V. PYLS WitteSter Wenscht Wenscht Rijwiel paden Rijwielpaden Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Volksbelang OOSTRUS!. gij goede gij goede Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. der Er was eens een goeie ouwe tijd.... Openluchtspelen te OVERLOON. „JOZEF IN DOTHAN" Uit de Landbouwwereld Slechte taal. Nederland's weerloosheid. Pruimtabak Provinciaal Nieuws i LMlLLldJk&JZ&-|«ef,ïBZT 48a Jaargang. No. 22 steunt dan steunt dan EN MAA PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/> ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Groote Straat 14. Telef. 10 Venray Het ONTVGr 331ST EEN PBACHTSORTEERING I3NT Katoenen Jongenspakjes en BlousenKruippakjesKatoenen Meisjesjurken, nieuwste in BLeeren StroohoedenDameshoeden. MantelsRegenjassen enz. enz. Daar was er eens een dorp. En dat dorp lag in de Peel. En dat dorp was de Koningin van de Peel. In dit dorp woonde een vader. Een goede, beste vader. En die vader was burgervader 1 Eens nu verhief de vader zijn stem en sprak: »Beste burgers, van wie ik de vader ben, hoort mij aan I In den beginne was er een zon en die zon, die deed nooit gek 1 Maar sinds den oorlog maakt zij gekke bokkesprongen. Telken jare, gij allen weet het, maakt zij nu een gekke bokkesprong in onheil spellende macht. De sterren wezen het uit, dit jaar zal zij die gekke bokkensprong maken in den donkeren nacht, die gaat van 15 tot 16 Mei, aldus beval de minister dat de sterren het zouden uitwijzen Weest dus op uw hoede, burgers, van nacht om twee uur springt de zon opeens naar drie uur 1 Zoosls gewoon lijk trekt zij ook nu weer, zelfbewust, met haar herculische, electro magneti sche aantrekkingskracht alle wijzers van alle openbare klokken met zich mee. Als gij dus allen morgenochtend wakker wordt, weet dan wel, dat gij allen één uur te vroeg wakker wordt 1 Beste burgers van wie ik de vader ben, ik groet u allen zeer". En er was er eens een pensionaat en dit pensionaat was voor jonge dames en er was er eens een college en dat college was voor jonge heeren en er was er eens een gesticht en dat geslicht dat was voor kinderen en er was nog er eens een gesticht en dit gesticht dat was voor mannelijke patiënten en er was nog er eens een ander gesticht en dat gesticht was voor vrouwelijke patiëntenAl deze instituten en ge stichten nu lagen in of bij het dorp, dat is en was en altijd blijken zal de koningin «der schoone Peele". En het gebeurde nu dat des morgens na die gekke zonnebokkesprong, een meisje ontwaakte op 't pensionaat. Met haar zijige handjes wreef zij haar zacht fluweelen oogjes, keek op de klok en zuchtte«al half zeven" en sliep weer in en het toeval wilde, dat juist op hetzelfde oogenblik ontwaakte een studentje op hel college; hij wreef zijn oogen, keek op zijn horloge en zuchtte «al zes uur" 1 Neen, zoo peinsde hij, 't is halt zes, neen toch niet, 't is half zeven, hoe is 't ook weer, alles is immers een half uur verzet... 't lijkt wel de omgekeerde regel van drieën, zoo dacht ons studen tje en mafte dooren op hetzelfde oogenblik wilde het toeval dat ont waakte, een kindje in het gesticht van goede nonnetjes Zij ontsloot haar oog jes, keek op de klok en dacht blij «hoera, pas half zes". Zij trok haar dekentje weer over haar hoofdje en droomde van engeltjes; en nu wilde wederom het toeval dat ter zelfder ure ontwaakte een patiënt van het gesticht dat is voor mannen. Hij sperde zijn oogen open, keek op de klok en las »half zes". Hij keek naar buiten en, »half zeven" stond op de buitenklok van 't huis. Hij zweeg en dacht, 't is hier niet pluis en bleef stil liggen als een muis en ook ontwaakte op hetzelfde uur een patiënte van het gesticht dat is voor de vrouwen. Zij schrok wakker uiteen droom, keek op de klok van binnen en op de klok van buiten er. overal was het »half zeven". Welk een won derbare overeenkomst in zulk een huis, zon dacht zij, zuchtte en droomde verder. Het toeval bleef nog steeds aan 't spelen en draaide het zoo, dat ter zelfder ure ook ontwaakte een boerke op de hei. «Mer Nel, wat is 't nouw, zoo sprak ons boerke tot zijn vrouw, «ziedde geij er nouw al uut?" Hij keek door 't raamke naar de zon en sprak verder »De zón staet nog laeg, 't is nog gen half zes, kom d'r wér ien, Nel 1" »Mer Hannes, 't is al half zeuve, wètie geij dan nie mèr, dat de burge mèesler gistere gezeed hit, als dat de zón zich van naacht zeuj verspringe. «Och joa, da's waor ok, mer wat drommel hebbe zeden tied te verande ren. O L.H. hét den tied zoew gemakt, wat doen ze potdorie, alle boeren zien d'r tege en de verkiezinge hebbe uut- geweze as dat de boeren-candidalen de sterkste zien. NeJ, ze mosse di e heele, en ik haai nog zoew enne slaop, die drommelsche, ze mosse en verzoek schrift indiene, enne.., »Och Hannes, ziet toch stil, blief mer sloape, as ge mer zurgt, dat ge op tied ien de Mis ziet. Dat mansvolk hèt 'n hoop proats, mer as hèt er op an kumt..." »Hald now ow bakkes toe, Nel, anders kan ik heelemoal nie mer En op het dorp in de »Peel" werd onder veel gekibbel en krakeel (bis) gehouden een volksvergadering. Een spreker stond op, verhief zijn stem en sprak: »U allen stel ik voor te richten een verzoekschrift tot de zon. Zijt gij het daarmee eens Allen knikten, ja «Hoort mij dan wederom aan. Spitst uw hooggeëerde ooren en weest zoo goed te luisteren, het verzoekschrift is reeds klaar en luidt als volgt" Verzoekschrift aan onze moeder de zon. «Stralende majesteit 1 Wij allen, on- dergeteekenden, boeren, burgers, binnen en buitenlui verklaren u bij deze als dat het een schande is, dat gij 's avonds nog zoo laat uw stralende stralen laat stralen over dit dorp, bergen en dalen (Applaus). De boeren zijn er allemaal tegen, dat gij 's avonds nog zoo laat straalt. Aangezien de verkiezingen hebben uitgewezen, dat 't echte, een voudige boerenras hier in dit schoone dorp nog verreweg de baas is, zoo leekenen wij protest aan en bidden uwe gloeiende majesteit niet meer zulke bokkesprongen te maken. Met het oog op de boeren, met het oog op het melken van de koeien, met het oog op het slapen gaan "an de kinderen, met het oog op de vele instituten en gestichten, met het oog op de gezonde, natuurlijke slaap van alle groote menschen, met het oog op het Boek der Schepping, met het oog op nog vele andere grieven, bidden en smeeken wij tot u, o blanke majesteit, doe niet meer zoo dol I Wij verzoeken u dus dringend, dat gij in 't jaar 1928 ter eere eveneens van de Olympische spelen kalm op den Olympus blijft I Maakt het volgend jaar niet meer zoo'n gekke sprong met uw zonne bokken-wagen 1 Wie staat, zie toe dat hij niet valle I Dit is ons protest en ons verzoek. Blanke, gloeiende, stralende majesteit, wij allen groeten u eerbiedig 1 Met toestemming (en naar wij hopen ook met instemming) van den burgervader. Keurt gij allen dit verzoekschrift goed? Allen knikten ja en riepen «hoera I" B. B. Ondergeteekend, Allemaal." Opgevoerd wordt op 29 Mei, 6, 12, 16, 19 en 26 Juni. Zie achterstaande advertentie. Slager en hoer. Het is een vrij algemeens klacht dat plaatselijke uitzonderingen daarge laten door de siagers te groote winsten worden gemaakt. En als we spreken van «algemeen", dan hebben we niet slechts ons eigen landje op het oog, maar ook het buiten land. In Frankrijk b.v. wordt al even zeer geklaagd. De vleeschconsument moet hooge prijzen betalen, terwij de landbouwer veehouder zich met een bescheiden vergoeding voor al zijn werk, zorg en risico, moet tevreden stellen. De grootste verdienste wordt gemaakt lu8schen boer en consument: door com missionairs, agenten, handelaren en slagers 'i Is een heel dikwijls gecon stateerd feit, dat de handel, méér dan de producent, die maanden lang het werk verricht en de risico draagt, met de grootste winst gaat strijken. De boer drukt dit uit op teekenende wijze, als hij zegtHet schuim van den handel is nog beter dan de best betaalde arbeid Al dikwijls is in landbouwkringen de vraag gesteld, of hiertegen niet iets gedaan kon en moest worden. En af en toe lijkt het wel, of de handen in een geslagen zullen worden, maar tot een krachtige, daadwerkelijke actie is het tot heden niet gekomen. In Parijs heelt de gemeenteraad ver schillende maatregelen genomen, om te bewerken, dat de slagers met geringere winsten genoegen zullen nemen. De stad zelf, treedt op een 7tal overdekte markten als verkoopster op. De ver koopsters hebben vast salaris. Een ander middel is, dat op de markten vacante verkoopplaatsen een 16tal worden uitgegeven aan de slagers, die zich vrrpichten iederen dag hun boekhouding aan een daartoe aangewezen ambtenaar voor te leggen. Deze ambtenaar is bevoegd prijsver laging voor te stellen en, indien hierop niet door de slagers wordt ingegaan, de verkoopvergunning in te trekken. Dan wordt nog een derde middel toegepast, de instelling van z g. gecon troleerde slagers, die zich aan de voor schrifLen der prefecten onderwerpen en verklaren genoegen te nemen met een winst van 5 pet van den omzet' De Minister van Landbouw heeft voorts, teneinde de vleeschprijzen naar omlaag te doen gaan, toegestaan om levende schapen uit Duitschland in te voeren. Men ziet, daar ginds wordt wat ge daan. Hier klsagt men wel, maar blijft men laksch. De coöperatie staat hier ten aanzien van deze zaak nog aan het eerste begin. We zagen in het Groninger Land bouwblad een becijfering van den heer Cohen te Beerta met de slotsom, dat een slager verdiende op een koe onge veer f 50op een varken pl.m. f 16. Dat lijkt ons bijzonder laag, zegt «De Veldbode" en het blad zet een andere berekening op met gansch an dere uitkomsten. Het stelt den inkoop prijs op 95 cent. den gemiddelden ver koopprijs op f 1 35 per Kg., bij een beest van 300 Kg. geslacht: dan is de bruto winst 300 x 40 ct is f 120. Een varken van 100 Kg. geslacht, wordt bij inkoop getaxeerd op 67 ct en ge middeld verkocht voor f 1.20, bruto winst derhalve 100 x 44 ct is f 44. Als deze cijfers tennaastebij kloppen met de werkelijkheid, (in le klasse zaken in groote steden zijn ze zeker hooger) dan zijn bovenvermelde klach ten zeker niet ongegrond. Onze Tuinders. Hel luindersbedrijf trekt telkens weer onze aandacht; alle zeilen moeten wor* den bijgezet, van alle kanten moet worden meegewerkt om dit bedrijf in stand te houden. Wat verdrietig en tevens veelzeggend bericht b.v. is het te lezen, dat na af loop der veiling te Maastricht groote massa's van allerlei groenten als on verkoopbaar bleven liggen en beschik baar waren voor liefdadigheidsinstel lingen. Vele producten brachten nog minder dan één cent per kilo op; een 100tal leden der veiling hadden te zamen slechts een bruto omzet van plus minus f 1000 Veelzeggend, zeiden we, is zulk een berichthet wil zeggen, dat op som mige tijden de uitvoer naar Duitsch land en België zoo goed als stilstaat. Wat te doen in deze omstandigheden? Kunnen resortiemaatregelen hier helpen. De meeningen hieromtrent zijn verdeeld. Andere middelen worden ge noemd: allereerst moet uit alle macht worden gewerkt aan de verbetering, de vervolmaking der producten. Alles moet gedaan worden om onze tuinbouwproducten op de buitenland- sche markten een goeden naam te ver zekeren. Hiertoe dient o.m. de controle van het Uitvoer Controle Bureau (U.C B.) voor groente, fruit en aardappelen, op gericht 1924. Er wordt door dit Bureau gelet op de kwaliteit, de sorteering en de verpakking. Op het einde van 1926 waren hierbij 62 ledenveiligen en 60 ledenexporteurs aangesloten. Het aantal controlemerken steeg van 1925 tot 1926 zeer beduidend, van 1.400.000 tot 2 180.000. De meeste werden gebruikt voor de vroege aardappelen in de Streek en de Langendijk; zeer weinige, hoewel hoog noodig, voor de late aardappelen. Komt dit laatste misschien, omdat de handel in dit product onvoldoende of slecht is georganiseerd Er moet op allerlei wijzen reclame gemaakt worden. Op een vergadering te Utrecht van een groep van veilingsvercenigingen, werd besloten om voor 1927 anderhalf procent "an den omzet voor reclame te besleden. Dat is zeker niet veel: berust tegenwoordig niet de geheele handel op reclame? Ook hier geldt: «De kost gaat voor de baat uit"; eerst moet men geven, wil men ontvangen. De spoorvrachten leggen voorts ook gewicht in de schaal: voor een wagon kool, waarde f 250, betaalt men vanuit Noord-Holland tot aan de Duitsche grens f 60., dat is bijna een vierde deel. In Januari werden naar Duitschland aan grove groenten uitgevoerd 30 mil lioen Kg ter waarde van f 1400.000; de vracht hierop bedroeg f 200.000 (2 ton) dat is dus bijna 15 pet. In Duitschland, Frankrijk en Italië zijn de spoorvrachten beduidend lager, zou dat ook hier niet kunnen zijn? Is een groot vervoer tegen lagere tarieven ook voor de spoorwegen niet beter dan een klein vervoer tegen hoogere prijzen En is het in ieder geval niet zeer wenschelijk om zooveel mogelijk mee te werken den bestaansslrijd van den tuinder minder moeilijk te maken B.—r. In «De Kandelaar" vinden we vol genden «Brief van Jopie". Slechte taal spreken is zeer onbo schaafd. Hoogstaande menschen doen dat, nooit. Die hebben gelukkig 'n verheven gedachte, omtrent datgene wat God zelf heeft ingesteld. Alleen menschen, die op zedelijk gebied zóó zijn weggezonken, dat ze het fijn en verhevene van 'n kuisch leven niet meer aanvoelen, komen er toe, te vuilbekken over eigen schan dalen. Hun hart is geregeld vol zondige begeerten, gelijk hun verstand vol zondige gedachten. Schaamtegevoel hebben ze weinig of geen, en zoo ligt het voor de hand, dat ze, over hetgeen ze denken ook spreken. Vuilsprekers zijn bedorven sujetten. 't Is als met een rioolkomt daar bedorven lucht uit, dan is het'n bewijs, dat er van binnen verrotting is. Eveneens bij den spreker van slechte taal. Ik mag veronderstellen, dat gij niet tot dat soort behoort. Doch hoe vindt ge, dat zoovelen het spreken van dergelijke taal niet durven afkeuren Die vinden het wel walgelijk..,, doch openlijk toonen, dat ze er niet van gediend zijn, dat durven ze niet. Dat zijn toch laffe kerels, vind je niet Zorg, dat ge fier en frank afkeurt, wat af te keuren valt. Dan eerst zijt ge flink. Er is herhaaldelijk betoogd, dat Nederland met zijn laag tarief van invoerrechten zich weerloos heeft ge maakt tegenover andere landen, die hun nijverheid beschermen ten koste van de onze. Te Genève, waar op het oogenblik de economische conferentie vergadert, wordt dit thans aanschouwelijk voor- Druk bezoek krijgt een voor het publiek opengesteld houten gebouwtje, dat speciaal voor deze gelegenheid werd vervaardigd. Het staat op het drukste punt, aan de schitterende Quai Montblanc, vlak tegenover het Hotel d'Angleterre. Een Engelsch parlementslid, Sir Glive Morrison Bell, stelt ten toon een groote plattegrond van Europa, waarbij alle landen door muren zijn afgesloten. Die muren verschillen in hoogte naar gelang van het gemiddelde van het tarief. Merkwaardig genoeg zijn die gemid delden om ze hier over 'e nemen. Nederland heeft het laagste cijfer 6. Dan volgenEngeland 7, Dene marken 8, België 9, Ierland 10, Zwit serland 11, Portugal 11, Noorwegen 12, Turkije 12, Oostenrijk 13, Finland 13, Zweden 13, Frankrijk 15, Estland 16, Griekenland 16, Bulgarije 17, Italië 17, Roemenië 18, Hongarije 19, Tsjecho- Slowakijë 20, Jougo Slavië 20, Polen 22, Spanje 28. De anti rev. Standaard zegt hierom trent.: OVERTREFT ALLE ANDERE ■.SMAAK-STEVIGHEID Het geeft zekeren verheffenden indruk, dat na den pyramidalen muur, dien Spanje opricht, de hooge afsluiting, welke Polen omringt, aan het eind Nederland komt met een laag heggetje, dat eigenlijk tot niet veel anders dient dan tot grensafbakening. Wij liggen daar open en bloot. Kostelijk, als het kan. Maar fataal, indieD mocht blijken dat muur na muur tegen ons opgetrokken, ons licht en lucht en leven ontneemt. VENRAY, 28 Mei 1927. Tabaksbelasting. Houders van tabaksvergunningen gedateerd op 1 Juni worden herinnerd aan de betaling van het Vergunnings recht. Bij betaling de verganningskaart meebrengen. Bij 't gehouden eindexamen van de Lagere Landbouwschool «Sint Martinus" alhier, slaagden de volgende leerlingen. Met zeer veel vrucht: J. Swinkels, Venray. W. Lenssen, Venray. P. Hezen, Lenuen. Math. Arts, Merselo. Jos. Raedls, Meerlo. J. Kuipers, Blitterswijk. G. van Soest, Broekhuizen. Met veel vrucht L. Pouwels, Venray. J. van Dijck, Venray. P. Liljens, Leunen. Mich. Loonen, Oostrum. Th. Derks, Oo&trum. H. van Osch, Merselo. Jos. Engels, Merselo. H. van Meijel, Heide. H. van Asten, Ysselsteyn. J Pijpers, Wanssum. Met vrucht: M. Noyen, Venray. A. Lemmens, Oostrum. F. Camps, Oostrum. A. Jenniskens, Well. W. Verbeten, Ayen. J. Weyenberg, Ayen. G. Kusters, Swolgen. Jubileum N. V. Albert Hetfn. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de bekende firma Albert Heijn haar eerste kruidenierswinkel te Oostzaan opende en daarmede den grondslag legde voor het grootwinkelbedrijf, dat thans meer dan 100 filialen in Neder land omvat, en tot het grootste kruide- niersbedrijf in ons land is uitgegroeid. Speciaal in de laatste jaren legde de Directie zich bijzonder toe op de fabri cage in eigen beheer van de verschil lende artikelen en werden daartoe uit gebreide fabrieken te Zaandam opge richt, waar o.a. gefabriceerd worden ontbijtkoek en banket, bonbons, suiker werken, cacao en chocolade. Tevens een machinale pakkerij van koffie en thee, rijst enz., een zuiveringsinstallatie voor granen, een limonadefabriek en wijnkelders Voor den handel zal 7 Juni as. te Zaandam gelegenheid zijn Commissaris en Directie der firma met het Jubileum te complimenteeren. Loten van de groote Noord" Brabantsche Verloting, ten bate van de R.K. Kerk te Duizel zijn nog tot Zondag avond verkrijgbaar f 1 per stuk bij P. Schols, Joh. Kusters en Firma van den Munckhof. Generaal Kapittel der Minderbroeders* Zaterdag 21 Mei aanvaardde de Hoog Eerw. Pater Rega-latus Hazebroek, Provinciaal der Minderbroeders in Nederland, de reis naar Assisië tot bij woning van het Generaal Kapittel der Orde, dat aldaar in de week voor en na Pinksteren zal gehouden worden. Het Franciskaansche noviciaat. Het nieuwe noviciaat van de Paters Franciscanen, zal begin September ge vestigd worden ten kasteele Hoogcruls,

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1