Jl A. de Hi Sprutol HBMP5 HensBniusp Phoenix Sproeten komen vroeg in ITïs Belastingen. G. Muskens Bussen prima Lak- en |s JOS. CUSTERS, Schild# «S W A N V ulpei .gekomen en vertrokken personen. Uit de Landbouwschool. Een Braziliaansche koe. Gemengde Berichten. Marktberichten, Voetbalsport. Duivensport. A. Derks, Kruisstraat 16 De icEk Al N A£ Luxe-aibu izii Wij ha e ier Alle soorten oude belegen VOORDEEL1GE PRIJZln Huishoud-, Poets-en Drogisterti Glas en Porcelein, Verfwaren, Behangselpapiei Firma van den Munckhof Van 13 tot 20 Mei. INGEKOMEN: Ch. A M. Walbeek, verpleegster, St. Annalaan 5, van Rotterdam. P. G. A. Gornmans, verpleger, Stations weg 14, van Waussum. W. Kwan, dienstknecht, Stationsweg 14, van Ottersum. P. J. Bouten, verpleger, Stationsweg 14, van Maashees. J. G. A. Cremers, verpleger, Stations weg 14, van Meerlo. J. H. Droesen, religieuse, Eindstr. 10, van Renkum. A. Stemmer, religieuse, Overloonsche weg 2, van Maasbree. J. E. M. v. d. Kamp, ordebroeder, Leunscheweg 2a, van Wychen. W. M Jacobs, dienstbode, Merselo, N 14 van Sambeek. A. Thijssen, dienstknecht, L 59, van Sevenum. Ch, Spee, dienstknecht, Grootestraat 24a, van Vierlingsbeek. H. M. H. Janssen, dienstkn., Merselo M 112, van Meerlo. J. A. Lensen, dienstknecht, Eindstr. 10, van Maashees. M. H. J. Veggelers, dienstbode, Hof straat 5, van Heel. J. M. Wynen, dienstbode, Grootestraat 28, van Bergen (L W. P. Drissen, dienstbode, B 28, van Vierlingsbeek. VERTROKKEN L. Lommen, diensLbode, naar Arcen- Velden. P. J. Klaassens en gezin, landbouwer naar Maashees, J. H. Thomassen, koopman, naar Meyel. J. G Franssen, dienstknecht, naar Maashees G. J. W. Messemaeckers, bakker, naar Tegelen, Korkstr. M. H. Kuypers, dienstbode, naar MeerloB litters wijk G. Janssen, dienstknecht, naar Vier lingsbeek. F. H. Spreeuwenberg, dienstbode, naar Horst, G 97. J. C. Nabben, dienstbode, n Meerlo M. J. G. Kessels, dienstknecht, naar Meerlo. M. Rutfen, vérpleger, naar Gennep, Maasstr 875 W. J. P. Litjens, dienstbode, naar Horst, America. J. M F A. Wijnhoven, naar Grub benvorst, Pensionsat. J Th Cuypers, z b naar Horst. J. M Schwachofer dienstbode, naar H rst. A C. M. van Cuyk, dienstbode, naar MaasheesO ver loon. Th. M. Hermkens, dienstbode, naar Meerlo. R. Rongen en gezin, landbouwer, naar Helmond M. A. J. Goumans, dienstbode, na-a Wanssum R. Arts en gezin, landbouwer, naar Deurne, Langstraat J. A v d. Boogaard, dienstbode, naar Deurne, Langstraat. A. M. P Smits, dienstbode, naar Venlo, Moerdijkstr. 19. J. H. Jarobs, dienstbode, naar Maas hees, B 72. Th. J. de Bruyni, dienstknecht, naar Sevenum, Overloon. M. W. Beckers, dienstknecht, naar MaasheesOverloon. G. W. A. M. Verstralen, z.bnaar Rotterdam. P. Verstraaten en gezin, chauffeur, naar MaasheesOverloon A 25. E. P. L. M. Vollenberg, dienstbode, naar Wanssum. G. M Klabbers, dienstbode, naar Bergen, Well. W. Mattes, electricien, naar Duisburg. M. M. v. Dijck, dienstbode, naar MaasheesOverloon. G. J J. Smulders, z.b., naar Nijmegen Platenmakersstraat. Onder groote belangstelling had Donderdag 12 Mei het eindexamen plaats van de leerlingen van de hoogste klas. Ongeveer half twee opende 't hoofd der school, de heer Wijnhoven, de plechtigheid met gebed, heette allen welkom, in 't bijzonder Dr. Droesen, de medeleeraren de eerwaarde heeren geestelijken, schoolbestuur, vertegen woordigers der boerenbonden, ouders der leerlingen, oud-leerlingen en allen die door hun tegenwoordigheid blijk gaven van belangstelling. Hij herinnerde aan den pas overleden Pastoor Greymans, adviseur der school die steeds op z'n aangename wijze de lessen wist te geven, wees op de vele groote verdiensten aan de school be wezen en spoorde de leerlingen aan hem in hunne gebeden te gedenken. Thans begon hij de leerlingen te ondervragen, van links naar rechts en door elkaar, doch op een dergelijke wijze, dat niemand schrik had op een anders zoo spannend oogenblik. Toen men ongeveer de helft der leerlingen ondervraagd had werd er even een half uurtje rust gegeven. De leerlingen kregen ieder een sigaar, terwijl eraan de autoriteiten en verdere belangstel lenden in de vergaderzaal een kleine verversching wprd aangeboden. Veel schriftelijk werk lag ook daa ter inzage, (werkelijk een prachtige pauze) Met een vroolijke inzet ging men toen weer verder met examineeren Het was een zeldzaamheid als een leerling niet wist te antwoorden. Hel scheen een goed afgerichte klas te zijn Er werd gevraagd over Kennis van-den grond, Bemestingsleer, Veeteelt, Vee voeding, Scheikunde, Fok- en verer vingstheorie, Plantenteelt, Pluimvee- houderij, enz. enz. enz., te veel om op te noemen. Te ongeveer 5 uur eindigde men, waarna door verschillende heere" gesproken werd. De plaatsvervangende pastoor sprak over de hoogste kennis en wetenschap van iederen katholieken boer, de kennis van den Heiligen Godsdienst, spoorde de leerlingen aan te zijn en te blijven echte katholieke brave boeren. Dan gaf de voorzitter, de Heer Jan Poels bet woord aan Dr. Droesen, onze jonge Dokter, die op geestige wijze de leerlingen toesprak. Hij hield de leer lingen voor, de schoonheid van den boerenarbeid, te werken cp den akker, de kennis in praktijk te brengen. Hij bad gehoord, aldus spreker, dat ook hier in die vier jaar 't verstand aan 't werken was gezet, spreker sprak over de aangename wijze waarop 't hoofd der school met de jongens omging, spoorde allen aan om lid te worden van de Jonge Boerenvereenigingen en van de vereeniging der Oud-leerlingen der school, wenschlte alle leerlingen geluk met hun diploma en eindigde met den wensch, ®dat Venray in zijn wijde om geving moge blijven de »Parel der Peel" 1 Daverend aplaus. De Voorzitter, de Heer Jan Poels voerde alsdan 't woord. Hij betreurde het vroege heengaan van Pastoor Greymans en huldigde hem. De jongens S zeide hij, zullen hun geestelijken leider in hunne gebeden gedenken. Dan sprak hij in 't Venraysch tot Dr. Droesen, den eersten Katholieken Dokter in de landbouw. Hij was er trots op, dat onze eerste Katholieken dokter »enne Peëlhaas was" (geboren in 't land der Peel) die ook de belangen der Peel met voorliefde zal behartigen en wenschte hem alle succes toe. Ook de leerlingen wenschte hij geluk met hun diploma en dat zij, hetgeen ze geleerd hadden, in de praktijk zouden toepassen. Dat zij steeds met hun ouders moesten overleggen en dat al 't geen wat ze hier geleerd hadden aan hun ouders te danken hadden. Spreker meende dat deze klss de anderen overtrof en dat het steeds cresendo moge doorgaan Dan dankte hij den heer Wijnhoven, die met groote meerderheid benoemd was tot hoofd dezer school en het is gebleken, dat ze een goede keus gedaan hebben. Een kort woord sprak daarna de Voorzitter der oud leerlingen, die allen dankte voor de medewerking die ze ondervonden en hij hoopte dat allen zich zouden aansluiten bij deze nuttige bond, waar de meest belangrijke aclueele kwesties op 't gebied van landbouw worden besproken en als zoodanig een voortzetting is van het landbouwonderwijs Daarna sloot Jan Poels de plechtigheid met den gewonen groet. Zoo wordt het eindexamen in de St. Marlinus Landbouwschool gehouden in allen ernst, stijve deftigheid die anders hij zoo'n gelegenheid niet vreemd is, wordt vermeden. In blijde stemming voor leerlingen en belangstellenden brachten de leerlingen verslag uit van hetgeen de heer Wijnhoven hun in die vier jaar heeft bijgebracht. Gelukkige keuze heeft 't schoolbe stuur gedaan, toen 't den heer Wijn hoven als hoofd der school benoemde De boeren zijn er blij mee Aangesteld om de boerenjeugd, van wijd om Venray, te onderwijzen, tot eenmaal kundige boeren, degelijke vereenigingsmenschen, tot steunpilaren van de boerenstand. Moge vele ouders het groote nut en de groote invloed die van de landbouw school uitgaat begrijpen en waardeeren en de jongens daarheen te sturen tot hun eigen welzijn en tot verheffing van den boerenstand in 't algemeen. P. aanneemt. Meestal lUKt ait eenter mei. Maar de Braziliaan weet er wel raad op, hij vilt het kalf, gooit de gevilde huid over een ander kalf en brengt het zoo bij de koe. Deze likt de huid van haar kind en vindt het goed en geeft melk 1 Zelfs gebeurt het, dat men de huid van 't kalf op een stoel vlak bij de koe zet, waarmee het dier genoegen neemt. De moederliefde schijnt dus bij een koe voor 3kwart in de reukorga nen te zitten. In alle andere gevallen geeft de koe 'aldaar geen melk, maar houdt door een koeiengeheimpje al dat heerlijke vocht verborgen. De boerenknecht kan melken of trek ken zoolang hij wil, er komt geen melk 1 4o Dient de Braziliaansche koe ook als levende melkwagen. De boer trekt met koe en kalf langs de huizen (op de kleinere plaatsen) het meisje ver schijnt met een kannetje, de boer melkt dit vol, het meisje betaalt en hij trekt verder totdat de koe totaal leeggemol- kon is Ziehier de voornaamste verschillen tusschen een Hollandsche en een Bra ziliaansche koe. Ze zijn daar ook iets schraler en kleiner van bouw. De laatste jaren heeft men meermalen ge tracht, het ras te verbeteren. Veel Hol- landsch vee is ingevoerd, wat in het buitenland een zeer goeden naam heeft, kruisingen geprobeerd enz. In 't begin gaat het goed, doch spoedig vervallen ze, vanwege gebrek aan goed weiland in dezelfde gebreken. Wat meer succes heeft men de laat ste jaren gehad met een ander ras, uit Engelsch-Indië ingevoerd, het zooge naamde »Zebra ras". Een prachtbeest, slank gebouwd, de kop omhoog, ooren en hoorns in den vorm van een sikkel opwaarts. Het is grooter dan Hollandsch vee. Vooral de echte ras stier van dit soort is een lust om 'e zien. Waardig als een koning, fier als een sultan, beweegt hij zich hoog boven alle mede gezellinnen uitstekend tusschen de koeien. (In Brazilië laat men de stieren altijd los tusschen de koeien loopen.) Wie eens een schoon Zebra-exemplaar wil zien, moet maar eens gaan kijken in »Artis" te Amsterdam, afdeeling koeien 1 B.B. Behalve de kermiskoeien (die men ook in Brazilië aantreft) met twee koppen, vijf poolen en anderhalve staart, heeft elke Braziliaansche koe, evenals de Hollandsche, vier pooten, één kop en één staart en tusschen kop en staart een romp. Maar niettegenstaande deze frappante uitwendige gelijkenis ver schilt een Braziliaansche koe in menig opzicht met 6en Hollandsche koe. Misschien vindt een koeienliefhebber het niet onaardig dit verschil eens te hooren. Een Braziliaansche koe geeft le. maar één keer melk per dag om de eenvoudige reden, dat zij niet mee melk heeft 2e. Geeft zij veel minder melk dan een Hollandsche koe. Die, welke 5 6 liter melk per dag geeft is al, een goede koe, welke 10 liter geeft is al een heele goede en die, welke 12 liter en meer geeft is al een heel buitenge wone koel Als men echter weet dat daar in Brazilië elk jaar de zon ge durende 7 a 8 maanden met een hitte van over de 100 graden slaat te bran den op velden en weiden, dikwijls zonder een droppel regen in al dien tijd, dan zal het geen enkele boer ver wonderen, dat de koeien daar zoo weinig melk geven. De vette Hollandsche weiden zijn daar onbekend en de boeren zijn al blij, als hun dieren Jevend door de droge tijd heenkomen. 3o. Laat een Braziliaansche koe zich nooit melken, zonder dat het kalf er hij is. Dit mag eerst even proeven wordt er dan vanaf getrokken en aan de voorpooten van moeder koe gebon den, mag het toekijken bij het melken. Een ware kwelling voor zoo'n slum perig kalf. Gaat het kalf per ongeluk dood, dan probeert men of de koe een ander kalf gaan over tië unmmbnjtu ruimte, waarin hij zich bewoog. Hij zag zijn weg slechts door een periscoop. Hij had geen makker naast zich om hem aan te moedigen, als hij den moed zou gaan verliezen. De berichten uit New-York meldden, dat alle harten beefden, toen men hem zich zag opsluiten in datgene, wat hij, zijn doodenkamer noemde. Maar glim lachend zeide hijMaakt u niet bezorgd. Morgenavond ben ik te Parijs. En hij was Zaterdagavond in Parijs, begroet door meer dan 150 000 Franschen die als dol waren van geestdrift. Verkooping wegens vertrek. Met zijn stem-van-alle-dagen, Onbewogen en bedaard, Doet de afslager zijn arbeid Als hij naar zijn klantjes staart. Dagelijks laat hij menschen bieden Op de meubels groot en klein, En ontlast herinneringen Die eraan verbonden zijn 1 Eenzaam staat 'r 'n hobbelpaardje Waar een dreumes graag in zat, En vergeten ligt een popje Dat z'n zus steeds hij zich had. In een hoekje van de kamer Staat een groote gramafoon, Op de bovenste der platen Staat: »Wat is het leven schoon 1" Z°s fauteuils met breede ruggen Wachten tot ze zijn verkocht, Hoeveel vijanden en vrienden Hebben daarin rust gezocht. Als ze 's avonds kwsmen tea en Na een rusteloozen dag, En de gastvrouw hen 's inschonk Met een vriendelijken lach. Kleine ledikantjes worden Door de helpers aangesjouwd: Hoeveel Iuchtkasteeltjes zijn daar, Droomende in opgebouwd.... Op een kapstok wordt geboden, Op een mutsje... een hansop, Op een tafel en een spiegel Met een kroon er bovenop... In den tuin zijn al de planteu Door de koopers platgetrapt, En de moeder laat een traantje Waar geen sterveling iets van snapt... Stuk voor stuk gaan alle dingen, Kasten, lijsten, kandelaars Ver beneden inkoopswaarde Naar de nieuwe eigenaars 1 M. M. De zandinstorting met doodelykon afloop te Gebroek-Melick. Zaterdagmiddag verscheen op de plaats, waar Vrijdag door de instorting van den zandberg op zoo'n jammerlijke wijze drie kinderen om het leven kwamen het parket uit Roermond tot het instellen van een plaatselijk onder zoek. Na afloop werd vergunning ver leend de kleinen te begraven. De be grafenis had Maandagmorgen plaats Vliegdag te Vaals. Ondanks den regen is de vliegdag te Vaals doorgegaan. De heeren Katren- stein, Peschke, Wiskirchen en Gam- melin vertoonden hun acrobatische toeren in de lucht. Gammelin vloog bii het dalen te laag, nam daardoor den top van een boom mede, waardoor zijn vliegtuig over den kop sloeg. Gelukkig hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats doch de machine was deerlijk gehavend. Ondanks den tamelijk stevige wind zou Maurke toch met zijn parachute naar beneden springen, Tengevolge van het draaien van den wind dreef hij af. In plaats van op het vliegveld te dalen, kwam hij in het boseh terecht, waar hij kans zag op een open plek den be- gauen grond weer te bereiken. De ontzetting die zich eerst ^an de toeschouwers had meester gemaakt, die dachten aan eenongeluk, maakte spoedig plaats voor vreugde, toen de parachutist ongedeerd in een auto op het terrein verscheen. De Culemhorgsclie moordzaak. De rechtbank te Tiel veroordeelde Zaterdag beide verdachten in de Culem borgsche moordzaak tot vijftien jaar gevangenisstraf. Het O M. had, gelijk bekend, levens lange gevangenisstraf geëischt. Tragisch ongeval. De 22-jarige dochter van den schipper van Hazenberg van het motorschip »De Onderneming", thuisbehoorende te Warf- fum, is Zaterdagmorgen, tijdens de vaart, over boord gevallen. Haar vader sprong haar gekleed na, doch slaagde er niet in ziin dochter te redden Beiden zijn verdronken. Hun lijken zijn later opgevischt en te Wemeldingen aan wal gebracht. 65-jarige bruiloft. De heer en mej. G. v. d. Berg wonende Hellestraat te Amersfoort vierden onder groote belangstelling hun 65-jarige bruiloft De vliegtocht over den Oceaan volbracht. De menschelijke techniek en onder nemingsgeest heeft een nieuwe triomf gevierd. Lindbergh, de stoutmoedige jonge Amerikaan, heeft den afstand van de nieuwe wereld tot Europa weten te verkleinen tot 33 uur. Wat nog niemand voor hem is gelukt, heeft Lindbergh volbrachtin één on afgebroken tocht van New-York tot Parijs te vliegen. Technici van naam schudden het hoofd, toen zij dezen pionnier der lucht de reis zagen aanvaarden, een reis, welke, was zij niet geslaagd, niet aan de kwalificatie van roekeloosheid zou zijn ontkomen. Hij had geen wetenschappelijke in strumenten voor zich en zijn eenigst gereedschap was een magnetisch kompas dat de technici voor nutteloos hielden. Hij kon zelfs zijn blik niet laten het voorjaar, koop tijdig een po^ 4 Bij alle Drogisten ROERMOND. Op de Goop. Eiermijn van Maandag was de aanvoer 5.100 000 eieren. Groote eieren van f 5 30 tot f 6.50 Kleine eieren van f 4 40 tot f 5.20 Eendeneieren van f 4.90 tot f 6. Zondag j.l. opende D.S O. haar nieuw sportterrein, het van ouds bekende terrein »De Hoop". D S.O. II speelde een wedstrijd vooraf tegen het Mass- heesche elftal, welke eindigde met 21 in 't voordeel der thuisclub. Wij wenschen D.S O. II veel succes toe in de a.s. competitie. D.S.O. I V.V.V. Reserves 5—3 Als scheidsrechter Oudenhoven de elflallen in 't veld roept is, niettegen slaande het ongunstige weer het publiek in groote getale opgekomen. Den uitslag 5—3 had men van onze zwartwitten niet verwacht, en dat nog wel tegen de reserves van V.V.V. welke club dit jaar zulke enorme prestatie's toont. V.V.V. wint den toss en kiest den sterken wind mee. In 't begin zijn de geelzwarten in de meerderheid en heeft D S.O.'s achterhoede hel hard te ver antwoorden. Doch na 10 min. spelen werken de zwartwitten zich los en al spoedig nemen zij d<s leiding. Dan komt de linkervleugel in actie. Graus geeft het leder aan onze nieuwe linksbinnen die z'n kunst toont en met een fraai hard schot D.S O.'s voorsprong vergroot op 2—0. Het spel wordt ruw en minder mooit hieruit volgt oneenigheid. Na 'n half uur gespeeld te hebben, begaat een der achterspelers 'n fout, waarvoor de scheidsrechter een penalty toe kent. Tot groote verwondering van allen wordt deze met 'n hard schot in een doelpunt omgezet 21. Eenige oogenblikken later wordt er van weerkanten gedoelpunt en de stand komt op 32 voor D.S.O waar mee de rust ingaat. Na de rust speelt D.S.O. met den wind in de rug. 'I Spel is iets kalmer toch meenen wij opgemerkt te hebben dat onze zwartwitten liever tegen de Vosreserves uitkomen. Na een kwartier spelen weet D.S.O weer te doelpunten en de stand le brengen op 42. Korten tijd daarop weet V.V.V. als tweede bewijs van vriendschap nog 'n doelpunt te verwerven uit een penalty. Kort daarop weet Snijders het vijfde doelpunt te bemachtigen 53. Daarna komt het einde. Scheidsrechter Oudenhoven leidde zeer correct. Uitslag der Zondag gehouden wed vlucht door de Postduivenvereniging »De Zwaluw" vanaf Salbris, (Frankrijk) 539 K M. en Solré (België) 187 K.M. De prijzen werden behaald als volgt; UUUë DUIVUH. le 2e en 3e J. Oudenhoven 4e en 10e Fr. Vermeulen 5e Fr. Vermaten 6e H. Slrijbosch 7e W. Manders 8e, 9e en 12e G var. Dyck He Piet Kersten 13e J Creemers OverduifW. Manders Duiven los 6,30 uur Aankomst eerste duif 2 uur 28 min. 34. Laatste duif 3 uur 13 min. 30 sec. Jarige Duiven, le, 5e, 6e, 12e en 16e G. van Dyck 2e, 8e en 19e A. Janssen 3e J. Vermeulen 4e P. van Ooi 7e en 21e W. Manders 9e en 18e J. Kusters 10e en lie W. Lormans 13e en 20e P. Kersten 14e Fr. Vermaten 15e en 17e J. Oudenhoven Overduif Fr. Vermaten Duiven los 8,30 uur. Aankomst eerste duif 11 uur 7 min. 42 sec. Laatste duif 11 uur 37 min. 20 sec. Phoei Laat uwe boekhouding en aangifte biljetten voor Vermogens- en Inkomstenbelasting verzorgen door Schoolstraat 14 VENRAY beveelt zich aan voor het maken van schoenen en alle voorkomend reparatiewerk NETJES Prima k| Groote licl Speciares Vakkundiging. Langstraat als Kleerka zi MafG Reuzen Spi :en ap iac m Se ;as Inlijstè I Ruir iz< lei 99-1 Belelbei 1ELEF O o CTQ 3tt< B0 :t* Handel in Tabak. Sigaren en le kwaliteit Wentink Koffie Prima Cacao. Bonbons, Choct Suikerwerken Roode en witte zoete SpaanscHjn voor Bruiloften Alleenverkoop der bekende Bn Wijnen Bloedwijn door H H Doctoren a Witte en Roode Port. Rhum, Limonades C P enz. 'H< -v'-' Paterslaan 3 Jsï Brandspiritus, Creoline a vindt U bij Paterslaan 3 doet iedereen, die by aanschaffing eener naai machine er eene koopt met het bekende merk Deze machines hebben I bewezen, dat ze zoowel I voor kleermakers als mo- I disten, alsook voor del huishouding in alle opzich-1 ten voldoen. Desniettegenstaande worden zk taling aan billijke piijzen geleverd en zijn dl derdeelen steeds dadelijk verkrijgbaar. Aanbjn

Peel en Maas | 1927 | | pagina 6