ir JT ÜJÜJlJ JCJJLY 1Y1Ü.Ü.O V. PYLS Joseph in Dothan Kleine oorzaken groote gevolgen ïtoorceeliös^ Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. Stormrampl927 Het groots Gezin. overloon. op Zondag 26 Juni AbdusiroOP Behoudenis OOSTRUM. JAtFOMW^ 10 pCt. KORTING op Dameshoeden Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Burgers van Venray en gehuchten. Os bevolking van Limburg. Opgevoerd wordt De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws ZATERDAG 25 JUNI 1S27 48e Jaargang. No. 26 /c(i PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENTIENI8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent ere tarieven. Telefoon 51 voor net Duiteniana i ï.uo dij Ontvangen 't nieuwste in DamesstoffenNaaistersfournituren, Schorten kousenHeerensokkenenz. enz. Groote Straat 14. Telef. 10 Venray en Schortebont, Dames- en -Mantels. Voor den derden maal in drie opeenvolgende jaren is een gedeelte van ons land, van onze bevolking, in droefenis en rouw gedompeld, tot zorgen en ontberingen gebracht door het oogenblikken-werk van een bijna niet te meten natuurkracht, een cycloon. Dankbaar overdenken wij hierbij, dat Venray en zijn gehuchten ook dezen keer wederom geheel hiervoor gespaard bleef. het is dan ook deze dankbaarheid, die de liefdadigheidszin spontaan in ons wakker roept; zooals gij dat bij de twee vorige rampen zoo duidelijk hebt laten blijken. In alle kerken en kapellen van Venray zullen onder de H. Missen collecten voor dit doe! gehouden worden, waarvan de opbrengst zal worden afgedragen aan het R. K. Huisvesting-Comité te 's Hertogen bosch. Wij zijn er van overtuigd, dat wij niet te vergeefs een beroep op Uwe liefdadigheidszin doen, door U uit te noodigen, in ruime mate bij te dragen. Afd. VENRAY R.K. Huisvesting-Comité. Als zusje een broertje heeft gekregen en als broertje dan weer gevolgd wordt door een ander zusje of nog een broerlje, dan brengt ieder klein babykindje wel zorgen mee, maar tegelijkertijd ook zooveel geluk en vreugde, dat de zorgen er door worden vergeten. Moeder heeft de kleuters verteld, dat ieder kindje een geschenk is voor allemaal en dat het bij hen zal blijven, als ze er allen goed voor zorgen. En nu ontstond er een wedstrijd in edel moedigheid voor het jongste zusje dat pas gekomen is. Moeder moet hel de eerste weken haast beschermen tegen al te groote offervaardigheid. En zoo groeit baby op, omringd door zorgen van het heele gezin, leert loopen en praten en blijft het middel* punt van ieders aandacht. Luide vreugdekreten begeleiden dan zijn gymnastische toeren, als de kleine garnalenvingertjas trachten zijn voet jes te grijpen of als hij zwaaiend met armpjes en beentjes kraaiend van plezier over den grond rolt. In een volle kinderkamer is het een paradijs. Daar heerscht het geluk van het groote gezin. Moeder mei. haar lief zorgengezicht vroolijkt hier heelemaal op en is weer net zoo jong als haar kindertjes. Daar stoeit enspeelt ze met hen en verzint ze allerlei heerlijke dingen, nieuwe spelletjes, die met gloeienden ijver worden uitgevoerd. Geen kinderjuf kan zoo spelen als moeder, want haar liefde geeft haar een eindelooze,fantasie en zij kan zich geheel verplaatsen in hetgeen de be langstelling der kinderen trekt. En onderwijl bestudeert ze haar lieve lingen. Bij het spel is het kind natuurlijk en daarbij leert men ook het best zijn karakter kennen. De kinderen voelen zich vrij onder elkaar ze hebben alien dezelfde rechten, maar de manier, waarop zij de rechten doen gelden, leert aan een goed opmerker en belang stellend toeschouwer al spoedig de fijne nuanceering kennen, die ieders karakter kenmerkt. In een volle kinderkamer heeti de moeder wel een veelzijdige taak, maar in de meeste gevallen een minder moeilijke dan de moeder van heteemg kindje. De kinderen voeden immers als i ware elkaar op. Aan den kleine, die zich met zijn speelgoed in een hoekje verbergt en zelfzuchtig alles voor zich tracht te houden, wordt wel geleerd, hoe hij deelen moet. De anderen eischen een voudig het speelgoed op met een >ou is het mijn beun" en hij zal lang zamerhand wel leeren inzien, dat hij niet de eenige mensch op de wereld is, met wien hij rekenschap hoeft te houden. De vechtersbaas, die bij de minste tegenspraak op zijn broertjes hoofd hamert, wordt het best gekalmeerd als hij ondervindt, dat men hem links laat liggen Onder broertjes en zusjes worden geen complimentjes gemaakt, daar wordt eenvoudig de waarheid gezegd. »Kind, wat kijk je toch dikwijls in den spiegel I" »Och ma, zie Jan eens een kleur hebben, zeker school moeten blijven en hard geloopen." Zeg, jij neemt altijd het grootste StU;Je behoeft me niet stiekum te schoppen onder de tafel, hoor. Het zijn maar hardop geuite gedach ten, maar die den schuldige gewoonlijk doen blozen en meer effect hebben dan een ouderlijke vermaning. Maar het kan er ook soms warm toegaan in de kinderkamer Er worden ware gevechten geleverd: 0111 den schop onder tafel te wreken; er worden vechtpartijen gehouden over gebroken poppen en weggenomen knikkers; er worden dikwijls stroomen tranen ver goten over denkbeeldig onrecht. Hooren en zien vergaan soms, maar het komt er niet op aan; nergens ter wereld wordt ook de vrede zoo spoedig geteekend, want ondanks al hun ruzie en vechtpartijtjes hangen de kinderen aan elkaar en zullen ze door dik en dun, soms tegen beter weten in, elkaar verdedigen tegenover een buitenstaan der G.aag hemelen ze elkaar op en al doen ze soms nog zoo leelijk, als ze bij elkaar zijn, als ze van elkaar zijn kunnen ze zoo naar elkaar ver langen, zooals 'n Brabantsch spreek woord zegt: bij elkaar deugen ze met, maar van elkaar meugen ze niet! Zelden zult ge hooren, dat er afbreuk wordt gedaan aan de prestaties van broer of zus. Ze zullen eerder wat aandikken en er moge in het triom feerend klinkend smijn zus of mijn broer" al wat eigenliefde of ijdelheid schuilen, er spreekt toch ook zoo prachtig uit, de groote onderlinge liefde on de saamhoorigheid van het groote gezin. De band, die er bestaat tusschen ouders en kinderen en tusschen de kinderen onderling, is sterkeren vaster in verhouding van h«t saam doorleefde lief en leed. Men doorworstelt te zamen den angsl om een zieke, men herleeft in de ge- zamelijke blijdschap bij een huiselijk feest" En die band blijft bestaan tot later. De kinderen uit een groot gezin wien zal 't verwonderen zijn beter toegerust voor het leven. Er was geen tijd om hen te verwen nen of te vertroetelen. Ze leerden al spoedig op eigen beenen staan en omdat ze, jong zijnde sterk werden gemaakt, zijn ze op laleren leeftijd bestand tegen de onver mijdelijke verdrietelijkheden. Ze kijken met vroolijke oogen het leven aan en zijn niet spoedig ont moedigd en wat het heste is: ze hebben duizend herinneringen, die hen later helpen bij hun levenservaringen, herinneringen ook, die hen allen te zamen binden. Al is ook later het geheele gezin over de wereld verspreid, al gaat er een halve menschenleven over heen roor dat ze elkaar ontmoeten, al loopen hun wegen en belangen uiteen, ze blijven kinderen uit het gezellig groote gezin en ze vinden elkaar terug door de herinnering; en 't refrein blijft dan bij dat wederzien: »Zeg, weet je nog, dat we Z C. Klim- 12406, 58589, inwoners der Limburgsche gemeenten als volgt Amby 1980, Amstenrade 1255, Arcen en Velden 3196. Baexem 930, Beegden 781, Beek 4232. Beesel 4043, Belfeld 1755, Bemelen 247, Berg en Terblijt 1982, Bergen 6470, Bingelrade 553, Bocholtz 2934. Borg haren 1Q77,Bo» 2402, Broekhuizen 958, Broekstttard 861, Brunssum 13828, Buggenum 771, Bunde 1370 Cadier en Keer 1168. Echt 8832, Eygelshoven 3045, Eysden 3645, Eisloo 2360. St. Geertruid 857, Geleen 7699, Gen nep 3263, Geulle 1335, Grathem 1487, Grevenbicht 1439, Gronsveld 1619, Grubbenvorst 2586, Gulpen 2904 Haelen 1231, Heel en Panheel 1927, Heer 4011, Heerlen 40719, Heijlhuizen 2591, Helden 6006, Herten 1363, Ho^ns broek 12267, Horn 1520, Horst 6982, Houthem 1785, Hulsberg 2368, Hunsel 1475 Itteren 564, Ittervoort 316 Jabeek 582. Kerkrade 32401, Kessel 1723. men 2008 Limbricht 2100, Linne 1529. Maasbracht 1719, Maasbee Maasniel 3637, Maastricht Margraten 1289 Meerlo 2233, M-»erssen 5113, Meijel 2208, Melick en H^rken- bosch 2890, Merkelbeek 1179, Mesch 290, Mheer 897, Montfort 1215, Mook en Middelaar 1857, Munstergeleen 1280. Nederweert 6441, Neer 1888, Neeritler 648, Nieuwenhagen 4546, Nieuwstadt 1201, Noorbeek 802, Nunhem 283, Nuth 3857. Obbicht en Papenhoven 1301, St. Odiliënberg 1269, Ohé en Laak 561, Oirsbeek 1543, Ottersum 2503, Oud- Valkenburg 1061. Posterholt 2021. Rijckholt 379, Roermond 16630, Rog gel 1941, Roosteren 984. Schaesberg 7501, Schimmert 1645, Schinnen 3240, Schin op Geulle 1570, Schinveld 2330, Sevenum 2810, Simpel- veld 3638, SittarO 13891, Slenaken 526, Spaubeek 1218, Stem 3083, Stevens weert 1111, Stramproy 1609, Susteren 3723, Swalmen 4017. Tegelen 9529, Thorn 1701. Ubach over Worms 4351, Ulestraten 992, Urmond 1818 Vaals 8125, Valkenburg 2046, Venlo 22422, Venray 11552, Vlodrop 2120, Voerendaal 3957. Wanssum 889, Weert 13083, Wessem 1083, Wylre 2119, Wijnandsrade 611, Wittem 4517 In totaal bedraagt het aantal inwoners van Limburg 260 206 mannen, 248,554 vrouwen, totaal 508.760 zielen. Volgens een afkondiging van den Commissaris der Koningin is het aantal door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Legnood? Of beenzwakte! Vraag: Ik heb 2 kippen, die haast niet kunnen loopen Ze staan met den kop omhoog en den staart laten ze hangen. Ze gaan nog wel naar het eten, doch gaan onder het eten liggen. B. te G. Antwoord Ik verband met de vol gende vraag, denk ik aan legnood. Het gebeurt dan heel vaak, dat de dieren den hals rekken en het achterdeel van 't lichaam omlaag persen. Daar ze onder het pikken gaan liggen, zou men weer haast denken, dat het beenzwakte is. Het ochtendvoer, dat u verstrekt is te duur. Uw buurman heeft het van den Landbouwbond, dat veel goed- kooper is. Waarom neemt u het ook niet, daar hij toch veel eieren raapt en z'n kippen nimmer iets mankeeren Mogelijk voert u ook te veel, en hebben de dieren misschien minder ruimte dan bij uw buurman. Dunne schalen, bruine ontlasting. Vraag: Ik heb den laatsten tijd vele eieren geraapt met dunne ruwe schaal, en de ontlasting der kippen is bruin en geel, erg dun. B. te G Antwoord: Geef volop grit (gemalen schelpen), althans wanneer u de dieren hebt vastzitten. En anders is het nog goed. Zooveel kosten ze ook niet. Denkelijk zijn uw kippen te vet. Het gebeurt heel vaak, dat de eieren dan dunne, ruwe schaal krijgen. Het is ook best mogelijk, dat het ochtendvoer dier firma te veel visch- of diermeel bevat Daar ontstaat ook dunne ontlasting door. Ook levertraan veroorzaakt diarrhee. Beschimmeld brood, bedorven graan eveneens. U zou eens een pot rijst voor kun nen zetten, rijst, stijf gekookt in melk, waardoor een beetje tarwezemelen, een tikje zoeten olie en wat rauwe stijfsel of krijt. De ren i3 toch zeker niet te vochtig Tuberculose kippen krijgen ten slotte ook diarrhee, doch dan is er niets aan te doen. Voer aan de kloek. Vraag: Daar de kuikens ook van het voer van de kloek pikken, zou ik gaarne willen weten, wat het beste voer voor de kloek is. De kuikens zijn 5 weken oud. B te G. Antwoord Wanneer de kloek achter latjes in een z.g. kloekenhokje zat en de kuikens in een annex rennetje liepen, dan was het gemakkelijker, doch nu zal het lastig gaan, om te voorkomen, dat moeder en kroost van hetzelfde voer pikken. Indien ik U was, zou ik op de eerste plaats aan de kuikens denken en voer geven, dat voor hen geschikt is. In Gods naam, laat de kloek er maar van meepikken. Zoo lang duurt het toch niet meer, of ze laat de kuikens loopen. Kromme teenen. Vraag: Een van de kuikens heeft van 't begin af kromme teenen gehad, doch het is vlug als de andere. Het is een hennetje, en daarom doe ik het niet graag weg. Zou dat nog beter worden B. te G. Antwoord: Als 't dat van 't begin af gehad heeft, wordt het niet meer beter. Indien ik U was, dan deed ik het weg. Alleen met kippen, waar niets aan mankeert, is voordeel te behalen. Eieren in zout? Vraag: Daar de eieren op 't oogen blik goedkoop zijn, wilde ik er eën partij inleggen. Een kennis raadde mij aan, de eieren op den kop in een kist met zout te zetten, op een droge plaats, b.v. op zolder. Daar ik dat nog nooit gehoord heb, wilde ik hierover gaarne uw raad hebben in Peel en Maas. B. te G. Antwoord Heeft die kennis van u, de eieren, welke zoo een tijd lang in 't zout gelegen hebben, zelf wel eens ge proefd Neen vriend, die methode deugt niet, de eieren worden grootendeels ongenietbaar. Al zet u de kist op 'n droge plaats (zolder) dat helpt nog niet afdoende, want zout wordt tegen regen achtig weer toch vochtig, al staat het op 'n droge plaats. VENRAY, 25 Juni 1927. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van Hendrikus Antonius Pijpers, bakker, wonende te Venray Eindstraat 1, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor de benedenvoorkamer van het huis plaat selijk gemerkt Lull C 18. Binnen twee weken "a de dagteeke ning dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleeuen van deze vergun ning schriftelijk bezwaren indienen. Venray 21 Juni 1927 Burgemeester en Weihouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ingevolge artikel 41 van het reglement op de waterlossin- Wanneer U Uw schijnbaar onbeteekenend hoestje niet verzorgt, legt gij Uw ge zondheid in de waagschaal. Talmt niet. Neem nog heden A im AKKER s mede samengesteld uit krui den en planten, waarvan bijv. de Herba Maté be roemd is om haar genezende en krachtdadige werking bij ademhalingsstoornissen» Ovêfal verkrijgb. in kokers a f 1.50, f 2.75, f4.50 De groote flacons zijn voordeeliger. gen in Limburg, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek van G. van Dijck en P. J. H. van Dijck, beiden te Venray, om vergunning tot het leggen van een betonduiker in de waterlossing, genaamd »de Loobeeksche beek", voorkomende onder No. 3 in den lsggör B der waterlossingen van de gemeente Venray en dal de zitting tot het houden van informaliën de commodo et incommodo, waarbij aan belanghebbenden gelegenheid wordt gegeven lot het inbrengen van bezwa ren, zal worden gehouden ten Gemeen tehuize op Vrijdag 15 Juli 1927, des voormiddags 11 uur. Venray 22 /uni 1927 De Burgemeester en Wethouders van Venray, O VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. KLOKKEN en BAROMETERS in alle prijzen en modellen. Prijzen ver beneden elke concurren tie. Vakkundige bediening. Betrouw bare garantie. Overtuigt U zonder eenige koopverplich ting (Adv.) H. CAMPS, Horlogerie. Voor het onderwijzersexamen slaagde Maandag de Heer B Verbeek, alhier, leerling van de R. K. Kweek school te Mook Voor het onderwijzersexamen slaagde vorige week Mej. E. H. Camps, alhier, leerlinge van de R. K. kweek school voor onderwijzeressen te Schin op Geulle. Op de Zondag te Tienray gehou den sportfeesten werd aan D.S O. alhier den 2en prijs toegekend voor de flinkste houding en beste marcheeren. De heer Vermeulen van D S.O. be haalde aldaar een 2e prijs met doel trappen. Het dochtertje van den heer A. R. alhier, had Zondagmiddag 't onge luk van een paard te vallen, waardoor het kind een beenbreuk bekwam. De boerderij van G N. aan de Steeg alhier, groot 8 HA 14a, bracht bij publieken verkoop de som van f 18 300 op. Eigenaars hiervan werden Jac. Jacobs en H. Weijs aldaar. Op het dezer dagen te Venlo gehouden examen van den Huishoud- cursus in naaien en knippen van de Modevakschool E N.S A.I Dslaagde uit Venray de dames Martha Hendriks, Anna Stiphout, Dina Claassens en Dora van Dijck Zij ontvingen hunne op leiding van Mej. C Voesten, gedipl. leerares te Venlo. Zonsverduistering. 29 Juni a 8. zullen we wederom een zonsverduistering beleven, die hier in Nederland wel niet totaal maar toch bijna totaal is. Het 6erste spoor van de verduistering moet hier zichtbaar zijn te 5 u. 45 m. [zomertijd, de grootste Dhase wordt be.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1