WRIGLEY'S !K. Tweed© Blad "Fan „FEIL EI MAAS" PUROL Sport on Spol Het Onze Vader. Zomersproeten - Sprutol. Bij alle Drogisten. Uit Brazilië. Plaatselijke keuze en droogleggerij. Uit de Landbouwwereld 48a Jaargang. No. 26 De vrees is niet ongegrond, dat invoe ring vun Plaatselijke keuze de trek van de eene gemeente naar de andere, welke tegenwoordig toch al zoo erg is, weer een lieelen stap voorwaarts zal zetten, o Het verschijnen van het nieuwe ont werp Drankwet opent weer een wijd verschiet. De nieuwe poging tot droog leggen", zij het dan op «plaatselijke keuze" roept de herinnering wakker aan het reeds eenmaal beproefde plan van het voorstel Rutgers Ze doet ook denken aan de vele debatten, toen ge voerd. Maar ze roept vooral in 't ge heugen op den strijd van een kwart eeuw, in ons land tegen den alcohol gevoerd. Een strijd met groot succes bekroond. Wie de drankgewoonten, den drinkdwang, de dronkenschap van esn halven menschenleeftijd geleden gekend heeft, zal gereedelijk aannemen, dat de drankbestrijding ten onzent heel veel goeds gewrocht heeft. Met moed zetten we dus nu de volgende schrede. Na de aanneming van de novelle krijgen we eenige droge gemeenten en spoedig zal in de 1100 gemeenten var» Nederland geen drank meer te vinden zijn. De vorige week mag dus een historische datum genoemd worden in de geschiedenis onzer drank weer. Of... zouden we hier misschien ook met een keerpunt te doen hebben De drankweer werkte tot nu toe met overreding, met vrijwillige onthou ding, met het goede voorbeeld en met reclame. Waarom men nu dan komt met absoluut verbod Men zegt, dat de beweging den laat- sten tijd verslapt, dat er geen animo meer is, dat de vrijwillige bestrijding haar tijd heeft gehad en dat het nu eens met dwang beproefd zal wordeD, aldus de Resb. Ik vrees met groote vreeze, dat zulks een leelijke misrekening zal blijken. Dat de beweging verslapt, is waarlijk in zóóverre niet te verwonderen, dat er reeds heel wat bereikt. Een actie tegen slechte gewoonten moet minder worden naarmate het voorwerp van den strijd afneemt. Erger evenwel lijkt mij, dat de nieuwe methode van dwang geen rekening houdt met de psychologie der menigte. Zal men door absoluut verbod juist niet het gebruik van drank in een aureool zetten, den smokkelhandel geweldig bevorderen en de drinkgewoonten weer invoeren? Wat hei buitenland in dit opzicht te zien heeft gegeven, spoort waarlijk niet tot navolgen aan. Wat er in Amerika precies gaande is, valt moeilijk te beoordeelen, maar alleen reeds het feit, dat daar een groot deel der publieke belangstelling georiënteerd is naar den strijd voor of tegen den drank, zegt reeds veel. En wat Europa te zien gaf, is nog erger. Van Finland is het bekend, dat er ontzaglijk gesmokkeld wordt, dat de wel niet is te handhaven en dat er heel veel gedronken wordt. Bezoekers van dat land weet te vertellen, dat men (»men beteekent hier ook dames van stand) er den Hollandschen jenever uit bierglazen drinkt... Men verwacht dan ook, dat het drank verbod erjspoedigzal opgeheven worden En Noorwegen gaf reeds het/voorbeeld Zooals uit Oslo bericht werd, kan men er sinds 13 Juni weer in de koffiehuizen sterke drank koopen van 's middags 3 uur af... En zou men dan meenen, dat men bij de Hollanders, de vrijheidslievende Hollanders, zoo maar klaar komt met een drinkverbod Zoo ergens, dan moet men er hier faliekant mee uitkomen. Ja maar, het verbod zal hier slechts plaatselijk zijn, alleen in die gemeen- FEUILLETON Zoo.... Maar nu moet ik weg 1 Moeder weet niet, dat ik hier ben, ik moet naar boven. Geruischloos verliet zij de kamer en even stil ging zij naar haar vertrekje op de derde verdieping. Een koude lichtstroom drong de kamer binnen, waar het zieke kindje lag Allen huiverden. Everard waagde het niet een blik naar de deur te wer pen, als vreesde hij den dood te zien binnenkomen. Steek het licht op 1 beval hij den vrouwen, want de toenemende duister njs was hem ondraaglijk en een huive ring van angst overviel hem. Een lucifer flikkerde, en met opge heven armen en knippend roodge weende oogen maakte Eveline de lamp aan, die aan de zoldering hing; dan trok zij als naar gewoonte de gordijnen dicht. Het lamplicht, getemperd door een zacht-groen scherm, viel op het gelaat van het stervende kind. Het lag nog steeds zooals men het te bed had gebracht, geen spier had zich bewogen. Is hij dood Everard, kijk dan toch.... o mijn God 1 jammerde de vrouw. In zijn angst boog de man zich wild over het knaapje en zonder zich te Doos30*60,Tube 80ct.BijApoth.en Drogisten. «96—14 ten, waar de groote meerderheid het verlangt. Ik vrees alweer, dat deze omstandigheid de zaak nog erger zal maken. De uithuizigheid, de trek van de eene gemeente naar de andere, is tegenwoordig toch al zoo erg, en zal door dit verbod weer een grooten stap voorwaarts zeiten. Alzoo verzint eer ge begint. Het laatste woord zal over die plaat selijke keuze en de droogleggerij nog wel niet gezegd zijn. MiMesllftgsn. Yoor vrouwen. Vrouwen vooral, hebben nu en dan behoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurend veranderingen op, die veel inspanning van de nieren vorderen Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urine sloornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nieren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te filtrperen. Als de nieren verzwakt of overspannen zijn, wordt de bloedsom loop geinlectéerd en het geheele gestel aangedaan, waardoor spit, blaasont steking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontslaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebruik van dit versterkend nier middel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 37 dwijnen spoedig door een po* Hare wonderbare ontwikkeling na de ontdekking. De werkelijkheid overtreft dikwijls de meest romantische roman, zeide eens een groot man. Dit zien wij bewaarheid in de levensgeschiedenis van de eerste kolonisten in Brazilië, meestal kolonis ten tegen wil en dank. Ofschoon de Porlugeezen (de ontdekkers van Brazilië) het aardsch paradijs meenden ontdekt te hebben, vonden zij het voorloopig toch maar beter om niet te ver in dit paradijs door te dringen. Ze lieten het aan de schipbreukelingen, en vooral aan oproerige matrozen en apderen gedegradeerde personen over om de kat eerst eens uit den boom te kijken Wie niet sterk is moet slim zijn, bezinnen greep hij het lichaampje en drukte het in wilde wanhoop tegen zijn borst. Neen, neen, mijn kleine jongen, zoo gaat gij niet weg, zonder mij goeden dag te zeggenGij moet nu wakker worden en lachen, mijn kleine, lieve jongen, kom 1 Wij zullen weer spelen en gij moogt zitten op mijn knie.... kijk toch, wat hij prachtig rijden kan., mijn kleine knaap., hopl hopl hop L. Hij liep door de kamer heen en weer met groote, onzekere schreden. Wat doet gij toch Om Gods wil, gij zult het kind dooden 1 klaagde luid schreiend de vrouw en liep met uit gestrekte armen op hem toe om hem den kleine te ontnemen Hij wist zelf niet, wat hij deed. 't Was hem onmogelijk geweest zoo lijdelijk toe te zien.... Hij wilde zijn kind zoo gemakkelijk niet afstaan de dood moest maar komen en het eens vragen, hem zijn kind te ontvoeren.... Ik neem den strijd tegen hem op, dai hij komel De man was als een waanzinnige Neen, neen, Elize, hij ademt nog goed.... heel goed.... zijn wangen worden rozig Mij dunkt, het gaat al beter, hij slaapt slechts, mijn kleine, dikke jongen, mijn lieve Abel Een zacht kloppen aan de deur, en de dokter trad de kamer binnen. Hij was jong en blond, zijn blik zacht en vertrouwenwekkend. Welnu, hoe gaat het? Hij boog zich over den kleine en luisterde aandachtig. Zijn gelaat drukte noch bezorgdheid, dacht de Portugees en daarom stuurde hij voortaan al wat hij kwijt wilde zijn naar Brazilië. Gedegradeerden, oproerlingen, mui ters, gevangenen, alles werd naar Brazilië getransporteerd en daar los gelaten. Baat het niet, het schaadt niet 1 Worden ze daar afgemaakt en opge peuzeld dan hebben ze hun verdiende loon, of sluiten ze daar vriendschap met de Indianen, nog beter, dan be reiden ze voor ons de weg. Het waren dus echte verkennings troepen. En ofschoon er in den oorlog meestal 60 pet. niet terugkeeren van hun verkenningstochten, zoo kan men dit van die eerste gedwongen geluk zoekers in Brazilië niet zeggen. De Indianen zullen er wel heel wat om zeep gebracht hebben in het begin, maar toen zij eenmaal bemerkten, dat die vreemde snoeshanen met vrede lievende bedoelingen kwamen, schijnen ze wat beter ontvangen te zijn geworden. Althans 40 jaar later waren zij er reeds zoo mee bevriend en waren er reeds zoovelen wettige en natuurlijke afstammelingen uit Portugees-Indiaan- sche Vereenigingen geboren, dat men te Lissabon besloot een officieele kolonisatie op groote schaal te beginnen. Onder de eerste voorloopers worden 6r drie vermeld, die de stichters en stamvaders werden ven de drie voor naamste centra van Brazilië. De eerste heette Duarte Peres, een uit de gunst gevallen edelman. Hij werd in 1501 naar het eiland Conanéa getransporteerd, had later groote invloed bij het koloniseeren en werd ten van d« grondleggers van de hoofdstad, Rio de Janèiro, de schoonste stad der wereld I De tweede heette Joöo Ramalho(Jan Tak). Diens intrede in de nieuwe wereld was een beetje romantischer. Hij was matroos op een Portugeesch schip Het schip leed schipbreuk bij de Knot van Brazilië De matroos zwom naar wal en daar stond hij, moederziel alleen in de nieuwe wereld. (Van de andere schipbreukelingen vertelt de geschiede nis niets). Wat te doen Hij moest toch aan de kost komen en daar hij geen zin had om van honger om te komen, stapte hij met echte matrozen- vrijmoedigheid naar een Indianen kamp en leverde zich op gena of ongena aan hen over. Hij trachtte hen aan het verstand te brengen, dat hij honger en dorst had, schipbreuk geleden had enz. Waarschijnlijk waren de Indianen blij dat ze ook weer eens wat anders zagen dan roodhuiden. Da heele stam werd bij elkaar getrommeld, de man van alle kanten bekeken, verkenners werden uitgezonden om de bosscheu te doorzoeken of er misschien hier of daar nog niet meer van dia vreemde snuiters verborgen lagen en toen er geen gevaar scheen te dreigen werd besloten deze man in het leven te laten Toen hij later een beetje met de Indiaansche gewoonten en gebruiken gewend was geraakt, schijnt hij bij hen zoo goed in de smaak gevallen te zijn, dat het opperhoofd, een zekere »Tibiriga" niet alleen vriendschap met hem sloot, maar hem zelfs zijn eigen dochter cadeau of ten huwelijk gaf. Ofschoon hij het in 't begin wel niet erg leuk zal gevonden hebben om zoo een half wilde jonge dame tot huis vrouw te moeten nemen, zou hij 't toch wel niet gewaagd hebben dit rood harig cadeautje te weigeren. Dieper had hij zulk een opperhoofd niet kun nen grieven. Wat er ook van zij, zeker is dat hij er mede in het huwelijk trad en dat hij de stamvader werd van de later zoo beroemde en beruchte Mame lukken, pioniers van Brazilië, destich ters van de staat en stad Sao Paulo. De provincie Sao Paulo is heden de meest geciviliseerde van Brazilië, bekend om haar eindelooze koffieplantages (zij voorziet tegenwoordig de halve wereld van koffie) suikerplantages, goud, zilver en tegenwoordig ook al kolenmijnen. noch vreugde uit. 't Is gelukkig niet verergerd, de toestand is dezelfde geblevendie stil stand geeft mij weer moed. Ik ga met hem wandelen, zeide Dimier, terwijl hij door de kamer weer begon heen en weer te loopen. De beweging kan een gunstige uitwerking hebben, meende de dokter, ja, men staat soms voor raadsel achtige gevallen, waar de wetenschap slechts stom van verbazing kan toezien. Die kleine elastische wezentjes verrassen ons zoo vaak met een veel gunstiger uitslag dan wij zelfaanvankelijk durfden hopen of vermoeden. Men heeft hier slechts met God en de natuur van het kind rekenschap te houden. Die tw9e moeten wij te vriend houden, want voor deze moeten wij onze wapenen strijken. Hij legde zijn oor tegen de zwoegende borst van het kind. Ik geloof, dat hij toch geen in wendige kneuzingen heeft bekomen. Ik hoor geen bloed Een aandrang naar de hersenen is niet meer te vreezen O, slechts dat niet, dan ware het beter dood als krankzinnig.... mijn ventje, mijn jongen I Kom, houd goeden moed 1 Roep gerust, wanneer gij mij mocht noodig hebben, ik zal den nacht in mijn studie kamer doorbrengen, goeden avond. Een weinig later hoorde men hem zachtjes naar beneden gaan. De vader hield zijn kind nog steeds in de armen, als wilde hij hem be schermen tegen een naderenden vijand. Telkens wanneer hij aan zijn vrouw zijn WRIGLEY's P.K.-Kauwbonbons de aangenaamste en gezondste versnapering. Bij voetbal en tennis, motorsport en athle- tiek, fiets- en wandeltochten zullen zij U heerlijk verfrisschen en elk gevoel van vermoeidheid verdrijven. P.K.-Kauwbonbons stalen de zenuwen, stillen den dorst, houden den mond gezond en bevorderen de spijsvertering. Ook onder Uw dagelijksch werk komen WRIGLEY's P.K.-Kauw bonbons van pas. - zij houden LIw gestel en humeur in orde. En het is "een goedkoope versnapering4 bonbons voor 5 cent. HH-29 KAUWSONBONS/ VOOR JON<j EN OUD Aan deze »Mamelukken" hebben de Portugeezen vooral hun succes te dan ken bij het koloniseeren van Brazilië Sl^t volgt. Mangelwortel*n en Voederbieten. Mangelwortelen of, kortweg, mangels, groeien voor de helft en meer boven den grond, vertakken niet in den grond, waarin zij met den langen, dunnen wortelstaart diep doordringen, en kun nen zeer gemakkelijk worden gerooid. Door doelmatige bewerking van den bodem, door een krachtige bemesting, en door veredeling der rassen, worden thans, zelfs op zandgronden, reusachtige oogsten verkregen. Roemde men jaren geleden een op brengst van 80,300 K G. mangels als buitengewoon, thans kan die op vele gronden worden opgevoerd tot 120,000 K.G. en hooger. Natuurlijk is zwaar bemesten daartoe noodig. En dan is de keuze van het zaad ook van het groot ste gewicht. Als beste voederbiet kan worden genoemd de «Groenkraag Jaap- jesbiet" van v.d. Have, als beste man gelrassen Origineele Barres van Slud strup, Origineele Eckendorfer (van von Borries, geel e»i rood) en de Origineele Kirsche's Ideaal. Deze rassen loopen, wat de hoeveelheid droge stof per Hectare betreft, weinig uiteen. De Jaapjesbieten hebben wat meer neiging tot schieten en rooien lastigerzij geven meer blad en vertakken soms. Óp de zand- en kleigronden doen ze het in den regel goed. Door het Instituut voor Plantenver edeling te Wageningen worden proeven genomen ten einde gegevens te ver zamelen, welke soorten de allerbeste zijn. Daartoe worden «Interprovinale proefvelden" aangèlegd. Op die velden voorbijging, zeide deze op een loon, die hem genoeg te verslaan gaf Everard... ach Everard... bid toch 1 Doch ongeduldig haalde de man de schouders op en liep verder. De vrouw evenwel volhardde in haar pogen, den echtgenoot tot het gebed te brengen Everard, God alleen kan hem nog redden.... Onze Vader, die in hemel is. Zij wierp hem deze woorden toe als een reddingskoord, dat hij slechts te grijpen had om niet ellendig om te komen. Everard, luister toch 1 Zij wilde hem dwingen, den voet op de eerste trede der ladder te zetten, die hemel en aarde verbindt. Plotseling richtte het kind zich in de armen van den vader wild op, krampachtig vertrok zich het kleine gezichtje. Dimier dacht, dat het de laatste doodsstrijd was. Een duizeling beving hem. Philosophie en gewetenswroeging vielen van hem af als rijpe vruchten.... de storm der vertwijfeling schudde hem als een dorre boom, en hoogmoed en eigen dunk vlogen weg als vale bladeren.... De naakte ziel riep om hulp. Uit hare diepsten klonk het luide als een bevel: Neen.... neen, gij zult mij hem niet ontnemen.... Onze Vader, die in den hemel zijt.... Onwillekeurig bad hij met zijn vrouw mede in dit uur van angst en nood. Nu ja... hij zou met Onzen Lieven Heer wel klaar komen. Hij gevoelde zich werden onderzochtde Eckendorfer, de Kirsche's Indeaal en de v. d. Have's Groenhof Geen andere, tot dusver. Dit is jam mer, want elders, b.v. op de proefvelden in het ambtsgebied van den Rijksland- bouwconsulent van Oos^-Noordbrabant, is o m. gebleken, dat de soort Tedtonia het best voldeed, zoowel wat totaal opbrengst als de opbrengst aan droge stof en suiker betreft. En de groote boerenbonden in het Zuiden, in Lim burg en Brabant, konden reeds sinds een paar jaren sterk aanbevelen de soorten de Moringia, de Tentonia, de Ovana en de Abe. Het moet betreurd worden, dat genoemd Instituut, wegens gebrek aan terrein en personeel, niet voldoende is ingericht om snel een nieuwe variëteit te beoordeelen. 't Is te hopen, dat de Regeering hierin voor ziet, de noodige gelden beschikbaar stelt, opdat, evenals in Denemarken gebeurt, het I. v. P. na grondig onder zoek bepaalde rassen, waarvan de goede eigenschappen zeer duidelijk zijn ge bleken, zoo spoedig mogelijk aan de praktijk kan aanbevelen. Toen we het straks hadden over de enorme oogsten, welke thans kunnen worden verkregen, vergaten we één ding te noemen, waaraan dat mede moet worden toegeschreven, n.l. de ontsmetting van het zaad. Hierdoor is de teelt veel zekerder geworden, behoeft men voor mislukking veel minder te vreezen dan vroeger. Komt nu het zaad nog slecht op, dan is dit in zeer vele, zoo niet in de meeste gevallen, te wijten aan den verbouwer. De kosten en moeiten van het ontsmetten iijn gering, zocdal bij mislukking door slechte opkomst meestal de boer de schuld bij zich zelf heeft te zoeken, en hem zou kunnen worden toegevoegd«Verdiend loon, beste vriend 1" eensklaps in staat tot een vrijwillig gebed, wanneer het kind maar ont waakte en behouden bleef, en een koude woede kneep hem de keel dicht bij de gedachte aan den dood. Zijn Godlochenend zwijgen was ge broken, de verbinding met de hoogere macht wederom hersteld 't Was hem als had hij met den hemel een contract aangegaan. Als een overmoedige speler wierp hij zijn laatste geldstuk weg. Indien hij won, zoo zou zijn geloof sterk zijn voor het leven, verloor hij evenwel deze laatste kans, dan zou het gedaan wezen en een ellendig bankroet zou zijn ondergang bewerken. Zonder zich om iets te bekommeren ging de tijd, zijn gang. Eveline, door vermoeienis overweldigd lag met haar hoofd op de gekruiste armen, die op de tafel rustten. Zij was ingeslapen Alleen de angstig bezorgde blikken der moeder volgden elk der bewegingen van den onvermoeibaren wandelaar. Het lichaam van het kind werd war mer in de armen van den krachtigen, koortsigen man. Zijn kleine borst ging op en neder en snakte naar lucht. De hangklok sloeg elf harde slagen. De tijd sprak «en alle lijden en alle kwaal, doet mijnen pols niet vlugger slaan..." Hard werd er aan de deur geklopt en voor dat iemand antwoord had kun nen geven werd deze geopend... Goeden avond I Hoe gaat het met den jongen Ik heb het zoo even pas gehoord, 't Lijkt wel alsof het noodlot de deuren verwisseld.... neen, zoo iets vreeselijks I schreeuwde een jonge, doch

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5