WRIGLI Tweed© Blad van WPBEL EN MAAS Al zenuwen ]ftynAmlis zmmM&ttm Oe eerste zaak QLOAXè- w •fouuudL PUROL Meer Gencttvan hetfiooken! 99 FBUILLBTON De Kippenhouderij op het platteland Ingekomen en vertrokken personen. 12e Eeuwfeest van St. Hubertus. Men neemt haast geen nieuwsblad in de hand, of men slaaf voor ongeluk ken en nog eens ongelukken. o Een motorrijder wordt gegrepen, neergeploft.... Een auto vliegt in brand wordt meegesleurd op onbewaaklen overweg door het stalen monster van een jak kerenden D trein e6n »bus" schuift achterwaarts, de remmen weigeren bus met inhoud glijdt hopeloos te water... En wie een greintje geloof bezit, een weinigje althans aan godsdienst nog doet, denkt met ontzetting ooit Zoo plots van de dolle sport... naar de Eeuwigheidspoort... Van de gladde asphallstraat... op één maal neergekwakt tegen aller »Eind- stalion"... Vanuit de zachte kussens eener luxe auto... neergesmakt... op het zondaars bankje vóór Gods rechterstoel Zeker, zeker God is liefde de Hemel mildheid en barmhartigheid berouw wischt uit... in één seconde... En toch 1... En toch L. Een mijnramp. Een plotselinge verschuiving kwam er, gevolgd door instortingenof verraderlijke gassen wisten zich op te hoopen, tot er op een gegeven moment een ontzettende knal, een verschrikke lijke ontploffing volgde. Meerdere personen verloren het leven tal van lijken werden boven gebracht. Vreeselijk 1 Zoo onverwachts te moeien sneven... Maar... onvoorbereid ware oneindig erger nog. Zalig wie trouwe kerkbezoeker was en herhaaldelijk aan de communiebank werd gezien die met vrouw en kinde ren in eigen familiekring het bidden niet vergat, en, zich teekenend met het kruis, dagelijks de donkere kolenkroch- ten inging. Zoele overgang dan van heel niet benijdenswaardig kolen hakker gepro moveerd tot hofjonker in een Hemelsch Rijk. Van harden zwoeger in een hard bestaan.... plots zwelgen in een roes van zalig geluk. o Tragische voetbalmatch I Plots zakte er iemand dood ineen Was het van »alteratie", omdat zijn ploeg verloor 't Doet er niet toe 1 De match ging niet door. Als Zwarte Piet op 't sportterrein komt, wil nie mand met hem spelen. Van zoo'n sup porter houdt men niet En toch.... I Feitelijk speelt hij zijn spelletje met iedereen.... en wint aldoor 1 Slechts één was er, die hem er onder kreeg; die begraven, uit het graf verrees, en den dood overwon En allen, die niet zuchten willen een eeuwigheid lang, onder de vreese- lijke victorie van dien alverwinner, den dood, vormen één massale sport ploeg met den Christus saam. N.L. kalmeeren en worden gesterkt door BuiSje 75ct Bij Apolh en Drogisten. 685-16 IN MIJNE NIEUWE BETREKKING. 13 Na deze bevelen gegeven te hebben liet ik ieder van hen naar zijn aange wezen post gaan. Welnu vroeg ik den griffier. De inzichtrijke man had mijn plan begrepen. Gij verwacht, dat Alfred en Louise Schmid elkander zullen ontmoeten en het morgen zullen ontkennen. Zoo is het, als zij schuldig zijn. Maar gij speelt, vergeef mij de uitdrukking, een gevaarlijk spel. Ik ben er niet bang voor, Alfred en het meisje weten niet, dat zij weder keerig verhoord zijn, er is hem a" aan gelegen dit te vernemen en wat zij gezegd hebben, beiden door hun geweten foltert, hebben een onweer staanbaar verlangen elkander te spreken en verdere afspraak te maken, het is dus met zekerheid te verwachten, dat zij elkander niet alleen zullen opzoeken, maar dat zij, in het gevoel hunner schuld en om hunne opgaven niet te logenstraffen, heimelijk ontmoeten, dit maakt hen reeds verdacht, terwijl zij, door hunne in vrijheidstelling zeker geworden, op alle voorvallen niet be dacht zullen zijn, geene nauwkeurige afspraak zullen maken en zich morgen Doos30*60,Tube 80ct.Bij Apoth.en Droqisten 688-12 door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Havergort. Vr8ag 1. Gsarne vernam ik van in Peel en Maas of havergort een goed hardvoer voor kuikens is. Ze zijn nu 5 weken oud en loop9n los Ik geef nog opfokvoer, vermengd met wat ochtendvoer en bovendien havergort Iemand, die Zondag bij me was, meend», dat havergort niet in aanmerking kon komen voor kuikenvoer. Tol nog toe doen mijn kuikens het goed. J. te V. Antwoord Haver, havermout,haver gort, het is allemaal goed voer, wan neer de kwaliteit maar in orde is. In Engeland wordt dit alles veel gevoerd Men mag echter wel goed toezien of de kwaliteit wel naar behooren is, want komt veel minderwaardig go6d in den handel, vooral van haver. Haver meel leent zich uitstekend voor onder deel in het opfokvoer, en havergort is eveneens voor kuikens een best voer, doch havergort alleen is te eenzijdig. Nu loopen uw kuikens los, en vullen dus uit zich zelf wel aan, doch als ik was, gaf ik er toch nog een fijnkor relig zaad naast, b v. wat rijst. Welke zyn de haantjes? Vraag 2. lk heb ook W. W. kui kens, nu 2 maanden oud (geboren einde Maart). Die loopen ook los, bij goed weer, doch niet onder de jonge van 5 weken. Opfokvoer krijgen ze nu niet meer. Ze zijn goed gegroeid. Ik kan echter de haantjes zoo slecht er tusschen uit kennen. Welk is het beste ken merk? Ze zijn allemaal goed in de veeren gekomen, behalve 2. Dat zijn wel hanen, dat kan ik aan den kop zien. J. te V. Antwoord Het is voor iemand, die geen goeden kijk op kuikens heeft, verbazend lastig om bij W. W. de haantjes met zekerheid er uit te halen. Ik heb zelf altijd W. W. gefokt, en nog, en mijn ondervinding is, dat de kinlelletjes en ook de kammen nog de veiligste onderkenningsteekens zijn. De haantjes krijgen grootere en vooral donkerder kinlelletjes, ook de kam metjes teekenen zich beter, wat de kleur betreft. De meeste haantjes zijn ook stugger dan de hennetjes. Kunt u er niet eens iemand bijhalen, die reeds vaker W. W. gefokt heeft Kan ik groote eieren verwachten Vraag 3. De W. W. kuikens heb ik einde Maart als eendaagskuikens laten komen van mejuffrouw.... te... Is dat een goed adres Zouden ze nog al zware eieren leggen Men maakt mij daaromtrent bang. Kleine eieren bren gen zoo weinig op J. te V. Antwoord Het adres, dat u opgeeft, slaat wel gunstig bekend, naar de leg wedstrijden te oordeelen. Da W. W. zijn ijverige legsters. Het groote nadeel bleek vroeger gelegen in de kleinheid der eieren. De ondervinding heeft den laatsten tijd echter geleerd, dat deze fout ont staan is door gebrek aan teeltkeuze in de goede richting. Enkele fokkers, die zich speciaal op de verbetering van de eiergrootte van op hooge productie gefokte Wyandottes hebben toegelegd, hebben zeer bevredi gende resultaten verkregen. Mijn W W. leggen eieren, die gemiddeld 60 gram zwaar zijn. In Nijmegen ken ik iemand, die er eieren van raapt, die zelfs 65 gram wegen. Het is een kwestie van doorgefokten stam. Een ander bezwaar der Wyandottes verder, dat ze als overjarige dieren na de rui dikwijls zoo erg vet worden t Is dan oppassen met ze. De kuikens zijn sterk De hennen zijn over het algemeen minder broedsch, dan die der andere zware rassen, en haar broedschheid laat zich gemakkelijk breken. Ik mag W. W. wel. Een zegen voor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou her krijgen, behóórt Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal angstige nierlijders bracht. Hel 25-jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de mensch heid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Begin nog heden met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid erdoor verbetert 1- Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn uw ledematen en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornis sen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, waterzuchtige zwellin gen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nier werking niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom de aange taste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoorlijk gezuiverd en verrijkt wordt en het «geheele gestel bevrijd wordt van schadelijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de vervaardiging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schade lijke beslanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 4Q zullen tegenspreken. Uwe handelingen blijven even wel gevaarlijk en zijn in strijd met de beginselen van het strafrecht, meende de griffier. Hierin had de man geen ongelijk, ik had de verdachte personen in hechtenis moeten houden, opdat zij zich niet door de vlucht konden redden of door onder linge afspraak de waarheid verduisteren en het onderzoek verijdelen konden. Met den klokslag van zeven ure, waren den volgenden morgen de dienaren bij mij en ik had mij niet vergist, ik had niet buiten den waard Alfred was van het gerecht recht naar huis gegaan, de verhooren hadden tot middernacht geduurd, hij had zijne nicht en het dienstmeisje nog wakende gevonden en hen bevolen naar bed te gaan, wat hij ook wilde doen, een der wachten had dit aan de raam der benedenkamer afgeluisterd De twee meisjes waren,in eene kamer gegaan, Alfred had toen de huisdeur gesloten, was onmiddellijk daarna voor de raam der kamer gekomen, had die geopend en in de straat gekeken, toen hij niets zag of hoorde, sloot hij ze weder en blaasde het licht uit. Eenige minuten later had hij het raam ten tweede male, maar zeer zachtjes ge opend, even zacht was hij er door geklommen, en was met snelle, bijna onhoorbare schreden, dicht langs de huizen door de straat gegaan, in de richting van het huis van familie Schmid. De bode, die hem tot dusverre in het lagsmdia MsddgsMagea. V Vw Van 20 tot 27 Mei INGEKOMEN P. v. d. Venn dienstbode, Eindstraat van Bergen (L.) M. P. A. Weymans dienstknecht, Smakterweg 7 van Maashees. M. H. Linders dienstbode, Castenray G 39 van Broekhuizen. E. G. Hendrikx, winke bediende, Grootestraat 9 van Weert. A. M. H. Linders, dienstbode, Oirlo E 32 van Horst. M. H. Beckers, dienstknecht, Ooslrum G 73 van Vierlingsbeek. G. v. Mill, dienstknecht, Oirlo E 46 van Maashees. P. P. Kranenbroek, dienstbode, Hen- seniusstraat 16 van Sambeek. H. M. H. Loonen, dienstbode, Heide L. 58 van Maashees. M. F. Bexkens, dienstknecht, Merselo M 89 van Meerlo. Th. J. J. Derix, dienstknecht, Leunen K 15 van Horst. G. H. Claassens, dienstbode, Merselo M 54 van Arcen. A. H. Lomme, dienstbode, Patersslraat 19 van Bergen. G. G. Tisse, dienstbode, Groote Markt van Bergen. H. J. de Waal, z.b. Overloonscheweg van Venlo. G. J. Hendrix, molenaar, Oirlo F. 6a van Meerlo. H. M. J. Volleberg, dienstknecht, Oirlo F 21 van Wanssum. G. M. Martens, dienstknecht, Merselo M 90 van Bergen. H J. van Leendert, dienstbode, Oirlo E 63 van Wanssum. P. M. Cox, dienstbode, E 74 van Wanssum M. J. van Osch, dienstbode L 58 van \1 aashees J. C. Daniels, dienstbode, K 87 van Bergen. G. Hegger, dienstknecht N 2 van Grubbenvorst. M. M M. Brakels, dienstbode, B 8 van Vierlingsbeek. VERTROKKEN P. G. A. Gommans, verpleger, naar Broekhuizen, Dorpstraat. M. Rutten, smid, naar Walbeek. L Rutten, smid, naar Walbeek. G. H. Gooren, dienstknecht, naar Maashees Overloon. oog had gehouden, had ten tweede, die de achterzijde van het huis bewaakte, gewaarschuwd, beiden waren langs verschillende wegen, dezelfde richting naar het huis der Schmid's gegaan waarbij de eerste Alfred van verre volgde. Het huis der familie Schmid lag aan de stadswal, aan het einde van eene met enkele, verstrooid staande huizen, bebouwde straat, het lag eenzaam, aan alle kanten toegankelijk. In dit huis had reeds bij de aan komst der daarheen gezonden wachter, eene geheimvolle onrust geheerscht de blinden waren dicht gesloten, maar de huisdeur was dikwijls heel zachtjes geopend en op den drempel was eene vrouw verschenen, die ook eenige schreden op straat was gekomen, alsof zij naar iemand uitkeek. Weldra had de schoorsteen gerookt en uit het huis had zich de geur van gebak en gebraad verspreid, er werd dus iemand ver wacht, die eindelijk ook verscheen, de vrouw stond weder in de deur, het was Louise Schmid, de aangekomene was de vleeschhouwer Alfred. Komt gij toch riep het meisje. Zij riep dit met luider stem, huizen waren er in de nabijheid niet en menschen vermoedde zij er ook niet. Komt gij toch? Zij hebben u dus vrij moeten laten Nu zijt gij vrouw Alfred, was het antwoord van den vleeschhouwer. Zij drukten elkaar de hand, toen vroeg zij Wat hebben zij u gezegd Wat zouden zij mij zeggen, ik Hebt U last van een droge keel als U veel gerookt hebt? Koop dan eens een pakje WRIGLEY's P.K.-Kauwbonbons en let eens op hoe heerlijk die Uw mond en keel verfrisschen. „Een P.K.-tje na elk sigaartje" knapt U heelemaal op en doet het rooken beter smaken. Als U aan sport doet, kunt ge P.K.-Kauwbonbons in geen geval missen. Zij voorkomen dorst en verdrijven vermoeidheidbovendien zijn ze goed voor gebit en maag. Geef ze ook aan Uw kinderen! Zij houden hun gebit in orde, verbeteren den eetlust en zijn de goedkoopste en beste versnapering. Ergens in de Ardennen, begraven tusschen eeuwenoude wouden, iigt een klein stil stadje: Saint Hubert. Telken jare onder de Pinksterdagen, wordt het voor een oogenblik aan de vergetelheid ontrukt door de bedevaar ten, die er dan heentrekken lot St. Hubertus, der. Heiligen Patroon der Ardennen' Dan leeft het stadje even op en wordt het uit zijn slaap gewekt door het gebed der duizenden, die op getrokken zijn ter vereering van den grooten Heilige. Als de pelgrims zijn vertrokken duikt Saint Hubert weer onder in zijn ver geten eentonig beslaan. ben immers onschuldig. Van ons hadden zij niets verno men. Dat wist ik wel. Mijne moeder was echter bang, maar ik bleef er bij, dat ze u van nacht los zouden laten en dat gij bij mij zoudt komen. Laat ons nu in huis gaan. Zij gingen op het huis aan, onder het voortgaan moet den man iets aan het meisje gegeven hebben. Wat is hat? vroeg het meisje. Ik heb twee flesschen wijn mee gebracht. Zij ginger. in huis en sloten de deur achter zich, wat binnen gebeurd was, hadden de dienaars niet kunnen waar- slechts een keer hadden zij het klinken van glazen te hooren. Alfred was tot drie uur des morgens in het huis gebleven, toen hij zich verwijderde, had het meisje hem tot midden op de straat vergezeld waar zij met een warmen handdruk afscheid hadden genomen. Dit waren de berichten der dienaars *.,j verschaften mij eene groote vol doening. Mijne wijze van handelen had zich, al was zij ook buiten den regel, de gewoonte en de voorschriften van het strafrecht, als eene juiste en doel matige bewezen. Ik had nu eensklaps gronden voor het onderzoek, een licht in de duister nis der misdaad gekregen, die ik langs den gewonen, voorgeschreven weg slechts na langen tijd verkregen zou hebben. Ik zond de vier dienaars dadelijk terug, met bevel den vleeschhouwer Dit jaar echter maakte het zich klaar om op schitterende wijze het 12de eeuwfeest te vieren van zijn Heiligen Patroon, dien wij als Bisschop van Maastricht ook onder onze Limburg- sche Heiligen mogen rekenen. Hier immers plaatst de legende het décor van zijn bekeering; hier is ook de plaats, waar volgens een andere legende, een beschreven blad voor de voeten viel van Pepijn van Herstal's gemalin, en te kennen gaf, dat God die plaats verkozen had om aan velen de gelegenheid te geven hun zaligheid te verwerven. Men bouwde er een abdij, en hier zou St. Hubertus zeven jaar lang geleefd hebben, voordat hij lot bisschop van Maastricht geroepen werd. De geschiedenis zelf is echter won derlijk genoeg, zoodat men afstand kan doen van de legende want al heeft St. Hubertus misschien niet geleefd op de plaats, die zijn naam draagt, en waar zijn lichaam in lateren tijd is heengebracht, toch is het zeker, dat hij met volle recht den titelapostel der Ardennen draagt, en al heeft God ook niet op directe wijze in de stichting der abdij ingegrepen, dan bewijzen toch de vele wonderbare genezingen, dat Hij deze plaats verkozen heeft om zijn gaven op meer tastbare wijze uit te deelen. Wanneer men begonnen is St Huber tus aan te roepen tegen hondsdolheid en razernij, kan niet met zekerheid gezegd worden, maar waarschijnlijk is hel een gevolg van de wonderen, die hij tijdens zijn leven verricht heeft. Doch onmiddellijk na de overbren ging van zijn lichaam naar de abdij i Saint Hubert, is de bedevaart naar het graf van den Apostel der Ardennen een der beroemdste ter wereld gewor den. Van heinde en ver, vooral uit Hol land, Duitschland en Frankrijk, stroom den elk jaar duizenden pelgrims samen. Alfred, de echtgenooten Schmid en hunne dochter Louise in hechtenis te nemen en in de gevangenis van het inquisitoriaat over te brengen. Alfred mocht niets van de gevangenneming der Schmid's en deze niets van die van Alfred vernemenverder verbood ik hen, over het meegedeelde met iemand te spreken. Nadat deze bevelen snel waren uil- gevoerd, begon ik opnieuw het verhoor. Ik liet Alfred het eerst voor komen, hij loonde geen angst of ongerustheid. Wanneer hebt gij Louise Schmid voor hel laatst gezien begon ik. Dat weet ik niet precies, hei kan veertien dagen of drie weken geleden zijn. Waar Op de straat. Waar waart gij in den afgeloopen nacht In mijn huis. Den geheelen nacht? Ja. Zijt gij in het geheel niet uit ge weest Hij bedacht zich, zijne blikken ver rieden eenige onrust, maar na een korte poos antwoordde hij driest: Neen. Cipier, breng den man naar de gevangenis terug. Nu werd hij zeer onrustig, die ijzige kortheid drukte hem als een last, die hem den adem benam. Hij bleef staan en zag mij vragend aan, alsof mijn zwijgen zijn vonnis bevatte en hij dit van mij wilde hooren, dan nog langer in het onzekere te verkeeren.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 5