V. PYLS Uw laar Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JAtFQMft p MANUFACTUREN (I ïwwmiGsrr (MANUFACTUREN. '(YOODDEELlöST/) 10 pCt. KORTING op Dameshoeden en -Mantels. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Met drie tegelijk! Openluchtspelen te 0VERL00N. „JOZEF IN DOTHAN" De Kippenhouderij op het platteland Vergadering Stoom- zuivelfabriek „Venray" - ^.ATICKUAÖ II JUNI !9Z7 48a jaargang. no. Z4 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN 1 TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/t ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 een voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 een Ontvangen 't nieuwste in DamesstoffenNaaistersfourniturenSchorten en SchortebontDames- housenHeerensokken, enz. enz. Oroote Straat 14. Telef. 10 Venray 't StoDd laatst in een Fransche koerantwij zullen het eenvoudigweg vertellen. Ergens in een klein dorpje tusschen Seine en Loire lieten drie pas gehuwde jonge mannen hunne vrouwen in den steek.... Er was geen afspraak 1 Drie op één dag in dezelfde straat. Twee ervan hadden al een kindje, 't Kon hun niet schelen. En de jonge vrouwen zijn alle drie naar den rechter gegaan om hun beklag te doen en hun verdriet uit te snikken Maar wat kan een rechter daar veel aan doen 1 Nu zult ge zeggen dat gebeurt in Frankrijk; maar hier 1 Dan weet ge het niet. Na een paar maanden na de witte broodsweken al van elkaar, dat komt hier ook voor. En kon men achter de groote ramen en fluweelen gordijnen zien, dan zaagt ge de huwelijksband ook niet zoo vast Aan wie de schuld I Ge kunt nu dikke woorden gebruiken en zeggen de geest van den tijd, de moderne opvatting, de losse romans zeker, die dragen alle ertoe bij en zelfs veel. Maarde oorzaak zit elders. Bij man en vrouw, dat spreektwaar er twee ruzie hebben, hebben er twee ongelijk. Doch als ge onze hedendaagsche meisjes kent, zijt ge over deze drama's niet verwonderd I Hoort ge niet, nu en dan, van eene verloving, die afsprong, omdat bij nadere kennismaking het meisje zoo'n nest was en zoo tegenviel 1 De vrouwen hebben zich vrijgemaakt, vroeger ging een vrouw nooit in een restaurant zitten achter een bittertje of pot bier, was er geen behoorlijke ver keering zonder een bewaarengel, geen partij zonder oudere dames, geen tennis clubs met gemengd publiek. 't Was misschien wat stijf. Nu heeft het meisje geen beperking meer, het is vrij, jongensachtig in zijn houding en zijn haar, gemaakt in zijn spreken. Het is niet te verwonderen, dat een huwelijk met een modern meisje, na de wittebroodsweken tegenvalt. Opgevoerd wordt op 12, 16, 19 en 26 Juni. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Zitstokken. Vraag: Ik ben een nieuw kippen hok aan 't bouwen. Hoe ver zouden de zitstokken van elkaar af moeten en hoe breed. Hoeveel zitstokken? C. te O. Antwoord: De zitstokken behooren ten eerste op gelijke hoogte te komen. Dus niet trapsgewijze, zooals hier en daar nog wel eens voorkomt. De breedte der zitstokken, er var. boven op gezien, zij 6 c M., de dikte ongeveer 5 c.M Ze moeten niet wippe ren, als de kippen er op komen of gaan verzitten. De zitstokken legt men los in ondiepe inkepingen, opdat ze niet verschuiven, maar gemakkelijk kunnen opgenomen worden. Bij het reinigen is dal noodig. Volgens het systeem van den heer Janssen aan het fokstation te Horst komen ze op losse schraagjes. Wij vinden dat nog wel zoo goed, want in die inkepingen komt zoo licht onge dierte zitten. Zorg er vooral voor, dat ge de zit stokken flink glad maakt en dat er geen scheuren of spleten in zijo, want 't ongedierte kruipt daar juist in. De zitstokken dienen ongeveer 40 cM van elkaar af te komen (van hart tot hari) en de achterste 30 c M. van den wand af. Op iederen Meter zitstok kunnen pl.m. 8 lichte en 6 7 zware kippen roesten. Ik raad u aan bij de drukkerij »De Vlijt" te Arnhem, Koning straat 16 het «Handboek voor den Bedrijfspluimveehouder" te bestellen, het kost 85 cents, franco per post f 1. Dan krijgt u tegelijkertijd er gratis een werkleekening voor een kippenhok bij. Als u in 'i bezit hiervan zijt, hoeft u niets meer te vragen. Sterfte kuikens. Vraag: Ik heb dit jaar 2 keer kuikens (W.L.) gekregen en ze opgefokt met voer van den bond. Doch er zijn er nog al veel dood gegaan, den tweeden keer het meest. Zou het aan het voer liggen? C te O. Antwoord Het voer van je bond is goed, daar heeft het dus niet aan ge legen. Hei ligt veel vaker ergens anders aan. En dikwijls i3 het moeilijk de juiste oorzaak op te sporen, 't Kan aan de kunstmoeder liggen, aan het kuiken huisje, aan de verzorging, aan de af stamming, aan de ruimte in verband met het aantal kuikens, aan het weer, aan nog veel meer dingen. Het opfokken in grooten getale is heusch niet zoo gemakkelijk. Wie de ooel dan ook maar een heel klein beetje verwaarloost, die ondervindt direct de nadeelige gevolgen. Gisteren kwam iemand uit Lent bij me om eens bij hem te komen kijken, want hij had ruim 90 kuikens W.L., ongeveer 5 weken oud en nu waren er de laatste dagen verscheidene dood gegaan. Ze hadden vleeschmeel gehaald bij den Boerenbond te NijmegeD en dit vermengd onder oud brood, wat gerstemeel, tarwezemelen enz., kortom ze hadden zelf hun opfokvoer samen gesteld. Tot nog toe waren de kuikens flink gegroeid zonder eenigen tegenslag Maar nu was het mis. De zoon, die bij me kwam, had een builtje vleeschmeel bij zich en vroeg of het daar soms aan liggen kon. Ik wist het niet, doch ver moedde, dat de oorzaak een ander zijn zou. Ik ging daarom eens kijken 't is maar 10 minuten loopen van mij van daan. En wal zag ik? Om de kuikens wat meer bewegingsruimte te geven, hadden ze den uitloop vergroot, wat in 't algemeen natuurlijk zeer goed is. Flier hadden ze doodgewoon een stuk fijn gaas gespannen om een deel van den tuin, waar rhabarberstelen groeiden. De kuikens hadden daarvan gepikt, omdat er geen ander groenvoer was en 't gevolg Geweldige diarrhee I Rhabar ber werkt zeer laxeerend. Kippen en kuikens die los loopen en ander groenvoer genoeg kunnen vinden, zullen de rhabarber ongemoeid laten, doch wanneer ze niets vinden dan dit, dan gaan ze er aan. In lijd van nood eet men zelfs korstjes van pasteien, zegt het spreekwoord. De oorzaak was hier dus gauw ge vonden. Maar dit is lang niet altijd zoo gemakkelijk. Dat zelf mengen voor kuikens raad ik af. Hoe ligt kan het b.v. niet ge beuren, dat men te veel vleeschmeel er onder doet, of, zoo het niet te veel is, dat het te veel op hoopen blijft zitten. Het mengen is niet ieders werk, al lijkt dat nog zoo eenvoudig. W. Wyandottes. VraagEen neef van mij heeft W W. en zegt, dat deze minder eten dan W. L. Ze leggen goed en de eieren zijn ook voldoende groot Wel worden ze nog al eens broedsch. Dunkt u de W. W. even geschikt als de W. L Als ze minder eten, is dat een voor deel. C te O. AntwoordUw neef heeft een ervaring opgedaan, juist tegenoverge steld aan die van mij Ik heb ook W. W. en W. L maar bij mij eten de eerste per kip meer dan de laatste, dit weet ik wel. W. W. worden over 't algemeen te veel broedsch. Bij tijdige afzondering er. doelmatige behandeling is dat wel ganw over, maar we weten wel hoe dat op een boerderij gaat. Ook worden ze licht te vet. En ze zijn niet zoo vroeg aan de leg. Ik zou zeggen, blijf aan uwe W. L, deze kip pen zijn gemakkelijker te verzorgen zooals het behoort, dan W. W. Voor de boerderij vind ik de W. L. en de Barnevelders wel de meest ge schikte kippen. Straks misschien de Reds en de W. W. ook, maar dan moet er eerst nog wat meer werk van gemaakt worden (zwaarte der eieren, broedschheid). wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijfi met een weinig Purol 't voldoet iedereen DINSDAG 7 JUNI. De Voorzitter van den Raad van Commissarissen opent de vergadering met den Christelijken groet, roept alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, speciaal aan den Eere voorzitter, Bur gemeester Van de Loo, die steeds en overal blijk geeft de fabriek een warm hart toe te dragen. Spreker noemt het afgeloopen jaar 1926 gunstig voor de fabriek en betreurde het dat de heer Zuidema, Rijkszuivel consulent belet heeft deze vergadering bij te wonen, waar hij anders eene lezing zon hebben gehouden tot in voering eener controle der melk van iedere koe. Het Bestuur heeft gemeend, de 2 kwartjes voor het bijwonen der ver gadering te moeten uitreiken bij het einde der vergadering, en niet meer bij het begin, teneinde te voorkomen dat vele leden zich er alleen toe bepalen de 2 kwartjes te halen en dan weer weggaan Hij verzoekt den heer Stoot, de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd, waarna de heer Directeur, eene uiteenzetting geeft van de balans winst- en verliesrekening, waaraan wij ontleenen Er zijn dit jaar aangevoerd 7109J70 K.G. melk, aldus 752753 K G. meer als vorig jaar. Van den aanvoer zijn zoet verkocht 187940 L. of 193578 K G, tot boter is verwerkt 6915592 KG, waaruit zijn gekarnd 266593i/2 K G boter, zoodat ongeveer 26 KG. melk voor 1 K.G. boter zijn noodig geweest, vorig jaar 25 87 K.G. Het gemiddeld uitbetaald vetgehalte was ruim 3 25 pCt. De boter is verkocht als volgt Aan de Mijn te Maastricht 77750 K.G aan diverse leden en kooplieden 187410i/2 K G. De boter heeft totaal netto opgebracht f 523945 30, is gemiddeld ruim fl.96i/f per K G het vorig jaar f 2.23i/i Van 193578 K G. volle melk is ont vangen f 24 208.50, voor karnemelk f 5 265 22, voor ijs f 950.10, entreegelden f 139 en tusschenverkoop overschot f 33 52, totaal ontvangsten f 554541 64. Voor de melk is betaald f 487082 55, de exploitatie-kosten hebben bedragen totaal f 69000 09. Het totaal der ontvangsten bedraagt f 554541 64, uitgaven f 551883.01. Batig saldo f 2658,68, hetwelk is over gebracht naar het vernieuwingsfonds, hetwelk thans bedraagt f 22212 45. Op de Boerenleenbank is een tegoed van f 19705 42 en reserve f 3326.74, waarvan f 20000 voor een jaar zijn vastgelegd ter bekoming van een half pCt. meer rente. De heer Verkley merkt hierbij op dat 1926 zich kenmerkt door nog meer vooruitgang, wat betreft de melkaan- voer, maar ook door lagere boterprijs en lager vetgehalte der melk, dan in vroegere jaren. Er werden in 't afge loopen jaar 6 bestuursvergaderingen gehouden. 2 vergaderingen van com missarissen, waarvan 1 gecombineerd met het bestuur, terwijl aan M. Poels Schaeffers de aansluiting op het elec- trisch net werd opgedragen voor f421. Spr. wijst er op, dat 't vetgehalte in het algemeen teruggaat, en schrijft dit toe aan 't gebrek eener controlever- eer.iging, die de boeren op de hoogte houdt der productiviteit van 't vee. Hij leest een schrijven voor van den Rijks zuivelconsulent, Zuidema, die daarin de kosten van zulk een vereeniging uiteenzet en die ongeveer f 3,25 per koe zullen bedragen. Zeker geen hoog bedrag, als men nagaat, wat men zooal te weten komt. De voorzitter der vergadering zegt, dat in den malaisetijd de fokvereent ging in verdrukking is geraakt en. als gevolg daarvan, dat de boeren niet op de hoogte bleven van de opbrengst van hun vee en het vetgehalte niet kennen En dit is toch een eerste vereischle. Waar wij ons allen inspannen om onze landerijen zoo deskundig mogelijk te bewerken en te bemesten, moeten wij ook van onzen slal maken wat kan en er zooveel uithalen als er in zit. Hij typeert dit dan, door een slechte koe, die in 331 dagen 4433 kg melk met een vetgehalte van 3.04 en een boter- gehalte van 134,67 te stellen naast een goede koe, die in 312 dagen 5460 kg melk produceerde met een velgehalte van 4,38 en bo'ergehalte van 244,14. Hij raadt de vergadering daarom sterk aan, over te gaan tot oprichting van een melkcontrolevereeniging en zegt de medewerking van den heer Zuidema toe en spoorde allen aan zich voor 1 Juli as. bij den Directeur voor deel name op te geven. Hoe grooter deelname, hoe goedkoo per de controle per koe kan gevoerd worden. Men moet er wel op letten, dat buitenlandsche kooplieden steeds bij hun veeaankoop naar de melklijsten vragen, teneinde de kwaliteit te kennen De heer Asselberghs Scheide zegt, dat er thans veel geklaagd wordt, dat er aan melkkoeien niets ie verdienen ist maar dat is niet zoo, er wordt nog wel aan verdiend, als men er maar op let, dat men goede dieren heeft, maar niet van 't soort, dat den boer besteelt waar hij bijstaat. Hij zet dezulke buiten den stal. Een controlevereeni- ging is voor enkele jaren wel opge richt, toen het de boeren «vlotter" ging maar nu is zulk een vereeniging nog dringender noodzakelijk. En de kosten moeten de leden daarvan niet terug houden, die worden meer dan vergoed door de betere uitkomsten. De heer J. Poels meent, dat de Ven- raysche boeren altijd bij de pinken geweest zijn, maar durft dit te betwij felen, als zij nu niet tot oprichting van een controlevereeniging overgaan, wijl men voor f 3 dan welen kan, welke koeien goede productieve koeien zijn Ware hij voorzitter der fabriek geble ven, dan was spreker allar.g met een voorstel gekomen, om alle koeien van fabriekswege te controleeren, zooals dit reeds geschiedt in Lonneker bij En schedé De heer Steegs, Castenray, deelt mede, dat deze kwestie enkele dagen geleden in eene bijeenkomst te Casten ray is besproken en wordt controle in deze malaisetijd een dringender behoef te dan ooit. Zou er geen controle komen dan is hij bang veor de toekomst en zal de goede naam van Venray, die het op de tentoonstelling van 1925 zoo schitterend handhaafde, verloren gaan De voorzitter spoort allen nogmaals aan voor 1 Juli opgave van deelname te doen en steunt 't voorstel van den heer P. J. v Dijck, Ysselsteyn, dat men op de gehuchten deze zaak eens flink onderling behandelt. Wijl er geen tegencandidaten zijn gesteld, wordt de aftredende comrais saris Th v.d. Heuvel, Holthees en de aftredende bestuursleden A. Goemans, Overloon en P, J. Janssen, Ysselsteyn, bij acclamatie herbenoemd, wat een applaus aan de vergadering ontlokte. De voorzitter herinnert aan de slechte jaren, die Ysselsteyn heeft doorgemaakt, noemt de bewoners van Ysselsteyn onze broeders en wijst op 't voorbeeld door het gemeentebestuur gegeven, door steun bij het bouwen van kerk en rectorswoning. Het bestuur en de raad van com missarissen stelt daarom voor eene gift van f 1000 te schenken, als plicht van dankbaarheid tegenover God, die Zijn zegen zoo op de fabriek doet rusten. Spr. verzoekt de vergadering zulks nu uit te spreken en niet na afloop der vergadering te gaan mopperen. De leden zijn immers allen vrij voor hun meening uit te komen. De heer Gellings, Heide, merkt op, dat er in Venray vele menschen ver van een kerk wonen en zich per rijtuig of autobus op eigen kosten daarheen begeven, en als er nu voor 't gemak der bewoners van Ysselsteyn een kerk gebouwd wordt, moeten deze ook maar zslf de kerk in orde brengen. De voorzitter zegt, dat de oude boeren de nieuwe boeren moeten helpen. De heer Gellings zegt, dat bij de watersnood 1926 iedereen in de weer was te helpen, maar toen Ysselsteyn de eerste twee jaren uitdroogde, dacht daar niemand aan en gebeurde er niks De heer J. Poels gaat met Gellings accoord, maar vindt de vergelijking niet in alle opzichten opgaande en vreeBt er voor, dat de boeren "an Ys selsteyn voor hulp zouden bedankt hebben, maar zou er dan ook al wat verzuimd zijn, dan stelt spr. voor, dit nu goed te maken, door de gift van boeren aan boeren te doen. We weten immers allen, dat wanneer we in een nieuw huis trekken, dit nog lang niet klaar is. Er ontbreekt nog van alles en nog jaren en jaren zullen de bewo n«rs van Ysselsteyn in de gelegenheid zijn hun kerk daadwerkelijk te steunen Hij wijst er op, dat zoo Ysselsteyn niet gesticht was de pacht- en koopsommen van boerderijen nog beduidend hooger zouden geweest zijn in Venray en noemde deze gift eene daad van chris teiijke naastenliefde en een plicht van dankbaarheid jegens God, voor den goeden toestand der fabriek. Met algemeene stemmen besluit de vergadering tot de gift van f 1000 voor de kerk van Ysselsteyn o^er te gann. De heer J. Thijssen, Scheide, wijst op 'l groote kassaldo en zou dit liever onderling verdoelen, 't Is toch van de leden gekomen. De heer directeur zal bij de rondvraag den heer Thijssen antwoorden en deelt mede, dat er in 't afgeloopen jaar 20 nieuwe leden met 81 koeien zijn toe- gelreden, terwijl 4 leden met 9 koeien zijn afgeschreven. De voorzitter verzoekt den heer H. Peeters, Leunen, rond te gaan met de boekjes over 't opfokken van kalveren, geschreven door den heer Timmermans rijksveeteeltconsulent, welke 50 ct. kos ten. Hij spoort allen aan, dit boekje aan te schaffen en te breken met den ouden sleur, tot eigen voordeel. De directeur bespreekt nu de kwestie kassaldo f 20 000. De verdeeling volgens den heer Thijssen, is zeer moeilijk, wijl dit kapitaal in de bestaansjaren der fabriek geleidelijk gevormd is en vraagt aan de vergadering, is dit bedrag dan zoo groot? De verbouwing boven inde fabriek, waar ruimte te kort komt, de vernieuwing van het kapwerk, waarvan de planken door de rotheid doorbuigen zullen een groot deel dier som noodig maken. En zoo kan dit in orde komen, zonder dat de leden hiervoor iets bij betalen. De heer Thijssen meent, dat 20 mille zooveel is, en wijst op de eiervereeni- ging, waar men ook eens een groot saldo had eR men aan het verdeelen gi"g- De voorzitter merkt op, dat 't toch gewenscht is, eene reserve te hebben, voor mogelijke ongevallen en 't kap werk zal van de 20 mille een heel stuk vragen. De heer Thijssen zegt, dat het vorig jaar op de vergadering, de fabriek als de eerste in Limburg genoemd is. En nu moet hij hooren, dat de kap rot is en bijna invalt. Hij begrijpt daar niets van. Hij heeft ook geen reserve, maar zoo bij hem de kap invalt, zal er toch wel een nieuwe komen De Eere-Voorzitter, Burgemeester v d. Loo, het woord nemend, spreekt een gelukwensch uit voor Ysselsteyn, voor de groote steen die de vergadering bij droeg voor den bouw der kerk van Ysselsteyn en prijst het bestuur en leden der fabriek, die het voorbeeld der overheid opvolgen. Aan Gods zegen is alles gelegen en spreker is er van overtuigd, dat zulke werken van naastenliefde Gods zegen zullen doen nederdalen. Hij feliciteert de leden, eigenaren der fabriek, met het vooruitziend Bestuur, dat gezorgd heeft, uit reserve's de noodige verbete ringen, herstellingen en uitbreidingen te kunnen bestrijden. Met den wensch voor den groei en bloei der fabriek, spreekt hij de over tuiging uit, dat, zoo op een andere plaats in Venray weer een kerk zou gebouwd worden, de Stoomzuivelfabriek weer bereid zijn zal te helpen, als dit noodig is en het eraan zit. De heer Wismans deelt mede, dat kermis-Woensdag een fokdag voor vee en varkens zal gehouden worden op het sportterrein en verzoekt op de hiervoor gemelde vergaderingen op de gehuchten, ook deze zask te bepraten en van de vergaderingen vooraf kennis Ie geven aan het Bestuur der verkoop- vereeniging St. Antonius, dan zal een der bestuursleden gaarne die vergade ringen bijwonen, tot regeling van een en ander. De heer Directeur merkte op, dat plotseling warmte verschil op stal zeer nadeelig is voor het vetgehalte der melk en spoort allen aan, zich een thermometer voor den stal aan te schaffen, die aac de fabriek verkrijg baar zullen zijn. De heer Wilms, Voorzitter, wil den heer Thijssen opmerken, dat de onder vinding van jaren leert, dat reserve noodig is en wijst op de eensluidende verklaring der beide accountants, om trent den goeden slaat van zaken op de fabriek. De heer Pubben, Merselo, maakt zijn compliment aan Bestuur en leden en prijst den toestand, die bier veel beter dan in Gulpen is en dankt dit op de eerste plaats aan de fabriek. De heer Janssen merkt op, dat in Gulpen de toestand-' zoo slecht is bij gebrek aan aamenwerking en de fabrie-

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1