Tweede Blad van „PIEL jEW MAAS" Het Onze Vader. Op Reis De drooglegging dor Zuiderzee. V KUILLBTON PURQL Uit Brazilië. ZATERDAG Z JULI 1927 48e Jaargang. No. 27 DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Hendrikus Anlonius Pijpers, bakker, wonende te Venray Eindstraat 1, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer van het huis plaat selijk gemerkt Lull C 18. Binnen twee weken »>a de dagteeke ning dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleeuen van deze vergun ning schriftelijk bezwaren indienen. Venray 21 Juni 1927 Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge artikel 41 van het reglement op de waterlossin gen in Limburg, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van G. van Dijck en P. J. H. van Dijck, beiden te Venray, om vergunning tot het leggen van een betonduiker in de waterlossing, genaamd »de Loobeeksche beek", voorkomende onder No. 3 in den legger B der waterlossingen van de gemeente Venray en dat de zitting tot het houden van informatiën de commodo et incommodo, waarbij aan belanghebbenden gelegenheid wordt gegeven lot het inbrengen van bezwa ren, zal worden gehouden ten Gemeen tehuize op Vrijdag 15 Juli 1927, des voormiddags 11 uur. Venray 22 Juni 1927 De Burgemeester en Wethouders van Ven ray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Een enorm werkOp den bodem der Zee gewandeldEerst de af sluiting, dan de inpoldering. Land- aanwinst van 224.000 H.A. Een werk van jaren. We hebben reeds gewandeld over den bodem der Zuiderzee.... het klonk ons zelf haast ongelooflijk.... En toch 1 Wie onzer wist eigenlijk, dat de Zuider zee werken al in zoo'n stadium waren, zoodat er sprake van kon zijn op den bodem der zee te komen Het aan winnen van 9en nieuw gewest, van een nieuw brok Nederland, schijnt zoo iets van verre toekomst, voor onze kinds-kinderen, dat de belangstelling van het publiek er nog niet groot voor is.... Eer. dezer dagen door den directeur- generaal der Zuiderzeewerken uitge- noodigd, hebben we onder leiding van den hoofdingenieur, een »onderzoekings- lochl" te land en te water naar de aan te winnen gebieden en de reeds uitge voerde en in uitvoering zijnde kunst werken ondernomen en we hebben op den bodem der Zuiderzee gestaan. Want, niet waar? Er is geen sprake van «demping" der Zuiderzee, alsof er karrevrachten zand en puin in gestort worden ten einde aldus het zaakje droog te krijgen. Zóó stellen het zich vele buitenlanders voor, die van onze Nederlandsche waterwerken en polder gemalen geen begrip hebben zoo stellen het zich ook vele landgenooten voor, die hun gedachten over onze talrijke polders nimmer hebben laten gaan, maar ieder die ook maar een greintje afwest van wat een polder is, zal spoedig inzien dat zóó de oplossing niet gevonden wordt. Neen, het land wordt niet aange plempt.... de zee wordt letterlijk leeg. 3. Juffrouw Dimier verroerde zich niet en aarzelend antwoordde zij Ik dank u voor de belangstelling, juffrouw Favre.... het is nog steeds hetzelfde.... We verliezen echter den moed niet. De Vader, die in den hemel is, kan hem redden wanneer hij wil. De nieuw-aangekomene onderdrukte een cynisch antwoord.... Mij goed hoorl zeide zij En met een brommend»Adjuus" ging zij de kamer uit en sloeg de deur dicht. Met zwaren stap liep zij naar boven meer dan eens struikelend in de duis ternis. Honend lachte zij in zichzelf en mompelde Ja, zoo iets moet men zich maar verbeelden.... Een Vader in den hemel, die zich de geheele bende zou aan trekken, wanneer de eigenaar zich niet in het minst om Hem bekommert.. 't Is belachelijk 1 Juffrouw Favre tastte in het donker rond op de bovenste verdieping, lichtte de klink eener deur op en trad in een donker vertrek, waar een akelige walm plek bij Zurig, waar men bezig was ls 't ware een kunstmatig eiland te vormen midden in 't water. Daar wor den met kei-leem, dat elders in zee op verschillende plaatsen wordt gebaggerd, brokken dijk in 't water neergeplempt. Hier ziet men het beginsel van heel de afsluiting in wording Sedert Janu ari is men aan den gang. Sommige dijkgedeelten zijn al zoo ver, dat ze met basalt worden bekleed. Die dijkgedeelten dammen straks een stuk zee af, dat leeggemaald wordt en zoo heeft men dan ook daar een stuk gronds waar de sluisbouw aan de Friesche kust kan beginnen. Ter hoogte waar de bodem moet droog komen, liggen nu nog de schepen. Dèèr hebben we dus nog niet op den bodem der Zuiderzee kunnen loopen. Maar 'f zal spoedig kunnen gebeuren. o—- Zoo hebben we de eerste ólappe, de afsluiting, in wording gezien en we zijn vol bewondering voor het reuzen werk, reeds verricht en. voor de energie waarmede het grootsche nog te voltooien deel der afsluiting wordt aangevat, op dat straks ons land 224 000 HA. rijker zal zijn. Voor alles gereed is heel de drooglegging gaan nog heel wat jaartjes voorbij. Maar de proefpolder bij Andijk van 40 H.A., die ons moet leeren op welke wijze de bodem 't best in cultuur zal worden gebracht, komt al in dezen zomer gereed. En in 193637 gaan we bij leven en welzijn niet meer per schip, maar via den afsluitdijk naar Friesland. Er wordt hard aan gewerkt 1 Een reuzen arbeid I N. L. gezogen.... Er wordt niet gedempt, maar drooggelegdI Eerst wordt een dam in het water gelegd van Noord Holland naar Friesland, zoodat het water door middel van sluizen kan geregeld wor den, dan worden afsluitingsdijken voor de verschillende polders gemaakt met een klein meer, het IJsselmeer, in het midden, en de gevormde polders wor den droog gemalen zoodal op den bodem der zee het nieuwe land ont staat. Zoo spraken we van de drooglegging der Zuiderzee en niet van de demping der Zuiderzee. Vóór Amsterdam blijft nog een groot IJ bestaan en allerlei kanalen zullen langs de kusten loopen voor de scheepvaart. De dam of dijk, die het water tus schen Noord Holland en Friesland moet afdammen als een kurk iri den hals van een fl.8sch, was dus een der eerste werken die aan de orde kwamen. Het eiland werd daarbij benut om voor een goed deel als dam te dienen Dat steekt van de Noord-Hollandsche kust dwars een heel eind in zee naar Friesland toe en men had dus »maar" dit eiland met onze Noord-Hollandsche kust te verbinden ten einde reeds een heel brok rijk gereed te hebben. Zooals courantenberichten reeds lang hebben vermeld, is die verbinding van Wieringen met het vaste land gereed. Wieringen met zijn verspreide dorpjes is nu geen eiland meer, doch is schier eiland geworden en zoo konden we het uiterste punt nu per autobus be reiken, waarvoor vroeger een heele zeereis noodig was. Te Anna Paulowna stapten wij uit den trein AmsterdamHelder om per auto naar de gereedgekomen werken nabij Ewyckssluis aan de kust en den afsluitdijk te bezichtigen. Vóór die ver binding met Wieringen kon gereed gemaakt worden moest eerst gezorgd worden, dat het breede kanaal, hetwelk langs de kust tot nabij Helder moet loopen voor de scheepvaart en de afwatering, zoover noodig gereed was. Tusschen dien dijk en 't land ligt dan het nieuwe kanaal. Vanat dien dijk loopt de dwarsdijk naar Westelijk Wieringen als het begin van den grooten afsluitdijk der Zuiderzee. Zoo komen we dus nu al per bus of lucht haar tegemoet en stikkende kwamen. Hier rook het naar bittere ellende Waar zitten jullie, deugnieten r schreeuwde zij op den drempel. Alles bleef stil. Nou, krijg ik antwoord Een zacht schuw stemmetje klonk uit de bedstee.... Daar, moeder.... Is vader thuisgekomen Neen.... Hoe kan ik het nog vragen, zeide zij met halve stem als tot zichzelf sprekend, wanneer hij hier ware geweest zou hij me reeds zijn aange vlogen. Onhandig stak zij een lucifer aan, nog een en nog een, zij werd toornig en vloekte. Een kleine petroleumlamp wierp een spaarzaam licht in het ellendige kot. Van de lage zoldering hing op een koord kindergoed te drogen. Een onbe schrijfelijke wanorde heerschte overal. Hier en daar zag men splinternieuwe voorwerpen tusschen ouden rommel porceleinen vaasjes, toiletbenoodigd- heden, en kleine snuisterijen, als waren deze tusschen het armzalige gemeubelte verdwaald geraakt Achter versleten gordijnen stond een kinderledikant en op den grond lag een matras met verscheurde deken. Hierop rustten dicht tegen elkander aangedrukt, als wilden zij steun zoeken bij elkaar, kleine, magere schepseltjes. 't Was een beeld der ellende, zoo groot, dat zelfs de vrouw, die het dacaliiks- ^ynnr nnrron W*A. per rijwiel of per ouderwetschen wagen met paard dan wel te voet op Wieringen. Het eiland kent zijn laagten en hoogten.... Hier zijn er dijken noodig, die versterkt moesten worden, elders zijn de kunsten hoog genoeg De werken van de westkust zijn nu gereed en bij stormvloed staat 't water 30 M. hooger dan vroeger.... wat prachtig klopt met de berekeningen, zoodat men vol ver trouwen de toekomst in gaat met die berekening-op-papier. Het Wieringermeer is al over 7 jaar een polder van 20 000 H A Men ziet dus: we schieten op. En 't werk is pas in 1920 begonnen. Heel 't werk is te verdeelen in twee- en eerstens de afsluiting, tweedens de inpoldering. Twee op zich zelf staande zaken L Eerstens dus thans de afsluiting gereed tot de Oostkust van Wieringen aldaar ziet men nog in de oneindig heid van water en lucht, waar eens de dijk moet komen tot de Friesche kust nabij het dorpje Zurig. In dien dijk komen dan drie sluizen voor 't scheep vaartverkeer, een aan de Wieringsche kust voor schepen van 2000 ton en eenzelfde bij de Friesche kust alsmede eene van 600 ton ook aan de Friesche kust. Daarnaast komen enkele groepen afwateringssluizen. Welnu: voor dien sluisbouw heeft men op Wieringen reeds eerslens een nieuwe werkhaven aangelegd om de oude haven te vervangen en tweedens een stuk zee door indijking drooggelegd om aldaar de fundeering voor de nieuwe sluis te leggen. En hier hebben we dan onzen eersten tocht gemaakt op den bodem der zee Zonder duikei spak Want doorindijking is hier een stak zee reeds drooggelegd en men is -er druk doende den zee bodem uit te graven voor de sluisfun deeriug. Een prachtig gigantisch werkl Met soortgelijk werk is een aanvang gemaakt bij de Friesche kust. JMa enkele uren varans kwamen we op een maar het minst te doen om wat orde te brengen in doze verwaarloozing en den toestand te verbeteren, er van walgde. 'z.ij dacht onwillekeurig aan de woorden van vrouw Dimier De Vader, Die in den Hemel woont.... Ja, Die zou wat te doen heb ben, wanneer Hij zich om zoo'n ellendig zoodje bekommeren moest.... Bah, wai een leven 1.... Zij haakte hare blouse los, gooide ze op den grond, en zonder zich om het avondeten van haar man te bekomme ren, die nog in de kroeg zat en jenever dronk voor het geld, dat de kinderen aan brood zoozeer behoefden, maakte zij zich gereed om ter ruste te gaan. Aan den gescheurden, wit-gekalkten muur hing een sierlijke spiegel met een lijst van gedreven koper. Zij nam de lamp, hief ze omhoog en bekeek haar spiegelbeeld met welbehagen. Ten minste er gleed een tevreden lachje over haar lippen,, zoodat de witte tanden doorschemerden. De beeltenis, die in het spiegelglas weerkaatste, was geheel in tegenspraak met de manieron pn de omgeving der bewoonster. Het gelaat van Francine was rein ovaal, omgeve n door lichtblond haar, dat in het midden gescheiden en laag in den hals t loor twee zware vlechten was opgemaakt. De oogen, straalden, trots den bru talen blik, van merkwaardig zuiver blauw. De r Qond was welgevormd en de kinderlijke: trek daarom heen geheel in tegenstell ing met haar schaamte lagsmJea HiMtaUagm. Stop die rheumatiek Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheumatiek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten Ofschoon weinig menschen bij vochtig of koud weer geheel van rheumatiek bevrijd blijven, behoeft deze kwaal niet die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoonlijk urinezuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te filtreeren, Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren verzwakt heelt, is derhalve de eenige veilige weg om de werking dezer allerbelangrijkste organen te versterken, Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans Diet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de minste rheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en versterk ze, en bevrijdt u zoodoende van nierverschijnseien als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met w iel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 37 Tor verzachting on genezing van stukgeloopen voeten, zadel pijn, schrijnen en smetten der huid, muggeheten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30,60, tube 80 ct. geheele wezen dier vrouw, iets, dat deed vermoeden, hoe dit vreemde wezen door ongelukkige omstandigheden en niet door lichtzinnigheid op het ver keerde pad was terecht gekomen. Zelfvoldaan plaatste zij de lamp, die zij uitbliesj neder op tafel eu haastte zich haar legerstede op te zoeken, wan zij vernam zware onzekere stappen in het portaal. Daar komt die vlegelWanneer hij me durft" te slaan, loop ik eenvoudig weg. Heimelijk smeedde zij verder aan het reeds lang voorbereide plan, haar man te ontvluchten. Ze had er genoeg van, ze wilde niet eiken avond als een opgehitst en geslagen dier voor dezen dronken onmensch sidderen.... Vroeger was hij toch zoo geheel anders geweest toen was hij zoo'n soliede, flinke jongen... Favre'8 thuiskomst was al even vreedzaam en lieflijk als die zijner vrouw een uur tevoren. Hij streek een half dozijn lucifers aan, hoestte van de zwavellucht, keek in de pan, vloekte over de leege potten en liet zich met een jammerlijk leege maag, waarin de jenever brandde, op zijn ellendige rustplaats nedervallen. Hij had geen warm eten meer gehad na het zware werken in den timmer winkel, 't Was wel naar, hij had zich de moeite niet gegeven naar huis te gaan om zijn avondbrood te eten, Waarom ook Zijn vrouw was toch niet thuis! Dan ging hij maar liever naar de kroeg met zijn kameraden, en Schele hoofdpijn is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen ueen gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagpillen a f 0.65 per flacon. llare wonderbare ontwikkeling na de ontdekking. o Vervolg. Deze afstammelingen van Porlugeezen n Indianen werden Mamelukken of «Caboelos" koperkleurigen genoemd, om hen te onderscheiden zoowel van de Portugeezen als van de eigenlijke Indianen. Later trokken zij op hun beruchte strooptochten, met de vlag voorop, met Portugeesche troepen de binnenlanden in. Daarom worden zij ook de «Vlagge- dragers" genoemd, maar zij deden die vlag alles behalve eer aan. Zij waren het die hun eigen volk verraadden en Portugeesche soldaten den weg wezen. Met deze Mamelukken als gids trokken de Portugeesche soldaten later de bin nenlanden in, bedreven de grootste wreedheden, verwoestten, verbrandden gehuchten, voerden mannen en vrouwen als slaven en slavinnen mede om hen te gebruiken op hun plantages en meestal ook voor andere minder nelle echt-portugeesche doeleinden 1 Toen de Indianen eenmaal zagen en begrepen waar het om ging, begon er een oorlog tusschen leven en dood. Verschrikke lijk zijn da wreedheden geweest van beide kanten bedreven 1 De Indianen lieten zich liever uitmoorden dan tot slaven maken. Ten slotte, toen de Portugeezen in Brazilië van hun lieve landgenooten, die tevens ook in Afrika de beschaving waren brengen (1) vernamen, dat die zwartjes daar in Afrika veel gedweëer en slaafscher van natuur waren, begon nen zij terstond zulk een misdadige en schaamtelooze handel in zwarte slaven enslavinnen.dat dit ten eeuwigen dage tot schande zal strekken van de Portu geesche Katholieke natie 1 Het is tot heden toe onbegrijpelijk, dat de Missionarissen in die tijd niet meer zijn opgekomen tegen deze gruwe lijke slavenhandel, waarvan iedereen wel eens gelezen heeft. Alleen is ons de gloeiende strafpredikatie bekend van den beroemden Jezuïten pater, P. Viera. Het was in de Goede Week van het jaar 1651. In dp kathedraal van een van de meest invloedrijke steden ver hief hij zijn stem! Op ontzettende wijze geeselde hij de heb- en de heerschzucht der slaveneigenaars en slavenhande laars. Een katholieke natie die niet alleen de slavernij duldde, maar zelfs ingevoerd had 1 De stad kwam in opstand, diep ge troffen in hun eigenliefde dwongen de voornaamsten der stad den Pater de stad te verlaten en hij mag nog blij geweest zijn dat hij hel er levend afgebracht heeft. En ofschoon er sinds dien een langzame actie begon tegen de slaverij, duurde het echter nog twee eeuwen, voordat zij voor goed werd afgeschaft. (1887). Zoo diep was de slavernij ingekankerd, dat zelfs vele kloosters er slaven op na hielden Toen ik nu bijna twee jaar geleden bij de Paters Carmelieten te San Paulo .op bezoek was en heel gemoedereerd aan tafel zat, zeide mij op eens een een voudig leekenbroedertje »Kijk, U zit daar juist op de plaats, waar 60 jaar geleden de slaven den Pater Prior met knuppels hebben doodgeslagen." 11 En jenever. Dan brandde het als vuur in zijn aderen, en hij vergat het ellendige, aan een lastdier gelijkende leven voor enkele uren. s De gedachte zelfs aan zijn tehuis", waar Frangine moest huishouden, doch in plaats daarvan op straal haar tijd doorbracht, was hem ondraaglijk.... Zijn tehuis!.... Hahal.... Lompen en vodden, kindergescbreeuw en ruzie!.... Bah! En toch hield hij nog veel van Frangine op zijn manier. Hij hield zelfs nog hartstochtelijk veel van haar. Hij had het onschuldige wezen zoo lang met jaloersche blikken en be- leedigende smaadwoorden achtervolgd, tot zijn ruwe woorden en manieren haar geheel van hem ontvreemdden. Zij gevoelde niets meer voor den man, dien zij eens zoo lief had gehad, en in wien zij al haar vertrouwen had gesteld. Hare illusies waren vervlogen, hel leven aan de zijde van dezen man was voor haar niets meer dan een ellendig beslaan, waaraan zij hoe eerder hoe liever een einde wenschte. Toen hij zijn verkeerd gedrag inzag, was het te laat.... Nu knaagde het berouw den levenslust weg en dreef hem het jeneverglas in de handen. De kinderen waren voor hem niels meer dan gierige, nimmerzatte monden. Zij waren geheel aan hem ontvreemd door zijn eigen schuld. Vroeger lachten die kleine bengels en waren vroolijk, zij babbelden hem de vermoeienis en de zorgen weg. Nu huilden zij meestal, en hun gejammer om eten en brood maakte hem woedend en dreef hem op

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5