V. PYLS Hijgt gij ABdusTroOP Wenscht Weekblad voor VENRAY, HOEST en Omstreken. Volksbelang Wenscht Rijwiel paden OOSTRUM H. H. J. Greijmans Adverteert In dit blad gij goede gij goede Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. r der IN MEMORIAM Pastoor van Venray. Openluchtspelen te Overloon. De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws bij het trappenkiimmen steunt dan PEEL EN MAAS steunt dan PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7';i ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAY Telefoon 51 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland 1.05 bij vooruitbetaling, afzonderl. nummers 5 cent Oroote Straat 14, Telef. 10 Venray Het 03srT"V-A.3srGrE3sr BEKT PRAOHTSOETEERING Katoenen Jongenspakjes en BlousenKruippakjes, Katoenen Meisjesjurken, nieuwste in Heeren Stroohoeden, DameshoedenMantelsRegenjassen enz, enz. Dat zij hunne dankbaarheid too- nen, door die edelmoedigheid steeds grooter te maken; dan zal zijn werk blijvend vruchten dragen. Dat zij hunne dankbaarheid too- nen door het goede, door Pastoor Greijmans voor hen èn de parochie èn de parochiekerk gedaan, te ver gelden met hartelijk te bidden voor zijne ziel, opdat hij spoedig RUSTE IN VREDE. Henricus Hubertus Jacobus Grey- mans werd geboren te Nederweert 25 April 1869. Hij studeerde aan de seminaries van het bisdom Roermond, werd priester gewijd 10 Maart 1894 enden 15en September van dat jaar be noemd tot kapelaan te Meijel. Den 31en Maart 1899 werd Zijn Eerw. als zoodanig naar Gennep verplaatst, en bleef daar tot zijn be noeming als pastoor te Stramproy, op 21 September 1917. Op 2 April 1925 werd hij be noemd tot pastoor te Venray, waar hij op Zondag 10 Mei daarna werd geinstalleerd. Midden in den arbeid heeft de Heer hem opgeroepen I Terwijl niemand, en allerminst hij zelf er aan dacht, het hoofd nog vol schoone plannen voor kerk en parochie, voor welker schoonheid en geestelijk welzijn hij onvermoeid arbeidde, met vasten, voortvarenden wil kwam de dood. Was ooit het Schriftuurwoord waar „als een dief in den nacht" dan zeker hier. Geheel onverwachts maarzeker niet onvoorbereid. Want zijn onver moeide werkzaamheid in den dienst van God, zal hem zonder twijfel op dat ontzettende oogenblik van den dood, waarvan een gansche eeuwig heid afhangt, hebben gestrekt tot grootere zaligheid zijner ziel. In onvermoeide werkzaamheid Met die weinige woorden, daar mee is Pastoor Greijmans geheel en al geteekend. Een schoonen staat van dienst zal hij kunnen overleggen daarboven voor die enkele jaren, dat hij de herder was onzer parochie. Den luister van Gods Huis heeft hij metterdaad bemind. De geheel nieuwe, fraaie kerk te Stramproy, zij zal voor immer ge tuigenis afleggen van de heilige energie, waarmede hij God en Zijne heilige Kerk heeft gediend. Venray bezat bij zijne komst al daar, een eeuwenoud monument hij heeft het inwendig ten zeerste verfraaid. Naar de beeld- en zinrijke ge kleurde glasvensters, zoowel als naar de gewaden voor den offerdienst, naar de comfortabele inrichting door verlichting en verwarming, als wel naar het heilige vaatwerk voor 's Heeren goddelijke Offerspijs naar dat alles ging zijn toegewijde zorg uit. Den Godsakker maakte hij tot een waardige rustplaats voor de dooden, waardoor hij tevens de levenden verblijdde. En op de uiterste grenzen van zijne parochie legde hij onlangs nog den vasten grondslag van de in vollen aanbouw zijnde St. Oda- kerk. In een korte spanne tijds heeft hij veel, zeer veel tot stand gebracht. En nu, nu kwam plotseling de Heer tusschenbeidc en sprak.- Het is genoeg. Niet na te rekenen is de leiding der Goddelijke Voorzienigheid maar wel altijd te prijzen. Voor de parochianen van Venray blijft slechts ééne zaak te doen over ten opzichte van dezen plichtge trouwen priester Godsde edele zaak van hun dankbaar hart. Hun dankbaar hart, dat zonder twijfel door Pastoor Greijmans in edelmoedigheid voor hunnen prach tigen parochietempel meer en meer werd opgevoed. Twee jaar geleden werd te Overloon de openlucht gespeeld het drama van den R K. priester Willem Smul ders: »De verloren zoon". Dit was voor de Overloonsche tooneel- vereeniging een gewaagde onderneming. Doch ook een succes. Er was flink be zoek De toeschouwers waren zeer tevreden. De pers roemde den onder nemingsgeest der tooneelclub er» prees haar werk. De auteur, die zelf op een der opvoeringen aanwezig was, schreef: »Ge moogt tevreden en trolsch zijn". Een redacteur eindigde zijn artikel met: vaarwel, tot wederziens, Aangemoedigd door dit succes werd besloten, dezen zomer weer een uit voering te geven. Overloon heeft op vele plaatsen dit voor, dat het beschikt over een openluchttheater, dat vele plaatsen het zouden benijden. Het is gelegen op 2 minuten afstand van de R. K. kerk, midden in de den- nenbosschen. Het is een komvormige laagte, aan 3 zijden ingesloten door heuvels, tegen welker helling de zit plaatsen zijn gebouwd. De 4de zijde piedt een eenig mooi vergezicht. Dit terrein is door de gemeente welwillend aan de tooneelclub afgestaan. Het is geknipt om te dienen als openlucht theater. Een mooier is niet denkbaar. De keuze van 't op te voeren tooneel- spel staat in nauw verband met het terrein. Het terrein leent zich bijzonder tot 't opvoeren van Bijbelsche drama's en daarom is de keuze gevallen op 't drama van onzen grootsten dichter Joost van den Vondel. Een zeer beknop te inhoud moge hier volgen. »Jozef, de zoon van aartsvader Jacob, werd van zijn vader gezonden vanuit Hebron naar Sichem, om te zien, hoe 't stond met zijn broeders en met 't vee. Onderweg verdwaalde hij Hij ontmoette een man, waarschijnlijk een engel, die hem terecht hielp en hem wees naar Dothan. Daar zwierven de broeders met het vee rond. Deze broe ders haatten Jozef, omdat hun vauer hem 't meest beminde en om zijn na ijver en zijn droomen. Daarom besloten ze hem te dooden en zijn lijk in een kuil te werpen. Ruben, de oudste der broeders, ver zette zich echter tegen dit plan en wist te bewerken, dat Jozef in een drogen put werd gelaten. Intusschen kwamen Arabieren met hun kameelen voorbij op weg naar Egypte. Judas, ook een der broeders, raadde aan, om Jozef aan deze kooplieden als slaaf te verkoopen. Dit geschiedde Van dit tooneel was Ruben geen getuige en toen hij bij den put kwam en Jozef daarin niet aantrof, scheurde hij zijn kleed en beklaagde zich bij de anderen. Deze toonden echter geen spijt, doch slachtten een bok, doopten Jozefs rok in zijn bloed en gingen hun vader wijs maken, dat een wild dier Jozef verscheurd had." Wij wenschen de ondernemende jongens van Overloon veel succes toe. door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Zonnebloempitten. Vraag: Ik wilde een klein perceeltje bezaaien met zonnebloempitten. Welke zijn de beste, de zwarte of de grijze Het is nu een goede tijd, niet waar? Zou ik dicht moeten zaaien, en dan uit dunnen of op regels leggen en dan b.v. 25 c.M. van elkaar af. W. te V. Antwoord 't Is nu nog een mooie tijd om zonnebloempitten te zaaien of te leggen. Doch u moet niet meer uit stellen, want van de laatgezaaide worden de schijven niet goed meer rijp. Men neemt gewoonlijk voor den uitzaai ten behoeve der kippenhouderij groote, grijze, doch of de kleinere zwarte minder oliehoudend zijn, is me niet bekend. Ik meen, dat beide soorten voor dit doel geschikt zijn. Ik raad u aan op regels te leggen en dan zeker op 'n onderlingen afstand van minstens 30 c.M., zooveel te flinke stammen krijgt u en dus ook flinkere schijven. Ik ben blij, dat u over zonnebloem pitten nu iets vraagt. We kunnen onze lezers en lezeressen daarom mooi aan sporen, ook eens wat pitten te leggen, hetzij in een perceeltje, hetzij als ver siering langs paden, schuttingen en zelfs aan de buitenzijde van kippen rennen. Zonnebloempitten verlangen een vruchtbaren, goed omgewerkten grond. De pitten uit het gemengd voer zul len wel schieten, als men ze legt, want ze behouden lang d'r kiemkracht. Ze pikken mekaar kaal. Vraag: Mijn kippen zitten in eene ren en hebben uitstekend gelegd, ze doen het ook nu nog. Maar de laatste weken pikken ze mekaar erg kaal, van achteren vooral. Ik voer precies eender als vroeger en nog nooit had ik er last van. Waar zou het aan liggen? Wat is er tegen te doen W. te V. AntwoordVeerenplukken ontstaat meestal in te kleine ruimte. Mogelijk hebt u thans meer kippen in dezelfde ren, dan voorheen. Of een beweeglijker ras Er hoeft er maar ééne met die on hebbelijkheid te beginnen, dan leeren de andere het ook gauw Opmerkelijk is wel, dat de leg er niet zeer door beinvloed schijnt Ie worden. Het gebrek is gemakkelijker te voor komen, dan te genezen, n.l. door steeds voor volop beweging te zorgen. Nu zal er niet veel meer aan te doen zijn. Ik zou ze tegen den ruitijd maar op ruimen. Zieke en doode kuikens. Vraag: Ik heb mijn kuikens van 't jaar voor het eerst opfokvoer en kuiken zaad gegeven van...., doch nooit heb ik zoo moeten tobben. En nu wordt door vooraanstaande menschen dat voeder nog wel aanbevolen. Ik vind dat niet in den haak. Mij heeft die aanbeveling vele kuikens gekost. Zou u in Peel en Maas de andere lezers eens willen waarschuwen tegen dat voer? H. te O. AntwoordHet is een opmerkelijk verschijnsel, dat de meeste kippenhou ders de sterfte onder hun kuikens eeuwig en altijd op het voer gooien. Ik geef u de verzekering, dat het voer lang niet op de eerste plaats komt. Huisvesting, verzorging en afstam ming zijn m.i. van veel grooteren in vloed op de gezondheid der dieren. Ie. Te kleine kunstmoeders, of beter gezegdte veel kuikens er in I 2e. Onreine kunstmoeder met weinig ventilatie. 3e. Kuikens, afstammende van jonge dieren, die in den winter maar mee- doogenloos met kunst- en vliegwerk op hooge productie zijn geforceerd. 4e. Vuile eet- en drinkbakken. 5e. Vochtige, onreine, slecht geven tileerde of onvoldoend verlichte opfok- huisjes. Ziedaar eenig9 punten, die wel over wogen mogen worden. Zeker, het voer heeft veel invloed, ten goede of ten kwade, maar het voer kan 't hem alleen niet doen. Het opfokken van kuikens is eene zaak, die van vele dingen afhangt en onder die vele dingen behoort ook het voedsel, maar m.i niet op de aller eerste plaats. Wij kunnen dus niet aan uw ver zoek voldoen om te waarschuwen tegen het door u betrokken voer. Veel kuikens worden ook doodgevoerd m.a w. krijgen veel te veel voer, voora in het begin, als ze nog i.i een kleine bestek worden gehouden. Ik voor mij geloof zeker, dat het voer door u bedoeld, zéér goed is. Herzie dus uzelf 1 VENRAY, 7 Mei 1927. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op Donderdag 12 Mei 1927, van des morgens acht uur tot des namid dags vijf uur, zal geschieden de stem ming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Venray Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid der Kieswet, dat ieder, die volgens de kie zerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhinder ing blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indiens tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn erloopen sedert eene vroegere veroor deeling van den schuldige wegens ge lijke overtreding onherroepelijk is ge worden, wordt geldboete van ten hoogste ti-?n gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar Venray 2 Mei 1927 Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. VERKIEZING 1927. Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen de aandacht van be langhebbenden op de artikelen 55 en 56 der Kieswet, waarbij is bepaald le. dat personen, bij wie en bestuur ders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen in dienst betrekking zijn, die kiesgerechtigd zijn verplicht zijn te zorgen, dat ieder van dezen, gedurende tenminste twee ach tereenvolgende uren tusschen acht uur des voormiddags en vijf uur des na middags gelegenheid vinden om te gaan stemmen. 2e dat personen en bestuurders, hiervoor bedoeld, voorzoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn in het grootste of wel in meer dan een arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen voor en op den dag der stemming op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hem of van hunnentwege onderteekende lijst, vermeldende de uren, hiervoorbedoeld, waarop voor het bij hen in dienst zijnde personeel gelegenheid is om te gaan stemmen. Venray 2 Mei 1927 Verlof vroedvrouw. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de gemeente-vroedvrouw van 8—12 Mei a.s. met verlof afwezig is en de arm lastige praktijk en zoo noodig de overige praktijk zal worden waarge nomen door den Gemeentegeneesheer A. F. M. Vercauteren. Venray 3 Mei 1927. De Burgemeester voornoemd, VAN DE LOO. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergade ring van 30 Maart 1927 is vastgesteld de volgende verordening Verordening op woonwagens in de gemeente Venray. Artikel 1. Onder woonwagens verstaat deze verordening wagens, uitsluitend of hoofdzakelijk als woning gebezigd of tot woning bestemd. Artikel 2. Het is aan eigenaars of gebruikers van woonwagens verboden deze binnen de gemeente te doen verblijven op andere plaatsen dan het braak liggende terrein ter linkerzijde van den provin cialen kunstweg VenrayMaashees, kadastraal bekend gemeente Venray, gedeelte van perceel Sectie C no. 1449. Artikel 3. Overtreding van het bepaalde bij artikel 2 wordt gestraft met hechtenis doordat er slijm op Uw borst vastzit waardoor Uw ademhaling bemoeilijkt wordt? Doe, wat duizenden vóór U deden: zuiver Uw borst van de benauwende slijm met de onvolprezen die door zijn slijmoplossen- de en krachtige, werking Uw ademhaling zal ver beteren. Onvolprezen bij verouderde verkoudheid, kortademigheid, kinkhoest. Overal verkrijgb. in koker a £1.50» f2.75, f4.50 De groote flacons zijn voordeeliger. van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Deze verordening treedt in werking op den eersten dag der maand "olgende op die, waarin hare afkondiging ge schiedt. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Limburg volgens hun bericht van 8 April 1927 4e. Afdeeling La. 3927/9 K in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 22en April 1927. De Burgemeester en Wethouders v. Venray O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN Voor de Kerk te Ysselsteyn. Gecollecteerd op de bruiloft van PoelsPoels te Weverslo f 23 83. In deze maand hoopt de heer Piet Oudenhoven alhier, het feit te herdenken, dat hij 25 jaren als metse laar werkzaam is in het Kiooster der Zusters Ursuliuen alhier Zondag had alhier de feestelijke opening plaats der nieuwe Doelen van de Handboogschutterij »St. Oda" waar aan een concours was verbonden. De uitslag was als volgt le prijs De Eendracht Veulen met 91 punten. 2e prijs St. Antonius Oostrum met p. Laatste blad 18. 3e prijs St. Hubertus Merselo met 86 p. Laatste blad 17. 4e prijs Diana Venray met 86 p. Laatste blad 13. 5e prijs Batavieren Castenray 79 p. 68 St. Joris Leunen 78 p. 7e St. Anna Venray 76 p. 8e St. Sebast. Nachtegaal 72 p. 9e Ons Genoegen Ysselsteyn 69 p Koningskruis S. Willems, Nachtegaal met 24 punten. Esreteeken Jan Arts, Merselo met 24 punten. Personeel, le prijs J. Thissen, Leunen met 24 p. 2e prijs L. Voermans, Batavieren met 3 rozen. 3e prijs P. de Mulder, Leunen met 5 vieren. 4e prijs Jos. Vollenbergh, Diana met 4 drieën. 5e prijs v. Rijswijk, Mersalo met 4 tweeën. 6e prijs P. J. van Arssen, Oostrum mef 3 eenen. Kampioen, le prijs f 3 75, Jan Arts Merselo. 2e prijs f J.85, S. Willems Nachtegaal. De stemming voor den Gemeenteraad op Donderdag 12 Mei a.s. Wij hebben gemeend onzen lezers een dienst te bewijzen met in het 2de blad van dit nummer af te drukken een model van het stembiljet, zooals dat a.s. Donderdag op de stembureaux aan de kiezers zal worden verstrekt. Van deze gelegenheid maken wij tevens gebruik, om er nogmaals met nadruk op te wijzen, dat men slechts op één candidaat mag stemmen en dus slechts in één stemvakje, (geplaatst vóór den naam van den candidaat, die men wenscht) de witte stip mag rood maken. Dat is alles wat men te doen heeft zonder meerl

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1