WitteSter Wenscht Wenscht V PYLS Mantels, Hoeden, Jurken, Regenjassen, Mantels, Tompouce's, Van onze Jongens. Rijwielpaden Rijwielpaden Volksbelang. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Volksbelang OOSTRUM. gij goede gij goede AJMr Paraplue's. Prachtsorteering Stoffen, Schortebonten, Corsetten enz. Groote keuze in Vitrage's. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Openluchtspelen te 0VERL00N. „JOZEF IN DOTHAN" De Kippenhouderij op het platteland Provinciaal Nieuws Pruimtabak WTTRA, „r7^Z-rei7 4se jaargang. no. iö steunt dan PEEL EN MAAS steunt dan PRIJS DER ADVERTENT1EN: 1-8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/. et. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF - VENRAÏ ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct, per post 75 een bij abonnement lagere tarieven. Telefoon 51 voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling, afzond erl. nummers 5 een Groote Straat 14. Telef. 10 Venray STEEDS HET NIEUWSTE ZIE DE ETALAUESSTEEDS HET NIEUWSTE 3uo!I der Voor jongens is het gehouden. En door jongens is het heel en gansch op touw gezet. Limburgsche jongens, uit Vaals en uit Venray, uit Heerlen, Weert, Maastricht en overal vandaan. Wat is het geweest Een Congres, jongstleden Zondag, in Sittard een Congres van Limburg sche jongens van de Jonge Derde Orde. U moet er maar niets van lezen, meneer Boemelaar en mevrouw Sufferd en juffrouw Lichthart.... welja, Venray gaat toch al zoo hard vooruit in eer en in deugd U slaat dit artikel maar gerusi over, vader en moeder Verblind.... och, zeker, 't gaat wèt best met uw kinderen.... en avondlucht en duisternis zijn zoo gezond. en Venlo, Helmond liggen zoo onbereikbaar ver.... en er komt ook nooit een dag waarop de Eeuwige Rechter u verantwoording zal vragen 't Is op zoo'n manier best in orde, en er staat misschien in »Peel en Maas" nog wel wat lolligers te lezen.... De heer Jos. De Boer, leeraar van 't Gymnasium en de H. B. S te Venlo, wist 't anders toch wel aardig te zeggen op het Congres. Alle driehonderd Lim burgsche jongens hadden schik in dien grappigen, en toch ook weer zoo ernstigen, spreker. »'t Zal 'n jaar of zes, zeven geleden zijn zoo vertelde hij. »Ik was lid van leuke clubs; ik zat juist aan 'n grooien pot bierwas nog niet getrouwd, maar ik had »sjans" en.... daar komt me 'n pater van de Eerste Orde vragen om lid te worden van de Derde.... Ik zegda's goed, maar laat me 'n kleine veertig jaar wachten, totdat ik goed in de zestig ben.... Toen legde die pater me eens goed uit wat de Derde Orde eigenlijk is (wat 'n boel menschen die er over kwekken, niet weten) en..,, ik was ge wonnen.... van heeler harte." Aan het Congres waren voorafgegaan 'n paar dagen van voorbereiding. Zeventig Limburgsche jongens hebben de Geestelijke Oefeningen dier dagen meegemaakt. Uit Venray zes. Zouden er méér zijn geweest, maar 't viel juist in den drukken tijd. Zondagmorgen omstreeks half elf begon het eigenlijke Congres, en wel met muziek van de fanfare der Bis schoppelijke Kweekschool van Roer- mond. Toen sprak de Voorzitter M. v. S d. Bereken het welkomswoord uit. 'n Kranige voorzitter, nog maar een jongen |maar een aan wien 't was toevertrouwd, |dat moet gezegd 1 De Z. E. Zgl. Heer Doctor Krijn, ^Aalmoezenier van den Arbeid te Venlo, Ihield een schitterende rede over »De IRidderlijke Jeugd van Ridder Francis- leus". Als één der middelen om tot hel "schoone doel te komen prees de spreker het lidmaatschap aan van Jonge Werknemer, dito Werkgever, en item Middenstander. Was het toeval of niet dat de redevoerende Aalmoezenier bij deze aanprijzing vooral in de richting van de Venraysche jongens zag Toen kwam een heel eigenaardig nummer van het programma. Hoe zou dat afloopen Zouden ze durven Ja, van alle Limburgsche Vereenigin- gen der Jonge Derde Orde betrad beurtelings een afgevaardigde het spreekgestoelte om een kort woordje te zeggen. Wat deden verscheidenen dat flink I Welk een gloed van heilige overtuiging! vooral bij diegenen die midden in den strijd leven 1 Pracht jongens 1 Onze afgevaardigde sprak Venraysch »het zoetvloeiende Ven raysch, dat Italiaansch van Noord Limburg", zooals de Voorzitter zei. 't Voorbeeld kreeg navolgingal spoedig werden onze ooren gestreeld door 't sappige Heerlensch. Dat was 't Itali aansch van Zuid—Limburg, zei de kwieke Voorzitter. Vervolgens gaf de Fanfare der Ven raysche jongens een nummer dat wel verdienden lof inoogste. Toen nog uit volle borst het mooie lied Ridder Franciscus en toen.... wat gezonde jongens die vroeg op reis zijn gegaan, öök graag doen.... eens flink wat naar binnen spelen Nu, de goede Zusters Ursulienen hadden wel gere kend op frisschen eetlust bij onze Venraysche jongens. Van één tot twee foto's nemen, kegelen, turnen en zoo wijders. Om twee uur precies begon, alweder in de Aula van het MissieCollege, de Groote Vergadering. De beide Fan fares zorgden voor afwisseling. Viel het spel van de Roermondsche Kweek school grootelijks te prijzen, ook onze Venraysche jongens hebben veel vol doening mogen smaken van het feit dat ze den laatsten tijd zoo menigmaal ter repetitie waren opgeroepen. Het godsdienstig spel in twee bedrij ven van den kunstenaar Constant Eeckels, getiteld »Het Beleg", was van aangrijpende schoonheid. Fijn was het spel van Sint Franciscus en twee zijner Broeders mooi, in zijn verschrikkelijk heid, het spel der duivelen. Waarlijk een tooneelspel om er lessen uit mee te nemen voor het leven.... vrees vo«r het eenige wat vrees verdient.... en krachtdadige voornemens ten goede...- Mocht »Het Beleg" ook eens in Venray worden gespeeld 1 Op vorige Congressen der Derde Orde was de, thans ontslapen, burgemeester van Sittard, een flink tertiaris, getrouw aanwezig. Eer. pakkend oogenblik was het, toen Sitlards nieuwe burgemeester het spreekgestoelte betrad, onder dave rend handgeklap. Zijn Edelachtbare was eerst niet van zins het woord te voeren; maar hij kon't nu niet nalaten; de drang van zijn ontroerde hart dreef hem aan om deze flinke zonen van het dierbare Limburg toe te spreken, en in vurige bewoordingen spoorde hij hen aan om met Gods hulp den geest van Vader Franciscus te verbreiden, die de geest is van Christus' Evan gelie. Hulde, burgemeester van Sittard 1 Den Hoogeerw. Pater Provinciaal, iot voor korten tijd rector van Venray'# Gymnasium, kennen wij als den klaren keurigen spreker van het wijs gekozen woord. Maar zóó hoorden wij hem toch ook zoo gaarne, nu de ontroering hem haast te machtig werd, nu hij met van emotie trillende stem verklaarde dat dit Congres van driehonderd Limburg sche jongens hem nóg dierbaarder was dan het Congres in 1925, waarop hij, eveneens in Sittard, twaalfhonderd volwassen Limburgsche tertiarissen mocht toespreken. Feit is dat een goed woord van den leek soms méér ingang heeft en méér indruk maakt dan een goed woord van den geestelijke. Mochten zij dit beden ken, die zoo menigmaal vernemen van de noodzakelijkheid van het Leeken apostolaat en. liever dan dit schoone werk voor de goede zaak van Onzen Heer Jezus Christus ie verrichten, hun tijd verslijten met dingen van niets.... Het mooiste van dit Congres was de rede van den leek Jos. de Boer. Hoe stal hij al dadelijk de harten dekjongens, toen hij rondborstig verklaarde dat hij eerst geweigerd had daze rede te houdenhierom.... en daarom en.... »Maar weet je wat 't eigenlijk wès, jongens? Niets anders dan lafheid van me 1 We zijn te laf om voor onze innige overtuiging uit te komen 1" Een groot deel zijner rede wijdde de prettige spreker aan Tucht en Disci pline. Wat wordt er in allerlei ver- eenigingen gestookt en gekankerd, zonder van toeten en blazen af te weten I Men moet eeu berisping, een onver diende terechtwijzing of blaam moedig weten in te slikken; men moet niet ongeroepen den baas willen spelen. Er is veel te weinig tucht, veel te weinig begrip van discipline; maar de jonge Tertiaris moet zich door tucht ken merken. Tucht en.... Reinheid 1.... Rid derlijke eerbied voor het meisje 1 Deze ridderlijke eerbied schat het meisje veel te hoog om er een modernen dan# mee uit te voeren; veel te hoog om het als voorwerp te durven verlokken van verkeerde neigingen. De eerbied voor de maagd, dien we leeren kennen van den jongen, levenslustigen, maar tevens fijn-ridderlijken Franciscus 1 Maar juist deze schoone eerbied en juist deze openhartige ridderlijkheid moeten ons niet doen schromen om, al betreft het eigen zusters of hare vriendinnen, afkeuring te kennen te geven van wufte kleeding. De rede van den heer Jos. De Boer maakte zichtbaar een diepen indruk. Och, dat deze indruk blijve I En als men in Venray voor een ernstige zaak een duidelijk, aangenaam spreker be hoeft, laat men dan denken aan dezen Venloschen leeraar. Heerlijk was het Lof in Sittards Basiliek I Kort, krachtig, overtuigend en overredend de toespraak van Sit tards Hoogeerw. Heer Deken, dezen volijverigen zoon der Derde Orde. De gewijde spreker behandelde deze ge wichtige paragraaf uit den Regel der Derde Orde: »Zij, die dit gevoeglijk kunnen, behooren dagelijks de Heilige Mis bij te wonen." V De schoone Congres dag liep ten einde. Er waren eerst nog hartelijke woorden van dank gewijd aan de velen, die dank verdienden, o.a. aan den Zeereerw. Pater Petrus, Commissaris der Derde Orde, wien men het kor. aanzien, dat hij zwaar vermoeiende dagen achter den rug had. »En nu zeide de jonge voorzitter ten slotte dittoen de H. Vader Franciscus met zijn Broeders voor het eerst een »Congres" had gehouden, zond hij hen de wereld in met deze boodschap Gaat en verbreidt den geest der Orde. Ik ben geen heilige Franciscus, maar laat me toch zeggen: Gaat en verbreidt den geest der3eOrde in Lim burgs gewesten. Wij willen Limburg houën 1" Toen het geestdriftig applaus eenigs- zins bedaarde, zette Venray's Jonge Fanfare het schoone Vaandellied in; door de honderden uit volle borst ge zongen. Onze Venraysche jongens waren weer, voor de avondboterham, de gasten van de vriendelijke Zusters naast de Basi liek. Alles even joviaal 1 Deze fijne religieuzen speurden niet met argus- ooge" rond of er misschien wat af te keuren viel (nu, dat was dan ook niet het geval), doch wisten niet, wat ze maar zouden doen om het onzen jon hens aangenaam te maken. Christus, tot wiens meerdere eer en glorie de jongens naar [Sittard waren gekomen, zal voorzeker de goede Zusters loonen die ons op het laatste [oogenblik waar lijk verlegen maakten door hun gul hartigheid, toen zij, ondanks de [moeite, die wij haar veroorzaakt hadden, zoo waar nog mooie prijzen binnenbrachten om te verloten. Voorzeker, de H. Vader Franciscus zal het niet vergeten, wat de Zusters voor zijn jonge volgelingen hebben gedaan. De Prefect der Venraysche Jonge Derde Orde, Leo Verbeek, vond nog gelegenheid om een hartelijk woord van lof en dank te wijden aan den beminden Directeur der Kleine Fanfare, den heer Willem Laurensse Toen nog een tocht door Sittard achter de Roer mondsche Fanfare, en toen nog weer een tocht door Sittard achter de Ven raysche Fanfaristen en. in alle rich tingen vertrokken de autobussen huis toe. Och of er nog veel meer Venraysche jongens waren geweest I.... En Venray scheouders.... En Venraysche menschen, die feitelijk in de Derde Ordevan Sint Franciscus thuis behooren, maar Punt 1 N Opgevoerd wordt op 29 Mei, 6, 12, 16, 19 en 26 Juni door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Broeden Kriel-eitjes. Vraag. Als ik broedeieren ontvang, moet ik ze dan eerst nog een dag laten liggen, alvorens ze onder het kloekje te doen Zou dit blijven doorzitten, als het reeds een week zit, alvorens de eitjes er onder komen Kan u mij zeggen of het eier- meel goed is Kan ik van jonge krieltjes, die in Mei geboren worden, het volgend jaar broeden Ik heb thans 9 stuks krielen en geef geregeld droog ochiendvoer, 's na middags hardvoer (1 ons) en 's avonds weer hardvoer (anderhalf ons). Het hardvoer bestaat uit rijst, gerst, tarwe en boekweit, niet gemengd, doch iederen dag verschillend. Is dat alle maal goed L. te V. Antwoord. Het is zéér aanbevelens waardig de eieren, die u per post of >er spoor ontvangt, eerst 24 uur rustig aat liggen op de lange as, dus plat. U hoeft niet bang te zijn, dat het kloekje er voor de 4 weken afgaat, als het tenminste niet geplaagd wordt door ongedierte. Onder normale omstandig heden blijft eene broedsche kip even goed 4 als 3 weken zitten. Hoe zou ze anders eendeneieren kunnen uitbroe den Of dat ochtendvoer goed is, kan ik u onmogelijk zeggen. Dat kan men feitelijk aan het proefstation te Wage- ningen nog niet. De firma, dieu noemt heeft een goeden naam. Dat is alles wat ik er van weet. Van die jonge krieltjes kunt u het volgend jaar wel broeden, de krielen fokkers doen dat steeds. Toch raad ik u aan, er een onverwant haantje bij te plaatsen. De voedermethode die u toepast, is goed. Kortademig en traag. Mijne Barnevelders zijn traag, kort ademig en leggen nog al eens wind eieren. We hebben er al 2 plotseling dood gehad. Wat zou dat zijn? Ze loopen los rondom de boerderij, waar gras en hei is, ook een eikenwal, waar ze vaak op een hoopje tegen mekaar langs zitten. H. te O. Antwoord. De verschijnselen, die u opnoemt, wijzen op vetzucht. Als u er eene slacht, dan zult u merken, dat ze als 't ware dichtgegroeid zit door de klompen vet. Waarschijnlijk geeft u niet alleen te véél, maar ook te vet aanzeilend voer, mogelijk eene onbegrensde hoe veelheid mais. Ter genezing is een langzame vermindering van voedsel noodig en voorloopig geheele onthou ding van mais. De hoofdschotel moet nu zijn haver en gerst. Als oorzaak van het leggen van windeieren mag vetzucht in hoofdzaak worden genoemd. Voorts komt nog in aanmerking: ondoelmatig voer, gebrek aan kalk en chronische aandoening van den eileider. Weinig bevruchte eieren. Vraag. Ik heb veel eieren geraapt die onbevrucht waren. Toch had ik niet te veel kippen bij een haan, nl. slechts 17. Voor Leghorns is dat m.i. niet te veel Nu heb ik een anderen haan gekocht. Hoe lang moet ik wachten, voordat i.k kans op goede bevruchting kan hebben C. te H. Antwoord. Na 8 dagen zal de in vloed van den nieuwen haan bij de meeste hennen al wel merkbaar zijn. De slechte bevruchting ligt vaak ook aan de hennen, nl. als deze te vet zijn Niet zelden ook aan het voer. Gebrek aan groen b v. of te nauwe opsluiting in een rennetje met harden, kalen boden. Wanneer opgesloten kippen los worden gelaten, zal men zien, dat de haan direct aan 't betreden gaat, een bewijs, dat flinke ruimte voordat werk bevorderlijk is Oud brood voor kuikens. Is oud brood voor kuikens goed Ik meen, dat ze daar diarrhee van kregen C. te H. Antwoord: Als het aan 't brood ge legen heeft, zal dit mogelijk verschim meld zijn geweest. Want andeis is oud brood, mits niet te veel gegeven, wel goed. VENRAY, 30 April 1927. Electrificatie Lull en Oostrum. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met de a.s. electrificatie van Lull en Oostrum, eene vergadering zal gehouden worden bij den Heer Jac. v. d Voort te Oostrum op Donderdag 5 Mei a.s. des namiddags 7 uur, alwaar door de StroomverkoopMij alle inlich tingen zullen worden verstrekt. Tot deze vergadering worden in he' bijzonder uitgenoodigd alle inwoners van Lull en Oostrum. Venray, 27 April 1927 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO KIESWET. De Voorzitter van het als Centraal Stembureau optredend Hoofdstembureau in de gemeente Venray brengt, ingevolge artikel 51 der Kieswet ter openbare kennis, dal de lijsten van candidaten voor de verkiezing van de leden van OVERTREFT ALLE ANDERE ,n smaak stevigheid den Gemeenteraad, zooals deze heden zijn genummerd, voor eenieder ter secretarie ter inzage zijn nedergelegd. Venray, 27 April 1927. De Voorzitter voornoemd, O VAN DE LOO Afhalen kostelooze weggeldkaarten. De Burgemeester van Maashees c.a. maakt bekend, uat kostelooze weggeld- kaarten voor Noord Brabant wederom verkrijgbaar worden gesteld in Hotel DE ZWAAN" te VENRAY op MAAN- DAG en WOENSDAG 2 en 4 Mei a.s. van des namiddags half 2 tot 6 uur voor de gehuchten. BÜkstelefoondienst. Nieuwe aansluitingen No. 602 Chr. GoumansJanssen boerderij »'t Rosendaal" Merselo. No. 5 Missieklooster »St. Jozef' Tienray. B.K. Limb. Turnbond. Een kringfeest teYenray. In de bondag te Roermond in hotel Engelen, onder leiding van den Heer Cartigny, Roermond gehouden ver gadering van den Noorderkring van dezen bond, werd besloten Zondag 3 Juli een Turr.ersfeest te Venray te organiseeren, waaraan de verschillende aangesloten vereenigingen zullen deel nemen. Aanwezig waren de afdeelingen Herten, Reuver, Kapel in 't Zand, Weert, Venray en Roermond. Door den Heer Voncken, Roermond, werden nog de Bondsfeesten, welke gedurende 13, 14 en 15 Augustus te Heerlen worden gehouden, besproken. De verkoop van de gunstig be kende Fongers-Rijwielen is voor Venray en omstreken opgedragen aan den Heer J. E. Poels—Janssen, Rijwielhan del, Groote Straal. (Adv Voor de kerk te Ysselsteyn. N. N. f 6. Woensdagmiddag had alhier door loting de nummering plaats der can- didatenlijsten voor den gemeenteraad. De uitslag was als volgt LIJST No. I. J. H. Nelissen, Oirlo. P. M. H. Pubben, Merselo. P. A. Jacobs, Leunen H. Strijbo8, Klein Oirlo M. Goumans, Akkerweg P J. H. v. Dijck, Ysselsteyn P. v. d. Boomen, Veulen M. Thuyls, Hiept G. L Poels, Oostrum A. H. Weys, Leunen G. H. Fleurkens, Ysselsteyn LIJST II A. W. A. Pouwels, Stationsweg J. L. H Beterams, Schoolstraat. LIJST III A. P. Hulsman, Kruisstraat LIJST No. IV. H. B. Odenhoven, Overloonsche weg A. G. Millen, Patersstraat P. van Bergen. Gasstraat Th. Janssen, Marktstraat P. A. Vermeulen, Henseniusstraat M. Hendriks, Broekweg LIJST No. V. J. H. Janssen, Henseniusplein J. H Stoot, Stationsweg G. J. H. Camps, Oostrum W. H. Wijnhoven, Kruisstraat LIJST VI G. H. Houben, Veulen J. H. Geurts, Caslenray LIJST VII M. V. Fonck, Stationsweg LIJST VIII J. Hootsmans, Stationsweg J. C. H. Vermeulen, Groote Markt LIJST No. IX. M. H. Arts, Maasheesche weg De arbeider V. uit Merselo, die Woensdag nabij het Postkantoor per rijwiel een kar wilde passeeren, kwam te vallen en onder het paard terecht, waardoor hij nogal ernstig verwond werd aan hoofd en beenen. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen.

Peel en Maas | 1927 | | pagina 1