V. PYLS PUROL De blijde Inkomst KERMIS HEYDE. Komt allen dansen bij Handrie Janssen Prachtige JAZZ-BAND. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. mam. Behoudenis OOSTRUM. ïl^SSamümis slijtbfiffi MANUFACTUREN (t MmiGSTf MANUFACTUREN fl 10 pCt. KORTING op Dameshoeden en -Mantels. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der (H. Sacramentsprocessie) Plechtige Installatie Zeereerw. Heer J. Thielen, als Pastoor van Venray. Openluchtspelen te 0VERL00N. „JOZEF IN DOTHAN" De Kippenhouderij op het platteland mooie groote Tent geplaatst bij HERÜflKES NADS aan de Nachtegaal. H. JANSSEN. Provinciaal Nieuws ZATERDAG 18 "JUNI 1927 48e Jaargang. No. 25 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 l/i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - YENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ctper post 75 cent Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzondert, nummers 5 cent Oroote Straat 14. Telef. 10 Venray Ontvangen 't nieuwste in Damesstoffen, NaaistersfourniturenSchorten en Schortehont, Dames kousen, Heerensokken, enz. enz. Laat God vandaag zijn schoonste zon uithangen, niet te heet, maar zóó helder, dat ge de bladeren ziet ritselen in de toppen der hoogste populieren Want het is de blijde inkomst van zijn Zoon Jezus Chris tus, in al onze dorpen en steden. Gooit de gaten in het karrespoor toe en rijft den weg op, dat er geen stroopijl of papierken blijft liggen. Plant masten boomkens naast den steenweg, steekt er vaantjes en wim pels in en hangt cr kleurige kettingen tusschen. Zet een altaar van zoden en planken, zóó hoog als de onderste takken van de eikeboomen en steekt het van onder tot boven vol bloemen en kaarsen. Snijdt in uwen hof en op 't veld de geurigste bloemen en het prach tigste loof af en strooit ze over den weg, waar Hij komen moet. Hangt de vlag uit tegen uwen gevel en zet beelden en kaarsen en bloemen op uw vensterdorpels, dat uw huis er een feestelijk kapelleken uitziet. Gaat mee in de processie, voorop of achterop, speelf, dat de lucht er van dreunt, zingt, dat de boomen er van waaien, bidt dat de Engelen er jaloersch over worden. Of zit op uwe knieën op 'nen stoel buiten voor uw deur; of gaat zien naar de processie, dichtbij, knielt met uwe twee knieën in 't zand en zijt niet bang om uw broek of kleed vuil te maken, 't zal er wel afgaan. Want 't is de processie, de stoet, de blijde inkomst van Hem, den eenigen Groote en Goede, bij Wien wij eigenlijk niets zijn en voor Wien wij toch alles zijn. Die voor ons op de wereld kwam en stierf en Die verrezen voortleeft en bij ons op de wereld blijft. Daar onder dien draaghemel, in de handen van den Priester met zijn gulden gewaad, waar de misdienaars witten wierook rond zwieren, gaat Hij over de straat. Gij weet dat Hij daar is. Gij ziet Hem niet, maar Hij ziet u en beziet u. Hij beziet u, vóór Hem of achter Hem, zooals Hij zijn apostelen bezag bij den intocht in Jerusalem, toen zij met boomtakken in hun land Hem inhaalden. Hij beziet u op uwen stoet of naast den weg, zooals Hij Zacheus bezag, dat kort ventje, dat in eenen boom geklommen was en dien Hij er uit riep „Kom vlug naar bene den Zacheus, want ik wil in uw huis verblijven Hij beziet uw kinderen, die neven en voor u op hun kniekens zitten, zooals Hij de kinderkens bezag, die rond hun moeder bij de deur zaten en er naar toeging en hen streelde. Hij beziet uw zieken, door de open deur en de versierde vensters, zooals Hij de zieken bezag op hun bedden en Zijn handen op hun lijf legde en hen gezond maakte. Hij beziet de bloemen, die gij op straat strooidet, zooals Hij de veld bloemen bezag, die Zijn eigen Vader deed groeien en beschilderde. Hij beziet uw akkers en hoven, zooals Hij de velden bezag, die Zijn eigen Vader deed groeien en be schilderde. Hij beziet uw akkers en hoven, zooals hij de velden bezag, waar de zaaier over gegaan was en waar gerst en tarwe opschoten met zware aren. Hij beziet uw boomgaarden, zoo als Hij in zijn jongen tijd thuis den boomgaard van Joseph en Maria bezag en den grond om de boomen omspitte en ze bemestte om ze goed te doen dragen. Hij beziet u en alles wat van u is, om u goed te doen. Als de men- schen bij u komen, is het dikwijls maar om aan hun eigen goed te doen. Hij niet, Hij zint op u al leen. En toch is 't vandaag nog maar feest in 't klein. In den Hemel zal het in 't groot zijn. Daar zult gij met Hem in stoet opgaan, met vele, vele anderen, voor Hem en achter Hem, alle dagen, altijd maar door. Dan zal Hij u zien, net als vandaag, maar ook gij zult Hem bezien en Hem zien en geen oog meer van Hem afslaan, nooit. Daar zal het de groote, blijde inkomst zijn Th. v. T. van den Zondag 12 Juni 1927 is weer een gedenkwaardigen dag geweest in de geschiedenis van Venray's kerkelijk leven. De gewichtige plaats van Herder der zielen in onze gemeente, opengevallen door het overlijden van den onvergete- lijken Pastoor Greyraans, zaliger ge dachtenis, werd op dezen dag weder ingenomen, door den ijvervollen priester J Thielen, tot dusverre Pastoor te Moók. Des namiddags om half drie vereenig- den zich bij de Pastorie, waar een mooie eereboog was opgericht, het Parochiaal Kerkbestuur, net Kerkelijk Zangerskoor, Venray's Fanfarecorps en een groep lieve bruidjes, om Z Eerw. kerkwaarts te begeleiden, hetgeen hierna onder groote belangstelling der parochianen plaats had. Aan den ingang van het heiligdom werd de nieuwe Herder in gloedvolle woorden verwelkomd door den Weleerw Heer Kapelaan Dinckels, die Z.Eerw. daarbij op een versierd kussen de sleutels der kerk aan bood. Het ruime heiligdom was geheel met belangstellenden gevuld, toen na het aanheffen van den kerkeüjken lofzang, de eigenlijke plechtigheden der Insta! latie begonnen, waarbij het ceremonieel verricht werd door den HoogEerw. Heer Deken van Horst, geassisteerd door Pastoor Gerraets uit Oirlo en dn ZeerEerw, Pater Gardiaan der Fran ciscanen. Indrukwekkend was de geheele plech tigheid. Ook het woord, dat de Hoog Eerw. Heer Deken tot den nieuwen Herder en de Parochianen richtte, maar nog meer aangrijpend voor de geloovi gen was het oogenblik, toen de nieuwe Herder op den kansel verscheen, om zijne parochianen voor den eersten maal toe te spreken, waarbij hij de hoop uitsprak, de voetstappen van zijn voorganger te zullen drukken. De kerkelijke plechtigheid werd ver volgens besloten met een plechtig Lof, en »Te Deum", waarna de stoet, begeleid door de Fanfare, wederom naar de Pastorie trok, alwaar de Pastoor allen bedankte. Hierna werd gelegenheid gegeven om den nieuwen Herder zijn gelukwenschen aan te bieden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Opgevoerd wordt op 19 en 26 Juni. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Inzender uit Vortum. Gelieve ons uw volledig adres op te geven. Voor veertien dagen terug beantwoorden wij een vraag van u en naar aanleiding daarvan wenscht een onzer lezers met u in correspondentie te treden. De luizentyd is weer daar Wanneer de warme dagen komen, dan treedt het ongedierte in de hokken veel eerder en talrijker op, dan bij koud weer. Wij moeten zorgen, dat onze kippen daar geen last van krijgen. Want anders gaat de leg zienderoogen achteruit en vallen de kippen eerder in den rui ock. Dat de leg minder zal worden, is te begrijpen. Het ongedierte schuwt het licht, dus overdag houdt het zich schuil in scheuren, reten, spleten, noestgaten enz. enz. Doch zoo gauw is het niet avond geworden, of het gespuis der duisternis verlaat z'n schuilhoeken en valt op de kippenlichamen aan. Het geschiedt niet, alsof er een roofdier in het hoenderhok komt, tengevolge waarvan de kippen als helsche furiën door het hok heen vliegen, o, neen De luizen besluipen heel langzaam, ongezien d'r prooi en zijn met d'r arbeid reeds bezig, voor de kip het feitelijk merkt. Maar zij blijven den ganschen nacht stikum aan het mieren, waardoor de kippen als 't ware geen nachtrust hebben (vanwege de jeuking) en ten slotte aan bloed armoede gaan lijden. O, dat aanhoudend gekriemel kan lastiger zijn, dan nu en dan een prik. Een vlooi in 't bed is niet zoo erg als van die langzaammarcheerders De grootste plaag in het kippenhok is de bloedluis. De eigenlijke naam is vogelmijt. Waar houdt deze zich over dag het liefst schuil In scheuren en reten van het hok onder de zitslokken, speciaal daar, waar de zitstokken rusten of bevestigd zijn op dwarsbalken, wanden enz. Daarom is het zoo ge wenscht, de zitstokken op schraagjes te hebben, en anders zeker los in inkepingen. Sommigen bevelen ter bestrijding der luis wel z g. olie houders onder de zitstokken aan, doch de practijk wijst uit, dat ze alléén voldoen bij heel korte roesten. De mijl ziet rood van al het bloed, dat ze de kippen afgezogen heeft. Voorkoming van luis e.d. is gemak kelijker dan bestrijding, dat ondervinden we aanhoudend, ook met het oog op ziekten. Er zijn vele bestrijdingsmiddelen. Nu en dan de zitstokken, de legnesten, de wanden in het hok bespuiten met eene 3 pet. creoline of 2 pet. lysoloplossing of besmeren met carbolineum. Een ander goed bestrijdingsmiddel is »Rids". Dit woord is ontstaan door samenvoeging der eerste letters van de volgende vier woordsn »Radicaal In secten Dooden Straal." Wij gebruiken deze vloeistof reeds een paar jaar met groot succes en ook aan het fokstation te Horst is men over de uitwerking ten hoogste tevre den. Alle insecten en parasieten worden er mee gedood, en het kippenlichaam ondervindt er absoluut geen nadeelige gevolgen van. Aan de verschillende pakhuizen van de landbouwbonden of eiervereenigin- gen is tegenwoordig overal Rids ver krijgbaar en ook de meeste drogisten verkoopen het. De spuit, die men er bij koopt, is zeer gemakkelijk te han- teeren en zij is als 't ware onverslijt baar. Men bespuite er de zitstokken, de me8tvloeren, de legnesten, de wanden, zelfs den vloer mee. Voordat men de legnesten bewerkt, dient het hooi, stroo of schaafsel verwijderd te worden. Na de bespuiting kan men dit weer terug brengen of nieuw materiaal nemen. Zoo duur is dat niet. Wij raden niet aan, de legnesten zoo maar te bespuiten, terwijl er het stroo enz. met de nesteieren nog in liggen, want dan zouden de eieren, die de eerste dagen gelegd worden, er ook naar kunnen gaan rieken. En dat moeten we voorkomen. Wanneer de kippen bij ons op stok zitten, spuiten we om de maand er eens flink onder door. Wanneer een boer, die 100 kippen heeft, een Liter Rids van om en om de f 3,(aan de boerenbonden nog iets minder meen ik) koopt, heeft daar een jaar genoeg aan en dat geld krijgt hij ongemerkt, maar zeer zeker dubbel en dwars terug, door de meer eieren, die zijn kippen zullen leggen, omdat ze nimmer geplaagd worden door luis. op MAANDAG 20, DINSDAG 21 en WOENSDAG 22 JUNI in de Spiegelgladde vloer. Beleefd aanbevelend, Noodig is echter, dat men evenveel aandacht schenkt aan 't voorkomen als aan 't bestrijden der fijne rakkerde. VENRAY, 18 Juni 1927. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Venray waar schuwt tegen twee onbekende personen, die gewoonlijk te zamen zijn en in een automobiel de dorpen afreizen en vooral gestichten, kloosters en inrichtingen bezoeken, doch ook particulieren. De eene is vrij zwaar, de andere mager met spits gezicht. Zij zijn als heer gekleed. Beide of een van beide draagt gewoonlijk een zware donkere portefeuille mede. Onder allerhande valsche voorspiegelingen trachten ze binnen te dringen, hier voorgevende, dat zij inlichtingen moeten vragen namens den Provincialen Waterstaat, daar dal zij vanwege de Regeering inlichtingen moeten verstrekken aan de Burgemeesters, elders zeggen zij weder, dat zij komen namens de ver- eeniging van werkgevers, dan weer vanwege het bestuur der werkeloos heidsverzekering. Van dat alles is geen woord waar. Het slot is gewoonlijk, dat zij pro- beeren sigaren te verkoopen, waarmede men dan nog bedrogen wordt. zJj treden zeer brutaal op. In zijn eigen belang wordt eenieder aangeraden, met deze menschen niet in relatie te treden, van hen niet te koopen en de inlichtingen, die zij vragen, niet te verstrekken. Bij twijfel of men met bevoegde per sonen te doen heeft, waarschuwt men onmiddellijk de politie. Venray 13 Juni 1927. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO WAARSCHUWING. De Burgemeester van Venray waar schuwt bij herhaling tegen de prak tijken van Hendrikus van Duijnhoven, zich uitgevende voor zaakwaarnemer, geboren te Oploo, 22 Maart 1874, ge woonlijk vertoevende in volkslngemen- ten. Tegen van Duijnhoven, die in Noord Limburg en Oostelijk Noordbrabant tegen betaling requesten schrijft, is door de politie te Helmond proces verbaal opgemaakt wegens oplichting; deswege werd hij door de Rechtbank te Roermond veroordeeld tot eenige maanden gevangenisstraf. In den laalsten tijd reist hij meer speciaal de dorpen af en gaat langs de huizen, den bewoners aanbiedende voor hen verzoekschriften te schrijven, o.m. voor belastingzaken, militieaange legenheden, strafzaken enz. Waar van Duijnhoven nogal bespraakt is, en de gewoonte heeft voor te geven, geheel in strijd mat de waarheid, zeer bevriend te zijn met Ministers en andere hooge autoriteiten, laten vele minder ontwikkelden zich door hem overreden geld te geven voor het schrijven van requesten. Aangenomen mag worden, dat van Duijnhoven na het ontvangen van het geld niets meer van zich laat hooren, terwijl te vreezen is, dat requesten veelal niet worden ingezonden, of als ze ingezonden worden, als zijnde niet voor inwilliging vatbaar, vruchteloos zijn ingediend. Ook in deze gemeente is reeds iemand de dupe geworden van zijn praktijken. Hij vroeg en kreeg van deze tien gulden voor het maken eener noodzakelijke reis en onkosten en liet natuurlijk niets meer vrr» zich hooren. In Venray houdt hij Jnh gewoonlijk op Smakterweg 5 Men zij dus gewaarschuwd 1 Venray 13 Juni 1927. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. WATERLOSSINGEN. Nu de waterstand in de beken lasg is, worden de oevereigenaren in hun eigen belang dringend verzocht, de overtollige planten en struiken reeds thans zooveel mogelijk uii de beken te verwijderen. Venray 13 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd O VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne verga dering van 30 Maart 1927 zijn vastge steld de navolgende verordeningen A. Verordening op de heffing van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen bin nen de gemeente Venray. B. Verordening op de invordering van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen bin nen de gemeente Venray Zijnde de sub A. vermelde verorde- ning goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 4 Mei 1927, bij welk besluit de sub B vermelde verordening op de invordering is aangehaald En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 Juni 1927. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN. Onbestelbare brieven en briefkaarten, welke gedurende de eerste helft van Juni aan het Postkantoor alhier zijn terug ontvangen, van welke de af zenders onbekend zijn: Brieven binnenland 1. Schonbergen, in porcelein, Nijmegen. 2. Effectenhandel A H. de Haan, Rotterdam. Briefkaarten binnenland 3. Mienlje v. Pelt 4 Pyls, Geleenstr. 11, Hearlen. Het Bestuur van den alhier pas opgeiichten R K. Bouwvakaibsidere- bond zou Maandagavond met hel Hoofdbestuur van dien bond en de werkgevers hier ter plaatse eene con ferentie houden, waar alsdan de loon- kwestie zou behandeld worden. Hoewel alle werkgevers in deze bedrijven waren uitgenoodigd, schenen deze het niet noodig te achten hieraan gevolg te geven, daar slechts.... één werkgever was opgekomen. Moge een volgende maal de belang stelling grooter zijn. Morgen Zondag 19 Juni, om zes uur namiddag, zal de Fanfare »St. Catharina"' uit Leunen, op de kermis aan de Heide eene muziekuitvoering geven. Doos 30-60,Tube 80ct Bij ApoÜi.en Drogisten.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1