maandagnacht tusschen twaalf en half één, volgens onzen tijd tusschen half vijf en vijf uur Dinsdagmorgen is het vonnis voltrokken, waarmede het doek gevallen is voor het laatste bedrijf van dit drama. Nog eensover de schuldvraag spreken wij ons niet uit en zelfs het feit, dat de ter dood gebrachten in het aanschijn van den dood hun onschuld staande hielden, zegt.ons nog weinig. Het is in de criminalogie een bekend verschijnsel, dat de onherroepelijk ver oordeelde en zelfs de ter dood veroor deelde, staande voor den beul, zijn onschuld staande hield, terwijl zonne klaar bewezen was of later buiten eiken twijfel werd vastgesteld. Het schijnt een soort wraak te zijn op de rechters om hen zelfs tot het laatste oogenblik de voldoening te weigeren van de bewustheid toch een rechtvaardig vonnis te hebben geveld. Maar wel heeft deze executie, die lot op het laatste oogenblik niet zonder ontroering was, onze overtuiging ver sterkt, dat het buitengewoon jammer is, dat deze geruchtmakende affaire met dit doodvonnis moest eindigen. Wij zeggen met opzet moest eindigen, want een andere uitweg was er niet. Er was in de laatste maanden in deze zaak geen enkele formeele moge lijkheid meer, waardoor deAmerikean- sche autoriteiten aan dit voor hen gevelde vonnis konden ontkomen. Het proces had een noimaal verloop gehad, jaren lang is deze zaak in alle instanties onderzocht en bevestigd en herziening van het proces, waarom zoo dringend van alle zijden is gevraagd, was niet te moliveeren. Dit zou alleen mogelijk zijn geweest indien er een nieuw element in d9 zaak was aangebracht, dat op de feiten een geheel ander licht wierp. Daarin is echter de verdediging niet geslaagd. Het was een pogen om van hoogere autoriteiten een vernietiging te krijgen van het vonnis, gebaseerd op het medelijden met de slachtoffers. Maar heel de rumoerige en daarom niet genoeg te veroordeelen politieke agitatie rond dit vonnis, door partijen, die elkander daarbij met de meest banale concurrentiemiddelen bestreden we denken allen aan de dwaze ingsparolen hier in ons land maakte elke toegeeflijkheid voor de Amerikaan- sche justitie onmogelijk. Een herziening van het vonnis, zooi- der dat er een nieuw element was,zou nu uitgelegd zijn als een vrees voor het geweld als het wijken van de rechtspraak voor een soort communistische terreur. Was deze oproerige beweging gelukt dan zou men een klasse-justitie gekregen hebben, wijl dan de voltrekking van een doodvonnis afhankelijk zou zijn van den politieken agiator. Vanaf het oogenblik, dat deze elementen uit politieke voordeelen zich van deze beweging hadden meester gemaakt, was 't lot van Sacco en Van zetti beslist. Het verleenen van gratie zou nu geweest zijn een wijken voor't geweld en dit kan men van hoogstaande rech ters nooit verwachten. Wat in normale omstandigheden bij een gematigde beweging, geleid door menschlievende gevoelens mogelijk was geweest, moest nu tot een mislukking zijn gedoemd. Maar ook leert de Sacco en Vanzetti affaire ons opnieuw, dat de doodstraf een voor de overheid weinig begeerens- waardig tuchtmiddel is. En voor het betrokken individu, maar ook als element van afschrikking wart men heeft nu van deze twee anarchisten martelaren gemaakt en een prachtige propaganda voor het anarchis me. En ook in het feit, dat hier de dood straf voor dwang van buiten moest worden toegepast, ligt een les voor de autoriteiten, om dit strafmiddel uit onze beschaafde rechtspraak te weren De oppositie in Rusland. Wat haar eischen z\jn. Toen eenigen tijd geleden de strijd tusschen de machthebbers en oppositie te Moskou werd bijgelegd, werd onmid-

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1