Tweed© Blad van „FI1L MM MAAS" Schouw der Waterlossingen. Het Onze Vader. Bekendmaking. Och Heere, ze zijn niet wijzer! De Kippenhouderij op het platteland FEUILLETON Duivensport. In naam van de wet. WUUI XjWI'IVJ Burgemeester en Weihouders van Venray brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de vo geilde water- lossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen LEGGFR A. 1. Schoorsche Beek, op 22 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur nam. 2 Waterlaat de Scheide, op 25 Augustus van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 3. De Leunsche Beek met zijtak, op 25 Augustus van 7 uur voorm, tot 7 uur nam. 4. Waterlaat uit Bruksken«che Pas, op 25 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 5. Van Breevennen, op 23 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam 6. De Oirlosche Pas, op 23 Aug. yan 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 7. De Brukskenscbe Beek, op 23 Aug. van 7 uur voorm. lot 7 uur nam. 8- De Zompgraaf met een zijtak, op 23 Aug. van 7 uur voorm tot 7 uur nam. 9- De Waterlaat, op 27 Aug. van 7 uur voorm tot 7 uur nam. 10- De Weverslosche Beek met zijtakken, op 27 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 nam 11. Van Giesevennekens, op 24 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 12. Loonsche Pas, op 24 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam 13. Smakter Spurkt, op 24 Aug. van 7 uur voorm. tot uur nam. 14 De Burggraaf, op 24 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. LEGGER B. 1. Lollebeek. op 22 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 2. Oostrumsche beek, op 26 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 3. Loobeeksche beek, op 27 Au*;. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. 4. Klein Oirlo met zijtak, op 22 Aug. van 7 uur voorm. tot 7 uur nam. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de drie daaraan voorafgaande dagen, aan het water een geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun do >r Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden, De eventueel noodige herschouw zal geschiedea voor overtredingen geconstateerd op 22. 23 en 24 Augustus, op 19 September d.a.v. en voor de overtredingen gecon stateerd op 25, 26 en 27 Augustus op 20 September d a.v. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas" te Venray Venray 12 Juli 1927 Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan he'. Raadhuis te Venray, op 12 Juli 1927. De Veldwachter, L. H. JANSSEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HA AREN. van hoogerhand... achttien jaar geen proces meer... en nu ben ik van plan om vier, vijf processen in eens te maken en het eerste krijg jij Voor die eer dank ik feestelijk, veldwachter, kun je begrijpen, als ik toch niets gedaan heb. Enkerpot liet nou zijn martimaal opireden varen. Luister eens Kleikamp, zei hij bijna smeekend, ik heb je zoo dikwijls een plezier gedaan, doe me nou ook eens een plezier, laat je een proces maken... anders wordi ik potdorie af gezet... het kost immers niet veel... hoogstens ee» gulden je weet... ik ben getrouwd en heb kinderen... De goedmoedige Kleikamp kreeg medelijden. Enfin, ais het dan absoluut moet als het niet anders gaat, vooruit maar, omdat jij het bent. Maar, veldwachter, Maar waarvoor wil je me dan een proces maken. Waarvoor? vroeg Enkerpot, waar voor? Ja dal weet ik krek niet, daar heb ik nog niet aan gedacht... Waar voor? Wat denk jij zelf wel? Maar, veldwachter, dat hoef ik toch niet te weten, waarvoor jij een proces moet maken, jij kent de we'len toch beter dan ik. Dat is juist, zei Enkerpot, dat is juisl. Als ik eens schreef wegens «burengerucht." Burengerucht? ik de wethouder en kerkmeester, burengerucht, op mijn leeftijd Ik geloof, dat je niet goed bent., burengerucht Nou ja, Kleikamp, 't was maar een voorstel. Als ik dan eens schreef, dat je een baas gestrikt had. Dat gaat niemand aan, Enkerpot, verpraatte zich de boer, dat gebeurt trouwens nooit, vang nou geen stom miteiten aan.... Maar wat dan er moet toch iets instaan, als we in de stad woon den, was ik direct klaar, want daar gebeurt alles wat niet deugt.... maar op zoo'n dorp Isgemïea Medsïeelingea. Waarschuwingen van nierzwaktc. Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijn sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofd- pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachte loosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet l Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en be schermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werkeó, Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waar door zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1,75 per flacon. 37 Eukprpot, zei de boer verstandig, ga naar huis en bestudeer het wetboek', daar in zul je wel wat vinden. Ik laat 't aan jou over, maar pas op, dat je me niet blameert. Dan is alles uit tusschen ons twee. Enkerpot bezocht nu nog verschil lende andere vrienden en verhandelde met hen hetzelfde.... Hij had geluk, de lui hadden veldwachter graag. En twee Wat hebben wij den laatsten tijd al te slikken gekregen We zijn ongefortuneerde, werk zame burgermenschen, jonggehuwd. We hebben vier kindertjes, nog alle heel klein we wonen in de groot stad. Plots het blijde nieuws: „Ons vijfde kindje besteld" en met vreugde vertellen we het aan vrienden en bekenden. U moet weten: we zijn katholieke menschen en we zoeken op de wereld 'n schat te vergaren om in den hemel een flinke plaats te kun nen betalen. God keurt ons waardig om zielen over de wereld te ver spreiden het is een zware, eer volle taak. Bedenk eensreeds vier zielen door ons aan den Heer geschonken, en één ziel schat Hij reeds zoo on eindig hoog I Bij zoo'n beschouwin gen voelen wij ons werkelijk ge lukkig.... Maar, helaas als we dan even rondkijken I Daar zijn de gezichten van hen, die we liefhebben, die we achten, of tot onze goede bekenden rekenen. Geërgerde gezichten van sommigen die ons vroeger met liefde en wel willendheid bekeken „Och Heere, ze zijn niet wijzer I" verwonderde gezichten van bekenden: „Maar heb ben die menschen de middelen om zooveel kinderen groot te brengen (Juist of we eerst onze portemonnaie zouden gaan raadplegen Schoonmama jammert, dat haar zoon zich zal moeten doodwerken om al die kinderen op te voeden in dezen duren tijd. Dokter's blikken zeggen: „Enfin, ge moet zelf de gevolgen dragen, ieder zijn meug En altijd nieuwe afkeuring, min achting, spot... Zien we dan nergens een vriendelijk gezicht, hooren we dan nergens een aanmoedigend woord Er zijn toch nog katholieke men schen op de wereld. Mag de praktijk dan zoover van de theorie afstaan? Wie verdedigt ons tegen die ver achting, dien spot De priesters zijn onze eenige steun hier beneden. Op den kansel wordt soms onze verdedigiug opgenomen, wordt juist het omgekeerde gezegd van wat wij alle dagen moeten hooren I door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Dik achterlijf. VRAAG: Nu heb ik al de derde kip van mijne elf, die ziek is. Het achter lijf zet sterk uit, voelt zacht aan en is eenigszins strak gespannen. Eten doel ze niet veel meer, ze is erg traag en blijft zwaar. Zou u mij in Peel en Maas willen mededeelen, welke ziekte het is? Raadt u mij aan, de overige 8 ook maar weg te doen? Ze zijn nu in den 2den leg en hebben vrij goed ge legd. V. te V. ANTWOORD: Ik raad u aan, de overige 8 dieren ook maar weg te doen want 3 op de 11 is opvallend veel. Deze ziekte noemt men buikwaterzucht platweg ook wel: watergat. 10. Deze zijn een verkeerden weg ingeslagen, doch ook zij moeien vroeg of laat omkeeren, helaas meestal te laat, sprak Lazare Saville Zij bnog zich over zijn schouder heen om naar het werk te kijken, dat hij onder handen had. Daar kwam een klein diertje dichter bij en drukte zich vertrouwelijk tégen haar aan. Ach, uw katl Zij herkende in het mooie katje nauwelijks meer het vuile, magsre, van schrik verstijfde geraamte, dat Saville op dien avond had thuis gebracht. Gij moogt het wel hebben, Mona, indien gij er plezier in hebt. O heel graag... Maar Lazare, gij veronachtzaamt uw oogen I riep zij, toen zij onder het groene scherm, dat hij bij zijn werk gebruikte, bemerkte, dat deze ontstoken waren. Ja, zij branden soms zoo, dat ik ze wel zou willen baden in der. dauw. Dat komt van het nachtwerk en de glinsterende steenen. Ja en van uwe nachtelijke wan delingen in van rook vervulde spelon ken en holen en omdat gij ze niet naar Wat de eierproductie aangaat, i3 er van zulke dieren niet veel meer te verwachten. Men brengt buikwater zucht onder tuberculose, ook wel on der kanker, hart-, nier-, en leverziekten Zij is meestal een gevolg van een dezer ziekten, gaat er althans mede gepaard. Soms zit er eene zeer groote hoe veelheid slinkend vocht in. Het dier lijkt daardoor zwaar, maar is het in derdaad niet. Als het geslacht is en het vuile vocht is er uit, dan weegt het niet veel meer. Kalkpooten. VRAAG Graag vernam ik van u een goed middel om de kippen van kalkpooten te genezen. Ze hebben er last van bij het loopen, ook pikken ze er in, dus hel zal wel jeuken. V. te V. ANTWOORD: Zijn het die 8 dieren, dan raad ik u aan, ze af te maken, want als er 3 van de 11 aan buikwa terzucht sterven, dan loopt u veel kans dat de overige het ook nog doen. Een goed middel tegen kalkpooten is, ze te penseelen met zuivere vrucht- boomcarbolineum. Zijn de pooten erg knoestig geworden, dan moet u dit nog al eens herhalen. Er wordt ook wel eens petroleum aanbevolen, doch dan moet u voor zichtig zijp, het vleesch niet te raken, want dan krijgt het dier verschrikke lijke pijn. Om vlug door den rui te brengen. VRAAG: Mijne kippen beginnen reeds te ruien en nu eten ze m i. veel te weinig van het droge ochtendvoer. Zou u niet aanraden, het gedurende een tijd aangemaakt te verstrekken Of zouden ze dan te vet worden H. te G. ANTWOORD Ik raad u aan, den automatischon droogvoederbak te blijven gebruiken en dan rondom den middag ook nog wat aangemaakt ochtendvoer te geven. Op de boerderij kan men het och tendvoer 't best aanmaken met onder melk of karnemelk. Maar niet te nat, het mengsel dient kruimelig te zijn, zoodat het uit mekaar valt Ruiende kippen zijn over 't algemeen niet erg eetgraag. Is het ochtendvoer een beetje aangemaakt, dan eten ze het liever Dit zal dus een spoedig verloop van den rui tengevolge hebben. In een goed hok zijn de kippen eerder door don rui heen, dan daar, waar ze geen behoorlijke beschutting kunnen vinden. Natuurlijk moet men om dezen tijd van 't jaar goed toezien, dat er geen ongedierte (luis) in de hokken zit. Want zoo dat er zit, zal de rui lang zaam verloopen, wat u ook dost. Vele kippen vallen ook eerder in den rui, door de aanwezigheid van hel ongedierte. Zorg ook, dat de dieren steeds een stofbad kunnen nemen. Dat is best be strijdingsmiddel van luis. Kan ik tevreden zyn VRAAG Ik heb Wilté Leghorns, van Horster eieren afkomstig, ongeveer 40 van 1926 en de rest, ook ongeveer 40, van 1925 en enkele van 1924. Zondag heb ik mijn eierlijsten eens opgeteld en kom nu tot een legcijfer van 142 per kip. Is dat een reden om tevreden te zijn of niet? Ik heb een goed hok en pas de kippen wel op zoo 't behoort. H. te G ANTWOORD U hebt in elk geval geen reden lot klagen. Als men van 'i, 80 hennen thans reeds 142 eieren heeft geraapt, komt men wel 'n eens boven de 150. Er zijn natuurlijk menschen, die een hooger, zelfs een beduidend hooger cijfer zullen hebben, maar dit is ook zeker, méér menschen bereiken het getal 150 niet. Een gemiddelde leg op 'n boerderij van 150 per jaar vind ik al heel aar- behooren verzorgd. Ik zal u nog eens een oogenbad van karaillenlhee berei den. Hij lachte dankbaar. Mona verliet heel stil de kamer. Lazare keerde zich plotseling om en keek naar de deur, die zij achter zich had teruggetrokken en zijn kamer kwam hem nu voor ledig en kaal en donker. Het licht was eruit verdwenen Hij keek om zich heen naar zijn be schermelingen de geredde vogels, den kleinen, eenoogigen poedel, dien hij uit het water gehaald had en zijn anders zoo rijke leven kwam hem nu zoo arm en onbeduidend voor. Het smalle, gouden kettinkje gleed hem uit de hand en hij dacht er aan, hoe een veel fijnere gouddraad, door geheime handen gespoi.neD, hem met deze vrouwenziel verbond, wier groot heid hij vermoedde, doch die voor hem steeds zou gesloten blijven als een tuin vol geurige bloemen. Ja, zij was de offervaardige, de door hem zoo zeer gewenschte levensgezellin die hem de koele, zachte hand op zijn brandende oogen zou leggen. Zij zou hem ook over veel ontgoochelingen heenhelpen, die hij zoo vaak moest ondervinden bij het beoefenen der wel dadigheid. Doch zij is voor mij onbereikbaar meende hij Ofschoon zij hem niets had toevertrouwd, had haar geheela wezen het hem gezegd, dat zij beminde en Paul Meunier de gelukkige was. Er werd geklopt. Het was tiet schuch tere kloppen van een bedelaar. dig. Vroeger kwam men daar lang niet aan. Uitslag der Zóndag gehouden wed vlucht van de Postduivenvereeniging »De Zwaluw" vanaf Thuin (België) afstand 179 K.M. De prijzen werden behaald als volgt le, 7e en 20e P. van Ooi 2e, 12e, 14e en 25e A Janssen 3e en 9e J. Kusters 4e, 17e en 19e G. van Dijck 5e W. Manders 6e, 16e en 18e St. Servaas 8e M. Cappel 10e J. Boom 11e, 15e en 23e Fr. Vermeulen 138 E. Vermeulen 21e P. Kersten 22e J. Creemers 24e W. Lormans Duiven los 8,30 uur. Aankomst eerste duif 10 uur 51 tain 58 sec., aankomst laatste duif 11 uur 18 min. 51 sec Men had van hoogerhand den bur gemeester een aanmerking gemaakt over den veldwachter Enkerpot. Uw veldwachter, burgemeester, heeft in achttien jaar geen proces meer gemaakt. Doet die man z'n plicht wel? Die aanmerking van boven veran derde voor Enkerpot in een uilschrob- beering. Je wordt afgezet, veldwachter, foeterde de burgemeester, in achttien jaren geen procss, 't is een schande voor heel de provincie. Maar Enkerpot verdedigde zich. Processen maken, heer burge meester? processen aan de menschen van ons? maar waarom dan? ze doen toch niemand iets? as nou de lui alle maal zoo braaf zijn, wat ga ik dan processen maken Is er dan misschien iemand hier, die schandaal geeft Een proces, als ze eens 'n borreltje of 'n glas bier te veel hebben? maar dat passeert ons toch ook.... D'r is toch niemand, die moord of brand sticht.. hoe moet ik dau processen maken Doch al dat protesteeren hielp niets Als jij je plicht niet doet, man, zei de burgemeester streng, zal ik andere maatregelen nemen, denk er aan. En Enkerpot dacht er aan. Dag en nacht zat ie te prskkezeeren, hoe hij 't moest aanleggen om 'n proces klaar te krijgen. Was er nou maar eens iemand, die hem 't plezier deed ergens in te breken, of iemand den hals om te draaien, maar jawel, daar danken de lui hartelijk voor... Maar eindelijk, den achtsten dag kreeg ie 's morgens na een slapeloozen nacht een idee- Hij zocht en zocht... en haalde onder uit de kist z'n politiepet te voorschijn. Ze was nog nieuw, hij had ze maar ééns op gehad. Met dit luxeartikel versierd, ging hij direct naar den dikken boer Kleikamp zijn besten vriend. In naam van de Koningin, ik maak u een procesverbaal, riep hij reeds toen hij de plaats opkwam. U kunt u het gezicht van den boer voorstellen. Zou Enkerpot nou al '8 morgens om half zeven te veel op de lamp geschud hebben dacht hij, dat is sterk. Onderzoekend keek hij den veldwachter aan. Doch deze liet zich uit het veld slaan; met een echt politiegezicht her haalde hij: In naam van de wet, ik verbali seer u[I Mij? vroeg nu verwonderd de boer, mij? maar Enkerpot, wat heb ik dan gedaan Ja, Kleikamp, eigenlijk wel niks, maar zie je, er is aanmerking gemaakt Hij aarzelde een oogenblik, het viel hem zwaar van gedachten te veran deren. Die liefde voor Mona was hem tot heden vreemd gebleven; nu open baarde zich deze plotseling met alle kracht. Men klopte tea tweeden male, sterker en met meer aandrang. Saville riep Binnen 1 De deur ging open en een oude vrouw stond op den drempel. Om Gods wil I smeekte zij. Om Gods wil! antwoordde Lazare en ging haar als een broeder tegemoet. Hij leidde haar naar de tafel en gaf haar brood en melk. Toen hij naar de oude vrouw keek en haar zoo gretig zag eten. werd alles weder stil in hem en de woorden, die hij zich als leid motief zijns levens gekozen had, weerklonken in hem: Ons toekome uw rijk. IVe HOOFDSTUK. „Uw Wil geschiede...." Francine Favre was besloten om weg te gaan, teneinde zich zoodoende aan de tyrannie en de ruwe handelingen van haren man te onttrekken. De kinderen hielden haar niet terug. Waarom ook Lief waren ze allesbe halve en zij groeiden op als kleine, wantrouwende wezens, die steeds ge tuigen waren van de slagen, welke haar van den beminnelijken vader en echtgenoot werdbn toegediend. Zij lachten steeds hennelijk, als ware het een misdaad geweest, van harte vroolijk te zijn. Ncoit gingen zij wan delen. Bloemen en weiden waren voor hen onbekende werelden. Dikwijls kropen zij naar beneden om op de straat wat rond te slenteren, op een stoep te gaan zitten met de voeten in de goot en zij keerden met verscheurde, vuile kleeren en vermeerderde kennis in vieze taal naar huis terug. Alleen Jean Jacques ging naar school Mausi, die bijna acht jaar oud was, speelde reeds lang moedertje over de twee kleinere meisjes, die geheel aan haar bescherming werden overgelaten. Had Francine zich de moeite gegeven het kind gade te slaan, dat op zijn ernstig droef gezichtje den stempel van vroege rijpheid en groote verantwoor delijkheid droeg, zij had van haar de opoffering in het vervullen d6r dage lijksche plichten kunnen leeren. Maar Francine wilde wegvluchten uit dit huis van ellende. Alles was voorbereid. Zij walgde van het leven, dat zij reeds maanden lang voerde met den man, die een dronkaard geworden was, een beul voor zijn kinderen, een tyran voor zijn vrouw Waanzinnige angst had haar bevan gen sinds deD avond, dat hij haar met de blanke bijl te lijf wilde. Vroeg of laat zou hij haar vermoorden, daar was zij van overtuigd. In zijn dron kenschap wist hij immers zelf niet wat hij deed. Zijn stem alleen was voldoende om haar te doen sidderen, en zijn onheilspellende blik deed haar ineenkrimpen als een dier voor zijn meester. Wel was Favre sinds dien avond, dat hij met het moordend wapen voor zijn vrouw had gestaan, niet meer dronken geweest, alsof het moordend spook, dat tusschen hen beide had ge staan, hem in bedwang had gekregen. Francine dekte de tafel, onwillekeu rig zachter gestemd bij de gedachte, dat dit wel de laatste keer zou wezen, dat zij met de kinderen, die toch bloed van haar bloed waren, te samsn was. Zij zag naar hen. Zij zaten schuw te spelen in epn hoek. Jean Jacques scheen een zeldzaam voorwerp met alle aandacht te bekijken en de meisjes zagen bewonderend naar hem op Jean Favre kwam vandaag buiten gewoon vroeg thuis en Francine wensente hem vriendelijk goeden avond een groet, die hij evenwel niet beant woordde Het viel Francine dadelijk op, dat hij zeer bleek was en dat zijn geheele uiterlijk, zijn gerimpeld voorhoofd en dreigende blik niets goeds voorspelde. De schuldige vrouw beefde en trok de schouders op, als voelde ze reeds de striemende zweep. Zij vreesde, dat hij iets van hare vluchtpl&nnen ontdekt had en zij wist hel, hij zou haar liever dooden dan haar prijs geven. Hij bekommerde zich evenwel niet om haar, en keek zoekend de kamer rond. Waar is Jean Jacques? De jongen antwoordde niet, de moe der moest hem uit zijn schuilhoek te

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5